Woensdag 10 October 11123 38e Jaargang •^o 9 Buitenland. AART DE MESMAAKERT Binnenland. Bit de Provincie. FEUILLETOM. DE BUSSCHIETER VAN MIDDELBURG. UIT TARWE VERVAARDIGD ■rukkers-Exploitanten OOSTERBAAN Sc LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 veZeeuw "VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Achteruitgang van het Socialisme. Op den partijdag der afdeeling Berlijn van de sociaal-democraten heeft Hilfer- ding, de afgetreden minister van finan ciën, een rede gehouden, waarin hij de Kabinetscrisis behandelde, en de geva ren die de sociaal-democratie bedreigden. Hilferding deelde mede, dat de Putsch- plannen veel omvangrijker zijn geweest en veel vasteren vorm hadden aange nomen dan vermoed wordt. Rijkskanselier Stresemann heeft zich zeer loyaal ge dragen. Hilferding wees er op, dat de sociaal democratische partij zwakker is geworden en dat haar invloed op de groote massa eveneens geringer is geworden. De in vloed van de sociaal-democratische pers neemt af, vooral daar, waar de bladen in radicalen geest worden geredigeerd. Ook de vakvereenigingen worden verzwakt door het woelen van de communisten. Een groot gedeelte van degenen, die in 1918 uit het veld zijn teruggekeerd en zich bij de sociaal-democraten hadden aangesloten, bevinden zich thans in het nationalistische kamp. De sociaal-demo cratische partij verkeert in een ongelukki- gen toestand. De contra-revolutionaire be weging wint steeds veld. Het is zejfs de vraag of niet binnen enkele weken de vraagstukken, die thans nog voor de ■sociaal-democratie gelden, nog waarde zullen hebben. Het is zelfs de vraag of binnen 8 weken nog vergaderingen ge houden zullen kunnen worden, of dat de bladen dan nog zullen verschijnen. Korte berichten. In h e t R o e r g e b i e d zijn de mijn werkers gisterochtend op den gewonen tijd afgedaald, na te hebben besloten met een verlenging van den werktijd geen genoegen te nemen. Daar de werkgevers voornemens zijn deze verlenging door te zetten, en de mijnen weer te sluiten als de arbeiders blijven weigeren, dreigt er een ernstig conflict. Lloyd George heeft Maandag morgen voor een gehoor van tienduizend menschen te Montreal gesproken. Hij kreeg een geestdriftige ovatie. De spreker, wiens keel blijkbaar geheel hersteld was, behandelde hoofdzakelijk de rol die Ca nada in den oorlog vervuld had. Volgens een bericht uit Moskou is in den gezondheidstoestand van den com munist Lenin in de laatste 2 maanden een merkbare verbetering ingetreden. Le nin is in staat kleine eindjes te loopen, ritten te maken in een automobiel en langzamerhand krijgt hij ook zijn spraak vermogen terug. Hij zou binnenkort zijn politieke werkzaamheden willen hervatten. De mijnwerkersstaki n'g in 'Tsjecbo-Slowakije is na een duur van 7 weken Maandag geëindigd. De loonen'zijn met 9 tot 13 procent verlaagd. Als gevolg van het einde van de .staking verwacht inen een daling van de kolenprijzen met tenminste 20 procent. Op de Berlijnsche levensmiddelen markt stegen de prij zen gisteren met honderd en meer procent. Bonvrij brood kost van heden af 76 millioen mark. De Obstenrijksche aartshertog Jozef Frans is verloofd met prinses Anna Mo nica Pia, jongste dochter van den laat- E.en vernaai tijdens het beleg van Middelburg door de Watergeuzen. (1572—1574). door CHR. HONDIUS. (Auteursrecht voorbehouden.) 