Onderwijs. Wetenschap en Kunst. GentgKgif Mienws. Telegrammen. Afloop Verkoopiogen, AanWip, enz. Rechtszaken. Openbars Verknopingen en Ver pachtingen. 2oo naar gevonden. Maar nu was hij weel' zoo vroolyk geweest. Zou hij nog eens terug komen? Bij de jongere kinderen was (dezelfde' stemming. Wat hinderde het, dat zij zoo dikwijls hetzelfde hoorden? Het was een heel aardig raadselI Of: De Dominé wou we ten, of wij het wel goed zeiden, of: Hij wou ons ieder een beurt geven! Welk een zogen, als men als een kind, de ondervindingen van het leven kan nemen zoo als zij nu eenmaal zijn, levende bij' het oogenblik, en zich het beste er van toe- tugenend! Hoe hadden die kinderen door haar onbevangen vroolijkheid en ongekunstelde hartelijkheid den ouden man verkwikt en den ondragelijk vroolijken avond toch ftog goed gemaakt. Maar ook zonder deze ervaringen, welk een moeilijken zomer was het voor ons ouderen! Hoe veel minder zwaar zou het Ds Pierson gevallen zijn, als hij na avonden als deze, maar terstond had kunnen gaan. Maar de treinen werden gerequireerd voor militaire doeleinden, het gewone goederenvervoer stond dikwijls weken lang stil, door de mobilisatie kon het huis in Amsterdam niet afgemaakt worden, er was allerlei tegenspoed. Hadden wq maar van den beginne af de zekerheid kunnen hebben van zulk een verlengd ver blijf.' Maar tegen het afscheid op te zien en het telkens te moeten verschuiven met een paai' weken of enkele dagen, dat was pijnlijk. Eindelijk kwam de dag van het afscheid het was toen als stonden wij er toch nog vreemd voor. Ds Iherson vroeg ons, niet aan het station te komen en hem alléén te laten gaan. Er was niets, dat hij zoo zeer vreesde als ge voelsuitingen, die men ten slotte niet meer beheerschen kan, en hij was niet zeker van zijn eigen zelfbeheersching als het groote oogenblik naderde. Maar dat konden wij niet beloven. „Laat het aan ons over", vroegen wij. Wij hadden te lang en te goed samen gewerkt en elkander leeren kennen, om niet zeker van elkander en van ons zeiven te z.ijn. Bovendien zou hij behoefte hebben aan vriendschap en hulp, iu groote dfóefheid kan men zich zwak voelen en hier gold het een afscheid niet alleen van levenden, maar ook van dierbare dooden. Zoo stonden wij allen aan het station op dien zonnigen, winderigen zomerdag om hem af te wachten. Wijd strekte de Betuwe zich uit naar alle zijden. De boomgaarden, de breed uitgestrekte groote boerderijen, de geurende Haverlanden, de golvende koren velden. Het was alles zoo jaren lang bekend, en toch zoo vreemd nu daar te staan en fluisterend als over een doodelijke kranke te spreken van denman, onder wiens krach tige en trouwe leiding wij ons gelukkig .hadden gevoeld. Het was goed, dat hij rust kreeg en noodig dat hij ging en liet kwam ons zoo vreemd en onnatuurlijk voor, dat wij over deze bui tengewoon zware taak spreken konden alsol zij gewoon en natuurlijk was. Het rollen van wielen over het grint achtei het station, toen de bekende vlugge stap, het tikken van dqp. stok op den grond. iWij voelden de kracht, die altijd van Ds Pierson uitging en tegelijk een wonderbaai gevoel van rust. Niemand van ons sprak, omdat wij elkander niets te zeggen hadden. Daar waren geen bittere woorden goed td maken, daar was geen misverstand uit den weg te ruimen, geen twist bij