Vrijdag 84 Augustus 1083 37** Jaargang So 874 IK DEN MAALSTROOM. Buitenland. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II: Adminislratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 GOED ONDERSCHEIDEN. De menschen worden niet goed inge licht in zake de Vlootwet en de Be zuiniging. De straten van Amsterdam worden be schilderd met oproepen om te protestee ren tegen die dure wet, die 300 miljoen kost. De socialistische pers agiteert voor intrekking dier wet welke de bezuini ging verslindt. En dfe spotbladen (o.a. de Haagschc Post) doen er bet hunne bij om den heer Colijn te doen uitlachen omdat hij Vlootwet en Bezuiniging tege lijk in zijn hoed draagt. 'Maaï Vlootwet en Bezuiniging is een verkeerde combinatie. Met woorden van minister de Geer hebben wij dit indertijd aangetoond. Toch zijn er ook onder onze lezers nog die verzuimen déze twee uit elkaar te houden. Die zich laten leiden door hen, die óf die Vlootwet niet wil len óf deze Vlootwet noodig hebben om de regeering te bemoeilijken of de be zuinigingsplannen van de baan te werken. Laten zij toch liever acht geven op deze nuchtere waarheid, door „De Stan daard" nog eens naar voren gebracht. Werd morgen aan den dag besloten het ontwerp tot het bouwen eener Vloot in te siekken, dau zou die taak precies even zwaar blijven. Dan zou het tekort op de hegrooling met geen'halven cent afnemen. Alles bleef, zooals bet nu is; dat is, dat de uitgaven de inkomsten zeer verre over- - treffen, dat, de inkomsten zich in dalende richting bewegen, terwijl de uitgaven ook zonde rnieuwe dingen te ondernemen elk jaar weer liooger blijken te zijn. Dat laatste is onvermijdelijk. De nieuwe pensioenwetten kosten elk jaar eenige millioenen meer dan het voor gaande jaar. Eltk jaar neemt de bevolking van Nederland met 100.000 zielen toe, zoodat er elk jaar meer moet worden, gezorgd voor lager onderwijs aan 15.000 kinderen meer. En zoo 'is e rmeer te noemen. Dat is het probleem waarvoor men staat. Benevens dan het tekort, dat er nu reeds is van tusschen de 100 en 150 millioen. Alleen o pden gewonen dienst; be halve dus een tekort opc den buitenge wonen dienst, waarvoor geleend mag worden. En dat alles gaat buiten de Vlootwet om. Komt die er, dan zal er over 6 jaftn een lichte verzwaring van last ko men; ongeveer 1 millioen per jaar. Tenzij men, wat volstrekt niet uitgeslo ten is, uit anderen hoofde bij de Marine besparingen verkrijgt, die ook dien last wegnemen. Laat men daarom in onzen kring de zaak zuiver stellen en de twee dingen: bezuiniging en Vlootwet, uit elkaar hou-, den. Ze hebben met elkander niets uit te staan. Of men moest zich op het stand punt plaatsen, .dat de Marine moest -wor den afgeschaft. Dat is natuurlijk ook een standpunt, maar het is het onze niet. En zelfs al ware dit anders, al zouden ook wij dat willen, dan beteekende het nog niet veel meer, dan het scheppen van één emmer -water uit den Hofvijver in Den Haag. Men zou wachtgelden moeten uit- keeren aan het Marinepersoneel en dat ge durende een lange reeks van jaren. Het zou nagenoeg niets helpen voor dit of 45). HOOFDSTUK XIV. Dl e laatste stroohalm De -eerste van de twee gebeurtenissen, waarvan ik sprak aan het einde van het horige hoofdstuk, was een brief van onzen huisdokter te Wiitney. Diezie deelde mij Wede, dat mijn lieve oude vader gevaar lijk ziek was, zoo Ziek, dat hij, de dokter, wanhoopte aan het behoud van mijn laders leven. .De brief verzocht inij\ dade lijk thuis te komen, anders zou ik'hem niet luvend