Leestafel. Laatste Berichten. Allerlei Rechtszaken. Openbare Verfeoopingen es Ver pachtingen. Aanbestedingen, Ook buitenwerks was er aan dit kerk- ge doel te veel op te knappen. Muren wa terden in en goten waren gedeeltelijk verrot. Men kan dan ook gerust zeggen, dat dit kerkgedeelte niet alleen weer in Zijn fraaien oorspronkelijken toestand is ge- braent, maar oók, dat het zoowel binnen- als buitenwerks weer als nieuw is, zoo dat net tegen invloed van weer en wind bestand is. Onwillekeurig komt de gedaente op: wat een bijzonder begaafd bouwmeester is toon hij geweest, die zulk een bouw werk kon ohtwerpen. Wjelk een genot is net altijd weer, die pracht van lijnen en •gewelven te bewonderen. Maar noe bitter weinig scnijnen onze vaderen van dat mooi© gezien te nebben. Hoe hadden ze het anders kunnen bederven met hun ge- pleister en met de verdere bewijzen van üun wansmaak. Mogen de'middelen ge vonden worden, om stuk Voor stuk dit kerkgebouw zóó te restaureeren, dat het tenslotte een juweel van bouwkunst wordt. A.s. Donderdag van 14 uur n.m. beeft de gemeente gelegenheid om de restauratie van nabij te bezichtigen. St. Laurens. Thans zijn de plannen voor ■den bouw van een Gereformeerde kerk met pastorie zoover gevorderd, dat de ■aanbesteding op 2 October a.s. zal plaats hebben. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het stuurliedenexameiL Groote stoom vaart derde stuurman de heeren B. C. van 't Hof, M. Berveling en A. Struis; en aan de universiteit te Groningen voor 't doctoraal examen (Fransch) Romaansche taal en letterkunde de heer H. J. Minderhoud. De visch wordt, duur betaald, uit bet Duitsch, door mevr. L. Wille-Vogel. Amersfoort, G< ,1. Slothouwer. Een pakkend jongensboek, vol avon turen op zee. Het verhaal brengt u op de Noord-Duitsche Wadden in 't verlengde van "de eilandenreeks: Schiermonnikoog, .Wangeroog, Spiekeroog, enz. en in een schippersgezin te Finkenwarder, terwijl men kennis maakt met -de goedhartige bevolking aldaar, die haar Hollandsche afkomst of bloedverwantschap verraadt, en evenals onze kustbewoners één met de zee, liefst door haar brood verdient. De jeugdige beid' Klaas Mewis, die den bijnaam (evenals ten onzent worden de visschers en hun jongens onder elkaar slechts bij liun bijnaam aangesproken!) Störtebeker draagt en na menig avon tuur op zee, ten gevolge van 't vergaan van zijns vaders botter (in het Skagerak) door zijn moeder met geweld aan het zeeleven onttrokken, ten laatste toch weer daar terecht komt. Een enkele vloek, waarover men bij 't lezen struikelt daar gelaten, laat zich liet boek aangenaam lezen. Toch is dit niet de hoofdzaak; deze vindt men in den titel uitgedrukt. „De visch wordt duur gekocht". En toch onze jongens laten zich door deze ervaring niet afschrikken. fn welk teeken? Roman door Frits Namenhauer; uit het Duitsch. Den Haag, D. A. Daamen. In romanvorm wordt Jiier tegen het Buddhisme geopponeerd, en krachtig •bewezen, dat alleen het 'Christendom, en zulks niet als dogma maar als van Boven ingedaald leven tot de overwinning voert. Het verhaal brengt den lezer in aanraking met de philosofie van Schopenhauer, wiens ideeën vele jon- gemenschen vergiftigen. De hoofdpersoon is Werner Felsing, een toekomstig fabri kant, die de nieuwere denkbeelden, de leer der zelfverlossing, de re-incarnatie, de evolutie-theorie, gansch de Boeddhis tische levens- en wereldbeschouwing pro pageert, en in de fabriek tegenover de praktijk van zijns vaders industrieele ab solutisme, hetwelk de werklieden verbit tert en