üit de Pers. gekozen en herkozen raadsleden. Aange boden werd de gemeentebegrooting voor 1924, welke bij de raadsleden zal cir- cüleeren. Tot wethouders werden her benoemd de heeren Jacs. Nijsse en J. J. de Jager. Verder werd besloten tot vast stelling van de rekening dezer gemeente over hot dienstjaar 1922 in ontvang op f 120128.911/2 en in uitgaaf op f 108809.32, mitsdien met een batig slot van f 11259.59y2- Ten slotte worden goedge keurd de rekeningen van het Burg. Armb. van 's Heer ArencLskerke en van het'Groot Armbest. van 's Heer Hendrikskinderen over het dienstjaar 1922, eerstgenoemde in ontvang op f 24511. 871/2, in uitgaaf op 1' 15795.891/2, goed slot f8715,98 en laatst genoemde in ontvang op f5857.31, in uitgaaf op f3628.47, alzoo met oen ba'ig slot van f2228.84. Hierna sluiting. Schore. Gisteren is alhier alsnog een feestcommissie benoemd 0111 Woensdag van de volgende week alhier het jubi leumfeest te vieren. Aan de kinderen van de school is gisteren een herinne ringsplaat 011 een kahier verstrekt als aandenken aan hel jubileumfeest. Wemeldinge. Het feest ter herdenking van het 25-jarig regeeringsjubileuin van II. M. de Koningin zal hier gehouden worden op Donderdag 6 Sept. a.s. Van avond heeft in de Ned. Herv. Kerk de al gemeen kerkelijke herdenking plaats. Daarbij wordt uitgevoerd de „Kronings cantate" (gewijzigde tekst) van Bernard Zweers, onder leiding van Mej. v. d. Putle. Donderdagvoormiddag heeft een boom planting plaats in de Gaslaan. Het ver sterkte zangkoor van mej. v. d. Putte, de zangvereeniging „Luctor et Emerge" brengt daarbij ten gehoo-re de „Willvel- mina-cantate" van Arnold Spoel. Daarop volgt de optocht dér schoolkinderen met muziek en tractatie in de school. Op het schoolplein geeft op dien tijd de gymnas- tiekvereeniging „W. I. K." een uitvoering. I11 den namiddag volgt eerst een histo rische en allegorische optocht. Het eerste gedeelte tracht een beeld te geven van den tijd van Graaf Floris V; het geheel bestaat uit 35 personen, waarvan 31 te paard. In het tweede gedeelte rijden een 7-tal wagens met verschillende voorstel lingen. Daarna hebben de volksspelen plaats in de voor het verkeer afgesloten dorpsstraat. Des avonds geeft de zangver eeniging „De Lofstem" (directeur dhr. H. Dekker) een uitvoering op de muziek tent. Vervolgens polonaise met lampions door een groot aantal kinderen der beide scholen op het plein der O. L. school. Dit is een geheel nieuw nummer en zal zeker een .fantastisch gezicht opleveren. Ook is er verlichting van het dorp in zijn igeheele lengte met de Daniëlstraat. Als 't weer wat wil meewerken zal de verlichting eenig zijn, vooral omdat het dorp zich daarvoor zoo goed leent. Ver schillende eerepoorten, 't gemeentehuis en particuliere woningen zullen eveneens ill'umineeren. Ten slotte Gondelvaart in het Kanaal. In de gisteravond gehouden voltal lige Raadsvergadering had bcëediging der raadsleden plaats. De voorzitter wenscht de leden van den Raad geluk met de eer hun te beurt gevallen om de gemeente te mogen vertegenwoordigen in dit col lege. Spreker zegt, dat deze eer echter een groote verantwoordelijkheid met zich draagt en hoopt, dat de Raad nuttigen arbeid zal mogen verrichten en dat de samenwerking goed mag zijn. Overgegaan wordt tot benoeming der wethouders. Uit gebracht worden 7 st. op dhr. P. Lin- denbergh Az., en voorts 2 st. op dhr. A. Dominicus, 4 op dhr. M. Hoogesteger en 1 op dhr. J. A. Dominicus. Dhrn. Lindenbergh en Hoogesteger verklaren hun benoeming aan te nemen. Tot leden der gascommissie worden benoemd dhrn. P. Lindenbergh Az., J. A. Dominicus en P. A. Lindenbergh Ez. De verordening, bedoeld bij art. 1 der Woningwet, wordt thans met algemeene stemmen vastge steld, nadat het voorstel van B. en W. tot het opnemen der bepaling, dat elke woning voorzien moet