nm Zaterdag 235 September 111518 87e Jaargang: VERBAZENDE VERLICHTING VAN INDIGESTIE EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Kit de ProfinGie. Kerknieuws. Dtf nummer bestaat uit twee bladen Drukkers-Exploitanten COSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Langa Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36030. Bjjkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 tmuvtv ■•tvim.«iiWMagMW»cwKaitw>iWfwaw.,»tv«:Biui»inmg»«»«KraiiW^o;JtM»rx!: MVO*t Zij die zich met 1 October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot 1 October a.s. gratis. ■Met ingang van 1 October a.s. treden als Agent voor dit blad op: TE IERSEKE dhr. i. van Putten, Noordzandstr. B 179; TE KRAB3END1JKE dhr. H. A. Fonteine, Wilhelminastr. 296. Deze agenten zullen voortaan voor ge regelde bezorging der couranten zorg dragen, terwijl de abonnementsgelden de- .zer dagen door hen zullen worden op gehaald. De Uitgevers. -.■cawr>or<,B»W!wawonf*vnnn*n XF>wiurTtfuikjkz>*Hi o»w.. - .w De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Ad ver ten ti.ën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Aauto's in Duitschland. Volgens de statistiek van de Berlijnsclie verkeerspolitie waren er op 1 Juli 1914 in Herlijn 3348 personen, die een eigen auto hielden. Op 1 Juli 1923 waren er '962. Natuurlijk behoöort het grootste ge deelte van deze 9625 automobilisten tot de onverkwikkelijke klasse der „nieuwe rijken". Wie echter mocht denken, dat dit rneerendeels O. W.-ers zijn, vergist -.zich, schrijft het Hbld. De 3348 Berlijnsche automobilisten van 1914 moesten bij het uitbreken van den oorlog hun auto's .ter beschikking van liet legerbestuur stellen, en de meesten dezer automobilisten konden zich na den ■oorlog tengevolge van de depreciatie van de Duitsche valuta achteruitgang in za ken of anderszins geen nieuwe auto meer aanschaffen. ,Wèl konden dit de O. W.-ers, de leveranciers van wapentuig, munitie, fcmrage, etc. Dat hun aantal echter be trekkelijk gering was, blijkt nit het feit, dat er begin 1920 in heel Berlijn slechts 1219 particuliere auto's waren dus nog niet eens half zooveel als in 1914! Het schijnt, dat de revolutie den „Schie ter" een nog hetere conjunctuur heeft gebracht dan de oorlog, want van begin 1920 tot 1 Juli 1921 zien wij het aantal auto's in Berlijn opeens aanzienlijk stij gen. De meesten dezer nieuwbakken auto mobilisten behoorden zonder twijfel tot de lieden, die de vrijgekomen legervoor- raden opkochten en met ontzaglijke win sten weer van de hand deden, of die op andere wijze munt, véél munt uit den nood des volks wisten te slaan. Na Juli 1921 echter gaat het aantal Berlijnsche auto's met een scherpe curve naar bpven. Destijds, in den tijd van 1921 tot '22, was het depreciatieproces van de Mark eigenlijk pas goed begonnen en aan de beurs begonnen de effecten met den dollar mee te springen. De tijd voor de speculanten was gekomen! Er werd grof gespeculeerd en grof verdiend en <op 1 Juli 1923 bedroeg het aantal par ticuliere auto's 6843! Men ziet, dat er een nauw verhand bestaat tussclien jbeursconjuctuur en automobilisme De Mark blééf dalen, kelderde in steeds •sneller tempo. De Ruhrbezetting gooide er nog een schepje op. Steeds harder ging tiet bergafwaarts. En steeds hooger klommen de effecten. Ileisa-hoezee! En 1 Juli 1923 waren er 9625 automobi listen in Berlijn! Dezelfde ontwikkeling valt bij de toe neming van het aantal motorrijwielen ■waar te