295 Dinsdag 18 September 11123 37e Jaargang Bmtealani ~€ERSTE BL.AP. Binnenland. Bit de Provincie. DE TROONREDE. Drukkers-Exploitanten QOSTERBAAN LE CQINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. It; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUU, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit twee bladen Zij die zich met 1 October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot 1 October a.s. gratis. Te midden van U, Leden der Sta ten-Generaal, is het Mij een behoef te God te danken voor den zegen, ons volk beschoren. Moge Hij ons de kracht schenken om niet zonder hoop de veelszins duistere toekomst tege moet te gaan. Zwaar is de druk dei tijden. Handel, Nijverheid, Landbouw en Scheepvaart kwijnen tengevolge van omstandigheden, die veerkracht noch vlijt vermogen te dwingen. AVerkloosheid heerscht in ernsti- te mate. Tengevolge van een en an- er blijft de financiëele en economi sche toestand des lands zorgwekkend De uitgaven gaan ver boven de draag kracht van het volk, terwijl het door werken van verschillende der gelden de regelingen verdere stijging zal ver oorzaken. Een blijvend herstel van het economisch leven wordt ook dooi .sommige al te drukkende heffingen belemmerd. Onder deze omstandighe den zullen ingrijpende maatregelen ge troffen moeten worden om binnen korten tijd het. bedrag der uitgaven met 'dat' der inkomsten overeen te brengen, en za,l met betrekking tol de uitoefening van de staatszorg naai beperking zijn te streven. Onze betrekkingen met de andere mogendheden zijn van vriendschap- peliiken aard en geven aanleiding tot voldoening. Intusschen blijft de in ternationale toestand onzeker en schrijdt de staatkundige en economi sche ontreddering, die de wereldoor log heeft achtergelaten, voort. Het be lang der geheele mensohheid vordert, dat daarin verandering kotne en recht vaardigt den wensch, dat voor de han dende vraagstukken eerlang oplossin gen worden gevonden, die den weg openen tot het herstel, waaraan, zoo wel geestelijk als stoffelijk, dringend behoefte bestaat. Aan herziening van de wetboeken zal verdere voortgang worden gege ven. Een wetsontwerp tot regeling van de invoering van het nieuwe wet boek van strafvordering zal u dezei dagen bereiken. Tot het brengen van wijzigingen in het belastingstelsel zul len U verschillende wetsontwerpen worden aangeboden. Een voorstel zal worden ingediend tot opheffing van privaatrechtelijke belemmeringen, die aan de totstandkoming en de instand houding van werken in het openbaai belang bevolen of ondernomen, in den weg worden gelegd. Wetsvoorstellen, strekkende tot het brengen van meer eenheid en vereen voudiging in de sociale verzekerings wetgeving worden voorbereid, mede om te komen tot vermindering va,n 'de a.an hare uitvoering verbonden las ten. Een wetsontwerp, strekkende om bestuur en wetgeving van Neder- landsch-Indië te regelen in den geest van de herziene bepalingen der Grond wet, zal U eerstdaags bereiken. Ook zal spoedig Uwe medewerking worden gevraagd voor een wet, krach tens welke de verdere exploitatie dei tmertsen van Billiton zal geschieden m gemeenschappelijk bedrijf met de Bilhton-Maatscbappij, met overwegen de zeggenschap van de Regeering. i ^vordering van de geestelijke 6n stoffelijke belangen der bevolking, ook van die der overzeesohe gebieds- aeeien blijft, voor zoover de benar de geldelijke omstandigheden dit toe laten, een onderwerp van aanhouden- vi gerrn}gszorS uitmaken, rustenf Ze§en °P Uwen arbeid o,.