Binnenland. Uil. de Provincie. Kerknieuws. tekort in de rijkshuishouding ontslaan; het is dus de taak 'van de regeering om voorstellen te doen om ïe komen tot vermindering van het tekort. Verder moet het doel van de nieuwe actie zijn weer meester te worden van de deviezenmarkt. Duitschland kan geen binnen- en buiten- landsche politiek voeren, indien daarin geen verbetering komt. Volgens voorïoopiige schatting van het rijksministerie van financiën worden uit de nieuwe belastingwetten de volgende inkomsten verwacht: de Rijn-Ruhr-belas- ting 40 billioen, de auto-belasting 15 billioen, de inkomstenbelasting 40 bil lioen, de belasting op' vereenigingen 20 billioen, de bedrijfsbelasting bij1 handel en industrie GO billioen, de bedrijfsbe lasting bij den landbouw 103 billioen, totaal 1/4 trillioen. Dat ook hier de tegenstand niet zal uitblijven, blijkt wel uit het volgende bericht Ten teek en van protest tegen de ver hooging der belasting op sterken drank waren te Berlijn alle café's, restaurants, bars en lunchrooms gesloten. Een stad failliet. Het gemeentebestuur van de Oostzee badplaats Swinemünde heeft gisteren het volgende besluit ter kennis gebracht: De stad is niet in staat haar financieele verplichtingen na te komen en moet daar om verklaren niet bij machte te zijn te betalen. Dit is de eerste maal dat een Duitsche stad zich bankroet verklaart. Korte berichten. De Belgische nota, welke dooi de Engelsche regeering met de grootste belangstelling wordt tegemoet gezien, zal, naar men verwacht, in hoofdzaak de nota- van Poincaré dekken, doch tevens zekere voorstellen bevatten, welke een algemeen vergelijk ten aanzien van de herstelkwes- tie mogelijk zullen maken. W|at hierom trent gemeld wordt, berust natuurlijk slechts op niet-officieele inlichtingen en veronderstellingen en het is mogelijk, dat de Belgische nota een teleurstelling aal brengen. De Fransche nota heeft in Engeland een slechte pers. Met uitzonde ring van de „Daily Mail", die de nota gunstig beoordeelt, en die verklaart, dat 'Engeland thans een mooie gelegenheid heeft het kwaad van de afgeloopen drie jaar goed te maken en de entente te her stellen, consfateeren alle bladen, datPoin- caré's antwoordnota alles vraagt en niets aanbiedt en dat ze de regeling niet nader brengt. Volgens een te Riga ontvangen be richt zou er in Toerkestan een boeren opstand uitgebroken zijn tegen de sowjet-regeering. De leider ervan, generaal Selim pasja, geeft aan de beweging een religieusen tint, door in een manifest alle op Russisch gebied levende Mohamme danen aan te sporen het Russische juk af te werpen en Toerkestan, Siwa, .Bok hara en Trans-kaukasië te bevrijden. De Fransehen hebben te Bochum jzich opnieuw meestergemaakt van een geldzending, ditmaal ter waarde van 100 milliard, bestemd vpor het bij kantoor van de rijksbank. Dioor het ontploffen van een slagi'hoedje, dat achtergebleven was in een stuk van een oud projectiel bij een oud-roestkoopman te Seste Calande (Italië) zijn 4 menschen gedood en 9 ge wond. In een opslagplaats bij Vicenza zijn verscheidene projectielen ontploft, ten gevolge waarvan 1 mensch gedotpd is en 2 'gewond. De ontploffing van een op slagplaats van kruit op het fort Senegarda heeft drie lieden gedood en verscheidene gewond. Met ingang van gisteren is in Bel gië uitgevaardigd een verbod tot uit- yoer van br oodkoren. Men zegt ook, dat de uitvoer van brood zal worden ver boden. Er schijnt n.l. aan de grens dooi de'Nederlanders nog veel brood te worden gekocht. Hieromtrent staat echter nog niets vast; de minister zal eerst nog een onderzoek instellen. Gisteren heeft een sterke Belgische afdeeling het stadhuis van Buer bezet. De bedoeling is de inning van de boete van 50.000 Fransche franken, op gelegd wegens het doodschieten van do wacht aan de Lippe. Verscheidene meubel stukken, schrijf- en rekenmachines enz, werden weggenomen. Ook de laatste auto van de stad namen de Belgen mee. De schade loopt in de miljarden. D'e toestand in de mijnen in het Roerbekken is weliswaar nog niet nor maal, maar de kalmte schijnt toch terug te keeren. 