O S3 Maandag 15 October 11133 38e Jaargang Buitenland. AART DE MESMAAIER, Uit üe Provincie. BOKHA DE BOER's PEEKOFFIE FEUILLETON. HE BUSSCHIETER VAN MIDDELBURG. ONMISBAAR BIJ DE KOFFIE Drukkers-Exploitanten ©OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie, no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg.iTeL no. 259 Elberfeld. Onivangen voor het transport der El- berfeldsche kinderen f5 van N N te Breskens. Storm aan de Engelsche zuidkust. De Zuidkust van Engeland is Vrijdag door een hevigen storm en een bijzonder hooge vloedgolf geteisterd. Kanaalbooten moesten uren lang voor Dover wachten tot de zee kalmer werd. De overtocht van Ostende naar Dover duurde 11 uur in plaats van 4 uur. Qp de pier van Dover werd een trein met militairen door een vloedgolf overvallen, waardoor eenige waggons omvielen. Drie soldaten werden ernstig gewond. Te Hythe moesten de bewoners liun huizen, die door het wa ter ondermijnd werden, verlaten. Uit andere berichten blijkt nog, dat heel Zuid-Engeland van de vloedgolf te lijden heeft, gehad, vooral Folkestone, de aanleg plaats van de Vlissingsche mailbooten. Beach Cottage, vlak bij de kaden gelegen, werd overstroomd en het ijzeren raster werk, dat zich daarvoor 'bevindt, werd weggeslagen en over een aanzienlijken af stand meegesleurd. Het zeewater stroom de lustig door de Highstreet. In de muren, van Sandgate Castle werd een geweldig groot gat geslagen. Op een zeker oogen- blik sloeg het schuim van het zeewater, over de daken der huizen heen. De hoofd weg van Sandgate naar Hythe langs de zee was urenlang onbegaanbaar. In Brigthon is de electrische spoor, •die langs de kust loopt, gedeeltelijk ver nield. In Portsmouth werden de golven zoo hoog, dat de arbeiders in de haven hun toevlucht moesten nemen in verschil lende restaurants. In Londen heeft het 16 uren achter elkaar gestortregend. Onlusten in Duitschland. De plunderingen te Dusseldorp hebben den geheelen Zaterdag voortgeduurd. Ook had er te Neustadt een werkloozen-betoo- •ging plaats, waarbij de politie op de me nigte geschoten zou hebben. Er zouden twaalf gekwetsten zijn. De crisis in het Roergebied neemt .steeds scherper vormen a.an, meldt de N. R. C. De ijzerindustrie verkort de vol gende week den werktijd tot slechts 24 uur. Op de mijnen werd niet gewerkt, daar de directies door het vervallen van een groot deel van de loonbijslagen van het rijk in financieele moeilijkheden zijn geraakt. Ook de fabrieken van Krupp heb ben Zaterdag niet gewerkt. In Steele en Bulrop zijn troepen van 50 a 100 man aan het stelen van veldvruchten getogen. De politie verstrooide de plunderaars. Ook uit Gelsenkirchen en öberhausen meldt men plunderingen. Op het station Katern- berg zijn spoorwagens met levensmiddelen geplunderd. De machtigingswet aangenomen. De Duitsche rijksdag heeft de machti gingswet met 316 tegen 24 stemmen aan genomen. 347 afgevaardigden hebben aan de stemming deelgenomen, dus 41 meer dan volgens de. grondwet vereischt was. "Vóór de wet zijn 316 stemmen, tegen de wet 24 stemmen uitgebracht, terwijp. 7 af gevaardigden, w. o. Stinnes, zich hebben onthouden. Luid applaus hij de coalitie partijen. Protesten bij de communisten. Onder groot rumoer ging de Rijksdag uit een. Een vernaai tijdens het beleg van Middelburg door de Watergeuzen. (1572—1574). door CHR. HONDIUS. (Auteursrecht voorbehouden.) 