Maandag 1 October 1923 38e Jaargang IN DEN MAALSTROOM. BOKMA DE BOER's PEEKOFFIE I FEUILLETON. verschijnt elken werkdag ONMISBAAR BIJ DE KOFFIE De Zeeuw tot het opleggen van een wettelijk ver plichte verzekering van Staatswege aan het bedrijf. In de tweede plaats staal. spr. vierkant tegenover den inleider ten aanzien van de taak der uit de maatschappij opgeko men organen. Dal de inleider de bedrijfs- vereeniging verwerpt, is gevolg van zijn principieel verkeerde opvatting ten aan zien van de verplichte verzekering. Indien deze wordt opgelegd aan het bedrijf, is het geheel in de lijn haar uitvoering toe te vertrouwen aan organen, uit dat be drijf opgekomen en het is een fout, daar voor overheidsorganen aan te wijzen. Dit ligt in geen enkel opzicht in de A.-R. lijn. Ten derde meent spr., dat over de finan ciering der verzekering geen debat moge lijk is, wanneer men, gelijk de inleider doet, de argumenten afhankelijk maakt van meerdere of mindere sympathie met den arbeider. Te beweren, dat het fonds „kapitaal van den arbeidenden stand" is, stelt den grondslag onzuiver. De finan ciering is een zuiver wetenschappelijke vraag. Zij is nog niet opgelost, maar moet worden doorgestudeerd. Een oplossing komt spr. echter onmogelijk voor, indien niet onderling vertrouwen de samenwer king beheerscht. De heer Vermeulen van IJmuiden levert een pleidooi voor de werking van het particulier initiatief in de uitvoering der verzekering. Hij is van oordeel, dat: a. de uitvoering door bedrijfsvereenigingen veel vlugger loopt dan langs den ambte lijken weg; b. veel coulanter kan werken, en c. leidt tot verruiming van de sociale verzorging. Spr. adstrueert zijn meening met de resultaten, bereikt door de werk geversvereniging voor de vïsscherijonge- vallen te IJmuiden, die naast de ongeval len ook de ziekte-verzekering en de ziekte verzorging reeds ter hand nam. De heer Aran der Bom, voorzitter der' Chr. Werkgeversvereniging, vindt in het prae-advies vele gedachten terug, die ook zijn uitgesproken in de beginselverklaring zijner vereeniging. De gedachte, dat de bedrijfsvereniging als het orgaan behoort gekozen te worden, leeft ook in zijn krin gen, maar hij meent, dat de werkelijkheid niet aan de verwachting kan beantwoor den. Spr. gevoelt bezwaar om de verzeke ring geheel ten laste va.n het bedrijf te leggen. De malaise der laatste jaren heeft de onmogelijkheid daarvan aangetoond, omdat in zeer vele gevallen het verband tusschen een bedrijf en de daarin werk zame arbeiders te los is. Dit geldt vooral ten opzichte van ziekte-, invaliditeits- en ouderdomsverzekering, meer dan ten aan zien van de ongevallenverzekering, die- rechtstreeks met het bedrijf verband houdt. Wij, als Bijbelvaste Christenen, zegt spr., gelooven, dat wij de lasten der: arbeiders moeten mededingen, maar wij moeten ons niet vergapen aan de illusie, dat de bedrijfsorganisatie het zou kun nen doen. De tegenwoordige raden van Arbeid voldoen in dat opzicht. Er moge bezwaar zijn legen de hooge kosten die zij vorderen, maar de billijkheid vergt rekening te houden met de vele wettelijka verplichtingen, aan deze Raden opgelegd. De heer De Visser meent, dat de A.;R. partij niet alleen uit piëteit jegens haar voorgangers als Kuyper e. a., maar ook uit practisch oogpunt niet beter kan doen dan zich nu bij de verplichte verzeke ring neer te leggen. Hij hoort veel be zwaren, maar geen nieuwe bezwaren. In het conflict tusschen fondsvorming of om slagsysteem kiest spreker voor het eerste. Omslag leidt tot eenheidsrente en deze bij doorvoering tot staatspensioenen, met het gevolg, dat bij ongunstige conjunctuur de uitkeering aan den arbeider wordt neergedrukt. Spr. wil de uitvoering niet gelegd zien in handen van bedrijfsveree- nigingen. Vergelijking van deze met de Raden van Arbeid is onbillijk, reeds omdat de bedrijfsvereenigïngen alleen de mooie risico's krijgen. Zij scheppen voor den arbeider geen afdoende rechtszekerheid. De A.