ümniani Uit de Provincie. Bergers is sinds eenigen tijd naar Rotter dam verhuisd. Antonie Borgers die in België gehuwd [was, is nadat zijn eerste vrouw was over leden hier voor de tweede maal met een Raagsche in het huwelijk getreden. Deze wist van zijn antecedenten niets af en eerst in Indië vernam zij wat haar echt genoot op zijn kerfstok had en dat hij in België ter dood veroordeeld was. Dit is voor haar aanleiding geweest bij haar terugkomst in Nederland echtscheiding aan te vragen. „Stille helden"! Wanneer wij 't onderstaande ter lezing geven, is 't uit deelneming in de stille smart door Duitschlands geleerden en middenstanders geleden, maar niet uit in stemming met 't kopje dat er boven staat. „Het Handelsblad", die het uitkoos, tee kent daarmee de zelfmoordenaars (alleen te Berlijn gemiddeld honderd per week!) die zich door zelfmoord van het leven onttrekken. Zelfmoord is geen heldendaad, maar integendeel een daad van groote lafheid. Wij zeggen dit, onver minderd onze deelneming met deze ramp- spoedigen. Uit Berlijn dan schrijft men aan ge noemd blad: In den loop der laatste jaren heb ik bij herhaling geschreven over den stervenden middenstand, en den nood der Duitsche intellectueelen, .en altijd weer keerde in mijn artikelen het woord „bijverdiensten" terug. Met bijverdiensten probeeren zij allen de studenten en de professoren, de journalisten en de kunstenaars, de doctoren en de advocaten, de onderwijzers en de ambtenaren het hoofd boven wa ter te houden. Wie geen bijverdiensten heeft is ten ondergang gedoemd. Verhon gert in den meest letterlijken en verschrik- kelijken zin van dit verschrikkelijk woord. Zooals de oude „Justizrat", wiens over lijden de Berlijnsche bladen dezer dagen meldden. De heer K., een bedaagd advo caat hij liep al tegen de zeventig had vroeger in Berlijn een drukke en goede practijk geliad. Als zoovele ouden van dagen, vastgeworteld in oude tra dities en opvattingen, had hij zich aan de door oorlog en revolutie volkomen gewijzigde omstandigheden niet kunnen aanpassen en was steeds meer achterop geraakt. Zijn kleeding, overblijfsel uit be tere tijden, was ten slotte zóó versleten, dat hij zich nergens meer kon vertoonen en wekenlang zijn woning niet verliet. Zijn voedsel bestond in hoofdzaak uit droog brood en slechts van tijd tot tijd liet hij zich een bordje soep uit een armen keuken halen. Verleden week vond men hem dood in zijn bed liggen. Als doods oorzaak stelde de doctor algeheel verval van krachten vast. De grijsaard was ver hongerd! En hoevelen onttrekken zich niet aan den hongerdood door, liever dan het zoo ver te laten komen, de gaskraan open te zetten! ,Meer dan de helft van alle zelf moorden in Berlijn en dat zijn er te genwoordig gemiddeld honderd per week! vinden volgens de politierapporten hun oorzaak in „Nahrungssorgen", in gebrek aan voedsel Kan het ook anders, waar men het durft bestaan, een buitengewoon professor aan de Berlijnsche Universiteit voor een heel semester volle zes maanden! een salaris van 90.000 Mark aan te bieden terwijl een tramrit 150.000 Mark, één brood al meer dan een millioen kost! Wat zou zulk een professor, wat zou den de duizenden andere intellectueelen moeten beginnen, als zij zich geen hij- verdiensten konden verschaffen? Geen baantje is hun te min, geen arbeid hun te zwaar. Zij pakken van alles aan om aan den kost te komen. De een doet in zijn vrije uren in levensverzekeringen, de an der verzamelt weggeworpen sigarenpeuk- jes;.deze doet dienst als nachtportier van een speelclub, gene loopt met een recla mebord. Ik ken een jong