Gemengd Nienws. Laatste Berichten. Financieële Berichten. Politie. Ingezonden Stukken. Mis MarktteriEMeB. De moordaanslag te 'Val ken swaard. De behandeling in hoo- ger beroep voor het gerechtshof te 's-Her- togenbosch van de zaak betreffende den moordaanslag te Valkenswaard op De smet, heeft gisteren plaats gehad. De ad vocaat-generaal eischte na zijn requisitoir tegen den bekl. Kerssemakers vernieti ging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling tot 12 jaar met aftrek van het voorarrest. Ongelukken. Te Kootstermolen (Fr.) zou bij 'het in den grond slaan van palen de 36-jarige M. D. een paal weg nemen, die overcompleet was. De vee houder M. V., die op hetzellde «ogen blik een der palen met een zwaai in den grond sloeg, trof D'. aan de linkerzijde van het hooiKd. Deze zeeg bewusteloos neer. Geneeskundige hulp constateerde schedelbreuk. Te Rotterdam is een emmer water, welke op een gascoimifoor stond, tijdens afwezigheid der ouders daaraf gevallen. Een 4-jarig meisje be kwam zoodanige brandwonden, dat pet naar het gasthuis moest worden vervoerd terwijll 2 meisjes van 14 en 10 jaar even eens brandwonden bekwamen. - - Zondag middag omstreeks 12 uur geraakte de be jaarde fabrieksarbeider Wi. op een gevaar lijken hoek te Oldenzaal onder een auto uit Deventer. De man werd in zorgeiijken toestand opgenomen en naar het zieken huis vervoerd, waar hij is overleden. Inbrekers. Zondagavond zagen eeniige burgers, dat twee personen, pp de fiets gezeten, op den Ged. Burgwal te 'sGravenhage een kist en een jas neer wierpen en toen de vlucht namen. Toen de kist door de politie geopend wérd, bleek de inhoud te bestaan uit 1557 gul den en eenig vreemd geld, afkomstig van een inbraak bij den rijwielhandelaar K, Als verdacht van deze inbraak is aan gehouden een 36-jarige rijwielhersteller idle herkend is als degene, die de kist op straat gooide. Een autobaan Amsterdam D1 en Haa gR,otterdam. Naar men aan' de „N. R. Crt" mededeelt, is het benoodigde kapitaal van ruim 50 milli- oen van Engelsche zijde verzekerd voor den aanleg van een autobaan tusschen Amsterdam- -Rotterdam, via Dien Haag, op een viaduct van gewapend beton ter hoogte van 5 M. Die verwezenlijking van het plan is alleen nog akhankeMjk van een igarantie van plm. der rente over de eerste vijf jaren €001- rijk, provincie en betrokken gemeenten. Verduistering. Door de re cherche is in arrest genomen de direc teur van de N.V. Confectiefabriek „Hol land" van de Haarlemmerstraat, verdacht van verduistering van f 7000 ten nadeele der (Vennootschap. Die verdachte is ter beschikking- van den officier van justitie gesteld. Het pol i t i e-sc ha ndaal te Batavia. Ongeloofjelijke toestanden heerschten iin de gevangenis Tjipinang bij Batavia vóór het politieschandaal al daar ontdekt werd. In die gevangenis waren begin 192-3 3000 gevangenen, die, volgens het „Vad." öoims bij ristjes tegelijk wegliepen. Het geld, dat in de zakken van 't gevangenis personeel verdween, wist van dergelijke „Ontsnappingen" alles laf;. Rijke gevan genen werden zoo lang afgeranseld, totdat de .op de hoogtegestelde familie geld zond. De mishandelingen werden weer her haald 'Oim nieuwe geldzendingen te bewerk stelligen. Jaren moet dergelijke toestand daar geheerscht hebben. Het gevangenis personeel sloeg eveneens munt uit 'tfeit, dat gevangenen wel naar de buitenge westen worden gezonden, wat een ver dubbeling van straf beteekent. Die ge vangenen, die 't betalen konden, werden op o'de lijst