Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Woelingen in Bulgarije. Uit Belgrado wordt gemeld, dat Servië steeds meer troepen naar de Bulgaarsclie grens zendt tot het tegenhouden van de ongeregelde benden. Reeds meer dan 25.000 man bevinden zich aan de grens. Uit Sofia wordt gemeld, dat terwijl reeds 15 pogingen tot het uitroepen van een sovjet-republiek zijn mislukt, verdere uit barstingen worden gevreesd; de commu nisten schijnen van plan te zijn hier en daar nieuwe troebelen te veroorzaken. De regeering beschikt over voldoende troepen. De particuliere berichten uit Bulgarije over de communistische onlusten too- nen aan, dat deze van ernstiger aard zijn dan de korte officieele en officieuze be richten .willen laten blijken. Op tal van plaatsen hebben de opstandelingen de telegraaflijnen vernield en de spoorwegen opgebroken en telkens breekt weer op andere plaatsen een opstand uit. De re geering heeft vrijwilligerscorpsen yan ten hoogste 3000 man gevormd in de stre ken, waar zij zulks noodzakelijk acht. Korte berichten. De laatste opgaaf van het Engelsche ministerie van arbeid toont aan, dat er in de week, eindigend den 17den Septem ber, een toeneming was van het aantal werkloozen met 4000. Het bedraagt thans 1.237.000. De rust in de streken in Bulgarije waar de communisten onlusten verwekt hadden, is hersteld. Alleen in de streek van Ferdiandovo bevindt zich nog een brandpunt van den opstand, doch de maatregelen ter onderdrukking nemen geregeld voortgang. Verscheidene aanvoerders van de opstandelingen heb ben zelfmoord gepleegd of zijn door hun volgelingen vermoord. Een Amerikaansch echtpaar is in een groot hotel te Berlijn voor 3 billioen mark aan juweelen en sieraden bestolen. Het echtpaar heeft voor de aanhouding van den dader en de opsporing van het gestolene een belooning van 80 milliard mark (welk bedrag in dollars is vastge steld) uitgeloofd. Men vreest, dat 44 mijnwerkers bij de ramp in de mijn in Schotland om het leven zijn gekomen. Het reddingswerk duurt nog voort, maar de hoop om de opgesloten mannen te redden, is zeer k^ein. Dit is de ernstigste mijnramp in Schotland van de laatste 36 jaar. De warboel bij den giro-dienst. Eenigen tijd geleden begaf een reke ninghouder, die op zijn hardnekkigen aan drang om afrekening geen gehoor ont ving, zich persoonlijk naar het Centraal Girokantoor te 's-Gravenhage. Hoe groot was zijn verbazing, toen hij op eenigen af stand van het Girogebouw een hoop pa pieren om zich heen zag dwarrelen, die op den grond gekomen, afrekeningen met bijbehoorende biljetten bleken te zijn. On middellijk begon hij de papieren te verza melen, daarbij bijgestaan door eenige per sonen, die zich in dezelfde functie als klager naar het kantoor begaven. De wolk, die uit een der vele Vensters van het gebouw kwam, was zeer omvangrijk. Toen de rekeninghouder zooveel papieren had verzameld als hij torsen kon, begaf hij zich daarmede naar het gebouw. Daar bleek 't echter een groote moeilijkheid om de vergaarde afrekeningen kwijt te raken, want op geen enkele afdeeling bleek men iets te „missen" en dus bereid te zijn de papieren over te nemen. Na zich zoo goed mogelijk georiënteerd te Aebben uit welk gedeelte de stroom papieren het gebouw kon hebben verla ten, trad onze rekeninghouder een af deeling binnen en het was alleen aan zijn flink optreden te danken, dat hij den stapel kon kwijt raken. Het aantal niet verzonden afrekeningen, dat in 't gebouw ligt te slapen naar men meldt^ thans 150.000 moet dus