ooping eedje :ede9 o 293 Zaterdag 15 September 1923 EERSTE BLAD. Buitenland. it de Provincie. 37e «Jaargang Kerknieuws. Prediklieurtea. Onderwijs. Qemengd Hienws. mberl923 inkelhuis, en Erf, irïjving gevraagd kpaard, Oit nummer bestaat uit twee bladen Sept. invoer rwten looger. n den ren., 13 ppelen dmizer ipelen lwsche -f 6.90. irnelia ier en losepih trnelis van de ,n de i'a Ja- 30 j. iteren, irnout, m Pie- C. EIs- 22 j. |m. en om) J. M. J. m. V, ek, r (N. T.), te herberg bij ior den heer iijssoon, ten PILAAR te en Erf, te I A. 20 cA. iber a.s. 1, groot Maart 1924. ,en ook te w- en Wei- aan den iorp, groot I r.). bouwland iet weiland e gebouwen in te leve- ember 1923, nis A. DE irg. Mei at, liefst op rh. Firma F. irzen auwepolder. ars, T TE, Koudekerke. ars, Oct. 3t. Laurens. ke, Dishoek met October MAN, ïoudékerke. aagd, Serooskerke. c De Zeeuw Drukkers-Exploitanten 00STERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsiraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259 De militaire revolutie. Omtrent de militaire revolutie (in het Spaansch „pro-nun-ci a-mi en-to" gehee- ten) te Barcelona weinig nieuws. Is het alleeu om Barcelona met zijn omstreken (dus oiii Katalonië) te doen, gelijk d'Annunzio 't alléén op1 Fiume ver zien had 0£ moet men er een fascistische bewe ging, in de school van Mussolini geleerd, in zien? .Men vermoedt het -laatste, dewijl Bar celona van ouds het, broeinest der revo lutie, later van het syndicalisme is ge weest. De syndicalisten hebben zich de laatste wéken duchtig geweerd en op1 de in -; vrijheidstelling aangedrongen van men- schen, die wegens sociale delicten waven aangehoudenook hadden zij tegen den veldtocht in Marokko en de politiek van de regeering betoogd. Mogelijk zijn het deze omstandigheden geweest, die het militaire en pro-Spaan- sche element gedwongen hebben een pro- nunciamento te ptroriameeren. Die mi litaire partij1, geërgerd door de tarten de houding van de revolutionairen en door de gevoelloosheid van de regeering zou dan aldus besloten hebben zelf de leiding van de zaken in handen te ne men. Die macht van de militaire junta's yan de officiers-vereenigingen in Spanje is ongehoord groot. Men leent de rol, die zij in de laatste jaren gespeeld hebben. Zij deinzen niet ervoor terug in het staatsbestuur in te grijpen, dwingen mi nisters om af te treden, enz. De koning is te Madrid aangekomen. Het kabinet is afgetreden. De koning heeft Primo di Rivera be last met de vorming van bet kabinet. De koning heeft het directorium, dat door «de militairen werd voorgesteld, aanvaard. De staat van oorlog zal voor slechts enkele uren in Spanje worden afgekon- pens gebruik. Ook in de omliggende stra ten werd geschoten. In het geheel zijn drie dooden. en een viertal gewonden te betreuren. Geruststellende Italiaansclie uiteenzeïtlng. Naar Stefani verneemt, zijn de alar- meerende geruchten inzake Fiume van allen grond ontbloot. Op de eerste plaats moet worden verklaard, dat er geen Italiaansch ultimatum bestaat, dat Zaterdag(heden) afioopt. Die 15e Septem ber werd do-or Rome en Belgrado vast gesteld als de datum, waarop1 men elkan der de wederzijdsche besluiten zou doen kennen, maar dit had volstrekt niet het karakter van een ultimatum en niets belet de Italiaansche en Joego-Slavisehe regee- tingen dezen datum te verlengen. Het is ■onjuist, dat Italië de arbitrage van Zwit serland geweigerd heeft, omdat die arbi- 9 trage tot nu toe nooit formeel is voor gesteld door Belgrado. De onderhande lingen tusschen Italië en Joego-Slavië duren voort en niets sluit de moge lijkheid uit, dat ze tot een overeenkomst 'bunnen voeren. De vrees voor complica ties is dus overdreven. Korte berichten. In eenige streken van het bezette 1 gebied heeft de bezettingsoverheid gelast, den oogst binnen te halen, omdat er oefeningen door de troepen mqeten wor den gehouden. Bij de filialen van de rijksbank te Essen, Gulik, Eschweiler en Syötlïerg heeft de bezettingsoverheid on geveer 265 milliard in beslag genomen. De inzameling in ide