-R. partij doet volgens spr. hef best met zich aan te .sluiten bij het be slaande en aan te dringen op de uitvoe ring van de Ziektewet. Als middelen van bezuiniging acht hij mogelijk verlenging van den termijn van 75 jaar, inkrimping van liet getal der Raden van Arbeid en verder doorgevoerde decentralisatie. De heer Landwehr van Rotterdam is vurig voorstander van de particuliere ver zekering en meent, dat het prae-advies! alle hoop afsnijdt op bezuiniging, die toch volgens de Nota van den Minister van Financiën in aanmerkelijke mate nood zakelijk is. In de verzekering rekent men niet met het economisch mogelijke en uit bouw in den thans bestaanden vorm zal leiden tot verhooging van het prijspeil, waardoor wel de zieke arbeider misschien hooger premie kan innen, maar ten koste van den consument, en dus ook van Tien, die de ouderdomsrente genieten. Indien aan de sociale verzorging moet worden vastgehouden, moet toch worden geprobeerd haar van den Staat los te maken en over te dragen aan particuliere vereenigingen. Voor den Staat is de veilig stelling van den gulden in den eersten tijd allereerste voorwaarde en daarvoor moet hij ook verlost worden van de geweldige risico's. De arbeider moet zelf de admini stratiekosten van de Invaliditeitsverzeke ring betalen; daartoe moet de premie ver hoogd met 15 pet. en den werkgever moet hét recht worden gegeven die ge heel of gedeeltelijk te verhalen op het loon De voorzitter doet voorlezing van het volgend telegram: Zeer tot mijn leedwezen verhinderd het Convent bij te wonen, Beste wen- schen yoor een vruchtbare vergadering. VAN DIJK, Minister van Oorlog. De heer Smedes verschilt met den in leider inzake de collectieve verzekering, welke laatste naar spr.'s oordeel de juiste is. Hij heeft bezwaar tegen het ambtelijk karakter der Raden van Arbeid, wier voor zitters groote macht hebben. Daarom wil hij ook den Verzekeringsraad als contro leerend lichaam boven deze voorzitters behouden. Ten slotte roept spr. de A.-R. partij toe: Over Takna terug naar het Wet boek van den Arbeid van Dr Kuyper, waarin ook het particulier initiatief zou gewaarborgd zijn. De lieer Harms van Hoorn wil op de klachten over de dure administratie der Raden van Arbeid een ander licht wer pen, dan waarin zij gewoonlijk gezet wordt. Hij put zijn cijfers uit de gegevens der Raden van Arbeid 1921 en uit de bro chure-Bos, die mededeelingen doet inzake en kele verzekeringsmaatschappijen. Wat kost de indïvidueele verzekering'? In 1921 bij de Raden per verzekerde per jaar f 2,067 op een gemiddelde premie- waarde per kaart van 'f 2-2. Dat bedraagt das 9,4 pet. der totale kosten. Bij de particuliere maatschappijen op een gezamenlijke netto premie van f 25 mïllioén (in 1915) bedroegen de admini stratiekosten 16,4 pet. Men spreekt ook veel over het groote getal ambtenaren. De verzekeringsmaat schappijen tellen een getal van 4932 be ambten op een totaal van 6.205.000 loo- pende polissen, d. i- op elke 1258 po lissen één beambte. De Raad van Arbeid te Hoorn heeft 1420 loopende verzekeringen per ambte naar. Voor andere is de verhouding nog gunstiger en loopt tot 2000 per amb tenaar. Deze cijfers zijn te oontroleeren. De heer Zuidema van Leiden gelooft, dat, indien er van de ziekteverzekering nog iets zal terecht komen in dezen ge- drukten tijd voor de staatsfinanciën, het door het particulier initiatief zal dienen 1e