t it der wijs te Goes f 54,02, aan de keurings dienst van waren f 318,2"). De minister van Onderwijs bericht, dat van een inkomen minder dan f800 schoolgeld kan geheven worden, alhier is de grens vastgesteld op f 600. Aangenomen werd op voorstel van B. en W. om de oud-secr. dhr Spruit een vierde te doen storten van de som, die de gemeente heeft te betalen voor het Woduwenpensioen. Toen dhr Spruit vol gens de wet zelf moest betalen, wilde deze niet; nu de gemeente moet betalen en „gedwongen" wordt, wordt dit aanvaard. De gemeentebegrooting 1924 wordt aan geboden tot een bedrag van f50.225,08. Dhrn Zegers, v. d. Have en Fraanje wer den na drukke stemming benoemd als com. van onderzoek. Bij monde van dhr Van Wingen werd geadviseerd de begrooting Burg. Armbestuur '24 goed te keuren; waar schijnlijk goed slot f2.650,16. Besloten werd tot rioleering van de nieuwe weg. Dhr v. d. Have heeft toestemming; verleend dat zijn grond achter langs de woningen begaan wordt. Verplicht wordt, dat de bewoners aansluiten en een viangbak o>p hun terrein leggen van 45 bij 45. Verzocht wordt door de Ned. Hervormde Schoolvereeniging te B.iezelinge om sub sidie voor vervolgonderwijs. De voorz. ze'gt, dat dit in B. en W>. een punt van breede bespreking is geweest. Hun Noor- stel is f 200 te verleenen. Weth. Zuidweg verzoekt namens de vereen, f 250 subsidie; de andere onkosten zullen gezocht worden uit de magere fondsen, waarbij dhr. Fraan je opmerkt hier geen zonde van te maken. Wij hebben altijd voor onze school moeten betalen. Dhr Fraanje vraagt, oï ook met de andere schoolhoofden is gesproken be halve die van de 0. school. Spr wil voor ieder kind f 16 uittrekken en den leeftijd - van de leerlingen de 18 jaar niet doen overschrijden. De voorz. zegt, dat niet dan aan het hoofd der 0. School om voor lichting is gevraagd. Berekend werd f 2 per lesuur. Dhr Ganseman zegt, dat het een opschroeving is van de onderwijzers anders is er zooveel animo niet voor. Spr is er voor, dat er vervolgonderwijs is, maar de kosten mogen niet ontaarden. Dhr v. d. Have is sterk voor vervolg onderwijs; we moeten al zoo veel betalen aan Goes, dat meestal voor beter gesitueer-' den is. De arbeiderskinderen moeten in de gelegenheid zijn, zich op te kunnen werken. Spr steunt het voorstel Zuidweg en wil ook voor „Het Nut" die zelfde aanvrage doen. Dhr v. Wingen kan zich wel met het voor stel Zuidweg vereenigen, maar Spr wijst opde financiën. Dhr Zegers bevreemdt het, dat men met zulk een aanvrage komt, immers is met algemeene stemmen nog maar pas besloten, geen vervolgonderwijs te geven. Spr wijst op het woord gespro ken door de voorz. in de laatst gehouden vergadering om vooral toch zuinig te zijn, iVolgenis spr gaat men aldus den ver keerden weg op en zal de belasting inpl'aats van verminderen, stijgen. Voor het voor stel B. en W. stemden Vereeke, Fraanje en v. Wingen; de overigen tegen. Voor het voorstel Zuidweg stemden weth. Zuid weg, v. d. Have en weth. Vereeke; overi gen tegen. Beide voorstellen dus verwor pen. Weth. Zuidweg: nu is alles verworpen. Dieze stemming loopt verkeerd. Dhr Zegers: dan had u beter uit moeten kijken. Dhr v. d. Have: ik stel voor f201. Die voiorz.: ieder lid is gerechtigd voorstellen te doen. Dhr Zegers ageert hiertegen: dat is geen goude houding. De raad heeft thans be slist. iWieth. Vereeke stelt voor te ver dagen, 'ook dan kunnen andere vereeni- gingen aanvragen doen. Het