5). Eenzaam was het thans in de waning' waar vroeger gezelligheid en drukte Keerschte; want de bezoeken waren zeld zaam geworden; men vreesde al spoedig van medeplichtigheid aan ketterij ver dacht te worden, wanneer men omgang had met de familie van de bannelingen. Gelukkig kon vrouwe Adriaanke troost putten uit haar ouden Bijbel. Behoedzaam werden echter eerst de deuren en luiken gesloten eer de kast in het voioirhuis ge opend werd om het kostbare ,boek te voor schijn te brengen, dat nu dubbele waarde voor haar bezat, omdat haar echtgenoot dit had gebruikt. Vaak biggelde een traan over de gewij de bladen, wanneer onder het lezen een Schriftwoord in de herinnering kwam, dat ook den kleermaker troost en kracht had 'geschonken in moeilijke dagen. Wèl hadden deze vrouwen kracht noo dig in deze voor haar zoo donkere tijden, sten koning van Saksen en zijn geschei den vrouw (thans Signora Toselli). Prin ses Anna had haar verloofde, die 28 jaar oud is, het eerst ontmoet bij het trou wen van haar broeder te Munchen in April Fridfjof Nansen is op zijn reis door Duitschland, toen hij 's avonds wegens een autodefect bij Bitterfeld moest stop pen, bestolen, in den koffer, die ont vreemd werd, zat ook een gouden hor loge met ketting, dat voor Nansen groote waarde had als herinneringsstuk. Zoowel te Parijs als te Brussel heeft de Duitsche regeering pogingen ge daan om deel te* kunnen nemen door mid del van een regeeringscommissaris aan de besprekingen, die tusschen de Rijn- en Roerindustrieelen en cle bezettingsautori teiten plaats hebben voor de hervatting, van den arbeid. In Fransche officieele kringen is men echter van oordeel, dat dergelijke pogingen niet het minste succes kunnen hebben. Te Berlijn en te Frankfort dreigen de beambten der spoorwegen en posterijen met staking, daar zij met de salaris- regeling niet tevreden zijn. De Paus heeft aan generaal Dggoutte een 'aantal verzoeken om gratie gericht voor Duitschers, die wegens politieke fei ten veroordeeld zijn. Generaal Degoutte beloofde de verzoeken welwillend te zul len overwegen. HEERLIJK VOEDZAAM VOORDEBt-lO De huishouding van den Staat. Aan een artikel uit „Bergopwaarts" van Prof. Mr F. de Vries, van Rotterdam, ont- leenen we liet volgende Tusschen den laatsten gulden, welken men leent, en den eersten, welken men terugbetaalt, bestaat een groot onder scheid en moeilijk is de weg, dien men moet gaan om hiermede een begin te maken. Dan moet men breken met de gemakkelijke levenswijze, waarbij er wei nig op werd gelet of telkens opnieuw de "bodem van den geldbuidel was bereikt en opeens moet heel de levenstoon een andere worden. Maar toch, om den on dergang te voorkomen moet men dien weg gaan en moet men zich weer leeren schik ken in het onvermijdelijke. Een andere keuze is er niet. Verkeeren wij als. volk thans niet in een zoodanige positie? Onbezorgd heb ben we eerst onze uitgaven uitgebreid, de huishouding van den staat op een andere leest geschoeid en aan allerlei eischen en wenschen gereedelijk toegegeven, zon der veel te vragen of de bron, waaruit men zoo rijkelijk putte, niet spoedig zou opdrogen. Wel gingen de oogen langza merhand open voor het dreigende gevaar en werd er vooral luide gepredikt, dat het zoo niet. langer ging; ook werd er wel geremd, maar de beslissende stap werd niet gedaan. De MilliOenen-nota schijnt nu eindelijk de aankondiging van een nieuwen koers te brengen en dan zal ,ook ons volk als geheel zich in een andere levenswijze moeten schikken. Moeite zal het ook thans kosten en moeilijk zal het ook zijn den juis'ten weg te vinden. Bii de inrichting van onze openbare huishoudingen mogen we niet uitgaan van de veronderstelling van een zoo spoedigen terugkeer van betere tijden. Een groot op timisme zou hier onverantwoordelijke lichtvaardigheid zijn. Want, wanneer