geschieden. Het is thans meer dan ooit verstandig te bevorderen wat uit het par ticuliere leven opkomt. Ten opzichte van de cijfers van den heer Harms merkt spr. op, dat de particuliere maatschappijen het wellicht ook met minder personeel zouden kunnen doen, wanneer ze als Jladen van Arbeid konden steunen op de hulp van den Staat, die de mënschen tot de ver zekering drijft. De heer Ruppert (C. N. V.) pleit voor het, behoud van den Verzekeringsraad, die als oonlroleerend lichaam nuttig werk doet. Spr. verwacht niet veel van bedrijfs- vereenigingen, die eigenlijk werkgevers- vereeni,gingen zijn. Als de verzekerings premie een deel van het loon is, dan komt het den arbeider toe en heeft hij erover te beschikken, zoolang hij het al thans behoorlijk besteedt. Van de bedrijfs- vereeniging uit het plan-Posthuma-Kupers is de arbeider niet gediend. Spr. zou iets; voelen voor een ander systeem van be- drijfsvereenigiug, opgebouwd pp de vak organisatie. Maar aangezien dezê nog niet voldoende is geconsolidéerd, kan daarvan vooralsnog niet de grondslag der sociale verzekering gelegd worden. Spr. acht vereenvoudiging en soepeler toepassing in den zin der Arbeidswet) 1919, en daardoor bezuiniging bij de ver zekering, mogelijk. Hij zou b.v. vereen voudiging wenscben door één premiebeta ling voor diverse verzekeringen gezamen lijk, die voor de groote bedrijven op één loonlijst zou geschieden. Voorts gaat spr. accoord met de ge dachte om een deel der premie door den arbeider te doen betalen. Hij hoopt, 'dat deze vergadering zich zal uitspreken voor spoedige invoering van de Ziektewet. De bezwaren daartegen zijn niet zoo groot), nu een groot deel der patroons er zicli voor verklaarde, bereid is de volle premie' voor het bedrijf te nemen en de uitkee ring tot 80 pet. op te voeren. De kosten behoeven geen beletsel te zijn, aangezien de administratie voor het grootste deel door de verzekering gedragen wordt. De heer Mr Rutgers meent, dat het niet mogelijk zal zijn binnen afzienbaren tijd de verzekering geheel over te laten aan bet particulier initiatief. Wanneer van Overheidswege de verplichting wordt, op gelegd, kan zij zich niet zonder meer onttrekken aan het toezicht over wat er met de gelden geschiedt. Zij dient ,de zekerheid te hebben, dat het door den arbeider terzijde gelegde bedrag veilig is. Dit klemt vooral voor Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering, waar cte uitkee ring pas jaren later plaats heeft. Boven dien moet, zoolang de verzekering ver plicht blijft, een instituut worden aan gegeven, waar de niet-vrijwillig verzeker den .moeten worden ondergebracht. Bij de Ongevallenverzekering klemt het bovenvermelde niet zoozeer, onidat het Drukkers-Exploitanten 00STERBAAN LE C0INTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 CENTRALEN CONVENT. X De zeer talrjjke vergadering werd Don derdag 11 u., na 't zingen van Psalm 138 vers 1 en bét lezen van Psalm 146 dooi den heer 'Idenburg met gebed geopend. Hij heet de afgevaardigden en de belang stellenden, in bet bijzonder den heer Keu- lemans als prae-adviseur en de vertegen woordigde Christelijke organisaties, wel kom en leest een brief voor van het! hoofdbestuur der Christelijke Midden- standsvereeniging, welker bestuursleden verhinderd zijn. Vervolgens wensebt de heer Idenburg den heer D. Mulder uit Zierikzee geluk met de op gisteren aap dezen verleende Koninklijke onderschei ding door zijn benoeming tot ridder in de OTde van Oranje-Nassau. Het verheugt ons zeer, dat het H. M- behaagd heeft dezen voortrekker van bet Christelijk onderwijs en de Christelijke Jactie in Zeeland op deze wijze te eeren. De beer Idenburg deelt vervolgens aan