Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Gemengd Nienws. MarktbericMes. Allerlei. danige oplossing te verkrijgen, dat voort aan alle dienstplichtigen, die op grond van het door hen genoten onderwijs en behaalde diploma's in de termen vallen oan voor reserve officier te worden op geleid' op zoodanig tijdstip zullen opko men, dat de opleiding bij de scholen voor Verlofsofficieren aanstonds Iran aanvangen Voorts zullen, zooals bij wijze van over gangsmaatregel voorloopig was toegestaan de voorgeoefJenden niet meer vrijgesteld worden van aanwijzing voor de opleiding tot reserve-officier. Beze zullen evenwel op overeenkomstige wijze, als hierboven tem. aanzien der gewone - niet voorge- oeijende dienstplichtigen is aangege ven, eerst worden opgeroepen tegen ne' tijdstip, waarop nun opleiding' aan do scnolen zal aanvangen. Tenslotte ligt hei in net voornemen niet meer toe te laten dat net sluiten van een verbintenis bij' hel reservekader zal zijn toegestaan, nadat de loting neei't plaats geha-J. Het M-btfactie-bataljon. Als gevolg van het dit jaar niet aan nemen van jongelingen bij het Instructie- Bataljon te Kaïnpen is één van de twen compagnieën dier inrichting, na aanstel ling op 15 September j.l. van de ser geanten bij de Regimenten Infanterie, thans geheel ontvolkt, waarom besloten is de officieren en onderofficieren, voor wie nu geen taak meer is over te plaatsen bij de Regimenten Infanterie. Allerlei. Naar wij vernemen zal de Minister van Oorlog niet overgaan tot opheffing van het Instituut van Vooroefeningen, maar een reorganisatie van dat Instituut over wegen. De naam Vrijwillige Landstorm zou daarbij verdwijnen. Gebleken is in- tusschen, dat nieuwe vrijwilligers zullen kunnen worden aangenomen ter oplei ding. Prof. Ernst Cohen te Utrecht, die de benoeming tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw geweigerd heeft, deelt aan het j,Utr. Dagblad" mee te meenen, dat bij de tegénwoordige organisatie van ridderordenverléening een ridderorde voor een man van wetenschap geen waarde heeft. Befïfdenis-doen. Van objectief waardeeren getuigt een artikel in „De Nederlander" onder bo venstaand opschrift. Wij meenen er de hand van Prof. Slotemaker de Bruine in te herkennen, en daardoor krijigt het voior de daarin besproken Synode te graoter fceteekenis. De synode der Gereformeerds kerken heeft een besluit genomen, dat zoo binnen 'als buiten dit kerkelijk erf van principi eel e beteekcriis is. We denken aan het besluit inzake de „belijdenis des geloofs". En veroorloven ons, op meer dan één punt te wijizen, dat ó.i. volle aandacht verdient. Reeds aanstonds de gekozen term. Er wordt in de stukken gesproken ovei „de openbare belijdenis des gelootfs" en over hen, die „wenschen te worden toe gelaten tot het H. Avondmaal." De uitdrukkingen bedoelen beide de zelfde zaak. En beide komen ze voor in de officieele vragen; beter gezegd, in den aanhef daarvan. De tijd ligt nog niet heel ver achter ons, dat Gereformeerden althans in de Hervormde Kerk bezwaar hadden te gen den term „belijdenis-doen", die wat „synodaal" klonk in hun ooren. Zij spra ken uitsluitend van: toelating tot het H. Avondmaal. Anderzijds wordt wel verdedigd, dat op1 een bepaalden leeftijd „belijdenis" ge daan moet worden, omdat men niet zon der eind catechiseeren kan. Maar dat niettemin de vrijmoedigheid kan ont breken, om toe te treden tot den H. Disch. In de Geref. Kerken schuwt men blijk baar de uitdrukking „belijdenis" niet en handhaaft men het onlosmakelijk verband tusschen Belijdenis en Avondmaal, ja ziet men de