*o z Vrijdag 14 September 1023 Jaargang Binnenlanü. Bnitenlanil. IN DEN MAALSTROOM. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Dreigend oorlogsgevaar? De Engelsche bladen maken zicli ern stig .ongerust over de ontwikkeling van het Italiaansch-Servische conflict en hou den reeds rekening met de mogelijkheid van een oorlog. Men hoort de meening te kennen geven, dat een verscherping van de crisis voor een deel ook het gevolg is van het optreden van eten volkenbond tegen Italië, waarvan Servië onmiddellijk gebruik heeft gemaakt om zijn houding te genover Rome vast te stellen. Profesgor Gilbert Murray, gedelegeerde voor Zuid-Afrika bij den volkenbond, heeft een draadloos telegram van Genève naar de volkenbondsunie gezonden, waarin ge zegel wordt, dat de toestand met betrek king tot Fiume zeer gevaarlijk is, tenzij de bond tussclienbeide komt en dat de vij andelijkheden, waarin Italië, Griekenland, Joega-Slavië, Bulgarije en Hongarije zullen zijn betrokken, Zondag zeker zullen aan vangen. Reeds zouden eenige militaire plannen door de Balkanstaten zijn vast gesteld. De „Daily Express" zegt, dat de meest bemoedigende omstandigheid nog is, dat Frankrijk tot beide partijen in nauwe be trekking staat en dat Poincaré krachtige pogingen aanwendt om een catastrofe te vermijden. DeExchange geeft een telegram uil Belgrado aan de „Imperio", waarin gezegd wordt, dat het Joego-Slavische kabinet Woensdag besloot de definitieve Italiaan- sche voorwaarden betreffende Fiume aan te nemen. De „Express", die reeds uit voerige beschouwingen geeft in verband met een eventueelen oorlog, w'ijst op Frankrijks moeilijke positie, daar oorlog een breuk in het continentale bloc zou beteekenen. Engeland daarentegen zou ge heel buiten zulk een oorlog blijven en geen andere actie ondernemen, dan noo- dig is om de beide partijen 'tot vrede te bewegen, tenzij Engelands belangen in de Middellandscbe. Zee in het gedrang moch ten komen. Het blad zegt, dat Mussolini's positie steeds meer gaat herinneren aan die van Napoleon III, die zich in het binnenland slechts staande kon houden door voort durende ondernemingen in het buitenland, waardoor steeds oorlog dreigde of uitbrak. In diplomatieke kringen, schrijft de „Daily Tel.", was men Woensdag van oordeel, dat de vooruitzichten in Z u i d-0 o s t-E u o p a. van uur tot uur ernstiger worden. Een Pronunciamento. In Spanje zit het ook weer niet zuiver. Woensdagnacht kwamen te Barcelona ge ruchten in omloop, dat er belangrijke ge beurtenissen in aantocht waren. Een be weging, aan wier hoofd Markies Es telle, kapitein-generaal van Barcelona, zou staan, zou er op uit zijn om de regeering. (bedoeld wordt het kabinet) omver te werpen en te vervangen door een militair bewind, dat de leiding der zaken en de verantwoordelijkheid overnemen zou. De ministers zijn hierop in allerijl te Madrid bijeengekomen, doch dit vermocht de fas cistische beweging niet te stuiten. De gouverneur Primero- Der-vera vaar digde een proclamatie uit, waarin hij het kabinet beschuldigt het land ten verderve te voeren en aankondigt, dat de militaire partij besloten heeft het bewind in han den te nemen en den staat van beleg :af te kondigen. Verschillende maatregelen door hem 60). De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.-— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. èAV'.tórfUiJt-UrtrfTl DiEEL III. HOOP. .HOOFDSTUK I. Di e herleving'. Toen Steven zijn oogen weer opende en tot bewustzijn kwam, lag hij in zijn oude slaapkamer in mijn huis en ik zat naast hem. „Waar ben ik? Wat is er?" vroeg hij verward. „Alles in orde", antwoordde ik. „Je zult spoedig weer de oude zijn". „Maar .maar hoe ben ik hier geko men?" i „Je bent in de rivier gevallen her inner je je dat nog? Wiel, iemand zag je, toen je viel. Na wat zoeken heeft men 3e uit het water opgevischt en je hier heen gebracht. En sedert dien ben je ziek geweest met zware koorts". .Hij Zweeg eenige oogenblikk'en alsof hij diep nadacht. „Het was een vergissing, Dan", zei