te leggen. Wij behoefden elkander ook niet te zeggen, hoa diep ons dit afscheid trof, hoe heftig het ons aangreep. Dat alles wisten wij van elkaar, het was aan ons hart bewezen en bevestigd door jarenlange vriendschap en vertrouwen. Zoo spraken wij met elkander over onver schillige zakenover de zon, alsof die niel voor ons omfloersd was, over het verschil van tijd en klokken, alsof deze oogenblikkeii eindeloos zouden duren. Over wat ons allen bezig hield, over het onuitsprekelijke, geen woord. Wij, wachtten op den trein die te laat was, wij verlangden bijna dat die kwam tot eindelijk de welbekende fluit klonk als altijdEn nu ging het gebeuren. Het greep ons eensklaps in het hart, wij staken de handen uit, wij wilden het tegenhouden. Maar het gebeurde toch, heel rustig. Zoo als altijd: het ophouden van den trein, het instappen, het dichtslaan van de portieren, het klonk als altijd, als geluiden die ons herinneren aan heel gewone gebeurtenissen en die niet anders konden klinken dan op dezen dag. En nu vertrekt de trein. Voor het raam verschijnt het oude grijze hoofd, dat wij zoo goed kennen en dat ons verlaten heeft. Voor het laatst laat hij de oogen gaan over het landschap. Iedere hoorn is hem bekend, iedere hut vertelt dare geschiedeniswij zien, hoe de men- Bchen, die op het veld bezig zijn, komen aantoopen om hem nog eens te zien. De trein gaat langzaamdaar hij in Hemmen stopt, krijgt hij niet zijn volle vaart. Wij sien hem na zoo ver wij kunnen; als wij ei' nu op terugzien, lijkt het een lange tijd. Eindelijk verdwijnt hij. Nu ïs het voorbij1. Plotseling weten wij het, met ons volle bewustzijn. Er is iets gebroken is ons leven. hebben iets verloren, dat nooit tot ons terug zal komen. Een band die hecht en sterk was, is gerekt, is verscheurd; op de» Zelfde wijze als vroeger verbindt hij ons Het meer. De hooge bergtoppen, waarop de Zonnestralen neerdaalden, met een verheerlijk ten gloed ons leven overstralend, liggen ach ter ons. Voor ons ligt de vlakte, in een grauwe senzaamheid, waarvoor wij geen belangstelling zoelen. Geen moeite, inspanning of strijd wacht ons, maar de doffe ledigheid, de kil- SaVai1 '16t gemts- oedert dien dag gingen negen jaren voorbij. e oude vriendschap bleef bestaan, maai Sewqzigd door de omstandigheden. Thans staan ^voor de groote, onherroepelijke scheiding. Chr^TT Thijs, onderwijzer aan de r- U. L. O.-school, Westwal, alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Zevenbergen en heeft deze benoeming aafigenoinen. Geslaagd voor de hoofdacte te Rotter dam de heer F. G. de Koning aldaar-. Te Haarlem de heeren C. A. L. van Elsacker te Amsterdam en B. Machielse te Beverwijk. Te 's-Gravenhage voor liet examen handels kennis L. O. de heer J. Poldermans te Bergen op Zoom; en voor het Nijverheids onderwijs N j o.a. de heer L. J. de Jonge te Hengelo. GOES. Het gemeentebestuur van Goes heeft eeu reclameboek, door de samenstellers de heeren J. I. van Ballegoijen de Jong en F. G. C. Rothuizen, resp. gemeente-secretaris en directeur van gemeentewerken, bescheiden- lijk „reclameboekje" genoemd, in het licht gegeven. Een goede gedachte, dewijl sinds de verschijning voor vier jaren van „Goes als woonplaats" de gemeente aanzienlijk is uitgebreid en verfraaid. Dit bewijzen o.a. de photo's der nieuwe buurten, en van de in