de fabriek te gronde richt en tegenover 'de uitspattingen der sociaal democratie de gezonde denkbeelden van organisatie en samenwerking en weder- zijdsche wadrdeering stelt. In dit laatste pogen slaagt hij, doch hij faalt in het eerste, hetwelk, op treffende wijs getee- kend wordt: een mislukt liefdeleven, een ongelukkig huwelijk) een zondig terug grijpen, een duel (waarom moest dit er nu ook nog bij!) met al hun smartelijke gevolgen, T zijn de wegen, langs welke deze ongeloovige tot God komt en zijn werklieden, reeds zoo krachtig voort geholpen in stoffelijken zin, den zegen van het Christendom brengt. In Efratba's velden, door J. A. Visscher. Nijkerk, G. F. Callen- baeh. Dit is het laatste deel van den 26en jaargang der Cbr. Bibliotheek. De schrij ver, ds J. A. Visscher, beschrijft het zon deleven van een Engelschen jongen, die het ouderlijke huis verlaat, in de groote stad verongelukt en langs diepe wegen: Toevlucht voor dakloozen, matroos, schip breuk, Kloudyke, goudkoorts (vooral de beschrijving van Klondyke en het goud delverskamp is voortreffelijk!), de rou lette, met haar rampspoedig gevolg, hos pitaal, een wereld vol verschrikking, ein- delooze sneeuwvelden, honger en felle koude, wolven en duizenderlei andere ge varen, in droeve ontgoocheling bij pels jagers terecht komt, van het eene avon tuur in het andere valt, kennis maakt met een zendeling onder de Indianen, in den krijgsdienst treedt, den wereldoorlog mee maakt onder generaal Allenby tegen de Turken, in Klein Azië vecht, en in den Kerstnacht op zijn eenzamen post in Efrata's velden, hetwelk het titelblad zoo aangrijpend vereeuwigt, zijn Heiland vindt, en ten slotte als de verloren zoon te Cuxton in de ouderlijke woning terugkeert, waarna een gelukkig huwelijk dit arme- zwerversleven besluit. Het is een verhaal, dat door jong en oud met belangstelling zal gelezen en genoten worden Ongelukk e-n Bij bet He Wapenveld, gehouden jubileumfeest sloeg een der mede dingers "bij het tonsteken een 12-jarig knaapje met een stok tegen het hoofd. Hoewel eerst aan het geval weinig aandacht werd geschon ken, klaagde het knaapje later over hoofdpijn, waarop de vader het naar bed bracht. Vrij dagmorgen bleek de knaap te zijn over leden. In de mijn Laura te Eygels- hoven is een Duitsche mijnwerker door af vallend gesteente gedood. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. Een Neder- landsche mijnwerker werd ernstig aan het hoofd verwond. Bij Nieuweschans is de knecht van een landbouwer te water geraakt en verdronken. Te Rotterdam heeft Vrij dagavond een twee-en-half-jarig kind een pot heete koffie over het lichaam gekregen. De kleine bekwam ernstige brandwonden en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Daarheen werd nog vervoerd een 52-jarige vrouw, die ift haar woning zich tijdens een vlaag van waanzin met petroleum overgoten en zich toen daarna in brand gestoken had. De on gelukkige was over het geheele lijf met zware brandwonden overdekt en is in den loop van den nacht overleden. Zaterdag middag is de werkman G. te Dussen, met het lichaam tusschen machinedeelen geraakt. De man is spoedig daarna aan de bekomen verwondingen overleden, De inbraken in het Gooi. De inbraken, die in de laatste drie weken in" het Gooi gepleegd worden, zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door een serie van vier op Naardensch grondgebied, tot een ge tal boven het dozijn geklommen. Noodlottige twist. Te Fijnaart (N.