Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Allerlei. Ingezonden Stukken. Onderwijs. ïiiedé het feest wordt geopend, koraal- muziek en godsdienstoefening, zullen er volksspelen worden gehouden, w.o. ring- rijden te paard. Des avonds optocht met verlichting en electrische verlichting van liet gemeentehuis. Muziek en zang zullen dien dag het feest opluisteren Koewacht. Wijl de heer A. J. Ongena zijne benoeming tot lid van den gemeen teraad niet heeft aangenomen, is door het Centraal Stembureau tot lid van den Raad gekozen verklaard de heer Th. Per- sijn. De heeren C. v. Doosselaer, C. Ha- merlinck en H. v. d. Goore zijn bij Ged. Staten in hooger beroep gegaan tegen het besluit van het Centraal Stembureau te Koewacht, waardoor zij niet als leden van den gemeenteraad gekozen verklaard werden, op grond dat hunne geloofs brieven niet volledig- waren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hemelum H. Marra te Gaast; te Arnemuiden P. Zandt te Delft. Geref. Kerken. Beroepen te Boornbergum H. van den Elskamp, cand. te Kampen; te Oolt- gensplaat A. B. W. M. Kok te Wommels. Bedankt voor Wéstergeest door H. Kuiper te Winsum. De Oud-Gereform. Kerken in Ttent- faeim en Oost-Friesland (Duitschland) hebben tot de a.s. Generale Synode der Geref. Kerken in Nederland het verzoek gericht, tijdelijk in dit verband van deze Kerken te worden opgenomen. Zij deden dit, overwegende, dat bij haar gering aan tal (er zijn 13 kerken) en geringe kracht, het niet raadzaam is, op zichzelf alleen te blijven staan, alsmede, dat er alsnog geen mogelijkheid bestaat, aansluiting te zoe ken" bij echt-Gereformeerde Kerken in Duitschland. De N. R- C. berekent dat de groote Ned. Herv. Synode, die op de komst is, 67 leden zal bedragen, waarvan 18 mo dernen. De Reformatie publiceert de namen der afgevaardigden naar de Generale Sy node (jer Geref. kerken, waaruit blijkt dat de provinciale vergaderingen, voor wat de predikanten aangaat, lang niet van de leer zijn: eens burgemeester, blijft burgemeester. Alleen die van Friesland Zuid en Zeeland herkozen de ouden; doch de overige waren blijkbaar voor een veranderingetje. Trouwens allen waren, op Groningen, Overijsel, Gelderland en Zuid-Holland Noord na, er wel toe ge dwongen: wegens ziekte, overlijden of vertrek toch konden eenige primi van 1920 hiervoor niet meer in aanmerking komen. De eerste omstandigheid dwong Drenthe om Laman, de tweede oorzaak noodzaakte Utrecht om Breukelaar, Zuid- Holland Zuid om Sluijter; en ~de derde verplichtte Friesland Noord om v. d. Mon nik, Noord-Holland om De Moor, Noord- Brabant om Bosch en Doornbos te ver vangen. Zoo doen straks als nieuwelin gen hun intrede in de Synodale vergade ring de predikanten Klaarhamer voor Friesland Noord; dr Thijs voor Drenthe; A. (M. Donner voor Utrecht; Ferwerda voor Noord-Holland; Van Lummel voor Zuid- Holland Zuid; J. H. Donner en de Bruijn voor Noord-Brabant. In vijf andere pro vinciën verwierp men blijkbaar het zoo straks door ons aangehaalde spreekwoord, want Groningen verving Miedema door Bos, Overijsel Brouwer en Van Eerten door Meulink en Kuiper, Gelderland Ren ting door Kunst; Utrecht Verhoeff door De Moor en Zuid-Holland Noord Meijering door Gispen. Van deze „niet-opnieuw- ingehuurden" werden: Miedema voor Groningen, Brouwer voor Overijsel; Ren ting voor Gelderland en Meijering voor Zuid-Holland Noord tot securidus gede gradeerd. Op q[p vraag van een gemeentebe stuur, wie de kosten van overdracht van een schoolgebouw moet dragen, indien de gemeente een schoolgebouw ter be schikking van een schoolbestuur stelt, heeft de