Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nienws. Rechtszaken. Allerlei. Telegrammen. meldt men aan het „Hbld.", dat bij den minister plannen in overweging zijn om den gelieelen dienst der marine uit Zee land over te brengen naar Helder. Al leen het wachtschip zou daar gestatio neerd blijven. Wij hebben naar de juistheid van het bericht van het „Hbld." een onderzoek ingesteld en hoewel men ons geen po sitieve mededeelingen kon doen, schijnt het „Hbld." goed te zijn ingelicht en zou het dus werkelijk in het voornemen liggen de marine te verplaatsen. Het klinkt ongeloofelijk, na al de groote kos ten, die zoowel hier ter stede als te Middelburg gemaakt zijn. Binnenkort zul len door den minister van marine in de Tweede Kamer mededeelingen omtrent zijn plannen worden gedaan. (VI. Crt.) Door deze verplaatsing zouden een paar honderd gezinnen VTissingen verlaten, wat een groot verlies zou zijn, temeer daar ook het garnizoen reeds is opgeheven- De pas gestichte marine-gebouwen heb ben f 400.000 gekost. Den Briel, Veere, Enkhuizen', Alk maar en andere steden hebben in de laatste jaren de geschiedkundige feiten herdacht, die in den Geuzentijd in deze steden zijn voorgevallen. Maar niet 't minst Zeeland en inzon derheid Walcheren heeft gedurende de jaren 15721574 een belangrijke rol ge speeld ih den vrijheids-oorlog te land en te water. In dit tijdsverloop trekken zich de histo rische gebeurtenissen samen in het twee jarig beleg van Middelburg door de Wa tergeuzen. Van den uitslag daarvan zou 't afhangen of de vrijheidszon zou blijven schijnen over deze lage landen aan de zee, dan of daar het duister der Spaansche ty rannic hier zou heerschen. Ware Middelburg niet in handen van den Prins van Oranje gevallen, dan zou het naar den mensch gesproken met de vrijheid zijn gedaan geweest. Daarom blijft dit beleg een der voor naamste feiten uit den 80-jarigen oorlog, waarop misschien te weinig de aandacht is gevestigd. In een feuilleton getiteld „Aart de Mesmaaker, de busschieter van Middel burg", van de hand van den heer Chr. Hondius, die vroeger op gelijke wijze in ons blad den aanslag van Jan van Thoulouse en Pieter Haeck op Walcheren in 1567 heeft geschetst, zal in den vorm van een historisch verhaal het lijden en strijden der Zeeuwen gedurende de jaren 15721574 worden behandeld. Wij vestigen hierop bijzonder de aan dacht. Redactie. Vlissingen. Gisterenavond kwam de af- deeling van „Patrimonium" alhier, ter her denking van het 25-jarig regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin, in feestelijk samenzijn bijeen. Na opening hield de heer A. Schout een causerie over dit feit en herinnerde spr. in keurige bewoordin gen aan de zegenrijke regeering onzer Vorstin. In het bijzonder stond spreker stil bij de vruchtbare sociale wetgeving in deze 25,jaar tot stand gekomen en den bloei waarin „Patrimonium" zich gedu rende dit tijdperk mocht verheugen. De avond werd verder afgewisseld door mu ziek, zang en voordrachten, waarna ds Van der Vliet dezen gezelligen avond met dankzegging sloot. Het moederschip van den onder zeedienst „Cornelis Drebbel" zal Vlissin gen verlaten en worden vervangen door de „Fale". Middelburg. De koopman P. uit Den Haag, die te Middelburg gedetineerd is wegens diefstal van een koffer met das sen ten nadeele van een anderen markt koopman, heeft thans bekend ook schul dig te zijn aan diefstallen te Goes en te Bergen op Zoom. In de woning van den koopman is een zeil in beslag genomen, dat van een der diefstallen afkomstig moet zijn. Maandagavond is op den Nieuw- landschen weg een vrachtauto omgesla gen. De