-Br.) is tijdens de Jubileumfeesten een caféhouder bij een twist zoodanig door een bezoeker met een mes in het gelaat ver wond, dat hij waarschijnlijk blind zal blijven. Verbouwde Duitsche krui sers. Blijkbaar worden steeds Duitsche krui sers, welke niet meer voor oorlogsdoeleinden mogen worden gebruikt tot vrachtschepen ver bouwd. Zaterdag arriveerde het motorschip „Odin", een geheel voor de vrachtvaart ver bouwde oorlogsbodem, met een lading papier hout te Velsen. Dit schip, eigendom' der reederü Arn. Bernstein te Hamburg is met twee sterke motoren uitgerust. Een meisje ontvoerd. De 14- jarige dochter van mevrouw Alice Czernyak, de gescheiden echtgenoote van den oud staatssecretaris van Hongarije, Laehne, is in een vliegtuig uit Weenen naar München ont voerd. Men veTmoedt, dat de moeder de daderes is. Deze is sindsdien van Rotterdam naar Amerika afgereisd. Van .de dochter ont breekt ieder spoor. Men meent, dat. deze in Holland of in Duitschland verborgen wordt gehouden. Botsing van auto's. Op den weg tusschen Heerlen en Kerkrede zijn twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Een dame uit Heerlen werd uit de auto geworpen en met ernstige wonden naar het hospitaal te Heerlen gebracht. De chauffeur, die in een heg te recht kwam, verkreeg geen lefsel. Een der auto's werd zóó beschadigd, ^dat deze per vrachtauto moest worden vervoerd. Erkentelijkheid. Voor eenige da gen werd in een gezin te Etten en Leur uit liefdadigheid opgenomen een Duitsche jon gen, die zwervende werd aangetroffen. Gis terenmorgen kwam men tot de ontdekking, dat de jongen plotseling verdwenen was en ook met de fiets en portemonnaie van den dienstknecht. Brutale aanslag. Te Marseille is op twee employe's van de tramwegmaat schappij aldaar, die 130.000 frs ter uitbe taling van arheidsloonen naar Chartrux moes ten overbrengen, een brutale aanslag gepleegd. Dé employé's bevonden zich op de tram, toen zjj plotseling door twee individuen, die op de tram sprongen, werden overvallen. De een viel door een knuppelslag half ver suft neer, terwijl de tweede door een revolver schot werd verwond. Voor de overige passa giers erg hadden in het gebeurde, waren de schavuiten met medenemen van. de 130 duizend francs verdwenen. Auto-ongelukken. Bij het station Brochen (Duitschland) is een auto, waarin vijf personen gezeten waTen, verongelukt. De auto werd totaal versplinterd. Twee der in zittenden werden gedood, de bestuurder en de twee anderen kwamen er met lichte ver wondingen af. Bij Mariazell (Oostenrijk), is .een auto, waarin 32 personen gezeten waren, door het weigeren der remmen, in. volle vaart van een hoogte achteruit ge reden en omgeslagen. Ofschoon de eerste aanblik een ontzettend beeld gaf, bleek spoe dig, dat allen er boven verwachting goed afgekomen waren. Niemand was ernstig ge wond, ofschoon allen lichtere verwondingen opgeloopen hadden. De omgeslagen auto kon na twee uur weer recht gezet worden en had ook betrekkelijk weinig geleden. Insluiping..Terwijl het gezin v. 'C. te Etten in de schuur aan het dorschen was, werd iets verdachts in de naastgelegen woning gehoord. Direct werd een onderzoek onderzoek ingesteld en spoedig bleek, dat 'iemand zich toegang had verschaft, daar dir. deuren en kasten open waren. Heel het huis werd .doorzocht en ten slotte werd in een bedstede een manspersoon gevonden, welke bleek te zijn, zekere P. O., metselaar 23 jaar, die reeds geruimen tijd rondzwerft in de streek. Bij zijn ontdekking wilde de man door een raam ontvluchten, wat echter belet werd. Hij gaf voor, dat hij honger had, en naar een boterham gezocht had. De