Vrijdag- 31 Augustus IdfS Vo 28© 37«* Jaargang Buitenland. Binnenland. ült de Prtmncle. X-m$ Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE -- GOES Bureaux: Lange Vorsistraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 *De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 LEVE DE KONINGIN! De 31e Augustus is sinds 1881 een nationale feestdag geworden, en is dit lieden in nog grootere mate, dewijl de lierinneringsdag der inhuldiging onzer ge liefde, hoog'e Landsvrouwe zijn zoeklicht op dezen scboonen geboortedag vooruit werpt. Thans treedt Hare Majesteit haar 44e levensjaar in, en daarom viert nu reeds, ja zelfs in dubbele mate, de overgroote meerderheid van het Nederlandsche Volk met Haar en het Koninklijk Huis deze blijde gebeurtenis dankbaar mee. De vaderlandsche driekleur vertolkt in haar wapperen in alle steden en dorpen de nationale vreugde, en in menig Chris telijk huisgezin zal met dankbaarheid in de stilte der binnenkamer onze ge- eerde Vorstin zijn herdachtof in de huis kamer in gebed, of in gezang, hetzij met ■of zonder orgelspel, aan „de gratie Gods" zijn opgedragen, door oud en jong, door arm en rijk; terwijl ook de vereenzaamde in de stilte der hut, en de kranke op zijn (haar), leger de Jubilarisse niet zullen hebben vergeten. Er is een onzichtbare band, reeds voor •eeuwen tusschen Oranje en Nederland ge legd, en tusschen onze Vorstin en Haar Volk bestendigd; en waarvan de trekking ook op «dezen dag weer zoa zegenrijk werd ervaren. Blijve dit zoo tot in lengte van dagen. Oranje en Nederland, onder Gods ge nadige hoede, één! Leve Koningin W.ilhelmina! Leve de Koningin Moeder! Leve de PrinS! Leve -onze lieve Juliana! Uit Berlijn. Plet soc. dem. kabinet Stresemann schijnt dus ook geen redding te kunnen brengen. Toen het kabinet aan het be wind kwam, werd algemeen een verbete ring van den markkoers .verwacht. In plaats daarvan daalt cle mark met een snelheid, die tot heden ongekend was. In een paar dagen tijds steeg de dollar met meer dan 100 pet. Heden is de grens van tien millioen overschreden en in het vrije verkeer werd zélfs een koers van meer dan twaajf millioen bereikt. Officieel noteerde de dollar 11 millioen. De bladen onderzoeken, waaraan deze nieuwe catastrophe te yvijten is. Zij ko men tot de slotsom, dat juist in de laatste dagen de inflatie moeilijk kon wor den tegengehouden. In de eerste plaats worden er dagelijks 50 a 60 billioen pa piermark gedrukt, wat den stand van de mark natuurlijk niet ten goede kan ko men. Bet stijgen van de prijzen lokt voorts onafgebroken loonsverhoogingen uil. Dien tengevolge moet ook steeds meer geld worden gedrukt. Van de nieuwe belastingen had men in sommige kringen wonderen verwacht. Zij hebben niet tot verbetering van den toestand kunnen bijdragen. Zij hebben ook niet, zooals men hoopte, de prijzen doen dalen, ,maar veeleer de prijzen in •de hoogte gedreven. Ten slotte wordt erop gewezen, dat de industrie in de tegenwoordige omstan digheden steeds minder en minder kan •uitvoeren, hierdoor komen ook steeds minder exportdeviezen in Duitsch bezit. Alle bladen zijn het erover eens, dat geen politieke momenten tot de nieuwe catastrophe hebben bijgedragen. Nu het blijkt, dat ook Hilferding, de nieuwe sociaal-democratische rijksminis ter van financiën, niet in staat is, de da ling van de mark tegen te houden, tracht men 'in sociaal-democratische kringen te bewijzen, dat de actie der regeering ten gunste van de mark opnieuw wordt ge saboteerd. N. R. C. Uit het bezette