O 288 Maandag ld September 1Ü23 37e Jaargang N DEN MAALSTROOM. FEUILLETON!. A Bnitenlanfl. BOKHftDE BOER's PEEKOFFIE ONMISBAARBI J BE KOFFIE Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw Pe'idaling. Telkens weer werd. de Laatste jaren de mistroostige klacht geuit, dat het ontwikkelingspeil der leden onzer ver tegenwoordigende colleges sterk da lende was. Of liet algemeen kiesrecht hieraan schuldig staat, of het stelsel van even- I reclige vertegenwoordiging zijn in- j vloed deed gelden, of de sterke de- mocratiseering in de bestuurslicha,- men de voornaamste oorzaak was, I dan wel of aan elk dezer factoren heteekenis dient te worden toegekend, de gegrondheid dezer klacht kan moeilijk" worden geloochend. Met name waren bij de pasgehou den Wethoudersverkiezingen, ook' in ions gewest, soortgelijke verschijnselen waarneembaar. De uitspraak van meer dan één gemeenteraad had ten gevolge, dat in onderscheiden gemeenten eminente mannen, die konden wijzen op een keurigen staat van dienst, werden naar "huis gestuurd. En van menig opvolger, die hun kerend gereed stond om de openge vallen plaats in te nemen, kan zon der overdrijving worden getuigd, dat hij zich tot heden van elkè bemoeiing op het terrein der gemeentepolitiek i had gespeend, ja, dat hij,zijn wonder- snelle promotie meer hiad te danken aan een maehts-compromis dan aan eigen bekwaamheid. Het behoeft geen betoog, d,at der gelijke practijken ganscjh verkeerd zijn en vroeg of 'laat hun schadelijke wer king zullen doen gevoelen. Wie meent, dat het bestuursrader- werk in onze plattelandsgemeenten t zóó eenvoudig is, dat daartoe weinig of geen capaciteiten zijn vereischt, L vergist zich deerlijk. Ook daar vraagt de bestuurstaak inzicht, eischt. ze rijpe ervlaring. A Bekwaamhe'd eisch. Toen Hortense de 'Beauharnais, die [veel liever naar Napels gegaan was, haar gemaal Koning Lodewijk naar lolfand volgen moest, gaf zij aan haar teleurstelling aldus uiting „Men bestemt mij voor Holland, een Koninkrijk' vol mist, zonder zon, ponder poëzie een Koninkrijk' v,an zware en dikke Burgemeesters." j Al valt het moeilijk met zekerheid uil te maken, wat van de in het oog joopende zwaarte en dikte der toen malige Schouten de oorzaak mocht iijn, het vermoeden ligt voor cfë hand, jat althans ten plattelande deze ex- pnsie niet door al te drukke ambts bezigheden werd geremd. I En het is niet onmogelijk, da,t het ■nkel haar onbekendheid was met het Bestaan van het eerbare ambt van Schepen, dat niet een gelijk oordeel ■en vroegeren Wethouders ten deel Igfiel. »Wie echter kennis draagt van het en heden ten dage ook va,n den èthouder wordt geëischt, wie weet ■oe de eigen bestuurstaak der ge- ■.eente is uitgebreid, maar ook hoe ■ijkswet en Koninklijk Besluit tot uit kering van allerhande aangelegen leden dringen, zal moeten toegeven, Jat het ambt van Wethouder heden leen sinecure is. B Maar daarom temeer mag gevergd, Val er met het aanwijzen van per sonen voor deze. functie ernst worde gemaakt. 6). Wij; praatten nog een langen tijd door, erwijl ik al mijn best deed om hem het erieden te doen vergeten en hem een rottige toekomst voor oogen te schil- eren. „Mijn vader is hier", zei ik', „je''zult nnj zijn hem te zien. Je moet trachten er ®er uit te zien als in de dagen va.n ouds. zal een frisch stel kleeren voor je la- klaar leggen bij de deur van de bad- amer en 'ik zal morgenochtend mijn kap- bij je sturen; als je baard is afge schoren en je haar geknipt, zul je een nieuw mensch zijn". ■Hij protesteerde zwakjes, maar ik over- on en langzamerhand begon ik meer hoop krijgen, toen ik hem bij izijn slaapka merdeur achterliet. half na een zeer forten slaap om acht gewekt voor een ernstigen zie- vrft0en-it08n..ilt terug kwam om half tien zijn Vt af' hoe het met Steven zou von'd -p tmi'in .verwondering en genoegen ik hem in gesprek met mijn vader Na,ar mate het ambt meer gaat vra gen. dienen de eischen