toelating tot den H. Disch als het eigenlijke en wezenlijke. Tweemaal zeer gezond, zoomeenen wij1. Met betrekking tot deze plechtige ver richting nu heeft de synode vragen vast gesteld. De bedoeling zal niet wezen, het ge bruik daarvan reglementair voor te schrij1- ven. Allerminst. Maar al worden de kerkeraden vrijgela ten, de bedoeling zal toch wezen, dat deze vragen overal en altoos worden gesteld. Dat is een stap in de richting der eenheid van handeling., Aan Hervormden is vaak verweten, dat ze alles uniform in reglementen voor schrijven; juridisch en niet-geestelijk. Aan Gereformeerden is vaak voorgehouden, dat zij te weinig vaststelden en daardoor te veel ruimte lieten voor willekeur. Vermoedelijk schuilt in elk der opmer kingen een stuk waarheid. En het zou dus in het groot belang van al den kerkelijken arbeid wezen, zoo men wederzijds èn critiseerde en corrigeerde. Deed hier de synode een stapi in de richting der eenheid zonder te vervallen tot dwang? In de eerste vraag wordt de leer be leden, „die in het Oude en Nieuwe Tes tament en in de artikelen des christelij- ken geloofs begrepen is en in de chris telijke kerk alhier geleerd wordt." Daarin valt ons op', wat er staat en wat er niet staat. Die woorden zijn geheel ontleend, gelijk men ziet, aan een der Doopvragen. Hier verband gesteld met den doop; gelijk de tweede vraag dat nog eens met nadruk doen zal: eerst Gods belofte in onze prille jeugddan ons aanvaarden van die belofte. Eerst God, dan wij. Niet wij zoeken eerst; doch Hij roept eerst. Maar de belijder gaat niet verder dan de Heilige Schrift en de XII artikelen; hij betuigt geen instemming met de „be lijdenis-schriften der Gereformeerde ker ken." Wij wijzen daarop, wijl dit met opzet wordt nagelaten. Er is toch een voorstel gedaan om de drie formulieren van eenig- heid te noemen. Maar dit is verworpen. Tot heden is in de pers niet duidelijk geworden, wat tot die verwerping dreef. Is het de begeerte om de Belijdenis als den Dioopi zooveel doenlijk haar alge meen-christelijk karakter te doen behou den en haar minder speciaal kerkelijk en confessioneel toe te spitsen? Of - wat ons waarschijnlijker voor komt - werkt hier het bekende histo- risch-gereformeerde besef, dat instemming met de kerkelijke belijdenis-schriften al leen van de ambtsdragers mag worden gevraagd en de „onder-teekening der for mulieren" niet tot allen uitgebreid mag worden? Men weet, dat nu en dan Gereformeer de inrichtingen of stichtingen van de eenvoudigste bedienden instemming met de formulieren vragen. Wilde de synode den breederen en o.i zuiverder weg? In de tweede vraag treft ons de sober heid der geestelijke belijdenis: ootmoed vanwege de zonde, zoeken in Christus •wat het eigen leven niet biedt. Aangevuld met de derde vraag: de begeerte om den Heer lief te nebben en te dienen. Niet meer. En toen ook niet minder. Niet minder. .In de vragen der Hervormde Kerk wordt gesproken van: gelooif in den Vader en den Zoon en den H. Geest. Dat is dus meer dan verstandelijk toe stemmen oi' aanvaarden; meer dan ortho doxie. In vragen, zooals zij tot heden in de Gereformeerde kerken veelszins worden 'gebruikt, hebben wij altoos dat intellec- tueele, dat bloot-verstandelijke, dat toe stemmen van de juistheid der leer ge vonden. Gevonden en betreurd. Omdat ge zonde leer plus normaal levensgedrag niets waarborgt van dat geestelijke bezit, dat toch aanwezig moet zijn voor wie tot het H. Avondmaal zial naderen. Om het ietwat scherp uit te drukken-' orthodoxie plus fjatsoen is geen geloof, Wij weten, dat de Gereformeerden-zeil zulM een opvatting Van hun bedoeling onjuist achten en denken hier o.a. aan wat dr JB. Wiielenga over de zaak ge schreven heeft. s Maar wij .konden de woorden toch moei lijk anders verstaan. Nu echter is er een klaar getuigenis.' na de aanvaarding van Gods openbaring in de H. Schrift, persoonlijk berouw, per soonlijk zoeken van den Heiland, persoon lijk begeeren om den Heer toe te be- hooren. Daar is de geestelijke inslag duidelijk herkenbaar. Doch sober. Er is van niets meer sprake dan van de .