60 Procent van de uitgesloten mijnwerkers hebben het werk hervat- D'e magistraat van Berlijn heeft gis teravond besloten liet tramverkeer stop te zetten, daar het niet mogelijk is het tekort van 60 milliard mark uit gemeentelijke middelen te dekken. Vrij dag a.s. zal het heele personeel met 14 dagen opzeggen worden ontslagen. Het schijnt, dat deSpanjaarde n in Marokko nu weer gewonnen heb ben, zij bet dan ten koste van veel men- schenlevens. De Spaansche minister van oorlog althans deelt mede, dat de Spaan sche verliezen bij Tifarouin 300 do oden en gewonden hebben bedragen. Die vijand is zwaar beproefd en gedemoraliseerd. Hij liet tal van dooden en gewonden op het slagveld achter. Dientengevolge heerscht er groote opgetogenheid in het heele land. De koning en de koningin hebben hun ge- lukwenschen geseind aan de troepen in Marokko. Het jubileum der Koningin. Leden en Griffiers der Eerste en Twee de Kamer zullen Zaterdagochtend 1 Sep tember respectievelijk half elf en elf uur door de Koningin in het Paleis te 'o-Gra- venhage ontvangen woeden, t"r aanbieding van adressen ter gelegenheid van het R,e- geerings-jubileum der Koningin. Bij die gelegenheid zullen in de vesti bule van het paleis militaire honneurs door do eerewacht worden bewezen. Thans zijn definitief vastgesteld de data der Cours van gelukwensch dor Koningin, waaraan ontleend wordt: Woensdag 12 Sept. te 's-Gravenliage 's namiddags 0. a. dames en heeren uit alle provincies uit gezonderd Noord-Holland en Zaterdag 15 Sept. 'te 's-Gravenhage 's namiddags de civiele autoriteiten, Rijks, Gemeente en Kerkelijke commissies en particulieren commissies en particulieren uit Noord-Bra bant, Zuid-Holland, Zeeland en Limburg. Alle dames en herren ontvangen nader per soonlijk mededeeling van dag en uur waar op ziiji verwacht worden. Uit cle jeugd van oud -Minister Cremet. Wijlen de heer J. T. Cremer begon zijn loopbaan op het kantoor van de fa Van Baal Co, expediteurs en stoomboot agenten te Arnhem. D,e „Geld." vprnam van den tegenwoordigen firmant een en ander uit dien tijd: Mijn vader haalde altijd met plezier de herinnering op aan den Rooie zoo werd hij genoemd naar de kleur van zijn haar omdat die jongen van meet af aan toonde vooruit te willen. Hij was iemand van groote werkkracht, die ambitie voor de zaken had. Toen ter tijd bad het spoorwegverkeer zich nog slechts weinig ontwikkeld en was het verkeer te water begrijpelijkerwijs veel be langrijker. Mot de booten van de firma kwamen Duitschers, Franschen en Engel- scnen aan eri de losplaats aan de Rijn kade gaf den indruk een groote interna tionale haven te zijn. De jongste bediende Cremer begreep, van welke waarde die komst van buiten landers voor hem kon zijn. Hij vroeg en verkreeg verlof zich bij aankomst der booten tusschen het, publiek .te bewegen en leerde op die manier de v/eemde talen spreken. Toen hij het kantoor verliet, om zich te Rotterdam verder in den 'handel te bekwamen, schonk hij aan den bedrijfs leider, den ouden heer Van Baal, als herinnering een zilveren inktkoker, ver gezeld van een brief, waarin hij de ver zekering gaf, het kantoor, waarin hij de