Kerknieuws. Onderwijs. Hit de Pers. De A1 gem. Zeeuvvsche E 1 ec- tr i c i t ei t s-Mij. In de gisteren gehou den algemeene vergadering van de A.Z. E.M. te Middelburg werd door de direc tie verslag uitgebracht over het dienstjaar eindigend 30 Juni 1923, waaraan het vol gende ontleend is De omzet bedroeg £226.403 (vorig jaat f 127.997), waarvan f 173.910 aan netten- bouw en installatieWerken en f 52.498 aan ornamenten, lampen en toonzaalar- likelen. Geleverd werden de laagspan ningsnetten voor de gemeenten Biervliet, St .Jansteen, Philippine, Driewegen, West- dorpe en Hoofdplaat, terwijl in aanbouw waren de netten voor kapitale Dam, Ame- liapolder, Clinge en Nieuw-Namen. De winst- en verliesrekening sluit met een voordeelig saldo van f 11.186. Besloten werd hiervan 5 pfct. uit te keeren op pre ferent winstdeelende aandeelen, f 888.57i/2 over te brengen op nieuwe rekening en het restant aan te wenden voor afschrij- vingen. Ontvangsten aan stroomverkoop der Centrale te Domburg waren f4787.70. De uitgaven aan loonen en onkosten f 4270.19i/2. De balans en winst- en ver liesrekening werden door de vergadering goedgekeurd. Als commissarissen werden gekozen de heeren Mr F. J. Sptrengei en H. Dronkers inplaats van de heeren Mr P. Diieleman en Mr J. A. Fokker, die zich niet meer herkiesbaar stelden. Al deze heeren wonen te Middelburg. Herkoaen werd de heer J. A. van Rompu te lemeuzen. Directe belastingen. Bij Kon besluit is met ingang van 1 Januari 1924: opgeheven het ontvangkantoor dei directe belastingen en accijnzen te Re nesse; de gemeente Dreischor afgeschei den van, het ontvangkantoor der direc te belastingen en accijnzen te Brouwers haven en zijn bij dat kantoor gevoegd de gemeenten Burgh, Elfcerzee, Ellemeet, Haamstede, Noordwelle en Renesse; zijn met ingang van dienzelfden datum: do gemeenten Dreischor en Seroaskerke (Schouwen) gevoegd bij het ontvangkan toor der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Zierikzee. De M ar ine. Het ligt in de be döeliag van den minister van marine o m. de volgende bezuinigingen toe te passen. Ie. maatregelen ten aanzien van do inkrimping van 's Rijks werf te Helle- voetsluis, waarvan een besparing van 80.000 per jaar wordt verw'acht; 2e. het geleidelijk terugbrengen in vredestijd tot één maritiem commando met sta tions te Amsterdam en Vlissingen van de thans bestaande afzonderlijke comman do's te Willemsoord en Middelburg. Het ligt in de bedoeling, dat deze terugbren ging uit. 1924 geheel zal zijn tot stand gebracht, waarmede een jaarlijksche be- Sparing van ongeveer f30.000 zal worden verkregen. Wat den loodsdienst betreft, is bespa ring mogelijk zoodra met betrekking tot de mloefening van den loodsdienst op de Wester-Schelde een voor partijen bevre digende regeling met België zal kunnen worden getroffen. Het a u t (vo n g e 1 u k. D'e toestand van den chauffeur, die Zaterdagavond de toen omgevallen autobus bestuurde, is zeer bevredigend; gisteren kon hij ter plaatse het onderzoek van de justitie bijwonen'en inlichtingen verstrékken. Ten opzichte van de passagiers werd ons medegedeeld, dat de jeugdige Rommels gisteren reeds weer op straat kon gaan, zijn vader was reeds weer voor zaken te Zierikzee, terwijl ook de andere inzittenden, al Ioopen natuur- lijk de meeste nog met verbanden, geen ernstige gevolgen van de nval ondervinden. Faillissement. Door de arron dissement; rechtbank te Middelburg zijn failliet verklaard: Pieter Wissel Hzn., com- missionnair te Zaamslag (thans wonende te Biervliet) en I. H. Ideler te Zierikzee. Zondagavond bad in een café te St Anna ter Muiden een vechtpartij, plaats. Een familielid