|'j verklaar de gewone zitting der btaten-Genera,al geopend. JHt,is ee? ernstig stuk. Het draagt ihet stempel van den benarden tiid dien Vorstin en Volk hebben te door worstelen. Nagenoeg iedere volzin be wijst het. liui s te re toekomst. Zware druk der tijden. K w ij n i n g overal. Werkloosheid in ernstige mate. Zorgwekkende toestand des lands. Uitgaven ver boven de draag- Kraan t. Drukkende niet alleen, maar t e drukkende, erger nog: AL te druk kende heffingen. Allegaar toestanden die, naar de Troonrede in droeve alliteratie er aan toevoegt, „veerkracht noch vlijt ver mogen" te dwingen. Het is een ernstig stuk, wijl het niets van al deze dingen verbergt, integendeel de natie als 't ware toe wenkt om naderbij te komen, ten einde ze haar te beter te laten zien, doch tegelijk haar de Bron te wijzen, waar de kracht om door dit alles heen te komen, behoort gezocht te worden. „Moge (God) ons de kracht schen ken". Moge de Natie het voor zichzelf ter harte nemen. En vooral allen, wie nog tot het Christelijke volksdeel wen- schen gerekend te worden, instem men met de bede' voor hun Vor stin! Het is een ernstig stuk, omdat hét, begonnen met een bede, aan den regel: bid en werk getrouw, voort vaart met getuigenis te geven van den vasten wil om aan de droeve omstandigheden waarin Land en Volk verkeert, krachtig het hoofd te bieden. De verschillende volgende paragra fen gewagen van in dien geest te nemen maatregelen. Vooral de finan ciëele trekt de aandacht. Zij is heel wat forscher en meer omvattend dan in de Openingsrede van 19 Sept. des vorigen jaars. Deze sprak slechts van „ingrijpende beperking van publieke uitgaven"; doch die van heden opent ons het zooveel breedere gezichtsveld van „ingrijpende maatregelen" met vruchten „binnen korten tijd". Een in goed Hollandsch overgezet „peri- culum in mora" (gevaar bij uitstel). Met de enkele cijfers elders in ons blad opgenomen 'uit de heden voor gedragen Nota der Regeering betref fende den toestand van 's lands fi nanciën, kan gemakkelijk worden aan getoond, dat aan deze „ingrijpen de maatregelen" groote behoefte be staat; dat het mes er diep in zal moe ten. Het zal velen pijn doen. Er zul len tranen gestort, en klachten 'ge slaakt worden. Er zullen vele harde woorden over vallen, Maar aan elke Optimistische verwachting dient &êt zwijgen opgelegd, bij èêri zóó duide lijke slotsom het moet, het kan niet anders! Dat overigens liiét fieri. druk der tij den de werklust aati de verschillende overige departementen ifiët vermin derd is, mogen de overige' paragra fen leeren. Moge met name de minister vah- Arbeid slagen in zijn, wij geven toe' zeer moeilijk streven om meer een heid en daardoor meer zuinigheid te krijgen in de sociale verzekerings-wet- geving: ziekte-, ouderdom-, invalidi teit-, enz. alles onder één beheer, met eerbiediging van, waar mogelijk, het particulier initiatief. Moge de minister van Koloniën kunnen geraken tot af schaffing van art. 123 van het Re- geeringsreglement in ons Oost-lndië, in betrekking tot de vrijheid van Evan geliedienst en Zending. Moge de Regeering in haar geheel bij alle partijen steun vinden voor alle wetsvoorstellen, die de stoffelijke en geestelijke belangen van Moeder land en Koloniën bedoelen. En wij nemen daarmede de slot-clausule over van het Koninklijk Woord, heden tot de Volksvertegenwoordiging gespro ken: „Moge Gods zegen op "Uwen ar beid rusten"! De Rijksmiddelen. De opbrengst dezer Middelen was iets minder slecht in Augustus, dan' in Juli daaraan voorafgaande, doch in ieder geval slecht. Zij bedroeg 31 miljoen tegen 35 miljoen in Augus tus van 't vorige jaar; een nadeelig verschil derhalve van bijna vier mil joen. De daling blijft dus aanhouden, gelijk trouwens in tiids is voorspeld geworden. Het naideelig verschil over de eerste zeven maanden van dit jaar tegenover die van het vorige bedroeg 5 miljoen; thans, over de eerste acht maanden, ruim negen miljoen. Evenals in Juli zijn ook in Augus tus ide naldeelige verschillen van ongeveer alle bronnen zichtbaar. Al leen de suiker, die in Juli niet tegen viel, al stond zij in opbrengst bij die van Jpli des vorigen jaars, al ruim een miljoen achter, bracht thans een meevaller van ruim vier ton; terwijl Tabak en Personeel elk ruim een half miljoen meer opbrachten. Een ietsje gingen ook nog Mijnen en Domeinen, Zegelrechten en Speelkaarten vooruit, doch dit accres-je kunnen wij stil zwijgend voorbijgaan. Alle overige middelen zakten, ge lijk de volgende cijfers