ge meentepolitie nam den indringer, in bewa ring. Men vermoedt, dat de aangehoudene niet vreemd is, aan de talrijke diefstallen, mede door insluiping begaan van de laatste weken in deze gemeente. Een jacht op een wild varken dat niet wild was! Een dezer dagen verspreidde zich te Geleen het ge rucht, dat in het bosch bij Sweykhuizen een wild varken gesignaleerd was. Eenige jagers uit deze gemeente, alsmede de rijks ontvanger met personeel, de rijksambtenaren benevens eenige gemeenteambtenaren en boe ren, allen gewapend met geweren, revolvers en mestvorken togen te zamen op Jacht teneipde het gevaarlijke dier te bemachtigen. In het Bosch werd het beest al heel spoedig bemerkt. Een schot werd gelost en dit bleek raak te zijn. Het varken schreeuwde en allen klommen in een boom (waarschijnlijk uit angst) behalve een der jagers, die niet klimmen kon, moest beneden blijven en bepaalde zich in zijne benarde positie tot het roepen om .hulp. Een goed gemikt schot van een onzer ge meenteambtenaren deed het varken tuimelen. Allen kwamen uit hun verheven positie om het gevelde beest te bezichtigen. W.at was nu het geval. Een der jagers had een grap uitgehaald. Hij had thuis een varken, het geen slecht groeide. Het beest was reeds anderhalf jaar oud en woog pas 50 K.G. Hij had dit varken flink zwart gemaakt met groene zeep, de borstels recht gezet en liet beest alstoen aan het Sweykhuizer bosch toevertrouwd en daarna het bekende gerucht gemaakt. Eenige der jagers verkeeren tot heden nog in de meening, dat zij werkelijk een wild varken verschalkt hadden. Intus- schen werd na afloop, zooals het bij zoo'n wilde jacht gebruikelijk is, flink gefuifd. (Limb, Koerier). On we lriekende dampen. Reeds jaren lang is het Rotterdamsch abattoir een groote plaag voor de omgeving. De ingezonden stukken, waarin men in alle toonaarden zijn nood klaagt over de kwalijk riekende dampen, die deze instelling bijongunstigen wind over be burgerij' verspreidt, brachten 'n ondernemend Rotterdammer, den heer A. Donkervoort, er toe, zijn krachten te beproeven aan de op lossing van dit vraagstuk. Zijn vader was daarbij zijn trouwe compagnon. De heeren Donkervoort hebben een kleine smederij aan de Gedempte Slaak. En achterin werd een ruimte gereserveerd voor de proefnemingen. Met de heeren Donkervoort zocht de heer L L. van der Voorden, een bouwkundige, naar een middel om de kwalijk riekende inrichtin gen stankvrij te maken. Een jaar lang hebben deze drie mannen gezamenlijk naarstig gezocht en proeven genomen. En ten slotte zijn ze in hun pogen geslaagd. Men ontdekte, dat wanneer de gassen ge voerd werden langs een of meer metalen vlechtwerken, die op zekere liooge tempe ratuur z'ijn gebracht, de gassen stankvrij af gevoerd kunnen worden. Het komt er dus maar op laarr, de plaatsen, waar kwalijk riekende afval wordt bijeengebracht, te over kappen en de dampen af te voeren langs schoorsteenen, - die voorzien zijn van vlecht werken, welke langs electrischen weg op temperatuur worden gebracht. De proefinstallatie heeft voortreffelijk ge werkt. Twee leden van den Ootrooiraad heb- bén zich van de deugdelijkheid der vinding overtuigd en daarop voor "Nederland octrooi verleend. Over het buitenlandsche octrooi wordt nog onderhandeld. En zoolang dat niet is afgekomen, willen de uitvinders van verdere publiciteit niets weten. In de'val geloopen. Een schilder te Rotterdam had een tiental biljetten gekocht voor de voorstelling in den Cirousschouw- burg. Hij deed die plaatsbewijzen in een porte feuille, die