gebied. In de streek van Trier gaan de Fran- schen de bosschen exploiteeren. Er komt 'bij een der stations een groote Fransche houtzagerij. De Franschen hebben te Dus- seldorp weer een bedrag van 300 mil liard aan stedelijk geld in beslag genomen, dadelijk nadat deze voorraad de drukkerij verlaten had. Het geldverkeer te Dus- seldorp is door het onttrekken van deze groote som aan de circulatie opnieuw zeer in de war. Ook te Recklinghausen is het geld, be stemd voor de uitbetaling van arbeidsloon aan een der mijnen, door de Fransche overheid in beslag genomen. Het geld was even te voren van de bank gehaald; het moest door mijnambtenaren naar het bu reau van de Fransche overheid gebracht worden, waar een kwitantie verstrekt werd. Het mijn-personeel kon niet be taald worden. Uit Duisburg en Muehlheim zijn giste ren weer 100 spoorweglieden met hun familie, tezamen ongeveer 350 personen, uitgezet. Toch zijn deze onderdrukkers de ergste vijanden niet. Dezen moet men onder het eigen volk zoeken. De communisten name lijk stoken en saboteeren, en proclameeren den ;st(rijd op leven en dood tegen de eigenaars der mijnen. In het district Dort mund is 't stil in de mijnen en druk in de gemoederen. Men zou haast zeg gen gelukkig dat er Franschen in het Roergebied zijn. Zij hebben althans te Essen het, houden van de door de com munisten op touw gezette propaganda- betooging op Zondag verboden. Korte berichten. De Iersche verkiezingen voor het parlement hebben tot uitslag, dat van do 84 mandaten er 35 zijn voor de regeering, en 20 republikeinen, waaronder 5 vrouwen. Voorts: 8 arbeiders,, 8 boeren en 12 onafhankelijken. Alle leden van het ka binet zijn herkozen. De storm heeft ook qp de Engelsche kust veel schade aangericht; gelukkig ech ter geen menschenlevens te betreuren; alleen is het Fransche stoomschip De pute met man en muis vergaan. Tusschen Griekenland en Italië spant het, wegens den moord op twee Italianen door Grieksche" grensbewoners. De revo lutionaire partij in Griekenland neemt een dreigende houding aan. Het te Rome verschijnende bhd Avanti, het orgaan van de Italiaansche sociaal-democraten, is aan een groep ka pitalisten verkocht voor de som van 2.200.000 lire. Te Triest is Mo rare, de plaatselijke secretaris der fascistische partij, een jeugdvriend van Mussolini, op straat doodgeschoten. De straten zijn in rouw. Patrouilles zwarthemden trekken door de stad. Onderschei-dingo n. Uit de lijst van onderscheidingen aan velen, ten deel gevallen op den verjaar dag der Koningin, drukken wij enkele namen af. Benoemd zijn tot Minister van Staat: A. W'. F. ldenburg, oud-Minister van Koloniën, lid van de Eerste Kamer, en Prof. mr. dr. W. LI. Nolens, lid vair de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Benoemd tot Adjudant in buitengewo- nen dienst van H. M. de Koningin, de gep. Luitenant-Generaal-titulair van het Nederland sch-Indisch leger, Commandant van het Koninklijk Koloniaal Militair In validenhuis op Bronbeek S. A. Drijber; is de rang van Luitenant-Generaal van het Nederl. Indische leger, zonder be zwaar van den Lande, verleend aan Z. H. den Soesoehoenan van Soerakarta, Pakoe Boewono Senopati Ingalags Abdoerrach- man SaijTdina Panoto Gorno den Xden; In de orde van den Nederlandséhén Leeuw zijn o.a. benoemd tot grootkruis mr. B. O. J. Loder, president van het Perm. Hof van Int. Justitie; *tot commandeur: jhr mr. W. H .de Savornin Lobman, president van den Hoogen Raad der Ne derlanden; mr. Di. A. P. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer; mr P. Rink, oud-minister van Binnenlandsclie Zaken; allen bij bevordering, tot ridder: mr F. J. N. van Dam, kantonrechter te Oostburg; mr. F. J. Spïenger, oud-lid van Ged. Staten van Zeeland; de kapitein ter zee J. N. O. graaf van den Bosch, heiden te Middelburg; jhr. mr. dr. W. Roëil, voorzitter der Staatscommissie voor de tuberculosebestrijdingdr. LI. Bouwman en dr A. G. Honig, lioogleer- aren aan de Theologische school te Kampen; dr E. J. Beumer en J. M. Krij ger Jr., leden van de Tweede Kamer der St.-Generaal; W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam; B. M. Gratama, tech nisch adviseur van de Ned.-Indische Spborweg-Mij'. lot broeder: J. Vader, op'zichter der verlichting, schipper aan boord van het sto omgas tran sportvaartuig in het 6e district (monden der Schelde). In de orde van Oranje Nassau: tot grootkruis: jhr mr R. de Marees van Swinderen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Londen tot officier: de kapiteins ter zee A. F. Hansen en jhr H. K. B. Rendorp, het versiersel te dragen met de zwaarden; A. Voogd, vice- voorzitter en penningmeester van den Nederl. Journalisten Kring,; Louis Bouw meester, tooneelspielerdr. Joh. Wage- naar, directeur van het Kon. Conservato rium, Den Haag; J. Warner, oud-voorzit ter van den Ned. Voetbalhond; Jac. van Loo, letterkundige; K. P. C. de Bazel, architect; A. .1. Marcusse, hoofd-commis- saris van politie te Amsterdam; ds J. H. Schreuder, predikant te Arnhem, vroe ger te Ovezande; F. A. v. Schaick, pred. te Kampen, vroeger te St. Annaland; J. F. Hondius, referendaris aan Justitie; P. Veen, voorzitter van het Nederlandsch Jongelingsverbond, te Utrecht; J. den Her der, referendaris bij Financiën; J. N. J. Boom, inspi. der directe belastingen enz. te Bussum; LI. J. Gasille, commandant van de derde infanterie-brigade (met de zwaarden); A. P. de Vey Mestdagh, di recteur van het spoorwegpostkantoor no. 1 te Amsterdam; P. de Man, waarnemend onderdirecteur van onderwijs en eere- dienst in Ned.-Indië; dr H. A. van An- del, missionair predikant te Soerakarta-; LI. J. Sligter, eerst aanwezend geneesheer bij de Banfcatinwinning'; P. Bergmeijer, 2e plaatsvervangend voorzitter van den Volksraad te Batavia; ds I). Bakker, theo logisch docent aan de Keucheniusschool te Djokjakarta; tot ridder: H. Jonker, predikant bij! de Ned. Herv. Gem. te Middelburg; J. J. Knap! idem te Groningen; J. J. Westerbeek van Eerten en M. Schuurman, predikanten, resp. hij de geref. kerken te Kampen en te P n Haag; E. T'h. Witte, hortulanus der Rijks Universiteit te Leiden; A. Jonkman, hoofd een-er bijzondere lagere school te Am sterdam; mej. J. Drost, directrice van de Christelijke fabrieksschool voor meis jes te Leiden; de off. van gezondheid le klasse P. de Mooy (het versiersel te dragen met de zwaarden); de com mies bij» het departement van marine P. Riemens; de bureel-ambtenaar bij het loodswezen A. J. Advocaat, H. J. Baning, landmeter van het kadaster te Haarlem; W. H. Eerdbeek, kapitein-magazijnmees ter te Woerden (met de zwaarden); P. M. de Wolf, re&erv.e-kapitein van den vrijwilligen landstorm (idem)J. Auer, inspecteur der comptabiliteit bij de Ne derlandsche spoorwegen te Ulrecht; 'VV. Swagerman, bestuurslid der vereen, van den Chr. Handeldrijvenden en Industri- eelen Middenstand te 's Gravcnhageds T. Jongbloed, predikant te Hoboken, New Yersey, Noord-Amerika, secretaris der Ne derlandsche immigratie-commissie te New- York; W. C. Schalkwijk, leider voor de kolonisatie in de Lampongs; mej. C. E. Elenbaas, laatstelijk directrice van de Normaalschool voor inlandsche hulpon- derwijzeressen te Soerakarta, thans met buitenlandsch verlof J. Warneck, inspi. van het Rijlnsche Zendinggenootschapi en Ephoius der Bataksche Zending; H. G. J. Smits, gepens. kapitein der artillerie van het leger in Nederl.