bestuurder, die slechts licht ver wond was, moest eerst in de stad hulp gaan halen. Niettegenstaande de weg daardoor tijdelijk versperd was, zijn geen ongelukken voorgekomen. Bij den Zaterdag gehouden schiet wedstrijd van de afdeeling Middelburg van den bijzonderen Vrijtvilligen Landstorm, waaraan 30 personen deelnamen, die allen een prijs kregen, werden de vier medailles als volgt behaald: klasse A: le prijs, zil veren medaille van den Commissaris der Koningin in Zeeland, door den heer K. Voorhans met 47 p.; 2e prijs zilveren medaille van den burgemeester van Mid delburg, door den heer C. .Hoorninck met 46 p. Klasse B: le prijs zilveren medaille van den commandant der Marine in Zee land door den heer Geldof met 42 p.; tweede prijs, zilveren medaille van den heer mr A. A. de Veer, lid der Eerstd Kamer, door den heer Polak met 41 p. De overige prijzen waren kunstvoorwer pen, aangekocht van door ingezetenen van Middelburg geschonken gelden. De wedstrijd werd o.a. ten deele bij gewoond door den voorzitter der afdee ling, den heer P. Dumon Tak, burgemees ter van Middelburg en den secretaris-pen ningmeester, den heer P. van Sluijs. Eerst genoemde sprak de deelnemers toe en volgde met belangstelling gedurende ge- ruimen tijd het verloop van den vreéd- zamen kamp. Goes. Donderdag 11 October a.s. zal Üe rij der concerten hier ter stede geopend worden door een kerkconcert, eenigen tijd geleden reeds door ons aangekondigd. Mevrouw Noordewier-Reddingius, de te recht meest-gevierde sopraan-soliste, zal, behalve oud-Hollandsche- en oud-Franschè liederen, Bach's Aria: „Süsser Trost, mein Jesus kommt" en Schubert's juweel: „Iin Abendroth" zingen; ook Diepenbrock en Mahler's scheppingen doen genieten. De beroemde organist Verhey geeft orgel-soli: Concert a-moll (Bach) en Pastorale E-ma- jeur (Mozart); verder begeleidt hij de zangeres. Verder geeft de heer Noorde wier Jr. een fluitsolo van Mozart, terwijl hij zang en orgel aanvult in een Aria van Bach en Mozart's „o dolce concento". Het zal onnoodig zijn te zeggen dat we in dit trio in onze stad iets zeer aparts zullen mogen begroeten en we twijfelen er dan ook niet aan of de G.roote Kerk zal geheel gevuld zijn met zelfs van heinde en ver toegestroomde muziekliefhebbers. De verslaggever die dit trio in de Naar- densche kerk hoorde, was onuitputtelijk in lof over het gehoorde, dat hij „ontroe rend schoon" noemt. Voor plaatsbewijzen enz. verwijzen we naar de eerstdaags volgende advertentie. lerseke. Gisterenavond werd door het muziekgezelschap „Mozart" den heer dr J. G. de Man ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum en zijn benoeming tot officier een serenade gebracht. Dhr. J. J. van der Peijl sprak woorden van geluk- wensch en hoopte dat de jubilaris nog lang voor de wetenschap gespaard moge blijven. Dr de Man dankte voor de eer, hem bewezen, waarna door _,,Mozart" nog een muzikale wandeling door het dorp werd gemaakt. Hansweert. Na een gedeelte der lading van het meergemelde Duitsche stoomschip „Sturmfels" in lichters overgeladen te hebben, is het gisterenavond aan vijf sleepbooten mogen gelukken het schip vlot te sleepen. De „Sturmfels" is daarna naar Antwerpen opgestoomd. Van het Nederlandsche zeilschip „Zeeland", schipper Bastiaanse, komende met een lading mais van Antwerpen naar Roosendaal, sloeg gistermiddag wegens hevige rukwinden het groote zeil geheel stuk. Het mOjCht den schipper gelukken met het fokzeil hier behouden binnen te komen, maar zal alvorens de reis verder te zetten, hier moeten repareeren. Ellewoutsdijk. Uitslag' scnietwed- s triijl d. Korps wedstrijd: 