„begeerte", zij het de hartelijke begeerte om God den Heer lief te hebben en te dienen. i Is dat genoeg? Moet er niet een diep gefundeerd en welverzekerd geloof zijn, eer iemand na dert tot den H. Disch? Men weet, hoe vaak dit wordt gezegd en hoe menigeen juist daarom wegblijijt van de H. tafel, omdat hij nog niet echt of nog niet vol of nog niet verzekerd ge noeg is. Iets daarvan klonk ook ter synode. Voor al 'van Friesche zijde werd de gedachte uitgesproken, dat men met een „begeerte" niet mag volstaan en dat de Kerk een werkelijk liefhebben en dienen van God moet vragen. De synode is er niet in mee gegaan. Met dezelfde teerheid, die zoo vaak in beslissende vorm heeft gekenmerkt - denk aan too-n en ondergrond der'„Leer regelen van Dordt" -besloot men voor 'deze jonge menschen tevreden te zijn met de betuiging van hetgeen zij „begeeren". Blijkbaar overwegende, dat jonge men schen, die schuchter begeeren, meer waar borg voor geestelijke echtheid bieden dan jonge mensehen, die bereid zijn de ern stigste dingen met de grootste beslist heid te zeggen. De Gereformeerden vragen nu minder dan de Hervormden. Maar „minder" schijnt ons hier „meer". De synode van Utrecht heeft veels zins gelukkig beslist in deze aangelegen zaak. En ook daardoor een antwoord gegeven aan hen, die niet nalaten te vragen, of de Gereformeerde kerken bezig zijn te versteenen in leerheiligheid en te ver dorren in formalisme. Endit antwoord is noch het eerste noch het eenige in denzeltjclen geest. Certificaten voor aardappelen en tomaten naar België. Die Inspdcteur, Hoofd van den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen brengt ter kennis van hen, die aard appelen en tomaten willen uitvoeren naar België, dat vanaf 1 October de invoer in België alleen toegestaan wordt, indien de zending vergezeld is van een door wordt dus de belijdenis in onmiddelljjjk hem afgegeven en onderteekend certifi caat van herkomst. Voor een aantal gemeenten, die op minder dan 20 K.M. van een bekend geval van aardappelwratziekte af gele den zijn, geschiedt de afgifte dezer certifi caten volgens de Belgische Voorschriften alleen na onderzoek der zending door een ambtenaar van den Plantenziektenkundi- gen Dienst. Certificaten voor alle tomatenzendingen en voor aardappelzendingen afkomstig van plaatsen, die meer dan 20 K.M. van een bekend geval van wratziekte verwijderd zijn, kunnen zonder onder zoek der zending zelf verkregen worden. lo. bij het hoofdbureau van den Plan- lenziektenkundigen Dienst te Wageningen, 2)o. bij de ambtenaren van den Plan- tenziektenkundigen Dienst, buiten Wage ningen werkzaam gesteld, 3o. bij de Burgemeesters van de ge meenten, waar de aardappelen of do tomaten gegroeid zijn, 4o. bij de Kamers van Koophandel, voor zoover deze zich daartoe bereid zullen verklaren. D'e afgifte geschiedt uitsluitend na over legging van een ingevuld en ondertee kend formulier van aanvragen, dat even eens op de hierboven genoemde plaatsen verkrijgbaar is gesteld, en tegen betaling van een klein bedrag voor administratie- kosten. Alleen de door