geplaatst en konden deze plaatsing laffkoopen na storting door de fhmilie van het benoodigde bedrag. En dat herhaalde zich maar steeds tot de jfamilie uitgeknepen was, en dan ging de gevangene toch naar de buitengewesten. Dé „ontvluchting" van gevangenen werd soms drie dagen later „ontdekt' Knoeiden politiemannen niet mee, dan wer den ze er uit gewerkt. Opiumsmokkelaars werden -door politieleiders gewaarschuwd. In 1920 onder den rook van Batavia was de toestand vreeselijk, waar roof en doodslag aan de orde van den dag waren. Deze toestand werd meermalen door de politie op touw gezet. Politieoppassers hielden er paarden en, rijtuigen op na en Idrlei a vier vrouwen. In één kampong, werd een hoofdman van zeer rijke inland- sche roovers de hand boven 'thoofld ge houden en deze kerel, die f 56.000 als saldo op banken te Batavia had, deed an dere menschen maar neerschieten. De vlugste manier. Een schot nenffirma te Batavia geeft tegenwoordig haar klanten den raad, hun schoenen voor het voorzien van nieuwe zoilen en hakken „(eventjes" naar Holland te zenden. In Indië verstaat men dit werk toch niet of slecht. De kosten zijn slechts f 6,50 (je had 'er vroeger een paar schoenen voor) en binnen drie maanden heb je je bottines netjes gezoold terug. Veroordeeld maaronver- bet e r 1 iji k. Die ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Almelo eischte tegen het Staphorster boertje, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, f È300 boete subs. 6 maanden nechtenis- J straf. Niettegenstaande dezen hoo-gen eisch kondigt- het Staphorster boertje opnieuw zijn spreekuur aan in de plaatselijke pers op a.s. Donderdag. Onschuldig. De vorige week is naar Leiden overgebracht, om daar ge rechtelijk geschouwd te worden, het lijk je van het 2-jarige dochtertje van J. C- van B., weduwe van G. v. S. te Sassen- heim. Er werd gedacht aari' vergiftiging. Dit 'het onderzoek is gebleken, dat van vergiftiging geen sprake is. D'e moord te Velseroord. Men deelt aangaande de moord, welke Vrijdag avond te -Velseroord plaats had, nog het volgende mede. Reeds eenigen tijd bestond er o-neenig- heid tusschen de beide kinderen, want anders kan men het toch niet noemen, en wel naar aanleiding van het feit, dat een der t-wee op een in het- oog loopende wijze door een meisje van dezelfden leeftijd werd voorgetrokken. Vrijdag avond ontmoetten de beide jongens elkaar toevallig en er ontstond ruzie met het bekende noodlottige gevolg. De dader heeft (zichzelf bij de politie aangemeld. Beide jongens staan, evenals de ouders, zeer gunstig bekend. Het medelijden is dan ook zeer groot. De gevolgen van het auto verkeer. Gelijk in meerdere landen, schijnen ook in Frankrijk niet alle wegen op het moderne vrachtauto-verkeer te zijn ingericht. Zoo meldt de „Matin" uit Sain- t-es, dat Zaterdagmorgen op den weg van St Georges verscheidene villa's- tengevolge van het voorbijkomen van een zwaren vrachtauto, een stuk zijn verzakt. Een villa werd zelfs zoodanig getroffen, dat er momenteel niet veel meer dan enkele gescheurde muren overeind zijn. Het al daar wonende gezin werd pndrjr de pui- nen bedolven. Twee vrouwen werden dood onder de brokken steen weggehaald. De man vertoeft ernstig gewond in het zie kenhuis. Branden. Zondagmiddag ontstond in W-illescop brand in een hooiberg, die in korten tijd in lichte laaie stond. Door de windrichting vatte ook spoedig de ach terzijde van de hofstede vlam. D'e materi- eele schade is vrij groot. De eigenaar is slechts laag verzekerd. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het achteloos weg- werpe nvan een brandende lucifer. - werpen van een brandende lucifer. Gistermorgen ontdekte 'n fabrieksbaas der Ankersmit Go. brand op de bovenver dieping van een Shbrieksgedeelte. D:e vlammen vonden daar ruim voedsel in den aanwezigen voorraad en hoewel de brandweer spoedig ter plaatse wa-s kon -deze niet beletten, dat de geheele boven verdieping totaal uitbrandde. Vermoede lijk is de oorzaak broeiing in den aanwe zigen voorraad kat-oien. Een 400 m ij11-r e i s met 600 run- deren.';Een telegram uit Johannesburg meldt» dat een Europeesche vrouwelijke farmer met 600 runderen een reis van 400 mijl door de Kalahiri-woestijn heeft gemaakt. Mrs Ida Francis' hoeve op den Westelijken uithoek van de Kalahiri-woes tijn was door overstroomingen en een cy cloon geheel verwoest. Zij' besloot daarom met haar 600 stuks vee naar haar zoon te trekken ,die te Blik'fbntein in het Be- choeanenland een boerderij heeft. Na een reis van 400 mijl door de woestijn, waar zij haar vee dikwijls tegen de wilde die ren te verdedigen 'had, is de moedige vrouw met het -grootste gedeelte va.n den (veestapel behouden bij' haar zoon aan gekomen. De wederopbouw van België. Van de Middeleeuwsche St. Pieterskerk bleef er enkel nog wat stukken muur en het voetstuk van den toren over. En zoo kan men verder gaan. In Niéuw- poort, dat in alle oorlogen haar grootste aandeel in de verwoestingen kreeg, bleef ook tijdens den ontzetten-den strijd van 19141918, geen huis onaangetast. Het is ondoenlijk om op te sommen wat voor schoons, dat in honderden jaren v-an beschaving is tot stand gekomen, in de vier jaren van den wereldoorlog "vernie tigd is. En 't zijn niet alleen de bouwwerken en kunstschatten, door het vernuft en den kunstzin van tallooze beroemde bouwmees ters en kunstenaars in den loop der eeu wen gewrocht, welke totaal vernietigd zijn, maar ook veel natuurschoon, dat on herstelbaar -door het kanonvuur geleden heeft. Zoo b.v. het over een oppervlakte van 15000 vierk. M. uitgestrekte bosch van Houthulst dat 120 jaar geleden door de beruchte rooversbende v-an Baekelandt zoo zwaar geleden heeft en waarvan de Duit- sch-ers een nest van zwaar geschut ge maakt hebben. 't Is hartverscheurend om de hall-ver koolde boomstammen -aan te zien. De voor eeuwigverminkte hoornen wachten .thans slechts op den bijl van den hakker. De Ne-derlandsche journalisten hebben niet eens alles gezien van de verwoestin gen. Ze hebben alleen een vluchtigen kijk kunnen nemen van het eigenlijke slagveld, waarop, zoo-als de Minister vo-or Economische Zaken, de- heer V an der Vijvere, in zijn toespraak aan het banquet, d-oor -d'e Antwerpsche magistratuur aan het Hollandsche gezelschap aangeboden, heeft betoogd, -de Belgen met hunne bond- geno-oten drie jaar lang' gestreden heb ben voor Bel-gië's onafhankelijkheid. Na het uit den mond van den Belgi schen Minister vernomen te hebben, we ten wij' het thans uit eigen aanschouwen, j dat langs weerskanten van den Yser al- les, niet alleen de huizen, maar ook de boomen en velden, verwoest is. Maar -daarenboven zijn er nog vele an dere verwoeste gebieden, welke de jour nalisten niet gezien hebben, zooals Leu ven, Visée, A-erschot en andere steden en dorpen, die geheel uitgebrand zijn. Als men zich een voorstelling heeft ge maakt Van -de aangerichte verwoesting in Vlaanderen, kan men beter den schier bovenmenschelijken arbeid -der Belgen waardeeren, -die