strenger ge steld, moeten de bekwaamheden gröo- ter zijn. Een geheime organisatie in Duitschland. Te Gotha heeft de politie een geheime organisatie ontdekt, die als een voort zetting is te beschouwen van de bekende organisatie Consul. Reeds zijn er 36 per sonen in hechtenis genomen. Eenige hun ner verklaarden clat de organisatie het zelfde doel beoogde als de organisatie Consul. In bet belang van liet onderzoek in deze zaak worden de namen van de gearresteerde personen niet genoemd. Al leen wordt verzekerd, dat verschillende personen een rol hebben gespeeld in de zaken Ratlienau en Erzberger. Verschil lende bekende polilieke personen zouden door deze organisatie sterk worden ge compromitteerd. Ook verluidt, dat de moordenaar van Erzberger onder de ge arresteerden zou zijn. (N. R. C.). De ramp in Japan en de verdediging van 'i Engeïsche rijk. Men verwacht, clat de ramp, die Japan heeft getroffen, niet zonder uitwerking zal blijven op de a.s. Engelsclie Rijksconfe rentie, waar de verdediging der Dominions en de kwestie van den Stillen Oceaan een groote plaats zouden hebben ingeno men. Nu Japan althans voor eenige jaren nauwelijks meer als gevaarlijk mededinger op maritiem gebied kan worden be schouwd en vermoedelijk langen tijd alle beschikbare gelden zal noodig hebben- voor het herstel der geleden verliezen, wordt het waarschijnlijk geacht, dat de Engeïsche regeering evenals de premiers der Dominions voorloopig hun verdedi gingsplannen belangrijk zullen kunnen be perken. Deze politiek, die reeds terstond na het ongeluk door de Manchester Guar dian .als wenschelijk is aangeduid zal natuurlijk door de Engeïsche zakenwereld worden toegejuicht, omdat daardoor de a.s. uitgaven voor de defensie o. a. in verband met de uitbreiding der haven werken te Singapore gevoegelijk van het programma kunnen verdwijnen. Nieuwe aardschokken. Volgens een door „Central News" ont vangen telegram uit Japan zijn aan den voet van den „heiligen berg" Fuje in het dorp Gotemba nieuwe aardschokken waar genomen. Ia het dorp is een hevige paniek uitgebroken. Een uitbarsting van den vul kaan wordt gevreesd. Vreemdelingen, die te Kobe zijn aangekomen, zeggen dat er wel werking in den heiligen berg is, doch dat zij niet gelooven, dat een uitbarsting zal volgen. Eigenaardige sympathiebetuigingen. De Russische sovjet-regeering lïeeft op eenigszins ongewone wijze van haar sym pathie met de slachtoffers van de aard beving in Japan doen blijken. Om haar deelneming met het zwaar beproefde kei zerrijk te kennen te geven, lieeft zij name lijk de Japanners, woonachtig te Moskou, uitgenoodigd tot eenbanket. Tschit- scherin, de commissaris van buitenland- sche zaken, zat dezen maaltijd voor en hield bij die gelegenheid een rede, waarin hij hulp aan het.' geteisterde gebied toe zegde in den vorm van bouwmaterialen, graan en grondstoffen. Korte berichten. D|e boschbranden in Zuid- Frankrijk nemen weder in hevigheid toe in dn „„n ««öpreK met mijn vauer tkamer. Hij had zich onderworpen aan de behandeling .van mijn kapper en had een nieuw pak kleeren aan, dat ik juist had gekocht en hij zag er reeds ge heel anders uit dan den vong'en avond. Ik begroette hefti hartelijk en vroolijk; en ofschoon hij ons beiden achterdochtig aankeek, alsof hij verbaasd was over ons gedrag, zag ik, dat wij een stap in de goede richting hadden gedaan. Een dienstmeisje bracht het ontbijt Kin nen en legde de morgenpost voor mij neer. Toen ik de enveloppe nakeek, ont dekte ik het handschrift van Steven's anonieme vriendin, die mij' den vorigen dag had gezegd, hoe ik hem kon vinden. Ik brak den brief dadelijk open en las de volgende regels, die blijkbaar in groote haast waren neergeschreven: „U heeft uw vriend gevonden. Verlies hem niet weer uit het oog en blijf zijn vriend, zooals ik ook altijd zal zijn. Wilt u hem dat zeggen?" Die brief was weer niet gedateerd, maar was blijkbaar geschreven en gepost vlak voor