eerste voetstappen in den handel zette, nimmer te vergeten. Nu reeds jaren geleden bezocht de Minister van Koloniën, Arnhem. Op het kantoor aan de Rijnkade, waar alles bij het oude was gebleven, stond plotseling de hooge gast, handen drukkend en her inneringen ophalend van toen en toen. Mag ik daar weer zitten? vroeg de heer Cremer dengene, die thans op zijn oude kantoorkruk zat. Het verzoek werd natuurlijk toegestaan. Later ontving degeen, die clen Minister een -oogenblik zijn oude plaats afstond, een hartelijken brief, waarin pog vele oude herinneringen werden opgehaald, met een bankje van f 1000. Revolutionnaire actie bij de Jubileumfeesten. We hebben reeds gemeld, dat de centrale recherche te Amsterdam sedert eenige weken een georganiseerde actie der dus genaamde sociaal-anarchistische groepen op het spoor is gekomen, die beoogt bij de a.s. jubileumfeesten een tegenbewe ging in het leven te roepen, waarvoor vooral Amsterdam als werkterrein ge kozen was. Het door de centrale recherche met groote voortvarendheid voortgezette on derzoek leidde ook op het spoor van een communistische actie in gelijken zin en van dezelfde strekking. Geleidelijk be schikte men ten laatste over voldoende aanwijzingen om over te gaan tot ver schillende huiszoekingen, welke gisteren plaats vonden. In den voormiddag reeds werden een drietal punten in Amsterdam 'met een groot aantal rechercheurs afgezet. Op de eerste plaats het gebouw van het Plaat selijk Arbeidssecretariaat, vervolgens de drukkerijen en de kantoren van „De Tri bune", en tensloite een perceel op de bovenverdiepingen waarvan het secreta riaat der Communistische Partij in Neder land is gevestigd. Het eerste gebouw werd van onder tot boven doorzocht en een 12 duizend exemplaren werden gevonden van een vier pagina's groote krant, ge naamd „De Spelbreker", met als onder titel: „Uitgave van het Comité van Actie tegen Oranje-lol en Vlootwet te Amster dam". Deze exemplaren werden in beslag genomen en met de politie-auto wegge voerd. De volgende huiszoeking geschiedde bij „De Tribune", waar geheele stapels van „De Spelbreker" werden gevonden. Pak ken mfet 'duizenden exemplaren werden door rechercheurs in de politie-auto ge dragen, wélke nagenoeg geheel gevuld raakte. Behalve de exemplaren van „De Spelbreker" werden bij voortgezet onder zoek nog gevonden het zetsel voor deze krant alsmede de stype, welk materiaal mede in beslag werd genomen. Het Volkswarenhuis. Ten aanzien van de N.V. Maatschappij tot exploitatie van volkswarenhuizen te Rotterdam is, naar de „N. R. Crt." bericht, besloten tot liquidatie. Deze maand zal aan de crediteuren "75 pCt van hun vor deringen worden betaald, waartegenover dezen volledige kwijling moeten geven. Aan het personeel is ontslag aangezegd. De voorhanden goederen zijn van de hand gedaan aan Rotterdamsche kooplieden. De T e 1 e g r a a f-j 0 u r n a 1 i s t i e k. De Telegraaf, niet ontmoedigd door haar eerste bericht over de plannen van minister Golij'n, waar geen woord van waar bleek te zijn, gaat voort met haar sensatiejournalistiek, die nergens anders voor dient dan agitatie te verwekken tegen genoemden minister en onrust on der de betrokkenen. Het blad komt nu weer met een bericht, dat de regeering voornemens is art. 40 van het bezol digingsbesluit voor de Rijksambtenaren bet artikel, waarbij' niet-verlaging der traktementen op 1 Juli 1921 werd'gewaar borgd in te trekken. Wij herhalen nog eens zoo positief mo gelijk dat de Telegraaf noch eenig ander blad momenteel iets weten kan omtrent de plannen van minister Colijn. Men late zich door dergelijke berichten niets wijs