middels verrezen nieuwe gebouwen. De vreem deling, die met dit „boekje" kennis maakt, zal zich gedrongen gevoelen tot een bezoek aan dit vriendelijke stedeke, en menige Goese- naar, die het doorbladert, zal erkennen, nooit te hebben beseft, dat Goes zoo mooi is. De uitvoering van druk en reproducties is voortreffelijk. Zij geschiedde ter drukkerij van Oosterbaan en Le Cointre. Wie het boek wil bezitten, kan het gratis bekomen ter gemeente-secretarie. Gedenkplaat. Onder onze advertenties in liet no van Zaterdag, blz. 3 'trok de aandacht de ad vertentie van de firma Schultc Nordholt, in medicinale pepermunt te Zwolle, die aan hare clientèle een gedenkplaat aanbiedt ter her innering aan het regeoringsjubileum onzer Koningin. Deze gedenkplaat, op zwaar plaat- carton, in roto-gravure, in donkerbruinen koperdiepdruk, is een sieraad voor kantoor, schoollokaal en huiskamer. Zij bevat in me-, daljon beeltenissen van het geslacht Oranje- Nassau, van Prins Willem tot Koningin Wil- helmina en de Koningin-Weduwemet in het midden photo's van de Nieuwe Kerk te Delft en het Praalgraf in die kerk. De plaat wordt gratis afgestaan tegen inzending aan firma Schulte van acht ledige zakjes medicinale pepermunt A en 15 perpermunt B. Vertegenwoordiger voor Zeeland is de heer Th. de Greeve, Middelburg. De schilderijententoonstelling te Vlissingen In het Grand hotel te Vlissingen werd gisterenmiddag de Eerste Zuidelijke drie- jaarlyksche tentoonstelling voor Zeeland, Lim burg en Noord-Brabant geopend, die aldaar gedurende eenige dagen gehouden wordt. De heer C. A. van Woelderen, eere-voorzitter van den Kunstkring „Het Zuiden", zeide zich bewust te zijn, dat het een belangrijk moment is voor de Kunst te Vlissingen. Niettegen staande Walcheren zulke mooie lichteffecten heeft, was er betrekkelijk weinig animo om die plekjes te schilderen. Daarin kwam echter verandering, toen meerdere Belgen hier kwamen wonen en verschillende kleinere ten toonstellingen werden gehouden. Vooral was dhr Jacobs daarvan de stuwkracht. Spr. brengt hem daarvoor hulde. Ook brengt spr. dank aan de commissie der tentoonstelling, <le heeren Jacobs, Bergsma en Dommisse, die sedert Zaterdag met kracht werden bijge staan namens de Noord-BrabandeTS door den heer Piet Slager. De heer Van Woelderen eindigt met den wensch, dat dit de eerste zal zijn van een lange reeks van tentoon stellingen.. Hierna werden de bij de ope ning genoodigden in de gelegenheid gesteld het geëxposeerde in oogen schouw te nemen. Er zjjn werken van Théróse van Berckel; G. Bergsma; mej. Gesina Boevé; C. Dom misse C.Mzn; mevr. Elout-Drabbemevr. Evers-Keg; E. Franquinet; D. Galloway; mej. Sari GothM. Goth; A. H. Gouwe; J. H. v. d. Harst; mej. M. A. v. d. Harst; Mevr. Hendrickx; Louis Heijmans; Gerard Jacobs; H. Jelinger; H. Jonas; van der Meersche; mej. Pessers; K. Pijnenburg; W. J- Schütz; R. Schönberg; Frans Slager; Piet Slager; A. van Steenaeker; André Verhorst; Jhr Vrijtthoff en Piet Wondergem. Het aantal werken, dat geëxposeerd is bedraagt 87, maar er werd nog heel wat meer ingezonden, dat niet werd geëxposeerd, omdat men met de plaatsruimte rekening moest houden en het scherpe oog der jury ook verschillende werken minder geschikt achtte om ze ten toon te stellen. Onder het tentoongestelde zijn werken van verschillende scholen, ook