aantooneu. Grondbelasting, Vermogensbelasting en Successierechten elk ongeveer tvvee ton; Inkomstenbelasting circa zestien ton, Gedistilleerd een half miljoen, Geslacht 50 duizend gulden; Registra tierechten nagenoeg een ton; Invoer rechten zelfs ruim vier en een halve ton, terwijl ook de Loodsgelden weer f 20.000 teruggingen. Van 233 dui zend gulden in Augustus 1922 op 213 duizend in Augustus 1923. De totale opbrengst was in Augus tus van 't vorige jaar f35.151.121 en in Augustus van dit jaar f31.228.006. Het totaal bedrag in de eerste acht maanden van het vorige jaar was f293.517.080, en in 't gelijknamige tijdperk van dit jaar f 284.512.359. Gok met de buitengewone middelen gaat het nu sterk bergafwaarts. De O. W.-belasting bracht nog slechts 1.3 miljoen op, dank zij nog eenige nagekomen baten uit dit middel. Se dert 1 Januari is nu de opbrengst tot 14 miljoen geslonken tégen 28 miljoen verleden ja,ar. Ook de verdedigings- belastingeh bewegen zich snel in da lende richting, in overeenstemming rhet de afnemende baten uit vermo gens- en inkomstenbelastingen. In het geheel waren de ontvangsten ten bate van het leeningfonds, waaronder zij tegenwoordig ressorteeren, slechts f 70 miljoen, of f 14 miljoen minder dan 't vorig jaar. De bezuiniging, indien zij dit jaar slaagt, zal zoo luidt de slotsom nog sterker moeten worden doorge voerd in het volgende. De Troonrede Iaat ook op dit punt geenonzeker geluid hooren. Intus schen gelijk van de afzonderlijke per sonen, zoo blijft van de natie in haar elden de spreuk van Jeremias de ecker gelden: Goed verloren, niets verloren; Moed verloren iets verloren; Eer verloren veel verloren; Ziel verloren al verloren. Uit Spanje. De correspondent Pan de „Daily Ex press" te Madrid seint: Men merkt weinig van den staat van oorlog te Madrid of Barcelona, waar het leven door de militaire revolutie onaan getast is gebleven. In de koffiehuizen evenwel wordt druk gesproken over de groote gebeurtenissen, die op til zijn. 'Het éérste gevolg van den veranderden toe stand zou een groot offensief in Marokko zijn, Waarschijnlijk binnen een week en met 150.000 man, om de eer van het leger op té houden. Het nieuwe militaire bewind zal de separatistische en communistische bewe ging in Barcelona streng onderdrukken, aldus ongeveer uitte zich generaal Primo de Rivera in een interview. Van dit oogenblik af, zeide hij, is er geen president van den ministerraad en zijn er geen ministers. Ik heb die amb ten opgeheven, teneinde te toonen, dat het oude regiem afgeloopen is. Als het oogenblik gekomen is, zullen wij een re geering vormen van bekwame en eerlijke mannen van talent, moraliteit en energie, die eerbied hebben voor den koning en de wetten. Wij zullen 'het parlement ontbinden, niet om zonder parlement te regeeren, doch om een ander te vormen, dat wer kelijk de Spaansche openbare meening Vertegenwoordigt. Dit parlement zal Span je een nieuwe grondwet geven. Plannen tot een aanval op Zuid-SJavië? D'e dreigende toestand op' den Balkan blijft te Parijls nog steeds bezorgdheid wekken. Die „Tempte" wekt den indruk dat de Bulgaren, gebruikmakend van het Frame-incident, het plan zouden hebben, binnenkort de Joego-Slaven aan "te vallen. Sinds lang wordt er in Bulgarijie weer ge stookt. De berekening van hen, die den haat tegen deServen aanmoedigden, is blijkbaar, dat Italië niet zoo gemakkelijk zal toegeven in het Fiume-geschil, waar om Engeland zich minder bekommert. Dfe ltaliaansche plubiieke opinie, teleur gesteld doordat nu toch de ontruiming van Korfoe opi een beplaalden datum door Mussolini is aanvaard, zal inzake Fiume op onverzettelijkheid aandringen. Het oogenblik is dus prachtig om de Serven, wier aandacht naar het Westen wordt afgeleid, in het Oosten op het lijf te vallen. Ré Bnïlgaren Beschikken, over een aanzienlijke hoeveelheid wape nen, afkomstig uit sommige havens aan de Middellandsche Zee en Macedonische benden worden druk opgestookt. Die groote schuld van dit alles, oor deelt de „Tëmps", ligt bij' de tegenwoor