%o 908 Vrijdajt 21 September 1023 37r Jaargaag Buitenland. IN OEN MAALSTROOM. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bjjkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Zij die zich met 1 October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot 1 October a.s. gratis. De vervlaamsching der Gentsche hooge- school. Het actiecomité voor de vervlaamsching van de universiteit te Gent en het Al gemeen Vlaamsch Studentenverbond heb ben thans overal in het Vlaamsche land, ook te Brussel, aanplakbiljetten verspreid, waarbij de gedeeltelijke vernederland- sching van de Gentsche universiteit een fopperij en een bespotting van het Vlaam sche volksrecht wordt geheeten. Alle stu denten worden aangespoord, niet naar de gedeeltelijke Vlaamsche afdeeling te Gent te gaan en de hulp van alle Vlamingen wordt ingeroepen om deze boycot-bewe ging te doen slagen. Zondag hielden de gedelegeerden van het West Vlaamsch verbond van oud-studenten een verga dering, waar met zeventien stemmen voor, vier tegen en één onthouding, besloten werd, de boycot-actie te steunen. (N. R. C.). Gij zult niet stelen! Volgens de laatste uit Essen ontvan gen berichten namen de Franschen de volgende geldsommen in beslag500 milliard op de volksbank te Koblenz; 4 billioen mark te Mulheim en 47 millard mark te Duisburg. Nog werd 75 millard mark van de stad Gelsenkirchen opge- leïscht. Deze gemeente heeft evenwel evenals Essen en Bochum geweigerd deze sommen te betalen. Toen is men maar weer aan ,t ,;nemen" gegaan en wer den te Duisburg, Dortmund en Essen hon derden millioenen marken in beslag ge nomen. Het oorlogsrecht is tegenwoordig ver bazend rekbaar; men rukt maar in en steelt eenvoudig wat los en vast zit. Het is wel mogelijk, dat dit alles door wat kromme juristerij is recht te praten, maar voor een gewoon mensch blijft stelen stelen of 't nu op zijn bolsjewieksch „onteigenen", of op zijn Fransch „in- beslagnemen heet, zegt de Amst. Oorlcgsrestjes. Met het opruimen van het wrak van de Vindictive, te Oostende, wordt voort gang gemaakt. De interessantste stukken brengt men naar het Militair Museum te Brussel over. Een door de Duitsche marine in de Oostendsche haven achter gelaten drijvend dok van 109 M. bij 16 M. is nu aan een Antwerpsche firma verkocht voor 107.000 frank, op voor waarde dat het te Oostende, na herstel, in gebruik zal blijven. Een Belgische ge wezen mailboot van de lijn Oostende- Dover, de Rapide, werd toegewezen aan een Nederlandsche firma, Voor f 46.759. Het laagste aanbod (frcs 190.125) kwam eveneens van een Nederlandsche firma, uit Middelbare. Aardschokken. 65). Juist op dat oogenblik werd er gescheld en een paar minuten later was ik op weg om een zieke op te zoeken. Steven ging dén volgenden dag ver der met zijn werk en ongeveer twee maan den later had hij' zijn boek af. „Wil je het lezen, Dian?" zei hij. „Ik zou .graag je oordeel weten voordat ik het naar een uitgever stuur". Ik stemde daarin graag .toe. Ik had mij vaak afgevraagd, hoe dit boek, waar aan hij met zooveel ijver had gewerkt er wel uit zou zien. Ik was haast bang om het te lezen, want indien het eens een teleurstelling en een mislukking zou zijn! Op dit boek was in menig opzicht zijn hoop gevestigd. Hij beschouwde het- als een antwoord Gods. Als het mocht mis lukken, vreesde ik voor de gevolgen. Het zou Zijin, alsof deze eerste poging om bergopwaarts te klimmen een ijidele ironie zou zijn. Zoo dacht ik tenminste maar ik vergiste