nemen. Vóór den oorlog waren er in Berlijn 743,1 op 1 Juli 1922 reeds @000, op 1 Juli van dit jaar ten naaste bij 6000! De Markdepreciatie, die breede lagen van het Duitsche volk in de diepste el lende, in sclirijnenden nood heeft gedom peld, heeft tegelijkertijd het stadsbeeld van Berlijn gestoffeerd met duizenden glanzende, fonkelende luxe-auto's. C Korte berichten. Baldwin heeft Parijs verlaten en 'is te Londen teruggekeerd. .Voor zijn ver trek had de Britsche premier nog een kort onderhoud met Poincaré. Het af scheid der beide politici was zeer harte lijk en de bladen zien ook daarin een bewijs ,dat de toestand zich ontspannen heeft en dat het onderhoud Baldwin Poincaré den weg gebaand heeft naar een regeling van .de herstel- en Roer- kwestie. Heden zal Baldwin een confe rentie hebben met Curzon, begin der vol gende week met de andere té Londen aanwezige leden van het kabinet. Naar de „N.R.C." meldt, heeft de rechter van instructie, die belast is met het onderzoek van het op de Belgische kust igelande Diuitsche vliegtuig, dat hon derden kilo's marken vervoerde, onder de papieren der drie inzittenden een pas poort gevonden, dat aan een der drie door de Engelsche regeering verstrekt was Er zullen hierover langs diplomatiekere weg nadere inlichtingen in Engeland ge vraagd worden. Eie Messagero verneemt uit Milaan, dat een toer-auto met 27 touristen aan den rand van den weg naar Biwaceo om gevallen is. Alle inzittenden zijn gewond, waaronder 4 doodelijk. De toestand in Opper-Baden begint eenigszins tot kalmte te komen. Daar er Donderdag geen ongeregeldheden voorgekomen zijn, is de veiligheidspolitie uit Freiburg terug geroepen. De arbeid is echter nog niet hervat, daar de stakers uitbetaling voor de stadingsdagen ver langen, hetgeen de werkgevers weigeren. De Zionistenvervolging in Rusland en in de Oekraine lieeft weer grooteren vorm aangenomen. In 'Kieuw heeft men een groot aantal Zionisten ge arresteerd en velen hunner zijn verban nen. D© ontwapeningscommissie te Ge- nèvo beeft zich mot 16 tegen 7 stemmen uitgesproken voor een toielaten van D'uitsch land tot do onderteekening' van het toe komstig verdrag van ouderlingen bij stand noig voor dat Duitschland deel van den Volkenbond, zal uitmaken. Volgens de ,,Augsb. Posts." wordt in Beieren do aanstelling 'overwogen van i De Hollandse he MoT en. Opgericht is de vereeniging met bo- vengenoemden naam, tot bescherming van onze oud-Hollandsche molens, de attractie der vreemdelingen bij een bezoek aan ons land. In 't bestuur heeft o.a. zitting de heer 13. von Brucken Fock', te Goes. De minimum-contributie is f5 per jaar of £60 ineens, voor donateurs f 50 per jaar of f 500 ineens. Het kan toor der Vereeniging is gevestigd Hee- rengracht 260 -260. R eciiap'i tula 11 e. Blijkens de recapitulatie, op de be- trooiing van staatsuitgaven voor het ienstjaar 1924, waarin de geraam de bedragen voor de verschillende hoofdstukken afzonderlijk vergeleken worden met de toegestane bedragen voor 1923, blijft de totale raming voor 1924 beneden het bedrag toe gestaan voor 1923 met, de som van f 52.156.276.201/2. Opruiende taal. Te Amsterdam zal Zondag een so cialistische meeting gehouden wor den, waaraan betoogers uit het ge- heele lancl kunnen deelnemen. Dertig extra-treinen zullen rijden., zoodat de Zondagsontheiliging niet gering zal zijn. Ook getuigt dit nu juist niet van de armoede der roode proletaren, an ders zou men 't geld wel besteden tot leniging van