dige Bulgaarsche regeering. In Maart is te Nisj tusschen Servische en Bulgaarsche vertegenwoordigers een overeenkomst ge sloten, die de vermijding van grensinci denten ten doel had. Die bedoeling was vooral, dat de grens gezuiverd zou wor den van allerlei gevaarlijke elementen en dat het politietoezicht er van weers zijden op zou wórden uitgebreid en ver scherpt. Na den staatsgreep1, die de te genwoordige regeering aan het bewind bracht, is de uitvoering daarvan aan Bulgaarschen kant opgeschort. Men mag verwachten, dat de mogendheden der En tente er thans te Sofia op zullen aan dringen, dat met de uitvoering van de afspraken van Nisj en van de toezeggin gen, sindsdien nog door Stamboelms'ki gedaan, zoo spbedig mogelijk een aan vang gemaakt worde, aangezien dit ze ker het beste middel is om botsingen, te vermijden. Italië en Griekenland. De openbare zitting van den volken bondsraad gisteren te Genève gehouden, bracht de bevestiging dat het Italiaansch Grieksche geschil thans geheel uit de wereld is. Zoowel Salandra als Politis verzekerden dit nadrukkelijk. Verblijdend was daarbij1, dat ook Salandra eerlijk toe gaf, dat de volkenbondsraad belangrijk- heeft bij'gedragen tot de goede oplos sing van het conflict. De besprekingen brachten tevens de zekerheid, dat Italië thans tegen een theoretische algemeene bespreking van de bevoegdheidsvraag1 van den volkenbond in dergelijke geschillen geenerlei bezwaar meer zal maken. Korte berichten. De wijze waarop de Amerikanen in den zak tasten voor het geteister de Japan scEe volk, is inderdaad verbazingwekkend. Zaterdag was reeds 7,183,000 dollar gecontribueerd en men verwachtte dat in den loop van deze week een bedrag van 10,000,000 dollar zou worden, verkregen. - 1 i Dp een landgoed te Neu Stettin is bij de eleetrische dorschmachine brand ontstaan. Vier vrouwen kwamen jr\ de vlammen om. Twee andere personen werden levensgevaarlijk gewond. i Te DüSsëldorf hebben stakers van j cle fabriek Union een aanval ge daan op ilét directiegebouw. De politie kwant 'tusschenbeide. Er zijn twee stakers gedood en zeven gewond. De aanleiding tot deze relletjes was een salariskwestie. Het Noorsche belgingsvaartuig Sal- vator is te Gibraltar aangekomen. De ge zagvoerder deelde mede, dat 20 zeemijl Zuidoostelijk Van Gibraltar zijn schip was beschoten door een» Spaanscheil gewapenden marinetreiler. Na gedurende twee uur te zijn aangehouden en door zocht, mocht de Salvator 'de reis Voort zetten. De gemeenteraadsverkie zingen in T s j e c h o-S 1 o w a ki zijn geëindigd. Voor zoover men thans over de behaalde resultaten een oordeel kan vellen, blijkt reeds, dat de burgerlijke partijen in kracht zijn toegenomen, zoo wel ook dat de communisten een aan merkelijke winst te boeken hebben. Zondag zijn de drukkers "der bank biljetten in Dtisseldorf in staking ge gaan. Om niet een gevaarlijken geldnood te doen intreden, werden hun eischen dadelijk ingewilligd. 'Zij eischten echter, dat het hun toegestane hoogere loon voor het heeie boekdrukkersbedrijf toe passelijk zou worden verklaard en zetten de staking voort. De geldnood doet zich dientengevolge reeds heden gevoelen. Uit Sofia wordt gemeld, dat daar ernstige communistische on lusten hebben plaats gehad. Bij de ge vechten werd een politie-inspecteur ge dood. Ongeveer 30 communisten werden gearresteerd. In twee Zondag gehouden redevoe ringen heeft Poincaré verklaard, dat Frankrijk aan de uitvoering van het ver drag van Versailles vasthoudt. Het wenscht geen garantieverdrag der Rijn staten. Alleen de commissie van herstel is bevoegd het bedrag, dat Duitschland moet betalen vast te stellen. Frankrijk zal d'e panden, welke het in handen heeft, bewaren, tot het volledige voldoening heeft ontvangen. De „Köln. Z.fcg." deelt mede, dat zij door de intergeallieerde Rijnlandcommis sie voor drie dagen verboden is. Het motief van het verbod blijkt uit ge noemde mededeeling niet. Generaal Degoutte heeft het teeke nen op de goudleening aan de Duitschers in het