weer zien, wanneer er tenminste pen grooter'verandering plaats greep. Dit- bericht was een yreesel'ijke slag voor mij, want ofschoon iktin dit verhaal niet veel OT® hem heb gezegd, er waren weinig vaders, die kun zoon zoo lief hadden als pd mij, terwijl, en ik zeg dit met trots, p niet geloof, dat vele zoons zoo aan hun vader hingen als ik' aan de mijne. gebruikte juist nog een paar boterham- ■men voor ik naar huis vertrok, toen de Postbode oen courant in de brievenbus ped. Dteze was geadresseerd aan S'teven P werd dus aan hem gebracht. Hiji trok er "steloos het bandje af, zonder te letten het postmerk of het handschrift. Ik °®g hem gade, toen hij het blad doorkeek, erwonderd dat men hem dit zond. Piot voor het volgend of liet daaropvolgend jaar. Tloe men de zaak ook wendt of keert, het blijft altijd hetzelfde: buiten de Vloot wet om is er een tekort op de gewone uit gaven van den Staat van vele tientallen millioenen, en dat moet weggewerkt, wil len we niet te gronde gaan. De uitgaven voor de Vlootwet, wordt ze aangenomen, hebben op dat tekort geen invloed; noch ten voord eele, noch ten nadeele. En hel. blad besluit: Wie het anders zegt, öf hij doet dat met bepaalde bedoe lingen; óf hij mist de gave der onder scheiding; öf hij geeft zich niet voldoend-" moeite de zaak zuiver voor te, stellen. Met bepaalde bedoelingen! Dat is bet groote gevaar. Men wil de zaak niet, om dat men niets voelt voor het vaderland,, het behoud zijner koloniën, en omdat men de regeering wil weg werken. Der gelijke volksvoorlichters laden een groote. verantwoordelijkheid op zich. Duitschland en Rusland leeren lvet. Maar ook wie de gave mist der on derscheiding gaat niet vrij uit. Meer dan ooit is 't. in onzen tijd noodig die gave te bezitten en te gebruiken; en dat te doen door te lezen en na te denken ovelr 't geen het dagblad, 't welk men leest, over deze dingen schrijft, wijl 't zich de moeite geeft de zaak zuiver voor te stellen. Wij wachtenschreven wij gisteren. Maar wij voorspellen er bij dat de stor men zullen losbreken over 'de hoofden van de leden van 't kabinet, van "Colijn 't meest, die de bezuinigingsvoorstellen moet verdedigen. Men kan op alles rekenen, zoo in de Kamers als op de straat, gelijk in 1903 en 1918 de helaas misleide socialisten en hunne familie dit bestaan hebben. Aan die zijde, wij herhalen het, wordt reeds stemming gemaakt tegen den minis ter. Wij zien hier tegenover ons tot taak gesteld den minister te steunen. Wij dat. wil zeggende redactie van ons blad, de geheele rechtsche pers, en haar lezers. En inzonderheid diegenen onder onze lezers en lezeressen, die bidden geleerd hebben, mogen den minister van financiën wel in den gebede gedenken. En niet alleen hem, maar allen die in deze'zware tijden geroepen worden den troon der Koningin te omringen en het scheepke van Staat met. Godes onmis bare hulp te sturen door de branding been naar veilige haven. Bezuiniging op alles. In de liberale pers wordt de vrees uitgesproken, dat minister Colijn „niet zal bezuinigen op de uitgaven voor oorlog" (zie Goesche Crt. van 23 Aug.) Hier tegenover wagen wij de voorspel ling, dat minister Colijn wel zal bezuinigen op de uitgaven voor oorlog. Nu is vrees een slechte raadgeefster, en voorspellingen zijn onbetrouwbaar, ten zij zij op deugdelijke gronden berusten; maar dan is de vrees ook geen vrees, en zijn de voorspellingen geen voorspel lingen meer. Nu grondt de Goesche Courant haar „vrees op de antecedenten van den beer Colijn." Hier staat