worden verminderd met het getal weggewaaide rekeningen, dat de ijverige rekeninghouder niet kon achterhalen. Onder degenen, die groot ongerief heb ben ondervonden van de verwarring bij de Giro, behoort ook een groote groep van rijks-ambtenaren, die tegen het einde der maand hun salarissen via den Post cheque- en Girodienst ontvangen. In ver band met de vele klachten van ambte naren, die hun salaris niet of met bijzon der veel moeite in ontvangst konden ne men, heeft het Departement van Financien thans reeds op den löen dezer alle trac- tementen laten gireeren, in de hoop, dat de ambtenaren dan wel tegen het einde der maand bericht zouden ontvangen van de storting op hun rekening. Naar ons wordt gemeld, is er zoo goed als geen ambtenaar, die bericht ontvan gen heeft van deze overboeking van het bekende Rekeningnummer 1 van 's Rijks Schatkist en het staat te vreezen, dat ve len ook deze maand in moeilijkheden zullen komen. (Tel.). Het Zonnehuis. Er bestaat te Rotterdam de stich ting „Zonnewende"; meerdere kran- ken uit deze stichting hebben opge richt de Vereeniging „Het Zonnehuis". Het doel is om voor ongeneeslijke kranten, inzonderheid armen, naar löe wereld, een plek te zoeken en een huis te bouwen op de hei of in een ver en rustig bosch, waar zij mogen blijven tot hun dood. Dat is een kos telijk voornemen, hetwelk wij onder de aandacht brengen, en bereids door sommigen, ook in onze provincie, ge steund wordt, o.a. door ds J. de Visser te Middelburg en door oud-Zeeuwen o.a. dr v. Gheel Gildemeester, ds Mo lenaar, ds Oberman, ds James (schrij ver van de meditaties in het Maand blad van de Vereeniging „Het Zonne huis") Prof. Obbink, dr Posthumus Meijjes, Prof. Slotemaker de Bruine. En voorts vele predikanten en dokters in den lande, van welke velen als lid of begunstiger tot deze vereeniging zijn toegetreden. Wij deelen tevens mede, dat mejuffrouw P. de Visser, te Nieuwdorp, H 191, gaarne in ont vangst neemt, wat men ter verlich ting van den nood van zoovele onzer ongeneeslijk zieke landgenooten, die in de meest armoedige omstandighe den vaak wegkwijnen, wil afstaan. Artikel 40 en de wet. Naar de N. R. C. verneemt moet de regeering thans tot. het besluit zijn ge komen, dat de op .1 Juli 1922 gel dende salarissen der ambtenaren, niet .verminderd kunnen worden door in trekking van artikel 40 van het be zoldigingsbesluit zonder meer, doch dat daar bovendien een wettelijke re geling voor noodig is. Deze wettelijke regeling is thans m voorbereiding. Zuinigheid? In „De Centrale", orgaan van de Centrale van Vereenigingen van per soneel in 's Rijks dienst, behandelt B. eenige gevallen van averechtsche bezuiniging. Om te beginnen, zegt hij, vestigen wij de aandacht op het nog steeds besta,ande rijkspaspoortenbu- reau, gevestigd in een drietal groote heerennuizen in Den Haag. De lei ding van dezen dienst is in handen van het hoofd der Nederlandsche ma- réchanssée, maar naast deze tech nische leiding heeft men tot admini stratief leider benoemd den heer Hor dijk, gewezen hoofdcommissaris van politie te Amsterdam en als zoodanig gepensionneerd. Deze salaris-plus-pen- sioentrekkende oud-hoofdcomm:ssaris wordt terzijde gestaan door een ge pensionneerd generaal, eenige dito ko lonels en tal van lagere officieren. Al deze hooge ambtenaren verrichten daar zeer eenvoudig werk en genie ten rustig pensioen benevens salaris en bet schijnt in niemands brein op te komen om deze oudjes weer naar hun vroeger rustoord terug te zenden en te vervangen door