minimum aan tal leerlingen werd vastgesteld op tien. Aldus werd besloten. Verzoek om subsidie autobusdienst werd van de hand gewezen met alg. stemmen. De voorz. deelt mede, dat de gelden be schikbaar gesteld voor restauratie van den toren bijna zijn verwerkt. Aan den opzichter Wisse zal een gratificatie verstrekt wor den voor nauwgezette plichtsbetrachting die zear werd gewaardeerd. Alsnu kwam in bespreking het uurwerk van den toren. Weth. Zuidweg vraagt: is het hard noodig? De voorz. wijst op het noodzakelijke hier van en deelt mede, dat nog een post over is van de begrooting 1923. In beginsel werd met alg. stemmen besloten, dat B. en Wi. handelend zullen optreden en op de volgende vergadering met prijsopgaaf definitief voor den dag zullen komen. Bij de rondvraag wijst dhr v. d. Have op den gevaarlijken bocht in de West-straat Vooral met de autobussen tegenwoordig Spr vraagt, hoever men met die verbree ding is gevorderd. De voorz. wij zijn al zoo ver, dat we op navraag zelf geen ant woord meer krijgen van den ingenieur. Dhr v. Wingen wijst op de noodzakelijke straatverbreeding bij dhr Leijs. Die voorz. zegt toe, met de begrooting hiermee re kening te houden. De voorz. doet nog enkele mededeelingen over de verbouwing van de Chr. School. Een nieuw plan zal den raad voorgelegd worden, dat minder kosten zal. Dhr Ganseman komt neer op den onhoudbaren toestand van gang en privaten. Dhr Fraanje vraagt voor den grafdelver van Biezelinge een lijkkleed; dit moet altijd in Kapelle geleend worden. Wordt toegestaan. Wemeldinge. In de Raadsvergadering van Zaterdag werd een wijziging der begrooting 1923 van den keuringsdienst voor vee en vleesch in verband met een verhoogde toelage aan den hulpkeur meester voor het onderhoud van zijn motorrijwiel goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten met aan- merkingen op het raadsbesluit van 4 Sept. j.l. tot wijziging der bouwverorde ning. Een nieuw ontwerp wordt den Raad aangeboden, waarin de adviezen van den inspecteur van volksgezondheid grooten- deels zijn verwerkt, o.m. het voorstel tot invoering eener verplichte aansluiting aan de waterleiding voor nieuw te bouwen woningen. Dit voorstel wordt verworpen (voor stemden dhr. P. Lindenbergh en de voorzitter, tegen dhr. M. Hoogesteger Fz., Adr. Dominicus, J. A. Dominions, P. A. Lindenbergh Ez. en Job. Karelse Adrz.). Met algem. stemmen wordt daarna de rest van het ontwerp van B. en W. aangenomen. Door B. en W. wordt voor gesteld den post onderhond wegen voor 1923 met f800 te verhoogen. De voor zitter deelt mede dat de verhooging in verband staat met verrichte werkzaam heden en gedane leveranties van teer ten behoeve van den zandweg. Dhr. J. A. Dominicus zal wel voor dit voor stel stemmen, doch spreekt den wensch uit dat door R. en W. getracht wordt in het vervolg met den op de begrooting uitgetrokken post toe te komen, waardoor ook voorkomen wordt, dat een alleron- prettigsten indruk wordt gevestigd bij de raadsleden omtrent de verhouding van B. en W. tot den raad. Dhr. P. Lin denbergh, wethouder, hoopt dat men zal begrijpen 'dat in weerwil van gedane ernstige beloften men somtijds voor din gen komt te staan die sterker zijn dan de beste voornemens. Dhr. A. Doiminicus herinnert zich dat in een vorige verga dering van dezen post, de verzekering werd gegeven dat een verhooging thans niet meer moest worden verwacht, en keurt de wijze van berekening van B. en