Kerknieuws. Onderwijs. Laatste Berichten. Allerlei. Gemengd Mieuws. Kio&trntje. Woensdagavond vergaderde de Raad. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. De heer Hoogstrate die in de vorige vergadering niet aan wezig was legt de gebruikelijke eeden af. Ingekomenle. va nden heer Kraak, auto-ondernemer te lerseke een verzoek om een jaarlijksche subsidie te willen verleenen voor zijne uitbreiding tak ler sekeYVemeldinge. De heer Lenshoek zegt dat tegenwoordig de autobussen als paddestoelen uit den grond oprijzen en ging de gemeente beginnen met autobus sen te subsidieeren men aan geen einde kwam. De heer Lenshoek stelt voor om het verzoek allereerst terzijde te leg gen omdat het verzoek op ongezegeld papier is en ten 2e dat de raad niet met sub sidieeren begint. Alzoo besloten. Van de Keuringsdienst v. Waren 'n schrijven dat deze gemeente aan haar verschuldigd is voor 1923 een bedrag van f235.17. Vervolgens worden eenige reclames in den aanslag van schoolgeld ter zijde ge legd en zal eerst nog eens geïnformeerd worden bij den Inspecteur der directe belastingen naar het inkomen. Door B. en W-. "is tot waarnemend burgemeester benoemd wethouder Evers dijk. Aan de orde is een verzoek van de ingezetenen om terug te komen op het besluit van den Raad om de bestaande wijzerinrich- ting op den toren niet te veranderen. De heer Hoogstrate vraagt of het be staande uurwerk de minuutwijzers wel kan verdragen, waarop de voorzitter ant woordt, dat de firma Eijsbouts dit ver zekerd heeft. De heer Lenshoek zegt, dat hij in de vorige vergadering1 tegen de vernieuwing heeft gestemd, maar aange zien zoovele ingezetenen het gewenscht achten den minuutwijzer aan te brengen zal spr. voor stemmen. Tot stemming wordt overgegaan en blijkt dat het be sluit van de vorige vergadering' wordt Ingetrokken en dus tot vernieuwing van de wij'zerinrichting wordt besloten met 4 tegen 3 stemmen. (Voor stemden de heeren Eversdij'k, Lenshoek, van Liere en Sinfce), tegen de heeren Straub, Trimpe en Hoogstrate. Ter sprake wordt ge bracht of het vervolgonderwijs in deze gemeente zal worden voortgezet. De voor zitter zegt, dat de kosten nu geheel voor rekening van de gemeente komen. Het zal de gemeente ongeveer f403 kos ten. De heer Trimpe is een fel tegen stander omdat het onderwijs zoo slecht wordt bezocht en het ontzaglijk veel voor de gemeente kost. De heer S-traub zou, kostte het niet zooveel geld, zeker voor stemmen, anaar de kosten schrikken hem af. De heer Straub betreurt het dat de onder wijzers (essen) niet veel ambitie voor dat onderwijs hebben, anders zou den ze zeker niet zooveel per lesuur verlangen, f 1.65 per lesuur; in andere gemeenten doen de onderwijzers het voor f 1 pier lesuur. Na eenige besprekingen wordt -nog besloten om liefhebbers, die het vervolgonderwijs wenschen te vol gen zich bij den burgemeester ter ge meente-secretarie kunnen opgeven, en be draagt dit aantal minstens 23 dan zal van gemeentewege het vervolgonderwijs wor den voortgezet. Bij dé rondvraag niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Katteindijke. Vrijdag werd alhier hst 25-jarig jubileumfeest van H.M. de Ko ningin .on loffelijke wijze gevierd. Des morgens half negen werd de eere-voorz. met zijn vrouw en het feestcomité var, de woning, van den voorz. der feestcom missie met de muziek en de schoolkinderen gevolgd door een groote schare van feest gangers afgehaald cn trok het door ons dorpje naar de prachtig versierde muziek tent. Daar werd door den voorz. der mu- ziekvereenigmg, dhr P. J. de Wilde, het feest met een keurige rede geopend, waarna door de aanwezigen een mooi lied werd