middernacht, anders zou ik hem nu nog niet in mijn bezit nebben gehad. W;ie ook de scnrijfster mocht zijn, zij was blijkbaar bekend met mijn bezoek van gis teravond en met net succes, dat ik had geliad. t en Worden door den wind aangewakkerd. De Wouden op' den bergketen der Albères bij Banyuis staan in lichte laaie. Een Grieksch watervliegtuig is naar beneden gestort. Drie officieren kwamen hierbij om het leven. De correspondent van de Exchange te Parijs verneemt uit Berlijn, dat de Diuit- sche regeering een nota aan Frank- rijk en België zal zenden, waarin wordt, voorgesteld in directe onderhande lingen over de Roer-kwestie te treden. De p'rijs van reu zei bedraagt te Berlijn in den groothandel 8..000.00Ó, van boter 9,5 millioen, margarine 5 millioen, eieren 560.000 per stuk en vleesch 5.000.000 mark pier pond. Het bon- vrij' brood kost 2.800.000 mark. Aan de bakkersgezellen te Berlijn is door een uitspraak van het scheids gerecht een weekloon van 111 millioen mark toegekend. Uit Nagasaki wordt gemeld, dat de Jap'anscbe prinsregent voornemens is zijn huwelijk, dat oorspronkelijk voor Novem ber a.s. was vastgesteld, uit te stellen. Prins Motomasa en prins Hirakokanin zouden onder dé dooden zijn. Naar uit San Francisco gemeld wordt, duren de aa rdschokken te Tokio nog steeds voort, maar de gewei ■dige slagregens hebben den brand geheel gebluscht. De eigenaars en de werklieden van de Amerikaansche anthraciet-mijnen heb ben overeenstemming bereikt in zake de hoofdkwestie, welke tot de staking leidde. Een aantal ondergeschikte punten valt nog te regelen, maar de leiders van beide zijden denken, dat de mijnen in tien dagen weer alle geopend zijn. Het herstellingswerk in de verwoeste gebieden van Japan is reeds begonnen. Het spoorwegverkeer is gedeel telijk hersteld, evenals 'de telegrafische verbinding. De voornaamste post wordt per vliegtuigen aangevoerd. Doordat er in de electrische centrale te Madrid brand was uitgebroken, die groote schade aanrichtte, zit de stad zonder electrise hen stroom. De meeste theaters en hotels, liet grootste deel der particuliere woningen, de tram en de dagbladen moeten het nu zonder licht en kracht stellen. Volgens een bericht uit Hamburg heeft de vereeniging van hotelhouders be sloten, wegens de nieuwe 'belasting op sterke dranken, den 15en September bet geheels personeel op te zéggen en den len October alle bedrijven te slui ten. Naai' uit Montreal (Canada) wordt gemeld, is miss Louise Mac Lachan, .een verpleegster, verloofd met prins Oleg Wla- dimir, een neef van den koning van Zuid-Slavië. De besprekingen over een nieuwe waardevaste munt in Duitschland zijn voortgezet. Men hoopt, dat het kabinet in liet begin dezer week met de defini tieve codificatie kan beginnen. Een bericht uit Riga meldt, dat'd e oogst van dit jaar slechts tendeele aan de verwachtingen beantwoordt, die de Russische regeering er van had ge koesterd. In verschillende streken heeft het koren zeer veel van de sprinkhanen en andere schadelijke insecten geleden. Ook dezen winter zal cle broodvoorzie ning een der voornaamste kwesties zijn, waarmee de Sowjet-regeering zich zal heb ben bezig te houden. Een uur later gingen we samen uit. Het weer was veranderd en net was nu droog en vorstig. D© wind was erg koud. maar net was gezond en opwekkend. Wie liepen een tijdlang betrekkelijk zwijgend voort, terwijl Steven nauwelijks antwoord !gaf op mijn opmerkingen behalve in één lettergrepige woorden. Ik zag, dat de lichte opwinding van de verandering snel begon weg te zinken en "dat de gewoonten van de voorbije jaren hem weer overmees terden. Wij kwamen nu voorbij een café. „Ik ga even iets drinken, Dan," zei hij. „een slokje cpgnac zal ons beiden goed doen. Ga je mee?" „Ik ben een uitzondering in mijn be roep, zei ik, „ik ben een dokter, die geheel onthouder is." „Je wilt niet mee, Dan? Dan ga ik zonder jou." En hij keerde zich naar het café