o 14 Dinsdag 16 October li)23 38e Jaai^anjs; Buitenland. AART DE ME3MAAKER, Binnenland. FEUiLLFTO!^. DE BUSSCHIETER VAN MIDDELBURG. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. 'Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Gevraagd: een opheldering. Wat vorige week te Scherpenisse ge schied is, vraagt om opheldering. De gemeenteraad aldaar in haar qude samenstelling had de kermis afgeschaft; en nu komt hij in zijn nieuwe samenstel ling hierop terug. Men heeft het verslag der raadszitting, waarin zulks heeft plaats gehad in ons nommer van gisteren kunnen lezen. Nu zou men dit kunnen laten gaan, in dien niet de wethouder Klos bij de zoo genaamde verdediging van 't voorstel tot wederinvoering der kermis een mededee- ling had gedaan, welke ons in dubbelen zin frappeerde. Hij vertelde namelijk, van den Commis saris der Koningin een wenk gekregen te hebben om dit voorstel „haastig in te dienen". Wij herhalen, dat deze mededee- ling ons in dubbelen zin frappeerde. In de eerste plaats om de mededeeling zelve, ■en in de tweede plaats om den naam van den hoogen vertegenwoordiger van het hoogste Staatsgezag in onze provincie, welke, op zoo onhebbelijke wijze in het debat gebracht, kennelijk gebruikt werd en dienen moest om dit kermisvoorstel er door te krijgen. Laten wij nu maar terstond vaststellen dat het ons onmogelijk voorkomt dat de Commissaris der Koningin een dergelijk advies, buiten den burgemeester om, aan genoemden wethouder zou gegeven heb ben. Zelfs al zou de burgemeester een dergelijk voorstel hebben ingediend, met gebruikmaking van ditzelfde argument, zouden wij hem voor een leugenaar heb ben gehouden. Daarom dan 00k brengen wij deze quaes- tie naar voren, opdat de autoriteiten den wethouder Klos van Scherpenisse ter ver antwoording roepen. Dat hij zelf, als wethouder, na de af schaffing, met een lijst liep voor de weder- inroeping van het kermisbeest; is tot daaraan toe, al achten wij ook dergelijk optreden van een overheidspersoon niet onberispelijk; maar dat hij, om zijn wil door le zetten, zich van een leugen be dient, waarin hij zelfs den naam van den Commissaris der Koningin betrekt, achten wij zoo ten eenemale verderfelijk, dat wij niet nalaten kunnen er op aan 'te dringen dat dezen wethouder een ernsti ge berisping worde thuis gezonden. De duurierelietjes in Duitschland. De onlusten te Dusseldorp duren voort, 200 meldt de N. R. C. Zaterdagavond was het er een geweldige janboel, die met plundering en gevechten gepaard ging. Zondag is het de politie gelukt nieuwe pogingen tot plundering in de kiem te verstikken. Maandagochtend vroeg wemelden de straten al van werkloozen en andere be- toogers, die ook hier en daar weder aan het plunderen sloegen, ondanks de krach tige pogingen der inmiddels met brand weerlieden versterkte politie om zulks te beletten. Tot dusver zijn een 150 plun deraars ingerekend; enkele raddraaiers zijn in het huis van bewaring opgésloten, de anderen zijn weer vrijgelaten omdat er geen plaats in de gevangenissen was, De schade, bij de relletjes van Vrijdag «n Zaterdag aangericht, bedraagt ver- Een vernaai tijdens het beleg van Middelburg door de Watergeuzen. (1572—1574). door CHR. HONDIUS. (Auteursrecht voorbehouden.) 10). -~ Gelukkig dat onze schippers er spoedig hij waren, anders hadden sommigen 't ze ker met den dood moeten bekoopen. Tegen zulk een hoogen vloed konden geen maatregelen genomen worden; de vloeiplanken voor de St. Janstraat waren tijdig geplaatst en men bon verwachten, dat deze als gewoonlijk de straten tegen overstrooming zouden vrijwaren; de aan drang was echter te sterk. Schipper Machielse en ik voeren juist in onze sloepten over de overstroomde kaden, om de bewoners te helpen, indien dit noodig mocht blijken, toen opeens een hevig gekraak zich liet hooren: de vloedplanken konden 't niet langer hou den en nu stroomde het water de af hellende St. Janstraat binnen. Had men nog tijdig de St. Jansgang kunnen afsluiten, dan zou het water zeker niet zoo spoedig het klooster heb- scheidene billioenen mark. Er zijn 200 winkels leeggeplunderd. Zaterdag en Zon dag heeft de politie bij talrijke verdachten