eigen of anderer nood. Nu bevat „Het Volk" van gister avond een aansporing tot bezoek aan deze demonstratie en wel o.a. in de volgende bewoordingen: „Colijn strooit doorns voor onzen voet. Wij vragen niet, dat gij bloemen Want, als de jonge dames van de H. B. S. komen, en zij maken spoedig kennis met een jongeheer, die een onderwijzerspositie gekregen heeft, en dan het huwelijksbootje instappen, en hun huishouden gaan beginnen en de vrouw niets anders geleerd heeft dan Fransch, Duitsch en Engelsc'h en pianospelen en niet huishouden geleera, het echte woord huishouden, ik geef u de verzekering, dat de te korten zich spoedig doeii" gevoelen en de vrede verdwijnt, omdat'manlief z'n t'ractement niet hoog genoeg is, ren nu zegt elke plattelandsche huismoe der, als de Regeering voor zulken tractementen moeten geven, is f3000 niet genoeg, maar ze komen er met f5000 ook niet. De plattelandsche huismoeders zeggen: tegenwoordig zouden de vrouwtjes niets meer doen als ze moeten werken dan zijn ze ziek, maar uitgaan en reizen de wasch buitenshuis en gestreken binnenkomen goed verstellen, kousen stoppen vin den ze naar, van aardappels schillen worden de vingers te vuil. Als dat •alles door anderen moet gedaan wor den, is er geen geld genoeg voor zoo'n huishouding. Nog veel meer zou ik hierover kunnen schrijven, de beste huismoeders zullen zeggen: het is de waarheid, waar de anderen niets zeg gen en even den neus optrekken. Benoemd met ingang van 1 Oct. tot kommies ,2e kl. Wi. Moerdijk te Zuid- dorpe, J. van Lent te Hontenisse; A. E. Harmsen te Hulst, L. Hector te Sluis en verplaatst de kommiezen 2e kl. Priester ■en v. Strien van Hans weert naar Wiern- hout, gem. Zundert (N.-Br.). Eervol ont slagen de rijkskierk mej. J. J. van den 69 een le v ens m id d el en di c t af or. De ze titulairis zal de bevoegdheid krijgen zelfstandig alle maatregelen te nemen om zoo afdoende mogelijk de levensmiddelen- Voorziening in Beieren te regelen. Alvorens naar Europa te vertrekken verklaarde de Duitsche gezant te Was hington, Wiedfeldt, dat Duitschland zou trachten een groote 1 e e n i n g voor het herstel op te nemen, zoodra het lijde lijk verzet in de Roer zou zijn afgeloo- pen. De ontevredenheid onder de Enge 1 sche landbouwers, die met graan verbouwen slechts geld ver liezen, is zoozeer toegeiiomen, dat zij' nu dreigen hun akkers in weiland om 'te zetten, dat veel meer rendeert en veel mi'nder werkkrachten "veréischt. Dit zou het ernstige gevolg hebben, dat 80.000 veldarbeiders in de knel zouden komen en Engeland in oorlogstijd weer het.groot ste .gedeelte van zijn broodkoren over zee zou moeben aanvoeren. Een afvaardi ging van boeren zal nog eens aandringen 'op steun van regeeringswege. Uit Madrid wordt gemeld, dat een Spaansche vloot, uit 6 kruisers en'12 tor pedojagers bestaande, begonnen zou zijn de heuvels boven de reede van Alhuoe- mas (Marokko) te bombardeeren. Die raad van revisie van het Rajh- loger heeft het besluit van den krijgs raad te Dusseldorp, waarbij1 de student Raabe ter dood is veroordeeld, gehandhaafd. Er blij'ft nu voor den ver oordeelde enkel nog het verzoek tot gra tie aan den president van de republiek over. Het is traditie in Frankrijk, dat, wan neer het een doodvonnis geldt, aan den advocaat van den ter dood veroordeelde een audiëntie bij den president verleend wordt. Die Nederlandsche verdediger van Raabe heeft zulk een audiëntie ook aan gevraagd. strooit op onzen weg, zooals ook al