gezongen met begeleiding van de muziek, welk lied door den ijverigen heer S. J. E. Felius, oud-hoofd der school was' samengesteld en gezongen werd ojo de wijze van Ps. 68. Daarna werden de school kinderen gul getracteerd op koekjes, melk en kregen zij allen een portret van H.M. de Koningin. Ook werden door dé school kinderen volksspelen gehouden. Om half één werd de optocht opgesteld, welke er prachtig uitzag, bestaande uit: paar den, .gekroonde fietsen, een praalwagen voorstellende de koningin met afgevaar digden van de elf provinciën. De optocht ging tot op de hofstede van dhr G. M. -Timmerman, waar de muziek, de ruiters te paard en de feestcommissie rijkelijk werden ^getracteerd. Toen begonnen de volksspelen voor ouderen. Des avonds giafj de muziek een concert op de tent. Wegens den regen werd er niet veel verlicht ma.ar werd. dat Zaterdagavond gedaan. De ver lichting was mo-oi. Tot laat in den nacht- werd -door oud en jong op een waardige wij-ze .feest gevierd. („G. Crt") Krabbendijke. Het jubileumfeestis al kier weer achter den rug. Het weer was schoon en 's avonds was het stil, zoo dat niemand werd teleurgesteld. Herauten te paard kondigden den aanvang van net feest aan, de klok luidde een half Our en het muziekgezelschap „"Concordia" zette het feest in met „Dankt^ dankt nu uilen God", waarna ook het „Wilhelmus" en „0, dierbaar plekje grond" werden ge speeld. Spoedig daarop kwamen de kin deren van drie scholen voor Tiet ge meentehuis. Daar sprak de heer Geerling, Voorzitter der feestcommissie, het ope ningswoord en hield de burgemeester 'n korte rede, waarbij Z. Edelachtbare aan elke school een plaquette van H. M. mei uaiigehechte koperen gedenkplaat aanbood Elk dezer plaquettes lag op een prachtig buweelen kussentje door een der doch ters van dhr burgemeester daarvoor ver vaardigd. Een hoera ging van kinderen en omstanders Omhoog, Het muziekge zelschap „Concordia" kreeg van dhr bur gemeester een zilveren gedenkpenning aan Oranjelint met aan de eene zijde het beeld van H. M. en aan de andere zijde een Oranjeboom. De kinderen zongen onder begeleiding der muziek een drietal liederen en maakten daarna een omgang door het dorp om vervolgens in de beide scholen te worden onthaald. De namiddag opende met een optocht Opstellingsplaats en eindpunt was een weide van dhr Kakebeeke. Daar hield om drie uur de burgemeester met een belangstellend gehoor van honderden de feestrede. Z. Edelachtb. had dit 25 jaar geleden gedaan als voorzitter der feest commissie, nu' mocht hij het doen als burgemeester. Spreker vergeleek de toe stand van voor 25 jaar en nu en kwam tot de slotsom, dat die nu in menig op zicht ongunstiger is dan toen, tengevolge van den wereldoorlog en de werkeloos heid. Toch is er nog rijke stof tot dank bare vreugde èn wat ons Vorstenhuis èn wat ons Vaderland aangaat. Met een: „Leve de Koningin" waarmee ftirtelijk werd ingestemd, eindigde Z. Edelachtbare. De volksspelen zouden nu beginnen, waartoe de droge, schoone weide, een zeer geschikt terrein aanbood. Eerst speelde het muziek nog een paar volks liederen, waarmee velen instemden. De avond bracht eerst een paar zanguit voeringen van de Chr. zangvereenigingen „Hosanna" en „Halleluja". Beide zang vereenigingen kregen van den voorz. der regelingscommissie een herinnerings-me- daille aan pranjelint. Vervolgens had de prijsuitdeeling plaats van de wedstrijden op de weide. Toen ging het muziekgezel schap „Concordia" spelen. Vele volks liederen werden medegezongen. Onder- tussclien brandden bij de Vate de teer tonnen. (oud-Hollandsch vuurwerk) en ge noot ieder van de illuminatie van de Vate met