-Indië, officier-adju dant bij het Kon. Koloniaal-Militair In validenhuis op Bronbeek, met bepaling dat het versiersel der orde zal zijn met de zwaarden; ,1. Polderman, ont vanger der gemeente St. Annaland; P. A. L. Nolson, oud-stationschef bij' de spoorwegmaatschappij GentTerneuzen, te .Sas van Geilt: F. v. d. Poll, gewezen eerste machinist bij de stoomv. Mij. „Zee land' 'te Vlissingen; F. Noordhoff, secr. van Patrimonium; A. C. de Bruijm, secr. Ver. Ned. Gezagvoerders en stuurlieden; J. S. Rnppert, penningm. Chr. Nat. Vak verbond Voorts werd verleend de eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nas sau in goud aan C. de Boe, ouderling van de geref. kerk te Buenos Ayres; J. D. Jobse, baas le klasse bij de Nederl. spoorwegen, te Utrecht in zilver 'aan: J. G. Haeck, opziener bij de vissche- rijten op- de Zeeuwsche stroomen le kl. te Moerdijk (bij bevordering); P. Laurel, hoofdcommies der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Oostburg; H. van Westen, machinist bij1 de visscherij- politie op de Zeeuwsche stroomen te Zierifczee; H. W. Huson' baas bij de Nederl. spoorwegen te Vlissingen; J. Aarts, huismeester bij: de strafgevangenis te Alkmaar; M.' Goudswaard, commies le klasse der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Rotterdam; C. J. de Bree, gepensioneerd administrateur van een militair hospitaal; W. H. M. Geene, axij .-onderofficier bij, het 4e- regi- ment-infanterieDi- de Greef en J. Melis adj.-onderofficier resp. van het le en bet 2e regiment huzaren; den gepensio neerden opp'erschipjper J. v. d. Voorde; den sergeant-majoor A. A. J. Schippers, van het regiment kust-artillerie; H. M. Marcusse (met de zwaarden) opperwacht meester van de 3e Koninklijke Mare chaussee; C. W. 'H. Slabbekoorn, gega- gteerd adjudant onderoffici-er-titulair van 't leger in Ned.-Indië, schrijver bij' het Koninklijk Koloniaal Militair Invaliden huis op Bronbeek, met de zwaarden; in brons aan A. R. de Boo van Uijen, majoor-re chercheur bij de gemeentepolitie te Vlis- 'singen; L. Koole. landarbeider in dienst van den landbouwer M. van Langeraad te D-reischor; J. Schrier, kantonnier bij de waterkeering van den Calamitenzen Leen- dert Abrahampolder te Kats, te Colijns- plaat; W. A. v. d. Velde, eervol ontslagen tijdelijk lichtwachter te Strijenha.m; J. Kloet, huismeester bij de Ned. Spoorwe gen te Utrecht; fl. van Donge, besteller bij den post- en telegraafdienst te Hans- weert. Namen, reeds in. ons vorig no. ge noemd lieten wij! thans achterwege. Jubileum der Koningin. Belgische bladen wijden zeer sympa thieke beschouwingen aan het regeerings- jubilé onzer Koningin. Sommige met de portretten van Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana er bij. Allerlei. Prinses Juliana zal op raad van den dokter, in verband met een lichte ver koudheid, gedurende een paar dagen uit voorzichtigheid niet in een open rijtuig rijden. De IJkwet wordt in dien zin gewijzigd, dat de oude benamingen van el, pond enz. daaruit worden verwijdert), en aldus het verder gebruik der oude benamingen straf baar wordt. Ten einde het gebruik van hout bij het bereiden van het eten zooveel mogelijk te beperken, "is bij legerorder bepaald, dat