de moderne wer ken ontbreken niet. Als wij nog enkele wer ken afzonderlijk noemen dan is dit omdat die bij ons eerste bezoek bijzonder opvielen, en dan wijzen wij het eerst op het Interieur dat de heer Bergsma als iets nieuws brengt' naast zijn bekende duingezichten, en waar mede hij zich een goede couleurist toont. Van mevr. Evers noemen wij vooral hot mooie stuk voorstellende een deel van de Abdij te Middelburg; De heer Van der Harst brengt weer .een pastel-teekenipg van een doode duif; terwijl zijn zuster ook een doode vogel als aquarel, maar tevens een goede afbeel ding van 'het Pelikaanhofje in Brugge brengt. Mevr. Hendrickx en de heer Jacobs geven naast verschillende andere werken vooral ook zeegezichten, waarbij zij als al tijd een partner vinden in den heer Schütz, terwijl de heer Heijmans o.a. het Balkengat te Middelburg in beeld heeft gebracht. 'n Jonge kunstenaar is Piet Wondergem, die met zijn beide stukken Bloemen en „Mijne Kamer" heel wat doet verwachten voor de toekomst. Ongelukken. Het te Weert uit de Zuid-Willemsvaart opgevischte lijk is dat van M. T„ voorheen vroedvrouw te Baarlo. Ver- iiioed ivorcit, dat zij doör de duisternis mis-' leid, met haar fiets in de vaart gereden is. Zondagavond liepen té Delft de twee zusters V. en êen vriendin langs de Twee- molentjesvaart. Waarschijnlijk door de duis ternis misleid, geraalctén- de drie damesj in een moeras. Twee dames wisten zich lader- uit te redden, doch de' derde, de 23-jaiige S„ die ook een weinig zenuwljjdend is, verdronk in het moeras. De bijna 80- jarige bedelaar W. te Kerkrade is in de jenever gestikt. Te Zaandam is een drie jarig jongetje verdronken. Een koopman te Grootegast is aan de gevolgen overleden van een trap van een paard. Bij de elee- trisohe centrale te Groningen is een ge deelte van een in aanbouw zijnden steiger ingestort. De 27-jarige werkman B. ge raakte er onder en werd ernstig gekwetst. Te Rotterdam is een 9-jarige jongen van eenl sleepkraan overboord gevallen en verdronken. Te Kampen is een 41-jarig ongehuwde losse werkman in den IJsel verdronken. Te Berlicum is een R.-K. geestelijke met zijn fiets gevallen, en door een juist pas- seerende autobus overreden. Hij overleed aan de gevolgen. De auto-ramp in Frankrijk. Een medewerker van de Ere Nouvelle bevond zich juist in Saint Sauveur, toen men bezig was met het reddingswerk. Aan zijn levendige beschrijving ontleenen wij het volgende Dinsdagochtend vijf uur. De autoriteiten hebben een zware mand laten komen met een ijzeren kabel. „Ge zult hem dooden 1 Ik zal hem redden." Een jonge man, met een energiek gelaat, zegt dit. De autoriteiten zijn verontwaardigd: „Met welk recht bemoeit u zich met dingen die uu niet aangaan? Gen darme, maak procesverbaal op!" Zonder een stap achteruit te gaan, zegt de onbekende krachtig: „Mijn naam is Naudin. Ik ben marine-officier, logeer in Saint Sau veur. Maakt u maar proces-verbaal op. W,e hebben geen tijd te verliezen. Met uw me thode wordt de ongelukkige verbrijzeld tegen de rotsen. We zullen den man vastbinden in een hangmat, en hem redden. Ik neem de verantwoording geheel op mij." De auto riteiten blazen den aftocht. 8 uur. Weer een held. De heer Blavet, uit Lourdes. Op zijn beurt laat hij zichzakken in het ledig, en bereikt de rivier. 