Kerknieuws. üit de Provincie. plaats vinden. Bij deze ringrijderij werd o.m. gereden om den zilveren wissel beker, geschonken door H. M. de Ko ningin. Verder waren tal van medailles en kunstvoorwerpen beschikbaar gesteld. Aangezien daarvoor ook een extra- prijs was uitgeloofd, was van de ver sieringen der tilbury's veel werk gemaakt. We zagen er een, die in een zwaan was herschapen, en vele, die met groen en bloemen meer of minder smaakvol waren versierd. Dhr L. W. Woütersen te 's Gravenpolder en mej. J. D. Dekker te Wemeldinge waren in oud-Zuid-Beve- landsch costuum gekleed en trokken zeer de belangstelling. Te ongeveer half 2 werd in optocht met muziek naar de Groote Markt gereden, waar tot half vijf de ringrijderij plaats had, een wedstrijd, die telkens weer belangstelling blijkt te trekken. De dames beijverden zich om strijd om het meest aantal keeren den ring machtig te worden en menig keertje werd gejuicht als er geluk en gelachen als er ongeluk in 't spel was. Inmiddels werd op de Beestenmarkt een gymnastiek- en athletiek-uitvoering gegeven, waarvoor een variëerend pro gramma was opgesteld. Er werd door de meeste deelnemers flink gewerkt en bij de wedstrijden was bijzonder veel animo. De feestelijke stemming zoowel hier als op de Groote Markt werd ver hoogd door de muzikanten, die wederom een vermoeienden middag hadden. Zoo was het den geheelen middag, mede door het mooie weer, een prettige drukte op straat. Gistermiddag bracht ook nog de Com missaris der Koningin een bezoek aan de feestvierende stad. Z.Exc. bezocht eerst het oorlogsmuseum van den heer Wilton van Reede in de Wijngaardstraat. Daarna werd den Commissaris der Ko ningin en mevrouw Quarles van Ufford door de bewoners der Wijngaardstraat een zanghulde gebracht, waarvoor Z.Ex. vriendelijk dankte. Aan mevrouw wer den door een dochtertje van dhr J. de Jong bloemen aangeboden, wat zij op hoogen prijs stelde. Daarna begaf de Com missaris zich met dr Folmer, voorzitter van „Vreemdelingenverkeer" naar de ring rijderij op de Groote Markt en was daar geruimen tijd belangstellend toeschou wer. Ook mevrouw Quarles van Ufford vond deze sport zóó interessant, dat zij ook gaarne wel even er aan wilde deel nomen, aan welk verlangen gaarne vol daan werd. Met den heer Zandee, bur gemeester van Kloetinge, nam zij in een tilbury plaats en trachtte tot vier malen, doch tevergeefs, den ring te steken. Toen bekend was, wie eerste-prijswin- ner zou zijn, verkreeg de Commissaris der Koningin het woord, bracht dank voor de uitnoodiging en de vriendelijke ontvangst en wees op de groote belang stelling van II. M. de Koningin voor dezen tak van sport, waarvoor zij een zilveren wisselbeker beschikbaar had ge steld. Deze beker moet driemaal door het zelfde jiaar gewonnen worden, vóór hij persoonlijk eigendom wordt. Na een har den kamp zijn voor ditmaal prijswinners geworden de heer en mevrouw J. C. Koert te Wolfaartsdijk, aan wie Spr. den beker overhandigt. Een jaar lang mogen ze dien in bezit houden en volgend jaar zal blijken, wie dan de eigenaar wordt. Voor de'" méést stijlvolle versiering had Spr. persoonlijk een extra-medaille beschikbaar gesteld. Deze stelde hij' den heer Woütersen en mej. Dekker ter hand. Waar Goes thans op1 zoo waardige wijze feest viert, wees Z.Ex. er op, dat eeuwenoude banden Zeeland aan ons dierbare en geliefde Vorstenhuis binden, welke banden door de liefdevolle toe wijding van H. M. de Koningin nog inni ger zijn geworden. Met een „Lang leve de Koningin" eindigde de Commissaris dan ook zijn