literator, die barbiersbediende werd. Bekend is het ge val van den docter, die 's nachts met warme worstjes op den Potsdammer Platz staat, omdat zijn practijk van meerendeels buspatiënten nauwelijks genoeg oplevert om zijn tramabonnement te betalen En zoo zijn er honderden intellectu eelen, die zich na beëindiging van hun dagtaak haastig verkleeden om als los werkman, hulpkellner of iets dergelijks in ide avonduren er nog wat bij te verdienen. Een predikant doet dienst als kino-ope- rateur. Aan de stations staan 'dagelijks tal van studenten, die den aankomenden rei zigers .hun diensten aanbieden als gids of pakjesdrager om op deze wijze hun collegegeld te verdienen. Een Berlijnsch advocaat doet in een café-concert dienst als hulpkellner. Een leeraar 'in de wis kunde aan een der Berlijnsche gymnasia speelt avond na avond van zes tot twaalf uur in het strijkje van een wijnhuis. Een arts, die vroeger een dubbele praktijk had, is hulparbeider in een film-copieer- inrichting. Dat zijn de helden, voor welke men respect moet hebben; niet die .anderen. cjs Nog zoo een. Te Genève verdient een vroeger Bul gaar sche gedelegeerde in den Volkenbond, Kosta Theodoroff, zijn brood met het ma ken van caricaturen van de gedelegeerden In den Volkenbond. De jongste Bulgaar- sche revolutie heeft hem met .één slag Ifcot „bedelaar" gemaakt. Hij verkeert in voortdurende vrees voor zijn leven en is een paar weken geleden nog te Weenen aan een aanslag van vier Bulgaren ont snapt. Korte berichten. De graanoogst in Frankrijk is dit jaar bijzonder goed geweest, zóó goed, dat Chéron, de minister van landbouw, wien intusschen vaak een te groot opti misme verweten wordt, overtuigd is, dat Frankrijk het dit jaar zonder buitenland- schen tarweinvoer zal kunnen stellen. Bij de stadskas te Gelsenkirchen hebben de Franschen 41,9 milliard mark in beslag genomen. Te Buer werd 70 milliard in beslag genomen, te Dusseldorf 25 milliard. Eenige dagen geleden hebben de Belgen bij de rijksbankfilialen te Aken en in naburige plaatsen den kasvoorraad medegenomen. In het geheel vielen bijna 265 milliard in hun handen. De requisitie- bevelen, die de ambtenaren van de sürété bij zich hadden, vermeldden elk een be drag van 500 milliard voor de behoeften van het leger. Uit het Roer«gebied wordt mede gedeeld, dat de Franschen de mijn Ka tharine bij Kray bezet hebben. De delvers zijn een proteststaking begonnen. Naar de bladen vernemen zijn de Franschen druk bezig met het kappen van de bosschen aan den linker-Rijn- oever. Aan het station Trier hebben igroote houtzendingen plaats uit de Weste lijke wouden. De indiening der Staat s- begrooting 1924. Naarde „Tel." verneemt, zal op aan staanden Dinsdag de regeering het ont werp der Staatsbegróoting indienen, zoo als dit vóór het optredeu van Minister Colij-n was vastgesteld, en zullen later hij nota's van wijzigingen de bezuinigin gen worden voorgesteld, welke door den nieuwen Minister van Financiën zijn ont worpen. Voorts verneemt bet blad, dat tot de eerste werkzaamheden van de Twee de Kamer vermoedelijk zullen behooren de Indische produetenbelastingen. Een nobele S. D. A. P.-er. Namens het dagelijksch bestuur der Friesche gemeente Leeuwarderadeel stel de de burgemeester, de heer Jansonius, soc.