hij' toen, „een vreeselijke vergising". gelast, alsbezetting der telefooncentrale, staat van beleg, censuur opi dagbladen, oproeping der garnizoenen, werden on middellijk uitgevoerd. Inzonderheid tegen de ministers van binnen- en buitenland- ische zaken is de actie gericht. Over 't al gemeen vatten de bewoners der hoofd plaatsen haar nogal kalm op1; toch is de toestand zeer ernstig. Die ministerraad besloot terstond een eskader naar Barcelona te zenden. In laatstgenoemde stad is de staat van be leg afgekondigd, wat echter niet belet dat de opstand, zij1 't ook rustig, zich uitbreidt. Generaal Lozzade heeft op Ke vel van den kapitein-generaal het bevel over de provincie Barcelona op zich ge nomen en de gouverneurs afgezet. In an dere provincies van Katalonië hebben de militairen zich van de regeering mees ter gemaakt. Die politie, de burgerwacht en andere openbare machts-organen schij nen den nieuwen staat van zaken aan vaard hebben. Er lieerschte reeds lang in Spanje een geest van ontevredenheid over de slappe uitoefening van het gezag tegen de revo lutionaire machten en de dwaze actie der regeering in Marokko. De leiders van den. opstand zijn vroe ger opgetreden dan eerst plan was, dewijl hun onverwacht bekend was .geworden dat. de regeering van alles op' de hoogte was. Het kabinet schijnt vast besloten zich op zijn post te handhaven, en dien slechts door geweld te verlaten. Korle berichten. Te Weenen is de geheele pers, op de socialistische na, zeer ingenomen met hetgeen mr Zimmerman te Genève over de herstel-actie van Oosteprijk gezegd heeft. In den nacht van Zaterdag, den 6den October, op Zondag, wordt in Frankrijk de wintertijd ingevoerd. In Groot-Brittannië geschiedt dat, gelijk men weef, reeds in den nacht van "15 op 16 dezer. Te Melilla is builenpest uitgebroken in het Spaansche leger. Reeds moeten er tien sterfgevallen zijn. De financieele commissie van den Weenschen gemeenteraad heeft een plan aangenomen, welke den aanbouw van 25.000 woningen en even zooveel kan toren en winkels beoogt. De uitvoering van het plan is over vijf jaar "verdeeld. De uitgaven van het bouwplan zullen ruim 14 millioen gulden per jaar vorde ren. De te bouwen huizen zullen van een verschillend type zijn. Men verwacht, dat voor eind 1928 de woningnood vol komen zal zijn weggenomen. Rood tegen O rja,n j e of deneu- tra, le openbare sc.ih.ool. We lezen in de „Prov. Gr. Ct. Niet overal is liet jubileum van H. M. de Koningin in eensgezindheid ge vierd. Hoe zou het anders kunnen? Niet alle menscihen denken gelijk en op het punt van verdeeldheid heeft onze natie altijd uitgeblonken. Dat dus het hoofd der Oosterschool te Siatepemeer, de heer S. anders dacht dan anderen, en het onnoodig vond mee te werken aan het school feest is niets bijzonders. In zoo'n ge val eerbiedigt men de meening van den andersdenkende en maakt de zaak zonder hem wel af. Maar in dit „Ja, dat was het", antwoordde ik, „maar je moet het hoofd hebben verloren op dat oogenblik. Do gebeurtenissen van dien avond waren veel te veel voor je". „Noen, dat niet. Ik was 'gloed bij' mijn verstand. Ik heb er dagen lang over na gedacht. De vergissing bestond daarin, dat men mij er weer, uit haalde. Ik ik twijfel er aan, oï ik den .moed zal hebben het weer te doen". „O neen, antwoordde ik zoo .opgewekt als ik kon, „je zult het niet weer doen". „Waarom heb je mij niet laten gaan?" iziei hih ,half boos. „Het zou 'dan nu allemaal voorbij zijn geweest; nu ben ik weer terug gekomen tot dit leven en toch, het was verschrikkelijk om te sterven". „Je bent niet gestorven", zei ik. „Maar ik heb het- allemaal doorleefd allemaal". Eenige dggen daarna vertelde hij' mij alles ook zijn gedachten en gevoelens, toen hij daar stond te aarzelen, voor hij' de daad ging volbrengen, die, naar hij meende zijn dood zou- beteekenen. „Hoe kwam i'k er toch weer uit?" vroeg hij plotseling. „Iemand sloeg je gade volgde je", antwoordde ik. „Wie sloeg mij' gade volgde mij „Je vriendin; herinner je je dat niet?" geval scheen