Vereen. Staten voor de slachtoffers van de aardbeving in Japan, wordt nog voortgezet, ofschoon de 5.030.000 dollar, op> welker bijeen- eenbrenging president Coolidgé had aan gedrongen, al bijieen zijn en genoemd be drag zelfs al aanzienlijk is overtroffen. De ongeregeldheden in Opper-Silezië duren voort en namen pok gisteren een gevaarlijken vorm aan. Éen volksmenigte poogde het raadhuis, waarin het hoofd kwartier 'der politie is gevestigd, te be stormen. Uit de menigte werd geschoten, waarop de politie antwoordde. De opwin ding is zeer groot. Te Beuthen hebben eergisteren ern stige relletjes plaats gehad. Ruiten van verschillende winkels werden verbrijzeld en winkels gedeeltelijk geplunderd. Toen in den namiddag een sterke po- litiemacht de stad patrouilleerde en twee mannen had gearresteerd, die ze bij het plunderen van een winkel had betrapt, trokken ongeveer duizend menschen naar het stadhuis, om de invrijheidstelling van de twee mannen te eischen. De menigte ging de agenten voor het stadhuis te lijf en nadat er één bloedig was mishan deld, maakten zijn collega's van de wa- D1 e tra,citementen der Tweede Kamerleden. Naar we vernemen, bestaat bij den voorzitter der Tweede Kamer liet voornemen, om. als de regeering zal komen met voorstellen tot verlaging der ambtenaarssalarissen, aan de Ka merleden een voorstel te doen vrijwil lig hun salaris met éen zeker per centage te verlagen. De bedoeling van dit voorstel is, om éen grondwets herziening te voorkomen. (Msb.) Een tegenvaller voor Amsterdam. Reeds eenigen tijd geleden hebben wij vermeld, dat de regeering dit jaar geen voorstellen zou doen, aan de gemeenten over 1923 en volgende laren een nooduikeering te" verstrek ken. Naar wij vernemen, luidt de des betreffende brief va,n Gedeputeerde Staten aan het gemeentebestuur van Amsterdam gezonden aldus „Wij hebben de eer, u, namens den minister van Binnenlandsché zaken en Landbouw mede te deelen, dat, in ver band met den zorgwekkenden toestand van 's lands financiën, de regeering er niet toe heeft kunnen overgaan, voor stellen te doen, ten einde aan de ge meenten boven de uitkeering van de wet van 24 Mei 1897 een nooduitkeering te verstrekken," i i Amsterdam zal nu niets krijgen, ter wijl op de ontwerp-begrootmg .voor 1924 die 30 Augustus ]1. werd inge diend, onder de baten nog een bedrag van f3.216.500 als nooduitkeering voorkomt. Deze bate vervalt derhalve, zoodat thans het budgetair evenwicht verstoord is. Op de een of jandere wijze zal dus dit gat van ruim 32 ton gedekt moeten worden. Wij her inneren er aan dat op de door Ged. Staten goedgekeuide gemeentabegroo- ting over 1923 ook de nooduitkeering voorkomt en wel voor een bedrag van f3.195.000. Blijft de regeering bij haar standpunt, dan zou dus de ge meente Amsterdam ook dit bedrag niet ontvangen, hetgeen een groote tegenvaller beteekent. (Lel.) De postcheque- en giro dienst. Volgens de „Tel." heeft de directie van den postchèque- en girodienst ge volg gegeven aan het verzoek van net personeel, om in navolging van ver schillende plaatsen, waar dit reeds geschiedde, extra-belooningen toe te kennen voor gemaakte overuren. Er zijn meisjes, die op den Zondag des morgens te zes uur begonnen en eerst des avonds om half twaalf naar huis konden gaan Ondanks de meerdere geoefendheid welke het personeel thans begint te verkrijgen, leveren de nieuwe machi nes voortdurend verkeerde uitkom sten, zoodat veel tijd verloren gaat met de controle en het opsporen van fouten. Maar wat erger is: adviezen schij nen in groot aantal verloren te zijn geraakt. Vandaar, dat klagers, die zich aan het kantoor persoonlijk komen vervoegen na geruimen tijd wachten, zonder resultaat worden weggezon den en dat rekeninghouders, die in middels een afrekening ontvingen wat volstrekt nog niet met allen het geval is, gelijk werd bericht zeer onvolledige en gebrekkige afrekensta ten ontvingen. Het personeel bestaat uit meer dan 1000 dames en heeren. Het grootste deel bestaat uit vaste krachten en verder is er een groot aantal gedeta cheerde