1. scnietvereen. „Pro Hatria", 'sHeer Arendskerke met 446 punten, verg. fcilv. med., aangeb, door J. T. van Hattum, te Scneveningen; 2. scnietvereen. „Jan van Glijmes", Ber gen op Zoom, 445 p., verg. zilv. med. van gem. Ellewoutsdijk; 3. scnietvereen. „Willem Teil", Baarland, 442 p., verg, zilv. .jmed. aangeb. door E. A. van der Bent, burgemeester; 4. scnietvereen. „Prin ses Juliana", Ellewoutsdijk, 416 p., verg. zïlv. med. aangeb. door L. A. Betn, no taris; 5. scnietvereen. „Voor Koningin en Vaderland" te Oudelande, 384 p., verg. zilv. med. aangeb. door H. Bi. Folmer arts, Driewegen; 6. scnietvereen. „Pro Patria", Nisse, 363 p., ziilv. med. aangeb. door M. Meulenberg Cz. Hoogste korpsscnutter: L-. Roksnoer te Bergen op Zoom, 96 p., verg. zilv. med. aapigeb. door mevr. M. J. van Hattum van Ellewoutsdijk te Beverwijk. Eerebaan-wedstrijd: 1. A. Woerdman, te Bergen op Zoom, 99 p., verg. zilv. med. aangeb. door J. H. Klooster (bij loting). 2. J. J. Hoogvliet, Baarland, 99 p., zilv. med. aangeb. door Gebr. Huijzen; 3. L. Roksnoer, Bergen op Zoom, 98 p., zilv. med. aangeb. door O. v. d. Velde; 4. J. Weststrate, 's Heer Arendskerke, 97 p., bronzen med. aangeb. door J. H. Kloos ter. Personeele baan-wedstrijd: 1. P. M. Smallegange, Ellewoutsdijk 59 p.; 2. M. Kole, 'sHeer Arenskerke, 57 p. (laagste schot 11); 3. L. Lous, Hoedekenskerke, 57 p. (laagÈte schot 10); 4. P. Karelse, Borsselen 56 p. (bij loting); 5. A. M- Oele, Oudelande, 5 6p.; 6. M. B>os, Nisse, 56 p. (laagste schot 10)7. P. J. v. d. Bliek, Ellewoutsdijk, 56 p. (laagste schot 9); 8. Jahs Slabbekoiorn, Nisse 55 p. (bij loting); 9. A. v. d. Velde, Ellewouts dijk, 55 p.; 10. J. Paardekooper, 'sHeer Arendskerke, 55 p. (laagste schot 9-11); 11. J. J. Hoogvliet, Baarland, 55 p. (laag ste schot 9-10); 12. P. Kloosterman, Nis se 54 p.; 13. A. J. Mol, Oudelande, 5-3 punt, Vrije baanwedstrijd buks: 1. J. M. West strate, 'sHeer-Arendskerke, 299 p. 4 X 99; 2. W|. Kole, id. 299 p. 3 X 99; 3. P. A. Butler, id. 299 p. 99; 4. C. J. Bos, Nisse, 299 p.; 5. J. J. Hoog vliet, Baarland 298 p.; 6. Jacs Smalle gange, Ellewoutsdijk 297 p.; 7. J. Paar dekooper, 'sHeer-Arendskerke 295 p.; 8. J. A. Hoogvliet, Baarland 294 p. 97; 9. L. Roksnoer, Bergen op Zoom 294 p. -j- 95; 10. J. Bruggeman, Baarland 293 p. -j- 97. Vrije baanwedstrijd, marga. 1. L. Lous Hoedekenskerke 108 p.; 2. S. Roelse, id. 107 p. 35 3 X 34 2 X .33; 3. P. Karelse, Borsselen 107 p. -- 35 3 X 34 33; 4. C. J. Bos, Nisse, 106 p.; 5. Wl. Kole, 'sHeer Arendskerke 103 p.; 6. M. de Vrieze, Ellewoutsdijk 102 p.; 7. P. Kloosterman, Nisse 97 p.; 8. J. M. Weststrate, 's Heer-Arendskerke 96 p.; 9. M. Bus, Nisse 95 p.; Ï0. J. Slabbekoorn, Nisse, 93 p. Vrije baanwedstrijd cylinder. 1. S. Dek ker, Kloeting'e 174 p.; 2. L. Paulusse, Ellewoutsdijk 173 p.; 3. Jacob Smalle gange, Ellewoutsdijk 172 p. 56 -j' 2 X 55; 4. Jahs Smallegange, id. 172 p. 56 54; 5. J. J. Hoogvliet, Baar land 172 p. +56; 6. P. M. Smallegange Ellewoutsdijk 171 p.; 7. W- Kole, 'sHeer Arendskerke 170 p.; 8. B. Oele, Elle woutsdijk 164 p.; 9. J. M. Weststrate, 's Heer Arendskerke 163 p.; 10. J- A. Hoog vliet, Baarland 162 p. 53. Bezwaren worden ingewacht voor 7 Oct. a.s. Prijsuitreiking 13 Oct. n.m. 4^ '2 urn' bij J. van Zweeden. Zoutelande. In de Maandag gehouden Raadsvergadering was ingekomen een verzoek van G. Bergsma e.a. tot verhar ding van den duinweg, met straatklin kers en van P. de Visser- Pz. e.a. tot bestrating van den Sirboudewijnskerk- schen weg vanaf den Westkapelschen grintweg tot aan de grensscheiding van de gemeente Domburg tot bij de hofstede van den landbouwer