tot dusver dit resultaat heeft [gehad, -dat zeer veel v-an wat door den gruwel van -den -oorlog vernietigd is, than* weer is opgebouwd. Maar ook omgekeerd krijgt men bij het aanschouwen van -de herstelde bouwwer ken in Vlaanderen een veel beter begrip van den ontzettenden omvang -der aan-J gerichte verwoestingen. Hard, heel hard is er gewerkt -en alvorens tot den bouw van de in puin geschoten kerken en huizen over te gaan, h'a-d men eerst de handen vol met het opruimingswerk. Alle spoor lijnen waren vernield en de wegen waren verdwenen. Die g'ron-d was bo-vendien be zaaid met staal en ijzer en onbruikbaar oo-rloigstuig. Meer dan 80.000 H.A. grond moesten wonden effen gemaakt. Honderd tallen kilometers wegen werden -aange legd en een geheel nieuw spoorwegnet in elkalar gezet. Nieuwe sluizen, brug gen en kaden moesten worden gebouwd en bovendien moesten in vele plaatsen op nieuw kabels voo-r electriciteit en telefoon worden aangelegd, evenals pijpen voor gas- en waterleiding en buizen voor de rioleering. Eerst nadat deze ontzaglijke werken waren verricht kon men met den eigen lijken opbouw beginnen. Gepoogd is tot het herstellen van alle verwoeste gebou wen en huizen in den trant, waarin deze voor den oorlog waren opgetrokken. Hoe wel deze wijze van bouwen in vele op zichten het werk vergemakkelijkt, o. a. doordat men verder bouwt op de over gebleven stukken muur en gevel, valt het licht te begrijpen, dat critisch a-an gelegde personen zich met dit soort imi tatie niet geheel kunnen vereenigen. Bij- het voorbijtrekken trof het ons overigens ook meermalen, dat „het nieuwe kleed" verschillende middeleeuwsche gevels min of meer misstaat. Maar aan den a-nderen kant spreekt uit deze pogingen der Bel gische bouwers de buitengewone waar deering, welke zij voor de b-ouwkunst koes teren. Dat er -overigens wel 'tastbare be zwaren a-a,n het systeem van nabootsen van -den stedenbouw van vo-or -den oor log kleiren, leerde ons de imitatie van een stad als Nieuwpoort. Sinds 18O0 heeft deze sta-d geleidelijk a-an de kust zich ontwikkeld 'tot een kleine badplaats, „Ba-df-Nieuwpoort" -en men koestert ten opzichte van -de verdere ontwikkeling groote verwachtingen. Welnu, -deze bad plaats, die aanstonds zal worden opge nomen in de rij van moderne Belgische badplaatsen, waaraan -dus het moderne verkeer 'zij-n eischen van breede toegangs wegen zal stellen, krijgt weer haar kron kelende straten terug. En al mogen dan deze mo-o-ie, meest ..rechthoekige, door el kander loopende straatjes een typisch oud stadsbeeld vertoonen, het moderne ver keer in -een mondaine badplaats, waar duizenden -auto's en andere vervoermidde len (op- en a'lkijden, is daarmede vol komen in strijd- De eerste jplaats, die wij bezochten, was het stadje Meenen, waar vóór den oorlog het aanjal inwoners 18993 be droeg en thans dit aantal alweer met 40 o/o is overschreden. In het geheel wa ren van de 3780 woningen 2600 geheel vernield of zwaar beschadigd, terwijl 250 licht beschadigd waren. Hi-ervan zijn thans alweer 2047 woningen geheel opge bouwd, terwijl nog 666 'in aanbo-uw zijn. Voorts zijn in aanbouw verschillende openbare gebouwen, waaronder een vier tal groote kerken, een aantal .scholen, een Universiteitsgebouw, een ziekenhuis, enz. Buiten de stad is een groot aantal barakken opgericht, waar vele bewoners tijdelijk zijn ondergebracht. Vermelding1 verdient vervolgens nog een groep van 28 semi-permanente woningen, bij welken bouw een proef is genomen met het