hij in een zak van zijn werkjas stak. Hij nam de jas mee naar zijn werk, waar hij haar uittrok. Toen hij later haar weer aantrok, miste hij de portefeuille benevens de biljetten. De man liep naar de politie en deze stelde zich gisteravond verdekt op bij' de» controle aan den schouwburg. Toen er een tiental loopjongens van 16 tot 17 jaar kwamen opdagen, hebben de rechercheurs en agenten in burgerkleeding hen in de vestibule omsingeld. Twee jongens wisten te ontkomen, maar acht zijn aangehouden. Al de aangehoudenen waren in het bezit van gestolen biljetten. Auto door ©en trein gegre pen. Nabij Antwerpen heeft een auto ongeluk plaats gehad, waarbij1 .twee Til- burgsche ingezetenen het leven lieten en drie andere zwaar gewand werden. Om streeks zes uur Zaterdagnamiddag ver trokken van Tilburg een vijftal kegelaars, bestaande uit de heeren H. van Gerwen, H. v. d. Brekel, J. Stevens, G. van Blerk en Leo v. d. Velden met ©en auto van den heer J. van Heu'gten (autoverhuur der) bestuurd door den eigenaar zelf naar Gilz®, teneinde aldaar deel te nemen aan wedstrijden. Na aldaar aan .de wedstrijden deelgenomen te hebben, besloten de hoe ren gezamenlijk een uitstapje te iaaken en door te rijden over Breda 'naar Ant werpen. In Merxem gekomen moest men den overweg van een aldaar den weg kruisend-en spoorlijn oversteken. Bij het passeeren van dezen overweg werd plot seling de auto gegrepen door een goe derentrein, die de ter plaatse gelegen helling in een flinke vaart kwam afge reden. Die auto werd ongeveer 400 M. ver meegesleurd, de inzittenden werden er uit geslingerd, met het noodlottig ge volg; dat twee hunner op slag gedood werden drie zwaar gewond. Alleen de heer Van Heugten, die zich aan een der buffers van den trein wist vast te klam pen en in deze houding over dien afstand werd meegesleurd, kwam er geheel on gedeerd af. Do heeren G. v. Blerk en H. v. d. Brekel hadden het leven er bij ge laten. Het gebeurde vgrwekte groote op schudding en verslagenheid, te meer, daar de slachtoffers op sportgebied alom bekend zijn. Het onderzoek, door de justitie uit Ant werpen gehouden, was nog in vollen gang. Die overwegwachter was bereids in hech tenis genomen, en had reeds zijn schuld in -deze zaak, waarbij' 2 menschenlevens te betreuren zijn, volledig bekend. Hij was nalatig geweest, den overweg tijdig af te sluiten. Op onze vragen, of dan de bestuurder den trein niet had zien aankomen, antwoordde de heer Jos v. Son, dat hij dit onmogelijk kon zien, daar 'langs den weg een hooge dijk loopt, waar achter de spoorlijn gelegen is en dat, toen de auto den overweg ©verstak, deze meteen gegrepen werd. Betreffende de slachtoffers deelde hij ons nog mede, dat de heer G. v. Blerk ongeveer op slag gedood werd, doordat hem een gedeelte van het hoofd werd .algerukt. .De heer v. d. Brekel, die af schuwelijk werd verminkt, stierf een uur na het ongeval, toen men een zijner ar men wilde amputeeren. Die heer v. d. Bre kel is 29 jaar oud, zonder kinderen, ter wijl de heer v. Blerk 27 jaar oud, onge huwd .is. Die anderen hebben .het er, de vreeselijke botsing in aanmerking „geno men, betrekkelijk gunstig afgebracht. De heer v. Gerwen bekwam "geen ernstige kwetsuren, alleen een aantal vleeschwon- den over het geheele lichaam. De heer v. d. Velde heeft, behalve de diverse minder prnstige verwondingen, een ge broken been, terwijl de heer Stevens nog inwendige kneuzingen schijnt te hebben opgeloopen. Van alle drie werden dö kleuren totaal verscheurd. Alle drié zijn in het gasthuis opgenomen ,doch