gondel, de eerepoorten en wat parti culieren hadden gedaan. Na liet eindigen van de muziekuitvoe ring, dankte de voorzitter voor de mede werking bij de feestviering en zou een lichtstoet met muziek het slot zijn, maai bij terugkomst was er nog een heel mooi vuurwerk en zoo eindigde het feest pas tegen twaalven. Een poosje later werden maar weinigen meer op het dorp gezien. Waarom na het eindigen van het feest de herbergen nog open bleven en er in drie herbergen dansmuziek was, blijft een open vraag. Koudekerke. Vrijdagavond sloeg een paard, dat voor den zelfbinder van een dorschmachine gesp'annen was in den molenweg op hol. Die 17-jarige dochter van Brasser, die per rijwiel den Molen weg inreed, werd door het hollende paard omver gereden, kwam op de tron ken in de sloot terecht. Met een wond aan het hoofd en een gebroken sleutel been werd ze huiswaarts gebracht waar geneeskundige hulp' werd verleend. M. Ct. Kapelle. Men bericht ons, dat van 27 tot en met 29 Sept. a,s. een vrijwillige oefening zal gehouden worden in Gelder land vanwegie het vrijwillige Landstorm korps metordienst. Het vertrek van de afd. Zeeland is bepaald op 27 Sopt. des morgens 7. uur van uit Kapelle naar De venter, onder commando van den com mandant dhr J. C. Persant-Snoep, alhier. De manschappen uit Schouwen, Tholen en St Philipsland sluiten zich te .Bergen op Zoom bij de colonne aan. Op 2S Sept. 's morgens- 9 uur heeft een défilé plaats voor H.M. de Koningin. Rilland-Bath. Ofschoon aanvankelijk al hier geen plannen bestonden om een ju bileumfeest ter eere onzier Koningin te vieren, kwam hierin verandering, toen het gemeentebestuur besloot, om aan de schoolkinderen een aandenken aan te bie den. De oudercommissie en het noderwij- zend personeel, bijgestaan door enkele hee ren, .organiseerden vlug een kinderfeestje, hetwelk gistermiddag plaats had. Die bur gemeester opende het feest met een feest rede, waarop volksspelen plaats hadden, en de kinderen flink werden getracteerd. 's Avonds nad onder begunstiging van prachtig weer een lichtstoet plaats, .en zat er een ware feeststemming in onder oud en jong. Ieder kind kreeg als aan denken een mooi bord en een historische plaat. Schore. Woensdag vierde men alhier onder begunstiging van prachtig weder, het 25-jarig jubileum van H.M. de Ko ningin. Reeds des morgens om T1/! uur werd met feestvieren aangevangen 'tgeen duurde tot laat in den avond. Het muziek gezelschap „Scheldegalm" van Hansweert vroolijkte het feest op. De optocht was mooi en de versiering van 'tdorp was heel aardig, vooral de transparant van 't gemeentehuis: „Hulde aan H.M. de Ko ningin" was prachtig. De prijsuitdeeling zal vandaag plaats hebben. Vijf mannen hadden het geluk een .prachtige big als loon vooir hun vlugheid bij 't varkensvan- gen, mee naar huis te kunnen nemen. Die schooljeugd heeft voor den middag volop geüoten en na den middag de ouderen. Naar aanleiding van ons bericht betreffende de opheffing der bewaking, der -overwegen aan \vachtpost 35, deelt men ons mede, dat reeds vergunning is verleend -om ,die overwegen onbewaakt te laten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoek van Holland A. Buur man te Garijp; te Aalburg D. Th. Keek te Woerden; te Sint Annaland Wi. L. Mulder te Benthuizen; te Steenwijker- woid (tóez.) G. A. Bruins te Steenwijk. Aangenomen naar Baarn door I. Kievit te Lunteren; naar Garderen en be dankt voor Rouveen, Bleiswijk, Aalburg en Sint Maartensdijk door D. Tli. Keek te Woerden. Geref. Kerken. Beroepen te Tweede Exloërmond H. van den Elskamp, cand. te Kampen; te Scharnegoutum (2e maal) C. M. Hui- zinga te Hoogersmilde. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Bussum door G. Wisse te Arnhem. Niet geschikt voor de kin deren. Het van gemeentewege op de scholen .te Delft ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van de Koningin ten geschenke gegeven boekje: „Zilver op Oranje" is op de Katholieke scholen al daar niet uitgereikt, als zijnde deze lec-- tuur niet geschikt voor de kinderen. WESTKAFlELLEAan den lidht- w&clhter W. van Rooijen aan het groo te kustlicht alhier is eervol ontslag verleend tegen 1 Oct. a.s., wegens meer dan 55-jarigen leeftijd. Dit ont slag ontstaat door vermindering van personeel, daar automatisch het toe stel in beweging wordt gebracht en gehouden vanuit de machinekamer, zood'at de lichtwacht boven is ver vallen. Geblameerd. Op- st ra a t „Mijn rader wefk-t op de meelfabriek en daar is een reuze hooge schoorsteen op", bluft Hein, ,,'t Zou wat", repliceert Kees, „mn vader is aan de cacaofabriek en daar staan wel drie schoorsteenen op." „Nou! op mijn vader zijn gasfabriek staan drie schoorsteenen en twee gasketels", overtroeft hen Jan. Nu was het wachten op Henk. „En op jou vader zijn fabriek?" ,,'k Weet het niet, 'k zal bet vragen." Thuis. „Vader, hoeveel schoorsteenen staan er op Uw fabriek?" „Ik werk toch niet in een fabriek, jongen." „Waar dan, Pa?" „Op een Bank." „Wat is dat?" „Een groot huis, een kantoor, waar veel heeren en dames zitten te schrijven en te rekenen." „Maar, daar staan toch zeker wel hooge schoorsteenen op?! Net als op een fabriek." „Nee, Henkie." En vader glimlacht, omdat hij het motief tot dat „zeker wel" niet inziet. Maar Henk lacht niet. Hij weet, dat hij met zoo'n vader, die ergens werkt, waar geen schoorsteenen op staan, tegenover zijn kor nuiten voor goed geblameerd is(Hdbld.) Ongelukken. Te Delft waren de gebr. v. B. en hun kostganger J. B. aan het roeien. Nabij d'e Pio-1 aan den Haagweg is het bootje omgeslagen. P. v. B. kon zwemmen en wist zijn broer die reeds bewusteloos was, nog op' het droge te brengen, ,T. B. is echter ver dronken. Vrouw V., uit Herzogenrath, die te Ii-erkrade onder een auto was geraakt en zwaar was verwond, is thans in het hospitaal overleden Gisternacht is te Rijswijk een student, die met twee anderen in een kano in den Vliet aan het roeien was over boord geslagen en verdronken. Wraak. Een groep werkloozen, on der leiding van enkele sociaal-demo cratische voormannen, heeft Dinsdag te Leiden, uit weerwraak voor de moles taties die Zondag den jeugdorganisaties te Katwijk zijn aangedaan, een ware ter reur uitgeoefend op de Katwijkers, die in Leiden kwamen. Vrachtrijders en oude vischvrouwtjes werden zelfs niet ont zien. De Katwijkers, die te Leiden op fabrieken en werkplaatsen werken worden nu onder geleide van politie naar het werk gebracht en afgehaald. Gisteren morgen zijn de vischvrouwen niet ge komen. De politie houdt een oog in het zeil om herhaling van het gebeurde van Dinsdag te vo-orkomen. Een vlieg tui g-h i s t o r i e. Te Evesham heeft een E-ngelsch vliegtuig' een voor de gewone aardbewoners van die stad lang niet ongevaarlijke vlucht ge maakt. Het vliegtuig naderde de stad, toen plotseling een ontploffing werd ge hoord en de pro-peller plotseling stil stond .Spoedig kwam een gedeelte van het vliegtuig in grootere en kleinere stuk ken naar beneden. Een der cilinders kwam in de Highstreet terecht en trof bijna een wielrijder. Een stuk viel op de centrale fruitmarkt, die druk bezocht was. Een tinnen plaat van ongeveer 10 Kilo, waarschijnlijk een gedeelte van 'n olietank, suisde rakelings langs enkele vrouwen heen, die in een boomgaard •pruimen plukten. Ojpi verschillende an