toespraak. Na hoerageroep van 't publiek en onder 't spelen van 't Wilhelmus door Hosanna verliet de Commissaris het terrein. Gisteravond was het weer erg druk in de stad. De mooie verlichting en 'i heerlijke zomerweer .lokten weer velen naar buiten. We begaven ons eerst naai' de Prins van Oranje, waar de meeste turners en vele belangstellenden bijeen waren. Dhr. D. A. Constandse riep het welkom aan de aanwezigen toe, waarna dhr P. G. Labrijn in een kort woord zijn bewondering voor het keurige werken der turners te kennen gaf. De oefeningen zijn flink uitgevoerd en velen zullen ze' ker sprekers bewondering deelen. Spr. huldigt in 't bijzonder den heer Ruben, dien Spr. noemt de spil, waar alles om draait. Op zijn verzoek werd den heei Ruben een „hoog" toegeroepen. Dhr. Constandse maakt nu de uitslag bekend, na er op gewezen te hebben, dat die is opgemaakt naar beste weten en zonder aanzien des persoons. D1 r i e k a m p dames, personeele prijs mej. W. Verschure, W. i. K., We meldinge, 37 p., 2e pr. mej. M. v. Boven, Volharding, Goes. Ie vereenigingsprijs W i. K. Wemeldinge 93 pi, 2e pr. Volharding Goes 79 p. Touwtrekken dames. Ie pr. iOlympia, Kapelle, 2e pr. Volharding, Goes. Estafette dames. Ie vereen, pr. W. i. K„ Wemeldinge, 2e pT. Volharding, Goes. Duitsche driesprong dames. Ie pr. mej. C. Kloet, U. d. I., Wolfaarts dijk, 2e pr. mej. M. v. Boven,-Volharding Goes, 3e pr. mej. W. Verschure, W'. i- K., Wemeldinge. Sn elloop dames. Ie pr. mej. W Verschure, 2e pir. mej. M. v. Boven, 3e pr. mej. S. Geensen, Ajax, lerseke. Vijf kamp heer en. Ie vereen, pr. Olymp'ia Kapelle 258 p., 2e pr. Volhar ding, Goes 225 p., Ie personeele prijs Jo Willeboer, Kapelle, 69 p. en 2e pr. Jo Felius, Wemeldinge, 65 p. Touwtrekken heeren. Ie vereen, pr. Volharding, Goes, 2e Olvmpia, Ka pelle. Hindernisbaan. Ie pr. J. Felius, Wemeldinge ,2e pr. J. Schipper, Olym pia, Kapelle, en 3e pr. F. Bom, ja,Ax ler seke. Polsstokhoogspringen. Ie pr. K. Kooy, Volharding, Goes (3.15 M.), 2e pr. J. Felius, Wemeldinge, 3e pr. J. Wil leboer, Kapelle. Du it sche driesprong heeren. Ie pr. J. Willeboer, Kapelle (12 M.), 2e pr. J. Schipp'er, idem (11.40 M.), 3e pr. D. Landman, idem. S n e 11 o o p heeren. Ie pr. J. v. Stee, Ajax, lerseke, 2e pr. Lagendijk, Krabbendijke, 3e pr. J. Polderman, We meldinge. Estafette heeren. Ie pr. Olym- pia, Kapelle, 2e pr. U. d. L, Wolfaarts dijk. Wedloop jongens. Ie pr. U. d. I. Wolfaartsdijk, 2e pr. O. K. K., Goes. De zes jongens uit W olfaartsdijk ontvin gen ;ds verrassing een eleclrische zak lantaarn. Eierwedloop meisjes. Ie pr. l.euntje Traas, Goes, 2e pr. Tannetje Hengstdijk, Kapelle, 3e pr. Corrie Tolle naar, 4p pr. Jaantje v. Vliet, 5e pr. Joha. v. Weel© en 6e pr. Coosje v. d. zande, allen te Krabbendijke. Met een woord van gelukwensch tot de prijswinnaars werd deze bijéénkomst gesloten. Uitslag Ringrijderij. In het Schuttershof had des avonds om zeven uur de uitreiking der prijzen plaats. Het werd echter bijna kwart voor acht. Eindelijk ging de voorzitter der com missie voor de ringrijderij, de heer W. Dekker van Wemeldinge, over tot de uitreiking der prijzen, na allen die prijzen beschikbaar gesteld hadden hartelijk te hebben bedankt. Spr. roemde de Goesche feesten en de versieringen en eindigde met een „Leve de Koningin". Door het strijkje werd „Lang zal zij leven!" gespeeld, wat door allen werd meegezongen. Daarna werd de uitslag bekend ge maakt en deden de paren een keuze, on der fanfares van 't orkest. Alle winnaars hadden felicitaties in ontvangst te nemen. Die uitslag is als volgt: le pr. Zilveren wisselbekér van H. M. de Koningin, dhr. J. G. Koert en echtge- noote te Wolphaartsdijik. 