van den kastelein, die toe vallig binnenkwam en er zich mede wilde bemoeien, werd een stuk van zijn vinger gebeten. („M. C.") Statenvergadering. Door Ged. Staten is onderstaand schrijven aan de leden der Provinciale Staten gericht: Wij hebben de eer n mede te deelen, dat de opening van de tweede gewtone .zitting der Staten van Zeeland in 1923 door ons is vastgesteld op Dinsdag 4 December a.s. des voormiddags te 11 luur. Het ligt in de bedoeling, om de ver- Slagen der afdeelingen betreffende de in gediende voorstellen te behandelen in een vergadering op Dinsdag 18 Diecember tl.a.v. des voormiddags te tien uur. Goes. Gisteravond kwam de Vereeni- ging „Handelsbelangen" in algemeene ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer Oosterbaan. Toegelaten werden 17 nieuwe leden. De commissie voor de Onderlinge Glas verzekering deed voorstellen tot reorga nisatie van 'deze afdeeling, welke voor stellen werden goedgekeurd. Aan de leden zal zoo spoedig mogelijk een exemplaar van het nieuwe reglement en de nieuwe tarieven worden toegezonden. De tarieven dezer onderl. verzekering zijn 4050 pCt. lager dan de billijkste tarieven van Glas verzekering-Maatschappijen. Bovendien is bepaald, dat premiebetaling vrijwel zal ophouden, zoodra het reservefonds §en zeker bedrag sterk is. Alleen 'leden der Vereeniging worden tot deze onderlinge verzekering toegelaten. Naar de a.s. Bondsvergadering en het Middenstandscongres werden twee leden afgevaardigd. Door een lid werd ter sprake gebracht de gestie van het instituut voor nood- slachtingen alhier. Zijn de gedane mede- deelingen juist, dan is het gewenscht, dat in het belang der volksgezondheid in gegrepen worde. De voorzitter zegde toe, een onderzoek te zullen instellen en een en ander onder de aandacht van autori teiten te zullen brengen. Wij herinneren onze lezers nog eens aan het kerk-eoncert, dat morgenavond ui de Groote Kerk gegeven zal worden. Wie van een plaats verzekerd wil zijn, zal goed doen, tijdig een kaart te koopen, want, naar w'ij vernamen, waren gisteren (■Dinsdag) reeds 400 kaarten verkocht. Gis terenavond gaven mevrouw Noordewier en haar zoon en dhr. Verhei} een schit terend concert te Utrecht voor een u.t- veikochte kerk. Bevolking gedurende de 2e helft der maand September 1923. Ingekomen: G. W. Baron v. d. Feltz, ass. fruitkweekerij, van Apeldoorn, Oost singel 82; C. Hoogerheide, brig. Rijks- veldwacht, van Middelburg, Nieuwstraat 20; B. Vlaming, koopman, van Ierseke, Nieuwstraat 48; I. Ruis, modiste, van Zwammerdam, Lange Vorststraat 53; C. M. J. Kort, onderwijzeres, van Ellewouts- dijk, M. Sm.buurt 63; J. Buijse, reiziger, van Leiden, 's-H. H.kinderenstraat 4; A. J. A. van Mil, hotelbediende, van Schie- broek, Gr. Markt 1; A. N. Houtman, schil der, van Rotterdam, Korte Kerkstraat 7; B. C. Westerhof, leerares Vakschool, van Zwolle, Wilhelminastraat 19; W. C. West- steijn, directrice Vakschool, van Zwolle, Wilhelminastraat 19. Vertrokken: J. Knuist, bakker, naar Rozenburg; M. Kriekaard, smid, naar 's-Gravenhage, Snijdersstraat 57; .C. L. Koevoets, fitter, naar Rotterdam, Boezem- schestraat 47b; G. Verhoeven, pakhuis knecht, naar N.