we hierdoor op te groot.en voet zouden blij ven leven, zou juist de (grondslag voor een toekomstige herleving worden onder mijnd. Bet gevaar van inflatie cfreigt thans praktisch alleen van de zijde van den staat, wanneer deze, niet in staat het evenwicht tusschen ontvangsten en uit gaven te herstellen, tot het scheppen van kunstmatige koopkracht zijn toevlucht gaat nemen. Wanneer het roer thans niet wordt omgegooid, zijn we hier niet meer ver van verwijderd. Goede financiën zijn noodig om dit onheil te weren: goede financiën zijn evenzeer noodig om, wan neer betere tijden aanbreken, weer op bouwend te kunnen gaan arbeiden. Hoe ze aan de handteekeningen k o m e n. Herhaalde malen is er al <qp gewezen,, hoe de tegenstanders van de Vlootwet aan handteekeningen komen. De onwe tendheid der kiezers doet alle waarde van het petitionnement te niet. De groote werkzaamheid der propagandisten wordt er niets anders door dan een belachelijk vertoon. Elke gelegenheid wordt te baat genomen om handteekeningen te verza melen. Tot tramconducteurs toe, .gebrui ken een verloren oogenblikje op den wa gen, om het leger protesteerenden uit te breiden Een typisch staaltje van de wijze waar op de handteekeningen bijeen gegaard worden was 'gisteren te Rotterdam te constateeren. Daar stond een progadan- dist die 'de voorbijgangers tot teekenen uitnoodigde. Twee bakvischjes vroegen of ze óók hun handteekening mochten zetten. Ze waren nog geen één en twintig. Ga je gang maar, zei de Vlootwet-tegenstander. Bij elkaar zijn jullie het wèl. Er waren weer twee namen gezet. Op het eiland Flakkee zijn de roode heeren ook in actie om handteekeningen te verzamelen tegen de Vlootwet. De eenvoudige landarbeiders en landarbei dersvrouwen worden op zeer eigenaar dige manier overgehaald om hun hand teekening te zetten. Men speculeert op de eenvoudigheid en de onkunde der me nigte. Menschen, dje bijna nooit een cou rant in handen krijgen eh in geen ge val iets van de politieke gebeurtenissen afweten, worden opgehitst tegen de re geering. Zoo werd door propagandisten in dienst der anti-Vlootwet-actie, den menschen ge vraagd of zij er tegen waren, dat de be lasting op koffie, thee, suiker, enz. ♦ver hoogd werd, en of zij er ook tegen waren, dat er belasting kwam op de rijwielen. Antwoordden zij toestemmend (en dat doen zij natuurlijk allen) dan werd ge zegd: „zet dan op deze lijst je hand teekening". En dat moet dan een volks uitspraak zijn tegen de Vlootwet. Fraude bij Gemeentebelas tingfin? Naar de „Tel." meldt is men bij de administratie der gemeentebelastingen te 's-Gravenhagc sedert eenigen tijd tot vreemde ontdekkingen gekomen. Nu en dan werden er door den gemeente-ontvan ger steekproeven genomen in dé oninbaar opgegeven belastingposten, waarbij bleek, dat op sommige dier posten wel kwi tanties waren afgegeven, echter zonder dat deze verantwoord waren. Een der belastingambtenaren stelde buiten mede weten der betrokken belastingdeurwaar ders een onderzoek in en toen kwam het uit, dat tal van gevallen ten onrechte als niet-invorderbaar waren opgegeven. Enkele deurwaarders waren eenigen tijd vooral omdat een onzekere toekomst haar pijnigde. Het bleef ook haar niet verborgen, dat de bisschop steeds voortging .om te ver volgen, allen, die van ketterij verdacht werden. Onder de weinigen, die haar somtijds be zochten, behoorde ook Hugo Jansz, de Stedebode. Van hem vooral vernamen ze een en an der betreffende de zaak der Hervorming maar helaas, 't waren geen moedgevende berichten. t Nog herinnerde Adriaanke zich de droe ve tijding van het vorige