-dem., voor, H. M. de Koningin een gelukwensch te zenden met haar jubileum, wat natuurlijk bij den Gemeenteraad in stemming vond. (Tijd"). Het jubileum van de Koningin. Naar het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag verneemt, ligt het in de be doeling van de Koningin, nog in den loop van deze maand ten paleize Noordeinde een voor ieder toegankelijke tentoonstel ling te laten inrichten van alle geschen ken, huldeadrëssen, jubileum-uitgaven, enz., die de Koningin bij Haar regeerings- jubileum heeft ontvangen. De p o s-tolhè que- en giro- d i e n s t. Het „Viad." heeft bij den directeur van den Postcihèque- en Girodienst geïnformeerd naar de oorzaak van de geheele desorganisatie van den dienst. Bij dit onderhoud klaagde de directeur ten zeerste over het personeel. Het blad schrijft hierover het vol gende „Den postchèque-dienst is in vele postkantoren geen vriendelijke ont vangst te beurt gevallen en men was blij, dat men er van af kwam. Dat valt eenigszins te begrijpen, maar toen men eenmaal voor de taak stond om de eindafrekeningen op te maken, had het eenvoudigste "plichtsbesef voorge schreven om 'dat laatste gedeelte van een onaangename taak zoo goed mo- felijk te verrichten. Dat men er zich ier en daar maar eenvoudig van af heeft gemaakt, teekent heel duidelijk welk een slechte geest er in sommige groepen van ambtenaren is gevaren. Werklust en plichtsbesef zijn, laten we het maar rondweg erkennen, te genwoordig bij zéér velen zoek ge raakt. Die slechte geest heerschte niet al leen bij verschillende postkantoren, erger: hij was en is ook bij een deel van den postcheque- en girodienst zelf! Er is daar een goede, oude kern; maar die kern was niet sterk genoeg om aan al het aanstormende werk het hoofd te bieden. Er moest meerder personeel komen, om alvast den jan boel uit te zoeken, geschapen door de vele foutieve opgaven v,an ver schillende postkantoren. Het particulier bedrijf wordt dik wijls, en dikwijls terecht, aan den Staatsdienst ten voorbeeld gesteld. Maar is het eigenlijk niet logisch, dat een chef in staatsdienst in den regel onmogelijk een zoo goed chef kan zijn als iemand in een particulier groot bedrijf? Hij is immers in den waren zin van het woord nooit: chef! Hij kan niet zóó ongebonden doen wat hij wil! Hij kan niet tegen honderd luiaards zeggen: „Gaat alle honderd maar weg en komt niet terug!" En zelfs als hij 't alleen maar waagt om in drukke tijden te laten overwerken, omdat het óp een gegeven oogenblik ifu eenmaal "moet, kan hij niet met de volstrekt noodige kracht tegen een oppositie optreden, die tegenwoordig meer dan ooit zich wil laten gelden, met of zonder steun van corporaties achter zich. Een goed deel der subal terne ambtenaren, met name dat deel, dat door de goede kern gelukkig nog veracht wordt, trekt zich tegenwoor dig maar bitter weinig meer van de verantwoordelijke ambtenaren aan. Spreekwoordelijk is de opmerking van een adjunct-commies: „De minister gaat heen, ik blijf!" Ook onder het personeel van den giro-dienst vindt men tegenwerken- den, sigaretten-rookende lijntrekkers en er zijn ambtenaren, die den neus o (halen voor eenvoudig uitzoek werk, dat toch goed moet gebeuren, wil alles spoedig weer op orde komen. Wat heeft nu de Directeur noodig om het gestoorde evenwicht te her stellen? De volstrekte macht om de verkeerde elementen op staanden voet te ontslaan en tijdelijke menschen te requireeren naar eigen keuze en niet uit een afgevloeide massa ontevrede nen. De brochure van mr Bomans. Het Hbld. verneemt nader omtrent de van de hand van mr Bomans te verwachten brochure, dat de grond toon van zijn betoog zal zijn een stel ling nemen tegen de coalitie, die het wegnemen van specifiek den Room- schen eeredienst en het Roomsch maatschappelijk inzicht hinderlijke wetsbepalingen in den weg heeft ge staan. De brochure zal in vier hoofd stukken de volgende onderwerpen be handelen: ten eerste de Zondagswet van 1815ten tweede de wet van 1853 tot regeling van het toezicht op de kerkgenootschappen, inzonderheid wat de processievrijheid betreft; ten derde art. 449 Wetboek van Straf recht, op grond waarvan het uitslui tend kerkelijk huwelijk verboden is, in verband daarmede art. 136 Bur gerlijk Wetboek, en ten vierde art. 123 Reglement Ned.