krachten. Het „Hbld." verneemt, dat de Direc tie van de Postchèque- en Girodienst te 's-Gra.venhage de assistentie heeft ingeroepen van den Postdienst te Am sterdam, teneinde zich spoediger door de chaos te kunnen heenwerken. Van het te 'Amsterdam gevestigde perso neel van de Postchèque- en Girodienst zijn heden enkele tientallen naar Den Haag vertrokken. In den loop dezer week zullen nog anderen volgen. De Opening der Staten- •G eneraal. Dinsdag 18 dezer wordt de nieu we zitting der Kamers geopend. H. M. de Koningin begeeft zich te één uur met den ceremoniëelen stoet naar de Ridderzaal, vergezeld van H. M. de Koningin-Moeder en van Z. K. II. den Prins, gezeten in een staatsiekoets met acht paarden bespannen, gaan de een koetsier naast elk paard en vier lakeien naast elk portier. Minuutschoten uit het geschut zullen het afrijden van H. M. van het Pa leis en 'het oogenblik, waarop zij het gebouw verlaat, aankondigen. B. J. Gerretson. Omtrent den toestand van het lid der Tweede Kamer, de heer B. Gerretson, die gisteren zeer ernstig was tengevolge van een darm-verbloe- ding, vernemen wij, dat de bloeding tot stilstand is gebracht en dat de pa tiënt een rustigen nacht gehad heeft. N. R. C. Koninginnefeesten te Goes. Was de lucht in de vroege morgen uren dreigend en scheen het, alsof de regen de feestplannen zou komen ver storen, tegen 10 uur klaarde het op en liet werd weder hetzelfde heerlijke zomer weer van den vorigen dag. Nu, daarvan hebben duizenden geprofiteerd. Van hein de eti ver waren de feestgangers in groo- ten getale opgekomen en zeker hebben caféhouders en vele winkeliers goede za ken gemaakt. Er heerschte een prettige feestvreugde, die, voorzoover wij weten, door geen wanklank is verstoord. Gelijk wij reeds meldden, hadden gis termorgen de kinderen hun schoolfeest, 's Morgens 9 uur werd op de Markt ver zameld. Onder leading van den heer W. 't Hooft werd het Wilhelmus gezongen. Naar enkele omstanders ons vertelden, nam een enkele (roode?) openbare onder wijzer daarbij een zeer demonstratieve höuding aan. Zoo nonchalant mogelijk werd onder dit zingen de hoed op het hoofd gehouden en een sigaar gerookt. De heer 't Hooft drong ook nog ljij de kinderen aan op het zingen van echt- nationale liedjes, een wensch, waaraan zeker velen gehoor zullen hebben ge geven. School bij school marcheerde daarna op naar „Klein Frankrijk", waai' op het ruime, frissche terrein in de mooie na tuur allerlei spelletjes en wedstrijden wer den gehouden. Bij wijze van prijzen werden allerlei cadeautjes uitgereikt, terwijl de kinderen getracteerd werden op limonade en koek jes. Geen wonder, dat ze zich kostelijk amuseerden. De middag was bestemd voor den historischen optocht. Op den parallel weg werd hij opgesteld onder commando van iqajoor v. d. Berge. Precies op tijd was deze daarmede klaar en klokke twee zette de fraaie stoet zich in beweging. Voorop de regelingsoommissie in rijtui gen. Daarna marechaussée te paard en „Euphpjiia", v vervolgens eenige trommel slagers en hoornblazers, een heraut, een "wapendrager, de burgemeester, de hof meester van den Prins, zijn kamerheer, de Prins van Oranje zelf, verder tal van raadsheeren, en jonkers met hun jonkvrouwen. De custuums waren werke lijk schoon, vooral de dames-oostuums waren schitterend. Tusschen al deze da mes en heeren te paard voegden zich op de Ganzepoortbrug de pensionnaris van Zeeland en eenige Staten-leden, allen te voet, nadat op die brug de pension naris den Prins een huldeblijk, in den vorm van een flesch met gouden ducaten, ter waarde van f5000 had aangeboden. De pensionnaris deed dit met de vol gende toespraak Hoogheid, Verheugd dat Uwe Hoogheid aan het verzoek der Staten van deze gewesten heeft willen gehoor geven en der tra ditie getrouw, wetende dat de Vorsten uit Uw Huis te allen tijde voor de belangen der Zeeuwen zijn opgekomen, zoo is het, dat de Staten, in gemeen overleg hebben besloten Uwe Hoogheid te benoemen tot Eerste Edele van Zee land en verzoeken wij Uwe Hoogheid eerbiedig deze benoeming wel te