dere plaatsen kwamen kleinere stukken ijzer terecht. Een man werd getroffen. Het vliegtuig zelf kwam opi een pruimen boom neer en bleef tenslotte in een asperg-esbed steken, waar het na over den kop geduikeld te zijn in den zach- ten grond bleef liggen. De bestuurder en passagiers die bijna op hun hoofd stonden, klommen kalm met een sigaret in den mond onder het vliegtuig uit. Valse he bankbiljetten van f 10. Er zijn volgens het „Hbl." valscbe bankbiljetten van f 10 in omloop, welke o. a. de volgende kenmerken dragen, die tot onderkenning van deze biljetten van de echte kunnen leiden: le. de serie- letters C. F.; 2e. de datum 18 Nov. 1921; 3e. de vaalroode ondergrond van de voor zijde; 4e. de poovere druk; 5e. de figuur tjes aan weerszijden van den slinger) welke door den balk tusschen de woorden „Arbeid" en „Welvaart" loopt, vertoonen een sterke afwijking1 van die op de eclite biljetten; 6e. de gelaatsuitdrukking van de mannenfiguur wijkt belangrijk af van die op de echte biljetten. Van de grens. De neringdoenden in onze Geldersche grensplaatsen hebben thans geen last meer van de Duitsche valutaco n currentie. Ondanks de wan hopige daling van de mark, bestaat er hier absoluut geen animo meer voor de Duitsche z.g. „koopjes", die nu in de meeste gevallen even duur of nog duur der zijn dan de inlandsche artikelen. Of schoon de malaise onder den middenstand in deze streek meer dan erg is en de- meeste neringdoenden veel te lijden heb ben van de crisistijden, is het toch ver heugend, .dat daarenboven de grenscon- currentie, die den meesten hunner het bestaan schier onmogelijk maakte, een eind beeft genomen. Zooals bekend, ko men thans zelfs "de Duitschers naar hier bun inkoopen doen. Een aardbeving in In- d i Uit Calcutta wordt gemeld, dat Ihiet grootste deel der inwoners werd gewekt, door een lievige aardbeving, die verscheidene minuten aanhield. Er hiad geen paniek plaats, doch ve len verlieten him woningen in nacht- kleeding en bleven tot het aanbre ken van den- dag in het. open veld. De richting van de aardbeving was van het Noordoosten naar het Zuid westen. Gedurende het hevigst mo ment van de aardbeving kon men de muren van groote gebouwen hooren kraken. De schok werd over een groo- ten afstand waargenomen. Een zonderling gestorven. Die Engelsche rechtswereld staat voor een -eigenaardig probleem. Er is n.l. dezer dagen een bibliofiel overleden, een ge- piensionneerd Indisch ambtenaar. Hij leefde lange jaren in een hotel te 'Lon den geheel afgezonderd van de wereld en zijn eenige hartstocht bestond in het verzamelen van zeldzame boeken. Een zeer bijzondere voorliefde legde hij- aan den dag voor eenige quarto-uitgaven van Shabespieare's drama's, waarvan er nog slechts vier of zes ter wereld bestaan. Alles borg hij netjes verpakt in kisten, na de boeken van de no-odige handtee- keningen voorzien te hebben. Zoo leefde hij ver van het wereldsch verkeer, waarin hij: nooit meer hoopte terug te keeren en hij verbrandde zelfs zijn jas, om niet meer in de verleiding te kunnen komen, de straat oip1 te gaan. Toen hij dezer dagen zijn einde voelde naderen, had hij' nog juist den tijd een so-ort testament te schrij ven en twee hotelbedienden als getuigen te roepen, die het epistel mede onder teekenden. Nu de man dood is, is zijn laatste wilsbeschikking ter kennis geko men. Daarin staat evenwel de beplali,ng dat de zeldzame Shakespeare's quarto's onmiddellijk aan de vlammen moeten wor den prijsgegeven. Men staat nu voor het dilemma: doen of niet doen. Intusschen de Engelsche advocaten zullen er wel een mouw agn weten te piassen om de waardevolle boeken voor het