-Indië, wat betreft de zending. Art. 4 0. In verband met de omstandigheid, dat de rechterlijke macht en de leden der Hooge Colleges van Staat niet vallen onder het "Bezoldigingsbesluit, overweegt de Minister van Financiën, volgens het Hbl., dé indiening van een wetsontwerp, waarbij ook voor deze ambtenaren salarisvermindering mogelijk wordt. Allerlei. Gisteren is de Negende Nederlandsche Jaarbeurs geopend. Aan H. M. Koningin Wilhelmina wer den Maandag 10 Sept. 1923 de eerste Oranje Broogvoederbakken voor pluimvee aangeboden door de N. V. Bertels' Olie- fabrieken te Amsterdam. Met de verzending der 100.000 gratis droogvoederbakken door het geheele Rijk wordt heden een aanvang gemaakt. Koninginnefeesten te Goes. Nadat gisterenmiddag de herauten te paard de geheele stad waren doorgegaan ■en na trompetgeschal hun proclamatie aan de bevolking hadden doen hooren wat heel wat menschen naar buiten lokte zat de feeststemming er in en toen we te ongeveer half zeven op den hoek Ja cob Valckestraat, Stationsweg, B. de cob Valckestraat, Stationsweg, B. de Witte straat, waar de jubileumbank zou wor den onthuld, aankwamen, stond daar een dikke haag van belangstellenden in kring- vorm geschaard. Aanwezig waren de le den van eere-, hoofd- en sub-feestcomité's enkele raadsleden en verdere genoodigden: Toen het muziekgezelschap „Hosanna" spelende was gearriveerd, nam de voor zitter van het hoofd-co-mité, dhr J-os. Stieger, het woord en heette al de ge noodigden en belangstellenden welkom, in 't bijzonder B. en W. 'en de raadsleden. Wh zullen, aldus spr, morgen en Vrijdag juichen en jubelen vanwege het blijde feit, dat H.M. de Koningin 25 jaar lang over ons heeft mogen regeeren. Spr ver trouwt- echter, dat wij allen morgenoch tend ook tempelwaarts zullen gaan om den Koning der koningen te danken voor alles, wat Hij in Zijn gunst ons die 25 jaar schonk en ook H.M. de Koningin voor wat door haar is tot stand gebracht. Naast God is het toch aan haar te danken, dat we onze onafhankelijkheid cn neutra liteit hebben kunnen bewaren. Maar be halve het dankgebed rijze ook de smeek bede omhoog, dat God haar nog lang voor ons land en volk móge sparen. Aan de feesten moest toch ook een blijvend aandenken verbonden worden, waardoor we nog lang aan deze dagen zullen terugdenken, maar dat ook een sieraad voor de stad zou zijd. Hierin! meent het Comité geslaagd te zijn. (Het zeil, dat de bank bedekte, wordt wegge nomen). Spr brengt een woord van bijzon- deren dank aan dhr Rothuizen, die het initiatief hiertoe nam en de teekening ontwierp, (gejuich). Diaarna voerde de burgemeester het woord. Spr noemde het een sympathieke gedachte om aan de feesten, die thans zijn ingeluid, een blijvende herinnering te verbinden, een herinnering, die nog te treffender is, omdat vrijwel alle inge zetenen er aan hebben deelgenomen. Dit geschenk wordt gaarne door het gemeente bestuur aanvaard, en zal in eere gehouden worden. Er zal goed voor worden gezorgd. Moge het aldus de burgemeester nu een mooi en schoon feest worden. Er was reeds bij -de versiering zulk een pret tige samenwerking, dat die blijveSpr wenscht- allen een aangenaam feest en eindigt met den wensch: „Leve de Ko ningin". flevendig hoera-gcroep). Dhr Stieger doet .nu voorlezing van het volgende telegram, dat aan H. M. 