2e pr. S. Groenewege en echtgenoote, Hoedekenskerke3e pr. P. v. Dijke, 's-Gravenpolder en mej. J- Dees, Colijns- plaat. 4e pr. L. W. Woütersen, 's Gra venpolder en mej. J. Dl Dekker, Wemel dinge, 5e pr. H. v. Iwaarden en echtge noote, Wolphaartsdijk; 6e pr. F. Ruijs- rogge en Zus Buij-rogge, Kloetinge; 7e pr. dhr. v. Dijke, 's Gravenpolder, en mej. v. Nieuwenhuizen, Tholen, 8e pr. W v. 't Veer en mej. R. v. 't Veer, 's Hee- renhoek, 9e plr. P. Lindenbergh van Wol phaartsdijk en mej. v. d. Linde van Kortgene; 10e pr. A. v. Liere en mej. Harinck van 'sHeer Abtskerke, 11e pr. P. Hanse van Haamstede en mej. de Braai van Kloetinge; 12e pr. A. P. Linden bergh en mej. A. K. Koert van Wol phaartsdijk; 13e pr. A. C. Zandee, van Kloetinge en mej. Nelemans van Zeven bergen; 14e pr. A. Sinke en mej. Zandee van Kloetinge, 15e p'r. C. Boogerd van Hoedekenskerke en mej. Elenbaas van Goes; 16e pr. M. B. van Iwaarden en mej. A. Lokerse van Heinkenszand; 17e pr. J. v. Iwaarden en echtgenoote, Hein kenszand; 18e pr. A. L. Schrier en mej. v. Maris van Kapelle; 19e pr. J. L. v. Overbeeke Jz., Baarland en mej. Ja. Mol Cd., Borssele. De extra-prijs voor de mooist versierde tilbury kreeg het paar M. B. v. Iwaarden en mej. A. Lokerse, die voor het mooiste geheel L. W. Woütersen en mej. J. D- Dekker. De prijzen bestonden uit een gouden med. (vo-orz. hoofd-com.), twee verg. zilv. med. (één van B. en W. van Goes), een zilveren plaquette en uit kunstvoor werpen en huishoudelijke voorwerpen, aangeboden door verschillende belangstel lenden. Na de uitreiking der prijzen deed dhr. Zandee van „Klein Frankrijk" met een geestig speechje mededeeling' van de 'beide laatstgenoemde extra-prijzen. De heer van Ballegoyen de Jong dankte namens het hoofd-comité voor de jubileumfeesten, V. V. V. voor haar .medewerking om de ringrijderij op dezen dag te houden. Spr. hoopt dat het prach tige Znid-Bevelandseh costuum steeds in stand zal worden gehouden. Namens de deelnemers dankte dhr. J. ,C. Koert de commissie voor de ringrijderij voor de goede zorgen. De ringrijderij' was heel gezellig. Er werden nog heel wat „Leve's" aan geheven. Nadet „Hosanna" van 8 tot 9 uur op de Groote Markt had gemusiceerd, trok gisterenavond van 9half elf een bij zonder mooie lichtstoet, begeleid door de beid© muziekkorpsen door een groot deel der stad. De wijze van samenstelling was igeheim gehouden. Welnu, we gelooven dat ze voor al de toeschouwers een groote verrassing is geweest. Alle hulde aan de deelnemers! Wat een werk is etc 'door hen verricht om met- iets leuks, zoo mo gelijk iets origineels voor den dag te komen. Voorop een pracht-groep der Nat. Chr. Geh. onth. vereen., die aanschouwe lijk en aangrijpend voorstelde,wat er van koren gemaakt wordt (ellende of welvaart) Verder in bonte mengeling en stille pracht van lampion- of electrische verlichting de ooievaar, die het kindje in 1880 kwam brengen, kinderen met verlichte bogen, dames en heeren met verlichte parasols, keurig versierde auto's, een mooie groep der Chr. Padvinders, het kamp voorstel lende, een bokkenwagen, versierde rijtui gen, iedem fietsen (één zelfs omgevormd tot een vliegmachine) een pretmakers- groep S(teeds t(ot o(ns) m(eeste) p(lezier), groepen met lampions van diverse buur ten, wagen met oranje-dames, een India- nenkamp, het geheim genootschap de Ku Klux Klan, een groep, voorstellende de Ganzestad, met er bij een reuzengans, een Japanscne draagstoel, enz. Deze zeker niet volledige opsomming geeft reeds een in druk vnn 'tvele, dat nier was bijeenge braent. 