Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Kerknieuws. Men wijst op de geldelijke voordeelen van de gemeente voor staanplaatsen, doch zonder vooruit te loopen op feiten kan spr. wel verklaren, dat hij alles in het werk stelt de orde te nandhaven. .De feiten der laatste weken rechtvaardigen zijn te nemen' maatregelen. Buiten alle dreige ment moét men stellig rekenen hierop, dat de gijringste verstoring der openbare orde wordt gevolgd door krachtige herstel- en handhavingsmaatregelen. De wijze waarop men, in deze omgeving, ook in 'n nabu rige gemeente, meent te moeten feest vieren, neemt spr. niet in bescherming; integendeel. Is er dus uit economisch en sociaal oogpunt alles voor te zeggen en niets er tegen om geen kermis te vieren, nog sterker geldt dit wanneer de overheid haar zedelijk-godsdienstige roeping poogt te verslaan. Diep hebben bewoners van 'n Christen land zich te schamen wanneer ze ver binden een uiterlijk vasthouden aan over geleverde vormen zonder inhoud aan een openlijken zin voor wereldgelijkvormig- 'hr-id. Dat spot met elk begrip van Chris tendons Geen aanhanger van 'het Chris tendom is voorstander der kermis. Het eene" vloekt tegen het andere en "de span ning tussclien die beide is ^root. Lijn recht in strijd met de beginselen van het Christendom, die spr. voor zich ge heel onderschrijft als de eenige grond, waarop al wat in Staat en" Maatschappij leeft en is, kan bestaan. Men kan den persoon van spr. in dit verband buiten beschouwing laten; hij beoordeelt thans ook niet anderen; alleen magr wenscht hij te zegevieren met dat beginsel of on der te ^gaan. Men zou kunnen zeggen straks: „dat hebben ze verloren". Voor spreker en hen, die hem naast staan is niets te verliezen; trouwens Babel was ook eens groot, en wat is er van over.. Bovendien let spr. nog steeds op de groote meerderheid hier, die niet ondui delijk heeft uitgewezen bij het bepalen van de richting waarin ons land moet worden bestuurd, hoe zij daar over denkt. Waard zijn deze dingen hier niet buiten beschouwing te laten. Waar het om gaat is een ernstige zaak. Men moet goed ken nen zijn verantwoordelijkheid en besef fen dat men hiermee niet straffeloos licht kan omspringen. Er kan een tijd komen dat men vloekt een richting van zielig heid en wezenloosheid, van leegheid en jammer. De overheid zal een feest organiseeren; welnu, de overheid, nl. in ons land 1/2 plus 1, is aansprakelijk voor alle gevol gen. Dit wete men goed. Maar de zedelijk-godsdienstige roeping blijft en wee de overheid die zie naar het buitenland deze verwaarloost en achteloos voorbij gaat. Wordt men op de kermis zedelijk hoog staand? Zedelijk beter? Ja, dan veel ker mis. Neen, dan doe geen Christen mee aan '1 organiseeren en bezoeken. Wordt beschaving en Christendom ge bouwd op 'n kermis? De brutaliteit zou aan het barbaarsche grenzen wanneer men deze vraag bevestigend durfde beant woorden. Deze dingen belmoren hier te worden besproken en men zal eerbied hebben' voor elkanders overtuiging. De beginselen die spr. voorstaat, welke gedeeld worden door velen, zijn niet zoo domperig en mid- deleeuwsch en achterbaks. Men zou eer het tegendeel mogen beweren. En bij alle diepgaand meeningsverscliil zal er zijn daarop legt spr. het aan een be hoorlijke wijze van samenwerking hier en bij B. en W. Spr. verklaarde zijn op vatting als minderheid van B. en W. en heeft klaar en zonder stooten zijn over tuiging uitgesproken. De raad, elk lid er van, heeft ditzelfde recht; jsal eindelijk de zaak zuiver komen te staan hier, dan spreekt men zich duidelijk uit. De beide wereldbeschouwingen, die in de uit