tegenover dat wij' onze voor spelling ook gronden „op de anteceden ten van den heer Colijn." Indien nu de Goesche Courant zoo goed seling werd zijn aandacht getrokken door een aangestreepte paragraaf. Hij schrok lichtelijk én begon met aandacht te lezen; toen wist ik, dat de courant hem gezonden was, omdat die nieuws bevatte, waarin hij groot belang moest stellen. Enkele minuten lang z-at hij als versteend en staarde naar de doode letters; maar hij uitte geen woord, hij zat daar maar stil en keek voor zich uit. „Is er iets gebeurd, beste kerel?" vroeg ik. Hij sloeg geen acht op mijn vraag, maar bleef naar de krant staren. Ik zag ook, dat 'zijn gelaat nog bleeker werd, dan het al was, terwijl zijn handen beef den. „Geen slecht nieuws, hoop ik, Steven?" zei ik, opstaande van tafel. D'eze beweging scheen hem te doen ontwaken en hij schrok hevig. „Slecht nieuwsherhaalde hij; toen leg de h'ij: zijn hoofd op de tafel, terwijl zijn lichaam hevig schokte. „Lees dat, en je zult het zien" hoorde ik hem op 'gedempten toon zeggen. Ik nam het blad op en las de volgende regels: Wiij zijn verheugd te kunnen meedeeler., dat Mejuffrouw Isabella Tempest binnen kort ;gaat trouwen met Mijnbeer R. Hussey ien de "eerste huwelijksafkondiging zal plaats hebben op den eerstvolgenden Zon dag, Wij- wenschen het jonge paar van harte 'geluk, vooral als wij ons herinneren, hoe wreed de jonge dame bedrogen werd «enigen tijd geleden. Het is inderdaad onze wil zijn die „antecedenten van den heer Colijn" te noemen met aanduiding van de bladzijden in vlugschrift of "redevoering, waar wij die antecedenten vinden kunnen, dan zullen wij „de antecedenten van 'den heer Colijn" aanwijzen, die ons leiden tot de slotsom dat ook wel degelijk door hem op oorlog zal worden bezuinigd. Overigens steunen wij den eisch Bezui niging, goed, maar dan bezuiniging overal, ook op de Landsverdediging. Indien bijvoorbeeld waar is, wat de Goesche Courant beweert dat „van onze oorlogsuitgaven nota bene drie vierden weg (gaat) aan salarissen" dan zeggen "wij met haar „dat er op de overige drie "kwart wel bezuinigd kan worden". Wij nemen in dit verband onderstaand 'bericht, nog eens op uit ons eigen blad, het ware allicht met meerdere te vermeer deren Aan de Koninklijke Militaire Acade mie Is onlangs een nieuwe functie ge-' schapen, n.l. die van „Directeur van uitgaven van boekwerken aan de K. M. A.", een functie, welke voorheen door een anderen titularis als neven-func tie werd vervuld. Deze titularis, ge pensioneerd met f 2700 's jaars, geniet nu als directeur van boekwerken boven dien nog een salaris van f 4200 tot f 5400 per jaar. Daarvoor is hij direc teur over één hulpschrijver en een ma gazijn met boekwerken en reglementen! De hulpschrijver geniet een weke- lijksch pensioen van f43 en als hulp schrijver een salaris vanf 30 per week. Bij het wapen der genie zijn tal van officieren van het. wapen der infanterie gedetacheerd, omdat het aantal genie officieren te gering is en allen hij een der genie-staven zijn ingedeeld. De genie-officieren genieten zooals be kend is een toelage boven hun salaris van f 800. Te Breda is het aantal officieren o.a. van den genie-staf zóó groot, dat een hunner belast is met het toezicht op de waterkaraffen, drink glazen, zeepbakjes en ruiten bij de Kon. Militaire Academie. Ook deze titularis geniet boven zijn tractement als officier een toelage van f 800, .omdat hij tot het wapen der geni «behoort. Wanneer berichten als bovenstaande waar zijn, reken er dan maar op, dat zij de aandacht van minister Colijn niet ont gaan zullen. Alleen vooral de liberale pers be denke dit het opknappen van derge lijke. zaakjes brengt de bezuiniging niet op hetzelfde oogenblik, maar altijd later. ituJKwaca-aEVMBTi f 11 i.