9). „Ge kunt wel gelijk hebben, Barte, ook ik vraag mezelf af of dit nu waarlijk baat zal geven, maar laat ons voorzichtig zijn in onze uitingen dienaangaande, want wan neer deze door anderen werd vernomen, zouden we allicht gevaar loepen van ket terij verdacht te worden". „Nu de ketterij is thans, naar het mij voorkomt, vrij wel onderdrukt in onze "Stad; men verneemt daarvan niet veel meer", zeide Barte. „Toch is ze nog niet geheel uitgeroeid", hernam Geerts. In „Den gouden Helm" vertelde men, dat den 5en October 1.1. te Einden een nationale synode gehouden was van de Neder la ndsche kerken onder het Kruis". „Biat Einden schijnt een waar toevluchts oord te zijn voor vele Hollandsche en Friesc-he uitgewekenen, gelijk Norwich voor de Vlaamsche en Zeeuwsche. Hebt ge in den laatsten tijd ook nog iets De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprij's: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.0$ Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 «ii. Bij abonnement belangrijke korting. Het Kabinet kan nu op grond der aan genomen wet tal van maatregelen nemen tot herstel indien dat nog ..mogelijk is van het. neergeslagen Duitschland. Korte berichten. De express van Warschau naar Mos kou is, ongeveer 100 mijl voorbij de Rus sische grens, door bandieten tot stilstand gebracht. Britsche, Ita- liaansche en Poolsche onderdanen zijn be roofd. De diplomatieke post is in veilig heid. Vrijdagmorgen is in een kliniek bui ten Brussel een ether-reservoir ontploft. Negen mannen zijn gewond, waarvan twee ernstig. De patiënten bleven ongedeerd. Een op 27 mijl ten Oosten van Koe- mamota (Japan) gelegen vulkaan, een der grootste van de wereld, is reeds verschei dene dagen in actie. Van Maandag af' zal een liter melk te Berlijn 200 millioen kosten. Voor een kubieken meter gas zullen 100 millioen en voor een kilowattuur electrischen stroom 200 millioen moeten worden be taald. De prijs van het water is op 100 millioen per kubieken Meter bepaald. De prijs van een brood zal van Maandag af 480 millioen bedragen. Bij de debatten over de voedselvoor ziening in den Pruisischen landdag deelde de minister van landbouw mede, dat d e ko r e n o o g s t zoodanig is uitgevallen, dat ten minste voor de eerste maanden een bevredigende toestand is geschapen. De broodkorenoogst wordt geschat op 7.72 millioen ton, dus 46,9 pet. meer dan het vorig jaar. De bevolking kan ook op een voldoende hoeveelheid aardappelen rekenen. Te Warschau heeft in het kruit magazijn van de oude fortificaties een ontploffing plaats gehad. In den mid dag waren van de slachtoffers reeds 28 dooden, 48 zwaar en 110 licht gewonden herkend. Men dénkt aan een misdadigen opzet. Vrijdagmiddag had in het huis van een wapenhandelaar te Moscou door zelf ontbranding van kruit een geweldige ontploffing plaats. Het huis werd zwaar beschadigd. Drie lijken zijn reeds van onder de puinen gehaald. De Waalsche activist Pierre van On geval, die na den wapenstilstand naar vernomen van onze oude st'adgenooten?" „Niet veel", antwoordde Geerts, „alleen heeft schipper Boeteman van Nieuwpoort mij medegedeeld, dat Vrouwe Adriaanke behouden te Norwich wa.s aangekomen". „Dat zal een blijde ontmoeting geweest zijn, toen ze haar echtgenoot Hans den Kleermaker wederzag". „En is haar oude moeder met dit be richt reeds in kennis gesteld?" vroeg Bar te, „ik heb toch zulk een innig medelijden met deze goede vrouw en het zou mij1 een vreugde zijn, haar dit bericht te kunnen brengen". „Nu, daartoe geef ik u gaarne de vrij heid", zeide Geerts, „ge weet, ze woont tegenwqordig bij den stadsbode Hugo Jansz, maar wat ik u bidden mag, wees voorzich tig in uwe uitlatingen, men wordt zoo spoe dig verdacht gemaakt". „Maar lieve Vader, welk gevaar zou er nu 6estaan in het brengen van een 'bezoek aan een oude van dagen, 'die immers even als wij 'trouw gebleven is aan' de oude Kerk?" „Ja, maar je weet zoo goed als ik, dat ook do stadsbode in vroeger jaren ter prediking ging en 't is alleen aan zijne hooge beschermers te danken, dat hij nog niet van zijn post is ontzet. En dan was er nog een gerucht, dat in de taveerne veel stof tot gesprek op leverde", zeide