'de Ko ningin zal worden, gezonden. „De bevolking van Goes, aan den voor avond van de drïe-daagsche jubileum-fees ten bijeengekomen ter onthulling van een monumentale bank, als blijvend gedenktee- ken aan Uwer Majesteits Vijf en twintig jarig regeeringsjubileum, biedt Uwe Ma jesteit en Haar Koninklijk Huis eerbiedige 'hulde en .verzekering van oprechte trouw en spreekt den 'hartelijken wensch uit, dat onder Gods zogen Uwer Majesteits Reg'eering nog lange jaren bestendigd wor den, tot heil van yolk en Vaderland. Voorzitter Hoofdcomité Jubileumfeesten. JOS. jsTIEGER, Terstond zet dé muziek het Wilhelmus in ,dat door het publiek "wordt meegezon gen, wat zeker een plechtig oogenblik was. Hiermede was de onthulling afgetoo- pen. De bank ziet er -eenvoudig uit. Ze rust op een betonnen plaat en is van gewone Utrechtsche klinkers vervaardigd. De zit ting is van hardsteen. Op de rugzijde staat 18981923, Regeeringsjubileum Koningin Wilhelmina. Daarboven is het Goessche wapen, links dat van Oranje en rechts de Nederlandsche leeuw aangebracht. Vervolgens begaven we ons naar Café „Centraal", waar, de bekroningen in den Etalage-wedstrijd zouden worden bekend gemaakt. Intusschen .gaf „Euphonia" van half acht tot half 9 (begonnen werd met Volksliederen) voor een zeer talrijk pu bliek oen concert op de .groote Markt Het werd stc-eds drukker op straat, want nü hier, dan daar,werd de illumi natie ontstoken. Te ongeveer half acht waren dan in de restauratie-zaal van hotel „Centraal" tal van deelnemers aan de etalage-wed strijd bijeen met -enkele heeren van het hoofdcomité voor -den etalage-wedstrijd. D-e jury bestond uit de- heeren C-. W. B>'huij en P. M. Wolsky te Middelburg en H. Küntz te Rotterdam. Dhr P. Oosterbaan nam het wo-ord en heette namens de Commissie uit „Han delsbelang" en „Hanze" alle aanwezigen welkom. Do -etalage-wedstrijd is zeer ze ker geslaagd. Er was een belangrijk groo- ter aantal deelnemers dan bij vroegere wedstrijd-en. Ook hét feestelijk aanzien der stad is er niet weing door verhoogd. Spr hoept, dat het d-cn deelnemers ook gelukt is hun waren bij het publiek bekend te maken. De commissie heeft zich alle moeite getroost, de jury zoo deskundig mogelijk samen tc stellen, teneinde onte vredenheid ov-er den uitslag te voorko men. De uitslag is als volgt: Groep A. meest smaakvol! etalage le pr. C-ah-en's Kleediqg Mij 54 p.; 2e pr. A. A. iSomer, 53 p.; 3e pr. Fa Albert H-eyn 51 p.; 4e j>r. A. W, Verschoore de la Houssaye, 50 p.; 5-e pr. T. F'abt-rij de Jon ge. Groep B meest verkoopelijke etalage le pr. L. H. A. Frenks met 48 p., 2e en 3e pr. aan fa. Gebr. Noordhoek en Joh. de Dreu, beide 43 p. (deze heeren moesten loten); 4e pr. J. Bos 41 p. Groep C meest typische etalage: le pr. fa. H. Merison en Zonen 47 p.; 2e pr. P. J. Cardon 44 p.; 3e pr. J. Th. Meijerink 36 p.; eervolle vermelding aan dhr. J. v. Belzen met 34 p. Groep D, -meest reclamemakende etalage: le pr. Joh. Kloosterman 49 p.; 2e pr. A. J. Potter 45 p.; 3e pr. Singer- Mij. 42 p. Groep E, meest feestelijke etalage le pr. P. A. de Ligny 41 p.; 2e pr. P. Slabbekoorn 38 p.; 3e pr. J. Torbijn 33 p. Groep F, meest fraaie etalage in be scheiden ruimte: le pr. C. B. Simons. 