de vergadering méde, waarom de heer Co- lijn gemeend beeft ditmaal de leiding aan zijn handen te moeten toevertrouwen. Het is niet de gewoonte, dat het Centralen Convent telegrammen verzendt. Voor deze gelegenheid zou de voorzitter daarvan echter willen afwijken, om de gevoelens; der vergadering per draadbericlit aan den heer Colijn te betuigen. Dit voorstel was nauwelijks met. applaus begroet, toen een telegram inkwam vasn den heer Colijn van den volgenden inhoud: Ben met heel mijn hart bij Uwe ver gadering en betreur het zeer, dat mijn i verstand mij heden bier vasthield. Ruste Gods zegen rijkelijk op Uwe samen komst. COLIJN. In antwoord hierop wordt nu geseind: Excellentie Minister Colijn, Den Haag. Het Centralen Convent, U dankzeg gend voor Uw hartelijken groet en zeer noode U missend,, gedenkt U met broe- derlijke liefde en trouw o_p Uw zeer zwaren post en bidt U kracht en wijs heid toe van Hem, aan Wiens zegen! ook de vrucht van Uw arbeid hangt, bij de vervulling van Uw zoo moeilijke taak. IDENBURG. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat uit hoofde van gebleken bezwaren tegen den tweedaagschen duur van het Con vent/bij wil trachten de regeling zoo danig te maken, dat de vergadering heden kan geëindigd worden. Voor de discussie over bet prae-advies geven zich twaalf sprekers op. ©e beer De Monté ver Loren ontwikkelt eenige bezwaren tegen uitspraken in het prae-advies. Spreker meent, dat allereerst, daarin de rechtsgrond, waarop de ver plichte verzekering steunt, in belangrijke male wordt ondergraven. Instemmend met hetgeen de inleider zegt omtrent de zwak ke positie van den arbeider, mag toch vol gens spr. daaruit niet de conclusie wor den getrokken, dat bet opleggen der ver plichte verzekering door die zwakke po sitie wordt gerechtvaardigd. Er is voor rem een andere rechtsgrond. Het arbeids contract, waarin o. m. ook het loon wordt geregeld, behoort voorschriften in te hou ten ter zake van het loon in tijden waarin de' arbeider wegens ziekte, invaliditeit of ouderdom niet werken kan. .Omdat nu het arbeidscontract deze materie niet vol doende regelen kan, bestaat er een recht 73 o— HOOFDSTUK VIII. Het louterende vuur. Zjij keek op naar zijn gelaat met een smeekenden blik en bet trof Steven, hoe de zonde en uitspattingen daarin diepe jgroeven hadden achter gelaten. „U weet Ihet .allemaal wel," bracht zij. met moeite uit, „wilt u mij vergeven? Ik ik ben slecht geweest toen; sedert dien tijd ben ik steeds diepter gezonken. Het was een Igemeene streek en ik heb er geen. rust over wilt u mij vergeven?" „Ja, ik vergeef bet u," antwoordde Steven. „Meent u bet weikelijlk? ik deed het niet graag maar er zat heel wat geld aan vast, en ik was ook al te ver heen om er veel om te geven. Maar nu zeggen de doikter en deze dame, dat ik niet lang meer zal leven en ik wou graag, dat. u het mij vergaf. Mij:n man kan mij niets schelen hij heeft nooit wat om mij gegeven; maar u heeft mij! nooit kwaad gedaan. De jonge man, die dien avond bij u was-, hééft er mij toe aangezet. Hij zei, dat u een schijnheilige Teugenaar was en zoo al meer, totdat ïk er in toestemde; maar nu kan ik er niet van slapen en niet van sterven." „Bekommer u er maar niet meer om," zei Steven, „het verleden is het verleden en ik ik mag u zeker niet hard vallen." „Djank u, dank u u bent niet kwaad. D-enkt u, dat God ook mij vergeven zal?" „God zal u zeker aannemen en ver geven, ,als u er Hem om bidt en uwe zonden u van harte leed zijn", zei Ste ven. „Hij is vol liefde en ontferming voor zondaren om den wil van Zijnlieven Zoon Jezus Christus." „Deze dame praat net als u. I'k hoop' dat het waar j's; ik ik zou nu graag