wegens over compleet ontslagen ambtenaren. De Koningin in de Nieuwe Kerk. In „de Graafschapper" lezen wij de volgende treffende beschrijving van den herdenkingsdienst in dé Nieuwe Kerk te Amsterdam. Klokslag 10 uur. Het wordt dood stil. Gedempt gejuich klinkt van den Dam. Allen rekken hun halzen, om iets te kunnen zien van het langzaam, plechtstatig binnenschrijden onzer vorstin met familie. Aan den ingang der kerk worden zij ontvangen door Mr 'Schoch, die hen geleidde naai de Koningsbank. Eerst zien we de Koningin de bank opstappen en plaats nemen recht te- tenover den kansel, aan gene zijde e Koningin-Moeder o, welk een heerlijk oogenblik voor haar! Vijf-en- twintig jaren geleden kwam zij hier ook binnen, toen met het nog jeug dige 18-jarige Koninginnetje 't, Prinses-je schiet aan deze zijde van de Koningin de bank in, maar haar Moeder fluistert een enkel woord en zij verdwijnt weerEerst Prins Hendrik, die gaat staan naast de Ko ningin, dan komt Juliaantie opnieuw voor den dag, die naast haar vader gaat zitten. Het orgel zwijgt. Koningin-Moeder en Koningin buigen het hoofd en 'zit ten eenige oogenhlikken roerloos stil. De Koningin bidt. En haar Moeder bidt. En het Prinsesje bidt. Plechtig oogenblikNiemand die zich be weegt. De Prins staat rechtop, zijn steek voor 't gelaat; gaat, als de Ko ningin het hoofd heeft opgeheven, eveneens zitten. Prinsesje ontdekt tegenover zich de Indische prinsen en knikt hun vrien delijk toe. Een lichte glimlach glijdt over de bruine gezichten en zij bui gen Minister De Visser spreekt het vo tum uit en geeft op te zingen Gezang 2:1: „Den hoogen God alleen zij eer!" De vorstelijke personen hebben ieder een kerkboek voor zich en zin gen mee. Als 'torgel het naspel geeft, kan de Koningin niet nalaten, heel even, achter den Prins heen, 't Prin sesje toe te knikken, dat glimlachend terugknikt't Eenigste moment, dat 'k de Koningin uit den ceremo- niëelen plooi zag. Den heelen morgen was haar gelaat ernst. De ernst van een geloovig Christin, in wier hart het juicht en jubelt om het groote voorrecht haar door God geschonken, doch die geen behoefte heeft om door theatralen glimlach, zooals men Idie op de ge zichten van wereldlingen leest, toch vooral te toonen, hoe blij ze is en dankbaar ze is, dat het volk' haar zoo bejubelt.1 Ernst is trouwens de uitdrukking van haar wezen. Of, anders gezegd, zooals ik onlangs ergens las„bij onze Koningin in 't bijzonder is aan het gelaat de expressie van ernst de primaire, die van vroolijkheid de se cundaire factor". Ernst gemengd met een trek van zwaarmoedigheid. En alleen wanneer ze de lachende ge zichten van haar juichende onderda nen ziet, verschijnt de glimlach op haar gelaat. Die heeft ze "niet, als de Parijsche dames van de groote wereld 'naar de uitdrukking van een Fransch journalist „steeds bij zich". Ernst haar geloofsovertuiging is er niet vreemd aan. En de tegenspoed en teleurstelling, die zij, ook zij, de hooge Koninklijke Vrouwe, in haar leven heeft ondervonden, ze zijn er niet vreemd aan. Gelukkig mag zij weten, dat God Zijn kinderen slechts loutert in het lijden. Ook Zijn. kinderen van Ko- i ninklij'ken bloede. En gelukkig, dat wij het resultaat in Haar leven ma gen aanschouwen. Na gebed sprak Da- de Vissej1 zijn rede uit. Welk een redenaar, die Ex cellentie! Wat een kraan! Ik had de rede gedrukt voor mij. Ze was mij daags te voren door het persbureau verstrekt. Ook de spre ker had ze voor zich. Maar het was te donker, om ze voor te lezen, zelfs om ze