W. af. Dhr. J. Karelse geeft in overwe ging voortaan bij dergelijke werken meer deskundige adviezen in te winnen. Weth. Hoogesteger zegt dat het werk meer uit gaven heeft gevorderd, doordat het sedert twee jaar nie.t is geschied. Na breed voerige bespreking wordt de begrooting 1923 overeenkomstig het overgelegde ont werp van B. en W. gewijzigd en vermeer derd met f 2500 in ontvang en uitgaaf. Omtrent de begrooting 1924 wordt door de Commissie van onderzoek hij monde van den heer A. Diominicus ge rapporteerd. De wenken dezer Comm. zijn door B, en W. in een ontwerpbesluit tot wijziging van de door hen opgemaakte begrooting belichaamd. Voorgesteld wordt te schrappen den post van f 600 voor be looning hulp personeel ter secretarie, en daarvoor op te nemen een post van f400 voor schrijfloonenen in te trek ken het besluit waarbij' aan den onder wijzer P. v. d. Werft' een toelage van f25 werd verleend voor het geven van landbouwonderwijsidem waarbij aan de vereen. Zeeland een subsidie van f 10 werd verleend. Overeenkomstig een ingekomen adres van de afd. Wemeldinge van de vereen, voor Volksonderwijs wordt besloten het vervolgonderwijs op beide scholen te be vorderen door het uittrekken van een post van f300 voor elke school. In be handeling komt een verzoek om subsidie van dhr. Kraak Steeman voor het on derhouden van een autobusdienst We meldingeVlakeIersekeGoes v.v. B. en W. adviseeren het besluit, waarbij aan dhr. Joh. Leendertse alhier een sub sidie van f 400 per jaar was verleend voor den dienst WemeldingeVlake v.v. in te trekken met. ingang van 1 Jan. 1921 en die subsidie met ingang van dien datum ter beschikking te stellen van dhr Kraak Steeman. Dhr A. Dominicus rapporteert dat de commissie van onderzoek der begrooting voorstelt de subsidie ten name van Joh. Leendertse met ingang van 1924 in te houden, inafwachting van het tijdstip. fwaarop1 de beide diensten beter zullen ikunnen worden vergeleken. Persoonlijk is spr. voor het schrappen van den post op de begrooting. Dhr. P. Lindenbergh acht het niet wenschelijk een post met onbepaalde bestemming op de begrooting te doen voorkomen. Spr. gaat niet met het voorstel van B. en W. accaord, om dat de nieuwe autobusdienstonderneming als bijzaak van den ondernemer ten op zichte van de gemeente Wemeldinge moet worden beschouwd. Votorls kleven dezen dienst nog wel gebreken aan. De voor zitter zegt, dat destijds terwille van <le 'burgers f400 subsidie aan de onderne ming-Leendeitse werd verleend. Gemeend wordt dooti- B. en W. dat thans de nieuwe onderneming, die meer geeft voor minder geld, voor subsidie in aanmerking komt. Dhr. Karelse weet officieus, dat de dienst Kraak Steeman somtijds geabonneerde passagiers (school) niet kan medenemen, en officieel dat. de dienst niet, zoqals wordt gemeld in het adres, rijdt op' alle treinen. Dhr. J. A. Dominicus meent, dat 'tz.i. aanbeveling verdient, dit bedrag van f 400 te reserveeren door het te voegen hij den post „onvoorzien". Met den voorzitter is spreker het eens dat de dienst Kraak Steeman een groote verbetering heeft aangebracht.. Dhr. Karelse is het hier mede niet eens. Dhr. J. A. Dominicus stelt voor het bedrag van f400 als sub sidie te reserveeren door het te voegen bij den post onvoorziene uitgaven. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt verworpentegen stem den P. Lindenbergh, A. Dominicus, J. A. Dominicus, P. A. Lindenbergh en J. Karelse. Voor dhr. M. Hoogesteger en de voorz. Het voorstel-J. A. Dominicus in stemming gebracht, wordt aangenomen met dezelfde stemmenverhouding, waar door het ten name van J. Leendertse staande subsidie wordt geacht te zijn ingetrokken met ingang van 1 Jan. 1924. Op het adres Kraak Steeman wordt afwijzend beschikt. Dhr. J. A. Dominicus vindt het een teleurstelling dat de post plaatselijke be lasting niet lager kon worden geraamd dan f21.000, en meent dat op het ver volgonderwijs f 500 kan worden bezui nigd. Na ampele bespreking wordt het voor stel van B. en W. om weder vervolg- ondeiwijs te doen geven, aangenomen; voor stemden dhrn. P. Lindenbergh, H. Hoogesteger, P. A. LindenberghEz., J. Karelse en de Voorzitter; tegen dhrn. Adr. Dominicus en J. A. Dominicus. De gemeentebegrooting dienst 1924 wordt daarna met algem. stemmen vastgesteld. Besloten wordt de verhuurde voormalige onderwijzerswoning votor het dienstjaar 1924 opnieuw te verhuren op de oude voorwaarden. De huur der noodwoning, bewoond door G. Bras, w'ordt met ingang 1924 bepaald op f0.75 per week; tegen stemde dhr Adr. Dominicus. Tenslotte ■wordt het kohier hondenbelasting vastge steld met 99 aanslagen en 101 honden ■op een bedrag van f303. Daarna sluiting. Nisse. In de Zaterdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering wérd als lid van het burg. armbestuur herbenoemd dhr. M. Nieuwenhuijze. Een wijziging in de gemeentebegrooting voor 1923 werd goedgekeurd tot een bedrag van f 293.64. De begrooting voor 1924 werd behandeld en voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op eeu bedrag van f24.385.18 met een post voor onvoorzien groot f 408.01. Op een verzoek van dhr. A. van Overbeeke te Borsselen om opheffing van een voetpad werd afwijzend beschikt. Kortgene. Vrijdag vergaderde de raad voltallig. Voorz. dhr L. J. Dorst, wegens ongesteldheid van den burgemeester. Na opening wordt medegedeeld, dat- de burg. die in het ziekenhuis „te Middelburg' een operatie heeft ondergaan, het thans goed maakt en wij hem hopelijk spoedig .her steld terug zullen zien. Tot leden van het Burg. Armbestuur wor'dt uit de voordracht, bestaande uit dhrn Dorst, aftr. en C. B. Kallewaard, dhr Dorst met 5 tegen 2 st. in blanco, herkozen. De begrooting van het Burg. Armbestuur wordt goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 2201,281/-. Bij het vaststellen der gemeente-begrooting dienst 1924, welke tenslotte wordt vast gesteld in ontvang en uitgaaf op ruim f 54.000 met een post van onvoorziene van f 3084, welk bedrag wordt gevonden uit de verschillende belastingen benevens }h pet van het inkomen, wordt bij de verschillende posten stil gestaan. Dhr Sa lome vindt f75 voor de wethouders .te veel in verhouding tot het presentiegeld voor de raadsleden. Dhr Heyboer zlag lie ver alle presentiegelden afgeschaft. Ten slotte wordt op voorstel van dhr Salomé besloten, me!t 6 tegen 1 st., cm het salaris van de wethouders te bepalen op f 70, ieder, en het presentiegeld voor de raads leden, voor allen samen, op f'34. Op een desbetreffende vraag door dhr Heyboer of' de gemeente ook schade en last onder vindt door het stopzetten van de Post cheque- en Girodienst, wordt door den Secretaris geantwoord, dat er wel eeriige last door is ontstaan, doch dat er geen fouten in de rekening zijn. Op voorstel van dhr Markusse wordt met alg. st. de subsidie voor de Politie school te Hilversum, ad f20, van de be grooting