den Plantenziektenkun- digen Dienst afgegeven, op bovenstaande .plaatsen verkrijgbaar gestelde certificaten kunnen den invoer in België verzekeren. Ongelukken. T'e Delft werd het 7-jarig knaapje van 0., dat van een auto htbprong door een juist passeerend be spannen voertuig overreden; zwaar gewond werd het ventje naar het gasthuis ver voerd en daarin ter verpleging opgeno men. Zondagavond viel bij' Montfoort een auto door te hard rijden in een uit gegraven kleiland. Een aannemer werd dood onder de auto vandaan gehaald, ter wijl eer,.andere heer zijn pols brak. De 28-jarige timmerman Wi. v. d. M. van Erachten, die te Lemmer zijn meisje zou bezoeken, sprong uit een in beweging zijnde tram. vloog tegen een seinpaal aan en rolde daarna bij de hooge tramdijk neer met verbrijzeld rechterbeen. Door dat de 2V2-jarige A. G. de B, te Rotter dam plotseling achter een haag vandaan kwam en de straat overstak, werd hij door een vrachtauto gegrepen en tegen de straat gesmakt. Men bracht hem naar het zieken huis. Bij aankomst bleek het ventje over leden. Te Utrecht woedde aan den Vleutenschen weg' al lang een burenruzie. Maandagavond was 'tweer zoo. Een 29- jarige metaalbewerker sloeg, na eerst ge plaagd te zijp, zijn 41-ja.rigen buurman met een hamer op zijn hoofd. Het slacht offer was er erg aan toe. De dader is gearresteerd. Aldaar kregen eenige halfdronken lieden ruzie met een houder van een zuurkraampje. Ze gooiden hem teil laatste met klinkers en staken hem met een mes in zijn borst. Zijn toestand is zorgelijk. De daders zijn aangehouden. Maandagavond is de 60-jarige metse laarsknecht S. te Hellevoetsluis, van een ladder gevallen. Hij kreeg e.en schedel breuk, brak eenige ribben en bekwam ern stige inwendige kneuzingen. De bag germolen, die tijdens den storm van 30 Augustus met vijf opvarenden in de Zui derzee 'is gezonken, is gisteren door 2 Enkhuizer visschersvaa.rtuigen gevonden op de Spaanderbank, bij de ton van 't Plaat je. Té Eindhoven is de 9-jarige F. R. die een motor achteruit wilde zetten, on der de wielen gekomen en aan de ge volgen overleden. Maandagavond is een 17-jarige schippersknecht uit Den Hel der bij het varen onder een brug te Krom menie met het hoofd in aanraking geko men met die brug, tengevolge waarvan hij achterover sloeg en den nek brak. Kort daarna is hij overleden. Tusschen Bor ne en Hengelo is de aannemer G. uit Borne die fietsend aan een vrachtauto vasthield daaronder geraakt en kort daarop over leden. T'e Metslawier is het 6-jarig zoontje van den landbouwer M. verdron ken. Gistermorgen te ongeveer vier Uur zag een voerman op den Bredaschen weg een heer bewusteloos langs den weg liggen. In de onmiddellijke nabijheid zag hij een omgekantelde auto, welke geheel vernield was. De heer bleek te zijn J. W. 0. te Breda. Hij was gisternacht om 1 uur naar Breda gereden en zijn stuur kwijt geraakt. De auto was toen tegen de boomen gereden. Op verscheidene plaatsen was hij gewond, o.a. aan de beenen en het hoofd. Inwendig was hij ook gekneusd. Diefachtig meisje. De politie te Sneek heeft de hand gelegd op een 15-jarig) meisje, dat niet minder dan 19 winkeliers aldaar bestolen heeft. Bij de inbeslag genomen voorwerpen zijn zes gouden zegelringen, een étui met zilveren naaigerei, vruchtenbakjes, bonbonschaal tjes, zeep, eau de cologne, een inktkoker, poppen, blikjes biscuit, een dertigtal haarlinten, sloopen, een nikkelen horloge, bijouteriedoosjes, reismandjes, damestas- schen, portemonnaies, sigarenkokers, ta felkleedjes, zakdoekjes, enz. enz. Het po litiebureau leek wel een „warenhuis". Eennachtelij-keschletpartij In den nacht van Zaterdag' op Zondag ontmoetten twee agenten bij' Velsen een man op de fiets zonder licht. 