Verschenen en alom verkrijgbaar: Officieel Programma JUBILEUM-FEESTEN TE GOES I Fruity Brandy Waterxliip Elewiutsdijk. MpMoopiogeo, Meslediip, hz. Rechtszaken. it tie Pers. marktberichten. Posterijen en Telegrafie. Advertentiën. op 12, 13 en 14 SEPTEMBER 1923, WEILAND HOFSTEDE v e r sin a s t i Een 2l/'2-jarige Vaars, •H— van de in fraai geïllustreerd omslag Prijs 20 ets. Kapitaal en Reserven f 12.100.000 Coupons, Effecten, Vreemd Geld, Deposito's Handelscredieten, incasso's Spaarbank 3.60 pCt., Reiscredietbrieven, In- en verkoop van Wissels, Administratie van Ver mogens, Cheques op Binnen- en Buitenland, Safe-Deposit, Giro Bf?iEUKI_l!OF8?S' Ondergeteekende maakt a. u n Sm if u ec. i\ J j langs dezen bekend) dat hjj de NI. «I. SERTON. Laat de Jubileumplaat IN DEN HERCULES omlijsten. Vrijdag 21 September 1923, te koop aanbieden Vruchten te Velde. een Aandeel in de Coöperatieve Peefabriek „De Zeeland". SCHOUWING op Wegslooten, Dammen, Heulen, enz. Maandag I October 1923. Dinsdag 25 September 1923, WEILAND Te pachten bij inschrijving gadeslaat en wat zou zij zich schamen over een goor uitziende wasch. Maar als zij zelf de wasch doet, of zie door het dienstmeisje laat behandelen, en daarbij een good, zelfwerkend waschmid- del .gebruikt, zal zij geregeld een helder witte wasch hebben, frisch 'ruikend alsof die op het grasveld gebleekt ware. Tegenwoordig verhuren de dienstmeis jes zich echter meestal op conditie: de wasch buitenshuis, doch hoe verstandig zou menige huisvrouw handelen door, nu het wasschen zoo vereenvoudigende zelf werkende waschmiddel ,,P'ersil" wederom overal verkrijgbaar is, haar dienstmeisje te bewegen de wasch wél aan huis te doen, desnoods tegen eenige verhooging van loon. En door haar dan de juiste waschmethode met „Persil" te laten toe passen, zal dan tevens haar grootste be zwaar tegen de wasch aan huis: vermoei end en omslachtig, geheel opgeheven zijn. Het grondbeginsel van net wasschen met „Persil" is: Wasch, wasch jezelf! Met „Persil" geschiedt het wasschen door zijn enorm wasch- en bleekvermogon, dus zon der boenen noch wrijven: slechts eenmaal gedurende circa een half uur koken, daar na uitwasschen en naspoelen en de wasch is schoon en helder wit! Die voordeelen van de wasch 'aan huis ziijn vele, in de allereerste plaats een groote besparing aan geld en aan slijtage; de wasch bui tenshuis is duur en iedereen weet, wat het goed daarbij- te lijden heeft. Daar tegenover zijn de kosten van „Persil" met zelfs een eventueele loonsverhooging voor het dienstmeisje gering, terwijl „Per sil" het vuil spelenderwijze oplost, zon der de draden van het weefsel ook maar in .het minste aan te tasten. Met „Persil" bespaart u dus veel tijd geld en arbeid, u heeft steeds een schoone, heldere frisch ruikende wasch en wat nog van veel belang is: uw goed slijt niet! Bovendien werkt „Persil" sterk desin- fecteerend en is daarom voor de wasch van kinderen, zieken, enz. zeer aan te bevelen. Dus: de Wasch aan huis. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de eerstdaags hierover te plaatsen advertentie Het politie schandaal op Java. Die heer H. J. F. Borel schrijft aan „Het Vaderland": Toen ik giste- avond in het Vaderland de berichten over het politieschandaal in Indië las een bederf, dat liaar vertakkingen blijkt te hebben over geheel Java, zich uitstrekkend tot de geheele afdeeling opium! heb ik miji niet verwonderd, maar verheugd. Verheugd n.l. oveir het feit, dat onder het huidige regeeringsre- gime dergelijke schandalen niet