Geerts; „men vertelde, dat de opvolger van Due d'Alf de hertog van Medina Celi herwaarts stond te komen. het buitenland was gevlucht en bij verstek tot 20 jaar dwangarbeid was veroordeeld, is zich te Brussel bij de politie komen aanmelden. Bij de opening van een potvisch te Durban, welke op de kust van Natal ge vangen was, vond men in de ingewanden ongeveer een halve ton ambergrijs. Men schat de waarde van de vangst op 240.000 pond sterling. Zaterdag werd te Detroit een brief gepubliceerd door den secretaris van Hen ry Ford, den Amerikaanschen automobiel koning, waarin deze verklaart, zij'n ge heel® oorlogswinst aan de regeering te zullen overhandigen. ledereen heeft bij tijden een zacht laxeermiddel noodig voor de lever en in gewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuur lijke werking der ingewanden. Slaap, eet lust en een goed humeur worden door Foster's Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. (10) Ontslag b ij de Arbeids inspectie. Naar „Het Volk" verneemt, zullen te gen 1 Januari niet minder dan 40 ambte naren bij de Arbeidsinspectie worden ont slagen en op wachtgeld gesteld. Het lot treft ongeveer 15 van de administratieve en ongeveer 25 van de controleerende en technische ambtenaren. Het besluit is door den ministerraad genomen op grond van bezuinigingsover wegingen tijdens de afwezigheid van mi nister Aalberse met vacantie. Men her innert zich, dat minister Aalberse nog onlangs verklaard heeft, dat hij een volle dige toepassing van de Arbeidswet niet kon waarborgen wegens tekort aan per soneel bij de Arbeidsinspectie. Het ontslag van 40 man zal de toepassing der Ar beidswet nog meer schaden, te meer daar thans ook de arbeidstijd van kantoren gecontioleerd moet worden. Van de in voering der Arbeidswet voor koffiehuizen, ziekenhuizen enz., die reeds zoo lang was toegezegd, zal nu niets kunnen ko men, schrijft „Het Volk". Reeds was er op 30 October., door de Magistraat besloten één of twee handels schepen toe te bereiden om hen te ont vangen en naar het vasteland te voeren. Ik zal mij morgen zoo spoedig moge lijk bjj de Burgemeesters aanmelden om mijn schip aan te bieden. Zulke buitenkansjes komen niet dikwijls voor en zijn in deze droeve dagen nu .het met de schipperij zoo slecht gaat, niet te versmaden". ,,'t Wiare te wenschen, dat met den nieu wen landvoogd ook een vrediger tijd aan brak", zeide Barte, „want waar moet het heen met onze goede stad, nu zoovele gegoede burgers haar verlaten hebben en de oorlog allen handel doet stilstaan". „Dian kon men de busschieters ook spoe dig missen en zouden we het gezelschap van Aart de Mesmaaker ook spoedig kwijt raken", zeide Geerts, terwijl zijn oog een onderzoekenden blik op 't gelaat zij ner dochter wierp. „Maar 't zon ook kunnen zijn, dat som migen hunner hier verkozen te blijven, om door meer vreedzamen arbeid in hun levensbehoeften te voorzien; als de scheepvaart toenam, zoudt ook gij het onmogelijk met één enkelen knecht af kunnen." „Ja, dit zou niet onmogelijk zijn; bet schippersleven trekt onzen vriend blijk baar aan. Ik zag althans zelden een krijgsman, die zooveel belangstelling in onze bezigheden toont. De debacle van „De Am sterdam me r". Naai' de „Rott." verneemt, is de zaak tegen den heer C. Ingwersen C.Mzn., ex- directeur van het chr. dagblad „De Am sterdammer", bij den rechter-commissaris nog steeds in onderzoek. De instructie is na de vacanties heropend en verschillende getuigen werden gehoord. In goed-inge- lichte kringen heerscht de meening1, dat de instructie spoedig zal worden gesloten, waarop de procedure een aanvang zal nemen. Zeer waarschijnlijk zal het pn> ces tegen den heer lngwersen, waartoe van twee verschillende kanten is gevraagd, wel plaats hebben. Uit de stee n-in d