Kunst. tken. !\o Si 6 Woensdag 19 September 1923 37e Jaargang SI OEN MAALSTROOM. Buitenland. 'T FIJNSTE voor PUDDING, VLfl's w m de matig - worden, eëindigd en n. Maar wij at het is een ie zooveelste eld heeft. ande. nel aan de het eiland ven het om- ouet van de staande uit or der voor- nde. 89, vermoe- :'erk was de elburg. Zoo- ideering van is opge- 1 later, ver- lft der vijf- or den a,an- vaarvan be- triomfboog n. In dezen )g-d'oorgang, ie werking; inde hij ech- an het. we- 3n van ach- zakte door, iden aan de l sneeuw en die Schoon- Commissie, voortdurend menten laat, ht van den er v;an Hoo- de gevaar, onmiddel- der fraaie stellingswer- r,aardoor dit erval is he in welks moet van de idt, verheit hoor, origi- t, opgetrok ken, kan .uit ateeren; in bovendeel, rnield, ver ing der con- .1 boven de delijk doen ter hoogte altaar heeft een poortje, egang kreeg hoorsluiting hebben at- ;r Redactie.) willen zijn 1 in uw blad heldering te In de eerste ie-doeling om e maken, als 'ienden. Was ige niet be en ander in- i vermeldde, len kinderen och niet met iets, waar berichtgever van 'de an- t de bedoe- wijgen, doch amen met de n, achtte ik had de Re- 'zoek en liet nverkort op- uigd, dat W. i hebben, die rijpen. Voorts ld inzamelen it hier altijd il er in Wol den door oud eugenis heeft ichtergestaan Iranjegezind- ïgenheid zich feest gevierd kas. onderschrift ielf mijn ver- 1, dat W. er an heeft ge- mer van de onderdag 13 dat u met erslagen met Laat ik nog- dat ik spoe- nzenden van. lest te Wol- gewekt moge ndigt ons de nieuws, ruimte. h t g e v e r. ad door ons is ons geble- de meening temmers ver- Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Te!, no. 259 1ïe Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Zij die zich met 1 October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot 1 October a.s. gratis. De Buitenlandsche Paragraaf. In de Troonrede is het vooral de bui tenlandsche paragraaf, die de aandacht getrokken heeft van de redacties der groote bladen. De Nederlander schrijft Met bizondere belangstelling zal het Nederlandsche volk kennis Hemen van de paragraaf omtrent de verhoudingen tot het Buitenland. Zij is veel uitvoe riger dan deze placht te zijn. Het kleine Nederland kan en mag zich niet ■opwerpen als besteller van het recht. Maar dat de Koningin van Nederland het in een belangrijk Staatsstuk uit spreekt, dat het belang der geheele menschheid vordert, dat allen zich ver eenigen, om een oplossing te vinden voor het vraagstuk van herstel in stede van deze oplossing te belemme ren dat wekt warme instemming. De Standaard: Met bijzondere voldoening lazen wij de paragraaf ten aanzien van de bui tenlandsche betrekkingen. Allereerst na tuurlijk om het feit, dat de gewone omschrijving dier betrekkingen daarin diet behoefde te ontbreken. Maar voor al om het openlijk getuigenis dat ge geven wordt ten aanzien van den zwa- ren druk die op het internationale le ven ligt. Het belang der geheele mensch heid, dus wordt hier gezegd, vordert dat voor de hangende vraagstukken eerlang oplossingen worden gevonden, die den weg openen tot het herstel, waaraan zoowel geestelijk als stoffelijk dringend behoefte bestaat. In deze tref fende zinsnede wordt uitdrukking ge geven aan het innig verlangen, dat niet alleen in het hart van ons volk leeft, maar groeiende is onder de volkeren, die door het steeds uitblijven van de - vruchten des vredes meer öf minder - zwaar getroffen worden. Meer dan zulk getuigen omtrent hetgeen voor Europa allereerst noodig is, kon niet worden verwacht. Dat het niet uitbleef, stemt dankbaar. Vinde het allerwegen rijken ■weerklank. Het Handelsblad: „Het belang der geheele menschheid vordert, dat daarin verandering kome en rechtvaardigt den wensch, dat voor de hangende vraagstukken eerlang op lossingen worden gevonden, die den weg openen tot het herstel, waaraan, zoowel geestelijk als stoffelijk, dringend behoefte bestaat." Dit achten wij den meest