zijn van een re genbak of ander middel tot drink- en werkwatervoorziening met algemeene stemmen was aangenomen. Het voorstel tot invoering van de verplichte aansluiting aan de waterleiding bij nieuw te bouwen woningen werd met 5 tegen 2 st. verwor pen. Tegen stemden de heeren Hooge steger, A. Dominicus, J. A. Dominicus, Joh. Karelse en P. A. Lindenbergh Ezn. Met intrekking van de ter vorige vergade ring ter zake gedane aanwijzing wor den thans tot leden der commissie tot het nazien der gemeentebegrooting 1924 benoemd de heeren A. Dominicus, J. A. Dominicus, Karelse en Lindenbergh. Hier na sluiting. Hoedekenskerke. In de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering werden door den bur gem. alle leden beëedigd en met een toepasselijke rede geïnstalleerd, waar in hij er op aandrong de bestaande vriend- schappelijken omgang steeds zal blijven gehandhaafd. Wethoudersbenoeming le stemming: J. Boone 3, C. Chamuleau 3, L. Lous 1. 2e vrije stemming hetzelfde resultaat. Herstemming Boone 2, Chamu leau 3, gekozen Chamuleau. 2e wethou dersplaats L. Lous (aftr.) 4, J. Boone 3. Gekozen L. Lous. Beide benoemden nemen onder dankzegging aan. B. en W. stellen voor het leggeld van dei suikerpeeën tegen den dijk aan 73e haven voor dit jaar te bepalen op f 1000 tegen f1200 ten vorige jare. Dhr. Boone stelt voor f 1200 te handhaven. Bij stem ming wordt het voorstel Boone aangeno men met 4 tegen 3 stemmen. Wegens het bedanken van den heer B. Timmerman wordt tot onbezoldigd ambtenaar van den Burg. Stand gekozen dhr. C. Chamuleau met 5 stemmen, blanco 1, Walraven 1. De heer Chamuleau neemt de benoeming aan. Op voorstel van dhr. Louisse wordt besloten 6 dezer aan H. M. de Koningin een telegram van gelukwensch namens do gemeente te zenden. Colijnsplaat. Ete nieuw gekozen ra,ad vergaderde gistermiddag volt al- lig. Na opening door den voorzitter leggen de leden de vereisohte eeden af, waarop de voorzitter eerst de her kozen leden gelukwenscht met het vernieuwd vertrouwen door de kie zers in hen gesteld en vervolgens aan het nieuw gekozen lid de liegt het welkom toeroept in deze vergadering. Overgaande tot liet benoemen van een wethouder in de vacature-Ridder (1.), werden uitgebracht 3 stemmen op dhr Ridder en 4 blanco. Bij nieuwe.vrije stemming verkreeg de heer Ridder 4 stemmen, terwijl de overige 3 stem men blanco waren uitgebracht. De beer Ridder verklaard? zich bereid zijn herbenoeming aan te nemen. In de vacature-Petappel (anti-rev.) wer den bij eerste stemming uitgebracht op elk der heeren Potappel en Dees 3 stemmen en l blanco, terwijl de vol gende stemming tot uitslag had, dat de heer Dees (v.-d.) werd gekozen met 4 stemmen, tegen 3 stemmen op den heer Potappelóok de heer Dues nam de benoeming aan. De voorzitter wenscht de heeren wethouders met hun benoeming geluk en hoopt met hen in het College te kunnen samen werken voor het welzijn der gemeen te Vervolgens herdenkt de voorzitter het overlijden van den havenmeester. Stols, die zich steeds als een ijverig en trouw ambtenaar heeft doen ken nen en als zoodanig zijn nagedach tenis door den raad in eer zal wor den gehouden; op voorstel v,an den voorzitter zal aan de weduwe een brief van rouwbeklag worden gezon- ^De beer Flipse vraagt daarop bet woord, om zijn spijt uit te spreken over den uitslag der zooeven gehou den wethouders verkiezing, daar (hij van oordeel is dat de goede harmonie en samenwerking, waardoor de raads vergaderingen zich de afgeloopen 4 jaar deden kennen, thans als verbro ken is te beschouwen en de gemeen tebelangen daarbij schade zullen lij den spreker had gemeend op de her kiezing der aftredende wethouders te mogen rekenen, gezien de uitspraak der kiezers, waarvan er 388 hebben gestemd op de linksche lijst en 34 op de lijst der plattelanders, die tot lmks gerekend