weer in 't buitenland gebeurt. Maar wel vragen we: help allen mee Zon dag Amsterdam te verven met de kleur der opstandigheid. Draag allen buitenlui en Amsterdammers onze roode kleur op uw borst, op uw hoed, in uw haren. Laat lang vóór en uren na de be tooging geheel Amsterdam zien aan de roode bloemen, die gij draagt, dat ge behoort tot de onzen. Tot de dreigers, zoolang het kan! Tot de vechters, als hlet moet!" Men lette op de opruiende taal. Ma,ar als de hotsingen met de gewa pende macht komen, dan trekken de leiders zich natuurlijk als altijd terug. Huismoeders. Het onderstaande, dat wij in „De Nederlander" lazen, trekt ons aan, omdat het in vele gevallen, helaas, opgaat. Het is maar een plattelander, die 't zegt, doclh hij schrijft rake waar heden. Een ambtenaar had gezegd, alles duur, dus geen verlaging van tracte- ment. Nu vraag ik, aldus de platte lander, daar tegenover: wat moeten dan een burgerneringdoende of ge wone burgers doen, nu nog geëischt wordt hooge belastingen van dat beetje inkomen, dat ze hebben, zelfs velen met geen f2000 inkomen, waar de belasting nog vanaf moet. Maar weet ge wat de Plattelandsche bur gers zeggen: de tering naar de ne ring zetten! en dat zou ik ook aanra den aan dezulken, waar intrekking van art. 40 gebeurt om ons land voor ondergang te bewaren. Maar dit is zekereen gulden is een gulden, maar dat de eene huismoeder meer met één gulden doet dan de andere, is ook een feit en een waarheid. Houten te Haarlem. En met 1 Nov. a.s. de kommies le kl. P. Boudens Az. te Rotterdam. Dir J. H. A. van Dale, geneesheer- directeur van de stichting „Veldwijk" der Ohr. Vereen, voor Krankzinnigen-verple- :ging te Ermelo, zal binnenkort- om ge zondheidsredenen zijn ambt neerleggen en zich te Zeist vestigen. D'r Van Dale is geboren te Sluis en een zoon van wijlen den bekenden taal- vorscher en hoofd der openbare school aldaar J. H. van Diale. Op de Wiaterstaatsbegrooting voor 1924 komen o.a. voor: verbetering naven Vlissingfen £755.000 (vorig jaar f5000) beveiligingswerken in het kanaal door Wialeberen in totaal f 192.000, waarvan voor 1924 f 20.000. Indien in 1923 de ijzeren sluisdeuren in het kanaal door Zuid-Bieveland waarvoor bij1 de begroeting van dat jaar een bedrag is uitgetrokken van f50.000 zijn verniewd, dan blijft nog één stel deuren, gemaakt in 1866, te ver nieuwen over. Voor dit doel wordt thans 30.000 uitgetrokken. Voor de nieuwe sluis te Wlemeldinge wordt een bedrag van f (630.000 aangevraagd, welke gelden ip hoofdzaak zullen dienen voor opbouw van het sluisgebouw met aanvaarding van mu ren en steenglooiingen (2e gedeelte) als mede voor ontgraving van het binnentoe- leidingskanajal (le gedeelte). Verder merkt de minister nog op: Met den wensch van de Kamer inzake de hsven van Vlissingen rekening hou dende, zal nu in de eerste plaats de bouw van den kademuur zijn ter hand te nemen. Naar het zich laat aanzien, zal in den loop van 1923 ©en beslissing kunnen val len omtrent het project van dien muur, waarna besteding kan volgen. Op dit jaar is echter .geen geld beschikbaar voor den bouw, zoodat met den bouw van den muur eerst in 1924 kan worden begonnen. kan in vijf minuten worden verkregen door het gebruik van een half theelepeltje Gebismureerd Magnesium in een kleine hoeveelheid warm water, onmiddellijk na het nuttigen van voedsel, of wanneer pijn wordt gevoeld. Duizenden die het gepro beerd hebben verklaren dat er geen middel bestaat, dat met Gebismureerd Magnesium te vergelijken is voor indigestie, maag ontsteking, aciditeit en dyspepsie. Denkt er aan om Gebismureerd Magnesium te vragen, het middel dat gewaarborgd wordt Uw pijn binnen 5 minuten tot bedaren te zullen brengen, of anders kunt gij op aanvraag Uw geld terug bekomen. Gebismureerd Magnesium Depót, Nassau- kade 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten. Weigert alle vervangingsmiddelen. Let er op dat gij het echte Gebismureerd Magnesium krijgt. Middelburg. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit nr van het Algv Ned. Verbond, afd. Middelburg. Dhr Ou dendijk zal een interessante lezing houden toegelicht met Nederlandsche liederen. „El© Zeeland". D/e booten van de Kon. Stoomvaartmaatschappij „Zee land" vertrekken tot en met 6 October van Vlissingien te 2.30, aankomst Fol kestone 7.25 en te Londen 9.36; vertrek Londen 8.45, Folkestone 10.35, aankomst Vlissingien 5.35, vanaf 7 October wordt bet vertrek uit Vlissingien 2.15; aankomst Folkestone 7.25, Londen 9.18, vertrek Londen 9.05, Folkestone 10.50, aankomst Vlissingien 4.50. Vlissingen. Donderdagochtend is een 13-jarig meisje, dat zich met haar 3-jarig broertje op het strand bij het eiland be vond, aangerand door een onbekend ge bleven individu, die haar belette te schree- wen door zijn hand op haar mond te leggen en haar grootendeels het haar afknipte. Hij heeft 't afgeknipte haar in zijn zak gestoken en is toen gevlucht. („M. Cürt") Wissenterke. Donderdag j.I. heeft men alhier het jubileumfeest gevierd. Het feest werd ingeluid door klokgelui. Daar op volgde koraalmuaiëk van Apollo". Te 9 uur kerkdienst, waarin de feest rede van da v. d. Linde werd afgewis seld door gemeenschappelijk gezang, een fantasie over Nederlandsche volksliede ren op het orgel, bespeeld door den mu sicus Ed. Flips© uit Rotterdam eneen vijftal liederen werden uitgevoerd door het .zangkoor „Hosanna", onder leiding van den heer Te Gussinklo. Tegen 11 uur, begeleid door Apollo", een zevental liedjes der schooljeugd, die daags te voren getracteerd waren en een muzika- len omgang hadden gemaakt en 's avonds ©enige ordeoefeningen met lampions, uit gevoerd. Van 1 tot half 3 een optocht Man ruiters, allegorische wagens, versier- dte tilbury's en fietsen. In den verderen namiddag ringrijden van tilbury's, fietsen en motorfietsen, volksspelen voor jonge ren en ouderen, zanguitvoering van „Ho sanna", (optocht met licht en concert van Apollo". Te 9 uur openluchtbioscoop in de Voorstraat, en tot slot een fakkel optocht. („M. Crt") Tholen. Met ingang van 1 Oct. a.s. wegens gezondheidsredenen eervol ontsla gen de Rijksveldwachter brigadier «titu lair dhr J. Pijpelink. Ned. Herv. Iterfc. Beroepen te Ameide o.a., A. J. ,W. van' Ingen te Hattem; te Biggekerke J. Poort te Eikerzee. Bedankt voor Workum door J. Kjjne te Zevenhuizen; voor Tolsbroek door D. Plantinga te Etburgvoor Raamsdonk door H. A. Leenmans te Bodegraven. Aangenomen naar Oosterend op Texel door H. Jansen, cand. te. Utrecht; naar Wou- brugge door J. Kijne te Zevenhuizen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Koog Zaandijk en be dankt voor Boornbergum, Rottevaile, Brou wershaven, Suameer, Alteveer, Kommerzijl, Krabbendam, Gramsbergen, Nieuw-Buinen Zalk en Tweede Exloërmond door H. van den Elskamp, cand. te Kampen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam J. Fraanje te Barne- veld (vroeger te Rotterdam).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1