K. de Witte. De laatste verzoekers hadden in hun adres vermeld gratis de daarvoor benoodigde steen te vervoeren vanaf de tramhalte tot op de plaats van gebruik alsook het benoodigde zand en bovendien een bij drage te storten in de gemeentekas tot dekking der kosten. Wat betreft het eerste verzoek wordt met alg. st. aangenomen een voorstel van het dagelijksch bestuur om in overweging te nemenzonder kos ten den weg te verbeteren. Wat betreft het tweede verzoek stellen B. en W. voor hier afwijzend op te beschikken, aangezien de daarvoor te geven bijdrage te gering is en de kosten voor de ge meente te groot zullen zijn. Dhr. Adriaan- se vindt het jammer, dat hierop niet eerder is ingegaan in de jaren, dat de inkomsten voor de landbouwers beter wa ren. Dhr. Maljaars, als een der belang hebbenden, zegt, dat er al dikwijls over is gesproken, doch dat de tijd daarvoor nog niet rijp was. Er wordt veel voor wegsverbetering gevoeld als men let op de wegen in de kom der gemeente en den Meliskerkschenweg, en nu zou hij ook graag zien, dat deze weg werd ver beterd. Gaat het alleen om de te geringe bijdrage dan ziet hij wel kans deze nog te verbeteren. De heer Stroo advi seert B. en W. zich te wenden tot de besturen der aangrenzende gemeenten Westkapelle en Domburg om te trachten er een verbindingsweg van te krijgen als de zoogenaamde Baaiweg kon worden bestraat. Dhr. De Visser geeft toe, dat het een groote verbetering zou zijn, maar men moet niet vergeten, dat het een groot verschil is of het een verbindings weg is, zooals vroeger den Meliskerk schenweg of een buurtweg. Dhr. Stroo waagt of het niet mogelijk is, dat ook de polder Walcheren hieraan een bij drage zou willen leveren. De voorzitter ■gelooft dat dit niet4 zoo gemakkelijk zal gaan. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en met alg. st. aangenomen. Ook is een verzoek van het schoolbestuur ingekomen om de kos ten die het heeft moeten maken tot het maken van bestek en teekening vooi een nieuw te houwen school door de gemeente te betalen, zijnde f 250. De voor zitter zegt, dat de schoolopziener het schoolbestuur had laten blijken, dat hij de bestaande school zou afkeuren en het daarom deze kosten heeft gemaakt. B. en W. stellen voor de gemaakte kosten' te betalen. Dhr. De Visser vraagt of dit bouwplan eenzijdig is, of dat er van ge meentewege ook een bouwplan is opge maakt. De voorzitter antwoordt: er is ook voor de gemeente een dergelijke nota voor een ander bouwplan. Dhr. De Vis ser vindt het dan wel kras om beiden te betalen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 stemmen vooi en 3 tegen (vóór Koppe-jan, Maljaars, Stroo en Adriaanse, tegen De Witte, De Visser en Janse). Ingekomen was een circulaire van Ged. Staten inhoudende een verzoek om een bijdrage te leveren voor de malariabestrijding. B. en W. stellen afwijzend voor. Alzoo besloten Vervolgens komt in behandeling de vast stelling der gemeentebegrooting 1924. Bij de behandeling vraagt De Visser of de vergoeding voor de kleeding" van den veldwachter weer niet bij abonnement ge- regeld kan worden evenals vroeger. Wordt verworpen met 1 st. vóór. Dezelfde, vraagt of het op denzelfden voet moet blijven doorgaan met het abonnement van den heer Peek te Middelburg als deskundige bij de brandspuit. Hij zou dit toezicht liever willen opdragen aan iemand in de gemeente, daar bij de laatst gehouden oefening de monteering toch ook reeds niet in orde was, zoodat men met een deskundige ook niet opschiet. Een voorstel van De Visser, om do post, groot f 10, te schrappen, wordt met 4 st. aangenomen, (tegen De Wiitte, Mal jaars en Stroo). De Visser stelt voor om de post, groot f30 uit te keeren als subsidie aan de burgerwacht te schrappen, D'hrn Koppejan en Stroo zeggen het in 't geheel niet eens te zijn met De Visser daar zij gelooven, dat de burgerwacht niet overbodig is. 