meer getoetoepl worden, maar streng onder zocht en berecht. Vroeger nog in 1912 '13, toen ik als adviseur voor Chi neesche zaken diende was liet Gezag een soort fetisch, die heilig moest blij ven, en nog sterker, een eerlijk, waar- heidslievend ambtenaar, die schandalen aan het licht bracht, werd als- lasti'g beschouwd en -overgeplaatst of genood zaakt ontslag te vragen. Ik beschouw daarom het bovenbedoelde politieschan daal, hoe betreurenswaardig ook op zich zelf, als een verblijdend teeken, namelijk dat Gezag in Indië niet meer knoeierij en machtsmisbruik en leugens kan dek ken. Bravo! Als ambtenaar voor Chineesche zaken, intiem bekend met Chineezen en met alles op de hoogte wat verborgen Chi neesche toestanden betreft, heb ik van nabiji jarenlang een bederf bij de pblitie bestudeerd, die, zoo zij1 pirecies in dé tails werd gepubliceerd, ongelooflijk zou lijken. Ik kan gerust zeggen, dat zoo goed als alle Chineesche bordeelen, opiumkit ten en andere smerige instellingen, en ook zeer vele welgestelde Chineezen (om met rust te worden gelaten) geregeld de lagere politiemannen omkochten en ca- deaux moesten geven. Bolitie-schouten b.v. met f 159 traktement, bezaten hui zen en theetuinen, equipage met dure paarden, en leefden op weel-derigen voet. Ook andere, hooge ombtenaren waren er, die, op' zijn zachtst uitgedrukt, te veel verplichtingen aan rijke Chineezen had den om niet genoodzaakt te zijn een oog dicht te do-en. Te bewijzen was dit bederf zelden, er werden geen kwi tanties afgegeven, maar ik heb in de handelsbo-eken der Chineezen in faillisse ment dikwijls posten gevonden van groote bedragen, die aan duidelijkheid hierom trent niets te wenschen overlieten. Later, met de reorganisatie, en de opheffing van het schouten-ambt. is de toestand geleidelijk iets verbeterd, maar in 1912 was hij te Soerabaja nog zóó, dat in 'tgansche Chineesche kamp af persing onder bedreiging ep gedwongen omkoopirig schering en inslag waren, ge pleegd door politie agent-en en de lagere beambten Trouwens, dezen werden ook veel te laag bezoldigd. Die pio-litieopziener Kokshoorn heeft gedeeltelijk en zijn collega D'e Ruvter ten volle bekend. De Javabode meldt, dat de landsadvocaat toestemming heeft gekre gen beslag onder derden te leggen tot een bedrag van f300.000. De bedoeling •s, beslag te legg'en namens de Regeering op alle gelden, welke van Rossen bij bankinstellingen enz. heeft staan. Door notaris J. L. van der Harst werd gisterenavond in het Concert gebouw te Vlissingen, in het openbaar verkocht een huis en erf, staande en liggende aldaar, aan het Bellamypark .no 50, groot 93 centiaren. K'ooper was C. P. de Jongh qq. te Middelburg, voor f6860. Ter openbare civiele terechtzit ting der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van Woensdag, werden beëedigd als advocaat-procureur bij die rechtbank de heeren Mr A. J. F. Fokker en J. A. C. v. Heusde, bei den te Zierikzee en de heer Mr (1. W. van der Bent, wonende te Middel burg. Ter civiele terechtzitting va.n Woensdag kwamen 241 zaken voor. Een groot verschil met eenige jaren geleden, toen de eerste rechtsdag in September ongeveer 30 a 40 zaken voorkwamen Gods oordeelen op aarde. De teekenen der tijden, zegt onze „N. H. Ct.", spreken ons in deze dagen in machtige taal toe. „Nu al bijna tien jaren lang is de weréld vol van oorlog en geruchten van oorlog. Het strijdzwaard vindt nog immer geen rust. Bedenkelijk rommelt het in Eu ropa's steeds onrustig-en Zuid-Oosthoek. Nog steeds struikelt het pecht