2Ü waar schuwden hem. waarop de man de fiets neer gooide en aan den haal ging. D'e agenten (achtervolgden hem en losten eenige schoten, die echter doel mis ten. In de kleine straatjes van Velsen raakten zij' ,.den man kwijt, maar even later vond een der agenten hem met een wond aan het hoofd tengevolge van een val. Hij werd aangehouden en opgesloten. Dies morgens kwam uit, dat er te Velser- oord bij den heer v. R. een inbraak 'was pleegd. Tasschen met kwitanties van de waterleiding, een gouden horloge en geld was ontvreemd, benevens een rijwiel, dat late-r 'herkend werd als te zijn het dooi den man weggegooide. De aangehoudene ontkent echter den inbraak gepleegd te hebben. Niets verdachts is op hem bevon den, maar al net gestolene is later op ver schillende plaatsen teruggevonden. Die inbreker gesnapt. Vrij dag op Zaterdagnacht werd de directeur van de coop, stoomzuivelfabriek te Put ten op de Veluwe gewekt door het alarm signaal, dat het kantoor der fabriek met zijn op een 150 M. afetand staande wo ning verbindt. Gewapend begaf hij zich naar buiten en loste een paar schoten i;;:. de richting vap 'de fabriek. Buren waarschuwden inmiddels de politie, die spoedig ter plaatse was. Met een sleutel had iemand zich toegang tot het kan toor verschaft, doch was bij het hooren der schoten gevlucht, Die man zag echter geen kans zich uit de voeten te maken en werd, na ruim een uur zoeken, door de politie in het struikgewas gevonden. Hij •was in het bezit van een op het slot der fabriek passenden sleutel en een bos loopers en sleutels. Bij de fabriek vond de politie een nieuw damesrijwiel met een mantel, waarvan men vermoedt, dat ze van diefstal afkomstig zijn. Ernstige v e c li t p a r t ij. Zon- dagavond werd de politie te Purmerend gewaarschuwd, dat J. D'. door een per soon, C. P., was aangevallen, waardoor een vechtpartij ontstond. Toen J. D'. om hulp riep, was J. B. toegesneld, bene vens de broeder van J. D. Samen hebben zij C. P. met ijzeren staven en een mes zoodanige verwondingen toegebracht, dat opname in het gemeentelijke ziekenhuis zeer noodzakelijk was. In dit ziekenhuis bleek, dat het slachtoffer 'acht a negen verwondingen in het hoofd waren toe gebracht met de 'ijzeren staven en dat hem drie tanden uit de bovenkaak wa ren geslagen. De bovenlip was boven dien gescheurd en de tanden uit de onderkaak waren door de lip heen geslagen. Verder had de gewonde een groot aantal wonden en vertoonde het geheele lichaam onderhuidsche bloeduit stortingen. De daders zijn gevat en zitten in voorarrest. Die toestand van bet slacht offer is vrij ernstig. I n b r a a k. Gisternacht werd te De nekamp ingebroken in het landgoed Bö- gelskamp. De dieven namen p;aard en tuig mee en verdwenen vermoedelijk in de richting Oldenzaal. Een onderzoek is in gesteld. Dat niemand iets van de inbraak heeft igehoord ligt blijkbaar hierin, dat het gebouw, waarin gestolen is, niet in onmiddellijke verbinding met het woonhuis van de familie C. M. v. d. B. staat. 