en zijn handen beefden opge wonden. „Kom, Steven," zei ik', in die richting is voor jon geen heil te vinden." „Het geeft toch niets," zei hij ruw. „Ik ben geen kind om mij zoo de Wet te laten stellen." Toen zweeg hiji even, daar hij de pijnlijke uitdrukking op1 mijn gelaat zag. „Geef het maar op', beste kerel, ik ben toch dronken voor de dag ten einde Oliver Baldwin, de socialisti sche zoon van den eerste-mïnister, is van plan weer een van zijn avontuurlijke rei zen te ondernemen, waardoor hij ondanks zijn 23 jaren zooveel van zich heeft doen spreken. Hij heeft alle Europeesche lan den bereisd helialve Skandinavïë en Po len en is de gevangene geweest van bolsjewiki en Turken. Hij vertrekt nu naar Parijs, maar verklaarde aan een me dewerker van de Daily News niet te kun nen zeggen, waar zijn reis verder zou heen gaan. Voor ontdekkingsreizen had hij echter „ongelukkig" geen geld. De Fransche krijgsraad te Dussel dorp lieeft Raab, den twintig-jarigen student uit Dusseldorp, t e r Tt o o cl ver oordeeld. Raab heeft in het eind van Juni in de buurt van het magazijn van Tietz Ic Dusseldorp een bom geworpen naar de Fransche troepen, die de wacht betrokken. Daarbij werden twee Franschen en verscheidene Duitscliers min of meer ernstig gekwetst. Mr van Houten, de Ne- derlandscho verdediger, heeft terstond honger beroep tegen het vonnis van'"den krijgsraad aangeteekend. Foster's Maagpillcn regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen ver stopping, slechte spijsvertering, maagpijn 'en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0,65; in apotheken en drogistzaken. (9) Cheque- en girodienst. Op grond van inlichtingen, welke ze niet" van den directeur heeft, zegt de N. R. Ct: Na,ar het schijnt heeft het bij een deel van het nieuwe personeel aan merkelijk! ,a,an medewerking gehaperd en is het gedrag van verschillende ambtenaren vian dien aard geweest, da,t bet er veel op heeft geleken, of het er hen om te doen was, (den boel in de war te schoppen. Psycho logische factoren, zooals tegenzin te gen de verandering van werkkring ten gevolge v-an de reorganisatie, de aan gekondigde salarisver-mindering voor cle ambtenaren, d'e feestviering in de stad, terwijl er op het girokantoor doorgewerkt moest worden, zullen hier, naast gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef, gebrek aan toewijding en angst- om over tijd "te moeten' blij ven, wel niet vreemd ajan geweest zijn. Bij deze categorie kwam het er blijkbaar minder op aan, of het werk goed gedaan was; als het maar ge daan en uit het gezicht was, opdat zij vooral geen seconde te laat hun hielen konden lichten. En van medewerking gesproken, de ze schijnt ook vian den kant van ver schillende postkantoren (en niet in de eerste plaats onbeduidende) ont broken te hebben. Het eerste wat het centrale girokantoor noodig had voor zijn werk was een nauwkeurige op- gave van dèn stand van de rekenin gen op het begintijdstip ya,n de reor- tanisatie. De postkantoren moesten ezen stand voor waf betreft de on der hen ressorteerende rekeninghou ders aan het girokantoor verstrek ken. In deze opgaven zijn veel on nauwkeurigheden voorgekomen, ande re opgaven waren geheel onbruik- is. Drank is voedsel en huisvesting voor mij en ik zou er mijn ziel voor verkoopen. Het is hard voor je, dat Weet ik, maar ik kan het niet helpen." „Wacht dan tot wij aan het volgende café zijn." zeide ik, een nieuw1 idee krij gend. „Zij' zijn niet ver uit elkaar. Boven dien wil ik je iets laten zien." „Wat?" „Een brief van je anonieme vriendin van haar, die mij' heeft gezegd, waar ik je kon vinden." „Goed dan," zei hij, „laten We vlug doorloopen. Waar is de brief?" „Hij kwam vanmorgen," zei ik, hem den brief gevend. Hij las dien langzaam. „Wat bedoelt zij?" zei hij'. „Wat zij zegt dat je een vriendin hebt die altijd biji je is, altijd voor je zorgt." „Dan w'ord ik dus altijd gevolgd door een vrouw', als door een