mij. Ik bemerkte, dat zijn geloof op iets zokerders was gegrondvest dan op uitwendig .succes. „Steven", zei ik tegen hem, „stel je eens voor dat je werk geen opgang maakt". „Dat is heel waarschijnlijk", zei hij, „maar voor mij maakt dat geen verschil. Het is voor mij geweest een brug over een vreeselijke kloof en daarvoor blijf ik dankbaar. Ben j© bevreesd voor iet», Dian?" „Of een boek al dan niet zal slagen, is vaak zeer onberekenbaar", ,zei ik, „en ik zou niet graag willen, dut je te veel De aardbodem schijnt maar niet tot rust te kunnen komen. Uit Bretagne (Frankrijk) wordt gemeld, dat "daar een scerke aardschok is waargenomen in de streek van Paimpol. De schok hield twin tig seconden aan. Een andere minder sterke aardschok, werd te Cancale ge voeld. Ook uit Cromer (Norfolk) komen berich ten van seismologische verschijnselen. In sommige huizen werden losstaande voor werpen van hun plaats geschoven. De patiënten van een ziekenhuis te Cromer namen allen de verschijnselen waar en vertelden bun ervaringen aan de verpleeg sters. Dezen, druk bezig met haar werk, hadden echter de bodembeweging niet op gemerkt en hadden slechts een trillen van de vensterruiten waargenomen. Korte berichten. Blijkens een bericht uit Allahabad zijn daar tijdingen ontvangen uit Mesjed over een hevige aardbeving in de Per zische provincie Khorasson, in den och tend van 17 dezer. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Te Mesjed zelf zijn lichte schokken gevoeld, die echter geen schade hebben teweeggebracht. Volgens een telegram uit Riga 'is Semashko, de waarnemend sovjet vertegenwoordiger in Letland, verdwene n. Een groot aantal belang wekkende bolscliewistische documenten alsmede een aanzienlijk deel van bet fonds der bolschewistischë legatie te Riga worden vermist. De devise n-r a z z i a, die in alle café'é te Berlijn is gehouden, lieeft goede resultaten opgeleverd. In beslag zijn ge nomen: 3120 dollars, 36 Engelsche pon den, 373 gulden, 1402 Tsjecho-Slowaki- scbe kronen, 475 Zwitsersche francs. Voorts werden Oostenrijksche kronen, Poolsche marken, en zelfs een Wrangel sovjet-roebel in beslag genomen. Naar de Badensche bladen uit het Badensche Oberland vernemen, vertoeft daar o. a. de bekende Berlijnsche communist en vroegere politiepresi- dent Eichhom om de arbeiders tot actie in communistischen zin op te hitsen. Ook de Badensche communisten voeren in het Oberland een omvangrijke propaganda, die ook onder de boeren wordt gevoerd, waarbij gebruik gemaakt wordt van de leuze: tegen belastingbetaling. Men schetst den toestand in Albanië als zeer ernstig. Het Kosovo-comité onder leiding van Avdi-Beg-Toptani, zou een staatsgreep voorbereiden van den zelfden aard, als onlangs in Bulgarije plaats had'. Er gaan geruchten, dat Italië de actie ondersteunt. De berichten uit Darijs over liet onderhoud Baldwin-Poincaré hébben iii Duitschland een gunstigen indruk gemaakt. Men schrijft deze toenadering toe aan de démarches der Belgische di plomatie. De geruchten, dat het lijdelijk verzet aan de Roer reeds zou zijn opge bouwde op 'het succes van je werk". „Wees niet bang, Dan. 