'tWas inderdaad een succes-num mer en de jury nad ook hier zeker geen gemakkelijke taak. Dat moest dhr J. M. Bielen, sprekende namens do jury (waarin nog zitting nad- den mevr. jiillevis en dnr W'. Hijma) er kennen toen te ongeveer 11 uur de stoet bij de Jubileumbank ontbonden werd. No. 1, de reclamegroep der N.C.G.O.V., kreeg geen prijs, omdat reclamegroepen daar van waren uitgeschakeld, maar was die bepaling er niet geweest, dan was zeker een 1ste prijs toegekend. Verder was de uitslag: no. 21 (Bouwplan II) en no. 33 (Ganzestad, die een bijzondere hulde van de jury kreeg) beide een len prijs, no. 10 (Vredesengel) 2o prijs, no. .14 (Carna valsgroep) 3e prijs,' no 2 (de ooievaar, die een prinsesje bracht) 4e prijs, no. 37 (bokkewagen) dc 5e prijs, no. 40 (Japan- sche draagstoel) 6e prijs, no. 23 (herder en herderin) 7e prijs, no. 20 (de Stomp met het bakerkindje) 8e prijs, no. 26 (vlieg machine) 9e prijs, no. 29 (Roodhuiden)! 10e prijs, no. 36 (mooie liclitgroep) 11e prijs, no. 38 (struisvogel) 12 prijs, no. 31 (Ku Klux Klan) 13e prijs, no. 17 (melkmeisje) 14e prijs, no 42 (Nicuw- straat) den extra jury-prijs. Hiermede waren de officieele feeste lijkheden voor dien dag afgeloopen. Nog lang bleef het evenwel levendig op straat en in 't Schuttershof, de Zoutkeet e.a. waar voor muziek en een feestverlichting ge zorgd was, bleef men nog lang bijeen. =f: Vanmorgen vroeg waren de. kinderen reeds in de weer. Nu was het hun beurt Behalve de kinderfeesten in de buurten zou er ook ©en algemeen schoolfeest, waaraan alle kinderen .van openbare en bijzondere L.O. ©n U.L.O.-scholen konden deelnemen, gehouden worden. Om onge veer 9 uur dat was wat anders dan naar school gaan kwamen de kinderen op de Groote Markt samen en in optocht ging het naar „Klein Frankrijk". Ook de muziek hulde aan die mannen en jon gens was weer op 't appèl. Van dit schoolfeest melden wij morgen nog wei het een en ander. Het is nu ook de dag van den grooten historischen optocht, ©en der belangrijkste punten van het programma. Reeds om 7 uur in den morgen deed namens „Burge- mfbsteren en Schepenen" de stadsomroe per, gekleed in oud-Hollandsch costuum, bij bekkenslag aan de bevolking me dedeeling van het volgende: „Burgemeesteren ende schepenen doen by desen condt, aan ©enen ygelycken/ dat heden middag clokkc twee Syne Hoog- heydt de Prince van Oranje Synen intocht zal doen binnen onze stede. Zij noodigen alle poorters ende poorteressen ende ver der goede luyden uit/' hunne vreugde met den intocht te toonen door het uitsteken van vlaggen en het illumineeren van hun huizen en bevelen dat voor ieder huis een keerse moot branden voor het raam boven de voordeur. Allen ,die bij1 het vreugdebe toon moetwillighedens ofte krakeelen/ tweespalt ofte verdere schandalen doen zullen door de roode Roede in het stads- spinhuis worden opgesloten. Houdt het voor gezegd". In de morgenuren kwam er reeds een Heraut van den jongen Prins van Oranje die de volgende aankondiging deed: „Erntfeste/ Wyze/ Discrete/ Seer Be minde. Syne Hoogheydt de Priiice van Oranje/ allen degenen/ die dezen sullen sien ofte hooren lesen/ Saluyt: doet te weten: Alsoo Syne Hoogheydt de Prince van Oranje op verzoek der Staten van dezen Lande ende Graeffelyckheydt van Zee land/ naar hier op de komst is met syne jacht zoo verhoopt Syne Hoogheydt clok'ke twaalf in Uwe goede stadt te ko men om dan/ in den namiddag