maken. De minister zal wel zorgen, dat de Telegraaf zeker niet in de eerste plaats omtrent zijn voornemens zal wor den ingelicht. A 11 e r De i. In plaats van den heer v. Basse van Ysselt zal nu benoemd worden verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer P. de Wit, lid der Provinciale Staten en groot industrieel te Helmond. Apotheken. A.s. Zondag zijn de volgende apotheken geopend: te Goes die van G. v. "d. Hoek; te Middelburg die van J. C- v. d. Harst en te Vlissingen, die van S. J. Engering. Gearresteerd. In Frankrijk is zekere J. O. uit IJzendijke gearresteerd die eenigen tijd geleden met een zeer groot bedrag van een Verzekering-Mij was verdwenen. De Nederlandsche regeering heeft zijn uitlevering gevraagd. Trap vaneen paard. Te Water landkerkje heeft de Belg G'. de M. zulk een Irap van een paard tegen zijn hoofd gehad, dat hij in levensgevaarlijken toe stand .naar het ziekenhuis te Oostburg werd overgebracht. 111 - en uitklaren aan het grenskantoor te Sas van G ent. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Na den oorlog is op den weg langs het kanaal Terneuzen-Gent een tamelijk druk verkeer per auto ontstaan tusschen Neder land en België. Het werd echter als een ongerief gevoeld, dat men, uit België komende, in den zomer niet later dan zeven uur, in den winter niet later dan vijf uur aan het grenskantoor terecht kon voor het inklaren van. goederen. Inmiddels vjel ook het ongerief in liet oog, dat de binnenscheepvaart ondervond wegens den stoptijd van 122 uur voor in- en uit klaren, waardoor men in den winter soms een vollen dag verloor. Belanghebbenden hij het landverkeer en het gemeentebe stuur van Sas van Gent richtten verzoeken om hierin verbetering te verkrijgen tot den inspecteur der directe belastingen te Terneuzen, tot wien de Kamer van Koophandel en Schuttevaer zich ook ge wend hadden inzake het- verkeer te water. Thans is een aanmerkelijke verbetering Verkregen. De binnenscheepvaart kan nu aan het grenskantoor terecht van 8 tot 5 uur in de maanden October tot April en van April tot October van 8 tot 6 uur. Voor de zeevaart en de binnenland- sche stoomvaart blijft de dienst ononder broken, zooals vroeger. Voor het land verkeer is er gelegenheid tot aangifte van goederen en het betalen van de rechten van 's morgens vroeg tot 's avonds 10 uur. De Minister van Arbeid heeft goed gevonden dat vroeger toegekende bijdra gen voor woningbouw zullen worden uit gekeerd aan de gemeenten Boschkapelle voor E. Statema f 60,0. O. en W.-Souburg voor A. Theime f 300. Middelburg. In het Van Epenpark, dus in de nieuwe wijk van Middelburg werd gisterenavond bij wijze van proef een uitvoering gegeven door liet muziekge zelschap „Excelsior". De bedoeling was, na te gaan, of zulk een concert mogelijk is zonder dat het gras van het park te veel wordt beschadigd. Verschillende bestuurs- en gewone leden van de Alge- meene Woningbouwvereeniging hielden voortdurend toezicht om het vertreden van liet gras zooveel mogelijk te voorkomen. De muziekuitvoering had veel belangstel ling getrokken, ten eerste van hen, wier Kroningen uitkomen aan het park zelf, dan van de bewoners van andere straten van „Nieuw-Middelburg" en ook zeer velen uit de oude stad, die bij het mooie weder een wandeling maakten, en dit nu deden in de richting van de nieuwe buurt. Men bleek de poging van het bestuur om op deze wijze wal afwisseling te brengen zeer op prijs te stellen. Alliier is gisterenavond de heer J. B. D., winkelier, oud 64 jaar, bij het zwemmen in bet kanaal achter de meel fabriek verdronken. Nadat zijn kleeren daar waren gevonden, is des