minister, naar School en Wet meldt, geantwoord, dat alle kosten, welke uit een en ander voortvloeien, ten laste van de gemeente komen. (N. R. C.). Geslaagd te Rotterdam voor de fooofdacte de heeren G. Huijsse te Slie- dxecht, M. J. van 't Hof te Haamstede en I M. Hoste te Aardenburg. En ta Wageningen voor de acte Landbouwkunde l. o. de heeren G. Beukelman, Meliskerke; J. C. Ruitenbeek, Koudekerke; en J. Schip per 't Zand. Ge heer J. F. Scheijbeler, vroeger te Middelburg, thans opvoedend ambtenaar hij het Rijksopvoedingswezen, slaagde te Utrecht voor het diploma gezel in het timmeren van de Vereeniging tot verede ling van het ambacht en te 's-Gravenhage Voor de Nijverheidsacte N. B. Hans weert. Onze dorpsgenoote, mej. P. Theenaert, slaagde op het onlangs te Bre- jda gehouden examen als Rijksklerke der Directe Belastingen. Ongelukken. Te Delft is een dame, tiejuffr. van Baaien, op het station der H. bij het uitstappen uit een in beweging kijnden trein tusschen het perron en een tree- Plank gevallen. Om haar te bevrijden, moest een stuk uit de treeplank worden gezaagd. Ernstig aan de beenen verwond en inwendig gekneusd is zij naar het gasthuis vervoerd waar- zij kort daarna is overleden. Te Oostvoorne ging een vader met een 12-jarigen zoon een bad nemen. De knaap eenige passen te ver in zee gegaan, werd door den stroom in zee gesleurd de diepte, in, zonder dat de vader iets ter redding van zijn kind doen kon. Te Limmen is een 2-jarig toeisje al spelende onder de tram geraakt, waarbij haar armpje werd afgereden. Het kind is aan de gevolgen overleden. Te Rotterdam is een man ((por een autobus overreden. Hij werd met een gebroken schedel en een hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht en is daar een kwartier na aan komst overleden. Een landbouwer is onder Geldrop door den bliksem gedood. Te Den Plaag is een 9-jarig meisje onder een vrachtwagen geraakt. Zij kreeg de achter wielen over het lijf en was onmiddellijk dood. Een arbeider te Apeldoorn, die op het hooiland werkzaam was en om zijn dorst te lesschen water uit een sloot dronk, is in hoogst ernstigen toestand naar het zieken huis overgebracht. Zoo moet het niet.... „Het Vader land" neemt uit een gesprek in „Het Volk" met de bestuurders van het thans vjif jaar oude Volksgebouw te 's-Gravenhage, de vol gende voor de geestesgesteldheid van een deel der arbeiders typeerende klacht over En laten de bezoekers vooral bedenken, dat zij zeiven het gebouw netjes moeten houden. Er zijn te velen, die dat vergeten. Toen een aanmerking gemaakt werd jegens een ar beider, die zijn bemodderde fiets tegen een pas gewitten muur plaatste, luidde het ant woord: Wiat zon Iflat? Ik betaal toch ook mijn twee cent! Toen een arbeider, die zijn pijpje op den grond ledigde, werd gevraagd, of h(j dat thuis ook deedv antwoordde hij 01 hier vegen ze het wel op! Ef zijn spuw bakken geplaatst, maar sommigen schijnen er plezier in te hebben, ernaast te spuwen. Dit zijn allemaal voorbeelden van hoe het niet moet. De arbeiders moeten beginnen' met zichzelf te socialiseeren. Een te IPoogezand ontdekte bergplaats van spiritus bevatte ongeveer. 