^0 304 Vrijdag 28 September 1023 37e Jaargang Buitenland. Binnenland. IN OEN MAALSTROOM. Drukkers-Exploifanfen OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vcrststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Poslrekening No. 36000. bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 HET VRAAGSTUK DER SOCIALE VERZEKERINGSWETGEVING IN 1923. De heer P. Keulemans schreef een bro chure over bovengenoemd belangrijk on derwerp, naar aanleiding waarvan op het Convent der Antirevolutionaire Centrales gisteren -een Ijespreking gehouden werd. De heer Keulemans neemt vierkant positie tegen het Staatspensioen. Men ondermijnt aldus schrijft hij met Staatspensioen de gedachte, dat de arbeider van zijn loon hebbe te leven; men ontneemt hem het gevoel inderdaad voor zichzelf en de zijnen te kunnen zor gen en door de gave uit de Staatskas geeft men steun aan de gedachte dat het loon, door het bedrijf betaald, je laag is om er van te leven, en dat de Staat/ zulks erkennende, er toch maar niets anders aan weet te verbeteren dan zelf aan de behoefiigen in den ouden dag een weekgeldje te geven. De minister ziet geen gevaar in de een heidsrente. Hiertegenover stelt schrijver hetgeen in een commissie van den Hoo- gen Raad van Arbeid gezegd is door de voorstanders dier eenheidsrente, n.l. :„Men behoeft niet bevreesd te zijn dat men door de eenheidsrente te aanvaarden, vanzelf gedwongen zal worden het Staats pensioen te aanvaarden. Of dat laatste gebeuren zal, hangt in de' eerste plaats af van de Regeering. Van het zittende Kabinet is een dergelijk voorstel niet te verwachten, enwanneer een ander Ka binet dat later mocht willen doen, zal hei zich daarvan niet door de argumenten van de tegenstanders der eenheidsrente laten afhouden." Reden te meer dus zegt de heer K. de. eenheidsrente niet te aanvaar den. Want dan zal dat linksche Kabinet niet alleen zich geplaatst zien tegenover de argumenten van de tegenstanders, maar ook tegenover de individueele ver zekering. Bii eenheidsrente is het helr van den dam. Die verzekering moet individueel zijn. Is zij collectief, met als bijna noodzake lijk gevolg de eenheidsrente, dan gaat weer te loor het voor zichzelf zorgen, dan wordt de uitkeering weer een zorg van het bedrijf voor de arbeidende klasse, of een zorg van den Staat voor een deel ider bevolking; dan is de uitkeering ten dage van calamiteit geen vrucht meer van eigen gespaard loon. 't Schijnt bijna overbodig hieraan toe te voegen dat bij de verzekering ook de eenheidsrente onmogelijk is. .Wel zegt de minister in de Eerste Kamer, dat hij niet kan inzien, dat de verzekeringsgedachte niet met de eenheidsrente zou te ver eenigen zijn en zette hij ter verduidelijking hiervan een betoog op waaruit blijken zou dat ook in menige andere verzekering een tevoren vastgestelde, uitkeeringssom het doel der verzekering is, maar hij vergeet daarbij dat, wanneer verschillende personen onder verschillende omstandig heden zich voor de uitkeeringssom ver zekeren, de premie afhankelijk is van die omstandigheden. Hij wilde de eenheids rente voor ouderdom en invaliditeit zelfs vergelijken met de vaste uitkeering van een brandassurantie, daarbij over het hoofd ziende dat bij brandassurantie .men te doen heeft met een ongevalassurantie, waarvoor periodiek dezelfde premie be taald wordt, omdat gedurende de perio den hetzelfde onaevalsrisico gedragen wordt. De minister ziet bij de verdediging van de eenheidsrente den individueelen arbei