te spreken meeningen zijn opgenomen, zijn inderdaad onverzoenlijk, doch de vorm van omgang in den raad behoort te zijn overeenkomstig de beste opvattingen van beschaving. Voor zijn meening uitkomen is een goed recht en somwijlen een plichL Zal, ondanks de aangevoerde bezwaren tegen kermis, de beslissing vallen vóór de kermis, dan berust de verantwoordelijk heid gansch en al bij hen die deze hel pen nemen. Intusschen is tegen sprekers bezwaren niets aangevoerd, waardoor de ze verzwakt zijn. Het tapverbod wil men weg hebben, „omdat er toch geen sterke drank wordt gedronken"; maar is dit eerlijk en juist gezegd waarom dan het tapver bod niet handhaven? De ordeverstoringen bij feesten hier zijn gewoonlijk toe 'te schrijven aan meerderen of minderen in vloed van sterken drank. Ten slotte het voorstel: van 611 uur 's avonds voor Pinksteren kennis, Pink stermaandag van 11.30 u. vm.'1 uj 's nachts en,JSen Pinksterdag van 9 u. vm.1 u. 's nachts kermis (bij zomertijd resp. tot 12 en 2 uur). Er blijft nog juist tijd genoeg over om op Pinksteren naar de kerk te gaan; zelfs wanneer deze vroegtijdig „uit" is ook nog 2en Pinksterdag!! Wil men er nog een uur aanplakken, dan doe men 't nu. Spr. heeft 't recht precies te weten yjaar hij aan toe is. Voor de goede orde is noodig, dat einde lijk besluit wordt vastgelegd waarop men graag rekent. Overbodig acht spr. nader aan te. toonen dat het stel te nemen raads besluiten niet met bijzondere voorzorgen behoeft te worden omringd. Spr. kent te goed zijn positie en zijn wettelijke be voegdheden en verplichtingen dan dat hij zich onttrekken zou aan wat hem wordt opgelegd. Niemand verlangde meer het woord hierover en na eenige redactiewijzigingen werd het voorstel van Klos, v. d. Graaf en Bolier aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen Joh. Keijzer en A. A. Rijstenbil (Staatk. Ger.). Hierna sluiting. Hoek. In de raadsvergadering van Vrijdag, waarin alle leden aanwezig wa ren, kwam aan de orde een voorstel tot bepaling van den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud, a. voor school gelden op f200, b. voor de gemeentelijke inkomstenbelasting voor gehuwden op f 700, voor oingehuwden op f 500. z.h.s. wordt het voorstel a aangenomen. Het voorstel van den aftrek voor gehuwden ,op f 700 werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. 'Idem voor ongehuwden op f.500. Op voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen besloten 0111 het personeel der brandweer voor den brand bij J. Di. Klaassen alhier f0.75 pier uur uit te betalen. Bij de' rondvraag vroeg dhr. H. van Doeselaar naar de brandspuit. Bij den brand bij1 J. Dl. Klaassen duurde bet lang eer er water wlas. D)e voorzitter antwoordde dat er Wat groind tusschen de schroeven van de darmen zat. Dhr. D. J. Jansen vroeg of het G. E. B. niet tot de buitenwijken kan worden uit gebreid. Die voorz. antwoordde dat hij met de P. Z. E. M. hieromtrent aan het onderhandelen was. Ook stelde hij voor een rookverbod in te voeren voor kinderen beneden de 14 jaar. De voorz. zag liever een rijkswet. Een verorde ning leidt tot vele moeilijkheden. D|hr. Jansen zou het gaarne opl de agenda van de volgende vergadering geplaatst zien. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnemuiden 0. J. van Root- selaar te Bergschenhoek. Bedankt voor Biggekerke door Jac. Poort, te Eikerzee. D'e toestand van ds Joh. W. Groot Enzerink, Ned. Herv. predikant te Lei den is hoogst ernstig. De familie is te legrafisch hiervan op de hoogte ge bracht. Getrtef. Kerken. Beroepen te Amerongen G. Veenendaal te Elburg. Bedankt voor Westergeest door E. C. Sr .d. Laan te Lollum. Aangenomen naar Uithuizen door C. J. Bos te Zuid. volde. Gentel Gemeenten. Beroepten te Ridderkerk M. Hofman te Rijssen. Chr. Geref. Kerk. Gedankt voor Kampen door W. Bijle- veld te Haarlem. Goe». Zaterdagmorgen vergaderde de afd. Zuid- en Noord-Beveland van Chr. onderwijzers. De voorz., dhr. Van Wijk opende het samenzijn en las 2 Tim. 1 vers 818. Naar aanleiding van het voorgelezen schriftgedeelte wees hij pais op1 Paulus als voorbeeld van getrouwheid in den arbeid in Gods koninkrijk. Dhr. A. Nederhand sprak over Luther en het onderwijs. Was de kerkreformatie het hoofdwerk van Luther, ook onderwijs en .Pptvoeding hadden zijn bijzondere belang stelling. Hij1 heeft het zelfs uitgesproken, dat als' hij het predikambt niet bekleedde, hij! dan beslist schoolmeester zon willen zijn. Hij1 wilde eennieuwi geslacht zien vormem dat opgeleid werd tot persoon lijke, zedelijke en godsdienstige zelfstan digheid. Die opvoeding der jeugd moest niet aan monniken, maar aan de ouders ep onderwijzers worden toevertrouwd. Tal van nuttige en praktische lessen gaf Luther voor ouders en onderwijzers. Tel kens weer wees hij op Gods woiord als het richtsnoer voor opvoeding' en onder wijs. In het bijzonder drong hij aan op schriftonderzoek, oip kennis van geschie denis, van kennis der natuur en op de beoefening der zangkunst. Op dit re feraat volgde, een gezellige bespreking. De heer De Borst gaf een uitgebreid en nauwkeurig verslag van de jaarvergade ring der hoofdvereeniging. Dhr. Van Wuijckhuijse eindigde met dankgebed. Vli8singen. Naar de VI. Crt. verneemt, zullen de rijksnormaallessen alhier met 1 Nov. a.s. worden opgeheven. De leer lingen zullen over andere inrichtingen tot opleiding van onderwijz ers (essen) ver deeld worden. Die gemeenteraad van Bruinisse heeft met het oog op de hooge kosten (net 4 tegen 3 stemmen het vervolgonder wijs afgeschaft en besloten op1 de begrao- tinigen 1923 en 1924 geen posten uit te trekken voor bijdragen voor de R. H. B. S., de Ambachtsschool en de Avond school voor Vakonderwijs te Zierikzee. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is op proefschrift geslaagd tot doctor in de rechtsgeleerdheid de heer B. J. A. Idenburg. Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam werden dit jaar 33 studenten in de Theologie voor het eerst ingeschre ven. Het vorige jaar was het aantal nieuwe Theologen 24. Dit jaar heeft men voor het eerst sinds de oprichting der Theol. School te Kampen drie cijfers noodig om het getal studenten uit te drukken. Bij! de 80 studenten, die reeds ingeschreven wa ren, meldden zich nog 20 nieuwe aan, bood at de rector, Prof. D'r. H. Bouwman, met recht kan genoemd worden: „hoofd man over honderd". Naar verluidt, heeft de Belgische mi- j nister van wetenschappen en kunsten o.m. benoemd lot professor aan de Hooge- school te Gent, den heer J. Verschaf feit, natuurkundige te Haarlem. De Leerplicht-misère. Wat de Leerplichtwet en haar uitvoering den lande kost, kan blijken uit het 3de Ver slag der Bezuinigingscommissie, waaraan het volgende is ontleend: Als voorlooper op het algemeen rapport der Commissie nopens het Département van Onderwijs meende de Commissie de aandacht van den Minister te moeten vestigen op> de hooge kasten van drukwerk ten dienste van de uitvoering der Leerplichtwet (in 1922 carton voor kaarten bijna f23.000), in verband waarmede de Commissie na ging of door verandering van werkwijke bezuiniging ware te verkrijgen, zoowel op de uitgaven voor materieel als op die voor personeel. De zeer uitvoerige en minutieuse behandeling, die hier plaats vindt, vereischt