-Amerika; J. Voois, tim merman, naar Borgerhout (België); P. Hermes, ploegbaas N. S., naar Krabben- dijke; P. D. Kloosterman, zonder beroep, naar Vlissingen, Groenewoud 11. Middelburg. Dien officier van Justitie alhier is voorgeleid I. Ie R., 21 j„ tim mermansknecht te St. Anna (er Muiden, verdacht van zware mishandeling (ver dachte had n.l. een zekere v. II. te Sluis een stuk van zijn rechterpink ge beten) te Sluis op 7 October j.l. Ver dacht® is na verhoor door den rechter commissaris weder op- vrije voeten ge steld. Alhier is den officier van Justitie voorgeleid J. de KL, 26 j„ monteur alhier, iverdacht van verduistering te Hulst op 3 October j.l. en oplichting te Wisse'kerke op verschillende tijdstippen in October 1923. Verdachte is na verhoor door den rechter-commissaris overgebracht naar 't huis van bewaring. Vlissingen. Door R. en W. wordt aan den raad uitvoerig uiteengezet, waarom zij aan den heer D:r A. Staverman hebben geschreven dat hij wegens zijn benoeming tot chirurg van het Gasthuis h.i. ophoudt lid van den raad te zijn, en waarom 'zij nu adviseeren naar aanleiding van het beroep van dr S. op den raad te be llissen, dat hij niet langer raadslid mag zijn. B. en W. deelen mede, gehandeld te hebben in overleg met het Bureau Voor Staats- en Administratiefrechtelijke adviezen" te 's Gravenhage. Door het aan nemen van de betrekking van chirurg aan het Gasthuis door den heer S. kon de door den raad geuite wensch om den heer S. voor den raad te behouden h.i. niet in vervulling komen. Die vraag rijst welke de positie van den heer S. was aan hel gasthuis tij dens zijn vorige raadslid-periode. Volgens de instructie van de gemeentedeskundigen van 29 October 1909, was aan den eersten geneeskundige (Dir O. A. Duijvis) opgedragen de heelkundige hulp in haren geheelen omvang. In 1919 werd aan Dr Duijvis een verhooging toegekend van zijn jaarwedde ad f500 pier jaar, om hem iin de gelegenheid te stellen te zijhen koste zich van chirurgische hulp te voor zien. Hieruit blijkt, dat dr Staverman Itoen niet in dienst was van de gemeente en hem is ook nimmer een bewijls van aanstelling als chirurg van het gasthuis verstrekt. Toen na het bedanken van den heer D. als chirurg de pogingen van dr Duij vis en regenten om den heer S. op .aannemelijke voorwaarden te behouden als chirurg mislukten, werd besloten een vasten chirurg te benoemen op een wedde van f 2200 en werd dr. S. den Sen Augustus als zoodanig benoemd. Op 9 Augustus nam de heer S. de be noeming aan en werd volgens B. en W. een ambtelijken band geschapen tus- scben den chirurg S. en het gemeentelijk: gasthuis. In den breede zetten B. en W. verder uiteen, dat het niet juist is wat dr. S. betoogt, dat hij alleen belast zou zijn met de armen-plractijk. Ook bestrijden B. en W. het juridische advies van den raadsman van den heer S., mr. J. Adriaanse te Middelburg, daar zijn meening, dat art. 25 der gemeentewet niet van toepassing is op1 den heer S., aangezien deze vóór het tijdstip 'dor be- ëediging als lid van den raad de betrek king van chirurg had aangenomen, om dat de wetgever de mogelijkheid van dit geval niet heeft voorzien, is naar B. en W. meenen in lijnrechten strijd met de bestaande jurisprudentie. Gisteravond had het comité tot huisvesting van Hongaarsche kinderen al hier een bijeenkomst belegd van de pleeg ouders met hun pleegkinderen. Te acht uur was een der lokalen van de school in de Kasteelstraat geheel gevuld, toen prof. dr K. Kóllay de Hongaarsche kin deren in hun moedertaal liet zingen een vers van Psalm 25. Prof. Kóllay richtte zich allereerst in het Hollandsch tot de aanwezige comité-leden en pleegouders en schilderde het lijden in Hongarije, dat sedert zijn optreden in April van dit jaar hier ter stede nog wel 10 maal j grooter is geworden. Toen het transport J van 2000 kinderen, waarvan deze deel uit- maken, te Utrecht aankwam, waren de co- rnité-leden ontzet over de ellende, welke zij te aanschouwen kregen. Namens het hoofdcomité en de ouders der kinderen dankte spreker in hartelijke bewoordingen de pleegouders voor hun groote liefde en toewijd in c: aan