10 uur. Aankomst van den bisschop van Lourdes. Sensatie. „Ik zal bidden voor de dooden." Een andere priester heeft des ochtends vroeg zijn hoed boven den afgrond gezwaaid en den Hollander toegeroepen: „Ik geef u absolutie." Maar ik heb ook een priester gezien, die zijn soutane uittrok en kalm zei: „Het is mijn plicht af te dalen met de ande ren". Een oude priester, rood van woede, berispt hem heftig: „Dat is uw taak niet. U is gek!" En zich tot de menigte wendend, roept hij: Gek! Gek! Hij is gek! Ik zal een klacht indienen bjj den bisschop!" Onbewogen antwoordde do priester met minachting^ „Ga uw gang. Mijn plicht is het niet, te bidden, maar te handelen." Halverwege moest hij weer opgehaald wor den, bijna gewurgd door de touwen. Ik be schouw het als mijn plicht hulde te brengen aan dezen abbé Thiers, die ondanks de ver maningen van de priesters van Lourdes, zich als een held heeft gedragen. Zal hij nu, omdat hij als Christen, in den waren zin des woords, heeft gehandeld, gestraft worden door zijn bisschop Twee uur 's middags. Enthousiaste kreten. Dank zij het goed manoeuvreeren van don marine-officier Naudin, is de hangmat boven gekomen. Na 21 uren angst in het diepst van een afgrond is de man gered. Hij glim lacht. Hij weent van vreugde. Hij kust de handen van zijn reddeTS. Men had verteld, dat zijn beenen gebroken waren, zijn borst kas verbrijzeld, zijn voorhoofd gespleten. Maar hem' mankeert niets. Geen enkele wond! Vijf uur 30. Op eenige meters van de plaats des onheils, onder den pont Napoléon zitten op de steenen twee mannen en een vrouw. Onverschillig voor het geschreeuw zitten zij te hengelen in het bloedige water. Men roept hen verontwaardigd toe: „Smeer lappen! Jullie zijn smeerlappen!" Maar er is 90 M. afstand tusschen de brug en de rivier. Zij hooren niet, ze willen niet hooren. Ze weten, dat er lijken zijn, maar ze weten ook dat er forellen zijn. Het aas is goed. Schurken? Neen onbewusten van het kwaad. Zooals er zoovele zijn. Rampen hebben alle dit gemeen, dat zij de edelste opofferingen zoowel als de grofste ploertigheden te voorschijn roepen. In het aangezicht van den Dood vallen de maskers. De „Maasbode" meldt nogDe geredde Kuypers maakt het uitstekend en zal op het einde dezer week naar huis terugkeeren. Nu het reddingswerk voor de autoriteiten geëindigd is, doen de familieleden der slacht offers wanhopige pogingen om de nog -ver miste lijken terug te vinden. Zij beschikken echter niet over de daartoe noodige middelen. Het laatste lijk, dat gevonden is, kwam boven drijven. Het is tamelijk ongeschonden Nog niet gevonden zijn zes Hollanders en de chauffeur. De rivier wordt stroom-afwaarts door gendarmen bewaakt om de lijken, die eventueel aandrijven, te kunnen opvisschen. De kans om de nog vermiste acht lijken te vinden wordt steeds geringer. De Gave is een bergstroom met een woeste rots blokken-vallei als bedding, met al die grillige spelonkige gestalten, welke deze ravijnen zoo indrukwekkend maakt. De omgeving en de autocar zelf zijn goed onderzocht, bepeild, we mogen wel zeggen afgezeefd, zoodat nog losse voorwerpen als horloge's, portemonnaies naar de oppervlakte zijn gebracht, doch lijken waren daar niet meer aanwezig. De hoogleeraar in de philosophie Dusart en de heer Fresnaye van het ministerie van van Financiën hebben als ooggetuigen ge constateerd, dat