't Voorstel wordt ten slotte verworpen. Dhr Adriaanse vraagt of verzekering van gemeentegebouwen te gen brandschade wettig verplichtend is, anders zou hij willen voorstellen, dit af te schajfen. D'e voorz. zegt, dat het niet wettig* verplichtend is. Het voorstel in stemming wordt verworpen met 6 st. te gen. De Visser vraagt, of de uitgetrokken post voor opknapping van de bestaande school voldoende is. Die voorz. zegt het juiste antwoord schuldig te moeten blijven, maar de gedachte is van wel. Wegens het bedanken van den heer J. Kleinepier Jz. als lid van het schooltoezicht, wordt be noemd dhr A. Jobse Ra. met- 4 st., clhr A. Stroo kreeg 3 st. Vervolgens wordt aangenomen een wijziging van het regle ment van orde. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur 1924 wordt vast gesteld in ontvangst en in uitgaaf van f i5267,46V2. Daarna sluiting met dank gebed. Axel. Alhier is een 18-jarige dienstbode, genaamd M. V., onder geheimzinnige om standigheden moeder geworden. Zij hield het kinderlijkje in een kistje verborgen onder haar ledikant, tot de huisvrouw het vond en de zaak ruchtbaar werd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het meisje is thans ernstig ziek. Gisteren is het parket uit Middelburg vertrokken naar Axel tot het houden van een sectie- onderzoek. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wouterswoncle R. Bartlema te Hoogeveen. Bedankt voor IJzendoorn door S. A. C. Rijnenberg te Genderen. Geref. Kerken. "Beroepen te Vlaardingen P. C. de Bruiju te Oudewater. Doopsgezinde Gemeenten. Beroepen te Hippolitushoef op Wieringen O. L. v. d. Veen, prop. te Amsterdam. Ev. Lutlx. Kerk. Beroepen te Stadskanaal J. Bieger te Vaals. Aangenomen naar Amsterdam door II. L. Boerlyst te Leeuwarden. -Te Vlissingen is op 38-jarigen leeftijd overleden de heer Ds W. H. H. Midden dorp, sedert Maart 1922 predikant bij de Ned. Herv. Kerk aldaar. (Ds Middendorp werd geboren 15 Nov. 1884, was predikant te Wanneperveen van 1912 (23 Juni) tot 1917, daarna te Om- melanderwijk en sedert 19 Maart 1922 te Vlissingen). Ds C. Koenekoop te Biggekerke, hoopt Zondag, den 25sten Nov. a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Bigge kerke, en Zondag d.a.v. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. te Meppel, na bevestigd te zijn door ds A. K. Straatsma van Meppel. Na des morgens bevestigd te zijn door ds C. Goote, van Oud-Beijerland, met een predikatie over Op. 2: 7a, deed Zondag j.l. dr H. W|. v. d. Vaart Smit, gekomen van 's-Graveland zijn intrede bij de Geref. Kerk te Zuid-Beijerland, sprekende naar aanleiding van Efeze 618 en 19. Den nieuwen leeraar werden meerdere zegenbeden toegezongen, ter wijl hij werd toegesproken door ds C. Goote als consulent en namens de Classis, door ds J. Vesseur namens de naburige kerken van Numansdorp en Klaaswaal, door den ouderling-voorzitter van den kerkeraad, en ook door ds H. Ewoldt, Ned. Herv. predikant te Zuid-Beijerland. Ook B. en W. van Zuid- Beijerland waren aanwezig. Benoemd tot onderwijzeres aan een Chr. (Herv.) school te Sliedrecht mej. Bu- teijn te St.-Annaland. Op het examen van den Alg. Nederl. Politiebond te 's-Gravenhage verwierven het politiediploma met aanteekening de heeren F. J. van Riel, te Den Haag, C. J. Reyn- houdt te Middelburg, J. Saaman, te Goes en S. de Putter te Hoek. Aan de Landbouwhoogeschool geslaagd voor het propaedeutisch examen eerste ge deelte mevrouw C. A. P. 