de kleine Hongaren betoond. Dit zal door Hongarije nooit vergeten worden. Hierna zongen de kinderen het Hon gaarsche volkslied, waarna de prof. de aanwezigen verzocht het Wilhelmus aan te helfen. Vervolgens sprak prof. Kóllay de kin deren in het Hongaarsch toe, waarvan spr. een korte samenvatting in het Hol landsch gaf. H'ij (gaf den raad, dat wanneer de pleegouders willen schrij ven, dit zoo mogelijk in 't Duitsch te doen, daar de Hongaren dit 't gemakke lijkst kunnen vertalen. Dhr. P. G. Laernoes richtte een woord van dank aan prof. Kóllay voor de vele bemoeiingen, Waardoor kinderen en pleeg ouders dichter bij1 elkander zijn gekomen. Ten slotte sloot prof. Kóllay in 't Hongaarsch de bijeenkomst met gebed. Rilland-Bath. Met ingang van 1 Sept. 1923 is de Huurcommissie alhier opge heven. In overleg met het gemeentebestuur van Goes is besloten, dat de Huurcommis sie in die gemeente ook zal ingesteld zijn voor deze gemeente. 's-Heerenhoek. Zondagavond omstrfeeks 10 uur werden wij opgeschrikt door brand alarm. Bij den landbouwer Di. Smit (ge meente Borsselen) stond de keet in lichte laaie, die vlak aan het woonhuis grensde. De gemeente aarzelde niet om hulp te bieden met haar spuit en in een minimum van tijd was geheel 't brandpersoneel aanwezig, dat in l1/2 uur tijd den brand onder de knie had, zooidat alleen de keet afbrandde en de aangrenzende gebouwen gespaard bleven. („N. Z. Crt") N. en St. Joosland. Maandagmiddag vergaderde de raad. Afwezig met kennis geving dhr. Rooze. Die gemeenterekening over 1922 werd voorioop'ig vastgesteld in ontvang op f36418.94, en in uitgaaf op f 351 78.15i/2 alzoo een batig saldo van f 1240.87i/2. Daarna werd de begroo ting voor 1924 overgelegd. Alsnu werd op voorstel van B. en W. in beginsel besloten tot het bouwen van een veld wachterswoning. De huur werd bepaald op f 3 per week. Mocht de eventueel te benoemen veldwachter zelf laten bouwen en mocht hij geen terrein daarvoor heb ben. dan zou de gemeente hem een ter rein afstaan. Dan bouwt de gemeente natuurlijk niet. Later zal zoo noodig wor den beslist waar gebouwd zal worden en welk type men zal nemen van de 2 woningen, die in schetsteekening waren overgelegd. Van dr A. J. de Woerd, geneesheer alhier was een verzoek ingekomen oon aan zijn woning een bergplaats te bouwen voor zijn aan te schaffen auto, onder mededeeling dat h'ijl (bereid is een ge deelte der kosten daarvoor zelf te beta len. Volgens overgelegde raming zouden die kosten ongeveer f 400 bedragen. B. en W. stellen voor, met het oog op de bezuiniging, aan dit verzoek niet te voldoen, doch hem vergunning te geven op zijn kosten een bergplaats te laten bouwen onder goedkeuring van B. en W. en daarvoor uit de gemeentekas f 150 subsidie te geven, onder voorwaarde dat het onderhoud voor zijn rekening komt. De meerderheid van den raad achtte dit evenwel niet verantwoord tegenover de belastingbetalers, zoodat het voorstel verworpen werd met 4 tegen 2 stemmen. De vooi'z. deelt mede, dat aan de N.V. een brief, inhoudende de in de vorige vergadering geopperde bezwaren tegen de autobusdienst, gezonden is, doch dat daarop tot nu toe geen antwoord is ont vangen; dat van den Inspecteur der pos terijen en telegrafie, op een schrijven van B. en W. bericht is ontvangen dat vooralsnog niet overgegaan kan worden tol invoering der diensturen voor de telefoon en telegraafdienst, zooals die voor 3 Sept. bestanden, wegens het ge ringe verkeer; dat het aandeel der ge meente in de keuringsdienst van waren bedraagt f 138.97; een brief van den Minister van Binnenl. Zaken omtrent hef fing van schoolgeld, wat nu mag plaats hebben van personen die minder inkomen hebben dan f 800dat door B. en W tot 1 Sept. 1924 als plvv. burgemeester is benoemd dhr. L. Wattel en dat aan Z. Ex. den Minister van Arbeid enz. verzocht is bij eventueel uit te voeren werken aan of bij den Sloedam zoo mo gelijk ook werkloozen uit deze gemeente te werk te stellen. Geref. Kerken. Beroepen te Borger en te Zweeloo H. de Zwart, cand. te Hallum; te Almkerk P. de Jong te Schoonebeek. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Dokkum (2e maal) W. Vos te Drachten. Ds J. W. Blankert, gekomen van Neerbosch, deed Zondag j.l., na des mor gens bevestigd te zijn door Ds T. Jon ker, van Biezelinge, met een predikatie over Exod. 3 vs. 14, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te St. Oedenrode, spre kende over 1 Petrus 2 vs. 9b. Den nieu wen leeraar werd 's morgens toegezongen Gezang 91 vs. 3 en 's middags Psalm 134 vs. 3, terwijl hij werd toegesproken door den consulent Ds J. R. van Kooy, van Oirschot, en jden heer C. B. van Mameren, van Neerbosch, die sprak namens de vele vrienden uit de vorige Gemeente, terwijl mede Kerkwerve, de eerste Gemeente, vertegenwoordigd was. Ds F. W. H. Bramer, overgekomen van Hoogeveen, werd Zondagmorgen bij do Geref. Kerk van Maassluis B, die bijna 2 jaar vacant was, bevestigd door Ds G. W. Akkerhuis, aldaar, die tot tekst had 1 Thess. 5 vs. 12—15. De bevestigde deed des namiddags zijn intrede met Jes. 40 vs. 1 en 2, de Gemeente bepalende bij de opdracht die in dat tekstwoord aan den dienaar des Woords verstrekt wordt en daarna bij den inhoud van die op dracht. Het ruime kerkgebouw was tot in alle hoeken gevuld, 's Morgens na de bevestiging en na de door Ds Akkerhuis gehouden toespraak werd den nieuwen leeraar Psalm 134 vs. 3 toegezongen. Do Unie-collecte bedroeg te Veere (Geref. Kerk) f 20.95 Va en te Driewegen bij Terneuzen f 17.65. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Bruinisse, de heer A. C. de Jonge te Brouwershaven. Geslaagd te Leiden voor zijn docto raal theologie de heer H. de Vos en voor zijn candidaats rechten de heer E. H. Boosten. Te Groningen voor het candi daats rechten de heer H. J. Schulte, voor het candidaats wis- en natuurkunde de heer J. M. Humraelen. Te 's-Gravenhage voor Jiet machinistenexamen diploma B de heer F. H. J. Good, te Middelburg. Prof. dr H. J. Pos. Uit Amsterdam meldt men ons: Tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit, belast m'et het onderwijs in de algemeene taalwetenschappen, de en cyclopaedic der philologie, de klassieke philologie, enz. is benoemd dr H. J. Pos. De nieuwe hoogleeraar is geboren te Amsterdam op 11 Juli 1898. Hij bezocht het Gereformeerd Gymnasium aldaar, waarvan dr Jan Woltjer toen rector was, en werd daarna als student ingeschre ven aan de Vrije Universiteit, voor de lit teraire faculteit. Eenige jaren geleden leg de hij zijn doctoraal af, en ging daarna naar Duitschland, waar hij in 1922 aan de universiteiten te Heidelberg en Frei burg studeerde. Hij promoveerde op een proefschrift, getiteldZur Logik der Sprachwissenschaft. Vervolgens is hij naar Nederland teruggekeerd, en was hij eeni- gen tijd leeraar aan het Christelijk Ly ceum te Haarlem, en bereidde zich intus- schen voor, voor zijn promotie aan de Vrije Universiteit. Die promotie geschiedde den 9en Juli 11. cum laude op een proef schrift, getiteld: Critische studiën over philologische methoden. De nieuwe hoogleeraar, die nu op 25- jarigen leeftijd tot het hooge ambt geroe pen wordt, zal vermoedelijk eerst het volgend jaar, omstreeks Paschen, gijn inaugureele rede houden, daar hij eerst eenigen tijd naar Parijs gaat voor weten schappelijke