nachts het lijk, gekleed alleen in zwembroek, op gehaald en naar het lijkbuisje op de be graafplaats overgebracht. Vlissingen. Na informatie ter bevoegder plaatse is aan de „VI. Crt." gebleken, dat Burg. en Wteth. de kwestie betref fend© het tijdstip, waarop iemand lid van den Raad wordt-, vóór het toezenden van hun schrijven aan dr. Stav-erman, wel dege lijk hebben overwogen. Het College heeft zich geschaard aan de zijde van gezag hebbende schrijvers, die van oordeel zijn, dat als tijdstip, waarop iemand lid van den Raad wordt, moet worden beschouwd het oogenblik waarop de geloofsbrieven van het nieuwe lid zijn goedgekeurd en tot toelating door den Raad is besloten. Zij deden dit te meer, omdat dan nog vóór het optreden van den nieuwen Raad op 4 September a.s., omtrent de vraag be treffende het al of niet vereenigbaar zijn van de functie van gemeentechirurg met het raadslidmaatschap door don Raad een beslissing zou kunnen worden genomen. Nu dr. Staverman blijkt daartoe niet te willen medewerken, zal -dus die beslissing door den nieuwen Raad moeten worden genomen. Hansweert. Het Nederlandsche motor schip „Wico", kapitein Muller, geladen met slakkemneel van Sint Amand naar Pernis, kreeg gisteren op de Wester- schelde machinebreuk en woei door den hevigen wind tegen de slikken van den Kruiningsclien dijk, en geraakte omhoog daar het over ebbe was. Het mocht de sleepboot „En avant 3", die ter assistentie was uitgevaren, gelukken de motorboot vlot te sleepen en behouden binnen te brengen. Het Belgische schip „Drie Gebroe ders", schipper van Damrne, geladen met mais van Boom naar Ouderkerk js gis teren tegen een der in de haven staande ducdalven gestooten en hele wam daardoor zware lekkage. Om zinken te voorkomen, is het schip in de vluchthaven omhoog gezet en is ïpen thans bezig de lading in een ander scliip over te laden, teneinde een noodreparatie aan te brengen. - Het Nederlandsche zeil chip „Avon tuur", schipper Mecuwsen, geladen met gerst, van Antwerpen naar Ouderkerk is igisteren bij Lillo door stormweer over vallen waardoor de top van de achtermast afbrak, de gaffel stuk sloeg on het groote zeil geheel stuk' scheurde. Het schip „Am bulant" heeft de „Avontuur" langszij ge nomen en behouden hier binnengebracht. Biezelinge. Gisterenavond trof de lieei J. Z., knecht op dc hofstede van de familie de Roo, een ernstig ongeval. Druk bezig zijnde in den oogst had hij het ongeluk van een tarwehoop te vallen, waarna hij in bewusteloozen en hoogst zorgvollen toestand werd opgenomen. De ongelukkige kon niet vervoerd worden, en wordt nu op de hofstede verpleegd. Bij het jubileum onzer Koningin zul len de festiviteiten alleen bestaan in kin derfeesten en wel de kinderen van elke school apart op 5 September. Katten dijke. In de Wio nsdag gehouden raadsvergadering is mej. E. M. P. Thie tijdelijke onderwijzeres aan de 0. L. school te Kattondijke, voor vast benoemd. D'e rekening der gemeente over 1922 wordt voorloo-pig vastgesteld in ontvang op (f 42.877,68, in uijtgnai' op i!42.106,60, goed slot f772,08. Aan de vereaniging „Eigen Erf' te Goes wordt ten behoeve van Jacob Wlestdorp f2700 toegestaan tot aankoop van een plaatsje. Wiördfc met een portret van ID. M. de Koningin, een, be drag beschikbaar gesteld om op de scholen het 25-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin feestelijk te herdenken. Door den Burgemeester worden de aftre dende leden dank gebracht voor wat zij in het belang der gemeente gedaan hadden. Oudelande. In de raadsvergadering van Woensdagmiddag werd door den voorz. medegedeeld, dat door Ged. Staten de vergoeding voor het