'Het zal een heele slag voor mij zijn, als het boek niet wordt aangenomen, maar het kan mij niet terug drijven naar het oude léven - tenminste, dat denk ik niet. In ieder geval kan ik niet .teruggaan, zoolang de hoop in mij blijft leven". Ik nam zijn boek op .een avond met mij mee naar mijn kamer en "las het met groote belangstelling. De groote- bekoring ervan was de diepe ernst en' de gloed, waarmee het was geschreven. Ik las het hier en daar met groote instemming en het sleepte mij mee -als een stortvloed. Het „meest indrukwekkende deel er van was ongetwijfeld wat hij noemde „het visioen van het verderf". Hierin schil derde hij niet levendige kleuren zékere toestanden in het leven eener groote stad Hij liet den lezer zien, zooals ik het nog nooit iiaa gezien, de afschuwelijke naakt heid, do bittere ironie, de wreede hol heid en leegheid van vele dingen, die de menschen met Zooveel begeerte zoeken. Al de bitterheid van zijn ziel scheen hij hierin u'it te storten. Hij bracht aan het licht, dat zoogenaamde vroomheid niets anders is dan schijnheiligheid, in weer wil van het formeele kerkbezoek en dat menig huwelijk, wijl de liefde er in ont breekt, niets meer is dan een bespotting der waarheid. Indien ik het boek had gesloten na het ■einde van het tweede deel, zou ik heb ben gezegd: „De aarde is een hel. De pessimisten hebben gelijk!" Toen ik het derde deel las, het visioen van de ware vrijheid, werd ik zeer ontroerd door de tragiek der omstandigheden. Ik proefde er den strijd van mijn vriend in; ik her kende de krachten, die in hem werkten en die er hem toe leidden om te probee- ren het goede te zien in de dingen om geven, worden echter beslist tegenge sproken. De Bulgaarscbe delegatie bij den volkenbond spreekt tegen, dat in Noord- Bulgarije een boeren- en commu nisten-revolutie zou zijn uitgebro ken. De toestand is volkomen ordelijk. Ondanks de tegenspraken van de Bulgaar- sche gezantschappen houden de geruch ten over een revolutie in Bulgarije aan. De communisten hebben nu weer in eeni ge steden en dorpen de politiebureaux en kazernes aangevallen, om 'de tien da gen geleden gevangen gezette „kamera den" te bevrijden. Troepen verspreidden de aanvallers; te Starazagora werden 6 aanvallers gedood en eenige gewond. De Nationale Bank te Brussel heeft dezer dagen een groot gewicht aan mar ken in bankbiljetten verkocht als oud papier. De opbrengst was ongeveer hon derdmaal zoo hoog als de nominale waar de van de papiertjes volgens den huidi- gen koers. Te Duisburg zijn opnieuw 140 spoor wegarbeiders met hun gezin, te zamen ongeveer 300 menschen, uitgezet. Te Washington is bij het onderzoek van inlandsche stookolie op het bureau van gehalteonderzoek de brandstof ontploft, waarbij een man gedood is en negen gewond zijn, doordat de bran dende olie zich over hen uitstortte. Het onderzoeksgebouwtje is vernield. Te W'oenen zijn ingevolge meenings- venschillen tusschen de bioscoop-exploitan ten en employe's over het collectief ar beidscontract na vergeefsche handelingen de cinema's .gesloten. De gerestaureerde Nieuwe Kerk te Delft. Hedenmiddag had de aanbieding plaats van het nog restende gedeelte van het huldeblijk van het Nederlandsche volk aan onze jubilcerende Koningin, n.l. de restauratie van het koor der Nieuwe kerk te Delft, waar de Oranjes begraven lig gen. Te twee uur ving de plechtigheid aan met orgelspel van dr Joh. Wagenaar, die geassisteerd werd door een koper ensemble. Daarna zong de Madrigaal- vereeniging onder leiding van Sam Dres den Ps. 138 naar woorden van J. P. Sweelinck, waarna de voorzitter van het nationaal comité, liet Tweede Kamerlid dhr. v. d. Voort van Zijp, de tolk van ons volk was en met een toepasselijke rede het huldeblijk aan, H, M. 'de Ko ningin aanbood. De rede was getiteld „Vorstin, Vorstenhuis, Vaderland". .