in te zien. Ook niet noodig! Zijne Excellentie had de geheele rede van drie kwartier in z'n hoofd. En ik kon nagaan: geen gedachte, die, op papier stond, werd vergeten. Wel werden de zinnen eens een ietsje an ders gerangschikt, wel werd een en kel woorcl gewijzigd, maar dit al les geschiedde in het vuur der rede en zette aan het geheel slechts meer deren luister bij. Hoe schoon van taal en stijl! Hoe vlot ontwikkelden zich die gedachten! Hoe forsch van klank en kracht, die stem! Hoe warm klonk zijn geluid, als hij gewaagde van de dankbaar heid, die ons vervult, ..waar Gods trouwe Vaderhand de Koningin en de Koningin-Moeder, die beiden hier vóór 25 jaren, nog altijd onder den indruk van 't verlies van haar on- vergetelijken vader en echtgenoot, in het leven heeft bewaard." Hoe trilde er vroolijke jolijt in zijn stem, toen hij sprak van de Prinses, „die in het lrart van ons volk reeds zulk een plaats heeft veroverd, dat men haar liefst met een verklein woord aanduidt, niet uit oneerbiedig heid, maar uit innigheid!" Hoe over tuigend was hij bij het trekken van een vergelijking tusschen republiek en monarchie. In de gedrukte rede stond „Is ergens een president meer voor zijn volk dan onze Vorstin?" Van den kansei klonk het uitdagend: ,,Laat iemand een president noemen") enz. Zoo zou ik meer kunnen noemen. Allerlei. De minister van waterstaat heeft het advies van de Nederlandscihe Bank gevraagd betreffende den stand van zaken bij den postcheque- en giro dienst. Prof. Ernst Cohen te Utrecht heeft verzocht om intrekking van zijn be noeming tot ridder in den Nederland- sohen Leeuw. Naar de Msb. verneemt, wordt door de Regeering het plan overwogen om tot afschaffing der Staatsloterij over te gaan. Het niet voorzien in vacatu res van collecteurs, zou in de richting van een geleidelijke opheffing wijzen. B' e Zeeuwsche kaapvaart herleeft. „Het Volk" schrijft: Zooals onze lezers wel weten, is Zeeland in de 16e en 17e eeuw bekend geweest om zijn kaapvaart. Een dezer dagen is nu uit Antwerpen vertrokken een kustvaartuig. In gewone omstandigheden is zoo'n scheep je bemand met 5 a 6 koppen. Thans is dit scheepje evenwel uitgerust voor de smokkelvaart. Het is algeladen met je never en champagne en bestemd voor Amerika. De bemanning is gebracht op 10 man en gewapend met revolvers. Het schip zelf is uitgerust met een machine geweer. Er was evenwel niemand aan boord om dit te bedienen. .Daarom is ook een Belgisch vliegenier geënga geerd, zoogenaamd om in de machineka mer werkzaam te zijn, inderdaad om dit machinegeweer te bedienen. De verzeke ringsmaatschappijen moeten geweigerd hebben het schip te verzekeren, ook al, omdat het niet gebouwd is om den Oceaan over te steken. Zoo gaan wij Zeeuwen nu onzen fieren Hollandschen naam ophou den in het buitenland. Naar gezegd wordt moet de naam van den reeder juist een der luiden en juist eender geschreven worden als de naam van een van onze leden van het hoogste college in de provincie. De Brusselsche „Libre Belgique" be richtte echtev gisteren uit Brugge, dat Maandag de douane-beambten te Zeebrug- ge beslag hebben gelegd op een gewa pende sloep, die onder Nederlandsche vlag voer en een aanzienlijke lading cham pagne, wijn en likeuren aan boord had met bestemming naar Amerika. Wegens de onstuimige zee had de sloep in de ha ven van Zeebrugge een schuilplaats moeten zoeken, 't Avontuur zou dus al uit zijn. 