300 branden in 0 ost-Lo nde n. Na maanden vian geduldig onderzoek, waar bij meer dan een dozijn uitstekende detec- tieven betrokken waren, heeft het Old Bailey te Londen eindelijk de voornaam ste leden van een bende kunnen veroor- deelen, die, zooals uit het proces gebleken is, gedurende de laatste 3 jaren op zijn minst 300 branden in Oost-Londen heb ben 'gesticht» welke aan 50 verzekerings maatschappijen de som van 250.000 pond sterling kostte. Drie brandstichters wer den resp. tot 6, 5 en 4 jaar dwangarbeid veroordeeld, na welke straf deportatie zal volgen. Een van hen, Engelstein, een Russische jood, was reeds lang aan de politie be kend als een der sinistere figuren uit de crimineele wereld van Oost-Londen. En gelstein maakte een bedrijf van brand stichting. Hö had daarvoor verschillende „cliënten". Dezen spoorde hij' aan hun goederen hoog te verzekeren. Dan hadden zij1 niets anders te doen, dan enkele dagen de stad te verlaten. Engelstein deed de rest en streek een zeker percentage van de premie op. Engelstein zorgde voor twee a drie branden per week. Hij ging daarbij zoo geraffineerd te werk, dat Scotland Yard eerst na zes maanden voldoende bewijzen jn handen had om tot arrestatie te kunnen overgaan. Zes detectieven heb ben als gewoon arbeider in een fabriek dienst gedaan om Engelstein en zijn me deplichtigen te kunnen bespieden. Engelstein maakte bij zijn brandstichting gebruik van een speciale petroleumlont, welke in'een vertinde buis was gesloten. Na de ontplolifing verteerde het instru ment geheel, zoodat geen spoor van brand stichting over bleef, hoezeer de brand weerbrigades, aan wie het groot aantal branden verdacht voorkwam, ook zochten. Engelstein is tenslotte in de val geloopen doordat een detectieve, die zich als fa briekseigenaar voordeed, met den brand stichter in relatie trad en hem vroeg de zaak tegen een zéker bedrag te willen laten afbranden. Door middel van een dictaphoon werden Engelstein's woorden opgevangen, zoodat het bewijs was gele verd. Zijn medeplichtigen kregen de de tectieven in handen, doordat bijt het uit breken van een brand de lont te vroeg ontbrandde en de drie brandstichters, die zich nog .niet in veiligheid hadden kun nen stellen, met brandwonden de vlucht moesten nemen. Engelstein leefde royaal van zijn inkomen en bezat een weelderig ingerichte woning. ROTTERDAM. Op de Rotterdamsche eiervei- ling (Delftschestr. 43), werden 155000 eieren aangevoerd. Prijzen kipeieren f 5.10f 9.50. GOES. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Groote veiling van 2 October 1923. Court- pendu f 11.40, Afval- en Kroetappels f 2.50— f2.60, beide per 100 K.G. Kleine veilingPerenDoyenne de Comice f 68f 96, Bonne Louisse d'Avranches f 39 f 68, .Williams Duchesse f 30—f 62, Min. Docter Luciur f 39, General Totleben f 30 f32, Admiraal Faragut f39, Calabasse Tir- femont f 28f 35, Conferance f 33, Triumphe de Viënne f 71, Triumphe de Jodoigne f 46, Cons, a la Cour f 27f 34, Le Lectier f 25, Maria Louisse f 39, Zepherin Greogoire f 26, Lange Perzikperen f26f30, Dueh. d'An- goulème f36f41, Soldat Laboureur f31— f 48, Marg. Marrillat f 25f 63, Comtesse do Paris f 24f 32, Maagdeperen f 24f 47, Nou veau Poiteau f 27f 49, Novelle Tulose f 24, Beurré Hardy f 41f 69, Beurré de Merodo f31f37, Beurré Clairgeau f29f60, Beurré Durandeau f 24f 48, Beurré Alex. Lucas f 35 f 38, Beurré Bachelier f 30—f 35, Beurré d'A- manlis f 35, Beurré Napoleon f 30, Beurré Le brun f 34, Beurré Gris f 22, Beurré d'Arem- berg f 36, Beurré Diel f 23f 34, Curé f 19 -f 22, Jodenperen f 14f 25, Wintersuikerijen f 13f 19, Diamantperen f 22, Groene Chau- montel f 20, Bruine Chaumontel f 25, Dubbele Bergamotten f 18f 21, Langstelen f 25, St.