„Er is veel stof tot dankbaarheid in onzen groóten doch moeilijken tijd"; met deze wmorden ving aan de Kerstgroet, die in bange dagen een Vorstin richtte tot Haaf Voilé Dat hebberi ook de laatste Wekeü ge toond. Ons Volk is op den vijfden Sep tember naar zijn bedehuizen opgetrok ken. Door heel het label! is een blijde hem heen. Ik zag, hoe hij hunkerde naar de zonnestraal, die verborgen was ach ter donkere wolken. Zijn toon van schrij ven was niet jubelend; cr was geen groote overtuiging in hem, maar er was hoop. Hij had de duisternis van den nacht beschre ven met veel meer kracht, dan de hel derheid van den dag. Neen, er was geen dag in het boek; het was slechts de eer ste schemering, die het komende licht aankondigde. Ik kon bijna zien het roode schijnsel van de opgaande zon, het was morgen. Den volgenden mérgen vond ik mijn vriend in geen te beste stemming. Hij was vermoeid en overspannen. Toch yerman- d© hij zich, toen ik hem een voorgenomen bezoek van Hope aankondigde. Zij had het mij juist doen weten. Daarom deed ik dan ook mijn ochtend bezoeken zoo vlug af als mogelijk was en toen ik terugkwam, jvas Hope Hillyer ter al. Ik vond haar vroolijk pratende met Steven, die onder haar invloed heel wat opgewekter was geworden. „Ik ben hier gekomen om twee redenen, dr Roberts", zeide zij, „de eerste is voor zaken in verband met mijn werk; de an dere is om u "te vertellen, 'dat juffrouw Naomi Reviere mij heeft gevraagd om bij .haar te komen in Devonshire en mijn vacantie met haar door te brengen. Ziet u, He zomer is al haast voorbij én ik heb nog geen rust genomen en toch 'voel ik, dat ik het noodig heb". „Ik wist niet, dat u juffrouw Reviere kende", zei ik wat verlegen. „O ja, ik ken haar heel goed. Zij komt ons huis dikwijls bezoeken en haar oom is ©en van de menschen, die ons financieel het meest steunen". „Ken ik naar oom?" vrcoeg ik. „Ik weet net niet. Misschien wel. Zijn naam' is Gray Edward Gray". jubel gehoord. Bewust en onbewust was er aanbid ding van Hem, Die schitterend Zijn trouw bewezen heeft aan de Vorstin, onder Wier bestuur gedurende het vierde eener eeuw ons volk een gelukkig tijdperk heeft doorgemaakt, gelukkig misschien niet 't minst in de laatste jaren, ondanks zwa- ren druk, duizendvoudig bevoorrecht als het was boven andere natiën. En ook in deze samenkomst, die het waardig slot vormt van de vreugdedagen, vangen wij aan met de belijdenis: „Eere zij den Koning der Eeuwen". Majesteit, wij danken U, dat Gij gedu rende deze vijf en twintig jaren U ge heel aan Uw volk gegeven hebt. Gij zrjt niet hoog bóven dat Volk blijven staan: Gij zijt in geen enkel opzicht vreemd aan dat volk gebleven. Van den aanvang van Uwe regeering af hebt Gij U onder Uw Volk bewogen, en Gij kent het: Gij kent liet in zijn arbeid en in zijn spelen, in zijn zorgen en in zijn lach; Gij kent het in zijn roezige fabrieken, en op zijn levendige rivieren, en op zijn vruchtbare akkers. Majesteit, wij danken U, dat Gij zoo trouw voor de belangen van Uw volk hebt gewaakt. Wat aan geestelijk goed ons Tolk rijker kon maken, het mocht zich steeds in Uw warme belangstelling verheugen. Gij waart gereed om in groo- ten nood door Uw kloeke daad mach tigen steun te verleenen door een natio naal Comité, dat terecht het praedicaat „Koninklijk" dragen mocht. Bij zware ram pen, als dijken bezweken, of ellende rond waarde over de heide, of de storm méér slachtoffers vroeg van ons dappere zee volk, waart Gij de eerste om hulp te bieden. En