'tMag echter wel gesignaleerd worden. - Bij Kon. Besluit is dhr D'. Mulder, oud-hoofid der Chr. school te Zierikzee, benoemd tot ridder in de orde van Oranie- Nassau. Goes. Aan de dienstplichtigen Joh. YVestveer, A. W. de Jonge, C. Langeveld en B. J. van Zweden is voorgoed vrijstel ling van den dienstplicht verleend en aan ,G. P. A. de Rochefort voor den tijd van één jaar. Aan mej. A. W. de Lind van Wijn gaarden is op haar daartoe gedaan ver zoek .met ingang van 1 Dec. a.s. eervol ontslag verleend als analyste 2e klasse bij den Keuringsdienst van Waren alhier. Vlissingen. Door de politie zijn Dinsdag in de autobus MiddelburgVlissingen te veel personen bevonden, en zijn daaruit diegenen verwijderd, die er te veel in waren. Waarde. Bij Kon. Besluit is niet ont vankelijk verklaard het beroep van den raad dezer gemeente tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij de 'goedkeuring werd onthouden aan het raads besluit van 30 Aug. j.l. om met ingang van 1 Jan. 1923 op de ambtenaren dier gemeente geen verhaal toe te passen van de door de gemeente verschuldigde pen sioenbijdragen. Hansweert. Door de sleepboot „Jaco bus" werd alhier gisteren behouden bin nengebracht het Nederlandsche zeilschip „Par Conf'iance" schipper Reynhout, die nabij Ellewoutsdijk wegens stormweer te gen den dijk was geslagen en zware averij had bekomen. Met ingang van 1 October a,s. is alhier benoemd tot brievenbesteller dhr v. d. Linden, thans in gelijke betrekking te Vlissingen, zulks inplaats van dhr Van Eiongen, die den dienst met pensioen gaat verlaten. i Kapelle. Doordat een kleine kleuter een brandend petroleumstel omverhaalde, ontstond gistermiddag brand bij' dhr S. van Oosten alhier. De schuur, die on middellijk aan de woning grensde, was spoedig een prooi der vlammen. Die dir. van de N.V. Z.-Bev. Groenten- en Fruit- culture's waarschuwde per telefoon, zoo dat spoedig de directie van de brandweer aan ue piaats des onheils met de spuiten voor de waterleiding aanwezig was. Geen kwartier had moeten verloopen, of de aangrenzende landbouwschuur van dhr J. op 'tHof, die reeds aan het branden was, zou in vlammen opgegaan zijn. Deze schuur die vol gepropt was met graan, heeffc het hard te verantwoorden gehad, en wel zal het graan veel in waarde zijn ver minderd vanwege het water, evenals het huisraad van dhr Van Oosten. Ook hier is gebleken, dat bij een vlugge bediening en een cordaat optreden men veel, zeer veel kan doen met de spuiten van de waterleiding. Men deelde ons mede, dat verzekering de schade dekt. Wissenkerke Aan de „G. Crt" ontleé- nen wij den volledigen uitslag der jubi leumwedstrijden. Versierde paarden: le pr. Jac. de Kam, 2e pr. Kr. de Regt, 3e pr. C. Geluk en C. Maris. i Versierde tilbury's: le pr. C. Breure, 2e pr. M. J. v. Hee, C. v. Damme en H. Kramer, 3e pr. Br. de Fouw, terwijl bij' loting onder 9 deelnemers, die in aantal punten overeenkwamen, nog een prijs ten deel viel aan W. J. v. d. Berge, M. Boeleman, A. v. d. Maas Ez. en C. de Kam Jz;. Praalwagens: le pr. aan Vrede en Welvaart, 't Vorstenhuis en de Nederl. vlag; 2e pr. aan Jong, Wissenkerke (Bewaarschool), Artis Diergaarde in het Wapen van Wissenkerke; 3e pr. aan de Visschersloep en de Kabouters; 4e pr. aan de Karos en Zigeunertroep. Versierde fietsen: le pr. Slentje Kramer W. Matthijsse en J. v. Pagiee, 2 opr. C. Polderman en Ma. Verhult, 3e pr. Da. Breas en Ja. Maris Gd., 4e pr. Ja. Heu- seveld en P. Ketelaar. Ringrijden te paard; le8e pr. aan L. Ketelaar, P. Kouwer, P. Verburg Th.z., Cs Geluk, A. Geelhoed, Jac. de Kam, C. Gillisse, en A. Imanse. Ringrijden per motorfiets: le6e pr. v. d. Weele, Colijnsplaat, St. v. Damme, Hanson (Golijnsplaat), P. v. Damme, lac. Snijders „en D. Matthijsse. Ringrijden per fiets: le6e pr. Wi. B-egthel, R. Sturm, P. Ketelaar, J. Kor- stanje, Js Hengstdijk en Kr. Versluis. Ringrijden per tilbury: le pr. Adr. Ma- rinissen. Sprietloopen: le pr. L. Ketelaar. Hardloopen met hindernissen: le pr. A. Vroonland. Arnemuiden. Dinsdag vergaderde de Raad dezer gemeente voltallig. De voor zitter deelde mede, dat tot waarnemend burgemeester was benoemd dhr. L. Puijpe en bij diens afwezigheid dhr. J. Pouwer. Ingekomen was een verzoek van de Gebr. Meerman om een stukje grond van de gemeente te kunnen koopen naast hun werkplaats. In handen gesteld van B. en W. om advies. Een verzoek van dhr. A. v. d. Hoek om ontheffing hondenbelas ting werd ingewilligd. Op verzoek van de Chr. Werkliedenvereeniging inzake het ge ven van vervolgonderwijs werd afwijzend beschikt. Een desbetreffend voorstel van dhr. Fransse om het 4 Sept. j.l. genomen besluit in te trekken werd slechts door dhr. van Eenennaam gesteund. Thans kwam ter tafel een verzoek van dhr. P. de Klerk tot opheffing van een voetpad van zijn hofstede naar Kleverskerke. Een voorstel van dhr. Franse om het niet op te heffen wordt met 3 tegen 4 stemmen verworpen (vóór opheffing stemden de wethouders en C. v. Waarde en J. Crucq). Op een verzoek van B. en W. om f 10 subsidie te verstrekken aan het Rijk aan gaande malariabestrijding werd besloten, hierover eerst advies van den gemeente geneesheer in te winnen, waarhij dhr. Franse nog opmerkte dat hij gaarne een hooger bedrag beschikbaar zag gesteld. B. en W. stelden voor, aan de voetbal- vereeniging de dokweide beschikbaar te stellen. B. en W. hebben met den pachter P. Jqnsse geconfereerd en het resultaat ■was dat de voetballers over de weide konden beschikken van 1 Nov. tolt' 1 Mei, doch in den zomer slechts 1 maal per week, doch niet des Zaterdags, daar de militairen er dan in oefenen. Dhr. Franse zag gaarne, dat ze een terrein beschik baar hadden waar ze een heel jaar in konden spelen. Dhr. Crucq meent, dat Jansse enkel zijn weide geeft uit voor zorg, daar hij bang is dat bij weigering de gemeente hem zijn weide zal ont nemen. Na nog enkele besprekingen hier over wordt besloten f10 subsidie te ge ven uit de gemeentekas, waarna B. en W. eerst nog bij een anderen landbouwer zullen trachten een terrein te krijgen. Dhr. van Waarde zag gaarne, dat de be paling werd opgenomen dat niet op Zon dag mag gespeeld worden, welke bepa ling reeds door B. en W. was vastgesteld. Aldus besloten. Thans komt in behan deling herstelling toren Kleverskerke. B. en 'W. stellen voor een vierde bij te dragen in de kosten, of indien de kerk bereid is om de herstelling voor eigen rekening uit te voeren, het verdere onderhoud voor rekening der gemeente te nemen. Dhr. Franse kan zich vereenigen met de bij drage van een vierde in de kosten, doch wil bovendien ook het verdere onderhoud voor gemeenterekening nemen. Dhr. Jans se vindt, dat de gemeente wel iets meer kan bijdragen. Dhr. Crucq zou een rente loos voorschot willen verstrekken. Het voorstel-Franse in stemming gebracht wordt met 6 tegen 1 stem (Crucq) aan genomen. Bij de behandeling der begrooting 1924 werd besloten de betrekking van amb tenaar ter secretarie uiterlijk ultimo 1925 op te heffen. Op voorstel van dhr. Frans, zullen de gemeente-eigendommen verzf.' kerd worden door tussclienkomst van d. ver, van Ned. Gemeenten. De post kosten vernieuwen pleinen en