veel personeel; het aantal werkkrachten, hij de inspec ties alleen met deze administratie belast, is te schatten opi 35 en zal per jaar aan salaris wel ten minste 80.000 kos ten en aan materiaal f 10.000. De Com missie meende den Minister bepaalde vereenvoudiging in deze werkwijze te mogen in overweging geven, waarvan zij een besparing verwachtte van plm. f65.000. Te Leeuwarden is, 50 jaar oud, overleden de heer A. L. Brouwer, leer- aar in het Djuitsch aau de R. H. Bi. S. aldaar, vroeger te Goes. O n@ e 1 u k k e n. T'e Zutphen kreeg bij een botsing- van een sleeperswagen en 'een handkar de bestuurder van het laatste voertuig, zekere H. J., de hoornen van zijn kar met kracht tegen de horst. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. T'e Oudedijk"is de arbeider S. van, den zolder .gevallen en aan de be komen verwonding-en overleden. D.e 30- ■jarige mijnwerker E. uit Herzogenrath werd Vrijdagnacht in de ondergrondsche werken van de dominale steenkolenmijn te Kerkrade door vallende steenen zoodanig, getroffen ,dat hij onmiddellijk ter plaatse overleed. Die ongelukkige laat een weduwe met twee kleine kinderen .achter. Zich dood gelachen!! Gister avond tijdens de voorstelling' van „Do Koningin van Montmartre" in een schouw burg' 'te Amsterdam heeft een bezoekster zoo uitbundig gelachen, om de komische scènes van het werk, dat z!ij: plotseling on gesteld werd en uit de zaal gebracht moest worden. Naar de directie mededeelt is 's nachts de dame een employée van „De Bijenkorf' aan de gevolgen over leden is. („Crt",) Schip gezonken. Het Fransche stoomschip „Marie Louise" is in de Golf van Biscaje, op 1000 M. afstand van het 'eiland Yen geloopen op het wrak van een gezonken duikboot. De stoomboot werd dermate beschadigd, dat zij' eenige uren later zonk. Die bemanning wist zich bij tijds in de sloepen te redden. („Crt.") Aan. een wissen dood pint- snapt. De 16-jarige G. Dl. passeerde Woensdagmiddag, gezeten op een rijwiel, een onbewaakten spoorwegovergang te Har lingen. Nabij' de rails gekomen kon liij wegens zijn vaart niet meer remmen. De achterste wagen van een rangeerenden trein duwde hem van het rijwiel, waardoor hij tusschen de rails viel en bleef liggen. Drie wagens waren reeds over hem heen gegaan, toen de machinist, door het spoor wegpersoneel toegeschreeuwd, den trein deed stoppen. De jongen lag toen voor het gasreservoir van een passagiersrijtuig; 'was de trein iets verder doorgereden, dan was de knaap vermoedelijk doodgedrukt. Hij bleek thans .geen letsel bekomen te hebben., doch het rijwiel was deerlijk .ge havend. iii Hoog water en schipbreu- ke n. Dioor den storm der laatste dagen is te Goedereede de "polder „Altina" voor een gedeelte onder geloopen. Te Numansdorp zijn de buitengorzen geheel ondergeloopen, doch het vee kon bijtijds worden,gered. Te Heinenoord liepen de gorzen aan den sluizendijk onder. Te Numansdorp is een schokker op_ het HollandscE D'iep aan gevaren en onmiddellijk 'gezonken. Die be manning is gered. Tengevolge van den storm kreeg een diepgeladen schip, dat van de suikerfabriek te Puttershoek in de Kil voer, water binnen en zonk onmid dellijk. Die opvarenden, schipper met vrouw en 5 kinderen, benevens de knecht, konden zich met de roeiboot redden. .Vrijdag avond is op de Zuiderzee een motorboot omgeslagen. Twee opvarenden hebben den heelen nacht in de mast gezeten totdat zij Zaterdagmorgen te half zies door een Volendammer visscher gered werden en te Hoorn aangebracht. Inbraak. In den nacht van Vrij dag op Zaterdag is ingebroken bij notaris van Hamersvelt te Zoetermeer. Door open schuiving van een raam aan 