46 p.; 2e- pr. W. G. Witkam 45 p. Dhr. Oosterbaan richtte nog een woord van dank tot de jury, die zulk een moei lijke taak had en die zoo eenstemmig tot haar resultaat kwam. Spr. brengt ook hen, die medailles beschikbaar stelden, daarvoor dank. De winnaars wenscht Spr. daarmede geluk en tenslotte hoopt Spr., dat een volgend maal nog meerderen zich voor' deelname zullen aanmelden. Ook deelde dhr. Oosterbaan namens de jury nog mede, dat als de firma's Wil- king, H. Verwer en F. J. Boone hadden meegedongen, ze zeker een eersten prijs hadden behaald. Het strijkje zette daarna het Wilhel mus in, dat door allen staande werd meegezongen. We begaven ons daarna te half negen naar het Slot Ostende, waar ons door de goede zorgen van het Hoofdcomité de -gelegenheid werd geboden in te stap pen en den rijtoer door de stad mee te maken, teneinde de versiering en de ver lichting te bezichtigen. Voorafgegaan en gevolgd door een muziekkorps reden de leden van het eere- en hoofdcomité de feestelijk versierde stad door. En natuur lijk volgde een massa volk den stoet, die door fakkels werd verlicht. Zoo goed als alle straten, waar aan versiering gedaan werd, werden bezocht, 't Was een heerlijke tocht, als door een sprookjesland, en 't genot werd nog ver groot doordat de wind was gaan ligglen en de verlichting het overal prachtig deed. Werkelijk, een woord van hulde aan 't adres der -burgerij is op z'n plaats. De stad is zóó mooi verlicht, dat nie mand kan zeggen, het ooit schooner te hebben gezien. Moesten we namen gaan noemen, dan kwamen we niet aaneen ,eind. Alle particulieren, die hun woningen en hun tuintjes versierd en verlicht heb ben, mogen het een voldoening achten, dat ze, ieder op 'hun wijze, aan het welslagen van het feest hebben medege werkt. En noemen we enkele straten, dan wil dat geenszins zeggen, dat de andere bij ons niet in tel zouden zijn. De Kade b.v. was in één woord prach tig. Stom van verbazing zal menigeen hier gestaan hebben. Toen de stoet hier kwam werd dan ook even gestopt en speelde het mondharmonica-orkest op de verlichte boot enkele Volksliederen. Ook dreven er nog meerdere verlichte bootjes in de haven, 't Was een feeëriek ge zicht. De 's Heer Hendrikskinderenstraat met haar prachtig-versierde pomp, de Beesten markt jdeffi, de Nieuwstraat en Korte Kerkstraat niet haar mooi verlichte poort, d,e Lange. Kerkstraat, Lange Vorststraat en Wijngaardstraat -met haar lampions- of vetpotjesverlichting, de breede Sta tionsweg waar nog Bengaalsch vuur werd ontstoken de Ruijterlaan met haar prachtpoort, de Vlasmarkt met haar bloemperkjes, het eenig-mooie eilandje en de boot in de Westvest, enz. enz., dat alles en nog veel meer viel te prijzen. De rit door de stad werd dan ook tot een bijzondejr groot genoegen. Die elec- trische verlichting bij' Notaris Pilaar en bij de Firma Oosterbaan Le Go-intre, trok ook zeer veel belangstelling. Menig maal werd de bewondering tot een sere nade. En vergeten we ook niet de pracht- verlichting van de muziektent op de Markt. Moge het maar mooi weer blijven, dan kunnen velen nog komen genieten van het schoons, dat Goes nu biedt. De muzikanten van „Hosanna", welke evenals die van „Euphonia" gisteravond zulk een zworen marsch hebben gehad, wa ren hedenmorgen wederom reeds vroeg present en precies acht uur klonken van den Raadhuistoren in den stillen zomermor gen de koraalliederen -als Ps. 68, Gez. 96, Ps. 105, Ps. 89, benevens het Wilhelmus. 