schaduw," ant woordde hij' ruw'; en toch wist ik, dat de gedachte hem niet onaangenaam Was. „Het bebeekent, dat je niet alleen bent; dat een edele vrouwl er iets om geeft of je op1 den goeden weg komt of om komt op' den kwaden." „Een edele vrouw ball!" VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonncmentsp rijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3a— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting. (jftVMABOKMA DE BOEP A0 IOOI LEEUWARDEN.! haar en gaven den indruk, dat het er om te doen geweest was, den boel maar zoo gauw mogelijk het huis uit te krijgen. 'Voorzichtig met erfenissen. Het klinkt vreemd als geschreven wordt zooals in het Hbl. gedaan werd men kan tegenwoordig niet voorzich tig genoeg zijn met het aanvaarden van een erfenis. De zaak is dat gevraagd werd „Van een familie erl' ik een na latenschap, waarvan echter verschil lende stichtingen en personen lega ten ontvangen vrij van successierech ten. Deze successierechten moet on- dergeteekende alzoo betalen, moet nu echter van de geheele nalatenschap successie worden betaald, of van de nalatenschap na aftrek der succes sierechten Is het eerste het geval, dan moet ik dus ook successierechten betalen van de successierechten, alzoo van een bedrag hetwelk ik' niet in han den krijg". Hierop werd het volgende geant woord „Stellen we de geheele nalaten schap op f 100.000 en nemen we aan, dat daaruit betaald moeten worden aan legaten f 50.000 vrij van succes sierechten. De erfgenaam zal dan suc cessierechten moeten betalen over het hem toevallende deel ad f 50.000. Het geen hij aian successierechten betaalt over dé f50.000 komt dus niet in aftrek op de f 100.000. De verhouding kan soms zóó on gunstig zijn (b.v. nalatenschap f 100.000, waarvan aan legaten vrij van successierechten uit te keeren f80.000, blijft over voor den erfge naam f 20.000), dat het aan den erf genaam toevallende deel onvoldoen de is om de successierechten over de legaten te voldoen, zoodat hij in plaats van te erven .uit eigen beurs nog zou moeten bijpassen! Men kan tegenwoordig niet voorzichtig ge noeg zijn met het aanvaarden van een erfenis Dreigende uitsluiting. De directie der Kon. Vereen. Ta- ij tfabrieken te Deventer maakte aan aar personeel bekend, dat ingaan de 22 September alle arbeiders en arbeidsters, uitgezonderd de bazen, zullen worden ontslagen, wanneer alsdan de staking te Hilversum niet geëindigd is. Vrijwilligers van den b ij z. Landstorm. Naar gemeld wordt heeft H. M- de Koningin op 6 September bij de aan bieding van het huldeblijk van den Bijzond'eren Vrijwilligen Landstorm op verzoek van 'den voorzitter der Nationale Landstorm-Commissie toe gezegd, dat een portret van H. M. zal worden vervaardigd, speciaal be stemd om te worden geplaatst op! de gedenkplaat, welke aan de Vrijwilli gers van den Bijzonderen Landstorm zal worden uitgereikt ter herinnering aian het regeeringsjubileum en het door den Bij zonderen Vrijwilligen „Ja, dat geloof ik' vast. Ik Weet zeker dat er edele vrouw'en zijn. Zij is er eeü van." „Er moet iets achter steken," zei hij; achterdochtig en toch kon ik zien, dat hg belang stelde in zijn onbekende vriendin. „Wat zou er achter steken?" zei ik. „Welke reine vrouw' zou er iets bij1 kun nen winnen door jou te redden? Jou te redden van den drank1 en van den duivel. Gods engelen blijven over je Wa ken." Ik had zijn belangstelling opgewekt voor een oogenblik had hij zijn dorst vergeten. Wjj Waren nu gekomen biji het huis van mevrouw! Morley en tot dusver had ik hem van den drank afgehouden. „Het geeft niets, D|an," zei hij op' wee moeiden toon, „ik heb geen hoop; meer. Alles is verwoest." „Misschien is Hope daar binnen," zei ik. „Ik maak er m/jj 'zelf een verwijt van al die jaren niet naar haar te hebben geïnformeerd." „Als dat eens waar kon zijn!" zei hij, terwijl ik aan de huisbel trok. '(Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1