nageslacht te kunnen redden. Een vergeten hoofdper soon. De vergeten hoofdpersoon in de feesten ter gelegenheid van het regee ringsjubileum der Koningin is Antoon Kabelaar. Wat hij dan deed? Op den 19e-ti Februari 1887, den 70en verjaardag van Koning Willem III, waren Koningin Emma -en bet Prinsesje Uitgereden. Op den Scheveningschen weg schrikten de paarden; zij wierpen den jockey af, de achter op het rijtuig zittende lakeien wa ren van het rijtuig gesprongen. Woest hollend zeulden de paarden het slinge rend rijtuig door Zeestraat en Noordeinde, elk oogenblik dreigde het rijtuig te kan telen of tegen lantaarnpaal of huis te pletter te stooten. Antoon Kabelaar na derde met een vrachtje uit de richting van de Hoogstraat. Zoodra hij 't hollend span zag, sprong hij van den bok, wierp zich voor de paarden en slaagde er in één der beesten te grijpen en met opoffering van zijn zweep, de dieren tot staan te brengen. Het geschiedde vöor den stal van. den beer Wegman, 'één der paarden vloog nog tegen het hek van den bekenden poelier naast het paleis op. De heer Wegman, naai' buiten gevlo gen, droeg de prinses uit het rijtuig; mevrouw Wegman begeleidde de Konin gin naar bet paleis, de paarden werden in den stal van den heer Wegman uit gespannen. Zoo snel ^geschiedde alles, dat de vorstinnen geen woord tegen Ka belaar konden zeggen. De flinke, jonge kerel klom w^t op z'n bok en reed weg. Een poosje later werd hij op het stadhuis geroepen en ontving daar van den burgemeester f 100. Van het Konink lijk Huis vernam hij verder nooit iets. Eenige heeren, die het heele geval hadden gezien, vereerden hem echter met ©en gouden horloge en een oorkonde. Een verslaggever van het „Vad." heeft Kabelaar Zaterdag een bezoek gebracht en vertelt daarvan: Hij kwam thuis van den dagelijkschen rit met dr. Roos. Vroeger heeft Rij jaren lang, tot diens dood, dr. Steijn gereden. Van de oorkonde vertelde bij ons uit zijn geheugen en met tranen in het oog. Zijn gemoed schoot vol. Kabelaar is nu 62 jaar; zijn' héeie leven zat hij op den bok, stil zijn plicht doende, tot aller tevredenheid, bet meest tot tevredenheid van zijn patroon, den heer Arkestein, die Antoon dadelijk ahn ons afstond en het paard-uitspannen voor deze gelegenhei4 van hem overnam. Kabelaar is kinderloos^ weduwnaar, woont in bij zijn zuster, Van der Duynstraat 56. „Maar hoe is het moigelijk, Antoon, dat je nooit meer iets hoorde van het geval „ïk geloof mijinheer, antwoordde An toon, dat de burgemeester aan de politie, die toen niet in een erg goed blaadje stond, de eer wilde geven. De politie wou dadelijk ook van mij de paarden overnemen, maar de heer Wegman zei: Neen. neen, Kabelaar heeft ze heelemaal alleen tot staan gebracht. De jonge held is een grijsaard gewor den, met een weéldoontje van f 16 en groote zorg voor den ouden dag. Wij meenen ons te herinneren, dat Z.M. de Koning toen hij van 't ongeluk en de redding hoorde, gelastte dat de paarden terstond moesten worden doodgeschoten Van beschikkingen om. trent den moedigen redder vernamen wij' echter niets. Dit ter aanvulling van bo venstaand bericht, hetwelk wij aan „Het Vaderland" ontleenen. Treinongeluk. Naar uit Duis burg wordt gemeld, zijn bij het station Witterschlick een 20-tal spoorwagens van een goederentrein van de overige wagens losgeraakt en met razende snelheid het hellend baanvak afgereden tot het station Duisburg, waar zij te pletter liepen. De vernielde wagens vormen één grooten chaos van versplinterd houtwerk, ver bogen stukken ijzer, enz. Militairen en spoorwegarbeiders van het traject Bonn-Euskirchen zijn met het op- ruimingswerk bezig. Het tooneel