snel en goedkoop bouwen in duurzame ma terialen. Deze 28 woningen werden in den tijd van twee maanden -gebouwd. Afwij kende van het standpunt om alles in den ouden trant op te bo-uwen, is een tuindorp opgericht, dat 222 semi-perma nente woningen bevat. Deze frissche tuin- woningen buiten de stad met haar tries ten aanblik van geruïneerde huizen en in modderpoelen vergane wegen, lacht •den bezoeker tegen. En ook den men schen, die in dit vriendelijke tuindorp wonen, kan men het aanzien, dat zij- opge klaard zijn van alle ellende en zorgen, nü zij -een mooier en geriefelijker huis dan vroe-ger teruggevonden hebben. Als men echter enkele honderden -meters weer van deze landelijke omgeving verwijderd is, wordt men weer spoedig herinnerd aan het leed, dat in Vlaanderen geleden is. Kerkhof op Kerkhof wordt gepasseerd; hier zijn het tienduizenden Belgen, wier stoffelijke overblijfselen aan den sch-o-ot -der aarde zijn toevertrouwd, ginds liggen de slachtoffers van den vijand begraven. Het aanschouwen v-an al die plaatsen, waar zoovele verwoeste jonge levens lig gen, die nimmer meer opgebouwd kunnen worden, laat niet na ons steeds in het diepst van onze ziel te ontroeren. De zwarte houten kruizen, ze laten ons niet met rust en ze .brengen onze ge dachten naar de tallooze families, zoowel in België en Engeland, als in Duitschland, die hun leven door het verlies van echt- genoote en zoons voor eeuwig verwoest zagen, waarvoor helaas geen herstel meer mogelijk is. Daar staan wij weer in de gemeente Wer- vik, waar van de 2200 woningen niet minder idan 2017 geheel verwoest cl' zwaar beschadigd waren en waarvan al weer 1.472 zijn opgebouwd. En terwijl nog 316 woningen in aanbo-uw zijn, ziet men nog de werklieden bezig met het op ruimen van onderstanden uit den oorlog en met het herstel van wegen en spoor lijnen, alsmede met het herstel van lande rijen over een uitgestrektheid van 418 H.A. In de volgende plaats, Komen ge naamd, neerscht -dezelfde bedrijvigheid. Iedereen; werkt mede. Er zij-n er, die zelf hun huis opbouwen en vooral in dit plaatsje met Zijn circa 7000 inwoners, m-oet hard gewerkt worden, want de strijd tusschen Belgen en Dluitschers heeft daar geen huis onaangetast gelaten. Alle 1700 woningen waren er verwoest en thans zijn er al weer 1288 opgebouwd. En het nij'vere stadje heeft -ook een tuinwijk ge kregen, die voorloopig aan 50. families 'huisvesting 'verschaff. In dorpjes als N-oord-W-aestene en Waestene is ook geen steen -op elkaar gebleven, maar bij' ons doortrekken zagen wij- een groot aantal woningen o-pgebonwd. Die -opbouw dezer dorpjes vooral ging met groote moeilijk heden gepaard, doordat dezie geheel on dermijnd waren. Eerst moesten belangrijke apruimings- en herstellingswerken uitge voerd worden. Ook het herstel der lan derijen -om -deze beide plaatsen over een uitgestrektheid van bijna 1400 H.A. le vert groote moeilijkheden o-p. Maar er wordt gewerkt, ook - in Kioessen, W.ul- verghem, Kemmel en Voo-rmezeele, waar door onze tocht ging. In Yperen aange komen 'is nog; meer -dan in de vorig© plaatsen te constateeren, eenerzij-ds welke ontzettende verwoestingen zijn aangericht en anderzijds hoeveel er alweer hersteld is. -Ongeveer twee -derde van het aantal inwoners, -dat voor -den oorlog 10407 be droeg ïs teruggekeerd en -deze vinden huisvesting in de 1700 woningen, die wéér tijdelijk aijn -opgebouwd, benevens 238 tij delij'ke woningen en in 300 barakken. Alle woningien in Yperen waren zoo als reeds in de inleiding gemeld ver nield. 