kunnen worden en waardoor het totaal der linksche stemmen stijgt tot 422. Daarentegen werden uitge bracht op de rechtsche lijst 35b stem men en- op de lijst van P- v. d. Weele 78 stemmendaar de heer v. d. Weele in 1919 de verkiezing van den heer Potappel tot wethouder Hielp bevor deren, mag derhalve worden aange nomen, dat 334 kiezers zich tegen en slechts 324 kiezers zich voor de ver kiezing van den heer Dees als wethou der hebben uitgesproken. Ook de heer Verburg laakt de gevallen beslissing zeer, en is met den heer Flipse van meening, dat, waar aldus begonnen wordt het rechtsche lid uit het col lege te weren, van samenwerking in het vervolg moeilijk kan sprake zijn. I11 antwoord hierop geven de heeren Haringman en Dees te kennen, dat naar hun meening de linksche tractie volkomen terecht de beide wethou derszetels kon opeischen! De gemeen terekening 1922 is door de ingestelde commissie onderzocht en 111 orde be vonden, waarop die rekening vvorat goedgekeurd in ontvang op f 7L539.8U en in uitgaaf op f 71726.95, alzoo met een goed slot van f 81.2.85. Eveneens wordt goedegekeurd de rekening van het electrisch bedrijf, waarvan de ont vangsten bedroegen 1'15396.71 en de uitgaven f 16393.57, dus een tekort van f996.85. (Slot volgt.) Wissenkerke. In de Dinsdag j.l. gehou den raadsvergadering had beëediging en installatie der raadsleden plaats. Daarna liet benoemen van wethouders. Allereerst werd voorzien in de vacature van dhr A. van der Maas, die na 38 jaren onaf gebroken wethouder dezer gemeente te zijn geweest, had bedankt. Gekozen weid m. alg. st. Joh. van der Maas. Inplaats van vveth. Van Nieuwenhuijze werd mej 6 van de 11 st. gekozen, dhr Buijze. In gekomen was een verzoek om subsidie van de feestcommissie om bij het jubileum feest de schoolkinderen een blijvend aan denken te verschaffen, doch na eenigc opmerkingen van het lid Van Hee en dhr van Nieuwenhuij'ze, werd m. a.lg'. st. af wijzend beschikt. Bij de rondvraag infor meert het lid De Feijter, in verband met het te houden feest alhier naar het ta,p- verbod en sluitingsuur der herbergen; het geen door den voorz. breedvoerig wordt beantwoord. Daarna, sluiting.. Ritthem. In de Dinsdag gehouden raads vergadering werden tot wethoudeis her kozen dhrn W. Oevaal en J. Meliefsto. Baar de burgemeesterzetel vacant is en dhr W. Cevaal als tijdelijk burgemeester fungeert, werd een tijdelijke wethouder benoemd, n.l. dhr H. M. v. d. Putte. Op deze vergadering waren ook aanwezig de oud-burgemeester K. Allaart en de oud- leden M. Barcntsen en A. Cevaal. I)e voor zitter dankte allen in hartelijke woorden voor 't geen zij in het belang der gemeente gedaan hadden. Domburg. In de Dinsdag gehouden raads vergadering worden de nieuw benoemde raadsleden beëedigd. De voorz. wenschto hen geluk en heette dhr Francke, die de eerste maal ter vergadering kwam, welkom. Tot wethouders werden benoemd dhrn Eiout en Van Sluijs. De gemeente rekening over 1922 werd voorloopig vast gesteld, terwijl de gemeentebegrooting 1924 werd aangeboden. Eervol ontslag werd verleend aan het hoofd en de on derwijzers bij het vervolgonderwijs. Poortvliet. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering werden na beëediging der raadsleden tot wethouder herkozen met 5 tegen 1 st. en 1 blanco, dhr E. van der Slikke en gekozen met 6 tegen 1 st. dhr Chr. van der Slikke. Als laatste punt van de agenda werü het voorstel om f 1000 ineens uit te keeren aan da Ned. Herv. kerk ter vervanging van de jaarlijksche uitkeering van de helft der begrafeniskosten, met 6 tegen 1 st, die van dhr M. K. Krijger aangenomen. St. Maartensdijk. Dinsdag vergaderde de nieuwe raad voltallig. N.a het afleggen van den eed feliciteert de voorz. de heeren met hun benoeming' en herbenoe ming, waarop, door de leden dank ge bracht wordt voor het door