Roergebied verboden, omdat hem de plannen daartoe niet voorgelegd werden. Het bedrag der inteekening en betaling wordt volgens de „Montagpost", zonder schadevergoeding in beslag ge nomen. "Van gezaghebbende zijde wordt mee gedeeld, dat een revolutie is uit gebroken in Transjordanië (Palestina) tegen Emir Abdoellah. De „Rbeinisch-Wiestf. Ztg" valt in haar nummer van Zondag de regeering te Berlijn scherp aan, omdat deze volgens geruchten zonder het Roergebied er in te bennen, onderhandelingen met Frank rijk voert. Het blad verklaart, dat alleen de bewoners van het Roergebied te be slissen hebben, of en onder welke omstan digheden de strijd zal worden opgeheven. Voor en na een separatistische ver gadering kwam het te Aken tot ee n bot- sPnig tusschen separatisten en de be volking. Een separatist werd door een messteek zwaar gewond. Twee a drie per sonen uit de menigte werden door kogels getroffen. Allerlei. De volgende Kamerleden dienden schriftelijk vragen bij de regeering in: dhr. Duymaer van Twist over de voorgenomen opheffing van de vóór-oefeningen bij den Vrijwilligen Landstorm; dhr. Albardaover de relletjes te Katwijk, en dhr. ter Hall over het bureau van Industriëelen eigen dom. Uit de cacao-industrie. Naar uit Weesp aan de Tel. wordt be richt, is een deel van het personeel der, firma 0. J- v. Houten en Zp. Zaterdag ontslagen. Sommigen hebben een bedrag uitbetaald gekregen, gelijkstaande met 2 weken loon, anderen zijn op wachtgeld ge steld, weer anderen, en dat zijn de oud sten, zijn gepensionneerd. Arbeiders, die langer dan 25 jaar in dienst waren en een weekloon van f38 verdiénden, ziK„ gepensionneerd met f 5 per wpelp Zij die- reedg gepensionneerd ^areii» hebben een schrijven .ontvangen, Waarbij hun bericht V'Ordt, dat hun pensioen belangrijk ver minderd wordt. "Zoo 2sijn er ouden uagen, die een pensioen van f 17 ontvin gen, hetwelk nu teruggebracht is op f 10. Van de arbeiders die niét ontslagen wer den, zijn er verschillende overgeplaatst naar andere afdeelingen, hetgeen tegelij kertijd een belangrijke salarisverminde- ring beteekende. In orde? Tot onze verwondering vonden wij! in „Zelandia", dat wïji he denmiddag te Goes te half een ont vingen, en dat dus, naar wij' aannemen, hedenochtend te Hulst is verschenen, de troonrede, die plas te ongeveer kwart o ver één wordt uitgesproken. Zelfs •een verslag der bijkomstige gebeurtenis sen wordt reeds gegeven. Wij! betwijfelen of zulk een ontijdige publicatie in over eenstemming is met den wensch van H. M. de Koningin. Trouwens het pers bureau, dat met de verspreiding der troonrede is belast, had uitdrukkelijk „plu- blicatie vóór half 2 verboden. Goes. Buurt vereen. „De Zee helden". Uitslag gevelversiering: le pr. W. de Wit, 2e pr. E. de Dreu, ,3e pr. M. Nieuwenhuijzen, 4e pr. B. Slimmens, 5e pr. J. Rus, 6e pr. L. Goeman, 7e pr. J. Droogers, 8e pr. M. Zwartepoorte. Precies half twee Donderdag vertrok de optocht van de buurtvereen. „De Zeehelden" van het station, opgeluisterd door het muziek gezelschap „Hosanna", en voorafgegaan door twee ruiters te paard. 'Na een korte ommegang werd hot feestterrein aan de M. A. de Ruyterlaan bereikt, waar zoowel jong als oud zich kostelijk heeft geamu seerd. Het was dan ook reeds half acht toen de prijzen werden uitgereikt. Er waren zeer mooie prijzen onder en de, jeugd toog hoogst voldaan huiswaarts^ Nog zij vermeld dat de kinderen op een zeer ruime schaal zijn onthaald en dat buiten de gebruikelijke limonade, koekjes en chocolade, zelfs ook aan elk kind een IJsco werd verstrekt. Alle prijzen waren verpakt met buiten op een afbeelding van H. M. de Koningin. De kinderen van Westwal, Westsin gel en omgeving hebben Donderdagmid dag met versierde wagens, fietsen, sport karren enz. een kleine optocht gehouden met geleidsters en zijn daarna in „De Prins van Oranje" getracteerd. Voor de mooist versierde wagentjes waren prijsjes beschikbaar gesteld. De kleinen hadden veel pleizier.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1