gebruik van eigen kantoor door den gemeente-ontvanger was gesteld op f 25. Ook was van hetzelfde College bericht ontvangen van de goed keuring der begrootdng van den keurings dienst van waren na een besnoeiing ei van tot een bedrag van f 1000. Hierna volgt de gemeenterekening 1922 met een totaal aan inkomsten van f 24354.22 en aan uitgaven f 23419.441/2, zoodat het batig slot bedraagt f 934,771/2- Besloten werd liet defect aan de torenluidb-el af doende te. verhelpen door liet zoonoodig aanbrengen van een andere mechaniek ■voor liet luiden. Thans gaat dit vooral in het donker met gevaar gepaard. Het adres van den heer Bakker uit Terneuzen om subsidie voor een veer dienst NeuzenEllëvvoutsdijk drie maal 's daags visa versa 'werd van de hand gewezen, als zijnde voor deze gemeente van geen belang. Een zélfde lot onderging het verzoek van de afdeeling Oudelande van den Algemeenen Christelijken Land- arbeidersbond om toetreding der gemeente tot de regelingen, vervat in het werkeloos- heidsbesluit 1917. Daarna werd de be grooting 1924 aangeboden. Bij de rond vraag werd de aandacht gevestigd op de putten in de' goten tqt afvoer van he1 water naar de riolen, waardoor dit water tot last van de bewoners te lang daarin blijft staan en op het gevaar verbonden aan het werpen van krullen en allerlei andere brandbare rommel in de vaten. Een en ander zal in den vervolge worden verholpen. Ten slotte wijdt de voorzitter nog een kort woord van dank tot den beer Meeuwse, die niet meer in den nieu wen raad zal terugkeeren, voor alles wat hij in het belang der gemeente heeft gedaan, waarbij de leden zich aan sloten. Wederkeerig dankte dhr Meeuwse voor deze woorden, en tevens voor de aangename samenwerking, met allen met wie hij in den raad heeft gezeten, en merkte daarbij op, dat er thans nog slechts één lid van de oude garde overblijft. Hierna sluiting. Poortvliet. Met ingang van 25 Augustus a.s. is benoemd tot agent van politie te 's-Gravenhage de heer J. W. van Ast, alhier, sedert 1 October 1922 leerling van de politieschool te Hilversum. Brouwershaven. Ter aanvulling van ons telegram van gisteren over den brand in het hotel Bellevue alhier wordt nog het volgende gemeld: De brand brak gistermorgen zes uur uit. Spoedig stond het geheele gebouw in vlammen. De eige naar, dhr Hendrikse, was pas twee maan den in de onderneming. Er kon niets gered worden en naar men zegt, was alles zeer laag verzekerd. De huizen van de omwonenden J. Pleune en Westdorp kregen veel waterschade, doch ze werden behouden. De oorzaak is onbekend. Hulst. Gisteren had in het eerste dis trict de nieuwe stemming plaats voor le den van den gemeenteraad noodig door hel ongeldig veVklaren van de verkie zing van 17 Mei door Ged. Staten. Het aantal geldige stemmen was 10 minder dan de eerste maal 'en werd nu, medege- rekend het aantal op 17 Mei uitgebracht in het tweede district, 1467 in plaats van 1.477. D© kiesdeeler daalde dus van 1343/!, tot 1334/n. De R.K. zagen hun stemmenaantal in het eerste district stijgen van 370 tot 386 of in totaal van 743 tot 759. Het aan tal stemmen op de lijst van notaris van Dalsum steeg in het eerste district van 306 tot 315 of iu totaal van 588 tot 597. Diocli daarentegen daalde het aantal stemmen op de Vrijzinnige lijst in het eerste district van 68 op 33 of in totaal van 146 op 111. De lijsten van notaris van Dalsum en van de Vrijzinni gen waren verbonden. Zij behaalden sa men bij de eerste stemming 734, nu 708 stemmen. Waar de rechtschen dus 759 stemmen hadden en de linkschen 703, kregen zij ieder direct 5 zetels (5 maal de kiesdeeler is GGG9/U), en 'hield ook nu rechts het grootste overschot en behoudt dus de 6 zetels, en daarmede de meerderheid in den raad. Ned. Herv. Kerk. Beroepen to Lage Zwaluwe E. 