ook op de internationale straten, 't geweld verheft zich en telkens weer pogen sterken de zwakken onder den voet te loopen. Alle hooger beginsel wordt losgelaten; bittere baat en zondige zelfzucht beheersehen veler handelen. Die macht der zonde verkankert het leven meer en meer. En waar is de man, die aan dat doodelijk proces een eind weet te maken? Die zedelijke beseffen zijn dermate afge stompt, dat niet alleen alle overheids ingrijpen zonder effect dreigt te blijven maar velen zelfs de niet ongegronde vrees -koesteren, dat ook van de indi viduen zelf niet veel te verwachten is. Ongoddelijke beginselen hebben doorge werkt en zijn in hun uitwerking niet zoio spoedig te keeren. Zijn we op -deze dingen geheel on voorbereid? Wie zijn Bijbel kent, weet ook van de zware dagen welke ons daarin voorzegd zijn- Hij ziet dan in het gebeuren van dezen tijd een fase in den gang der wereld naar het eindgericht. In ditzelfde licht ziet hij ook de ge weldige ramp, door welke Japan getrof fen werd. Het is een catastrophe van ongekends afmetingen. Daar zijn geen tien, geen twintig, geen duizend menschen tegelijk liet slachtoffer geworden van een allerschrikkelijkste aardbeving, gepaard met vloedgolven en allerlei andere calamiteiten, maar hon derdduizenden. Naar den vollen omvang van deze ramp wordt nog slechts gegist. We kunnen haar ons bijna niet in denken. Wat voorts in het economisch leven plaats heeft, is een proces, waarvan de einduitkomst al evenmin is te overzien. Maar dat het iets geweldigs 'is, staat Voor ons vast. Wat leven we in Nederland toch nog betrekkelijk rustig, als we eens ernstig letten op hetgeen rondom ons geschiedt. Alleen, daaraan is een groot gevaar verbonden. Het gevaar, dat we oio 'der tijden teeltenen niet in voldoende mato acht geven en op de sprake, die God er door tot ons doet- uitgaan, verzuimen te letten. Tocli moeten we deze openbaring leeren verstaan, zullen we voor hoofd en hart in deze moeilijke crisistijden, in deze tij den van .geestelijke en stoffelijke 'benau wenis, waarvan het einde nog .niet is te zien, ©en rustpunt kunnen vinden. Deze tijden zijn een beproeving voor ons geloof. Nu te gelooven, dat God regeert, dat Hij de eeuwen in zijn hand omsloten houdt, dat Hij1 te midden van de ellende, waarin de mcnschheid zich stortte, Zijn Baad vol voert, is niet maar een zaak van het ver stand. Dat verstand verzet zich, het on derwerpt zich niet, het wil zelf de wereld raadselen oplossen. God heeft de volken in Zijn smeltkroes geworpen. Met Zijn tuchtigende hand gaat Hij door de wereld. Voelen we nog pijn? Erkennen we Zijn rechtvaardig oordeel daarin? Zijn Geest werke alom het schuldbesef, waaraan het thans nog al te veel ontbreekt Dun alleen wordt een wederkeeren mo gelijk en zullen op eindelijk© uitredding we mogen hopen. f 60446,60. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 13.041,31. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 72. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldhoekjes ingeschreven nominaal f 700 en afge schreven nominaal f2600. Derhalve min der in- dan afgeschreven f 1900. Het aan tal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 1. OOSTBUR-G. Tarwe fll—f 11,50; Gerst (Chevalier) flO; Wintergerst f9,25; Ha- I ver £10f 10,50; Kroonerwten f19j 1 f 22,50. VLISSINGEN. Veiling van 12 Sept. '23. Keswick 110, Lord Suffield 1013, Sweedenappel 810, w. ribber 89, roode ribber 14, Cox Pomona 14— 15, Couleur de Selle 14, Seedling 11, Prin- cesse Noble 3, Bramen 1825, Bontelier 