Binnenland. Dit de Provincie. Kerknieuws. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed, enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en versterken zoodoende uw geheele gestel. Prijs per flacon van vijf tig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. (10) De standplaatsaftrek bij de spoorweg en. Naar wij vernemen heeft de dooi de directie der Nederlandsche spoor wegen bij de regeering ingediende nieuwe regeling betreffende den standplaatsattrek de ministerieele goedkeuring verkregen. Zij zal reeds 30 September a.s. worden' ingevoerd. De directie heeft daarbij het advies van den loonraad gevolgd met uit zondering van enkele gemeenten, wel ke van de derde naar de vierde klas se zijn overgegaan. De aftrek voor de 2e, 3e en 4e klasse zal onder scheidenlijk bedragen 4, 8 en 16 pet. Controle op autobussen. Door het bestuur vtan den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden is, met het oog op de in den laatsten tijd voorkomende onge lukken ,van autobussen, in het be lang zijner leden handelsreizigers tot den Minister van Waterstaat het ver zoek gericht, tot het in het leven roepen, 't zij van Rijks-, 't zij van Gemeentewege, van een controle op het materiaal der autobussen en ten tweede te bevorderen, dat een rege ling van den werktijd voor chauf feurs van autobussen tot stand komt, waar deze thans in verscheiden ge vallen de 15 uur per dag overschrijdt. Failliet. Door de Rotterdamsche rechtbank is Vrijdag failliet verklaard de Lan delijke federatie van metaalbewerkers gevestigd te Rotterdam. Dit faillisse ment is een gevolg van de inbraak, waarbij werd gestolen, waardoor de federatie niet meer aan haar ver plichtingen kanN voldoen. De postc. hèque- en giro dienst. Het „Vaderland" heeft per aange- teekend schrijven aan de directie van den postchèque- en girodienst zijn rekening opgezegd en de gesommeer- den aansprakelijk gesteld voor alle door de N. V. „Het Vaderland" reeds feleden en nog te lijden schade, wel- e het blad veuig op f 10 per dag stelt. Een leeraar aan de R. H. B. S. te Heerenveen heeft dezer dagen per giro tweemaal zijn maandelijksoh trac- tement ontvangen. Allerlei. De Koningin, de Prins en de Prin ses zijn Zaterdagmiddag per trein van Den Haag naar het Loo vertrokken, tot het aldaar doorbrengen van het verdere gedeelte van het zomerver blijf. De Koningin-Moeder begeeft zich morgen voor drie weken naar Val kenburg. De geschenken, die de Koningin heeft ontvangen ter gelegenheid van haar regeeringsjubileum zullen voor een ieder ten paleize Noordeinde te bezichtigen zijn van Maandag 24 tot en met Zaterdag 29 September a.s. en wel des voormiddags van 10 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 5 uur. Door God. Staten is niet ingang van 1 Januari 1924 tijdelijk benoemd tot ad junct commies ter provinciale griffie van Zeeland dnr Jhr mr F. H. van Kinschot, wonende te Sassenneim. Middelburg. Op uitnoodiging van den burgemeester heeft zich alhier plaatse lijk een comité gevormd voor de inzame ling van gelden ter zake de ramp in Ja pan. Poor middel van lijsten en circu laires zal gelegenheid geboden worden tot het geven van bijdragen. Het comité be staat uit de heeren: Di. Alewijnse, ds H. Jonker, L, Leijdesdorff, G. M. Mes, J. A. Tavenier, ds A. Verhagen, terwijl het bestuur van het comité wordt gevormd door dhr Ch. Boasson, Burg B 19, voorz.; mej. A. W. Ermerins, Langedelft H 5, secretaresse en dhr mr H. Pleijte, Molen water M 263, penningmeester. Dinsdagavond 8 uur geeft het Mid- delburgsck Muziekkorps bij gunstig weer een uitvoering op het Molenwater. Naar