'de straat heeft men zich toegang verschaft tot de- woonkamer. Ontvreemd zdjn een geldkistje met f200, een schuldbekentenis Nederland 1917 ad £100, een «aandeel 'Spaar- en Voorschotbank, een zilveren beursje met f 20 en eenige gouden en zilveren voor werpen. D'e brandkast is onaangeroerd ge bleven. Fraude? In verband met biji de administratie der Haagische gemeente-be lastingen gepleegde fraude, naar aanleiding waarvan de deurwaarder F. is gearresteerd vernemen wij1, dat gebleken is, dat nog een aantal deurwaarders, die door B. en W'. reeds ontslagen waren, zich aan het zelfde misdrijf hebben schuldig gemaakt als F„ zocdat het waarschijnlijk is, dat de politie ook tegen hen zal optreden. Kees Boeke en z*n vrouw ge arresteerd. Donderdagavond heeft de politie te Utrecht Kees Boeke en zijn vrouw gearresteerd, omdat zij een belonging hiel den tegen de Vlootwet, Hij. sprak en zij Zong en geen van beiden had daarvoor van den burgemeester vergunning gekregen. Trouwens deze was ook niet gevraagd. Die politie verzocht ze eerst, hun betooging te staken, doch toen zij daaraan niet vol deden, werden zij per auto naar het bu reau genracht, zondejr dat zij zich daar tegen verzetten. Eenige andere personen, die trachtten deze meeting tegen de Vloot wet voort te zetten, werden mede ingere kend. Allen zijn later losgelaten, na naam en adres te hebben opgegeven, alleen het echtpaar Boeke werd vastgehouden, om dat het elke inlichting weigerde. Het slotbedrijf speelde zich af voor den kantonrechter. Op de vragen van den rech ter geeft Boeke absoluut geen antwoord. Als de politie-inspecteur den eed ;uflegt, zegt Boeke: „Gij zult den Naam des Iiee- ren niet ijdellijk gebruiken", en als een brigadier den eed aflegt roept hij uit: „En Jezus zeide: Zweert ganschelijlc niet". Verder bewaart hij op alle vragen van den rechter een volmaakt stilzwijgen. Eisch en vonnis luiden: f25 boete subs. 25 dagen hechtenis, wegens het zicli niet op bevel van de politie verwijderen uit een volksverzameling. Mevr. Boeke, die evenmin op de vragen van den kanton rechter antwoordt, krijgt voor dezelijde overtreding dezelfde straf. Gearmd met zijn vrouw verlaat Boeke daarna het kan tongerechtsgebouw. Gestrand. Te Wiij'k aan Zee is Vrijdagmiddag de stoomtrawler Heemskerk 4 door den storm gestrand. Zaterdagmor gen is de bemanning, bestaande uit drie personen, van boord gehaald. Een dei- opvarenden is aan de handen gewond. Inbraak. Vrijdagmorgen wend te Roosendaal cmtde'kt, dat getracht was "de brandkast der afdeeling tractie der Staats spoorwegen te forceeren, hetwelk niet was gelukt. Met het oog op de uitbetaling der weekloonen, hetgeen des Vrijdags ge schiedt, bevond zich in de kast een niet onaanzienlijk bedrag. D'e daders zijn on bekend. K o 11 i n k 1 ij k e belangstelling. In het Anti-rev. orgaan „De Graafschap- per" van 10 dezer, lezen we het volgende: „Ergens op de Veluwe ligt een heel klein dorpje, eigenlijk een gehuchtje. Daar is sinds jaren een Christelijke brei en naaischool, later uitgedijd tot een al- geheele Chr. school. D:e bevolking is er heel arm. De school werd dan ook opgericht en onderhouden op kosten van H.M. Wat werden de „Meester" en diens echt- genoote, de „Juffrouw", goede kennissen der Hooge Vrouwe en van haar eenvoudig Hof. Hoe menigmaal toch liep 1I.M. zoo maar de woning even binnen en toefde er heel gezellig enkele oogenblikken! Oogenblikken van ernst en eenvoud. Hier werd de opvoeding van de Konin gin ook in daadwerkelijke practijk ge bracht. Toen de „meester" nagenoeg veertig jaar in het ambt was geweest, had H.M. daar weet van. 1 Hoe? Dat doet er niet