studiën. (N. R. C.). D1 e plannen der r e Ig1 e e r i n gr. Naar men uit Den Haagman het „Hbl." meldt, loopt in parlementaire kringen hard nekkig het gerucht, dat de regeering' voor nemens zou zijn, niet alleen het zevende leerjaar van de lagere school weg te ne men, maar ook om de leerstof van de zes overige leerjaren zoodanig te beperken, en samen te dringen, dat met een .vierjari ge lagere school kan worden volstaan. De bedoeling zou dan zijn den leerplicht te doen beginnen met het achtste jaar. Er wordt wel gedacht aan voorbereidend on derwijs, maar aangezien dit gedurende twee jaar te geven onderwijs dan ook ver plichtend moet worden gesteld, zou hier mede de hoogste bezuiniging niet worden verkregen, zoodat daarover de denkbeelden nog niet rijp schijnen. Door het groot surplus aan leerkrachten dat ontstaat, zou ook op de opleiding bezuinigd kunnen worden. De staat, zijn schuldeischers en zijn ambtenaren. Onder de vele gevaarlijke misvattingen in onze dagen behoort ook die omtrent de verhouding tusschen den staat en zijn schuldeischers en den staat en zijn amb tenaren. Men schreef onsmogen wij ambtenaren er op rekenen dat, als de staat raakt aan ons recht hij ook tot zijn schuldeischers, tot de houders van de stukken der staats- leeningen zeggen zal: wij kunnen niet, door bijv. inplaats van 5 procent 3 pro cent te geven? Deze totale misvatting omtrent beide verhoudingen is natuurlijk weer door de gevaarlijke vijanden van het staats en maatschappelijk leven, door de sociaal democraten, in het leven geroepen. Zij zeggen3e ambtenaren moeten gekort worden, maar het kapitaal moet worden gespaard. Waarom gaat de staat niet de rente voor de staatsschulden verlagen? De groote redeneerfout, die hier schuilt, wordt zelfs door menschen, die in onze kringen leiding willen geven, voorbijge zien. Wij lazen o.m. een beschouwing van den heer Lens in de „"School met' den Bijbel", die ook al zegt: waarom geen conversie der staatsleeningen? Ik begrijp dat niet. Omdat het in strijd zou zijn met de voorwaarden der uitgifte? Maar is de salarisverlaging ook niet in strijd met de voorwaarden in het salaris- besluit? Nu spreekt de heer Lens nog van een conversie, d. w. z. dat de staat een nieuwe leening tegen een lager procent uitschrijft om een vroegere leening tegen hooger pro cent af te lossen. Er zijn er echter, die meenen, dat de staat éven gemakkelijk tegen zijn schuldeischers kan zeggen: gij ontvangt uw rente niet of slechts ten deele, als tot zijnambtenarenik zal u voortaan minder uitbetalen, omdat ik tot een sluitend budget moet komen. Nu is "het middel der conversie aan rijk en gemeenten natuurlijk niet onbe kend. Of het kan worden aangewend, hangt van allerlei omstandigheden af, die door de deskundigen op het gebied van het geldwezen kunnen worden gewogen. De vraag, die hier aan de orde komt, is echter of de verhouding van den staat totzijn schuldeischer dezelfde is als die van den staa"t tot zijn ambtenaar. Wij willen om het groot verschil dui delijk te maken een zeer eenvoudig voor beeld nemen. Dan zal het detigene, die verstaan wil, dadelijk duidelijk worden, dat niets zoo schadelijk zou zijn voor den ambtenaar, als zijn wensch, dat ook den houder van een staatsschuldbrief een korting op zijn rente zou worden aange zegd. Daar is een eigenaar van een fabriek, die, zooals bijna steeds "het geval is,, voor een groot deel met vreemd kapitaal, met geleend geld, werkt. De man geniet vertrouwen, -zijn zaak staat er goed voor. hij betaalt op tijd, wat hij schuldig is. Dus kan hij ook geld krijgen. Met dat geld beheert hij zijn fa briek en daardoor is hij in staat zijnl