wij vernemen zjj'n ook hier rijksambtenaren, die door den postehecque en girodienst tot tweemaal toe in het ge not, van hun maandsalaris zijn 'gesteld. GftM. Vrijdag werd de alg. vergadering der Buurtvereeniging Langekerkstraat en Klokstraat genouden. Aanwezig waren 31 leden met nuisgenooten en dames. De voorz. dnr Dunner Sr, spreekt zijn dank uit voor- net uitstekend slagen der fees ten en het vele werk, vrijwillig verricht, waarna de vergadering staande het Wil helmus ziDgt Besloten wordt te blijven contribueeren en de Vereeniging te noe men „Oranje-vereeniging Langekerkstraat en Klokstraat De rekening en verant woording van den penn.m. sluit met een batig saldo van f 26.21, welk gunstig resultaat met applaus wordt begroet. Al de aanwezigen teekenen de lijst voor door- contribueeren. Daar dhr Hopster heeft be dankt wordt dhr Steketee als bestuurslid gekozen, die de benoeming aanvaardt. *D>e verguld zilveren medaille, uitgeloofd door mr Zaaijer, wordt door de commissie, die de etalages in de Kerk- en Klokstraat heeft gekeurd, toegekend aan dhr Wol zak, als hebbende deze de meest aan trekkelijke etalage, van leekenstandpunt bekeken. Dhr Wiolzak bedankt de commis sie en den uitlover. Besloten wordt de Versieringscommissie permanent te ver klaren. Nadat dhr Bielen den voorz^ dank en hulde heeft gebracht voor zijn uitste kende leiding, wordt de vergadering ge sloten, waarna men nog lang "gezellig bij een bljjft. In aansluiting ,op bet bericht in ons nummer van Vrijdag 1.1. meldt de PI. Commissie voor het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", alhier, dat de gehou den bloemendagen op de navolgende dor pen hebben opgebracht: Ierseke f37.88, Kamperland f 26.031/2 en Wissenkerke (N.-B.) f31.51, hetwelk met de bedragen van Goes en Kloetinge (reeds vermeld) een totaal vormt van f 410.321/2. Vlissingen. B. en W'. hebben uitvoerig uiteengezet, waarom zij in meerderheid adviseeren niet te voldoen aan het in gekomen verzoek om de zakelijke belas ting op het bedrijf in te trekken. Zij ge ven daarbij allereerst een overzicht van het tot stand komen van deze belasting en ontkennen de onbillijkneid daarvan, al- voelen zij wel, dat de grens zonder en met 10 arbeiders geen gelukkig denk beeld is. Zij geven een uiteenzetting van den toestand der gemeentefinancien, waar uit blijkt, dat de belasting niet kan wor den gemist h.i. Door de afdeelingen Vlissingen van het N.O.G. en den Bo. v. N. is verzocht aan de klasse-onderwijzeressen, die in '20 en de eerste 4 maanden van '21 les hebben gegeven in de nuttige handwerken, bui ten de gewone schooluren een belooning daarvoor alsnog too te kennen. Waar dit f( '6.987,50 zou kosten en B. en W. het eens zijn met den raad in zijn vergadering van 25 November 1921, dat net niet op gaat de zedelijk op net rijk rustende ver- plicnting op de gemeente af te schuiven, stellen zij voor afwijzend op net verzoek te begc nikken. Naar aanleiding van desbetreffende adressen stellen Burg. en "Weth. voor, het gebouw van mevrouw Van Boven- Loois aan de Wolstraat 84 af te voeren van de lijst bedoeld bij art. 1 der veror dening op dc monumenten in de gemeente Vlissingen, maar daarop te handhaven het gebouw van mevrouw Pepers-Barbé aan de Wilhelminastraat 9. Voorgesteld wordt voor't tijdvak 1 Sept. 1923 tot 31 Augustus 1924 aan de hoo- gere Handelsschool te benoemen tot tij delijk leeraar in Staatswetenschappen dhr R. P. Goettsch en tot tijdelijk leerares in Engelsche handelscorrespondentie mej. P. M. Taat, beiden alhier. Nog wordt voorgesteld net voormalige Tolhuis e.a. aan den Koudekerkschen