belangrijken passus uit deze Troonrede. Het is een noodkreet en een aanklachtof min stens een verwijt. Een noodkreet van een volk dat, zeker niet zoo als de overwo nnenen maar zeker niet veel ■minder dan, in 't algemeen, de over- ■winnaars, de verwoestende gevolgen van den oorlog, en van den vrede, on dervindt. En dat daarom het verwijt richt tot de overwinnaars dat zij er nog steeds niet in geslaagd zijn om van hun zege een zegen te maken voor heel de wereld. De vermaning van een ex-neutraal om te bedenken dat het gaat om het lot van heel Europa minstens, zal misschien althans op som migen van de overwinnaars indruk maken. FEUILLETON. (63). „Maar hoe kan ik op die kracht van God hopen, daar ik niet in Hem geloof?" 'was het mismoedige antwoord. „Ik fcal u het Boek zenden, waarin van Hem getuigd wordt, Wjen te kennen het eeuwig© leven is. Wlie in Hem gelooft, zal niet beschaamd worden, Zult gij 'er naarstig in lezen?" Ein met een handdruk beloofde hij het haan. Toen namen Zij afscheid en ver vliet Hope vol 'hope het ziekenvertrek. Weldra kwam het Boek en de kranke begon te lezen. Zoo begon Steven zij'n pogingen om den weg te vinden tot een nieuw leven. Veertien dagen later- zaten Steven en ik samen in mijn studeervertrek. Hope Hillyer was weer terug gegaan naar haar dr-oevigen, doch nobelen arbeid. „Wiel Steven", zei ik, „je begint nu ai w-eer sterker te worden. Wordt het nu niet tijd voor je, om iets te gaan doen?" „Dftar ligt de moeilijkheid juist, Dlan. Ik heb niet .het gevoel, dat ik iets kan doen, En toch heb ik het haar beloódjd. De Nieuwe Provinciale Gro ninger: Onze betrekkingen met de andere mogendheden zijn van vriendschappelij- ken aard en geven aanleiding tot vol doening. Maar Nederland kan niet on verschillig blijven ten opzichte van den jammer, waarin Europa nog steeds ver keert. Het kan de kwesties niet oplos sen. Wat aan machtige regeeringen niet gelukte, is voor onze regeering een onmogelijk beginnen. Maar van regee ring en volk kan een getuigenis uitgaan en zulk getuigenis vinden wij in de troonrede. De ontreddering die de we reldoorlog heeft achtergelaten schrijdt voort; het belang van de geheele menschheid vordert dat daarin verande ring kome en rechtvaardigt den wensch, dat voor de hangende vraagstukken eer lang oplossingen gevonden worden, die den weg openen tot herstel, waaraan zoowel wat het geestelijke als het stof felijke betreft dringend behoefte be staat. Onze regeering heeft daar den juisten toon getroffen. Maasbode, Vaderland en Cen trum zwijgen. De Nieuwe R o 11. C r t., die wel attendeert, verkoopt eenige hate lijkheden in den weinig loyalen vorm van vragen. •K De nieuwe minister. De Rotterdammer wijdde destijds een artikel aan het optreden van den nieuwen minister van financiën: H-et slot van het arfiikel luidt aldus: Wij zien het optreden van den nieu wen bewindsman van Financiën met vertrouwen tegemoet. De Troonrede en de millioenen-nota zullen omtrent zijn plannen meerdere zekerheid brengen. Voorop moet staan dat het nu niet meer de tijd is van praten, maar dat het thans onverwijld, moet komen tot de daad. Wie den heer Colijn in zijn pogen bemoeilijkt, laadt een zware verantwoordelijkheid op zich. Wij denken met name aan de hou ding, welke door de Chr.-Hist. en de R.-Kath. Kamerclub tegenover zijn voor stellen zal worden aangenomen. Laten de eersten bedenken dat de heer Colijn een taak heeft aanvaard, die Minister De Geer niet meende te kunnen volbrengen en die ook geen der andere Chr.-Hist. voormannen waagde op zich te nemen. Terwijl voor de R.-Kath. vooral de over weging moet gelden, dat het lot van het Kabinet-Ruys onafscheidelijk aan dat van DU1JVSS' f **4 iA k m HEERLIJK -VOEDZAAM - VOORDEELIG den nieuwen minister van Financiën is verbonden. En wat ons A.