het stoken met hout alleen dan is toegestaan wanneer het eten in veldkeu kens of in z.g. veevoederfornuizen moet worden bereid. In het laatste geval mag het hout echter alleen als aanvullings brandstof worden gebezigd. Souburg-Oostburg. Tot onzen spijt is in het nommer van gister bij' het opmaken van den vorm het raadsverslag van Sou burg door dat van Oostburg afgebroken. De staart van 't verslag uit Souburg von-d men op de 2e kolom, regel 36 van boven. Vo-or 't voorstel Melis om 50 cent per leerling beschikbaar te stellen voor 't aanschaffen van een aandenken voor de schoolkinderen stemden de heeren Melis, Arendse, Cijsouw, de Visser, Kodd'o (die eerst voor 't verworpen voorstel voor 75 cent hadden gestemd) en Suurmond. )Tegen de heeren Job-se, de Pagter, Holt- huijzen, Las-oe en Looise. Apotheken. A.s. Zondag zijn de volgende apotheken geopend: te Goes die van L. la Porte, te Middelburg die van Nonhebei en te Vlissingen die van A. J. v. Ockenburg. Door de politie te Rotterdam is zwervend aangetroffen een 13-jarige jon gen uit Vlissingen, die aldaar e-en rij wiel huurde, er mede naar Goes reed, het daar verkocht en met het geld naar Rot terdam reisde. De jongen is onder het ouderlijk gezag teruggebracht. M. C. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd bij het reserve-personeel der landmacht tot reseve-tweede-luitenant bij het 3e re giment infanterie de vaandrigs D. B. te Kolsté en A. J. Dorreman, en bij het 14e de vaandrigs C. Bijlenga, C. A. Mulder, L. G. Witte, J. M. Koeman en A. K. Zweede, allen van hun korpsen. En is aan M. A. v. d. Ende wegens lichaams gebreken eervol ontslag verleend als op zichter le klasse bij de Artillerie-inrich tingen. De heer M. A. Hollestelle, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Appingedam, is ver plaatst naar het kantoor van 'de hypothe ken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Sneek. Middelburg. Ringrijderij. AI mo ge ide wind met groote kracht gisteren over. Zeeland hebben gewaaid, in de Abdij met zijn fhooge beschutting jaan alle kanten,' had men er geen last van, en daar !het droog is gebleven mag van een ringrijderij bij goed weer worden gesproken, waarin onze boe renjongens met groote geestdrift van des morgens 8 uur tot des avonds 7 uur, bijna, onafgebroken aan biet rij den en kampen' zijn geweest. Het aantal gewone ronden was dit maal 22, Stiet grootste deei werd in de morgenuren verreden, waarna door alle rijders twee aan twee een rit Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. SLEEPT GIJ U iederen dag naar uw werk, afgemat en uitgeput door pijn in den rug? Bij dui zenden is dit bet geval. En bet is zoo vaak onnoodig, want meestentijds is de oorzaak een nierkwaal, die door Foster's Rugpijn Nieren Pillen verzacht en gebeterd kan worden. Nierkwalen komen veel voor onder alle .standen, maar worden zoo dikwijls ver waarloosd, omdat zij zich zoo ongemerkt jarenlang kunnen ontwikkelen zonder dat men de ware oorzaak verdenkt. En noch de broodwinner ,noch de moeder van het gezin kunnen, wanneer eindelijk de oor zaak wordt begrepen, voldoende rust nemen. Let op uw nieren en houd deze gezond. Voortdurende rugpijn is een waarschu wing van alle nierzwakte, evenals pijnlijke, ongeregelde urineloozing en abnormaal uitziende urine. En als gij tevens last hebt van rheumatische pijnen, hoofd pijn, vermoeidheid, zenuwachtigheid en duizeligheid, neem dan uw maatregelen. In het begin zijn nieraandoeningen het gemakkelijkst te genezen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pil