ja,ar, toen haar vriend haar verhaalde, dat de geliefde prediker Gelein Jansz. d'Hoorne en 38 gevluchte Middelburgsche Hervormden bij vonnis van den Raad van beroerte, uit het land waren gebannen. Onder hen behoorde ook Hans van Swol, alias Lange Hans, mede van den Kerke- raad, rechtsbevorderaar van deszelfs za ken en een der voornaamste voorgangers der „brekers" zooals het vonnis luidde. Maar dit was nog slechts het voorspel. Hoe ontroerd waren de vrouwen, toen Zij vernamen, dat den 4 Juni van hetzelfde jaar de graven van Egmond en Hoprne te Brussel door het zwaard waren gevon- nisd. Maar dankbaarheid aan God ivervulde Vrouw Adriaanke, als zij er aan dacht, dat haar echtgenoot in veiligheid was, want wanneer mannen als Egmond en Hoorne Nederlanders, aan wie de koning zulk een groote verplichting had, niet veilig waren voor de wraak van Due d' Alf, wat zou dan het lot zijn van een eenvoudig hand werksman, die het gewaagd had de plak katen des konings te overtreden. Ja, 'twas een bang jaar geweest 1568, Hoevelen waren in Augustus bezweken aan de pestziekte, die Middelburg -teis terde Maar inplaats, dat deze ontzettende plaag de regeering tot matigheid stemue, werd, juist ook tengevolge van deze kas tijding, de gestrengheid grooter, want men meende in deze besmettelijke ziekte de slaande hand Gods te zien als straf voor de 'ketterij. Wel trachtte men de pestziekte te be strijden. Zoo werd door heer Antonie van Bour- gondië, Rentmeester Bewester-Schelde, die zijn oom na diens plotseling overlijden was opgevolgd, verboden, dat de Spaan- sche soldaten, die op 't Vlakke bij Ramme- kens in schepen lagen, aan land te komen. Maar inmiddels trad men met steeds grootere gestrengheid op tegen de ketterij. 17 Augustus werden wederom 40 ge- vlucnte ingezetenen met ban en verbeurd verklaring van goederen gevonnisd. Die bezetting der stad bestond destijds, uit Duitscne soldaten, maai- op 't platte land lagen Spanjaarden. E>eze geraakten met de landzaten in gevecht en om zich te wreken poogden de soldaten gewapend in de sta,d te ko men, waarom men de poorten sloot en de wacut versterkte. 30 October 1568 ontving de Redeipkeis- ka.mer Het Bloemken Jesse benefit, dat de Magistraat het houden van vergaderin gen verbood, alleenlijk zou zij -gehouden zijn den dienst in de H. Kerk te onder houden. 6 November werd de publicatie van 19 Sept. 1567 vernieuwd, waarbij een ieder gedwongen werd de hoogmis bij te wonen. Maar ook bétere tijdingen kom hij de vrouwen brengen: dat de Hervormden den :3 November een synodale vergadering had den gehouden te W'ezel om de belangen der kerk te hespreken. Ja, het waren heerlijke oogenblikken, wanneer de stadsbode of iemand anders van de weinige overgebleven vrienden haar bezochten. Ook thans op dezen heerlijken lentedag zaten de beide vrouwen in treurig gepeins terneder: reeds vele dagen gingen voorbij sinds Zij eenig bericht van Hans ontvin gen; reeds viel de avond, maar de lust 'Om licht té ontsteken ontbreekt ha,ar, lie ver zullen ze zich maar vroeg ter ruste begeven om in den slaap de zorgen des levens te verdrijven. Dian daar laat zich het geluid van den Hopper op de voordeur hooren! geleden reeds ontslagen, naar aanleiding van gepleegde fraude. Ook dezer dagen heeft weer een deurwaarder, een ambte naar, "die reeds 25 jaar in functie was, hiervoor ontslag gekregen. Herhalingsoefeningen in 1924. In 1924 zullen voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen worden geroepen: le. de helft der lichtingen 1918, 1919, .1920 en 1921 van de regimenten infanterie (waaronder begrepen