straat weg' voor f 2550 te verkoopen aan den teger.woordigen huurder dhr J. Wiielema- ker en om een perceel bouwland aan den Vrpdomsweg te verpachten aan dhr A. Casteleijn voor f 75 per jaar. li. en W. meenen, dat hoewel het ver volgonderwijs niet meer verplichtend is en de kosten ervan voor rekening yan de gemeente komen, de gelegenheid daar toe toch moet blijven opengesteld, "indien telken jarc minstens 15 leerlingen zich daartoe aanmelden. Zoo mogelijk zouden zij evenals tot nu toe een cursus voor jongens en een voor meisjes willen doen plaats hebben. Waar over den in den raad geuiten wensch om voor meisjes een huishoudcursus .op te richten nog overleg gepleegd wordt met de inspectrice van het Nijverheids onderwijs, adviseeren B. en W. om bij ©enigszins genoegzame'deelname b.v. min stens 6, voorloopig een vervolgcursus voor meisjes te handhaven. Als er niet voldoen de belangstelling in het vervolgonderwijs is om twee afzonderlijke cursussen je vormen, dan zal een gecombineerde cur sus 'genouden worden, als minstens 15 jongens en meisjes samen zien hebben aangemeld. De belooning van net onderwijzend per soneel stellen B. en W. voor te bepalen op f 2 per werkelijk lesuur en zij ramen de kosten van net openbaar vervolgonder wijs voor den cursus 1923'24 op f 1000. Tot nu toe meldden zien 29 leerlingen (16 jongens en 13 meisjes) aan en nog enkele aanmeldingen kunnen worden verwaent, do kosten bedragen dus ongeveer f30 per leerling, netgeen ook per leerling voor net bijzonder vervolgonderwijs zal moe- tien worden vergoed. Daar de uitvoering van het raadsbesluit van 3 Augustus j.l. tot instellen van vijf zovenklassige scholen, moeilijkheden ont moet, wat betreft de combinatie der leer jaren, stellen B. en Wi. voor het besluit zoo te wijzigen, dat er vier zevenklassige scholen zullen zijn en school G een zes- klassige zal blijven. Die centrale zevende klasse blijft ook naast de vier scholen met zeven klassen gehandhaafd. Voorgesteld wordt, aan dhr H. A. En klaar op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als leeraar in het lijnteekenen aan .(je avondschool voor Nijverheids-on derwijs, welk vak nu tijdelijk is opgedra gen aan dhr J. M. Adriaansen, leeraar in werktuigkundig teekenen. Voor de benoe ming van oen opvolger van dhr Enklaar dragen B. en Wi. voor de neeren J. G. Spek en M. M. Scnipper, resp, hooiVloip- zienter en opzichter bij den bouw der Rijks Hoogere Burgerscnool. Blijkens bij net departement van marine ontvangen bericht, bevonden de „Pelikaan" en de onderzeebooten zich Vrijdagnacht te 12 uur 'op 60 mijl West van Ouessant. Tot nog toe hadden de schepen met zeer slecht weer te kampen waardoor de schepen vermoedelijk met 2 dagen vertraging te Gibraltar zullen aan komen. G,V1. Crt") Krabbendijke. Vrijdagavond vergaderde de Gemeenteraad. Alle leden waren aan wezig. De voorzitter deelt mede, dat het college van B. en W. wethouder Krijger heeft aangewezen als dengene, die even tueel den burgemeester zal vervangen. Alsnu kwam in behandeling een voorstel tot wijziging der verordening, dienst '23, van de keuring van vee en vleesch in den keuringskring Kruiningen. Met deze wijziging werd .bedoeld een verhooging van f 150 in de tegemoetkoming van het onderhoud van een motorrijwiel van den hulpkeurmeester. De heer Vogelaar ver klaarde zich in het algemeen tegen ver- hooging in dezen tijd. De voorzitter zegt, dat het hier geldt een post, die niemand tevoren behoorlijk heeft kunnen overzien. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer De Kok tegen. Dan komt in behandeling de begrooting van denzelfden dienst over 1924, waaruit blijkt, dat de Raad der gemeente Krui ningen de jaarwedde van den hulpkeur meester van f1500 op f1800 heeft ge bracht. De voorzitter licht toe, dat deze post niet geamendeerd kan worden, daar de vleeschkeuringswet deze bevoegdheid toekent aan de centrumgemeente, in dit geval den Raad der gemeente Kruiningen. Tegen deze begrooting stemmen de beide wethouders en de heer De Kok, wat den heer Vogelaar aanleiding geeft te vragen, of de voorzitter in dit geval van een voor stel van B. en W. mocht spreken. De voorzitter zegt, dat hij dit inderdaad te recht heeft gedaan. Een wijziging in de gemeentebegrooting dienst 1923 gaat na toelichting door den voorzitter onder den hamer door. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt benoemd de heer Jac. Kloosterman, no. 2 van de aanbeveling. Bij de rondvraag vraagt de heer De Kok, aan wie de bevoegdheid is tot het geven van dansmuziek. De voorzitter ant woordt, dat deze bevoegdheid aan den burgemeester is, waarop de heer De Kok den voorzitter uitnoodigt een voorstel te doen, om deze bevoegdheid aan den Raad te brengen. De voorzitter zegt, dat er van hem geen voorstel te wachten is, waar bij zijn bevoegdheden worden verkort. Dit initiatief moet dan maar van den Raad zelf uitgaan. De lieer Lagendijk doet navraag naar het tegenwoordig be graven. Hij meent, dat van de gewoonte is afgeweken. De voorzitter zegt, dat hier in reeds voorzieningen zijn getroffen. Daarna sluiting. Ellewoutsdijk. Men schrijft ons: Vrijdag hadden hier de Jubileumfeesten plaats. Daar de burgemeester en de oude Raad tegen feestvieren waren zeker onder den indruk, dat de Raad „om" was had niemand den moed de zaak aan 'te pakken. Eindelijk trokken eenige burgers de stoute schoenen aan en werd op 11 September een druk bezochte bijeenkomst gehouden. Dien eigen avond werd een commissie gekozen onder voorzitterschap van den heer J. H. Klooster De bevol king was vol geestdrift, niettegenstaande er geen medewerking was van het ge meentebestuur en een enkele zelfs po gingen aanwendde tweedracht in de com missie te zaaien. Iedereen een heel enkele uitgezonderd tot zelfs de arm ste, toekende op de lijsten om het feest van de Koningin te vieren; van alle kan ten stroomden beloften: gratis melk, ge bruik paarden en wagens en auto's, gra tis bakken, koekjes, hulp, enz. Er was geestdrift, zooals we die hier niet ge kend hebben. Deze steeg zoo mogelijk nog, toen de Ambachtsvrouwe Mevr. A. A. v. Hatturn-Dekker het besclierm- vrouwschap aanvaardde' en Z.Exc. de Commissaris der Koningin zoo welwil lend was als eerevoorzitter op te treden. Voorwaar, een groote eer voor ons klein plaatsje. De tijd van voorbereiding was kort: het weer werkte niet mee, maar de geest drift deed alles. Op den morgen van 21 September stonden er vijf eerepoorten en waren verscheidene huizen versierd. Over al wapperden de vlaggen. Een zesde eere poort had het tegen den wind afgelegd. Omstreeks half negen klaarde het weer wat op en toen was ook Nisse's fanfare corps „Ons Genoegen" aanwezig, dat dien dag de feesten opluisterde en zich uit stekend van zijn taak kweet. Het feest begon met koraalmuziek van den toren. Nadat het eer'e-comité door den voorzitter afgehaald was en deze een korte toespraak gehouden had, die natuurlijk met een „Leve de Koningin" eindigde, trok men in optocht door liet dorp: muziek, commissie, eere-comité en schoolkinderen allen te voet. De stem ming was er dadelijk. Daar het weer het niet toeliet, werden de kinderspelen op de schaalsenbaan van den heer van Hat turn gehouden. Allen kregen den volgen den dag een prijs en werden goed ont haald. Ook de armen zijn dien dag niet door de commissie vergeten. 