der over het hoofd, daarbij slechts de arbeidersmassa beziende en daardoor na derende het standpunt van hen, die de uniforme uitkeering van het Staatspen sioen als het ideaal aanmerken. De consequentie uit de individueele ver zekering is dan ook dat de arbeider zelf premie betale. Over het zegeltjes plakken zegt de heer TC: Of er clan geen middel is om onze sa menleving van den knellenden band der Overheidsbemoeiing bij de sociale ver zekering te bevrijden en of het zegeltjes plakken niet kan worden afgeschaft, en er iets op gevonden wordt om de zaak allereenvoudigst te maken. Het allereenvoudigste ware de zegel- plakkerij te vervolmaken in dier voege, dat met één zegel tegelijk betaald werd voor de drie verzekeringen, waarbij dan igeen onderscheid in de zegels bestaan zou dan aan de hand van de betaalde 1-oonen en waarbij het aantal der ze_gels en hun waarde van invloed zouden zijn zoowel op de ongevals-, als op de ziekte-, invaliditeits-, en ouderdomsuitkeering. Hiertegenover staan echter minstens drie ernstige bezwaren. Ten 'eerste zouden de zegels van zulke hooge waarde worden, dat de verleiding tot diefstal en namaak al te zeer ver groot zou worden en er clan niet met cle jaarlijksche vereffening der kaarten zou kunnen worden volstaan, maar enkele malen per jaar de kaarten zouden moe ten worden ingeleverd. Ten tweede zouden de drie verzekerin gen over het geheele land geheel in han den komen van één organisatie, men noeme ze Rijksbank of verplichte bedrijfs- vereeniging. Ten derde zou cle ongevallenpremie voor alle bedrijven gelijk moeten zijn, waardoor voor den werkgever een der prikkels zou komen te vervallen om het ongevallenhedrijfsgevaar in zijn onder neming zoo laag mogelijk te houden, ter wijl bij eventueele inschakeling van de beroepsziekteverzekering hetzelfde be zwaar zou gelden. Dit eenvoudige middel kan "dus niet dienen. Maar als nu de "vakorganisatie de Staatstaak eens overnam? Ook in onze kringen vraagt men of de maatschappij niet haar eigen organen be hoort te hebben voor de sociale ver zekering. Zeer zeker, maar omdat ze die voor de Ongevallen- en Invaliditeitsverzekering niet had en er van cTie verzekeringen niets kwam, heeft de wetgever ingegrepen en lichamen in het leven geroepen tot uit voering van die verzekering. Heeft de maatschappij ze nu wel? Zoo ja, dan behooren die organen door den wetgever niet doodgedrukt te wor den. Vandaar dat in onze kringen veel gevoeld wordt voor dusdanige uitvoering der Ziekteverzekering dat de bestaande ziektekassen daarbij een taak bekomen, dat cle bestaande ondernemers-ziektekas sen kunnen blijven bestaan, mits cle ver zekerden zelf. hierbij de leiding of groo- ten invloed hebben, mits door decentra lisatie practiscbe uitvoering en controle mogelijk zij. Vandaar dat ik de bedrijfsvereeniging van Posthuma-Kupers niet aanvaardbaar "acht. :jc ï{c ;Jc De schrijver komt tot de volgende sa menvatting. Sociale verzekering is noodig. De opvattingen omtrent de sociale ver zekering worden beïnvloed door de over tuiging die men omdraagt in zake de positie van den arbeider in de maatschap pij en in zake de verhouding tusschen Staat en Maatschappij. De Sociale Verzekering omvatte naast ziekte-, ongevals-, invaliditeits- en ouder- domsverzekering ook de werkloosheids- en beroepsverzekering. Premiebetaling geschiede door werk gevers en arbeiders samen. 