het regiment grena diers en het regiment jagers); 2e. de lichtingen 1920 en '1921 van de regimen ten huzaren; 3e. de lichtingen 1918 en 1919 van de onbereden artillerie; 4ê. de lichtingen 1920 en 1921 van de bereden' artillerie; 5e. de lichtingen 1918 en 1921 van het regiment genietroepen. De duur der herhalingsoefeningen zal voor allen worden bepaald op 13 dagen. Allerlei. Aan aandeelhouders der N. V. Hanze- bank in het Bisdom Haarlem, is bericht gezonden, dat de directie en de Raad van Toezicht, gebruik makend van de bij arL 4 der statuten verleende bevoegdheid* hebben besloten, de niet volgestorte aan deden te doen volstorten. De Haagsche wethouder De Wilde heeft op de vergadering der A.-R. Kiesvereeni- ging meegedeeld, dat binnen enkele dagen de gemeentebegrooting 1924 is te wach ten en dat deze een zóó gunstigen finan- cieelen toestand zal openbaren, dat er, volgens eenstemmig oordeel van B. en W., geen sprake van behoeft te zijn, het. salaris en "het loon van hen, die voor de gemeente werken, ook maar met één cent te korten. Bij de rijkspostspaarbank zal wegens overcompleet aan een aantal ambtenaren ontslag worden verleend, onder toeken ning van wachtgeld. Hierbij zal de volg orde, door 'de centrale commissie voor georganiseerd overleg aanbevolen, zoo veel mogelijk, in acht worden genomen. Gelijk wij reeds eerder meldden, zullen rijkstractementen, wachtgelden, „toelagen, enz. tot nader bericht niet per giro maar via rijksbetaalmeester of Nederlandsche Bank geschieden. Naar „Het Vad." verneemt zal binnen kort een gala-uniform voor de officieren worden vastgesteld. Deze zal bestaan uit een zwarte jas met één rij knoopen en een zwarte pantalon. De aanschaffing is voorloopig facultatief, maar zal na drie jaar verplicht worden gesteld. iDje Postcheque- en g i ro- d i e n s t. Door het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg wérd anjn den Minister van AVaterstaat tele grafisch ter kennis gebracht dat de gie- troffen regeling ter voorwaardelijke uitbe taling van een gedeelte van het tegoed op de pp'st-giroi-refcening bij' den handel, vooral bij den détailhandel groote be zwaren ontmoet. Verzocht wórdt onver wijld maatregelen te treffen waardoor het mogelijk wordt over het saldo' te beschikken, zonder dat overlegging van bewijsstukken, zooals facturen enz,, noo dig is. De lichtboei van de Zuid-Banjaard in do Ooster-Schelde is weSSes,/"e\ zal zoo spoedig mogelijk wot ei legd. Wie kan dit zijn op dit late uur? Schoorvoetend begeeft zich vrouwe Adriaanke naar het voorhuis en behoed zaam nadert zij de voordeur, maar voor zij deze ontsluit, legt zij den mond op 'tsleutelgat en fluistert: „Wie. daar?' Een bekende stem stelt haar al spoedig, gerust. „Ik ben 't, Hugo Janszmla|ar de itictón klinkt niet opgewekt. Al ras is de deur geopend en de stede bode volgde de vroiuw des huizes naar de achterkamer, waar hem een zetel wordt aangeboden. 't Koste Hugo Jansz blijkbaar ^nige moeite een gesprek aan te knoopen: de droeve aanblik der beide vrouwep deed hem aarzelen. „Nog steeds geen brief van onzen vriend?" Een zwijgend hoofdschudden van vrou we Adriaanke was het eenig antwoord op deze pijnigende vraag. „Ook van de andere vrienden vernemen wij niets, maar 't wordt ook steeds moei lijker bericht te ontvangen, want wie vag verstandhouding met de ballingen verdacht wordt, loopt gevaar met het gerecht in aanraking te komen en het- zal er niet beter op worden, nu onze baljuw Riollema ontslagen ,en naar Brussel ter verant woording geroepen is". :(Wprat vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1