afgevoerd'. Bij den post bijdrage door de polders aan de bij1 de gemeente in onderhoud zijnde wegen, vraagt dhr Heyboer, hoe het komt, dat de Gemeente Kortgene de wegen in onderhoud heeflt, terwijl in Colijnsplaat de wegen door de polders zelf worden onderhouden. Hem wordt gezegd, dat dit een vroegere over eenkomst is. Dhr Dees zou gaarne zien, dat de andere gemeenten, evenals Kats, bijdragen aan de wegen, want zij' maken er veel gebruik van. De voorz. deelt dhr B>ees mee, waarom de gemeente Kats bij draagt. Dhr Salomé vindt, dat het werpen van allerhande rommel, als emmers, ka chels, polten en pannen en dergelijke,, aan den dijk bij' den .steigerdam, de ge meente ontsiert. Die voorz. zegt, dat nien tracht daar grond te werven ten dienste der gemeente en daarom daar alle afval brengt en die bedekt met grond als die? er is, b.v. pee-slijk van 'de haven. Dhr Bfees vindt, dat in deze gemeente, in af wijking van Geersdijk, waar de politie er sterk op toeziet, alle rommel overal maar wordt neergeworpen. De voorz. zegt con trole hierop toe. Bij de post rioleering vajn Jde vuile stinksloot jn den Westelijken Achterweg 'vindt dhr Dees de uitgave te groot voor de weinige bewoners, die er mee te maken hebben. De voorz. verde digt de rioleering sterk. Dhr Dees vindt dat men met betere bedelving' de sloot wel rein kan houden. Die voorz. bestrijdt dit. Dhr Meulenberg meent ook, dat men mét goede bedelving kan volstaan en mocht men tot rioleering overgaan, "dan zou het practischer zijn, dat ieder zijn éigen tuin of erf afrastert. Dhrn Verburg én Hey boer kunnen met dit laatste mee gaan. Dhr Markusse zou eerst uitgemaakt wil len zien, of men met goede bedelving kan volstaan, alvorens zijn stem aan cle rio leering te geven. Dhr Salomé wil uitstel van behandeling. De voorz. stelt tenslotte voor, directe behandeling en gaaf men tot stemmen over, waaruit- blijkt, dat dhrn Salomé, Dees, Markusse en Meulenberg er tegen en dhrn Heyboer, Verburg en "Dorst er voor zijn om te rioleeren. Alsnu stelt dhr Markusse voor, om te onderzoeken, of men met behoorlijke delving kan vol staan en mocht het blijken, dat dit niet kan, dan de volgende vergadering dit punt nogmaals behandelen. Dit- voorstel wordt met alg. st aangenomen. Dhr Dees vraagt, of het geen over weging verdient om de post van f60 sub sidie aan de auto-onderneming van dhr Krjjger te Goes te schrappen. Hij: ge looft daarmede in den geest van vele in gezetenen te spreken. Na eenige bespre king legt hij zich echter neer bij1 dat be sluit, die post te laten staan. Dhr Meulen berg stélt voor om "de leening van "7 pet die op 31 Dec. e.k.^noig f7000 groot is, te herleiden tot een ö'N pet 'leening: Daar toe wordt met alg. st. besloten. Btf de omvraag) wijst dhr Diees op de onmoderne manier van begraven in deze gemeente en zou gaarne zien, dat er een lijkkoets was. Hij maakt er echter g»een voorstel van en wordt zijn idee voor ken nisgeving aangenomen. Dhr Salomé zegt, dat er thans een groote actie wordt ge voerd in de Gemeente, tegen het verwer pen door den Raad van een U.L.O.