'Een groot aantal zijn thans nog in aanbouw. Verder is men bezig de pui- nen v:an de geheel verwoeste Lakenhal op te ruimen en er is sprake van dat men -dit prachtig Gotisch bouwwerk weer zal ga-a,n opbouwen, ook al zou de bo» - de 'kapitale som van 8 millioen francs moeten kosten. Ook de St Martenskerk en de St Pieterskerk zullen worden op gebouwd. Verschillende scholen zij'n deels weer voltooid, deels nog in aanbouw. Dian zijn buiten Yperen ook een tweetal tuin- dorpe ngebouwd. Het tuindorp Kelfvaart bevat 100 arbeiderswoningen op en in het [tuindorp Ligy 'zijn 140 goedkoop© woningen in vijf maanden tij'ds gebouwd. D-ez-e woningen bevatten, behalve een vrije ruime [huiskamer, vier slaapkamers, een z-older en een tuinkamer. Zij hesla-an een oipp-ervlak va.n 54 vierk. M (9 M. 1-ang en 6 M. breed) en kosten slechts 13.000 francs pe'r Ihuis. Een geheel nieuwe stad is verrezen o-p de plaats, waar voor den oorlog de nijvere handelsstad Yperen lag -die gelij-k Brugge -door de eeuwen heen zioovele -oorlogen en opr-oieren heeft mede gemaakt. 1E11 alle plaatsen, die wij ver- dei' doortrokken, B-oesinghe, Zuydschoote Reninghe en Veurne, ziij leveren denzelf den -aanblik op. Met uitzondering van 'Veurne, waar slechts een klein gedeelte vernield -of zwaar beschadigd werd, wa ren nagenoeg alle gebouwen van den grond weggevaagd en overal is het grootste deel der verwoestingen weer hersteld. Het wa-s een verandering voor ons toen wij: een korten tijd rust konden nemen in de badplaats Panne welke ongescho-nden bleef en waar ook Koning Albert 4 jaar lang met zijn staf een onderkomen had gezocht. - 'TWioaxft vervolgt!) te nemen. Te Gelsenkirchen en Bo-hum zijn echter de onderhandelingen over het hervatten van den arbeid op de spoor wegen mislukt. Wisselkoersen. Amsterdam, '20 Oct., 1.45 uur. Berlijn -0.600.80. Brussel 12.9013. Parijs 15.20—15.25. Londen 1.55%—11.55%. Dollar 2,541:22.543A. W-eenen 0.35SA—0.36. Gevonden voorwerpen. In de maand September 1923 zijn aan het bureau van politie te Goes onder staande voorwerpen als gevonden aan gegeven en zijn aldaar verdere inlichtin gen betreffende deze voorwerpen te be komen E-en dameshalsketting, een zilveren halsketting met medaillon, een kogelpot met kogels van een motor, twee dames- handschoenen, een .haarkam, vijf porte- monnaie's met inhoud, een kinderschort, een dameszakje met inhoud, een kinder mutsje, een band van een jurk, een cape, een beursje met inhoud, een koperen hee renhorloge, een kinderzak met inhoud, een zilveren medaillon, een lorgnet met etui, een zilveren horlogeketting, een zakje met kalfsvleesch, een damesmuts, een heeren armbandhorloge, een zilveren broche, een zwart lederen damestaschje met inhoud, een boek van de Vaderland- sche Geschiedenis, een gouden dasspeld, een zwart zeildoeken boodschaptasch en een gummischoen. De Commissaris van Politie, E. C. WIERTS VAN COEHOORN. Goes, 1 October 1923. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ROOSENDAAL. V.D. Gisterennamiddag vijf uur daalde hier een Fokker-post vliegtuig van de-n dienst ParijsAmster dam, met post eai 4 passagiers. De ma chine was Rotterdam reeds' genaderd, doqh (keerde wegens den hevigen mist wed-er terug en maakte hier een goede noodlanding. D-e passagiers zijn p-er trein verder doorgereisd. BAARN. V.D. Gisteravond deed een Diuitsch vliegtuig, misleid door de mist, alhier een noodlanding. Het toestel kwam in een sloot terecht en werd ernstig beschadigd. De