huiszoeking gehouden en daarbij een deel van het gestolene teruggevonden en in beslag genomen. De bezettingsoverheid heeft thans ingrijpende verkeersbeperkin- gen voorgeschreven. Herbergen en kroe gen moeten om 8 uur 's avonds sluiten en elk straatverkeer is van 9 uur 's avonds tot 5 uur 's ochtends verboden. De po litie heeft herhaaldelijk tegen plunderaars en betoogers van haar wapens gebruik moeten maken. Bij deze botsingen zijn tal van gewonden gevallen. Ook te Gelsenkirchen is het niet rustig gebleven: Zaterdag kwamen, doordien de arbeid ;n alle fabrieken en op de mijnen geheel stil lag. meer menschen dan ge woonlijk in de oude stad. Er heerschte een onrustige geest en spoedig, reeds des morgens om 10 uur, begon men op de levensmiddelenmarkt te plunderen. Deze markt was' dan ook na'een paar minuten geheel leeg geplunderd. Zelfs werd den kooplui het gold, dat zij ontvangen had den, afgenomen. Vervolgens trok men naar de Scalker Straat, waar verschillende winkels eveneens geplunderd werden. Ook in de voorsteden Neu-Stadt en Uecken- dorf kwam het tot plunderen, waar. voor al slagers en handelaars in koloniale wa ren het moesten ontgelden. De politie en de Fransclie bezettingstroepen kwamen niet tusschenbeide. Ook in den namiddag werden op verschillende plaatsen winkels geplunderd, 's Avonds laat trad de po litie op. Vrijdagavond hebben separatisten ge bracht het raadhuis van Mainz te bestor men. De daar aanwezige politiewacht van vier man bood tegenstand. Aan beide kan ten werd geschoten; een politie-agent kreeg een schot in zijn been; ook bij de separatisten werden menschen gekwetst. Te Leipzig hebben gistermorgen op nieuw levensmiddelenopstootjes plaatsge had. Zoo goed als 'alle winkels zijn ge sloten. Te Berlijn verzamelden zich voor een bakkerij in de Wiesenstrasse ongeveer 50 personen en 'roofden (le voorhanden bakkerswaren ten bedrage van ongeveer 40 milliard. De daders konden niet vast gesteld worden. Een samenscholing van ongeveer 2000 werkloozen in dezelfde om geving werd uiteengejaagd. Gisternamiddag werden in Neukölln ver scheidene bakkerijen geplunderd. Eenige plunderaars konden gearresteerd worden. De schoonmaak in Spanje. D'e laatste beslissing van het Spaansche directoire behoort wel tot de sensationeel ste, welke sinds zijnoptreden zijn geno men. Een koninklijk besluit bepaalt, dat alle voormalige ministers, onderstaatssecre rissen," directeurs-generaal, hooiden van departementen en consulaire ambtenaren niet langer directeur mogen zijn, noch ook uit eenige anderen hoofde salarissen mo gen ontvangen van maatschappijen of on dernemingen, welke op een of andere wij ze in financieele of ccmmercieele relatie staan met den staat. Ook mogen zij niet langer als procureur or raadsman voor dergelijke lichamen optreden. De betrokken maatschappijen hebben een week tijd gekregen voor de uitvoering van dezen maatregel en moeten daarvan aan de autoriteiten mededeeling doen. Vrijwel alle oud-ministers en de meeste vooraanstaande politici 'vallen onder dezen maatregel, welke 't stelsel, .waarbij het den bon kunnen bereiken, maar daaraan was niet gedacht. He gevolgen van deze doorbraak eenigs- zins begrijpend, sprongen we ten spoedig ste uit onze booten en tot aan de borst door het water w'adend, ijlden we de St. Janstraat en de St. Jansgang door naar 't zusterhuis. Reeds drong het water het klooster binnen, terwijl de zusters rustig te bed lagen. Machielse snelde naar den klokkentoren en daar klonk in 't holle van den nacht het klokgelui van de kloosterkapel, om de slaptenden wakker te roepen. Er was geen tijd te overleggen; we bonsden op de buitenpoort, maar 't duur de vrij lang eer we antwoord kregen: ook de zuster-portierster was in diepe rust. Nog zie ik de priorin daar staan, toen de poort eindelijk geopend was: spook achtig beschenen door het licht der flam bouwen, die in der haast wpren aan gestoken; ze begreep blijkbaar niet wat er geschied was. - In 't eerst meende ze, zooals later bleek, dat "de beeldstormers opnieuw een aan val op 't klooster hadden gedaan, gelijk in 't jaar 1566, maar toen ze van de trap pen afdaalde, ontwaarde ze al spoedig