clokke twee te worden benoemd tot Eerste Edele van Zeeland. Ende eenen ygelyck/ die Syne Hoogheydt spreken wil/ kome ten avond- clokke zeven in het logement „Die Abdye". Syne Hoogheydt alsoo hy begeert/ dat een ygelyck zich weerhoude van moet willighedens/ krakeelen/ vechteryen en diergielyck© sonden/ tot groote ergernis sen en schandale van vele goede Inge- setenen/ zoo is 't dat Syne Hoogheydt/ om daar in te voorsien/ geordonneert ende gestatueert,/ hebbe/ ordonneert ende sta- tueer by dese de poincten ende Artyckelen bepaalt bij het placaat tegen het vechten/ trekken van messen/ ofte ander geweer/ straatschenders, enz. enz. Exp. van de Staten 's Lands en Graef felyckheydt van Zeeland van 27 Novem ber 1654. Segt het verder. Voor Goes 14 September 1923. Ter ordonnantie van Syne Hoogheydt De Secretaris: (w.g.) LAURENS BUYSER Heer v. Diussen en Muylkerke. Apo?lieken: A.s. Zondag "zijn de volgende apotheken geopend: te Goes, die van L. la Porte; te Middelburg, die van Pienbroék, en te Vlissingen, die van S. J. Engering. Dankbetuiging van H. M. de Koningin. Door den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, eere voorzitter van het Algemeen Comité, werd aan liee'ren burgemeesters der gemeenten in Zeeland gezonden het volgende schrij ven: „Hare Majesteit de Koningin heeft mij „opgedragen aan allen, ,die hebben me degewerkt tot de totstandkoming van „het huldeblijk der Zeeuwen bij gelegen- „heid van Hoogstderzelver 25-jarig ré- „geeringsjubileum, Haren diepgevoelden „dank te brengen voor deze hulde". Het ligt in het voornemen, in de naamlijsten voor de statistiek van den In-, Uit- en Doorvoer wijzigingen aan te brengen, zoodat verschillende goederen- posten niet meer met name zullen worden genoemd, eveneens zal ook de lijst voor het .entrepotverkeer aan een herziening worden onderworpen. De lijsten waarin de aan te brengen wijzigingen zijn aan gegeven, liggen voor belanghebbenden lot en met 24 September a.s. op het Secreta riaat van de Kamer van Koophandel te Middelburg ter inzage. Aldaar kunnen ook mondeling nadere inlichtingen omtrent een en ander worden verkregen. Aan den kantoorhouder J. C. H. de Bruine, te Haamstede is met ingang van 16 September a.s. eervol ontslag verleend. De hulppost-, telegraaf- en tele foonkantoren te Burgli en te Haamstede zijn met ingang van 16 September a.s. vereenigd lot een hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor met benaming hulpkan toor Burgh-Haamstede, onder beheer van den tegenwoordigen kantoorhouder te Burgh, A. J. A. Boot. De Minister van Arbeid heeft goed gevonden, dat een vroeger toegekende bij drage voor woningbouw, zal worden uit gekeerd aan de gemeente Kats, ten be hoeve van P. Visser, f 300. Met ingang van 1 October is be noemd tot rijksklerk ter inspectie der directe belastingen, enz. te Breda 1ste afd., mej. P. R. Theenaart, thans parti culier klerk ter inspectie Ilansweert. Middelburg. De commissie voor Wal, Koorkerkhof en omgeving kan er niet best toe besluiten, de beide aardige bloemen- pyramiden, die zij liet aanbrengen, op te ruimen, en met het oog op het mooie weer van gisteren heeft zij de zoo fleurig staande lichtjes nog maar weer eens ont stoken. Juist nu overal elders de feest verlichting weg is of althans niet meer brandt, trokken de lichtjes, die door Reigerstraat en Oude Kerkstraat van uit de Langedelft zoo goed te zien zijn, nog meer de aandacht. Uitnoodiging voor alle kinderen idie te Middelburg een der lagere scholen bezoeken om op Donderdag 18 Sept. 1923 een feest, ter herden