's Middags 12 uur werdeu de versierde fietsen door de jury gekeurd en om half een werd aan den optocht begonnen. Pre cies op tijd was alles in orde en kon de reusachtige stoet op tijd vertrekken. Zoo wel in zijn lengte als in zijn hoedanigheid zou hij in een stad geen kwaad figuur geslagen hebben. Alles op te noemen gaat niet. Als mooi of origineel noemen wij o. a.de Ned. Maagd met de 11 pro vin- Hoe men. met de commissie was inge nomen, blijkt wel uit het feit, dat men twee dagen lang telkens en telkens hoorde; „Leve de Commissie!" ciën, Zeeuwsche kleederdrachten, dijk werkers, geloof, hoop en liefde, de vroo- lijke buurt, roeiboot. Een stoet ruiters reed mee in den troep, die geleid werd door een ordonnans, terwijl een tweede voor de orde zorgde. Uit alle wagens en groepen klonk hoerageroep en gezang. Zelfs een regenbuitje vermocht niet de geestdrift te storen. Na terugkomst werd door de schiet- vereeniging „Prinses Juliana" van den toren geschoten en begonnen de wedstrij den. Voor iederen wedstrijd waren prijzen uitgeloofd. Een extra-prijs bad „Vreem delingenverkeer" beschikbaar gesteld voor het ringrijden te paard, n.l. een kopstel. Behalve ringrijden te paard had men voor meisjes: fietsringsteken en stoeltjewisse len, voor jongens: hanenvangen en fietsen met hindernissen. De laatste wedstrijd werd tot Zaterdag uitgesteld. Om 6 uur begon het concert: „Ons Genoegen" en de Zangvereeniging van Ellewoutsdijk wisselden elkander af en vonden een dankbaar en aandachtig luis-- terend gehoor. Tegen kwart over zeven kregen we wat vroolijker muziek en wel dra zag men jong en oud in rondedans om de tent tot de Iichtstoet kwam. Deze was geheel a giorno. Het meest trof wel de groep van acht jonge meisjes in het wit met oranjeparaplue's en drie kleurige lampions. Toen de stoet ontbonden was, werden teertonnen gebrand en bengaalsch vuur aangestoken; daarmee waren dien dag voor de commissie de feesten officieel geëindigd. Maar tot 's nachts twee uur hoorde men „Oranje boven" en „Leve de commissie". Den volgenden dag begon om 1 uur het prijsschieten van de Handboogschnt- terij en daarna voor getrouwden stokvischknuppelen. De gelukkige stok- vischwinnaar werd onder gejuich naar de muziektent gedragen, waar de commissie de prijzen uitreikte. De feesten eindigden dien dag met fietsrijden met hindernissen. Ellewoutsdijk heeft feest gevierd en flink, zóó, dat het een feest was werkelijk ter eere van de Koningin en waardig aan de beschermvrouwe en den eere-voor- zitter. Nisse. Zaterdag vierde de oudste inge zetene onzer gemeente, dhr J. Huiszoon, zijn 90e jaardag. Van alle zijden ontving do jubilaris blijken van belangstelling. Dtoor de buren was voor zijn woning een fraaie met groen versierde poort opge richt en van vele huizen uit die buurt wapperde ter eere van den kranigen grijs aard de driekleur. Dien ganschen dag was er bezoek en des avonds bracht het mu ziekgezelschap hem een serenade. 's-H. Arendskerke. Woensdag ontlast te zich hier een hevig onweder, gepaard met stortregen en veel hagel. Het on weder sloeg in de landbouwschuur van dhr 8. Wisse in de Schengepolder, ge lukkig zonder brand te veroorzaken, daar er overal splinters afgeslagen werden. H'et is juist een jaar geleden, dat de schuur daar ook afgebrand is, persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Er waren 11 personen in de schuur aanwezig. i (,,N. Z, Crt") St. Laurens. Zaterdagmiddag is het op straat vertoevende gezin vertrokken, aan gezien het door