den voorz. gesprokene. Diaarna wordt overgegaan tot liet benoemen van wethouders. Biji stem ming voor le weth. verkreeg dhr Groene- wege (A.R.) aftr. 4 St., Quakkelaar (vrij zinnig) aftr. 2 st. en 1 st. blanco. Geko zen Groenewege. Bij stemming voor 2e wethouder verkreeg dhr. Kloet 4 st., Quakkelaar aftr. 2 st. en 1 st. blanco. Gekozen Kloet (Cbr. Ilist.). Na afloop hiervan stelt dhr. Kloet voor met het oog opi den hoogen ouderdom van welh. Groenewege en met een beroep, op art. 90 der gemeentewet, direct een plaatsver vangend welliouder te benoemen, hetwelk na ©enige discussie met 4 tegen 3 stem men wordt aangenomen (voor Kloet, Greenewegen, Koopman en Priem) tegen Quakkelaar, Hage en Vroegop. Benoemd wordt daarna als zoodanig dhr. Koopman (Stk. Ger.) met 4 stemmen tegen 2 op dhr Priem (Stk. Ger.) en 1. blanco. Daarna sluiting. Familieloon. Ds. Knap schrijft in „Oude Paden" een hoogst lezenswaardig artikel over dit on derwerp. De arbeider zoo schrijft hij is zijn loon waardig, ziedaar een waar heid, die zoowel door Gods Woord uitge sproken als door liet onvervalsclite ge weten beaamd wordt. Ergerlijk is het, wanneer liet een of andere bedrijf mis bruik maakt van de ekonomische afhan kelijkheid, waarin de meeste werklieden verkeeren, om de loonen dermate te druk ken, dat zij ternauwernood in de aller eerste levensbehoeften voorzien. Vroeger, toen het vrije vereenigingsleven bij dé wet verboden was en de arbeiders zich dus niet konden organiseeren, doch elk op zich zelf aangewezen was, kwam dez.e misstand vaker voor dan in den lateren tijd. Die eeuw van het ongebreidelde in dividualisme is gelukkig voorbij. De ar beidsmarkt werd in die dagen uitsluitend beheersclit door de wet van vraag en aanbod. De werklieden traden als eikaars concurrenten op. Wie zijn diensten een halven gulden goedkooper beschikbaar stolde dan zijn kameraad, werd aangeno men, en de ander, die met de loonsbepa- ling niet lager kon gaan, omdat hij vrouw en kinderen te onderhouden had, moest maar zien, hoe liiji aan den kost kwam. Vooral in de huisindustrie vond 'men toestanden, die hemeltergend waren. Er was reden om niet met sociaal-democrati sche overdrijving, doch met nuchteren zin voor de werkelijkheid, van hongerloonen te spreken. Thuiswerksters voor groote confectiemagazijnen, sigarenmakers, in- p'aksters en vele andere groepen meer, werden zóó slecht beloond, dat het Schrift woord van volle kracht was: „Zie, het loon der werklieden, die uwe landen ge maaid hebben, hetwelk van u verkort is. roept, en het geschrei dergenen, die ge oogst hebben, is gekomen tot in de ooren des Heeren Zebaoth." Wij hebben er onzen God voor te dan ken, dat mede door de Christelijke arbei dersbeweging, -en ook door de betere in zichten, die in de kringen der werkge vers doorgedrongen zijn, deze misstanden goeddeels tot liet verleden beliooren. Wij zijn niet blind voor de schaduwzijden der vakbeweging. Zij kan evengoed als de vroegere werkgevers tot een machts misbruik vervallen, dat geen anderen naam dan dien van tvrannie verdient. Zelfs be staat er tot in de Christelijke organisatie toe het gevaar, dat de leden zich op do loonkweslic werpen, alsof er geen hoo- gere belangen voor den arbeider waren dan vermeerdering van inkomsten. Niet geheel denkbeeldig is de vrees, dat men het nut "der organisatie uitsluitend af weegt naar de gunstige resultaten, die door een actie voor loonsverliooging ver kregen zijn. Maar al zien wij deze dingen niet voorbij, en al achten wij het de roe ping der voormannen om rusteloos te wij zen op de ideëele waarde van den arbeid voor de vorming der persoonlijkheid, wij verheugen er ons niettemin hartelijk over, dat de materiëele verhoudingen van den arbeidsstand gaandeweg veel beter gewór den zijn, en dat de vaststelling der loo nen niet meer door