wil len accepteeren. De Staten van Zeeland verzoeken tevens Uwe Hoogheid als bewijs van liefde tegenover U en Uw doorluchtig Huis dezen beker van hen te willen aannemen. Daarop antwoordde de Prins: Mijnheer de Pensionaris, Met zeer veel vreugde hebben wij aan het verzoek der Staten van Zeeland om hier te komen voldaan. Mijn voor zaten hebben ondervonden, dat het hart der Zeeuwen altoos warm klopt voor ons huis en het is daarom, dat het ons zeer verheugt om door Uwe Staten te worden benoemd tot Eerste Edele van deze gewesten. Wij zullen te allen tijde de daaraan verbonden plichten nakomen en verzekeren U, dat wij ons de Zeeuwen steeds als vrienden en trouvVe aanhangers van ons huis zul len gedenken. Mijnheer de Pensionaris zooals U ziet wacht de bevolking op ons. Wij willen onzen tocht voortzetten en verzoeken U en de Statenleden om ons daarbij te willen vergezellen en ons voor te gaan. Ook reden mee in den stoet een twee tal wagens met poorteressen en poorters der stad en een wagen met boerinnen en boeren uit de omliggende dorpen, allen keurig uitgedost in oude oostuums. Voor velen blijkt zulk een historische optocht altijd een groote aantrekkelijkheid te zijn. Althans de belangstelling was enorm. Leuk was het, dat in enkele straten we zagen het o.a. in de Ganzepoort- straat ingevolge het 's morgens omge roepen bevel de inwoners een brandende kaars boven hun voordeur hadden ge plaatst. Het bleef verder heel den middag bui tengewoon druk in de stad en toen om 8 'uur door „Euphonia" en „Hosanna" muziek werd gegeven op de Groote Markt en Beestenmarkt was op die pleinen een groote, vroolijke menigte verzameld. Er was haast geen doorkomen aan. En te gen tienen werd de menigte nog grooter, en concentreerde alles zich op de Groote Markt, waar het vuurwerk zou worden afgestoken. Toen we even vóór tienen op de Markt kwamen, was daar een compacte massa bijeen als wij er nog nooit gezien hebben. Lang behoefde het geduld der toeschou wers niet op de proef gesteld te worden, want al spoedig kondigden eenige hevige knallen het begin van het vuurwerk aan, waarvan de verschillende nummers vlug achter elkaar werden afgestoken. Nu en dan klonk een krachtig applaus op, als een mooi nummer werd vertoond. Om half elf waren de officieele feeste lijkheden afgeloopen, maar hoelang het „nafeesten" in de stad nog geduurd heeft, zouden wij niet kunnen zéggen. Tot diep, diep in den nacht klonken vaderlandsché en andere liederen op straat, al vertrok ken met de' extra-treinen en de zeer vele autobussen honderden feestgangers. „Goes zal feestvieren, zooals een Oranjefeest in deze overigens zoo zorgvolle tijden moet worden gevierd", zoo lazen wij in het programma. Nu hebben wij vóór en tijdens de feesten van de zorgvolle tijden weinig gemerkt. Het ge klaag daarover zal nu wel weer gehoord worden, vooral daar de belastingbiljetten dezier dagen zijn uitgereikt, maar wij1 moe ten wel erkennen, dat er vroolijk, doch niet liederlijk is gefeest. Er heerschte een jolige, echte, gezonde feeststemming en wanklanken hebben we niet gehoord. Er was een mooie eensgezindheid onder de burgerij en alle groepen en partijen werkten samen. 'tWas een echt volks-, een mooi Oranjefeest. 'tWieer werkte van 't begin tot het eind mee. Van middag zijn er nog enkele feeste lijkheden in enkele buurten en vanavond zal er allicht hier en daar nog wal geïl lumineerd worden. Gisteravond te kwart over zeven werd door „Hosanna" een serenade ge bracht bij den heer Oosterbaan, voor zitter der buurtvereeniging Lange Vorst- straat, welke den len prijs won. In het hotel „Centraal" brak gister avond een klein schoorsteenbrandje uit, terwijl in de woning jan mr Stieger de 'gordijnen vlam vatten. - Tijdens het vuurwerk viel gisteren avond een man uit Kruiningen flauw. Zoo dra de drukte na het vuurwerk wat was verminderd, bracht dhr v. d. Rest den man weer bij. Tijdens de feesten werd slechts tegen twee personen proces-verbaal opgemaakt wegens dronkenschap. GOES. Uitslag afzonderlijke beoordee ling verlichting en versiering der straten. A. Verlichting: le pr. Wijngaard straat; 2e pr. Lange Vorststraat; 3e pr. de Kaden; 4e pr. Lange Kerkstraat; 5e pr. 