wat slapen. Weet u zeker, dat u het mij kunt vergeven? Het was ge meen van mij, maar u vergeeft mij alles, niet waar?" „Ja, ik vergeef u van ganscher harte." De vrouw zuchtte tevreden en sloot haar ooigen. Hij wendde zich naar Hope. „Dank 'u wel, dat u mij' heeft geschreven," zei hij. „Ik ben blij;, dat ik het arme mensch nog wat rust heb kunnen geven." Hop'e ging hem voor naar het kleine pórtaaltje. „Wij kunnen hier beter praten," zei zij'. „En ik wil haar niet storen." „Waar heeft u haar gevonden?" vroeg Steven. „Verleden Woensdag vonden we haar op straat, 's nachts om twaalf uur, in de oude stad. De directrice en ik wa ren samen. Zij was tóen ziek en ons Huis was ook vol; wij hoorden, dat zij voor deze kamer betaalde, daarom brach ten wij! haar hier heen. Zij vertelde mij gisteren dat verhaal over u. Die Polden moet een volstrekt gewetenlooze Maar laten we er niet meer over p'raten, hij ,werd gebruikt door anderen." „En zij. zij'n dood. Laat hen rusten," zei Steven kalm. Hope keek hem in het gelaat; daarop hoorden zij beiden een gekreun in de kamer en zij ging snel naar binnen. Een oogenblik later kwam zij terug. „Het is vreeselijk droevig, niet waar?',' zei zij, „Moge God haar vrede geven," zei Steven. „Ja," zei zij;, „laten wij voor haar bidden." „Hope", zei Steven, „ik wilde graag eens met u praten, ik heb u wat te 'zeggen. Niet nu ik zou dat niet hier kunnen doen maar op een dag dat u een uur vrij heeft - en dan alleen. Mag dat?" Zij' aarzelde een oogenblik en zei toen langzaam. „Ja, dat is te zeggen, zoa gauw als ik kan." „En wilt u het mij dan laten weten? Of zullen we afspkeken Zondagavond na kerktijd? Ik kom dan in het Tehuis." „Ja, kom Zondagavond maar, als ik niet schrijf. Goeden avond." „Goeden avond, Hope. Dienk niet te Hij eindigde den zin niet, maar liet plot seling haar hand los en verwijderde zich snel. Gedurende de dagen, die hierop volg den, was Steven buitengewoon zenuw achtig, vooral toen de Zondag naderde. Ik herinner mij' nog, dat hij1 des Za terdagsavonds mee ging naar Naomi's huis en dat hij zich daar opl een gege ven oogenblik niet meer kon bpheer- schen. Mevrouw Riviere was een van die lieve, moederlijke zielen, die altijd piraten; 'en ,als Naomi en ik verdiept waren in een van die dwaze gesprekken, die ver loofden van eiken leeftijd zoo graag hou den, dan wendde mevrouw Reviere zich gewoonlijk tot Steven om te vragen, of wij ons niet moesten schamen. „Vooral die waardige Dr Roberts, met wien ik mij nauwelijks vertrouwelijk ge noeg voel om hem Daniël te noemen," zei de oude dame, „moest hij niet beter weten? Maar och, ik denk, dat u wel precies zoo zult doen, als u er de kans voor krijgt. Ik heb al uitgezien naar een jonge dame voor u en ik heb al een paar op hel oog, die wel geschikt zouden zijn. Vroeger dacht ik wel eens over Hope Hillver; maar ik denk, dat als zij eens dat vreeselijke werk, dat zij1 doet, oplgeeft, zij wel met mijn neef zal trouwen, of- Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der A d v e r t en ti n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et- Bij abonnement belangrijke korting. |K'VMA.BOKMA DE BOEP A" 1601 LEEUWARDEN. risico onmiddellijk samenhangt met het bedrijf. De Ziekteverzekering staat te dien opzichte tusschen heide vorige in, maar lijkt iets meer op de Ongevallenverzeke ring. Bij de Ziekteverzekering moet altijd een instelling van publiek recht zijn, voor wie niet hij particulieren verzekerd is. Het vroeger „Garantiefonds"" is nu toegelaten. Voorkeur voor openbaar of jiarticulier orgaan acht spr. van niet zoo groot be lang. Bij de Armenzorg was sterk voor keur voor het particulier initiatief, in de practijk is