willekeur beheersclit wordt, maar hoe langs zoo meer door de gezonde beginselen van recht en van bil lijkheid. Recht en billijkheid. Is er, zoo werd ons door een correspon dent gevraagd, op dit standpunt ook iets te zeggen voor het uitkeeren van het zoo genaamde familie- of gezinsloon? Men verstaat daaronder een loon, dat toerei kend is voor het levensonderhoud van een gemiddeld gezin, en dat uitgekeerd wordt aan alle arbeiders, onverschillig of zij een grooter dan wel kleiner gezin heb ben. Maar men verstaat er ook wel onder een loon, dat stijgt naarmate de familie aanwast, zoodat men evengoed van kin dertoeslag kan spreken Voor ons doel hebben wij dit verschil punt niet in 't oog te vatten. Wij hebben slechts te vragen, of het loon uitsluitend door de arbeidsprestatie, dan wel tevens door de talrijkheid van het gezin bepaald dient te worden, indien men de beginselen van recht en billijkheid in praktijk wensclit te brengen. Wijd en zijd verbreid is de meening, dat de werkgever zich niet heeft .in te laten met de vraag of er een groot dan wel klein gezin achter den arbeider staat. Het kan hem koud laten of hij met een ongehuwde, met een pas getrouwde, dan wel met een huisvader van een talrijk kroost te doen heeft. Dat zijn zaken, die bij de vaststelling van liet loon buiten aanmerking moeten blijven. In sociaal-democratische kringen gaat men soms zoover om brutaal van een fokpremie te spreken, indien het loon bij de geboorte van een kind zou moeten stij gen. Men wilde daarvan tot voor korten tijd niets licjoren. Men ging uit van het denkbeeld, dat de werknemer zijn arbeids kracht verkoopt, en dat dus alléén die ar beidskracht betaald, en wel behoorlijk be taald diende te worden. Arbeidskracht, zóó heette het, was een koopwaarde pa troon kocht ze van den arbeider, zooals hij bij den leverancier kalk en^ steenen insloeg om een liuis te bouwen. En nu lag de conclusie voor de hand: men betaalt kalk en steen naar de innerlijke waarde, zonder te vragen naar de levensomstan digheden van den vei'kooper. Juist op dezelfde wijze verschaft de patroon zich de arbeidskracht der werklieden, hij had slechts ten prijs te betalen, dien deze arbeidskracht waard was, en zich niet te bekreunen over de particuliere aangele genheden van den verkooper. Deze theorie mag, op 'teerste hoeren verleidelijk klinken, bij nader beschouwing is zij toch niet vol t© houden. Het is een door en door onjuist© meening; dat men ar beidskracht op één lijn zou kunnen stel len mot andere koopwaar. Ben bak kalk of honderdduizend steenen levert gij' af, en daarmee is de zaak afgedaan, uw per soon blijft er buiten, want de kalk oi' dje steenen hebben met uw persoon niets te maken. «Maar zóó kunt gij1 uw arbeids kracht niet ...verkoopen. Er bestaat een voudig geen arbeidskracht, die als een marktwaar beschikbaar is. Uw arbeids kracht is onlosmakelijk met uaèlf verbon den, zij zit aan u vast, zij is een deel van uzelf, en de patroon neemt da.n ook nooit con bepaalde hoeveelheid arbeidskracht maar hij neemt menschen in dienst, die hun arbeidskracht tot zijn "beschikking stellen. Vandaar dan ook, dat er door het slui ten van een arbeidsovereenkomst terstond een zedelijke verhouding van mensch tot mensch geschapen wordt, heel anders dan biji een kooper of verkooper van handelsartikelen, die even met elkaar in aanraking treden, om na de koop elkaar weer voorbij te gaan. Wie een mensch in zijn dienst neemt inplaats van onwezenlijke en nergens be staande „arbeidskracht'', logt daarmede noodwendig een zedelijk en band tusschen zich en den werkman. Daaraan is met te ontkomen. Iiij' mag dien mensch, die naar Gods evenbeeld geschapen is, niet naar willekeur behandelen, zooals hij met an dere koopwaar kan doen wat hem belieft. Neen, die mensch heeft aanspraken op eerbied, op erkenning ©n waardeering, gelijk hij anderzijds plichten 'heeft van toewijding, trouw en gehoorzaamheid. En die mensch moet wel .arbeiden in het zweet zijns aanschijns om zijn brood te verdienen; maar hij heeft daarbij dan toch ook het zedelijke recht op zooveel loon. dat hij zijn gezin met God en met eere kan onderhouden. Op Christelijk standpunt ïs hij immers van Godswege het hoofd van zijn gezin, en als zoodanig geroepen voor dat gezin te zorgen. Stelt hij inderdaad zijn gansche persoonlijkheid ter beschik king van den werkgever, dan moet hij' in een gezonde maatschappij zooveel kunnen Verdienen, dat hij zich met vrouw en kinderen behoorlijk kan redden. Hier staan wij' dus voor het gezinsloon. Het gezin mag natuurlijk niet de éénige factor zijn, waardoor het loon bepaald wordt. Bekwaamheid, gezondheid, leeftijd en vele andere factoren tellen eveneens mede. Maar voor het oordeel der Christe lijke moraal kan men het gezin niet een voudig uitschakelen met de valsche leuze, dat er voor gelijken arbeid aan een ieder gelijk loon uitbetaald moet worden. Deze vermeende gelijkheid is immers de grofste ongelijkheid. Een jonge man, die kind noch kraai in de wereld heeft, en het zelfde loon ontvangt als een huisvader, heeft op dezen een finantieelen voor sprong; waaraan ernstige bezwaren ver bonden zjjn. Het is met het oog op de toe komst niet aanbevelenswaardig zich in de jongere jaren zoo ruim te kunnen bewe gen. Men schept zich allerlei levensbe hoeften, waaraan men langzamerhand zoo gewoon wordt, dat het haast niet mogelijk is -later een meer sober leven te leiden. Het natuurlijke gevolg is dan, dat men het huwelijk veelal prijs geeft. Men wil zich niet bekrimpen. Men wil zich geen zorgen op den hals halen en blijft liever oiigetrouwd, tenzij' men inplaats van een deugdelijke huisvrouw „geld' kan trou wen. Voor de maatschappij is dit uiter aard een bedenkelijke zaak. Een valk, dat te veel celibatairen telt, gaat mettertijd te gronde, daar de ledige plaatsen niet door nieuwgeborenen aangevuld worden. En voor de engehuwden zelf zijn' er eveneens ernstige gevaren aan verbonden. De „gave der onthouding" is niet ieders deel, en dan wordt de bevrediging der sek'sueele aan drift soms op zondige paden gezocht, ten zij- men in een levend geloof de kracht vindt om in den boozen dag, staande te blijven. Gelijk geld voor gelijken arbeid is dan ook een leuze, die in den mond van velen nog1 wel bestorven ligt, maar waarmee de kvenspraktijk reeds veelszins gebroken heeft. Er zijn toch reeds vele 'maatschap pelijke betrekkingen, waarin het salaris varieert naarmate de levensomstandighe den van den mensch veranderen, al doet hij- hetzelfde werk als voorheen en al is zijn arbeidsprestatie onveranderd geble ven. Men dcnike eens aan de predikanten, die kindertoeslag genieten, om hen in staat te stollen hun zonen en dochters een be hoorlijke opvoeding te geven. Men denke eens aan de onderwijzers, wier tractement automatisch stijgt naar mate zij moor dienstjaren hebben. Men denke eens aan de belastingen, waarbij1 het instituut der kinderaftrek van toepassing is. Ziedaar, enkele voorbeelden, waarbij de loonsbepaling niet meer uitsluitend door de arbcidspraestaties, doch tevens door de levensamstandig'hoden van den arbeider beheersclit wordt. Een gezonder opvatting is bezijg zich baan to broken. Want al deze voorbeelden wijzen in de richting van het familieloon. Willen wij1 hiermede nu beweren, dat er hoe eer hoe liever een wet uitgevaardigd moet worden, waarbij do werkgevers ver plicht, ja gedwongen worden voortaan een 'gezinsloon uit te koeren, en strafbaar te stellen yrie het niet doet? ,Wöj vreezen zeer, dat wij hiermede den huisvaders van een talrijk gezin een slech ten dienst zouden bewijzen. Op papier lijk: zulk een regeling mooi. De praktijk zou haar echter