1) De bewerktuiging cler verschillende ver zekeringen zij aan het karakter, der ver zekeringen ondergeschikt. Bij cle organisatie der verzekeringen houde de wetgever zooveel mogelijk re kening met het in de maatschappij be staande, daarbij echter zorg dragende dat de verschillende verzekeringen in haar regeling zooveel mogelijk aaneensluiten. Vereenvoudiging is- aanbevelingswaar dig, mits cle verzekeringsgedachte behou den en verwerkelijkt blijft. De werkgeversbe-clrijfvereeniging is als grondslag der organisatie niet aan nemelijk. He individueele invaliditeits- en ziekte verzekering blijve gehandhaafd. Hel; begrip „eenheidsrente" is verwer pelijk, ook omdat het leidt naar Staats pensioen. Particuliere uitvoering heeft nog niet bewezen goedkooper en deugdelijker te zijn dan die door zgn. overheidsorganen. Bezuiniging worde gevonden door ver hooging van belangstelling en plichtsbe trachting, zoowel bij werkgever als arbei der, door afschaffing van den Verzeke ringsraad en door vermindering zoo mogelijk van de Staatsbijdrage in het Invalicliteitsfonds. Er is geen overwegende reden de Ziektewet-Talma te wijzigen, anders dan ten behoeve van het beter tot haar recht doen kom-en van reeds in de maatschappij bestaande ziekteverzekeringsinstellingen. 1) Deze conclusie is gisteren door den praeadviseur ingevoegd, daardoor een onwille keurig door hem gepleegde omissie (weg lating) herstellende. De spanning in Duitschland. Er is nu klaarheid gekomen in de verhouding tusschen 'het rijk en Beie ren. Het blijkt, da,t de Be'iersche re geering om redenen v,a,n practisch be lang Woensdagavond plotseling tot maatregelen was overgegaan, zonder dat zij daarvan eerst de rijksregeering in kennis kon stellen. Het'nieuws van den staat van beleg in Beieren werd eerst om 11 uur in Berlijn bekend, waar het groote opschudding ver wekte. 'Zonder dralen besloten Ebert en Stresemann om von Knilling te overtroeven door den staat van beleg over het geheele rijk a,f te kondigen. Hiermede zijn .aanzienlijke beperidn- gen ingesteld vja,n de persoonlijke vrij heid', v,an het recht der vrije meenings- niets -af wist. En toch vond ik, dat zij moeilijk anders kon doen. Zij had een opleiding als verpleegster genoten en was bovendien de eenige vrouw in Ilfraoombe die hij aan zijn zijde zou willen hebben. Bovendien had zij veel aan -hem te dan ken misschien iets, dat nog' meer waard is clan het leven zelf. Toen hij teekenen vertoonde, weer tot het bewustzijn te zul len terugkeeren en leitelijk buiten gevaar was, zei zij, dat- haar werk in Londen haar riep en zij verliet Ilfracombe. Zooalg men zich kan voorstellen ver oorzaakte het ongeluk heel wat opspraak en langzamerhand lekte het uit, dat de vrouw, die hij had trachten te redden, eens zijn vrouw was geweest. Daarop ont stond er een groot gerucht in de bladen ik weet niet hoe dat de echtschei ding leen leugenachtig beraamd opzet was geweest-, dat Steven niet de man was, dia zich tegenover zijn vrouw had misdragen maar dat de vrouw hem -groot onrecht had aangedaan. Men begrijpt, welk een indruk het maakte, dat hij nu bijna zijn leven had opgeofferd in de ijdele hoop, het hare te redden. Die werklieden, die op het land aan het werk waren geweest, en die het gevaar hadden gezien, dat do twee menschen in het rijtuig dreigde, ge tuigden, Wat Steven had trachten te doen; en dat alles met elkaar maakte Steven tot den held van -den dag. Maar hij was .on bewust van dit alles. Hij' lag dicht aan dof -dlonkere doodsrivier en het geruisch van deze diepe wateren overstemde het uiting, van de persvrijheid, liet recht