-R. volk be treft, dit zal evenals zijn leider toonen dat liet in staat is de offers te brengen, welke de nood van het vaderland eischt. Het is voor onze partij een groote eer, dat zij der traditie getrouw ook in den hachtelijken tijd, welken wij thans be leven, in staat is den man te leveren, die het wagen durft het hollende paard bij den tengel te grijpen en tot staan te brengen. De geestverwanten van den nieuwen Minister van Financiën geden ken hem op zijn moeilijken post in hun gebed, zij zullen toonen dat 'hij althans van hen eer steun dan critiek te wachten heeft en, indien de laatste niet achter wege kan blijven, zij in elk geval een opbouwende strekking blijft behouden. Dit citaat kondigt voornemens aan, vooral aan het slot, en het bevat waar schuwingen. Dit geeft ons aanleiding een' en ander door overneming van het citaat nog eens in herinnering te brengen. Nu toch zullen de hommen loskomen. Het begon al! Het onderhoud Baldwin-Poincaré. Van speciale Fransche zijde wordt aan de „Daily Tel." geschreven, dat morgen inderdaad een ontmoeting tusschen Poin- caré en Baldwin zal plaats hebben. Er wordt een lang onderhoud verwacht. Dat er een volkomen overeenstemming zal tot stand komen ten aanzien van het herstelvraagstuk, gelooft niemand te Pa rijs en Londen, maar dat" de eerste minis ters samenkomen geeft toch algemeene voldoening. Men beschouwt het n.l. als van zeer groot belang, dat er tusschen de Fransche en Britsche regeeringshoofden persoonlijke betrekkingen ontstaan, waar door een einde zal komen aan den abnor- malen en ongewenschten toestand. In ze kere Parijsche kringen meent men, dat o. a. gesproken zal worden over de ge dragslijn, die moet worden gevolgd, wan neer na het staken van den passieven tegenstand onderhandelingen met Duitsch- land in ernst beginnen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." geeft een andere lezing. Bald win zou een brief van Poincaré hebben ontvangen, waarin de Fransche premier den wensch te kennen geeft zijn Britschen collega te ontmoeten. Baldwin zou Poin caré dus ingevolge diens uitnoodiging op zoeken. Maar aangezien beide staatslieden even afkeerig zijn van politieke gedacli- tenwisseling, zoolang geen voorloopige overeenstemming langs diplomatieken weg is bereikt, kan men aan de ontmoeting geen groote politieke beteekenis toe kennen. Aardschok op Malta. Gisterochtend om 7uur 35 is op het eiland Malta een ernstige aardschok waar genomen; hij duurde verscheidene secon den. Gebouwen en kerken, die gevuld wa ren met mensehen, schudden hevig. 'In panischen schrik vluchtten de menscken de straten op, welke spoedig vol waren. Tot nu toe is geen schade gemeld, het geen toegeschreven wordt aan de sterkte der gebouwen. De oudste bewoners van het eiland verklaren dat de schok de hevigste is, welke zij zich herinneren. Een later bericht zegtHet gansche eiland is in paniekstemming. De schade is be- perfcf, tot scheuren in muren. De brand te Berkeley. Reuter1 seint nader over den brand in Berkeley (Californië)De brand in de stad was het gevolg van een grasbrand, die, voortgejaagd door een krachtigen Noordenwind, de stad bereikte en er hon derden huizen en talrijke kantoren ver nielde. Twee studenten der Californische universiteit zijn verbrand en talrijke per sonen gewond. Dank zij een plotselinge verandering van den wind bleven de stad en de universiteit voor algeheele verwoes ting gespaard. Een later bericht meldt, dat zeshonderd huizen zijn verwoest. De scha de bedraagt 10 millioen dollar. "Vier en twintig duizend menschen zijn dakloos. Naar het einde van het lijdelijk verzet? Het Duitsche personeel van het tele graafkantoor te Coblenz heeft zich Vrij dag j.l. bereid verklaard, den dienst te willen hervatten. Op voorwaarde, dat eerst de installaties weer in orde zullen wor den gebracht en dat dé beambten de cen trale leiding der gealliëerden zullen aan vaarden werd hun toegestaan, den ar beid te hervatten. De voorwaarden wer den aanvaard, zoodat thans weer Duitsch Bovendien kan ik hier niet blijven leven op jou kosten". „Maar je moet toch hier blijven, Ste ven. en de vriendschap van onze jeugd zullen