Gij zijt ook, zonder dat de wereld het bemerkte, de eenvoudige woning bin nengegaan en hebt U nedergezet 'bij het leger van bet kranke kind en hebt door Uw troostrijk gebed en Uw vriendelijk woord haar bet sterven verlicht. Majesteit, wij danken U, dat Gij Uw zorg hebt willen wijden aan het verzeke ren van de veiligheid onzer grenzen, niet het minst in de jaren, dat voortdurend gevaar van twee kanten dreigde, en zoo wel van U als van Uwer Majesteits Re geering naast beleid Vooral zelfbeheer- sching werd geëischt. In den vroegen mistigen herfstmorgen stondt Gü op de commandobrug van de boot, die U langs den Waterweg naar een der stellingen voerde. Onvermoeid hebt gij de manschappen in hun vaak zwaren dienst bezocht. Aan die dankbaarheid jegens U zijn Vorstin, Die slechts voor Haar Volk heeft geleefd, en op Wie Haar Volk steeds rekenen kon, heeft ons volk uiting willen geven, door dit gerestaureerde koor op te richten als een monument. Geen Nederlander, die met gebogen hooffl dit koctf betreedt. Hier heerscht niet de stilte des doods, maar worden Vernomen levende klanken der historie. Het beeld van den gestorven held rust daar in marmer op de sponde: jnaar naai' „O ja", antwoordde ik, „ik ken nem en zijn zoon ook; nij belooft een even groot philantroop te worden als zijn vader Walter Gray. Kent u hem?" Een blos overtoog haar gelaat, een blos, dien Steven en ik beiden duidelijk zagen. „Ja, ik ken hem", antwoordde zij, en gaf dadelijk aan het gesprek een an dere richting. „U zult ons toch wel eens doen weten, hoe u het maakt in Devonshire, niet waar?" vroeg ik. Zij keek mij eenige ©ogenblikken ern stig aan en zei toen: „U ziet er ook uit, alsof n noodig eens vacantie moest nemen, dr Roberts, naast even noodig als mijnheer Edgcumbe. En de lucht van Ilfracombe in Devonshire is heel gezond". „Toen zij weg was, was het, alsof er een wolk voor de zon was geschoven en wii' zwegen beiden een tijdlang; toen barstte Steven plotseling op somberen toon uit: „Dan, ik geloof in een hemel op aarde; ik moet er wel in gelooven, als ik haar zie; maar hij is_ niet voor mij, beste ke rel, niet voor mij". HOOFDSTUK IV. De vloek van het verleden. Dirie dagen daarna was Steven op weg naar ©en van de voornaamste uitgevers- finma's ©n vroeg den directeur te spre ken, dien hij vroeger gekend had en wiens naam George Kent was.' George Kent keek Steven min of meer verdacht aan, toen hij binnenkwam en nam hem van het hoofd tot de voeten op. Blijkbaar was er iets in de verschijning van mijn vriend, dat hem gerust stelde, want 'hij' noodigde hem vriendelijk uit om te igaan zitten. „Het is jaren 'gvsleden, dat ik u gezien Zelfs vrouwen klagen. Wij leven in een drukkenden tijd. Zelfs wouwen klagen somwijlen. Het is een feit, dat velen op een crisispunt zijn aanbeland, waarop öf hun gezondheid moet lijden óf zij hun werk moeten op geven. Duizeligheid en pijn in den rug zijn waarschuwingen van opkomende nierkwalen. Laat uw werk dan een poos rusten; gij hebt gebiedend rust, ontspanning en frissche lucht meer levenszonneschijn noodig. Overwerking strijdt met onze levens- eischen; al te vaak is zij de oorzaak van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen voldoen aan alle eischen. Zij herstellen de on gemakken en onrust, yeroorzaakt door nierverschijns'elen als urinaire kwalen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen, rheu- matische pijnen en zenuwoverspanning. Zelfs gevorderde nierstoornissen als nierzand, nier- en blaasontsteking, spit, rheumatiek, nierwaterzucht eu ischias worden met succes bestreden door Fos ter's .Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per doos. (30) voren treedt zij® bronzen gestalte, als wild© zij ons eraan herinneren, dat Prins Willem I onverwoestbaar zij® stempel op onzio historie heeft gezet. 'Zoo moge ..jk dan nu in opdracht van het „Comité voor het Nationaal Hulde blijk aan Hare Majesteit de Koningin", namens Uw Volk Uwe Majesteit aanbie den dit gerestaureerde koor; en ik moge Uwe Majesteit daarbij de verzekering ge ven, dat net aanzienlijken en eenvoudiger: vooral vele eenvoudigen, een vreugde was U in dezen vorm te mogen scnenken een lolijk va,n dankbaarneid en van hulde. Dit monument, dat wij voor onze Vor stin oprienten, eert 'tevens ons Vorsten huis. Ons volk ziet toch in U vóór alles een Oranje. In geestelijken zin reiken Uwe Majesteit en de Vader des Vaderlands elkander de hand. Als vrij Volk eeren Wij U, omdat Uw Huis bewees reent en gelijk te willen. Als vrij volk ©eren wij U, omdat wij, hoe dan ook vaak verdeeld, rondog, Uw"*-, troon staande, één volk zijn, Diat is d©-" waarborg, die üw late ons steeds ga* Dit doet ook Gij als plichtgetrouwe, streng c.onstitutioneele Vorstin, Wjer gge stalt© daar voor ons oprijst hoog boven de z„g. democratie onzer dagen, die vtan geen verantwoordelijkheid weet, en indien zij ze al ként, haar van zich afschuift. Gij hebt ons volk geleerd zichzelf te z'ijn. Gedurende vijf en twintig jaren hebt Gij bet Vaderland gediend in den besten zin des woords. Daarnaast is het .steeds Uw streven geweest, goede betrekkingen, te onderhouden met de andere volkeren. En wanneer Nederland thans een eervolle plaats in de rij dier volkeren inneemt, dan is dit niet 't minst van dit streven de vrucht-- Uit naam van het Vaderland, en ten blijke van dankbaarheid en vereering je gens Zijn Vorstin, leg ik dezen lauwer- heb en ik hoorde, dat u niet meer journalistiek deed". „Ja, bet is jaren geleden, dat wij' el- haar ontmoetten. Ik ben öp verschillende plaatsen geweest sedert wij .elkaar het laatst Zagen. Maar ik ben Jot het leven teruggekeerd. Ik heb een roman geschre ven, .Kent". „Geef dat maar op, beste vriend, dat is de moeite niet waard. Kijk .eens hier - ©n hij wees op een grooten hoop pa pieren alles geweigerde manuscripten". „Ja, ik geloof graag, <lat u zich door wat onzin moet heenwerkén," maar ik dacht, dat u misschien wel zoudt "willen lezen, wat ik heb geschreven". „Zeker, mijn beste jongen ja, ik zal het doorkijken. Laat het maar .hier. Waarover gaat het?" Steven zei het hem. „Eien heel goed idee. Als het werkelijk goed is geschreven, zou een boek over dat onderwerp heel goed te verkoopen zijn. Je hebt er toch, hoop ik, geen zede- lessen aan vastgeknoopt?" „U kunt dat het beste beoordeelen als u het heeft (gelezen. Maar kunt- u mij jen uitslag spoedig laten weten? Ik zou. lie ver niet drie maanden wachten". „Ja, ik zal het binnen enkele dagen laten weten, wat "ik er van derik. Je zult mij nu echter wel willen excuseeren, want ik heb het erg druk". Een week later was het boek aangeno men en het werd dadelijk naar de pers gezonden, opdat bet nog in het late na jaar zou uitkomen. De uitgevers waren heel ©delmoedig en_zonden nu reeds een cheque met epn gedeelte van het hono- 'rarium vooruit. D|e som was niet groot, maar bet hield voor Steven de belofte in van onafhankelijk te zijn. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1