toe, het was zoo! Op zekeren dag brengt ze een harer gewone bezoeken in het meesterhuis. Ze had bij zich twee keurige gravures: „De zegenende Christus" en de „Biddende kinderen". „Juffrouw, welke van die twee vindt u het mooiste?" Ja. Majesteit, die van den „Zegenenden Christus". „Roep uw man toch ook nog even". En de meester ook, vqnd die pihoto het mooist. „U weet," sprak H. M., dat een der dorpsbewoners in het naastbij gelegen ziekenhuis neerligt, ik zal er voor ziargen, dat hij „D'e Zégenende Christus" ont vangt; wil zoo goed zijn en aan zijn vrouw, die hier woont, de andere photo te doen bezorgen. Diaar breekt voor den meester de „groote dag" aan. Eneen zeldzaam schoone schilderij' „De Zegenende Christus" wordt den jubilaris namens H. M. thuis gebracht. Persoonlijk wenschte Z. K. H. Prins Hendrik „den meester" eft de „juffrouw" geluk. Armoede onderde Parijsche studenten. Niet alleen in Duitschland, maar ook aan de Parijsche hoogeschool wordt er heel wat armoede geleden. Ver leden jaar heeft de Kamer zelfs een cre- diet van 2 millioen goedgekeurd om gen aantal studenten door kleine leening eereleeningen heette het in staat te stellen hun studie te voleindigen. De dienst dier credieten is echter nog altijd niet ingericht. Intusschen hebben de stu denten zelf gedaan wat ze konden: een coöperatief restaurant is ingericht, waar men voor 3,50 franc een volledig diner krijgt. Voor deze diners zijn er heel wat liefhebbers, vooral in de eerste twee we ken der maand. In de derde en vierde! week neemt het aantal volledige diners steeds af en zijn er iederen dag meer stu denten, die dineeren met een paar hors d'oeuvre en een portie kaas. Ook de woningnood onder de studenten is buiten gewoon groot. Er is weliswaar besloten een 'cité universitaire te bouwen, maar eerst, tegen het volgend jaar zullen de eerste woningen daarvan klaar zijn. Het zijn er trouwens maar 350 om te beginnen. Evenals in de Duitsche universiteitsste den zijn er ook te Parijs tal van aanstaan de advocaten en artsen, die verplicht zijn allerlei bijbaantjes te aanvaarden, waar van sommige soms ook niet het minste verband houden met hun studie of met intellectueel werk in 't algemeen. Onderstaande berichten werden reeds ge plaatst in een deel onzer vorige «plaag. Goes Woensdagmiddag 2 uur vergadert de Raad Aan de orde komen: Installatie van de lieeren Mr J. W. Goedbloed n M. P. de Looft', als leden van den Raad; ingekomen stukken; verzoeken om af schrijving van belasting; reclames schoolgeldverzoek van het bestuur van het reizend drankweer musenm om sub sidie uit de gemeentekas; verzoek van een aantal marktkooplieden om verlaging van het marktgeldvoorstel tot wijziging van het Raadsbesluit tot onderhandsche verpachting van grond aan dhr. A. Govers voorstel b; straffende de salarieering van het personeel verbonden aan den Keuringsdif nst van Vee en Vleesch voor de combinatie Goes; tot het verleenen eener vaste aanstelling aan den Directeur- Veearts van den Keuringsdienst van Vee- en Vleesch; tot het toekennen eener gratificatie aan den agent van politie P. Zandoe; tot wijziging der Gemeente- Begrooting voor 1923; tot wijziging der begrooting van het Grondbedrijf voor 1923verzoek om afschrijving van hoofde lijke omslag; voorloopige vaststelling der Gemeente-rekening over 1922 met de bijbehoorende bedrijfsrekeningenbe zwaarschriften hoofdelijken omslag. Rotterdam, 15 Oct. 1923. Graanmarkt. Tarwe met ruim aan bod moest vooral in de 2e en 3e soort! belangrijk lager worden afgegeven om te kunnen ruimen f 11.50f 12, uitgezochte partijtjes en zaai daarboven betaald, af wijkende f 10.50f 