het rijzende water. Inmiddels waren ook de andere kloos terzusters gewekt en konden we ze door de Monstergang op onze schouders en politici m'n. tens evenzeer om de voordee- len als om de eer te doen - was, in het hart treft. Op overtreding is een boete vu 11 f360 tot H800 gesteld, terwijl geen maat schappij meer voor een rëgeeringscontruet in aanmerking zal kunnen komen vcor re- geeringslever-'mties, tenzij aangetoond kan worden, dat aan de eischen van dit decreet is voldaan. Tenslotte Zij nog opgemerkt, dat de publieke opinie ten zeerste is inge nomen met dezen maatregel. Roovershenden in Roemenië. Volgens berichten uit Boekarest ont wikkelt het rooverwezen zich over het geheele land meer en meer. Op den straat weg Chetin-Nowo Siehetza werd een post overvallen en 6 millioen lei geroofd. Een soldaat, die den postwagen begeleidde, werd doodgeschoten, een ander gewond. Een roovershende onder leiding van den vroegeren Russischen kolonel Prokop Horodenski, werd door de gendarmerie na een bloedig gevecht onschadelijk gemaakt. Kolonel Horodenski werd door een hand granaat gedood, zijn broer en een gedeelte van de bende neergeschoten of gevangen genomen. Men vond in het kamp der roovers, die zich in het plaatsje Janoutz bij Chetin hadden verschanst 40 kilo dynamiet en een groote hoeveelheid hand granaten en geweren. Korte berichten. De Nationale Vergadering te Angora heeft het wetsontwerp aangenomen, waar hij Angora tot hoofdstad van Turkije wordt verheven. Uit Tokio wordt gemeld, dat bij een vloedgolf, die Donderdag over de stad Foekoeye gegaan is, zeven personen gedood zijn. "Een duizendtal huizen en honderden visschersbooten werden vernield. Volgens bericht uit Tokio fs de nieuwe Japaneesche duikboot no 70, die in Augustus in de binnenzee van de Amaji-eilanden gezonken was met 42 man, vlot gemaakt en naar Kobe gebracht. De lijken van alle leden der Bemanning zijn gevonden. Dr Sauerbruch, chirurg te Munchen, is per vliegtuig naar Moskou vertrokken om Trotsky te behandelen voor waar schijnlijk kanker in de. m'dag. Het papieren geld blijft in Duitsch land wettelijk betaalmiddel, doch de uit gifte van nieuw papieren geld wordt ge staakt. President Ebert zal wegens den be narden financieeten toestand slechts over de helft beschikken der bij de Duitsche staatsbegrooting hem toebeschikte repre sentatiekosten. In Thuringen zullen sociaal-democra ten en communisten saam de regeering vormen. Te Hamburg is voorloopig hun saamwerking afgesprongen. De Franschen hebben bij Krupp 24 nieuwe locomotieven en 172 goederenwa gens in beslag genomen, welke het Duit sche Rijk daar had besteld. De Duitsche rijksregeering heeft gis teren over den nieuwen gel ds tan- da a r d beraadslaagd. Voor heden werd het decreet verwacht, waarbij de nieuwe bank geconstitueerd wordt. Het cliché van het nieuwe bankpapier zou al gereed zijn. In Britsche regeeringskringen schijnt men zeer voldaan over de ontwikkeling ruggen door 't water dragen om ze daar na in de Westmonsterkerk op de markt in veiligheid te brengen. Treffend was 't, haar daar allen voor 't altaar der Moeder Gods te zien neder - knielen om Haar te danken voor de red ding. Onze stad kwam er overigens nog vrij goed af. Wel was er veel stoffelijke schade door het ingeloopen water in de kelders, maar er waren gelukkig geen menschenlevens te betreuren; in andere deelen van Zeeland was dit helaas wel het gevalvelen verdronken bij het over- stroomen der polders, terwijl tal van land bouwers have en goed verloren en in de diepste armoede gedompeld werden. Hoevele streken, waar vroeger 't koren golfde oï de landbouwer de ploegschaar door 't veld trok, liggen nu „bezouten", zoodat we bij vloed met onze schepen varen, waar een vorig "jaar het vee rustig graasde. Ja, ons land beeft wat geleden en nu zal die gevloekte Due d'Alf van deze berooide landen nog den tienden penning komen heffen; zulk een daad schreit ten hemel". De slagen der huisklok herinnerden, dat het tijd was om zich ter ruste te begeven en 't gesprek werd daarom af gebroken en met een wederkeerig „goe den nacht" 'begaven vader en dochter zich naar hunne slaapvertrekken. van den