ver moed wordt, dat zij' over eenige dagen weer naar huis kunnen worden terug- vervoerd. („Crt") Mijnramp in Polen. Een mijn- gasontploffing vond Zaterdag plaats in de mijn „Reden" nabij Sosnowice. De lijken van een vijftigtal mijnwerkers zijn reeds boven gebracht, terwijl het aantal gewonden nog niet vaststaat. Autobus te water. Te Zaandijk kwamen Zondagmiddag twee autobussen die elkaar wilden passeeren in botsing, waardoor de autobus van den onderne mer Fontijn uit, Wormer, die een aantal sportliefhebbers vervoerde, een defect aan de stuurinrichting kreeg ten gevolge waar van deze te water geraakte. De 17 inzit tenden wisten zich met groote moeite te redden. De passagiers kwamen er grootendeels met een nat pak af. Enkelen liepen ernstige snijwonden aan gezicht en banden op. Dit is de tweede maal in korten tijd dat een autobus van den ondernemer F. te water is geraakt. (Crt.). Socialistische betooging. Gisteren (Zondag) heeft te Amsterdam een groote betooging der sociaal-demo craten plaats gehad1 vóór bedrijfs organisatie en medezeggenschap, 2 vóór de handhaving en verdere doorvoering van den achturendag, 3 tegen het mili- tajrisme, waarbij natuurlijk vooral de trom geroerd werd tegen de vlootwet. De treu rige toestand van 's lands financiën en de noodzakelijkheid om in Indië een be hoorlijke vloot te hebben is natuurlijk pracht-materiaal voor de socialistische be weging, die de laatste maanden er niet fleurig bij stond. Maar als 'tweer gaat tegen de regeering, dan is de roode mas sa present en zoo waren er gisteren een 60 a 70.000 rooden (mannen en vrouwen zellls kinderen te Amsterdam samenge stroomd om de redevoeringen, die vanaf 12 spreekgestoelten werden uitgesproken aan te hooren. Op welk peil deze Zondag- redevoeringen stonden, bewijst 'het slot van Troielstra's rede: „We donderen hier een vervloekt te gen de tegenwoordige regeering en haar handlangers. En we demonstreeren hier den wil om. een aanvang te maken met het socialisme in deze maatschappij!" De massa is weer begeesterd! Wisselkoersen. Amsterdam, 24 Sept. 2.40 uur. Berlijn 1.601.65 Brussel 13.7513.82V2 Plarijs 15.62V215.72i/3 Londen. 11.67%—11.58% Dollar 2.54Vs2.54s/s Weenen 0.35V20.36i/2 Rotterdam, 24 Sept. Graanmarkt. Tarwe tamelijk ruim ter markt tot vorige prijzen geheel ge ruimd, verkocht van f 11f 11.50, uitge zochte partijtjes daarboven betaald, af wijkende f 9.75f 10.50. Rogge f 9.50 f 10, Gerst (chevallier) f 10.75f 11.25, Haver onveranderd f9f 10.15. Erwten (kleine groene) ruim ter markt, iets hoo- ger verkocht naar kwaliteit van f 21 f 23.25. Kroonerwten van f19f 23. Schok kers vlug, onveranderd, verkocht van f 21.—f 24. TIEL. V. D1. Zaterdagavond speel den eenige kinderen rond een pomp. Plotseling viei het bovenstuk der pomp en trof het 9-jarig knaapje Vink, diat op slag gedood werd. WARSCHAU. V. D. Bij de mijnramp in Sosnoivice zijn 58 arbeiders om het leven gekomen. SOFIA. V. D. Tengevolge van eeil splitsing tusschen de nationaal-libera- len en de sociaal-democraten (de bei de 'huidige regeeringspaxtijen) is de minister van Justitie (nat. lib.) afge treden. Alleen de sociaal-democraten en democraten zitten nu nog in het kabinet. Een decreet is door den Ko ning geteekend, inhoudende de ont binding van het parlement en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen tegen Nov. a.s. Ernstige incidenten hébben zich niet voorgeda,an. D'e re- geeringstroepen onderdrukken de ac tie der communisten. Als voorzorgs maatregel tegen herhaling der relle tjes is de staat van