's Heer Hendrikskinderenstraat. B. Versiering: le pr. Lange Kerk straat; 2e pr. Wijngaardstraat; 3e pr. Opril Groote Markt eo.4e pr. St.- Adriaanstraat. Bij de „financiën" zijin verplaatst de fcommiezen 2e kl. Ci. Zwartelé'vaa VERSCHIJNT ELKEM WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Nieuw-Namen naar Stampersgat, M. v. d. Wiel van Sas van Gent naar Terneu- zen, L. Westdijik van Philippine naar Sas van Gent, K. Mierop, van Sas vaa Gent naar Philippine, H. Middelhoven van Aardenburg naar Utrecht (t); J. F. Bruggeman van Sluis. J. A. Hoek van Ddjke van Zuiddorpe, M. J. de Laat vaa Hontenisse, A. de Leeuw van Hulst, allen naar Roosendaalde kommies le kl. D. op 't Hof van Gemert naar Veghel. Vlissingen. Bij Kon. besluit is vernie tigd het besluit van Ged. Staten van Zeeland waarbij goedkeuring werd ont houden aan het besluit van den gemeente raad alhier, inzake de jaarwedderegeling van de hulpkeurmeesters van vee en vleesch in den keuringskring Vlissingen en is alsnog goedkeuring verleend aan de instructie van die ambtenaren, inhouden de ook de salarisregeling. O. a. werd overwogen, dat de enkele omstandigheid, dat de hulpkeurmeesters in den kring Middelburg minder ontvangen, niet in aanmerking komt. Colijnsplaat. Woensdag is het 25-jarig regeeringsjubileum van onze Koningin al hier met een groot feest herdacht, 's Mor gens om 7 uur werd de reveille geblazen en om 8 uur kregen wij het klokluiden. Reeds op dit vroege uur wapperden van bijna alle huizen de vlaggen, waaronder een enkele opviel met: oranje, blanje bleu. Om 9 uur werden de schoolkinde ren afgehaald door het muziekgezelschap „Willielmina". Voor de woning van den burgemeester gaf de muziek enkele toe passelijke nummers, waarna de burge meester de talrijke schare opwekte flink en waardig feest te vieren. In optocht ging het verder door het geheele dorp naar Rustoord (tehuis voor ouden van dagen) en toen naar de scholen terug. Hier werden de kinderen flink onthaald, zoodat vooral d€ kleinen al in echte feeststemming kwamen. Na het school feest kwam: fietsen met hindernissen en een optocht, waaraan deelnamen ruiterij, versierde tilbury's, wagens, fietsen en een reclame van P. Sluis Ochtendvoeder, ringrijderij met tilbury's, stoelrijden met paarden, wat zeer in den smaak viel en herhaaldelijk lachsalvo's deed losbarsten, mastklimmen, balletjesloopen en ton netje kruipen. De avond bracht zang van twee gezelschappen en na dien tijd gaf de muziek gedurende eejr paar uurtjes de noodige afwisseling om te besluiten met een fakkeloptocht, waarbij honderden feestgangers zich' aansloten. Het slot van het programma meldde: Tableau. Vooral het Jaatste gedeelte, getiteld: „Bloemen hulde aan onze Koningin", wekte de be wondering van alle aanwezigen. (M. C.) Evang. Lutli. Kerk. Drietal te Vlissingen-Middelburg ds Lindeijer te Monnikendam, ds Meijeren te Leiden, ds Stelwag te Delft. Zondag 16 September. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries, nm. ds Steinz (Doopsbed.), av. ds Homburg. Wiïhelminadorp, vm. ds Steinz, nm. ds de Vries. Borssele, vm. ds Hofker, nm. ds Elen- baas. 's-Heerenhoek, vm. ds Elenbaas. Waarde, vm. dhr. de Groot, nm. ds Waardenburg. Geref. Kerken. Wemeldinge, vm. en nm. ds Lanting. Wolfaartsdijk, vm. en nm. leeskerk. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de openbare scihool te Ellewoutsdijk is met ingang van October a.s. be noemd mej. J. W. G. Hildering te Amsterdam. (M. C.) Geslaagd te 's-Gravenhage voor ih.et maohinistenexamen diploma A de heer M. Romijn te Vlissingen. Ongelukken. Te Leimuiden is in de ringvaart verdronken de 26-jarige J. B. uit Rotterdam. Te Rotterdam was de 23-jarige J. v. O. bezig met het smelten van was. Plotseling sloeg de vlam in de vloeistof en ze raakte in brand- Met ernstige brandwonden over het ge heele lichaam werd ze naar het Zie kenhuis gebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1