toestand in Duitsehland. De regeering zou intussclien in haar af wachtende houding volharden. Naar uit Berlijn wordt gemeld, heb ben dieven ingebroken in de toonkamer van liet kasteel te Marburg en daar b te- fa a ntde documenten gestolen, die de handteekeningen dragen van Pepijn v. Herstal, Karei den Grooten, Lutlier, Gu staaf Adolf en andere figuren uit de Europeesche geschiedenis. He postcheque- en girodienst. Volgens de „Tel." moeten de plannen van de reorganisatoren van den ontred derden postcheque- en girodienst in gro^ Ve trekken neerkomen op het in het leven roepen van 'n geheel nieuwen postchèque en girodienst. Deze instelling zou dan vol gens het centralisatie-systeem ingericht moeten worden. De zaken van den ouden dienst zullen, aldus het blad, zoo spoedig mogelijk aft- gewikkeld worden, zcodat alle belangheb benden verder zoo min mogelijk schade zullen behoeven te lijden. Zoodra een re keninghouder het bedrag van zijn tegoed ontvangen heeft, wordt Zijn rekening bij den ouden dienst geannuleerd. Indien de betrokkene dit wenscht, kan hij daarna een rekening op den nieuwen dienst laten loopen. In verband hiermede wordt uit drukkelijk opgemerkt, da't deze nieuwe postchèque en girodienst niets uitstaande heeft met den nu stopgezetten dienst, die door de centralisatie zoo jammerlijk fiasco heeft geleden. Verder moet h'et in de be doeling liggen, verschillende ambtenaren, wier ondeskundigheid zich in den laats ten tijd zoo treffend heeft gedemonstreerd, niet in hun functie te continueeren. Het Verbond van Nederl. Fabrikanten- vereenigingen heeft zich tot den Minister van waterstaat gewend met het verzoek een algemeen vijfcents-tarief voor binnen- landsehe postwissels in te voeren, gedu rende den tijd, dat de sluiting van den postchèque- en girodienst voortduurt. Het verzoek is schriftelijk gemotiveerd. D' e Vlootwet. Naar wij vernemen, hebben de Tweede Kamerleden, de heeren Dresselhuys en Boon, de volgende amendementen op het Vlootwetoutwerp ingediend: 1. In den anhef van artikel 1 wordt gelezen inplaats van „het tijdperk van zes jaren", „het tijdperk van twaalf jaren". Dit amendement strekt om te doen Vast stellen, dat in het tijdperk van 'twaalf ja ren inderdaad voor aanbouw, onilerhoud en vernieuwing van materieel geen andere gelden dan die, welke het vlootfonds thans ter beschikking stelt, zullen worden aange wend. 2. Artikel-14 wordt gelezen als volgt; „Ten behoeve van de .maritieme verdedi ging van Ned. Indië zal Soerabaja als steunpunt worden ingericht". Dit Amen dement wordt als volgt toegelicht: Indien het vlootplan beperkt blijft tot den opzet der in het ontwerp omschreven* werken zou met een basis zijn te volstaan. Voor een bescheiden verdediging van Tandjoeng Priok als zetel der regeering zouden daarnevens dan gelden kunnen worden uitgetrokken. pet ontslag bij de arbeids inspectie. Aan een bericht, omtrent een met 1 Jan. HOOFDSTUK IV. rn Den gouden Hel m". Fr heerschte een bijzondere drukte in de taveerne „D'e gouden Helm buiten de Vlissingsche poort op Zondag 6 April 1572. Deze herberg trok door hare gunsüge< ligging aan het begin van den Vlissing-' schen en den Schroeweg steeds vele gas ten en vooral des Zondags kon het er zeer luidruchtig toegaan, maar heden was er toch eqn buitengewone drukte waar te nemen. 'Het Paaschfeest dat dien dag gevierd werd, was zeker ook oorzaak, dat velen in feeststemming verkeerden en deze niet beter meenden te kunnen uiten dan door een extra zoopje te nemen inde taveerne, maar toch, 'twas duidelijk, dat er nog een andere reden was^ 'waarom geen enkele schabel onbezet was en de waard, ge holpen door zijn knecht, handen te kort kwam om zijne gasten van het noodige te voorzien. 