wij nu voortzetten, eerlijk en trouw. „Ik heb daar meermalen aan gedacht, beste kerel, en elke deur schijnt voor mij gesloten". „Behalve één". „Wielke dan?" „Je herinnert je nog wel, dat, toen wij' nog in Battersea woonden, jij er over dacht om een roman te schrijven, die je van plan was „Ontgoocheling" te noemen. Kun je die nu niet schrijven?" „Neen", zei hij beslist; „wat de wereld noodig Reeft is een boodschap van hoop niet van wanhoop". „En heb je geen boodschap van hoop te brengen?" „Spot niet met mij, Dan. Kan 'een 'arme schipbreukeling als ik, die alleen een ge voel van medelijden kan opwekken, een drenkeling, die is neergedaald door de diepste diepte van den zondepoel, de we reld een boodschap van hoop brengen?" „Ik dacht niet aan den man, die je bent (geweest, maar aan den man, die je zajt geworden", zei ik, „bovendien, denk eens aan het Boek, dat Hope je gezonden heeljfc. Het zou pijnlijk voor mij en vervelend voior den lezer zijn, als ik zou trachten in bijzonderheden een beschrijving te ge ven van den strijd, dien Steven in de maanden, die volgden, had door te maken Ik moest tot de ervaring komen, dat het oude leven somwijlen nog een sterke macht op hem had. Soms scheen hij dagen lang op het punt om zich weer over te geven aan zijn oude gewoonten. Zes jaren van ongeregeld leven hadden Zijn kracht ge broken, lichamelijk en geestelijk. Zijn be geerte naar den drank was soms ver schrikkelijk, elk zijher zenuwen schreeuwde om nieuwe prikkels en het was medelij- denwekkend hem er tegen te zien strijden. Eens dacht ik, 'dat de strijd geheel was verloren; en als dat zoo geweest zou zijn dan zou ik het middel geweest zijn voor Zij'n val. Natuurlijk handelde ik met de beste bedoelingen. Het gebeurde zoo. Ik had (gehoord, dat zij'n oom Lukas weer in Engeland was en ik schreef hem, om hem van Steven te vertellen en te vragen ons te komen opzoeken. Ik dacht, dat hij misschien Steven's belangstelling zou kun nen opwekken voor het een of ander en daardoor het leven wat minder dof en 'eentonig voor hem te maken. Lukas Edgcumbe kwam op ziekeren mid dag, toen Steven een wandeling was gaan doen. Hij wilde .probeeren, zei hij, om zijn hoofd wat te verfrisschen. „Ik had gehoord, dat de jongen heele- maal van den weg af was geraakt", .zei Lukas, „en ik bekommerde mij' dus niet verder om hem. Ik' vond het ellendig te zien welk een houding de jonge melkmuil aannam destijds in jou woning te "Batter sea. Ik wist toen al wel, dat het verkeerd zou loopen. Zoo gaat het altijd met jullie zoogenaamde brave menschen. Hij1 deed alsof hij ver boven de, ware wereldwijs heid verheven was en vlak daarop wordt hij de speelbal van iedereen". Ik vertelde hem alles, wat ik beschouw de als de waarheid en wat ik meende, dat Steven had gemaakt tot wat hij was. Maar Lukas wou er niets van weten. „Dat is allemaal onzin", antwoordde hij, „jullie schijnheilige vroompraters schuiven altijd de schuld op een ander. En toch mocht ik hem altijd graag; maar nu hij zijn leven zal beteren, of reeds ge beterd heeft, ben ik bereid voor hem te doen, wat ik kan. Ik heb een huis in de stad; laat hij daar bij mij komen wonen. Neem mij niet kwalijk Roberts, maar jou opvattingen maken iemand tot een zot; laat hem bij mij komen, en hij kan dan op een behoorlijke manier zien bet beste te maken van deze ellendige wereld." „Steven kan natuurlijk doen wat hij wil", antwoordde ik, „maar ik geloof niet, dat het leven, dat u hem voorstelt, het beste voor hem zal zijn." Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. MaaaUMaBKKttHaT flMnUNHMSIMSVBDUK personeel te Coblenz dienst doet. Er wordt reeds eenigen tijd de nadruk gelegd op het feit, dat het lijdelijk verzet geen zelfdoel is, rriaar slechts een mid del om tot onderhandelen te geraken. Die onderhandelingen zijn nu geopend en daarmede begint de passieve tegenstand zijn recht van bestaan te verliezen. Halfambtelijk wordt medegedeeld, dat de regeering geneigd is, den beambten en den arbeiders aan de Roer het prijsgeven van het verzet aan te bevelen, wanneer Frankrijk zich bereid verklaart, de Duit sche souvereiniteit over de Roer te erken nen, de ontruiming er van te beloven en de gevangenen te bevrijden.