bemiddeling van een paar ingezetenen er in geslaagd is, in een andere gemeente een woning te huren, In verband met de over deze kwestie geplaatste berichtjes (niet echter door den correspondent) kan worden medegedeeld, dat deze aangelegenheid steeds de volle aandacht had van het gemeentebestuur. Dit bestuur had echte rjnet ernstige fac toren rekening te houden, welke aan bui tenstanders niet bekend waren, vandaar, dat ook verschillende raadgevingen goed en kwaad bedoeld in deze mis plaatst waren. Domburg. In een spoedeischende raads vergadering werd Vrijdagavond als eenig punt van de agenda behandeld; „De water voorziening voor de êlectriscne centrale". Daar men reeds eenigen tijd is begon nen met het boren na.a.r water, op 'het terrein bij de electrische centrale en dit steeds geen resultaten oplevert, werd be sloten nade!r te onderzoeken of de be staande pomp, voldoende toevoer van wa ter geeft voor afkoeling van de motor. Tevens zal onderzocht worden naar de mogelijkheid tot het plaatsen van een reservoir. Mocht het onderzoek geen suc ces opleveren, dan zal met het boren worden voortgegaan. Noordwelle. Doordat de stoomtram, dio om 4 uur van Zierikzee vertrekt, al hier door een onveilig sein reed, had Lionderdagnamiddag oen botsing plaats met een op de hoofdlijn staanden ledigen ba- gegewagen, waardoor dezie ontspoorde en ook den wagen achter de locomotief. Do machinist en stoker sprongen van de ma chine; persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Die schade bepaalt zich tot het wissel en eenige onderdeelen der wagens. De politic stelt een onderzoek in. Poortvliet. De gemeente-veldwachter P. van D'ijke heeft na bijna 40 jaren dienst eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Op den dag van de jubileumfeesten alhier heeft in den namiddag een tot nu toe onbekende, den 17-jarigen N. alhier een levensgevaarlijke steek met een scherp voorwerp in den rug toegebraent. De vermoedelijke dader ontkent. Dc toestand van N. is gunstig. Tengevolge van den moordaanslag op N. nebben jeugdige inwoners dezer gemeente de feestgangers uit het nabu rige S. op hardhandige wijze uit het dorp verwijderd, zoodat het slot van de feesten meer op een achtervolging met vijandige bedoelingen op groote schaal geleek, dan op een nationale feestviering. Voor de betrekking van hoofd der O.L.S. alhier hebben zich slechts 4 solli citanten aangemeld, van welke zich be reids weder één heeft teruggetrokken. De gunning door B. en \V. voor de levering van olie voor de straatverlich ting (winter 1923'24) geschiedde aan H. van IJseldijk voor den prijs van 11' i cent per liter. Kamer van. Koophandel en Fabrieken te Middelburg. (Slot.) Bij de rondvraag werd ter sprake ge bracht de postcheque en girodienst. De heer Oosterbaan gelooft er niet veel van dat de dienst op deze wijze weer zal worden hersteld. Eerst was de dienst een groot gemak voor de aangeslotenen, nu is hij een groote last. Spr. meent, dat dit weer in orde zou komen als men weer decentraliseerde. Men moet goed de ontevredenheid van den handel laten blijken. De heer Olthoff staat verbaasd dat het publiek zoo kalm blijft bij dezen wanboel bij den dienst. Een in te zenden motie kan niet scherp genoeg zijn. De voorzitter zegt: Met een motie komt de zaak niet in orde; het hangt van de aangeslotenen af of zij dit willen blijven en of zij den dienst willen doen voort bestaan. Spr. geeft in overweging nu niets te doen. De heer van den Berg zegt, dat het bureau eerst verzocht heeft om verbetering, zonder succes; nu moet ge protesteerd worden. Het opzet moet ech ter niet zijn