't Zijn als naar gewoonte meestal schip pers en varensgezellen, die hier thans fitin anker hebben uitgeworpen, maar toch ook enkele burgers zijn aanwezig. Diat er iets buitengewoons aan 'de hand is, blijkt uit 'tfeit, dat 'tverkeerbord en de dobbelsteenen onaangeroerd blijven; men heeft het veel të druk om deel te ne men aan, of te luisteren naar de gevoerde VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regeïs f 1.20, élke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. a.s. voorgenomen ontslag van een 40-tal ambtenaren bij de Arbeidsinspectie, welk bericht op zichzelf in hoofdzaak juist 13 (er zullen 25 administratieve en "15 "oon- troleerende en technische ambtenaren wor den ontslagen) werd door „het Volk" toe gevoegd, dat dit besluit door den minister raad werd genomen tijdens de afwezigheid van minister Anlberse met vacantie. Op zeer bevoegd gezag kan worden mede gedeeld, dat dit laatste gedeelte van het bericht absoluut onjuist is. De bezuinigings maatregel is geheel door Minister Aal- berse getroffen. Een wet op den door- en invoer» van eieren. Vanwege het Departement van Binnen- Iandsche zaken en Landbouw is een wets ontwerp samengesteld, hetwelk beoogt, bij1 den invoer van eieren de verplichting! voor te schrijven, dat deze op duidelijke en onuitwischbare wijze gemerkt zijn met den naam en het land van herkomst. Men wil voorkomen, dat in de toekomst minderwaar dige buitenlandsche eieren via ons land en gemerkt als Nederlandsche eieren in Engeland kunnen worden ingevoerd, waar door de goede naam van het Nederlandsche ei op de Engelsche markt in gevaar zou worden gebracht. Eenige landbouworganisaties en bonden van houders van pluimgedierte hebben reeds hun instemming q;et dit ontwerp be tuigd. Een aanschrijving van het depart e.m ent van financiën. Het gemeentebestuur van Diidam heeft dezer dagen een aanschrijving van het departement van financien ontvangen, een bedrag van f 25.000 terug te betalen, dat de gemeente van het Rijk zou hebben ontvangen. De gemeenteraad heeft dezie aanschrijving voor kennisgeving aangeno men. De burgemeester had reeds aan het departement geantwoord, dat de gewensch- te betaling niet zou volgen, omdat de gemeente D'idam bedoeld bedrag nooit had ontvangen. Die s a 1 aris ve rmindering. Naar de Tel. verneemt heeft het wets ontwerp, betreffende salarisverminderiiig der ambtenaren den Raad van State reeds verlaten en is de indiening bij' de Twee de Kamer deze Week te wUchten. De inwisseling der zilver bons. De Minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat, ingevolgd het R. B. van 13 Maart 1923 de ingetrokken zil verbons van f2.50 '(model 1915), als mede de ingetrokken zilverbons van f 1 (model 1916), alsnog tót en met 31 De cember a.s. ter inwisseling kunnen wor den aangeboden ten kantore van het agentschap van het ministerie van Fi nanciën te Amsterdam (Heerengracht 344—346). D'esverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opigave van naam en adres van den afzender. Ter bevordering van eene spoedige afdoening zullen de inzen ders goed doen, bij' de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf geadresseerd formulier van een post wissel ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden zilverbons. Uit het bovenstaande blijkt, dat de gelegenheid tot inwisseling niet meer Wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons, van fl, f2.50 en f5 van den ouden vorm (model 1914) gesprekken, dan om aan spel te denken. w Wanneer ook wij onze ooren te luisteren leggen, dan wordt 'tons spoedig duidelijk wat de oorzaak is van deze ongewone luidruchtigheid. „'tMoet dan toch waar zijn, dat de Wa tergeuzen Den Briel hebben ingenomen, zooals deze week in de stad reeds bij ge rucht werd verteld", hooren we een der aanwezigen zeggen, terwijl hij den beker aan de lippen brengt. „Of het waar is", antwoordde de toe- toegesprokene, „en heb ik 'tzelf niet ge hoord uit den mond van een Briellenaar, die zoo juist met zijn schuit te Brouwers haven was aangekomen?" Dinsdagmiddag ten twee ure lieten de Watergeuzen hun anker voor Den Briel vallen. Jan Koppelstok, de veerman op Maas sluis, die 'tmijn zegsman zelf heeft me degedeeld, bemerkte hun komst juist, toen hij bezig was eenige reizigers naiar Dten Briel over te zetten. De schrik voor de Watergeuzen deed de reizigers den veerman smeeken onmiddel lijk terug te roeien, aan welk verzoek Kop pelstok voldeed. (Wordt vervolgd). In de laatste feuilleton staat: het kloos ter Bach ten 's-Gravenhage; moet zijn: Bacliten 's-Graven hove.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1