king van het 25-jarig regeeringsjubi- leum v&n H. M. de Koningin te komen bijwonen. De Raad der gemeente Mid delburg heeft in zijn vergadering van 1 Aug. 1923 tot dit feest besloten en de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk bereid gevonden zich met de organisaties uitvoerig te be lasten. Ouders en voogden worden verzocht, de kinderen toestemming te geven, dit feest bij te wonen. lerseke. In de Donderdag gehouden vergadering der vereeniging voor Chr. Wijkverpleging onder presidium van Ds G. Th. Beusekom werd o,a. met 26 van de 28 stemmen besloten le benoemen tot wijkzuster voor deze ge meente mej. Maria van de Lagenrak, thans werkzaam aan de Rijkskliniek te Utrecht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Puttershoek W. Deur te Zegveld. Geref. Kerken. Drietal te Opeindé-Nijega J. H. Beumee te Sleeuwijk, A. J. de Boer te Garrels- weer en I. K. Wessels le Veere. Beroepen te Oosterzee S. E. Wesbonk, cand. te Winsüm; te Jutrijp-Hommerts, S. Wesbonk, cand. te Winsum (Fr.) Synode Geref. Kerken. Zit ting van Woensdag. Vastgesteld worden de volgende Belijdenisvragen met op schrift: Vragen te stellen aan hen, die wenschen te worden toegelaten tot het H. Avondmaal. Geliefden in onzen Heere Jezus Chris tus, Gij' zijt hie.' verschenen Om voor Gol en Zijne heilige gemeente belijdenis te doen van uw geloof, ten einde alzoo toegang te erlangen tot des Heeren Heilig Avond maal; wilt daartoe ongeveinsd antwoor den op de navolgende vragen: Ten eerste. Verklaart gij, dat gij de leer, die in het Oude en Nieuwe Testa ment en in de artikelen des Christelijker geloofs begrepen is, en in de Christe lijke kerk alhier geleerd wordt, houdt voor de waarachtige en volkomene leer der zaligheid; en belooft gij: in de be lijdenis daarvan door Gods genade stand vastig te zullen blijven in leven en ster ven? Ten tweede. Gelooft gij' Gods Verbonds- belofte U in Uwen Dioop beteekend en verzegeld, en belijdt ge, thans den toe gang tot het II. Avondmaal vragende, dat ge u vanwege uwe zonden mishaagt en voor God verootmoedigt, en uw leven buiten u zeiven in Jezus Christus den eenigen Zaligmaker, zoekt? Ten derde. Betuigt gij, dat het uwe hartelijke begeerte is, God, den Heere lief te hebben en te dienen naar Zijn Woord, de wereld te verzaken, uwe oude natuur te dooden en in een godzalig leven te wandelen? Ten vierde. Belooft ge u te zullen on derwerpen aan de kerkelijke vermaning en tucht, indien het mocht gebeuren (wat God genadiglijk verhoede), dat gij in leer <gf leven u kwaamt te misgaan? Besloten wordt, dat het „Ja" door ieder hoofd voor hoofd gegeven worde. Vastgesteld werd verder de aanduiding: „Daarna spreke de Dienaar aldus". Als zegenwensch wordt genomen 1 Petr. 5:10 en 11. Inzake een voorstel tot formuleering van drie geloofsartikelen (uitbouw der Belijdenis) werd besloten dat dc put,aten een dergelijk ontwerp' zoo mogelijk één jaar voor de komende Synode zenden- aan de Kerken in Binnen- en Buitenland, met uitnoodiging naar de Synode van 1926 afgevaardigden te zenden, opdat deze ter Synode hun gevoelen kenbaar' maken en de Synode in overleg met deze afgevaardigden tot het vaststellen ran een nadere formuleering der drie genoemde geloofsartikelen kan komen. In zake de Chr. Normaalschool te Solo wondt aan Gedeputeerden tot de Zending opgedragen te overwegen of, zoodra de Keucheniusschool behoorlijk is verzorgd, de oprichting en instandhouding naast deze van een Chr. N. S. te Solo financi eel uitvoerbaar is, en zoo ja tot die op richting over te gaan in overleg