-waii^tmwwiiBWiimM«LWiw»»H>a Ook daar bezuiniging. In den Belgischen ministerraad heeft Theunis den financieelen toestand des lands breedvoerig uiteengezet, met het' oog opi de voorbereiding van de begroe tingen van 1924. Zelfs wanneer Duitsch land zich gewonmai zal geven, zal de fi- nancieele toestand/van Diuitschland en de wanorde ten gevolge van de ontwaarding van de mark zoo- slecht zïjn, dat men een systeem zal moeten vinden, dat aan de geallieerden de betaling der schulden ver zekert. "België moet er dus op rekenen,, plicht ons te verheugen met de familie Tempest, waarvan elk lid volkomen vrij uitgaat in de zaak, waarop wij doelden. Wiij spreken de hoop uit, dat de jonge bruid, zoowel als onze lezers, de ongeluk kige verbintenis zullen Tergeten met het individu, dat in elk opzicht onwaardig was zijn naam verbonden te zien aan de hare. Juffrouw Tempest gaat nu trouwen met iemand, die haar waard is, iemand, die 'gedurende zijn bezoeken aan onze streek, 'zich de liefde van velen en de achting van allen heeft verworven. Wiij vernemen, dat de huwelijksplechtigheid over een maand £al plaats hebben, waarna het gelukkige (jonge paar een lange reis op het vasteland ga.at doen". t „Dis Wlitney Gazette!" riep ik uit. Steven gaf geen antwoord. „Steven, beste kerel, je had dit kun nen verwachten; laat je er niet door ter neerslaan." „Ja, het is wat ik heb verwacht en toch ga niet weg het eerste half uur, als je kunt; de grond schijnt onder mij® voeten weg te zinken." Ik keek op mijn horloge. „Ik behoef de eerste twintig minuten niet te gaan, beste 'kerel. ,Ik wou, dat ik heelemaal niet weg hoefde. Kun je niet met mijl meegaan naar Witney en bij mij blijven? Het zal er erg rustig zijn, maar het is toch een verandering." „Naar Witney, na dit te hebben gelezen neen, Dan. Ik ga nooit meer naar Witney." dat hol binnenkomen van fondsen voor de schadevergoeding nog lang op' zich zal laten wachten. Daarom is het meer dan ooit noodzakelijk, dat er een politiek van bezuiniging gevoerd wordt. Theunis heeft dan ook de aandacht zijner collega's gevestigd op' de noodzakelijkheid, alle posten der verschillende begrootingen te herzien. De exploitatie van het Ruhrgebied. Naar de T i m es - c or res pondent te Pa rijs meldt, worden cijfers gepubliceerd om aan te toonen, dat de organisatie van het bezette gebied bevredigende resulta ten heeft. De Fransche en Belgische treinen legden 38.090 mijlen af geduren de Juli, tegen 25.090 mijlen in Mei. Die regie vervoerde 1.867.102 p'assagiers en 430.000 ton goederen, niet bestemd voor de troepen. Op 1 A'plril waren er 76 Duitschc spoorwegbeambten in dienst. Thans zijn er 7090, tegen ruirn 15.000 Franschen en Belgen. Die ontvangsten zijn drie procent minder dan de uitgaven. De douane-ontvangsten, koleubclasting, belas ting op in- en uitvoeren, ontvangsten van de boschexploitatie en de verbeurdverkla ring van markbedragen zijn acht maal liooger dan de daartoe te maken onkos ten. Daarbij komen de inkomsten >an den Verkoop1 van kolen, kleurstoffen enz. (naar het heet zijln deze laatste alleen honderd millioen frs. waard). Geduren de Maart werden per dag 600 ton cokes verkregen, in Juli 9000 ton cokes en 13.000 ton kolen per dag. Aldus de Fransche cijfers. Jammer, dat de