tot een belaching maken. Hei gevolg van zulk een dwang zou eenvoudig zijn, dat de meeste werkgevers bij 't slui ten van een arbeidsovereenkomst de huis vaders niet een talrijk gezin zouden voor bij gaan. Alleen de jongelieden cn pas ge huwden zouden nog kans op werk hebben. En de gevestigde gezinnen zouden met den besten wil geen werk meer kunnen vin den. Een groot kindertal zou verlies van brood beteckenen. En de huisvaders zou den de eersten zijn, die den eisch stelden de wet zoo spoedig mogelijk in te trekken. Met een dwangbevel is hier niets te bereiken. Wel kunnen rijk en gemeente in de publiekrechtelijke bedrijven een voorbeeld geven en de beginselen van het gezinsloon op eigen terrein toepassen. In derdaad gebeurt dit ook bij tal van ambte naren, beambten en gemeente-werklieden. Die Overheidsbedrijven vormen een afzon derlijk gebied, waarvoor andere regelen dan voor het particuliere bedrijf gelden, en ook moeten gelden. Maar in het vrije maatschappelijke leven moet dc_ Staat uiterst voorzichtig' optreden, wil zij- de be langen der huisvaders niet met de beste bedoelingen schaden. Het voorgaan der Overheidsbedrijven inzake het gezinsloon kan echter niet nalaten op den langen duur opvoedenden invloed uit te oefenen op de particuliere bedrijven, en wel in d« eerste plaats op de bedrijven, die de mees te overeenkomst met het openbare bodriji vertoonen, zooals de enorme fabrieks-com- plexen. Voor de kleine bedrijven ligt de kwestie veel moeilijker. Het bedrijfskapitaal is dikwijls ontoereikend om zander meer tot de invoering van het gezinsloon over tc gaan. Men zou er dit op kunnen vinden, dat men het standaardloon van den on- gehuwden arbeider naar beneden druk! om den huisvader ruimer te kunnen beta len. Maar deze uitweg is voor het Christe lijk geweten verboden, daar het standaard- loon in den .regel niet buitensporig hoog is, en men van den één niet mag afnemen om aan den ander te geven. Bedrijven, die finantieel zwak staan, kunnen niet steeds wat zij wel zouden willen. Gingen zij door invoering van het gezinsloon ten onder, dan zou vooral op het platteland do toestand nog veel bedenkelijker worden. De arbeider zou in dat geval niet z dden broodeloos worden. Hij verplaatst zich niet zoo gemakkelijk als de stedeling om elders werk te zoeken, maar kleeft aan den bo dem, waarop hij geboren en getogen is, en zoo zou de ondergang van het bedri.il zijn eigen ruïne beteekenen. Toch zijn er wel bedrijven, waarin het gezinsloon zonder al te groot bezwaar uit gekeerd zou kunnen worden, zij het dan ook dat de ondernemer een deel van zijn winst zou moeten derven. B'ij zulk een toe stand is naar onze meening' alleen heil te verwachten van de doorwerking der ge zonde Christelijke beginselen. De kansel en h-ct catechetisch onderwijte helpen hier een roeping te vervullen. Het volk moet opgevoed worden in de overtuiging, dat de werkgever mede verantwoordelijk is voor den welstand der arbeidersgezinnen. De dienaren des Wpords vinden bij de be strijding van de valsche leuze: „Gelijk geld voor gelijken arbeid" een krachtigen steun in het Evangelie. In de gelijkenis van de arbeiders in den .wijngaard ontvangen de arbeiders, die .slechts één uur gewerkt hebben, evenveel als zij, die de hitte des daags verdragen hebben. De eerstgehuur- den kwamen er natuurlijk tegen in verzet, zijl waren ook reeds aanhangers van de leer, dat de arbeiderspraestatie uitsluitend de maatstaf der loonbepa.ling moest zijn. maar de heer des huizes stopte hun den mond door de verklaring, dat hij hun on recht aandeedhij brak den regel van het gelijke loon voor gelijken arbeid, om dat hij goed was (Matth. 20:15), en deze goedheid wenschen wij van harte aan alle werkgevers toe, die er financieel toe in staat zijh.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 6