-schooI. Hij vraagt den voorz., of hem ook iets bekend is betreffende een conferentie tus- schen den burg. en den schoolopziener. De voorz. zegt, dat het hem bekend is, dat de schoolopziener den burg. heeft toe gezegd, te zullen wachten, tot hij zoover is hersteld, dat hij de vergaderingen kan leiden, alvorens met andere gemeenten in relatie te treden. Dhr Dees heeft gelezen in de krant, dat men te Goes de gemeenteraadsver gaderingen opent met gebed. Hij vraagt of dit een gewone formule is en of men ook met vrij gebed kan openen. Hij zou gaarne willen, dat men ook hier met ge bed opent en sluit. Dhr Salomé zegt, dat ieder voor zichzelf maar moet weten of hij al dan niet wil bidden. De voorz. wil, dat dhr Diees er een voorstel van maakt, om het direct te behandelen. Dhr "Salomé wenscht dit liever maar te zien uitgesteld tot de volgende vergadering, waartoe wordt besloten. Arnemuiden: In de Zaterdagavond ge houden vergadering van „het Groene Kruis", waarin 63 leden aanwezig wa ren, werd medegedeeld, dat de gemeente subsidie voor de wijkverpleegster met f200 was verminderd. Dhr. L. Kraamer bracht verslag uit omtrent den toestand van het aanwezige materieel, dat in den besten staat verkeert. De beide aftredende bestuursleden A. Buijs en Joh. Crucq wer den herkozen en in de vacature-J. J. v. Doeselaar, die bedankte, werd gekozen dhr. J. J. C. v. d. Graaff. Ook dhr. J. Huijssen wenscht als bestuurslid te be danken met 1 Jan. a.s. De magazijnmees- ter-bocle werd bij acclamatie herbe noemd. Vastgesteld werd de begrooting 1924 met een bedrag van f 1789 en die voor T'.B.C. bestrijding van f570. Dhr. J. J. C. v. d. Graaff stelde voor om adhaesie te betuigen inzake het verzoek van den burgemeester aan Ged. Staten tot schor sing van het raadsbesluit betreffende de subsidie-vermindering. Dhr. v. cl. Bijl juicht dit toe. Spr. zegt, dat de gemeente indertijd f800 subsidie gegeven heeft op voorwaarde, dat de vereeniging: een wijk verpleegster zou aanstellen. Het Groene Kruis heeft harerzijds de overeenkomst stipt nagekomen. Spr. zet tevens in 't kort het nut der verpleegster uiteen en haalt hierbij aan de kindersterfte in den tijd toen zij hier nog niet was en thans. Vooral bij de kinderen beneden het jaar is een daling van 30 pet. vroeger, tot 6 pet. in 1922. Dhr. Pouwer zegt, dat d'e vereeniging een overschot heeft van f450, dus dat hiermede die f200 toch ruimschoots gedekt zijn, waarop dhr. v. d. Bijl antwoordde, dal de vereeniging toch wel een kleinigheid in kas mag hebben als reserve voor mogelijke epidemieën. Dhr. Fransse hoopt, dat de raad wel bedacht zal zijn nu hij met den toestand omtrent de kas der vereeniging bekend is. Dhr. Pouwer zegt op zijn standpunt te zullen blijven, waarop dhr. v. d. Bijl zegt, dat Pouwer niet instemt met de grondslagen van het reglement. Dhr. L. Puijpe zeide, dat het de bedoeling was van de meerderheid van den raad een verzoek te doen aan den doktor, dat hij die f200 er bij zou passen, daar hij er toch het meeste geraak van heeft. Dhr. v. cl. Bijl vraagt met welk recht raads leden zonder hem er in gekend te hebben een beroep doen op zijn privé-inkomsten. Bovendien niet de geneesheer heeft gemak van cle wijkverpleegster, doch de zieken. Dhr. Crucq erkende, dat hij omtrent den toestand der kas verkeerd was ingelicht. Dhr. C. v. Waarde (raadslid) zeide, dat degenen, die de verpleegster het meest van noode hadden er het meest maar aan moesten betalen. Na nog heel wat besprekingen hierover werd besloten ad haesie te betuigen en een afvaardiging uit het bestuur naar den Commissaris der Koningin te zenden om het adres mondeling toe te lichten. Daarna deelde de voorzitter nog mede, dat op een schrij ven van den Minister van Arbeid een regeling gemaakt is omtrent de subsidie der T.B.C.