cijfers van vóór de bezetting niet ver meld worden. D'an was een betere ver gelijking mogelijk. De auto-catastrophe bij Guillaumes. Onder de geredde slachtoffers van het auto-ongeluk bij' Guillaumes, dat zes doo- den eisphte, zijn tot nu toe geen nieuwe sterfgevallen voorgekomen. Men vreest echter voor het leven van den bankier Soudheimer uit St. Louis en voor dat van den chauffeur. Acht van- de zestien overlevenden zijn nu definitief buiten ge vaar J-Iet is nog' niet met zekerheid vastgesteld kunnen worden, wat. de oor zaak van het ongeluk is. Uit de moei lijk verstaanbare mededeelingen van den zwaar gewonden chauffeur schijnt men te moeten opmaken, dat de stuurinrich ting van den verongelukten auto gebro ken is. De auto is gedurende den val in het ravijn geheel omgekeerd. De inzittenden,, die bij hel; neerstorten van den wagen er uit geslingerd werden, zijn er 't best afgekomen. Degenen, die onder den omge- kantelden adto terecht kwamen, waren onmiddellijk dood. Mrs. Mooney, de dame, die ongedeerd bleef, werd hoog in de lucht geslingerd en kwam boven op de andere slachtoffers neer. Het gezelschap bestond voor het meerendeel uit rijke per sonen en na de catastrofe werden ju, weelen ter waarde van millioenen francs, op' de plaats des onheils door gendarmen gevonden en onder zegel in bewaring gesteld, totdat de eigenaars ze komen opieischen. Kolen ontdekt? Sinds eenigen tijld zij'n in de nabijheid van de stad Eschweiler (Duitschland) nieuwe kolenaders aangeboord. In het bosch in Bohlerheide (in het bezit der stad) zijn dagelijks heele troepen werklie- „Maar wat wil je dan doen? Het zal vreeselijk voor je zijn om hier alleen achter te blijven." Hij sprong op en beheerschte zich door krachtige wilsinspanning. „Ik ben al weer beter, D'an, weer ge heel in orde. Ik ben in staat om bet te dragen. Ten slotte had ik' het wel kunnen verwachten en ik wa.s een dwaas, om het mij zoo aan te trekken. Laat eens zien, een maand; ja, een maand en wel, dit dit blad is veertien dagen oud Ik keek het na en zag, dat hij gelijk had. „W,ie zou dat ding toch gezonden heb ben?" fcei hij. Ik nam het bandje op, dat hij op den grond had geworpen en keek naar het handschrift; maar dit gaf geen opheldering. „Het doet er ook niet toe", ging hij voort, „ik had wel kunnen weten, dat dit zou gebeuren. Dan, beste kerel, ik ben zooi opgegaan in mijn eigen aangelegenhe den, dat ik vrees mij geen al te meeleven- den vriend betoond te nebhen. Toch heb ik groot medelijden met je. De dokter zegt, dat je vader erg ziek' is, niet waar?" „Erg ziek", antwoordde ik, „zoo ziek, dat ik heel bang ben, dat hij niet weer beter wordt." „Wel daar is geen herinnering in het g<raf, Dian. Wij zullen daar zonder smart en plij'n zijn; en als hij blijft leven, zullen de moeiten des levens slechts een weinig voor hem verlengd zijn." „Mijn vader heeft een heel gelukkig VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. DE EINDEL00ZE TAAK VAN VROUWEN Gemiddeld werkt een huisvrouw langer dan ieder ander. De rust, die zij kan nemen is slechts eene onderbreking van haar nooit eindigende taak. Dit is te betreuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan ^vertoonen zich urine-stoornissen, zenuw achtigheid, prikkelbaarheidhoofdpijn, duizeligheid, pijn in dén rug of in de lendenen en zijden, loomheid, moedeloos heid, bloedarmoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ont spanning buitenshuis. Voorkom zoodoende de ontwikkeling van rheumatiek, water zucht, steenvorming, graveel, of