den dienst te doen ver dwijnen, maar hem te herstellen. De lieer Stofkoper meent ook in den geest van den heer Oosterbaan te han delen als hij voorstelt de volgende motie ter kennis van den Minister te brengen: „De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche eilanden, in openbare vergadering bijeen te Middel burg, spreekt haar afkeuring uit over de wijze, waarop de centralisatie van den postcheque en girodienst wordt ten uit voer gelegd; betreurt ten sterkste, dat de gansche zakenwereld in Nederland op een dusdanfg ergerlijke wijze wordt ge dupeerd; dringt ten krachtigste aan op wederinvoering der gewone decentralisa tie van dezen dienst, zooals die voorheen bestond; en gaat over tot de orde van den dag". De heer Oosterbaan wil de juiste re dactie der motie aan het bureau over laten. Daar niemand zich tegen het zen den van de motie verklaart, wordt daar toe besloten. Hierna besloten zitting. Ned. HerV. Kerk. Beroepen te Biervliet J. P. Snoep te Ten Boer. 'i Gerei. Gemeenten. Beroepen te Sliedrecht J. VTeugdenhil te Borssele. („N. R>. C.") Goes. Hedenmorgen werden wij in de gelegenheid gesteld in de gerestaureerde absis in de Zuiderzijbeuk der Groote kerk een kijkje te nemen. Wie troffen het goed want de zon wierp haar stralen door het nieuwe raam naar binnen, zoodat het mooie van de restauratie nog beter uit kwam en in dit gedeelte van het impo- neerende kerkgebouw alles in een warm th en tegelijk zachtheid van kleur werd ■gezet, die weldadig aandeed. De opzich ter, dhr Zweedijk (architect was dhr v. d. Kloot Meyburg en aannemer fa de Bruijn en v. d. 'Weert te Goes) liet ons met be grijpelijke trots het resultaat van zeVen maanden arbeiden zien. Wat eisclit zulk een restauratie groote bekwaamheid! Heel wat geknoei en vandalisme van 'het voorgeslacht moest, gelijk bijna bij iedere restauratie, worden goedgemaakt Een dikke laag witkalk hoe dik die laag is, is in de absis daarnaast te zien moest van het metselwerk worden ver wijderd, scheuren moesten gedicht, enz. Bijna i/3 deel 'van de steenen moest door andere worden vervangen. Niet door nieu we, gelijk men bij vroegere restauraties wel deed, waardoor men meer een lapjes- deken, dan -een aesthetisch, architectonisch geheel verkreeg, maar door bijpassende, nog goede, oude steen uit afbraak van andere gebouwen. Die gewelven moesten worden versterkt en de gewelfvlakken moesten worden bij gewerkt in de vroegere wit-gele tint. Ook aan de raamvlakken in dezen halven tien- hoek (het groote én de vier kleinere) is veel werk geweest. Het groote raam zat te£ hoogte van 2 M. dichtgemetseld. Dit metselwerk is weggebroken, de stijlen (eer tijds gedeeltelijk van bepleisterd hout) werden van natuursteen gemaakt en het gewone glas vervangen door fraai ge kleurd glas, ontworpen en geleverd door den sierkunstenaar W. J. Rogtman te Haarlem. Jammer, dat de aan de kerk gebouwde woningen niet toelieten ook in het ge heele vlak der vier kleinere ramen glas aan te' brengen. Slechts in drie gelukte het doordat men er bij het buitenwerk wat op vond èen klein gedeelte glas te zetten. Toch komt de raamtraceering van al deze vlakken nu teel beter uit, doordat de nissen wat verdiept en de dorpels vernieuwd zijn. Grafzerken hier en daar verspreid en achteloos neergezet, werden in eere her steld en kregen een goedgekozen plaats in den vloer van het gerestaureerde ge deelte. De trap naar het orgel is ook weer op haar oorspronkelijke plaats aan gebracht, terwijl de eiken deur, toegang gevend tot het orgel, .eveneens schoon gemaakt is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2