bedienden en arbeiders hun loon te be talen. Nu komt de fabriek in moeilijkheden. Do afzet wordt minder groot, de verdien sten worden kleiner. De man roept zijn personeel bijeen en zegt: ik zal uw salaris moeten verminderen. Ik lean niet meer geven, wat ik tot dusver gaf. Er moet tien procent af. De mogelijkheid bestaat, dat de bedien den tol bun patroon zeggenwij weten dat gij tot dien maatregel niet overgaat dan in den uitersten nood. Wij willen u helpen dooi' de moeilijke dagen heen te komen. Het is ook mogelijk, dat zij zeggen: wij willen met, en dus hun betrekking op zeggen om het elders te probeeren. Laat het zich echter wel denken, dat zij zoo dom ypjn om te zeggen: waarom met ons loon té beginnen, betaal uw rente niet en dan liebt gij geld om ons ons volle loon te geven? Of betaal uw rente slechts ten deele? Wij gelooven niet, dat er één zou zijn, die dit zou vragen. Maar ten opzichte van den staat doet men zulks wel. Wij nemen dus aan, dat de bedienden en ar beiders verklarenkort op uw rente of betaal uw schuldeischers ten deele. Wat zou de patroon antwoorden? Maar beste lieden, dat is mijn bankroet. Als ik dal doe, dan is mijn crediet weg en mijn zaak is weg en gij staat allen op straat. Dit is zoo duidelijk, dat ieder het aan stonds toestemt. Staat het echter niet den staat dei- Nederlanden wel anders? De ambtenaar is afhankelijk van het welzijn van zijn patroon. Hij gevoelt toch wel, dat zijn bestaan afhangt van de credietwaardigheid van zijn patroon, den staat? De ambtenaar heeft er dus groot belang bij dat de staat soliede blijft en zijn schulden betaalt. Dat geldt hem zelf allereerst, want voor het werk, dat hij heeft verricht, mag hij de overeengekomen betaling eischen. De staat is dan zijn schuldenaar en is geroe pen te betalen. Maar nu komt de staat en zegt: ik kan de eindjes niet meer aaneenknoopen, ik moet voor de toekomst uw salaris ver minderen. En het antwoord van den amb tenaar is: dank u wel, ga eerst maar eens bankroet. Mijn salaris wil ik houden. Kan het dwazer? Hoe is het toch mo gelijk, dat verstandige lieden zoo kunnen redeneeren? De staat der Nederlanden heeft geld geleend tegen een bepaald procent. Dat geld is geleend aan menschen in Nederland en daarbuiten. Men leent thans nog gaarne aan Ne derland, omdat zijn gulden de volle waar de heeft en door de credietwaardigheid van den staat hoog staat aangeschreven. Maar nu komt het bericht: de Neder- landsche staat betaalt zijn rente niet meer. Hij biedt "de helft aan. Of een of twee procenten minder. Aanstonds wordt gezegd: dat is het staatsbankroet. Nederlands crediet is verdwenen. Men vraagt zich af: wat js er toch geschied, dat deze credietwaardige staat plotseling zoo zwak komt te staan? Als ïrien in het buitenland hoort, dat de ambtenaren er om hebben gedwongen, opdat hun salaris niet verminderd zou worden, dan zal men de handen ineen slaan van verbazing en zeggen: is het die menschen daar in het hoofd geslagen? Ons crediet zou met dat al hopeloos in de war zijn. De gulden zou aanstonds dalen, men zou met ons geen handel meer willen drijven. En de ambtenaar zou plotseling ondervinden, dat hij zich zelf de grootste schade had berokkend die hij zich berokkenen kan. Er ligt, inzonderheid voor hem, alles aan gelegen, dat het crediet van den staat ongeschokt blijft, m.a. w. d,at Nederland zijn schuldeischers betaalt. En hij ziet dat niet in Hoe is het: toch mogelijk? De regeering zegt in haar brief tot de commissie voor georganiseerd overleg: er is principieel verschil tusschen de ver plichtingen vaö den staat tegenover zijn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2