van vereeniging en vergadering, ter wijl ingrijpen door de regeering in het telegraaf- en telefoon-geheimver- keer, huiszoekingen, inbeslagnemin gen, beperking der eigendomsrechten buiten de anders wettelijke grenzen mogelijk worden. Op 'het oogenblik schijnt in Mün- chen alles nog rustig te 'zijn. Boven dien heeft generaal Ludendorff een verklaring afgegeven volgens welke hij er niet -aan denkt op h'ot oogenblik een omwenteling te verwekken. Wat de rest van het rijk betreft heeft Gessier zijn uitvoerend gezag aan de respectieve Kreitscommissaris- sen overgedaan en js hij bezig civiele commissarissen te benoemen. Voor Zondag is men echter niet gerust op den toestand. Te Üusscldorf zal Zondag een groote separatistische demonstratie plaats hebben, waarvoor de Fransclhen natuurlijk een groot aantal extra-treinen beschikbaar heb ben gesteld. Zij, die trouw willen blij ven aan het Huitscbe rijk, zijn na tuurlijk deze betooging niet gunstig gezind en vandaar, dat men vreest voor onlusten. Amerika en de immigratie. Amerika, schijnt een nieuw wets ontwerp op de immigratie in voorbe reiding te hebben. Dit ontwerp1 beoogt vreemdelingen, die zich in de Ver- eenigde Staten willen vestigen, te la ten onderzoeken alvorens ze zich aan boord naar Amerika begeven. De Amerikaanscihe consuls zullen in het Jïezit. van vreemdelingenlij sten worden teste ld. Worden'de vragen door hen, ie wenscihen te immigreeren, bevre digend beantwoord, dan wordt hun een certificaat uitgereikt, dat hun het recht verleent, binnen 6 maanden met elk schip uit te v;a,ren. De immigrant zal dan in Amerika worden toegelaten, nadat hij zich aan het onderzoek van Ellis-Islanid onderworpen heeft. De gezondheidsinspecteurs zullen h'en ge durende de reis aan boord onderzoe ken. De bestaande beperkingen wor den in dien zin gewijzigd, dat twee procent van het aantal vreemdelingen van elke nationaliteit, welke reeds in Amerika gevestigd zijn, zullen worden toegelaten, henevens twee procent der bloedverwanten. Korte berichten. Een telegram uit Quebec meldt, dat een Canadeesch watervliegtuig, da,t de post vervoerde, van een hoog te van 2500 voet in het St. John's- meer is gevallen. Drie man verloren het leven. Heftige tooneelen hebben zich in Poplar in h:et Londensdhie Oosteinde voorgedaan, toen veertig politieagenten door den burgemeester werden opgeroepen, om vijfhonderd oproerige werkloozen te verdrijven uit de kantoren van de steunverieenmg, waar zij de ambtenaren in hun kamers hadden opgesloten. Vijftig werkloozen werden gewond en veertien van hen naar het" ziekenhuis gebracht. Volgens berichten uit Frankfort en Mjainz heerscht daar e e n o p g e- wonden stemming en schijnen zoowel de reactionaire als de commu- geluid der menschentongen. Maar Hope lag met vurige belangstelling alles wat er in de couranten over hem ,werd ge schreven. Zoo verdwenep Rud-olf Hussey en de vrouw, die ik had loeren kennen als Isa bella Tempest, uit het leven van mijn vriend, nadat zij daarop zulk een ont- zettenden invloed hadden uitgeoefend. Ik vertelde hem 'dit alles, toen hij het kon verdragen; -en toen hij langzamerhand sterker werd én wij 'uit konden gaan, spraken wij samen veel óiver -deze en duizend andere dingen. Ik merkte ook op, dat 'er een groote verandering over hem gekomen was sedert zijn laatste ziekte. Op zekeren avond, toen wij' naar de ondergaande zon zaten te kijken, en luis terden naar de 'golven, die braken op de rotsen, vertelde hij mij van die verande