dat niet zoo gemakkelijk te gaan. Wel waren er die, zich bij het feestcomité aanmelden om de taak voor 't weigerachtige hoofd op zich te nemen bij het orga,niseeren van het schoolfeest, maar dat was schijnbaar niet naar den zin van dat hoofd. Hij weigerde de speelplaats af te staan voor de noodige zangoefening en opende eerst het hek, toen hem dat van hoogerhand werd gelast. Dat dit zijn prestige tegenover de kinderen een gevoelige knak hJeeft gegeven ligt voor de hand. Onder een stormachtig gejuich en geschreeuw: „Hai het 't verloren, hoera!" liepen de kinderen de plaats op1. Maar tijdens de zangles zorgde de tegenpartij met medewer king van kinderen van communisti sche ouders voor een tegenzang. Eenerzijds een verheerlijking van de Oranjevlag, anderzijds 'het „Hoog de roode Vaan". Het bleef gelukkig bi.i dezen strijdzang. Maar de autori teiten achtten' het toch maar verstan diger voor erger te waken en den vol genden dag stond de politie er bij om kabaal te voorkomen. Het liberale blad teekent hierbij aan Het feest is gevierd, malar de naam van de o. I. school als neutrale school is door deze historie er niet op ver beterd voor hen, die in het medevie ren van een feest ter eere van hel hoofd onzer natie geen schending zien van de neutraliteit. Voorzitter Eerste Kamer. De Koningin heeft tot voorzitter der Eerste Kamer der Staten-Gene- raal voor het komende zittingsjaar op nieuw benoemd luit.-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. 4 8-urige werkweek. De Federatie van personeel in Over heidsdienst heeft de besturen der Neutrale, Moderne en Katholieke or ganisaties van .ambtenaren in dienst der gemeente tot medewerking uitge- noodigd tot het ageeren tegen de in voering der 48-urige werkweek voor gemeente-ambtenaren. .Koninklijke bezoeken. Naar het Rott. Nbld. verneemt, zou 't in de bedoeling Van H. M. de Ko ningin liggen binnenkort een bezoek aan" Rotterdam te brengen, en het volgend' jaar aan de provincie Dren the. B. J. Gerretsön. Uit Rotterdam wordt aan „D'e Ned." bericht, dat het Kamerlid, de heer B. J. 'Gerretsön, is overvallen door een darmverbloeding, waardoor zijn toestand hoogst ernstig is. Twee doc toren verleenen medische hulpde patiënt is hoogst kalm en goed bij kennis. Vreemdelingenverkeer. De schrijver van de „Intermezzo's" in „De Nederlander" schrijft onder bovenstaand kopje: Ik lees daar in de bladen, dat er een gezelschap Goesche boertjes en boerinnetjes naar Londen is geweest, om daar het Jubileumfeest tè helpen vieren. En klaarblijkelijk ook, om daar tevens dan wat propaganda te maken voor ons vreemdelingenver keer. Nu vind ik dat alles heel mooi, maar ik Vind het toch wel wat ver velend, dat men in het buitenland den indruk van Nederland heeft „Mijn vriendin de schrijfster yan "de anonieme brieven?" „Ja". „Wias zij het is het dus werkelijk een vrouw?" „Ja". Ik had zijn belangstelling opgewekt en liet hem praten. „Hoe wist zij- van mij af?" „Zij heeft langen tijd naar je gezocht en heeft je uit de verte 'gevolgd sedert het ©ogenblik dat ze je had gevonden". „Maar waarom". „Omdat zij belang ,jn je stelde, denk) ik". „Wiaar is Bij' nu?" „In 'dit huis. Zij heeft je verpleegd se dert het ioogenblik, dat je hieir binnen bent gebracht". In Bijn oogen kwam een nieuw licht. Hij' scheen .verbaasd. „Is het mogelijk, dat iemand ©enig belang kan stellen in een armen .zondaar als ik ben?" zei hij zacht als bij zichzelf. Hij lag enkele minuten stil na te den ken; toen zei hij, huiverend: „Waar en wat ik nu wel geweest zou zijn, als ik niet uit het water was gehaald? Een hopeloos leven is vreeselijk, maar een dood zonder hoop is nog vreeselijker. Dan, ik zoü deze dame graag eens zien." als van een land, bevolkt door niets anders dan Volendammers, Markers en Goesenaars. Nederland is tenslot te toch ook nog w,ait anders en waar het nu goed voor is de overige wereld diets te maken, dat ons land een aller grappigst landje is, waar men slechts molentjes tegenkomt en vlindermut- sige meiskens op klompen, zie i'k