aviateur kwam er zonder kwetsur-en af. AMSTERDAM. V.D'. Die vierde kamer der rechtbank veroordeelde heden den 36- jarigen chauffeur, die 10 Juni jj. de vrouw, met wie hij omging, in de Thalia- Bar doodschoot, tot drie jaar gevangenis- Straf. Die eisch was vier jaar. TOKfO. V.Di. Het Amerifcaansche Ronde Kruis schat het aantal do-oden, die als slachtoffers der aardbeving vielen, op 225.000. dat der gewonden op- 45.000, terwijl ongeveer 2 miljoen- geheel of ge deeltelijk hulpeloos werden. Zaterdag werden nieuwe aardschokken ten Zuiden van Tokio waargenomen. Men vreest voor slachtoffers. "WASHINGTON. V.D. Een officieel be richt uit Tokio schat het aantal bekende dooden slachtoffers der aardbeving op 103.000, dat der gewonden op 125.000. Vermist worden nog 235.000 personen. ESSEN. V.D. De arbeiders in de mij nen van het Ruhrg-ebi-ed zullen vandaag algemeen den arbeid hervatten. Er is eenig-e ontspanning in den to-estand waar Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van uw artikeltje in „De Zeeuw" van 27 Sept. no. 303, waar in ge de aandacht uwer lezers vestigt op- het edele streven van 011s, „Z-oin- nevvenders", om 'n sanatorium te stichten vo-or onze arme ongeneeslijke landgenoo- ten, zqu ik gaarne daar even bij willen opmerken, dat m-en dat werk der kran ken kan steunen door 'n abonnement te nemen op het maandblad „Het Zonne huis". D-e p-rijis is f2 p-er jaar. En door dat blad wordt men op de hao-gte ge houden van het werk der kranken en ge zonden. Want onze kranken kunnen al leen zoo iets groots niet tot stand bren gen daarom vragen ze beleefd de hulp der gezonden. En wie zou die hulp- ons weigeren? Ieder die des Heilands woord verstaan heeft „De armen hebt gijlieden altijd met u, en zoo ge wilt, gij kunt hen w-eldoen," die zal ons hulp verleenen, want Hij liet de armen achter in Zijn pilaats. Het adres van het maandblad „Het Zonnehuis" is: A. G. Kalis, Schenkweg 66, Den Haag. Giften voor ons doel kan men zenden aan mej. J. Visser, p-enningmeesteresse van 't Zonnehuis, Snellinckstraat 60 b te Rotterdam en aan ondergeteekende. U mijnheer de redacteur bereids dank zeggende vo-or de plaatsing dezer re gelen, P. DE VISSER. Nieuwdorp', H 191. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 2 Oct., medegedeeld door het Kon. .Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 768,8 te Scilly, laagst-e 744,0 te Valdersund. Verwachting tot den avond van'3 Oct.: Zwakke tot matige Zuidwestelijke o Noordwestelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Dloor de Diaconie der Herv. Gem. van Scherpenisse werd dezer dagen bij inschrijving onder hare leden vo-or dén tijd van zeven jaren verhuurd 26 plercee- len bouwland, de plrijzen per 39 aren 24 centiaren of Blooisoh gemet, gingen van f 60 tot f 94.50. Slechts één perceel kon niet worden 'gegund, terwijl maar vier oude pachters hunne p-eroeelen behielden. De totale opbrengst was vrijwel gelijk aan die van zeven jaar geleden. (M. C.) Goes, 2 October 1923. Graanmarkt. Nieuwe Tarwe f 10.80 f 12, Nieuwe Rogge f9f9.25, Winter - igerst per 100 K.G. f8.50f9.50, Goqd- gerst f 10—ill, Haver f8.50—f9.50, Kookerwten f 21f 23, Kroonerwten f 18 f 22.50, Bruine Boonen f 17f 18, Gele Mosterd f27f31, Maanzaad f40f45. Aanvoer belangrijk minder, handel kalm, vast. Boter per K.G. f2.30, middenprijs per 1/2 K.G. fl.15, winkelprijs f 1.25; eieren per 100 stuks f 7, middenprijs per 25 st. fl.75, winkelprijs 9 cent.'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 5