11, Rogge f9.75 f 10.25, Gerst (chevallier) f 11f 11.25, Haver onveranderd f 9f 10.40, Kleine groene erwten f21f23.25, Kroonerwten f20f23, Schokkers naar kwaliteit van f 18f23.50 en niet te ruimen, alles per 100 K.G. ROOZENDAAL. V. D. D'ezer dagen heeft de RijkszuiVelinsp'ectie alhier een zending Goudsclhe kaas, afkomstig uit Bodegraven, welke ,zou worden uitgevoerd, in beslag genomen. De inbeslagneming geschiedde, omdat de kaas wederrechtelijk' van het, Rijks- merk wia;s voorzien. AMSTERDAM. V. D. Het paitijbe-'* stuur der S. D'. A. P. meldt, dat het petitionnement tegen de Vlootwet van 1.103.128 handteekeningen is voor zien. AMSTERDAM. V. D. Fimmen. zal met. 1, Nov. zijn functie als secretaris van het Int. Verbond van Vakvereeni- gingen neerleggen. ESSEN. V. D;. De mijneigenaren be sloten vanaf morgen 20 pot. der jeug dige mijnwerkers te ontslaan. Nieuwe onlusten worden verwacht, wegens de onvoldoende Ioonen. 1 WARSCHAU. V. D. Het aantal doo- den slachtoffers van de ontploffing in de citadel, bedraagt 150. ijs..—.g»1 OCT Stukken voor den Gemeenteraad van Goe& M EUfctgeld. Door een aantal markt kooplieden van elders wordt verzocht om verlaging van jhet marktgeld. B. en W. herinneren er aan, dat zij1, gevolg gevende aai), een in den raad naar voren gebrachlen wiensch, teneinde dekking' zoeken voor de stijgende kosten van de markt gedurende de laatste jaren op 24 November 1921 het voorstel deden om hel staangeld voor kramen enz. op de gewone marktdagen, bedragende 10 cent pier vierk. meter voor personen van buiten de gemeente te brengen op f0.20 pier vierk. meter. Voor ingezetenen bleef de bestaande heffing gehandhaafd. De toenmalige Financieele Commissie deed evenwel het voorstel, gemeld bedrag1 van 10 cent voor niet-ingezetenen te brengen op f0.30 welk voorstel wlerd verworpen. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen. - i Inwilliging van het thans gedaan ver zoek zoju fde gemeente een ontvangst doen derven van plm. f 1400f 1500 per- jaar, doch voor de kooplieden van elders slechts een voordeel brengen van gemid deld f 0.50 of f 0.60 p'er kraam per markt dag, een bedrag', zoo gering, dat het B. <311 W. wil voorkomen, dat het heil on- mogelijk kan doen besluiten, de markt, alhier' voortaan temijden. R. en W, geven mitsdien in overweging, afwijzend op het verzoek te beschikken. Gratificatie. B. en 1. stellen voo-r aan den agent van politie P. Zandee, die op 1 October a.s. zijin 25-jarig ambts jubileum herdacht, een gratificatie toe te kennen van f25. Subsidie. Het bestuur der Vereen, tot oprichting en exploitatie van een „Reizend D|rankweer-Museum" verzoekt subsidie uit de gemeentekas, omdat de Rijkssubsidies voor dit doel zijln vermin derd. B. en Wi. hebben reeds eenige malen hun afkeuring uitgesplroken over de wijze waarop de gemeenten den laat- sten tijd worden genoopt lasten op zich te nemen, welke het Rijk zich van de schouders schuift en meenen dat het al lerminst op' den Weg der gemeenten ligt, aan dit systeem nog vrijwillig uitbreiding te geven. Zij stellen daarom voor, afwij zend op het verzoek te beschikken. Keuringsdienst. Bij Raadsbe sluit d.d. 21 Juli 1922 Werden voor den tijd van één jaar de salarissen vast gesteld van het personeel, verbonden aan den keuringsdienst van vee en vleesch voor de combinatie Góes. Krachtens deze regeling geniet de Directeur-Veearts een jaarwedde van f 2500, doch hij kan geen vergoeding declareeren wegens kosten van zijn automobiel (of ander voertuig) welke door hem behalve voor zijn parti culiere practijk ook in het belang van den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3