de ramp van Saint Sauveur uitsluitend te wijten is aan bovenmatige sne- heid. Prof. Dusart zegt, dat alle chauffeurs van auto's te snel rijden en te veel vertrou wen hebben in eigen kunde. Van andere zijde wordt verlangd een dub bel stel remmen twee chauffeurs voor het geval een oververmoeid wordt. Men krijgt den indruk, dat volgens de algemeen heer- schende meening de ramp van St. Sauveur alleszins begrijpelijk was door (Je onverant woordelijkheid van het geheele bedrijf tijdens de zomermaanden. Verdwijnende autobussen. Door de groote onderlinge concurrentie van autobussen in Friesland in kleine dorpen soms twee of drie verdwijnen deze ver voermiddelen ook al weer. Vooral de onder houdskosten vallen tegen. Gear rest ee rd. Naar aanleiding van inlichtingen door het bestuur (Ter Coöpera tieve Boerenleenboek te Terbregge verstrekt aan de politie te Hillegersberg, is de voort vluchtige voormalige kassier, J. L. Huyzer, te Valkenburg in Limburg gearresteerd. Er is nog een bedrag van f 2700 aan geld op hem bevonden. De historie van een geldtasch ken looper te Rotterdam had een geldtasch met f 1200 op een 'handwagen even onbe heerd laten staan,. Twee jongens hadden de geldtasch later op straat opgeraapt, toen ze ledig werd weggeworpen door een man naar hun schatting van middelbaren leeftijd. Achtc Taf bleek die personage echter iemand van Ongeveer drie-en-twinlig jaar te zijn. De verdere nasporingen van do politie leidden tot de zekerheid, dat de dader een zekere J. do V. was, die Vrijdag met twee vrienden naar Antwerpen was gegaan. Uit deze stad keerde het drietal Zondagmiddag te Rotter dam terug, nadat ze in Antwerpen groote verterimgen hadden gemaakt. Zondagavond trokken hun groote uitgaven op den Schie- damschén dijk de aandacht van een kastelein. Deze waarschuwde eenige rechercheurs, die aan de hand van het uitgegeven signalement den dief van de geldtasch herkenden. Het drietal werd toen gearresteerd. De V. had nog zeven honderd gulden in zijn bezit. Weinig dankbaar! Een twaalf jarige jongen\ uit Dresden, die door een fa milie te .Goi'vda 'liefderijk was opgenomen, heeft dezer dagèn deze vriendelijkheid op minder aangename wijze beloond. Zaterdagmorgen bleek hij verdtyenen met medeneming van ongeveer 'Öertig \gulden, die hij1 uit de porte-* monnaie van deij heer des huizes had ont vreemd. Hü wercj op het station te Gouda' aangetroffen in helt bezit van het ontvreemde waaraan een bedrag ontbrak, dat hij voor het nemen van een spoorkaartje naai- Utrecht had aangewend. Volgens: zjjn zeggen had hy paar Amerika willen fgiian. Daar ook zijn pas niet in orde bleek heeft de Goudsche politie hem gisteren over de grens gebracht. (Hbl.) Anatomise! h wonder. Bij een succesvolle operatie, verricht op een 20- jarigèn jongeman te Bozen (Trente) hebben de chirurgen ontdekt, dat des jongelings hart rechts zat, dat zijn milt ook op een ver keerde plaats zat, en dat zijn blindedarm eveneens aan den averechtschen kant te vinden was. Hotelbrand. In een hotel bü Hunti- ville (Amerika) heeft een geweldige brand gewoed. Een 250 personen waren in het hotel aanwezig, toen de brand, midden in den nacht, uitbrak. Zij moesten met achteriating van al hun bezittingen de vlucht nemen. Het hotel brandde tot Gen grond toe af. Tragische voorvallen speelden zich af. Eén