816, Kaneelpeer 8, Scharlaken 612, Bergemot 7, Marsepein 1216, Clapps 1432, B, de Anielis 8—26, B. de Merode 1516, B. Hardy 618, jutten 925, druiven 5258, pruimen 10>38, muskes- peer 3, Wl. Duchesse 7- -15, B. Duron- deau 10, Bonne Louise 25, aardappelen 55.5, uien 710, spruiten 2025, Wa genaars 10—14, Snijboonen 8—49, Prin- cessen 1435, Tomaten 3647, alles per K.G.; roode kool 0.56, witte 'kool 34, j savoye kool 1.5—7, bloemkool 315, j komkommers 0.5- -6, meloenen 22—30, perziken 24.5, alles pe rstuk; selderie 0.52, Prei 7—11.5, uien 36, Peeën 25, kroten 3.55, rapen 15, alles per bos; andijvie 439, postelein 3, spi nazie 124, peterselie 12, zuring' 0.5 1, sla 1979, alles per mand; augur ken 4084 ,cpr 100 stuks; afval appels 12, -afval peren 1 -2, alles per mand. KAPELLE-BIEZELINGE, 12 Sept. Vei- lingsvereeniging „Kapelle-Biezelinge en omgeving". Groote veiling. Kroetappels f2,70 per 100 K.G. Kleine veiling. Appels: Boumansreinet f8fll, Keswick f5f 13, Warnersking f 9, Jacques Lebel f 7f 12, Reinette d'Automne f 6f 10, Bismarck f 9f 17, Oranjepipping f 17, Fransclie Schijven f9 f 12, Cox Pomona f 11f 22, Keizer Alexander f 16f 21, The Queen f 18— f 27, Leven Alma f 18, Zwedenappel f 30, Nelsons Glorie f 14, Landsberger Reinet f 8—f 13, Const, de Groot f 10—f 12, Gan- zebout f 7f 9, Lady Henneker f 9, Gul- derlingen f9fll, Hondsmuil f9f 10, Schuttersreinet f 8f 13, Meloenappel f 9 f 10, Zomerarmgaard f 14, Blomzoet f 13, Tuinzoet f 8f 1 i, alles per 100 K.G. PerenFertilité f 22f 33, Beurré d'Amanlis f 33f 39, Beurré Ilardi f 33 f 52, Beurré Durandeau f 22f 27, Beurré de Merode f 26f 35, Belle Epin f 26, Clapp's f 30f 42, Duch. Williams f 21 f 32, Bonne Louise f 35f 57, Jutten f 45 f 49, Triumphe de Vienne f 45—f 57, Seign. d'Esperen f 28, Beurré Superfin f 20, Cons, a Lacour f 17, Bon Cretiën William f 19—f 27, Beurré Clairgeau f 26, Spaansche wijnperen f 23, Duifjesperen f 1.7f 22, Diamantperen f 20, Maagdepe ren f 20, Calleboutsperen f 12f 21, Ber gamotten f 12—f 21, Marsepijnperen f 17 f 19, alles per 100 K.G. Pruimen: Abrikoospruimen f 17f33, Reine Victoria f 19f 36, Gele Eierprui- men f44, Roode Eierpruimen f30, Groene Wijnpruimen f 15, alles per 100 K.G. DiversenRoode bessen f 22, Pootuien f 5, Prinsesseboonen f 16f 21, Groene boonen f7f8, alles per 100 K.G.; Roode kool f 6f 8, Savoije kool f 8, Bloemkool f 17, alles per 100 stuks. WILLEMSTAD. 12 September 1923. Wias de verwachting ten aanzien van de heden alhier ;gehouden eerste najaars- markt niet groot, daar in twee naburige gemeenten jubileumfeesten werden gehou den en ook altijd nog de minder gunstige tijdsomstandigheden hun invloed laten gel den, ..toch waren nog een 100-tal paarden en een 25 stuks rundvee, waarin plaatse lijke handel, aangevoerd. Ook viel het bezoek niet tegen. Zooals vrijwel steeds, waren ©r v-eel kooplieden, al bleef dan ook het buitenlandsche bezoek beperkt tot enkel Belgen uit de grensstreek. Zij het ook bij stillen ©n tragen handel, er werd niettemin wat verhandeld en goede kwa liteit wordt nog steeds niet slecht be taald. Men besteedde voor één-jarigen f"250f350, voor twee-jarigen f375— f450, voor voljarigen f500f600; voor werkpaarden f250f350. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Goes en zijn hulppostkantoren over de maand Augustus 1923. Aan bovengen oe-mde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 43698,65 en terugbetaald f48695,54. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f4996,89. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 41. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 3300 en afge schreven nominaal f5000. Derhalve min der in- dan afgeschreven f 1700. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Middelburg en zijn hulppostkan toren over de maand Augustus 1923. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f73487,91 en terugbetaald Heden overleed na een langdurig lijden, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, G. F. SCHIJF, Weduwe C. Moerman, in den ouderdom van ruim 77 jaar. Uit aller naam, JOHs. MOERMAN. Oudelande, 10 Sept. 1923. (zwartbont). S. v. p aanwijzing tegen 'belooning bij D. COPPOOL3E, Serooskerke. Kantoor te ZierikzeeOude Haven 339 Directeuren: C. M. BAL en E. J. GELDERMAN. Schoenmakerij van de Wed. Meijers voor eigen rekening heeft overgenomen. Door een vlugge en nette be diening hoopt hij het vertrouwen waardig te maken. Aanbevelend, Door onze 30 jarige ervaring kunnen wij uw breukiijden ver lichten, met de bandages, die wij U aanleggen. „FOCUS" - Firma A. R. DE MUIJNCK, Lange Burg, Middelburg. van uw kind niet eerst verkreu kelen, doch laat haar Het welbekende adres op de Lange Burg, Sfliddeüfourg. Fransch product, ter vervanging van Iiitmaakhran- dewijn, geschikt voor inmaak van alle soorten vruchten. Bet zelf- maken van Advocaat. Zeer fijn voor inmaak van Sun-maid ro zijnen. Iets fijns, iets nieuws en goedkoop. Per literflesch met gebruiksaan wijzing f 2.—. Alleen verkrijgbaar bij de Importeurs DEMEWESSS FRÈRES, Likeurstokers, middelburg. De Notaris Mr. JAN LOEFF aal op 's nam. l*/2 uur, op het hofsteedje van dhr. N. DE KORTE Ezn, te Meliskerke, in het openbaar 2 Melkgeiten, 2 jonge Geiten, 8 Biggen, 20 Kippen en 1 Haan, Windmolen, Geeselstoel met steen, Handblok, Kruiwagen, Ladders, Trap, Kaashorde, Stampbak, Meel- kist, Spekkast en Standerd, Graan- zeven, Landbouwershandgereed- scliap, Zakken, Maten, Melkemmers en Bussen, Trog, Geitekarn. HUISRAAD. Kapokbed met toebehooren, Kachels, Tafels, Stoelen, Linnen kastje, Lampen, Eikenhouten Kleer kist, kwarto Bijbel, Kabinetkom- mea, Matten, Kleeden, Zeil, Petro leumstellen, Koperen en andere Ketels, Potten, Pannen, Glas- en Aardewerk, enz. Aardappelen, Witte en Bruine Boonen, Mest in den mestput. TE KOOP: Te bevragen bij K. STURM te Meliskerke. Kloetinge, September 1923. in de Gemeenten Driewegen en Ellewoutsdijk, aanvangende op De Notaris Mr JAN LOEFF, zal 's middags 2 uur te Zoutelande, in „De Roode Leeuw", in het openbaar te koop aanbieden a 1. 0.6820 H.A. (I G. 221 R.) onder Biggekerke, nabij den weg naar Valkenisse, tegenover de baan van den heer L. Wijkhuijs Pzn 2. 0.8180 H.A. (2 G. 25 R.) aldaar, ten Noorden van perceel 1. Te aanvaarden 25 Nov. 1924. Inlichtingen ten kantore van den Notaris te Koudekerke. onder Kloetinge, voor 7 jaar: De zeer gunstig gelegen in Abbekinderen, genaamd „PLflNTLUST", laatst pachter de heer L. J. de Jongh, bestaande uitWoonhuis, Schuur en ver dere Gebouwen, Erf, Tuin, Boomgaard, Bouw- en Weiland, samen groot ongeveer 57 H.A. Aanvaarding: Rooven oogst van dit jaar. Inschrij vingsbilj etten, ingevuld per 39.24 Aren (BI. Gemet), met opgave van 2 borgen, in te leve ren ten kantore van Notaris VAN DISSEL te Goes, vóór of op 22 September 1923, nam. 3 uur, alwaar tevens inlichtingen en be wijzen voor de bezichtiging k f 1,— te bekomen zijn. De bezichtiging kan geschieden op 15, 17 en 19 September 1923, bgeenkomst telkens om 1 uur (N. T.) aan de hoeve.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 4