-bestrijding aangaande de ver pleegster. Besloten werd van die subsidie f 50 beschikbaar te stellen voor de zuster. Daarna bracht dhr. v. d. Bijl dank aan den voorzitter voor zijn werkzaamheden gedurende 20 jaar betoond aan de ver eeniging. Scherpenisse. Vrijdagmorgen vergaderde de Raad dezer gemeente. Afgewezen werd een verzoek van den heer Knijf, caféhou der, om f50, waartegen zijn café wacht kamer zou zijn voor de autobus. Toege staan werd een schoollokaal beschikbaar te hebben ten dienste van Landbouw- wintercursus. Een "bijdrage werd toege kend aan de schietvereeniging „Prinses Juliana. De heer M. A. Kievit werd her kozen als lid van het Armbestuur. De begrooting voor 1923 onderging een wij ziging. Tot verlenging van den ontrui mingstermijn eener onbewoonbaar ver klaarde woning werd besloten. Het burger lijk armbestuur kreeg een nadere subsidie van f200. De begrooting voor 1924 werd vastgesteld na eenige bespreking omtrent de posten voor verlichting en verwarming secretarie; Jdeeding veldwachter, subsidie politieschool welke geschrapt werd en subsidie autobus, welke eerste onver anderd gehandhaafd bleven en de laatste in verband met de voorgenomen wijziging van den dienst en verlaging van tarieven verhoogd werd tot f 250. Opnieuw werd vastgesteld de gewijzigde verordening op besmettelijke ziekten; gewijzigd werd de verordening op de Rijksinkomstenbelas ting. Beslote» werd «aar aanleiding ra» een adres van 11 van de 12 bewoners va» de gemeente woningen, houdénde verzoek om verlaging van de huur (thans f 129 per jaar) tot f 100, den Minister van Arbeid te verzoeken, zooveel aan de gemeente t» schenken van de jaarlijks op te brenge» som ad f 1947,40 voor nog 46 jaren als noodig is om aan het verzoek van adres santen te voldoen, aangezien de gemeente thans f 1548 aan huur ontvangt plus de f 129, zijnde de vrije woning van den vas ten arbeider der gemeente, en waartegea een gemiddeld jaarlijksch onderhoud staat van f 300 minus f 14 als opbrengst van het grasgewas op het terrein dier wonin gen, is het tekort op de exploitatie toch reeds te groot dan dat men door de be lastingbetalers den huurders dier wonin gen een subsidie zou kunnen geven. Be sloten werd in beginsel B. en W. te mach tigen tot demping van de sloot voor de gem een te woningen voor den geraamden prijs ad f700. De begrooting van "den gemeente-opzichter was f801. Het vorige jaar was deze zaak aangehouden, wijl de begrooting f 1200 aanwees en de Water staat niet wilde afzien van de overdreven weelderige eischen, aan de demping ver bonden. Thans was de kostenberekening lager in verband met 'het dalen van de ma- teriaalprijzen en het arbeidsloon. De voor zitter wees erop', dat de Waterstaat tegen over do Waterleidingmaatschappij een an der standpunt heeft ingenomen dan te genover deze arme gemeente. Bij de eerste toch jyerdon geen rioleeringseischen ge steld en loopt het water op den rijksweg, bij de laatste moet zware rioleering wor den gelegd en bovengoot. terwijl na dem ping de oppervlakte van den bodem steeds 30 a 40 c.M. beneden den rijksweg ligt, dus de afwatering automatisch geschiedt. De kermis. Als laatste punt der agenda prijkte het voorstel van Klos, Bolier en v. d. Graaf tot intrekken van de raadsbesluiten van 1.7 Augustus resp. het afschaffen van de kermis en de invoering van het tapverbod. De eerste onderteekenaar, weth. Klos, noemde de kermis een algemeen belang en verklaarde