vrouw werd gedood door uit een venster te te springen. Een 14-jarig meisje ging weer het hotel in, met de bedoeling, haar moeder te redden, die zich echter reeds in veilig heid bevond, en kwam zelf in de vlammen om. Volgens de eerste berichten zouden er negen personen gedood zijn en 23 vermist worden. Huis ingestort. Te Den Haag is gistermiddag in het Slop va,n Willem Klein een huis ingestort, waarachter gebouwd werd. De voorgevel van het huis viel op straat, doch bleef gedeeltelijk hangen pp naar bui ten stekende stutbalken. De 23-jarige C: de Wit werd gedeeltelijk onder het puin bedolven en kreeg zeer ernstige inwendige kneuzingen en Vermoedelijk een lendenbreuk- Mej. De Ruiter, 22 jaar oud, is eveneens door het vallende puin geraakt en kreeg verwondingen aan rug, arm en borst, terwijl hair zoontje van 14 maanden zóó ernstig werd getroffen, dat het hoogstwaarschijnlijk een beentje zal moeten missen. Voorts kreeg de 4-jarige Dientje Kloosterman niet ernstige verwon dingen aan hoofd en schouders. Omtrent de slachtoffers van het ongeval wordt later nog gemeld, dat de toestand van De Wit redelijk wel is, hoewel hij een zware operatieve be handeling zal moeten ondergaan. Hij is, evenals het zoontje van juffrouw De Ritijter, naar het Ziekenhuis overgebracht. Het rech- terbeent.je van het kindje moest geampu teerd worden, omdat het geheel verbrijzeld was. De toestand van het knaapje is zorgelijk. De moeder is slechts onbeteekenend gewond door de vallende steenen. Gebleken is nog dat een 8-jarig jongetje uit het Slop een stuk steen tegen het hoofd heeft gekregen. Hij kreeg een lichte hersenschudding. De werk man C. C. heeft het kindje, dat bij het ongeval ernstig gekwetst werd, naar het hulp ziekenhuis gedragen. Toen hij terugkwam be merkte hij, dat men zijn rijwiel gestolen had. Begrooting. De begrooting voor 1924 van de gemeente Amsterdam nadert de honderd millioen, n.I. in ontvangst f999471.49 en in uitgaaf f999353.08. Een fraai raadslid. Onder de aangehouden verdachten van een belangrijken diefstal van bloembollen te Heemstede is het pas gekozen raadslid P. Z. aldaar, die ge kozen is voor de R, K. Arbeiderspartij. De verdachte is in arrest gesteld. Ben moordenaar van 14 jaar. Ongeveer een maand geleden werd nabij een der bastions van Parijs het 'lijk ontdekt van een zekeren Meunier. Men geloofde eerst, dat de dood door een val van een muur veroorzaakt was. Twee detectieven togen echter op nader onder- -zoek uit niet het resultaat, dat nu twee Algerijnen en een jongen van 14 jaar zijn met de twee Algerijnen Meunier heeft ke schuld. De knaap echter heeft de be kentenis afgelegd, dat hij in samenwerking met de twee Algerijenen Meunier heeft vermoord teneinde hem te berooven. Ter wijl een der Algerijnen op een mandoline speelde, hadden de twee andere misda digers het slachtoffer van den muur ge worpen. Dan hebben zij de portefeuille genomen en een flink feest gevierd. Aug. 23 Middelburg', houtwaren, Rosier en Vervaal 23 Middelburg, huis, v. d. Harst. :23 Middelburg, bouw- en weiland, Blau- pot ten Cate. 24 Middelburg1, koffiehuis-inventaris, v. d. Harst. 2431 Biervliet, hofstede, Mijs. 24 Kloetinge, kap. boereninspan, van Dissel. 24 Biggekerke, meubilair, Loeff. 24 Nieuwdorp, dubbel woonhuis en meu belen, van Cleef. 24 Kloetinge, verpachting, etweide, van Dissel. 