van de verwoesting is door zwarte troepen afge zet. Eenige personen werden gekwetst en zijn naar Bonn overgebracht; een doode gou zich nog onder de puinhoopen be vinden. Door vloeiend metaal ver brand. Te Middlesbrough is gisteren de gerechtelijke schouwing verricht van een zestal dooden, allen slachtoffers van een ongeluk, dat Zaterdag in een staal fabriek te Acklain (graafschap York) plaats had en waarbij, tengevolge van het breken van een kraanketting, een aantal werk lieden met vloeibaar metaal werden over goten. Een der slachtoffers, de 49-jarige James Norton, de leider van de ploeg werklieden, die aan de catastrofe ten of fer viel, had zich bijzonder moedig hij het ongeluk onderscheiden. Hij vroeg, dat zijn kameraden het eerst geholpen zouden worden, ofschoon hij zelf vreeselijke smarten leed. Norton, die gehuwd was en vader van vier kinderen, overleed eerst gistermorgen ondér ondraaglijke pij nen. Twee der werklieden, door het on geluk getroffen, zijn nog levend. Men hoopt hen te behouden. Het preces-Fahmy. Gisteren is in de Old Bailey te Louden de behandeling van het geding voortgezet tegen mevrouw Fahm5\ beschuldigd van moord op baar echtgenoot, den 23-jarigen Egyptische^ prins Fahmy. Die verdediger van beklaagde heeft een lang pleidooi gehouden, waarin hij1 uiteenzette, 'dat mevrouw Fahmy voort durend in vrees heeft geleefd voor haar, leven. Fahmy zou 21 Januari van dit jaar een eed op den Koran hebben gezworen, haar te zullen dooden, hetgeen zou moe ten blijken uit een geheim document, dat aanvankelijk eerst na den dood van me vrouw Fahmy had moigen geopend worden, doch dat in verband met het gebeurde, door ©en advocaat te Cairo in tegenwoor digheid van twee andere rechtsgeleer den, thans reeds was geopend en naar Londen opgezonden. Fahmy had bijl .v©r- scliïllende gelegenheden zijn bedreiging herhaald en dc in het Oosten gebruikelijke pogingen hebben gedaan tot vergiftiging. Fahmy zou ook bij: wijze van vrees'aan- jaging zijn revolver boven het hoofd van zijn vrouw hebben afgeschoten. Mevrouw Fahmy's toestand van on rust werd verergerd doordat Fahmy en een gekleurde bediend© voortdurend met elkaar in het Arabisch tot elkaar spraken, een taal, die zij niet verstond, en zij! als een gevangene steeds door een Soeda- nees, een creatuur van haar man, werd bewaakt. Den avond vóór den moord had haar man tegen haar gezegd: „Je zult me niet ontsnappen. In 24 uur ben je een lijk". Nadat Fahmy deze woorden had uitge sproken, vroeg de orkestmeester in het hotel, waar zij met Fahmy dineerde, of mevrouw een speciaal nummer wenschte, waarop zij antwoordde dat haar echtge noot liaar dood binnen 24 uur had aan gekondigd. Mevrouw sloot zich later in haar slaapkamer op, waar zij zich gereed maakte voor haar vertrek naar Parijs tot het ondergaan van een operatie. Toen Fahmy zijn vrouw kwam opzoeken, ont stond er een woordenwisseling, waarbij zij hem uitschold, waarop hij haar vast greep en een worsteling ontstond. Zij sloeg hem in het gezicht, hij spoog haar in het gelaat. Zij rende de gang op en wilde weggaan, hetgeen hij haar belette. Zij greep later een revolver, .waarop hij zeide: „Ik zal aan de politie vertellen dat je mij bedreigd hebt". Hij poogde de revolver aan haar te ontrukken, waar bij hij haar in den nek greep .en haaj poogde te wurgen. Zij was in de over tuiging dat hij haar wilde dooden, waarop zij de revolver afschoot om hem te ver schrikken. De wasch aan huis. De wasch 'is het troetelkindje van de goede huis vrouw. Hoe trotsch is zij', als zjj den helder witten inhoud van haar linnenkast

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3