u s t r i e. De storm, die Woensdagnacht heeft ge woed, heeft ook de steenfabrieken te Nij megen nret gespaard. De ongebakken stee- nen worden ter droging los opgestapeld en op z.g. „hagen" gezet. Deze zijn op vele fabrieken omgewaaid, waardoor de steenen waardeloos zijn. Dit is een nieuwe slag voor de steen-industrie, die in 1923 toch al zeer weinig voorspoed heeft ge had. In het begin van de campagne ont stond de groote toonbeweging in deze industrie, waardoor de bedrijven gedu rende geruimen tijd stil lagen. Toen de normale gang van zaken weder verze kerd scheen, volgde een langdurige regen periode, waardoor het vormen der stee nen onmogelijk bleef. Eén maand van mooi weer heeft dit niet kunnen goed maken, want Augustus en September wa ren -weder slecht en nu komt de storm van deze week de kro-on op het werk zétten. Daarbij zijn door de aanhoudende regens der laatste dagen de natte stee nen, die in de z.g. plaatsen liggen om te drogen, geheel verregend en waar deloos. Enorme hoeveelheden zijn hier door opnieuw verloren gegaan. De Apeldoorn sc he W et- houd e r s q u a e s t i e. Jhr. L. F. T'eixeira de Mattos, c.i., de C.-H. wethouder van Openbare Werken der gemeente Apeldoorn, die bij de jongste vvetboudersbenoemTng als zoodanig werd herkozen, heelt wegens gezondheidsrede nen bedankt als wethouder en als lid van den Raad. De gebeurtenissen van den laatsten tijd, met de Apeldoornsche wet- houdersquaestie in verband staande, heb ben zijn zenuwgestel ernstig, geschokt. De Raadszitting van 4 Sept. j.l., waarin na de wethoudersbenoemingen cle obstructie van de grootst mogelijke minderheid in den Raad begon, heeft hem zoodanig: aan gepakt, dat zijn geneesheer, 's nachts daar op ontboden, hem besliste rust voor schreef. Na een verblijf van een paar we ken elders woonde hij de Raadszittingen van 27 en 28 October j.l. weer bij met het gevolg', dat hij opnieuw instortte. Thans maakte zijn toestand aftreden geboden. Le raad der gemeente Stavenisse besloot in zijn Vrijdag gehouden verga dering tot vervroegde aansluiting aan de waterleiding met- zes tegen één stem. („Iers. en Th. Grt.") Het Katsche Ve er. Het navol gend adres zal aan Heeren Ged. Staten van onze provincie, voorzien van hand- teekeningen worden verzonden: „Aan Heeren Gedep. Staten van de pro vincie Zeeland, Maar zoover zijn we nqg niet. Ik geloof niet, dat we daarop voor alsnog kunnen liop'en; integendeel, don kere wolken pakken zich samen over ons land. Die Watergeuzen treden steeds driester op en waar ze landen, daar is 't slechts om te plunderen en te branden. Nog onlangs werd mij van geloofwaar dige zijde vermeld, dat een- hunner, een Fries, Fokke Abels, bij zijne drinkgelagen op zijn schip noodt anders dan heilige drinkbekers gebruikt en wel rijkelijk ge vuld met bier of wijn. Een kostbare hostiekast Werd aan de steng van den hoogsten mast met spijkers vastgehecht en, werden door hem priesters gevangen genomen, dan wees hij hen op dat allerheiligste, zeggende: dat, hoe hoog dezen het ook vereerden, de Geuzen het nog hopger deden; daarom plaatsten zij het. op het verhevenste deel van hun schip; ja sommige geuzen-ka piteins laten de gevangen geestelijken in hun dienstgewaden de plechtigheden vanden godsdienst verrichten, onder het dolle hoongelach! der schepelingen; bij weigering worden zij met 'den ,dood door het zwaard of het water bedreigd." „Is zéker verschrikkelijk", zeide Barte, „en we mogen wiel hopen, van hun bezoeken verschoond te blijven. Maar, als ik denk aan de brandstapels en schavotten, waarop wie ook in onze stad de ketters hebben zien ter dood brengen, |NVM A BOKMfl DE BOER A° 1601 LEEUWARDEN. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, onderaeteekenden als belangheb benden bij een goede reisgelegenheid tus- schen Goes en Zierik'zee, van welke ver binding: zij meermalen gebruik maken; dat op den steiger van het Katsche Veer elke beschutting- ontbreekt voor weer en wind; dat het wachten op de boot, in den winter bij regen en ruw weer, niet alleen hoogst onaangenaam is, doch voor ouden van dagen, voor gevoelige per sonen en voor kleine kinderen beslist na- deelig is; dat het veerhuis te ver af ligt om daar de boot af te wachten en mem dan vandaar tot aan den steiger bij slecht weer doornat zoiu worden boven dien, en bagage over dien afstand mee zou moeten dragen; dat voor ieder, die deze reis gemaakt heeft, verdere toe' lichting op dit verzoek van ondergetee- kenden overbodig is; dat zij overtuigd zijn, dat Uw Ooilege, kennis nemend van dezen toestand onverwijld verbetering zal bevorderen; redenen waarom zij Uw ge' achte vergadering beleefd verzoeken de spoedige inrichting van een schuilplaats- op den steiger van het Katsche Veer te willen bevorderen". i Bovengenoemd adres ligt bij de Firma S. Ochtman Zoon, Boebhandelaars te Zie- rikzee te teekening. Middelburg. Bankdirecteur ge arresteerd. Zaterdag is den officier van Justitie voorgeleid zekere W. P. van P., 47 j., directeur eener bank te Middel burg, verdacht van verduistering-1 in 1923 te Middelburg. Verdachte is na verhoor door den Rechtercommissaris overge bracht naar het huis van bewaring. - Zondagochtend 6' uur is alhier ge heel uitgebrand het winkelhuis aan de Vlasmarkt L 10, van den heer Jac. Pie- terse (firma Lijser). Die brand is waar schijnlijk ontstaan in een achter de win kelruimte gelegen bergplaats van kisten met hooi, zoodat de bewoners door een raam van de niet hoog gelegen eerste verdieping in nachtgewaad het huis moes ten ontvluchten. De brandweer, die spoe dig ter plaatse was, wist uitbreiding van den biand te voorkomen, maar bleef den geheelen dag in actie, ook nadat men de vrij gekomen wankelenden achterge vel had doen instorten. Van het huisraad kon slechts zeer weinig worden gered. De inventaris was slechts laag verzekerd, de inboedel in het geheel niet. Kloellnge. Voor de lichting 1924 dezer gemeente zijn bestemd om te worden in gelijfd, zij die bij de laatst gehouden loting de nummers 1 tot en met 13 hebben getrokken, behoudens degenen die wegens broederdienst vrijgesteld worden of zijn, of die reeds in vrijwilligen dienst zijn. Wegens het geringe aantal leerlin gen zal dezen winter geen herhalings- ondenvijs gegeven Worden. Kapelle. Vrijdagmiddag- vergaderde de raad voltallig. Als wnd burg. is door B. en Wl. benoemd de weth. C. D. Vereeke en weth. Zuidweg als no. 2. Die gemeente heeft hij' te dragen aian het Nijverheids-on- dan kan ik de wraakzucht der uitgeweken familieleden van de omgebrachten be grijpen. Waarom heeft men den Hervormden toch niet toegelaten voort te gaan met hunne prediking in de schuur buiten de Zuid-DiampOort „Daarvan draagt Diuc d'Alf de schuld,'" zeide Geerts. „Zijne komst heeft alles bedorven en Roamschen zoowel als on- roomschen zuchten onder zij'n knellend juk. Waar het heen moet Weet ifc niet, maar zeker is het, dat zijn plan, om den tienden penning met geweld in te voeren, nog veel ellende kan brengen." „En we hebben reeds zoo veel gele den," zuchtte Bart. t Als ik noig denk aan den allerheiligen vloed van bet vorige j'aar, wat heeft onze stad toen doorgestaan!" „D|ie zal ook niet licht uit mijn ge heugen gaan, zeide Geerts, „ik heb al veel springvloeden beleefd, maar nog nooit zulk een. Wat hebben de Grauwe zusters1 uit 't Klooster Bachten-'s Gravenhage toen een angstigén nacht doorgestaan (Wlordt- vervolgd). P. S. In 't feuilleton van Zaterdag (Bij voegsel) kolom 5 regel 4 v. b. staat di versen, lees diversie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1