- Remey f 17—f 19, Pondsperen f 16—f 19, Gie- ser Wildeman f 15f 19, Kleiperen f 11f 15, alles per 100 K.G. AppelsTransp. de Croncels f 29f 62, The Queen 130—f,37, Sterappels f 17 f 24, Cox Pomona f 17f 19, Jacques Lebel f 10f 18, Manks Codlin f 20—f 30, Leven cl'Alma f 18, Notarisappel f 14, Adams Permain f 12, Oran- je-Reinetten f 26, Groot Hertog Fred, van Ra den f 14—f25, Bramley Seedling f 15, Pres. van Lunteren f 9—f 12, Bismarck f 11—f 22, Paesgood Nonsuck f 11f 18, Blemheimspip ping f 8f 12, Groninger Kroon f 10f 13, Goudreinetten f 10f 19, Dubbele Zure Belle fleur f 13f 16, Zure Bellefleur f 9f 13, Westl'. Bellefleur f 10, Fransche Bellefleur f 7— f 13, Court-pendu f 11, Zomer Court- pendu f 10f 15, blanke Court pendu f 8 f 13, Baumans Reinetten f 8f 15, Ciline f 10—f 14, Warnersking f 18—f 19, Lemoenap- pels f 12f 14, Roode Bakker f 9f 11, Roo- de Paradijs f 10f 12, Roode Jeruzalem f 13, Roode Wijnappel f 10f 12, Roode Princessen f8f 11, Gulderling f9f 12, Const, de Groot f 12f 13, Princesse Noble f 8f 12, Engelsche Reinetten f 13, Hondsmuilen f9— f 13, Belle Josephine f 10—f 13, Grofzuur f 8 f 11, Codlin Keswick f7f12, Grauwzuur f 8f 10, Witte Calville f 9, Golden Noble f 8f 11, Ganzebout f 8f 12, Zoete Ribbeling f 12f 14, Armgaarde f 11, Pomme d'Orange f 10f 13, Zoete Bellefleur f 10f 13, Carn- pagner f 10—f 13, Tuinzoet f 11—f 14, Blom- zoet f 10, Lindenappel f 10f 13, Rusters f 9 f 11, Paarskoppen f 8, Afval- en Kroetappels f 1f 10, alles per 100 K.G. Diversen: Blauwe Druiven f62, Tomaten f 11f 22, Bramen f 31, Abrikoospruimen f 8 f 14, Blauwe pruimen f 11, Cox Golden Drop f 29, Groene Noten f 36f 40, Groene Boonen f 6f 20, Groote Uien f 3, Kleine Uien f 3, Stekuien f 1, alles per 100 K.G. Noten f 1.20, Snjjboonen f 0.30, Perziken f 1.20, Gr. Savoye kool f 4f 10, Bloemkool f 7f 9, Roode kool f 2f 5, Witte kool f 4, Komkommers fö, Augurken f 0.40—f 0.55, An dijvie f2.40, Kropsla fl.90, alles per 100 stuks. Wortelen f 8 per 100 bos. Hazen f 1.66 f 2.27, Patrijzen f 0.43, beide per stuk. Honing f 0.62f 0.67 per flacon. H ij wist li e t p' r e c i c s. De jonge van Kasp'er deed natuurkundige studies. Overrijd wandelde hij met zijn vader op hei veld en zag daar een wilde kastanje in haar stekelig omhulsel lig gen. De vader vroeg hierop, wat dit macht, zijn. „Dat vader," gaf de geleerde ten antwoord, „dat is het ei van een ste kelvarken." Moeilijk probleem. Jantje was met z'n moeder aan het wandelen. Zij kwamen den domino tegen, en moeder groette vol respect. „Wie is die man, moeder?" vroeg Jantje. „AVel dat is de man, die mij trouwde", zei moeder, met een dankbare gedachte. „Die man die u trouwde", verbaasde zich Jantje, „maar moeder, wat doet vader dan bij ons in huis." -Ook een bekentenis. „Met onze menschen is alles te doen, alles ie durven, alles te ondernemen Kleerekopier in „Het Volk". Mis verstaan. Op een partij kwam een van de gasten zeer laat. „Ik kom alleen maar om m'n vrouw te halen," verontschuldigde hij' zich te genover de gastvrouw. „O wat jammer," zei de vriendelijke gastvrouw, „dat u dan niet eerder ge komen zijt". Flinke huisvrouw. „Wat jam mer," zei het jonggetrouwde vrouwtje, „dat wij geen ha.m in huis hebben, want dan zouden we heerlijk ham met eieren kunnen eten, als we eieren hadden." Wat wij allen niet weten. Gelezen in „de Avondster" (het blad van het Kamerlid .Juten): „Zondag a.s. zal het zesde eeuwfeest te Zwolle gevierd worden van St. Tho mas van Aquino. Wij weten natuur lijk allen, dat deze heilige de schrijf ver is van „de Navolging van Chris tus". Een nogal krasse vergissing van een Roomsch blad om Thomas van Aouino met Thomas a Kempiis te verwarren. Soort zoekt soort. „Maar jon gen, hoe kan je nu met zulke vuile vingers piiano spelen?" „O moeder, ik blijf expres op de zwarte toetsen".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 6