- Zeppelins in Amerika. De luchtvaartkrachten van de Veree- nigde Staten zullen in de volgende weken met twee der grootste luchtschepen van de wereld versterkt worden. De "lucht- afdeeling van de oorlogsvloot maakt be kend, dat de „Z.R.A. 1" het geheel in Amerika gebouwde luchtschip dezer da gen van stapel zal loopen. In November zal het nog grootere luchtschip „Z.R. 3", dat nu in Duitschland zijn voltooiing na dert, naar Amerika vliegen om aan de regeering afgeleverd te worden. Beide luchtkruisers zijn „Zeppelin-tvpes". Voedingsmiddelrelletjes. Uit Zorau wordt gemeld, dat aldaar le vensmiddelopstootjes hebben plaats ge had, die een zeer ernstig karakter aan namen. Zaterdag waren er op aandringen der ai^ieiders levensmiddelen tegen sterk verlaagde prijzen beschikbaar gesteld, doch deze prijzen waren nog te hoog naar bet oordeel der arbeiders, die een dreigende houding aannamen. Om de orde te handhaven \Verd een afdeeling veilig heidspolitie uit Kottbus naar Zorau ge zonden, die evenwel spoedig in het nauw raakte. De politie werd zoo zeer bedreigd, dat zij eindelijk van haar vuurwapens gebruik maakte. Er zijn 12 personen ge dood en 14 ernstig gewonden opgenomen in het ziekenhuis. Nadat de politie ver sterking had gekregen, kon de orde wor den hersteld. Blank en zwart. De Boeren krijgen gelijk. Er is al eens meer op gewezen, dat de Engelschen in Zuid-Afrika thans langzaam maar zeker komen op het standpunt, dat zij indertijd met zoo'n vertoon van verontwaardiging en beschaafd overwicht hebben afgekeurd, toen het door mannen als Kruger werd ingenomen. De leer der „Boeren" was: oppassen met de zwarten of zijn groeien ons over het hoofd. Ook sommige pre dikanten ten onzent laakten deze „on christelijke" leer, en prezen Livingstone, die gelijkstelling van Kaffers en Boeren voorstond. De Engelschen wilden niet oppassen, verklaarden met beslistheid, dat zij wel voor heeter vuren gestaan had den, wilden de kaffers geheel gelijk ma ken aan de blanken. De Boeren heetten de kaffers niet goed te behandelen, maar in Engeland was de ware Christelijke liefde voor de zwarten. En over zooveel jaren zou men eens zien, hoe goed die echte Evangelische geest van de Engelschen op de „naturel len" had ingewerkt! Doch nu komen er maar steeds klach ten en sombere voorspellingen uit Zuid- Afrika. Te Kaapstad heeft men de zwar ten al in gesloten inboorlingen-wijken moeten onderbrengen, omdat zij verba zend lastig werden voor de blanke vrou wen. En nu komt men «elfs met de oude i i ii rtTffTnni-wirirrTtrnwwTm.TT» Spoedig kwam Steven terug en zijn oom begon op de oude manier met hem te praten. Hij ging niet in op het verleden en vroeg Steven op te houden met dit gemok en bij hem te komen wonen. Ik zag, dat mijn vriend in een van zijn som berste buien was. De donkere kringen onder zijn oogen wezen er op, dat hij zwaar leed en ik zag, dat het voorstel, dat Lukas hem deed, voor hem als de ver leiding des duivels was. Sedert zijn ziekte had hij geen sterken "drank aangeraakt en ik wist, dat hij alleen veilig was, als hij zich daarvan geheel onthield. „Oom", zei hij, „ik geloof, dat u het werkelijk heel goed met mij meent." „Als je naar mij had geluisterd en niet zulk een gek was geweest, dan zou je nu al die jaren in overvloed hebben geleefd. Ik neem niet de allures aan van een "heilige te zijn. Evenals een van jullie helden uit den Bijbel geloof ik niet, dat het goed is, al te rechtvaardig of al te goddeloos te zijn. Houd den middenweg, zeg ik. Besef wat de wereld is, en doe wat je het meeste voordeel aanbrengt. Je bent een gek geweest; ga nu met mij mee en maak je het leven zoo plezierig als je kunt.' (Wlordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1