straten, welke door B. en W. voorgesteld werd te schrap pen in de begrooting, werd voor memorie uitgetrokken in verband met eventueele uitbreiding haven. Dhr. Franse zegt dat het de bedoeling van den ouden Raad was om in 't vervolg eventueele herstel lingswerken uit de gewone inkomsten te bekostigen. Een post van f 65 voor het schilderen van de gang van de gemeente- woning van het hoofd der school dhr. J. J. v. Doeselaar werd geschrapt. Dhr. Franse zag dien post gaarne in de begroo ting opgenomen, maar zijn voorstel werd verworpen (vóór stemde dhr. Franse, (blanco J. Jansse en de anderen tegen). Op een vraag van dhr. Puijpe om de effec ten der gemeente hier te bewaren, ant woordde de voorzitter, dat liet grootste gedeelte op de Ned. Bank bewaard moet worden. Bij den post rente geldleening vestigde dhr. van Eenennaam de aandacht op de 6i/2 pet. rente. Spreker vraagt of het niet omgelegd kan worden in öi/2 pet. Besloten werd, dat B. en W. dit on der 't oog zullen zien. Dhr. Jansse vraagt of de ouderdomsrente van de Wed. Kraa- mer, welke verpleegd wordt in 't krank zinnigengesticht, ten goede van haar schoonzoon Crucq of van de gemeente komt. Dhr. Fransse zegt, dat er in den ouden Raad reeds besloten is, deze rente te besteden voor verpleging. Bij den post subsidie Groene Kruisvereeniging vroeg dhr. J. Crucq of deze post, welke f 800 bedraagt, niet kan verminderd worden. Dhr. Fransse zeide, dat "de oude Raad deze som had aangeboden met het oog op een wijkverpleegster. Verder meende spr. dat wanneer men de subsidie met f200 vermindert en daardoor het salaris van de zuster met f 200 vermindert, deze waarschijnlijk zou vertrekken, daar ze is aangenomen op f1200. Dhr.. Crucq zegt, dat dit een zaak is welke het Groene Kruis aangaat. Dit moet dan deze f 200 maar bijpassen. Dhr. Franse zegt dat de ver eeniging dit niet kan. Een voorstel-Crucq tot vermindering werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen (tegen de heeren Fransse en van Eenennaam). Op voorstel" ^an B. en W. werd besloten op de ge meenteambtenaren 31/2 .pet. voor pensi oenbijdrage te verhalen. (Dhr. Fransse die 81/2 pet. voorstelde, stemde tegen.) Het destijds ingekomen verzoek tot uitbrei ding van de kaai kwam voorts nog in bespreking, doch de beslissing hierop werd voorloopig nog aangehouden. Daarna sluiting. j '01 *Mww«i;aT3f^:Kf?iaT°' ——r» TBUTJI rvaiïmvrV'Wt, Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Steenwijkerwold .door G. A. Bruins te Steenwijk; voor Wierin- gen door J. W. Sandberg, cand. te Lei den. Geref. Kerken. Bedankt voor Apeldoorn door D. ,r Couvée te Meppel. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Driebergen D. J. van Bram men te Boskoop; - te Kampen H. Bijle- veld te Haarlem. Jubileum dr F. van Gheel Gildemeester. Zondag 4 November hoopt dr F. van Gheel Gildemeester den dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaren bevestigd werd als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen heeft zich uit den Kerke- raad en uit de verschillende instellingen op kerkelijk en maatschappelijk gebied, in welke dr van Gheel Gildemeester in die 40 jaren werkzaam was, een Commissie gevormd, ten einde de vrienden van den jubilaris in de gelegenheid te stellen ge zamenlijk van hun belangstelling endank- baarheid blijk te geven. In de te 's-Gravenhage gehouden najaarsvergadering van het Algemeen Col lege van Toezicht op het beheer van de kerkelijke goederen en panden van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2