nier- en blaasontsteking. Laat Foster's Rugpijn 'Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet, tot de vermoeide nieren uitgeput zijn. Neem een verstandige leefwijze aan en vertrouw het herstellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en "drogist zaken a f 1.75 per doos. (26) den bezig met het delven van steenkolen. De steenkolen liggen meestal niet ver on der de oppervlakte van den grond. Aan werkkrachten is op het oogenblik geen gebrek. D'en geheelen dag ziet men aller lei transportmiddelen de gedolven kolen vervoeren. Natuurlijk lokt d'e nieuwe mijln- bouw altijd nieuwe kolenzoekers en nieuwsgierigen. Uit Ierland. Dat het in Ierland nog geen plais en vree is blijkt uit het feit, dat drie ge wapende lieden dezer dagten in Killen- aule, in. het graafschap Tipp'erary, het filiaal der Nationale Bank zij'n binnenge drongen en ©r driehonderd pld. str. hebben geroofd. Toen eergisteren een gevangenis- wagen de Mountjoy-gevangenis te D|u- blin met veertien inzittenden verliet, sp'rong eensklaps een man met een ge laden revolver op de treeplank van het voertuig en verzocht den bewaker, die achterop' zat en niet gewapend was, de deur te openen. Die bewaker gehoor zaamde en de vreemdeling bevrijdde een zekeren James Gunning, die wegens een gewapenden overval in een handelshuis zou terechtstaan. D|e heide kornuiten ver dwenen haastig en de gevangeniswagen* vervolgde zij'n weg met het overige vrachtje. De financiën van Duitschland. Die nieuwe Diuitsche minister van finan ciën, Ililferding, heeft in de centrale com missie van den rijksdag gesproken over zijn ffhancieele plannen, waarbij hij' den financieelen toestand van het rijk in bui tengewoon zwarte kleuren schilderde en verzekerde, dat hij het als zij'n taak be schouwde, door energieke maatregelen tot teen vasten grondslag voor de financieele politiek terug te keeren. Het rijk heeft niet alleen zij'n eigen deficit te dekken, maar heeft ook te maken met dat van landen en gemeenten, enz. Ook een deel der loonen in de particuliere industrie komt voor zij'n rekening, want de boek drukkersstaking kon bijv. slechts daardoor worden opgeheven, dat het rijk zich ver plichtte een deel van de loonsverhoogin- gen te dekken. Niettegenstaande de nieuwe belastingen is een aanmerkelijk leven g'ehad," antwoordde ik. „O ja? Wel, laat mij! je niet langer ophouden. Vaarwel, ouwe jongen." Zijn plotselinge kalmte woog op mij' als een looden gewicht. Ik had hem 'veel liever in een staat van wanhoop gezien, dan zoo volkomen kalm, als hij' .nu leek. „Wat zul je doen, als ik weg hen?" vroeg ik. „Ik weet het niet, het komt er niet op aan, wat ik doe. Het levensprogram is precies gelijk, waar ik ook ga of wat ik doe. Ik heb de voorstelling gezien, Dian, en de trucs ontdekt." Het rijtuig reed voor. „Blijf je lang weg, denk je?" zei hij, mij bij de hand nemend. „Ik kan het moeilijk zeggen, alles hangt er van af...." „Ja, natuurlijk. Maar je zult alles om trent haar te weten komen. Djan, ik kan deze afgod niet losmaken van mijn hart. Ik weet, dat het iets is, dat niet be staat, nooit heeft bestaan; maar wil je het mij' laten weten, als de zaak is afgewikkeld, wil je het mij dadelijk laten weten?" „Ja, ik zal je onmiddellijk telegrafeeren, zoodra ik weet, dat het onherroepelijk gebeurd is. Vaarwel, mijn beste kerel 't is maar voor een korte poos. God zij met je!" ..Vaarwel voor een korte poos," ant- vroorde hij, mjj'n woorden herhalend. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1