ring. „Je 'herinnert je nog wel, hoe bitter ik dien avond gestemd was, Dan", zeide hij „Je weet nog wel, wat ik zei. Ik had het 'gevoel, dat ik haar zou kunnen doioden. Juist op dat oogenblik riep zij om hulp 'en alles wat slecht in mij1 was, scheen mij' ;aan te sporen om haar te laten ster ven. Ik igieloof, dat ik in die «ogenblik ken ,dat het paard naar ons toesnelde, mijn heele leven nog eens overleefde. (Toen nam ik ©en groot besluit en vol komen bewust van hetgeen ik waagde, sprong jk naar den kop van het paard en greep het leidsel. Met dat besluit en mot die daad wist ik, dat een groote kracnt VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Adverlentiën:' 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. .Noodseinen. Geen wonder, dat Moeder bij tijden prikkelbaar wordt! Haar lobberig werk binnenshuis, wasschen, strijken, verstel len, poetsen en de eindelooze huishoude lijke zorgen zouden door geen man ver dragen worden. Wees voorzichtig! Prikkelbaarheid, pijn. in de lendenen en zijden, hoofdpijn, rug pijn, urinekwalen, zenuwachtigheid, en duizelingen zijn seinen van nierverzwak king. Om zich te hoeden voor ontwikkeling van den langen nasleep van nog ernstiger nierstoornissen, is het tijd om aan zich zelf te denken en de worstelende nieren toet Foster's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles genezend middel; het werkt alleen op de nieren en blaas, en het baat tegen' pijnlijke verschijnselen van nier- en Maas- kwalen als nierzand, rlieumatiek, steen vorming, waterzucht, ischias, spit, blaas ontsteking en urinezuurvergiftiging. Pas send voor jong en oud, diende geen huis; zonder Foster's Pillen te zijn. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per doos'. (30) nistische groepen bezig een actie voor te bereiden. Gistermorgen hebben te Dublin 2 gewapende mannen een p'ostwagen die uit he^ kantoor in de Jamesstra,at kwam, aangehouden, en ziclh meester gemaakt van 3 zakken, welke geld' bevatten, bestemd voor uitbetaling Van ouderdomspensioenen. Het besluit van den gezanten- raaid' inzake de betaling Van 50 mil- lioen lire door Griekenland aan Italië .heeft in volkenbondsk'ringen te Ge- nève een ongunstigen indruk gewekt. In den nacht van Woensdag! kwam het te Annaberg (Duitschland7) 'tot bloedige botsingen tusschen reehtsradicalen en arbeiders. Eerst, na middernacht werd de rust hersteld. Er zijn tot nog toe een doode, vijf zwaargewonden" en twintig lichtge wonden. 1 De geschenken van de Koningin. De belangstelling bij onze landgenoo- ten voor de geschenken, welke H. M. de Koningin bij haar jubileum heeft ont vangen, groeit met den dag. Gelijk men weet, bestaat gelegenheid om des mor gens van 10 tot 12 en des middags van 2 tot 5 uur die geschenken in het Pa leis aan het Noordeinde te bezichtigen. Dinsdagmiddag stond er een file van menschen, die reikte van het Paleis door het Noordeinde en de Hoogstraat tot aan de Groenmarkt. Te ongeveer 4 uur waar schuwde een inspecteur van politie de belangstellenden aan het achtereinde van de file, dat zij maar moesten vertrekken, want het was wel zeker, dat zij dienzelf den dag niet aan de beurt kwamen. Als de 'belangstelling aan bet einde van deze week niet is verminderd, zou het over weging verdienen, dat ook de volgende week gelegenheid tot bezichtiging werd geboden. (N. Crt.). mij doorstroomde, dat er een ander leven in mij werd geboren; ik voelde, dat de wensch van Hope nu eindelijk .werkelijk heid was geworden. !k keek hem