niet in. De fout, indertijd door onze recla- meteekenaars begonnen, behoeven we niet voort te zetten door de voorstel len te wekken als zou ons land slechts een groot „kijkspul" zijn, zoo'n soort van reusachtig natuurpark, niet van dieren, maar van menschen, dat men in stand heeft gehouden om Ame rikanen en Engelsch'en een prettige week te bezorgen, als ze er naar kij ken komen. Dat ze komen, is natuur lijk een zeer begeerenswaardige zaak en wie meenen zou, dat we voor vreemdelingenverkeer weinig zouden voelen, heeft het mis. Het geld, dat vreemdelingen hier brengen, is zui ver winst, want het blijft in het land en we leveren er iets eigens voor, dJa.t niet betaald werd door ons aan het buitenland. Maar laat hen dan" komen in de wetenschap, dat Nederland niet een grappig land is, maar een mooi land of, om het nog sterker te zeggen in de woorden v;an de Koningin bij het in ontvangst nemen van 'het kunst album uit de handen van' den heer Van Aalst, een heerlijk land, het land van Rembrandt, den grooten schilder, een land met een eigen licht, een eigen atmosfeer, een echt, schildersland, met dien fijnen nevel boven zijn prachtige stroomen en zijn wijde Verschieten. Dat moeten de'vreemdelingen leeren zien, bovenal de haastige Amerika, nen, die in een vloek en een zucht heel Europa „doen" en geen begrip ervan hebben, dat ze de schoonheid van een land op zich in moeten laten werken. Allerlei. Bij Kon. besluit is bepaald: D'e te genwoordige zitting der Staten-Gene- raai zal worden gesloten op. Zater dag 15 September 1923, des namid dags 3 uur. De Minister v,an Binnen- landsche Zaken en Landbouw wordt gemachtigd zich op> het tijdstip te be geven naar de vergadering der Staten- 'G en er aal, ten einde in eene vereenig- de vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te slui ten. Koninginnefeesten te Goes. (Vervolg.) Na dei kerkdiensten, die gistermorgen werden gehouden en die zeer druk be zocht waren,, nam op straat de feest- drukte weer toe. Van 11.15 tot 11.45 uur zong onder leiding van den heer W. 't Hooft met begeleiding van „Eupho- nia" een aantal kinderen eenige vader- lanclsche liedjes. Het Wilhelmus werd door het publiek meegezongen. Heel aar dig klonk de zang dezer kinderen over het marktplein en door vele belangstel lenden werd er naar geluisterd. Te 12 uur werd vanwege de commissie voor de oeconomische spijsuitdeeling in haar versierd gebouw aan de Kleine Kade aan allen, die hiervoor in aanmerking wenschten te komen, krentenbrood en kaas uitgereikt, een feestgave, die in vele gezinnen zeker welkom zal geweest zijn. Te 12.15 'uur had gisteren in de ver sierde zaal van de Prins van Oranje de Uitreiking plaats van diploma's voor Op dit oogenblik werd de deur ge opend en een zachte stem zei: „Ah, hij; is dus bij kennis." De spreekster was eene maagd van middelmatige lengte en ongeveer 22 jaar oud. Zij, had een ernstige uitdrukking op het gelaat, die evenwel volstrekt niet droevig was. Men zou niet kunnen zeg gen, dat zij; bizonder mooi was. Maai- zij had iets zeer innemends en uit haar oogen straalde zonneschijn; haar gestalte was slank en vol van kracht, en deed vermoeden, dat zij in staat «moest zijn tot groote opofferingen. Steven zag haar verbaasd en vragend aan. „Ik ben Hope, mijnheer", zei zij, en toeh verliet zij haastig de kamer. „Hope", herhaalde hij. „Kun je haar niet terug roepen, Dan? Ik zou zoo graag willen weten.Je wilt toch niet zeg gen. „Ik wil alleen maar zeggen, dat je moet gaan slapen, beste kerel. Je hebt voor vandaag genoeg gepraat. Als je weer wakker wordt zul je je sterker voelen en dan zal ik je alles vertellen, wat er te vertellen is." Hij verlangde evenwel wakker te blij vein, hij wilde praten. Dat beteekende reeds veel. Als hij weer ontwaakte, zou Zelfonderzoek. Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug? Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen? Zijn de enkels en handen gezwollen? Is de urine bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozing te vaak of te weinig? Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij ruw en vochtig weer? Doet uw rug zeer, als gij bukt of opstaat? Hoedt u bijtijds; laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een nierziekte voorkomen; spoedige behandeling is het eenige be trouwbare voorbehoedmiddel. Verwaarloozing kweekt al te dikwijls blaasontsteking, waterzucht, rheumatiek, steenvorming en urineznur-vergiftiging. Hoewel Foster's Pillen zelfs bij deze la tere verwikkelingen haten, is het ver standiger om dit 'speciaal niergeneesmid del tot voorkoming van nierziekte te ge bruiken. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per doos. (25) de fraaiste versieringen en verlichting. Uit de verschillende straten waren in vroolijke stemming vertegenwoordigers met het hoofd-oomité bijeengekomen, zoo dat de zaal geheel gevuld was met een juichende en zingende schare. De voor zitter van het hoofd-comité, dhr Jos. Stie- ger, nam al spoedig het woord en bracht een woord van bijzonderen dank aan al degenen, die de stad zoo buitengewoon mooi versierd en verlicht hebben. Wat zou ons stadsbeeld saai zijn, indien dat niet gebeurd was. Omdat het beoordeelen van al dit moois zulk een bijzonder moeilijk werk is, heeft het hoofd-coimité het opgedra gen aan een jury van buiten de stad. Zij; had voor het beoordeelen overdag echter geen tijd, zoodat gisteravond zoowel ver siering als verlichting is opgenomen. De Uitslag van den vreedzamen kamp is: Je pr. Lange Vorststraat met 55 p.; 2e pr. Lange Kerkstraat met 54 p., 3e pr. Wijngaardstraat met 47 p., 4e pr. Vlas- markt.5e pr. Ruijterlaan (beide hadden 46 p., zoodat geloot moest worden), 6e pr. Kade, 7e pr. Korte Kerkstraat, 8e pr. Opril, Gr. Markt, Magdalenastr. en Ko ningstraat (alle drie met 45 p., zoodat geloot moest worden), 9e pr. Ganzepoort- straat met 44 p. en 10e pr. Nieuwstraat met 40 p. Ook de 'sH. Hendrikskinde- renstraat had 40 p., inaar bij; loting kreeg de Nieuwstraat den prijs en viel de 's Heer Hendrikskinderenstraat dus uit. Zonder prijs hieven: St. Adriaanstr. en Voorstad met 39 p., Stationsweg met 36 p., St. Jacobstraat met 34 p., Bouw plan I en II en Beestenmarkt met 31 p. Westwal en Molendijk beide 30 p. Dhr Bielen brengt namens de Kerk straat dank aan het Hoofd-Oomité, de jury en aan al degenen, die aan de versiering zoo krachtig hebben deelge nomen. (Applaus.) Aangezien volgens het programma ech ter versiering en verlichting, afzonderlijk zouden worden beoordeeld zullen, naar wij; vernemen, vandaag door een nieuwe jury die beide nog eens afzonderlijk aan een beoordeeling worden onderworpen. De gecombineerde, hierboven ge noemde Uitslag blijft evenwel gehand haafd. - We begaven ons vervolgens naar Tivoli bij 't Station, waar de paren in Z.-Beve- landsch costuum, met hun paarden en til bury's zich opstelden om naar de Gr. Markt te rijden, waar de ringrijderij, georgani seerd door „Vreemdelingenverkeer" zou hij niet meer zoo absoluut onverschillig zijn voor alles; hij zou iets hebben om naar te vragen, iets dat hem belang inboezemde. Ik gaf hem een slaapdrankje en spoe dig daarna viel hij in slaap. Toen ik weer thuis kwam van enkele noodzakelijke visites, ontmoette ik zijn verpleegster op de trap. „Hij is weer wakker en schijnt volko men bij; bewustzijn", zei zij. „Hij zal wel weer beter worden." „Heeft hij; U gezien?" „Ik denk, dat hij' mij even heeft gezien. Ik zat bij; hem, toen hij sliep, maar verliet hem op het oogenblik, dat ik zag, dat bij wakker werd. Uw huishoudster zit nu bij' hean en hij overlaadt baar met vragen." „Toen ik zijn kamer binnentrad, vond ik hem onderste'und door kussens over eind zitten. Hij, was blijkbaar zeer onge duldig over de manier, waarop mijn oude kindermeid die nu zijn huishoudster was, zijn vragen ontweek. De oude vrouw ver liet de kamer, toen ik binnentrad en wij waren dus alleen. „Schaam je dat je dien gezocht hebt." „Wel, Steven", zei ik, „je bent heel na aan den dood geweest". (Wlordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1