'lteeser te Hoogland. Bedankt voor Raamsdonk door D. PlanI inga te Elburg. Geref. Kerken. Beroepen Ie Middelburg J. C. Rullman to Utrecht. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Stadskanaal .1. N. Bieger, oud zendeling en prop. te Vaals. Generale Synode der Geref Kerken. In de zitting van gisteren werd als drukker en uitgever der Acta wederom de heer J. H. Kok te Kampen aangewezen- De assessor ds A. de Geus leest de begroo ting der Synode. Deze wordt op zijn voorstel vastgesteld tot een bedrag van f 17.000 (waar in nog niet voldane schulden der Synode van Leeuwarden begrepen zijn). Het Moderamen stelt bij monde van den praeses voor, de Synode van 1926 in Assen te houden. Aangenomen. De afzonderlijke uitgave van het liturgie rapport heeft een winst voor de Synode ge geven van ruim f 700. Tlians wordt het woord gevoerd door rev. J. Macdonald Webster, afgevaardigde van de United Free Church of Scotland, rev. Norman Campbell idem van de Free Church of Scot land, en rev. F. Davidson van de Original Secession Church of Scotland. Hun toespshken worden vertaald en beantwoord door prof. dr. G. C. Aalders. Enkele zend'ngszaken worden nu behandeld. De Synode waardeert het voornemen der kerk van Amsterdam om dr Bakker te willen beroepen tot missionairen Dienaar des Woords voor Djokjakarta en verleent hem de ver gunning deze roeping te aanvaarden. Aanvankelijk had het in de bedoeling gele* gen, dat deze zendings-adviseur een doctor in de Ooslersche talen zou zijn, die tevens candidaat was in de theologie. Het is echter gebleken beter te zijn, een theoloog te be noemen, die den Islam door en door kenl en die tevens goed op de hoogte is met da Javaansche taal. Taalgeleerden zijn er boven dien op Java genoeg, maar wel is er groota behoefte aan een gereformeerd theoloog, dia door breede en diepe studie het Mohamme danisme door en door kent. Zulk een man ia in' Dr Bakker gevonden. Hij zal als docent aan de opleidingsschool te Djokja worden verbon den. Hem wordt, mede op raad van den bekenden Dr Zwemer, verlof gegeven, enkels maanden in Caïro te gaan studeeren. Gelijk men weet, is deze dr Bakker een zoon van den bekenden Zendingsman ds D. Bakker, docent aan de opleidingsschool te Djokja. Ook werd gerapporteerd over Zendingsblad en Zendingskalender. De plaats van wijlen ds Dijkstra wordt nu wat betreft het Zendings blad ingenomen door ds W. Breukelaar en wat betreft de kalender door ds D. Pol. Het batig saldo over de laatste drie jaai bedroeg van het Zendingsblad f 28791.23. Ook de kalender levert een flink batig saldo op. Besloten wordt, dat voortaan meer exem plaren van de rapporten voor de kerken be schikbaar gesteld zullen worden, dan tot dus verre. Ds E. Kolthoff, predikant te Veld- hausen (graafschap Bentheim), spreekt de ver gadering toe namens 'de oud-gereformeerde ker ken in Bentheim en Oost-Friesland en wordt door prof. C. van Gelderen namens haat beantwoord. Door de classis 's-Gravenhage en de Parh culiere Synode van Zuid-Holland ten N. werd opheldering gevraagd over de uitdrukking „singuliere gaven" in art. 8 der kerkenorde. De rapporteerende commissie gaf als haai gevoelen te kennen (bij monde van Dr J. Thijs) dat uit de wordingsgeschiedenis da bedoeling van het artikel blijkt te zijn: zul'fl personen, die de gaven van godzaligheid, 00 moedigheid, zedigheid, goed verstand en dis- cretie (onderscheidingsvermogen), mitsgaders

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2