een wenk gekregen te hebben van den Commissaris der Koningin om haastig zijn voorstel in te dienen. Van de zijde der voorstanders volgde geen verdere toelichting of verdediging. De voorz. (burgem. v. Rees) onderwierp 't voorstel aan 'n uitvoerige beschouwing. In 'n rede van ruim 2 uur ging hij na de waarde van hetgeen ter verdediging door de voor standers is aangevoerd. Wanneer het wer kelijk een algemeen belang is kermis te vieren, dan is twee dagen kermis te wei nig; te weinig wordt dan het algemeen belang gediend. Uit economisch oogpunt is de kermis te veroordeelen; er slaat twijfelachtig vermaak tegenover individu eel geldelijk nadeel; voorstanders van stoffelijk en vooruitgang der bevolking in de samenleving zijn dan ook veelal tegen standers van de kermis, die de armoede in het werkmansgezin grooter maakt dan ze reeds veelal is. Hoe kan men huren van woningen willen verlagen en werk- loozen te werk stellen, wanneer men den betrokken arbeiders gelegenheden geeft tot drankmisbruik en betwistbare ont spanning. Tot hun eere zij toegegeven, dat de sociaal-democraten ten deze menigeen die door wil gaan voor Christen, beschaamd maakt; enkele uitzonderingen daargelaten, het gros der roode leiders vereert de ker missen niet en is vijand van den alcohol. De Vrijz.-Democratische burgemeester van Purmerend heeft aan de Pers, na zich met eigen oogen te hebben overtuigd van den beestenboel, die kennis heet, te Purme rend het volgende geschreven: „Het gaat alle perken te buiten als men meisjes en vrouwen hier en jenever ziet drinken als ware het de heerlijkste melk of limonade. Ik zag meerdere opgeschoten meisjes die zich aanstelden en een hou ding aannamen als zij in nachteren toe stand toch zeker wel niet zouden doen. 'I Heeft bezwaar om alles in een krant mede te deelen. Zinneprikkelond en zede- bedervend was het in hooge mate en voor jongelui stellig gevaarlijk. Fatsoen lijke ouders (geen Christelijke) mogen zoo'n nacht hun kinderen niet naar de kermis laten gaan." Dat zegt een Vrijz.-Democraat en wat zegt men hier? Dat de menschen fatsoen lijker zijn en beter feest kunnen vieren dan in Purmerend. 't Heeft er niet van; de feiten liggen hier voor 't grijpen, dat die z.g. feesten hier bron van meer zijn nog dan van 'dubieus vermaak; ook oorzaak van vechtpartijen. Zeker, spr. gaf toe, enkelen hebben voordeel; er wordt zelfs gezegd groot voordeel. Is dat juist, dan is tevoren de aanslag in den II. O. nooit zuiver opgelegd en steeds te laag geweest; is het niet |uist, jlan slepen vreemdelingen het leeu wendeel van den buit weg. Bekend is trouwens hoeveel géld aan leen- en spaarbanken onttrokken wordt ten tijde van de kermis. Op de voorjaars- kermis te Roosendaal dit jaar is voor meer dan f 10.000 ontvangen (bij navraag f 10.384,25) voor staanplaatsen. Maar dat moet opgebracht worden plus de winst en daarmee trekken kermisgasten de plaats uit. Zoo is er dus geen sprake van algemeen belang. Weth. Klos: Landbouwtentoonstelling is ook algemeen belang en niet alle dagen te houden. De voorzitter: Deze opmerking beduidt juist de armoede van hetgeen voor de kermis hier is aangevoerd. JDat is geen gelukkige argumenteering. Ook Landbouw tentoonstellingen hebben een betrekkelijke waarde. Zij het langzaam, ook zonder tentoonstellingen ontwikkelde de land bouw zich. Hoeveel te meer is de kermist een overbodigheid.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2