recht in de oogen en zag, dat zij straalden als in de dagen van ouds ik zag ook, dat zijn gelaat was als dat van een man, dieeen groote over winning heeft behaald. Ik wist nu zeker, dat Steven een nieuw rnensch was ge worden. .Eeni'ge dagen later kwam Lükas Edg- cumbe in Ilfracombe. Hij: had de ver slagen in de kranten gelezen en nu wilde hij, 'zooals hij; zei, komen zeggen, hoe blij hij was, dat zijn neef er goed was ■afgekomen. Hij wilde hem ook gelukwen- schen met bet succes van zijn nieuw boek. Ik had in dit verband' moeten mëde- 'de-elen, dat Steven's boek werd uitgegeven twee of drie dagen na het ongeluk. Het had geen groote opschudding verwekt maar men begon er in zekere kringen over te praten en hij had reeds brieven met gëlukwenschen ontvangen. „Ik lees zelden een roman, maar ik neb jouw beek gekocht en gelezen", pei Lu- kas. „Ik wilde eèns zien, wat je er van' Igiemaalct had". „Wiel", zei Steven, „en wat is uw opi nie?" „Vanuit financieel oogpunt is het geen Vijfhonderd gulden waar.d", antwoordde Lukas. (Wordt vervolgd). FEUILLETON'. "71). Ik had echter weinig hoop, en ik her innerde mij' zijn belofte om de vrouw, die daar ifu dood lag, dien avond te ont moeten. „Zou hij haar nu werkelijk moeten ont moeten?" vroeg ik mij af. Enkele mannen naderden met een bran card, waarop wij hem zachtjes neerlegden 'Toen gingen wij op weg naar Ilfracombe. Ik keerde mij; naar de lijken, die nog altijd aan den kant van den weg lagen. Zij, die zijn leven had verwoest, had haar ©inde gevonden en Steven had zijn leven aangeboden om het hare te redden; hij had de schuld, die hij' aan haar had, uitgiewischt met bloed. „Wat zou zij hem te zeggen hebben gehad?" vroeg, jk mij af, „wat zou zij hem verteld hebben, als zij elkaar ont moet hadden?" In ieder geval zouden de wooréen, cue zij wou spreken, nooit ge uit worden aan deze zijde van het graf'. En als zij1 om vergeving zou hebben ge smeekt, zou zij moeten wachten, tot ook hij de rivier zou hebben overgestoken, die zü thans was overgegaan en waaraan hij zoo na was. Die laatste woorden, die zij had ge sproken waren een kreet om hulp en hij had die kreet beantwoord, al moest hij zijn leven ook bij dat antwoord in de waagschaal stellen. „Ja Steven, .mijn vriend'j, zei ik, „je hebt je schuld bij haar uitgedelgd". HOOFDSTUK VII. W:eer aan het wei' k. Gedurende neel den tijd van het ge- recntelijk onderzoek, al de vragen, die werden gedaan, de nonderd verhalen, die er omtrent net geval werden opgedischt en de begrafenis, ning Steven's leven aan een zijden draad. Eens wanhoopte ik aan zijn herstel; maar na enkele dagen van spanning kwam er verandering ten goede en toen wist ik, dat hij in leven zou blij ven, dat zijn sterke levenskracht den vreegelij'ken schok weer zou overwinnen en icJat binnen enkele weken hij weer zijn giewone gezondheid zou genieten. Hope Hillyer verpleegde hem tijdens zijn bewusteloosheid verpleegde hem 'goed en teeder; en toch meende ik een verandering in haar op te merken. Haar gedrag was verschillend vian den vori- gien keer, toen wij samen een tijd van spanning en vrees hadden door te maken, nadat hij uit de rivier was .gehaald. Na tuurlijk schreef ik dit toe aan het feit, dat Zij zich in zekeren zin als verloofd beschouwde 'met Walter Gray, die mis schien de gedachte niet aangenaam zou vinden, dat de vrouw, die zoo goed als beloofd had, om zijn vrouw te worden een man zou verplegen, van wien hij.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1