len om de. zwakke nieren op te wekken, te verzachten, te. versterken en gene zen. Zij zijn over de geheele wereld be kend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Juist het feit, dat zij alleen en zeker op de nieren en blaas werken, ver klaart het groote succes van Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist- èzaken a f 1.75 per doos. 39 werd gemaakt, beginnende op de Ba lans langs Burg, Mjarkt, Noordstraat, Hofplein en Wagenaarstr-aat weder over de Balans naar de Abdij. Hier werd toen bet ringrijden voortgezet tot tegen 3 uur de 22 ronden waren ereden en bet tijd werd om te gaan unpen om den wisselbeker van II. M. de Koningin, waaraan de 16 beste rijders mochten v deelnemen. Evenals verleden jaar verklaarde de eigenaar van den eersten door de Koningin beschikbaar gestelden beker, P. Bras ser uit Vrouwepolder, die wel recht zou hebben gehad, niet om den be ker te zullen mederijden, om nu an deren een kans te geven. Mederijden mochten nu C. Joziasse, Koudekerke; L. Brasser Pz., Koudekerke; li. -Reij- nierse Jz., Koudekerke; Ant. Wiele- maker, Koudekerke; L. Koole Wz. en Jacob Gastel, Jacobus Castel, W. Bos- schaart, alle Souburg; L. de Voogd, Domburg; J. Brasser, Vrouwepolder; M. Koole Dzn en Jan Koole Dzn, beiden St.-Laurens; Johannis de Vis ser, Ritthem; P. Pleitte, Nieuwland; P. Dingemanse Az., G-a,pinge en Jan Mialjaars, Oostkapelle. Er werden voor dezen bekerwed strijd 5 rondes gereden, waarbij de volgende personen 6 punten beniaal- den: Johannis de Visser en P. Dinge manse Az.; ook Jan Koole Dz., de rijder, die Verleden jaar den beker won, had 6 maal den ring gevon den, maar eenmaal kon niet gelden, omdat toen het paard niet draafde. Bij den kamp tusschen de Visser en Dingemanse was het pleit sp'oedig be slecht, want direct maakte Dingeman se een punt, terwijl de Visser niets had, Dingemanse was dus de geluk kige winnaar. Die Commissaris der Koningin, de heer Jhr J. W. Quarles va,n Ufford', die den kamp om den beker voor een groot deel met zijn familie had bij gewoond, nam na de beslissing het woord en wees er op, dat H. M. de Koningin dezen beker heeft be schikbaar gesteld om na 3 maal ach tereen te zijn gewonnen, eigendom te worden. H. M. bewijst daarmede ook geheel mede te leven met dezen tak van sport. Spr. bood den beker aan Dingemanse aan, voegde daar een medaille van zichzelf bij als blijven de herinnering en hoopte, datDin gemanse den beker nog een paar maal zal mogen winnen en eindigde met een driewerf hoerah op H. M. de Koningin, dat door de rijders en de verdere aanwezigen krachtig werd on dersteund. Die winnaar bracht dank aan den Commissaris voor het uitreiken en bracht een driewerf hoerah op den vertegenwoordiger der Koningin uit, waarmede allen instemden. Nog bracht Dingemanse dank aan de feestcommissie voor haar werk aan de ringrijderij. Was deze kamp op één baan ge houden, voor den volgenden strijd, waaraan allen weer deelnamen, na melijk dien om den potlepel, w,aar bij ditmaal was gevoegd de medaille beschikbaar gesteld door de Firma S. de Vos Co., werden weder bei de banen gebruikt. Slechts een ronde werd gereden en daarbij behaalden 10 rijders ieder twee punten. Deze tien kampten weder op een baan en daarbij behaalden toen alleen L. Reij- nierse Jz. van Koudekerke en L. Koo le Wz. viap. Souburg 2 punten, zij kampten weer, toen had laatstge noemde den potlepel en de medaille verdiend door weder tweemaal in te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1