'ÖssewaardeBerk hamer en de heeren J. de Fouw en H. G. M. v. d. Bosch. Diefstal in een kerk. Gisternacht is ingebroken in de kerk van de paters Do minicanen te Nijmegen. De gestolen miskel ken en remonstrains, zijn door de politie in beslag genomen, daar deze door de die ven op straat waren geworpen. De daders zijn onbekend. Die ontmaskerde -held. Het Kamerlid Kleerekoper vergastte de lezers van „Het Volk" onlangs op het volgende aangrijpende verhaal van een zijner he roïsche reisavonturen. „Aan den voet van den Mont- Blanc, sneeuwen neerslag der eeuwen ligt de gletscher van Bossous. En dat ijsgebergte van Europa's hoogtepunt ben ik over getrokken, zijn loodrechte wanden op en af, terwijl beneden de peillooze kloof gaap. te als een hongerige muil. Zoowaar ala ik hiér levend voor u sta, ik ging daar over. Gelooft gij 'tniet, ik vergeef hel u gaarne. Ook mij; lijkt het achteraf een sprookje, geen geschiedenis. Want het ken merk der historie is haar herhaling. Maai dat ik dat nog eens doen zou, is uitge sloten Toen ik daarboven stond en den steil- a^waartsvoerenden weg zag va 11de Morene welke den gletscher in de diepte- vöor- afjgaat, zei ik tot mijzelf: „Er mogen er dan nog zo-ovelen zijn, die dez-en weg gaan kunnen, voor mij is 'hij onbegaanbaar" Toen kwam er een man naar mij toe, hooig en sterk, het gezicht doorgroefd en hard als graniet, de oogen open en eerlijk als 'n wolkenlooze lucht, en stak mij met een eenvoudig gebaar, dat van zelf sprak, een hand toe. Deze man was een gids. Hij' gaat dage lijks over onbegaanbaarheid van ijs, over gladheid van rotsen, langs afgronden van oneindigheid... En toen ik mijn hand legde in de zijne was die aanraking als een ongekende open baring. Die hand nam de mijïie met een innige omsluiting, als ging mijn greep volkomen op in de zijne. Maar ondanks die soepele omsluiting was tegelijk die hand hard en koel als metaal. En dit was het wonder. Zulk een hand had ik nooit gevoeld, een bouwsel van zelffce- sloten kracht. In die hand ware ik ge volgd tot de hoogste hoogten en de diep ste diepten, tot in het hart der aarde. „Zet je voet telkens, waar ik de mijne g'ezet heb, dan ga je volkomen veilig". En ik deed alzoo. Hij ging. Ik volgde. Nooit steunde ik meer op een ander. Maar nooit voelde ik sterker, dat alles afhing van de rustige kracht van iniju eigen stap, even vast en onverbiddelijk als de zijne, die voorging. Toen kwam er een oogenblik, dat ik, loodrecht dalend van den ijswand, geen stap meer voelde, maar afgleed. En ik trok aan de ijzeren knuist, waaraan ik nu bungèlde in de open ruimte, die diep was beneden Toen sprak de sterke stem: „Waar ik ga, daar ga jij. En als jij valt, dan val ik mede En zóó kwam ik aan gene zijde, wat me tevoren onmogelijk scheen, en ook nu achteraf geen werkelijkheid lijkt". De „Vrijzinnig Democraat" teekent hier bij aan: „Van Chamonix gaat men met den trein naar Bassons, vandaar wandelt men drie kwartier en staat dan aan den gletscner van Bossous. Tusscnen twee herbergen kan men dezen gletscner in een half uur over wandelen, van net eene kroegje naar 'net andere. Gevaar levert dit niet op; net kost geen inspanning. Wie wel eens meer op een gletscner heeft geloopen, kan het gerust doen zonder gids. Men ontmoet er dames op lage schoentjes en hooge hakjes. Men ontmoet ook, midden op het ijs een fotograaf, die van de pas santen een kiekje neemt, opdat zij 'thuis aan familie en kennissen een bewijs kun nen vertoonen. Wij schrijven dit om de bewonderaars van den oproerigen