met de Algemeene Vergadering op Midden-Java, voor de oprichting dezer school kan geen hooger bedrag dan f 10.000 worden toe gestaan. In zake het Chr. Javaansch Boeken fonds werd aan Dep'utaten opgedragen inlichtingen in te winnen bij de Afzon derlijke Vergadering van Missionaire Die naren des Woords op Midden-Java; en indien blijkt, dat naar hun oordeel steun uit Holland voor dit fonds nog noodzake lijk is, namens de Generale Synode een verzoek om steun voor dit fonds te richten tot de zendende kerken, om voor dit doel een bijdrage te verleenen uit de Generale kas, tot ten hoogste f500 per jaar. Inzake de gelden onder beheer der Ge nerale Zendingsdeputaten worden de Depu- taten enz. ontslagen en besloten de be- ming, enz. van quaestores weer op te dragen aan dc te benoemen Dieputaten voer de Zending; al de kerken nogmaals weer ernstig op te wekken om zich .ge trouw te (ïouden aan de bepaling, dat van ©enigen hulpdienst, zonder eenige uilzon dering 10 pet moet worden gehort in alle inkomsten van de Zending, hetzij voor de Generale kas; aan de leden van liet Moderamen op tc dragen, namens haar ècn ernstige opwekking te richten tot alle kerken, die nalatig zijn geweest in het zenden van een extra collecte voor de Generale kas, om alsnog aan deze verplichting te v.oldoen; de te benoemen Deputatcn voor de Zending te machtigen desnoodig een of meermalen een extra collecte van de kerken te vragen, ten be hoeve van de Generale kas en in geval van besliste .noodzakelijkheid, ter voor koming van stagnatie in den gailg van zaken, kasgeld op te nemen voor reke ning van de gezamenlijke kerken, tot een maximum van f 15.000. De Kerk van Meppel vraagt het oordeel over de vraag, hoe te handelen met belijdende leden en doopleden der kerk, die zich aangesloten hebben bij de I. O. O. F. (Independent Order of Old-Fellows) en, trots alle vermaningen van den kerkeraad, zich daarvan niet losmaken. De Synode besloot als haar oordeel te melden, dat de kerkeraad bedoelde be lijdende leden en doopleden bij den voort- duur ten ernstigste moet blijven verma nen, om de gemeenschap met genoemde orde te verbreken, en bij volharding in het kwaad op hen de kerkelijke cen sure heeft toe te passen. De Synode verklaarde zich niet ontvan kelijk in zake een klacht van mej. v. d. WeelWisse te Ritthem inzake een at- testatie.quaestie. Tiende zitting. 13 September. Inzake de inrichting van den Eeredienst besloot de Synode, wijl, op de door Deputaten aangevoerde gronden, eenheid in de litur gie in den kring onzer kerken aanbe veling verdient en zooveel mogelijk moet worden bevorderd om de vele tegen hun concept ingebrachte bezwaren het ont werp niet te aanvaarden. Zij draagt aan Deputaten op de Christelijke gebeden te overzien. Betreffende de Formulieren voor de Bediening der Sacramenten en de Tucht oefening worden, om deze nogmaals te overzien, Deputaten benoemd die hun concepten minstens een jaar vóór de volgende. Synode aan de kerken moeten toezenden. Inzake de Formulieren van Bevestiging worden benoemd, om deze nogmaals te overzien, Deputaten die gebonden zijn aan de beslissing der Synode op ver schillende punten, hierboven genoemd, en hun concepten minstens één jaar vóór de volgende Synode aan de kerken toe zenden. Inzake „De Eenige Gezangen" en „de Psalmberijming" wordt uitgesproken, "at de Synode in het algemeen de bezwaren aanvaardt, die tegen den bundel „Eenige Gezangen" worden ingebracht en, hoewel onderscheidene door de Deputaten daarin

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2