juist, in strijd daarmee, de. openbare armenzorg belangrijk toegeno men. Bij het Onderwijs precies omgekeerd, werd vroeger gemeend dat het Overheids taak was, in de ontwikkeling wordt de Openbare school almeer aanvulling. Zoo zal ook in deze materie de praktijk wel de beslissing geven. Spr. meent, dat de Raden van Arbeid moeilijk te bezien zijn als zelfstandig he imerende lichamen; zeker niet bij de In validiteits- en Ouderdomsverzekering, waarvan de uitkeeringen geheel door de R.V.B. betaald worden. Indien langs dien- zelfden weg ook de Ziekteverzekering niet aan de R, v. A. ter uitvoering wordt gegeven, zou de Raad kunnen borden opgedoekt en de voorzitter benoemd tot agent der R.V.B. Talma bedoelde volstrekt niet wat ze nu zijn. Het is ooi in liefi belang der verzekerden zelf, dat de groote kosten voor de inning der premies niet voor rekening van de R.V.B. komen. Be zuiniging daarop zal een bezuiniging van groote "beteefcenis zijn. Spr. acht collec tieve verzekering niet aanbevelenswaard; zij is onmogelijk zonder eenheidsrente. En eenheidsrente is niet maar staatspen sioen maar is zelf onmogelijk. De grond slag der tegenwoordige verzekering moet worden behouden. Ten opzichte van het conflict tusschen fondsvorming of omslagstelsel meent spr., mag niet uit het oog verloren worden, dat als over een aantal jaren een aanzienlijk fonds aanwezig is, toch geen cent daar van aan den Staat behoort. Wat de Staat bijbetaalt, is alleen ten bate van het le vende geslacht. Kuyper noemde dit. „de brug"; 'de groote verliezen, die op 'het levend geslacht worden geleden, worden in 75 annuïteiten afbetaald. Dan is echter de laatste verzekerde van 1919 reeds lang afgestorven en het aanwezige fondsbedrag behoort aan de dan verzekerden. Bij overgang naar een ander stelsel zal dus de Staatsbijdrage niet mogen verval len. Bezuiniging kan alleen worden ge zocht op de administratie. De heer Chr. van den Heuvel ziet, om des tijds wille, van het woord af. De heer Wouda van Utrecht houdt ten slotte nog' een vurig pleidooi voor overdracht van de ganscbe verzekering aan het particu liere initiatief en wil daarbij beslist den weg uit der bedrijfsverenigingen. De prae-adviseur, de heer Keulemans, krijgt dan het woord ter verdediging zijner beschouwingen. Hij handhaaft ten volle de conclusiën van zijn advies. De voorzitter, de heer Idenburg, is van oordeel, dat thans het doel der vergade ring-ië bereikt. Er is in den breede ge- schoon ik moet zeggen, dat Walter er in den laatsten tijd weinig over spireekt. Men zou haast denken, dat er niets van komt, ofschoon ik moet zeggen, dat Hopte heel vriendelijk tegen Walter is en Wjal- .ter houdt veel van haar. Toen zij in Devonshire waren, scheen hij veel ver trouwen te hebben, dat de zaak met Kerstmis zou worden vastgesteld." D|e oude dame ging nog opi dezelfde manier voort, toen Steven opstond en zonder te groeten heenging. „Wiat een wonderlijk gedrag," zei me vrouw Riviere, „maar ik denk, dat hij ziek is. Ga hem achterna, dokter en geef hem wat vlugzout of z.op iets. Hier neem mijn flesch maar, het helpt uitstekend tegen hoofdpijn." ■Steven 'kwam bijna onmiddellijk terug en bood zijn verontschuldigingen aan voor zijn lompheid; hij scheen uiterlijk kalm, •maar ik wist hoe het binnen in hem stormde. Den volgenden dag! deed hij een lange wandeling buiten, maar kwam op tijd terug voor zijn afspraak met Hope; en toen het half acht was, ging hij opi wieg naar Chelsea. Toen hij op het Tehuis aankwam en schelde, deed een oude dame open, die hem op zijn vraag ten. antwoord gaf, dat zuster Hople in haar zitkamer was ten hem wachtte. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1