krabbelaar gerust te stellen. Hij waagt zich weliswaar niet roe keloos op glad ijs, hij verzekert, dat het is uitgesloten, dat hij zich in dit gevaar ooit ten tweeden male zou begeven maar men kan niet weten; als hij weer eens zoo'n gids tegenkwam met oogen, „open en eerlijk als een wolkenlooze lucht" die zijn hand neeuit „niet innige omslui ting waartoe hij zou komen. Men weet dan, dat het niet zoo erg is als hij het zich voorstelt". De heer Kleerekoper zij voortaan wat voorzichtiger. Als hij de lezers van „Het Volk" weer eens met zijn heldendaden op reis wil epateeren, kieze hij Spitsbergen of Tibet. Frankrijk wordt door te veel Nederlanders bezocht. De „Vrijzinnig Democraat" kan gelijk hebben. Maar wij hadden een andere op merking. Kleerekoper is een geleerde Jood die herhaaldelijk blijk geeft van in den Bijhei, ook in het Nieuwe Testament, goed thuis te wezen. Zou hij, .toen die gids sprak: „Zet je voet telkens waar ik de mijne gezet heb, dan ga je volkomen vei lig1" niet gedacht hebben aan Ps. 175 (houdende mijne gangen in Uwe sporen, opdat mijne voetstappen niet zouden wan kelen) N u 11 e 11-h u 111 o r. De Akensche „Volksfreund" drijft eenigszins hitter den spot met de nullenlawine, welke door de waardeloosheid van de mark oiver Duitschland is uitgestort. Men moet goed opletten zegt het blad qp de markt of in den winkel, af men niet een biljet met een nul te veel uitgeeft, of een met een nul te weinig ontvangt. Maar. doet men het nog wel Het is vrijwel hetzelfde, of 500.000 of 5.000.000 'op 'tbiljet staat; men krijgt voor 'teen al net zoo min als voor 'tander iets. En daarom kan het ons maar weinig meer schelen, of er in de komende weken of maanden nog altijd meer nullen op' de Duitsche bankbiljetten, te voorschijn zullen komen. 'tls intusscnen toch goed, meent het blad verder, dat we ons eenigszins ver trouwd maken met getallenbeelden, welke we te verwaenteu hebben, ook om te we ten, noeveel nullen een bepaalde „waarde" uitdrukken: Een millioen 1 met 6 nullen; een mil liard 1 met 9 nullen; een biljoen 1 met 12 nullen; een trillioen 1 met 18 nullen een quadrillioen 1 met 24 nullen; een quin- quillioen 1 met 30 nullen; een sextillioen 1 met 36 nullen; een septillioen 1 met 42 nullen; een oktillioen 1 met 48 nullen. Een millioen 1.000.000 Een milliard l.OOO.OOO.OOO Een billioen l.OOO.OOO.OOO.OOO Een trillioen l.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO Een quadrillioen l.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO Een quinquillioen l.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO 000.000 Een sextillioen l.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO.OOO 000.000.000.000.000 enz. MAASTRICHT. V. D. Bij de mergel-exploita- tie van den St.-Pietersberg zijn hedenmorgen een drietal werklieden ernstig gewond. Ze kere Groothuizen kreeg een vallende balk in zijn lenden. De gebroeders Ruyter wer den onder het puin bedolven en zijn nog altijd buiten kennis. BRIELLE. V. D. De Geuzenstichting Wil helmus van Nassau viert heden haar gouden jubileum. Vanmiddag heeft in de Geref. Kerk een herdenkingsdienst plaats, onder leiding van ds Mol van Zwartewaal. BERLIJN, V. D. In politieke kringen is men zeer verwonderd, dat Frankrijk en Bel gië officiëel nog niet hebben geantwoord op de Duitsche mededeeling, dat het lijdelijk verzet is opgeheven. Gemeld wordt, dat de hervatting van den arbeid tot geen incidenten heeft geleid. De officier van justitie te M'burg is in hooger beroep gegaan van het vonnis van den politierechter van 21 September tegen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2