'tWas gewijde muziek in den waren zin des woords, waarnaar zeker de velen op het Marktplein en elders met stille aan dacht zullen hebben geluisterd. Evenals het klokgelui, dat van 99.30 uur klonk, ■een waardig n wijdingsvol begin van den feestdag, waarbij zich de diensten in de Ned. Herv. en R.K. k-erk goed aansloten. Die aanvang van het eigenlijk feest ge tuigde alzoo van lof -en slank aan den Gever aller goede gaven voor den rijken zegen, ons geschonken in de 25-jarige regeering van H.M. onze geliefde Vor stin. ï-w* uwrawswKtt» wwum».' l wmwwmwiMimiiiiwt Maandag 24 September a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeen ten V-eere, Vrouwepolder, St. Laurens, Serooskerk-e (Walcheren), Oostkapielle en Domburgen Dinsdag de gemeenten Os- senisse. Hengstdijk, Roschkapelle, Honte- nisse, Graauw en Lang-endam. Dien Officier van Justitie te Middel burg is vo-orgeleid J. B. L„ 24 j„ smid te Oost- en West-Souburg, verdacht van overtreding art. 247 W, v. St. te Souburg op verschillende tijdstippen in Septem ber 1923. Verdachte is na verhoor door den rechter-commissaris aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht. -— Redding beloond. Op' 19 Juni 1922 piasseerde het stoomschip Helena, van A. C. Lensen's Stoomvaartmij', te Neuzen, nabij Kaap Bon in d-e Middelland- sche Zee een wrak, waarop zich schip breukelingen bevoüden. Het weer was ruw, de zee hoog, er woei een harde wind uit. het W,. N. W. Na gehouden scheepsraad werd besloten bij te draaien en een boot overboord te zetten. Het. mocht aan den 3en stuur man H. Visser en de matrozen L. v. d. Pévl, M. v. d. Klooster en J. C, Doorns gelukken, de 5 schipbreukelingen van de Italiaansche visschersboot Justafina Sron- da te redden en behouden aan boord te brengen. Het bestuur van de Zuid-Hol- landsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen heeft vo-or deze red ding den Prijs Robin toegekend uit het eerste fonds Robin, „waarvan de rente jaarlijks zal worden aangewend tot het uitreiken van een premie voor de redding van de geheele of gedeeltelijke equipage van een schipi, dat zich in dreigend gevaar ter zee bevindt." (N. R. Ct. Bij' Kon. Besluit zijn benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Hulst J. H. Rakhorst, thans in gelijke betrekking te Sas van Gent; ,en van dat te Hilversum N. H. Degens, thans directeur van het telegraafkantoor te Middelburg. Bijj- Kon. Besluit is aan A. J. Mar- cusse, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam v-erlof verleend tot 't aanne men van de teekenen van officier in de Orde van Was!a, van Zweden, en van rid der 1-e klasse in de Orde van St Olaf van Noorwegen. En aan den kapitein der mariniers, J. Oel-e; tot 't aannemen en dra- igen van d-e versierselen van ridder le kl. der orde van St Olaf bovengenoemd. Middelburg. Gisteravond is 't jubileum feest geweest voor de bewoners van Veer- schen Singel en Veerschen weg en voor die van den Dampoortsingel en omgeving. De beide buurtcommissies hadden voor een aardige verlichting zorg gedragen en verschillende particulieren werkten ook mede. Vooral het Koepioiortbruggetje was keurig verlicht en het schijnsel der giorno's langs het water en de weer spiegeling in de vest deed het uitste kend. De D'ampio-ortoommissie had het muziekgezelschap1 van den Houthandel Walcheren het geven van een concert opgedragen, dat weer honderden naar die buurt had getrokken. D-e muziek maakte te half elf nog, gevolgd door een talloo-z-e menigte een wandeling langs de Singels naar de Koepoort. In Nieuw Middelburg werd de ring- rijderij voor vólwassenen herhaald, nu rustiger dan Zaterdag omdat slechts wei nigen wisten wat er gebeuren ging. De poort was hier w-eer verlicht. In de stad was de electrisch-e ver lichting in de Langeviele en die op den Wal en Koorkerkhof weer ontstoken. Eerstgenoemde komt onder de vlaggen nog beter tot zijn recht. A.s. Zaterdag is er kinderfeest voor de kinderen van Veerschen Singel en omgeving en Dinsdag het groote kinderfeest op het Sportter rein.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2