beleg afgekondigd. BERLIJN. V. D. De besprekingen over 'het Ruhrconflict en het stop zetten van het lijdelijk verzet, wer den ook gisteren in den ministerraad voortgezet. Men is nog niet tot een beslissing gekomen. Laat in den nacht kwam het 'kabinet opnieuw bijeen. De politieke toestand op het oogen- blik is zeer critiek. Ernstige beslis singen staan voor de deur. In ieder geval zaï de Beiersche minister-pre sident zich tegen de stopzetting van het lijdelijk verzet verklaren. De be slissing wordt Woensdag verwacht, terwijl dan Donderdag een verklaring zal worden gepubliceerd. Sept. 25 Zoutelande, weiland, Loeff. 25 Zoutelande, weiland, Loeff. 26 Nieuwdorp, winkelhuis, bakkerij, van Dissel. 26 Vlissingen, huizen, v. d. Harst. 26 Veere, bouwland, inspan, Hioolen en Kram. 26 Vrouwepolder, inboedel, Rosier en Vervaat. 26 Nieuwdorp, 's-Heerenhoek, Kwaden- damme, nieuw hout, De Wilde en Heijboer. 27 's-Gravenpolder, inboedel, v. Dissel. 27 Middelburg, hofsleedje, Hioolen. 27 Driewegen. Oudelande, Baarland, nieuw hotf De Wilde en Heijboer. 28 Colijnsplaat, bouwland, Kram. 28 Kruiningen, Waarde, Biezelinge, nieuw hout, De Wilde en Heijboer. 29 Nieuwland, inspan en vruchten, Loeff. 29 's-H. Arendskerke, Oud Sabbinge, Kattendijke, nieuw hout, De Wilde en Heijboer. 29 N. en St. Joosland, inboedel, klom penmakersgereedschappen, Rosier en Vervaat. Vlissingen, Grand Hotel, Paap. Oct. 2 Domburg, landbouw er sinspan, Rosier en Vervaat. 3 Serooskerke, smederij, v. d. Harst. 10 Serooskerke, huizen, bouwland, hof stede, Blaupot ten Cate en Hioolen. 11 Middelburg! verpachting weiland en bouw- en weiland, Blaupot ten Cate. 12 's-H. Arendskerke, drie woonhuizen, Pilaar. 18 Krabbendijke, het kerkgebouw en pas torie der Geref. Kerk, Schram. 18 Goes, hofstede, Neervoort. Kruiningen, kapitale hofstede, Pilaar. Kruiningen, bouwland. Pilaar. Sept. 29 Kruiningen, bouw woonhuis, enz., Le Clercq. Oct. 3 Middelburg, bouwen schuur en her bouwen varkenshok op de hofstede Oranjepolder Arnemuiden. Arch. S. de Koning, Goes. Wat hij wel dacht te wezen. Een Hollander bevond zich .tijdens de jongste communistenrelletjes te Aken. Na negen uur 's avonds mocht zich niemand meer op straat vertoonen, ingevolge derr door de Belgische bezetting afgekondig- den staal van beleg. Onbekend met deze bepaling, liep de Hollander W avonds om elf uur nog over straat. Dit was evenwel enkel toegelaten voor bepaalde catego rieën van personen en voor degenen die verlof er toe hadden. Een Belgisch militair hield den man aan en begon hem in hakkelend Duitsch te vragen of hij een bijzondere vergun ning had. De Hollander ontkende. Toen haalde de Belg een lijst uit zijn zak en begon achtereenvolgens te vra gen of hij als arbeider nachtwerk te ver richten had, of hij spoorwegman was, of notaris. De Hollander gaf op alles met beklemd hart een ontkennend antwoord. Sind sie ein Artz? ging de Belg voort. Nein. Sind sie eine Hebamme? 1) De Hollander vond, dat het tijd werd iets wel te wezen, en antwoordde op goed geluk. Ja! De Belg, die de beteekenis van het woord evenmin kende als de Hollander, stak toen zijn lijst in zijn zak en liet den man passeeren! 1) Eine hebamme is een verloskundige! Mishandeling1 met d o o d e 1 ij- ke n afloop. Het O.M. bij< de rechtbank t© 's Hertogenbosch eischte tegen den 121-jarigen arbeider K. v. B. te Nunen (N.-Br.) vier jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest wegens mishan deling met doodelij'k gevolg van zijn vriend

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3