25 Krabbendijke en Rilland, nieuw hout, de Wilde en Heijboer. 28 Goes, oppervruchten, van Dissel. 28 Westkapelle, bouwland, Loeff. 29 N. en St. Joasland, landbouwers- inspan en vruchten te velde, Loeff en Hioolen. 29 Vlissingen, weiland, Paap. 29 Kats, bouwland, Markusse. 29 Grijpskerke, inboedel, Struve. 30 Middelburg, Huizen, Ittmann. Baarland, hofstede, bouwland, dijken, veerhuis, schaapskooi, Neervoort. Sept. 1 's Gravenpolder, boomvruchten. Neer- voort. 4 Wissekerke, huis, slachthuis, bouw land, Markusse. 5 Middelburg, gerechtelijk, het café Rot terdam. 5 Kamperland, hofstede, Iioolen. 7 Ierseke, 2 woonhuizen en winkelhuis, v. Dissel. 10 Ierseke, huis, Pilaar. 19 Souburg, inspan, Blaupot ten Cate. Vlissingen, Grand Hotel, Paap. Oct. Kruiningen, kapitale hofstede, Pilaar. BiERLIJN. V.D1. Volgens berichten uit Munster zijn de Fransche troepen aan de Oost-grens van het bezet gebied gedurende de laatste dagen belangrijk versterkt. Dit staat wellicht in verband met de bedrei ging van den Franschen generaled staf, dat nog 14 steden in het Riuhrgebied zul len bezet worden, misschien ook met een verscherpte verkeers-controle. LONDFiN. V.D1. Die Daily Mail verneemt, dat de Fransche nota een nieuw plan voor de oplossing der schadevergoedingskwes- ti-e bevat. Diuitschland zou in totaal 2600 miljoen pd. st. te betalen hebben, waarvan Engeland zou krijgen 710 miljoen (het bedrag, dat dit land aan Amerika schuldig is), Frankrijk 1300 en België 590 miljoen. Een onderzoek naar het betalingsvermogen van Diuitschland acht Frankrijk niet noodig. Wisselkoersen. Amsterdam, 22 Aug. 1.45 u. Berlijn 4550 Brussel 11.4011.50 Parijs 14.4514.55 Londen 11.57i/211.58. Dollar 2.54—2.541/1 Weenen 0.35i/20.36 Middelburg. Heden werd aanbesteed het maken en inhangen van een paar houten buiten-ebdeuren voor de Westsluis te Hans- weert en de kleine sluis te Wiemeldinge. Raming f 11.600. Inschrijvers: A. v. d. Straaten jr., Hansweert f 11.940; J. v. d. Plas, IJmuiden f 11.922; P. J. de Bour- graaf, Wiemeldinge 111.490; P, Dekker, Veere f 11.400; J. J. Jansen, Middelburg f 11.390; H. Kosten Cfe., Wiemeldinge f 11.310; L. P. Korstanje, Wemeldinge f 11.086; J. v. d. Pak en B. v. Noor- denne, Papendrecht f 10.996. Dioor Ged. Staten werd heden aan besteed het uitvoeren eener verbreeding van den steigerdam te Wolphaartsdijksche- veer. Raming f 15.300. Inschrijvers: A. v. Hee, Kamperland f 16.100; H. Kosten Oz., Wiemeldinge f 15.380; Dl. van Kopering, Sir Jansland f15.200; L. v. Boven, Elle- woutsdijk, f 15.200; V. C. P. Bolier, Mid delburg f15.200; A. A. de Wiilde, Mid delburg f 14.900; Wi. v. d. Linde, Katten- dijke f14.823; M. Janse, Veere f 14.794; G. v. d. Kreeke, Wolphaartsdijk f14.620; F. Duinhouwer, Goes f14.597; C. H. v. Wiijnen Papendrecht f13.979; C. v. d. Klippe, Oosterland f13.889 en J. Visser Pz„ Sliedrecht f13.390. Rechtbank te Middelburg. Onder de mishandelingzaken, welke gis teren voor de rechtbank te Middelburg werden behandeld, was die tegen J. S., burgemeester van Colijnsplaat; de eisch luidde f 10 of 10 dagen. Eveneens wegens mishandebng werd gevorderd tegen J. J. W. uit Biervliet f 40 óf 40 dagen; tegen P. K. B. uit IJzendijke f 10 of 10 dagen; tegen Ph. J. B. uit Ier seke f 15 of 15 dagen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3