11000 L. van meer dan 90 pCt. Aan accijns zou hiervan moeten worden betaald totaal ongeveer f 60000 De politie te Utrecht heeft in een druk kerij aldaar een aantal pamfletten met belee- digenden inhoud voor de Koningin en overige leden van het Koninklijke Huis, in beslag ge nomen. Te Northing, bij Southampton is een huwelijk ingezegend, -waarvoor zeer groote belangstelling bestond. Er was veel publiek, en er waren veel bloemen. De bruigom was niemand minder dan „Joe" Beckett, de En- gelsche bokskampioen in de zwaargewicht klasse. Hij heeft na het huwelijk de menigte toegesproken. De speech was karakteristiek. ,',Kort geleden had ik maar twee groote wenscheneen lief Engelsch meisje te trou wen en Carpentier te verslaan. Het eerste is gelukt; het tweede hoop ik nog tè vol brengen". Het ongeluk van Nederland se he toeristen bij Lour des. Men heeft in het ravijn 25 kilo dynamiet laten ont ploffen onder den verongelukten auto. Daarna daalde men er in af en toen bleek, dat het resultaat niet met de verwachtingen overeen kwam. Alleen het voorstuk van de auto was van zijn plaats geslingerd. De bedding van den stroom blijft dus versperd, zoodat men een nieuwe poging zal dienen .aan te wenden. Men is er nog steeds niet in ge slaagd de zeven vermiste lijken te ont dekken. Vermoedelijk zijn zij vast blijven haken aan rotspunten in diepe kolken, in welk geval niet te voorzien is, wanneer zij geborgen zullen kunnen worden. Er zijn reeds 15 lijken gevonden. Ook het lijk van juffrouw W. Bussclier is opgehaald. Het werd door haar ouders, die uit Neder land waren overgekomen, herkend. Het lijk' van den leider van het gezelschap is nog niet gevonden. Deze zou een groot bedrag bij zich hebben gehad; daarom bewaakt de gendar merie de oevers nauwlettend. De opsporingen worden voortgezet. Van den voorzitter van de Nederlandsche Reisvereeniging, Mr van der Flier, is gister avond door den heer Pieters, leider van het centraal bureau van die vereeniging te Den Haag, uit Lourdes het volgende telegram ontvangen „Besloten, alleen met ons mede te nemen, de lijken, die ontwijfelbaar herkend zijnde andere blijven in een voorloopigen grafkelder Herkenning van de meesten door ons on mogelijk, tengevolge van de verminkingen. .Wij -zullen alle gevonden voorwerpen mede- nemen, indien men ons hier daartoe machti ging geeft." Bij de familiën te 's-Bosch is bericht ont vangen, dat de dames Stalenberg en Jansen het best maken. Zij waren niet bij de ramp tegenwoordig. De Parysche redacteur van „De Maasbode" seint nog over de oorzaak van het ongeval: De heer Kuypers, die het nog steeds goed maakt, maar nog rust moet houden, heeft mij opnieuw zijn lezing omtrent het onklaar raken der stuurinrichting bevestigd. Dit ge schiedde juist op het oogenblik, dat de auto met tamelijk groote vaart langs den weg reed. De heer Kuypers merkte op, dat de snelheid van de auto over het algemeen op verschillende gedeelten van den weg aan zienlijk was. Vóór het ongeluk had de auto nog even gestopt, omdat één der inzittenden een wandelstok had laten vallen. De leider van het gezelschap, de heer Klerk, en de chauffeur wijdden op een gegeven oogen blik zooveel aandacht aan de stuurinrichting, dat hij "begreep, dat er iets niet in orde was. Daarna zag hij,- hoe de auto plotseling, juist bij een kromming van den weg, weigerde aan het stuur te gehoorzamen en recht door ging, dwars door de borstwering langs den I afgrond heen de laagte in. Over het algemeen1 I verwondert mem zich over de groote snel- beid, waarmee de auto's gewoonlijk rijden, terwijl men ook verbaasd staat, over het feit, dat garage-houders en chauffeurs langs bergwegen auto's laten rijden met 30 zit plaatsen en meer. Hij bevestigde ook, dat de weg op het oogenblik van het ongeluk vrij was. Mej. C. Blauw, die bij de auto-ramp bij Luz-Saint-Sauveur is omgekomen, was oud directrice van het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda. Ontploffing. Te San Pedro (Cali- fornië) is een ondergrondsche tank met een capaciteit van 500.000 barreds, toebchoorend aan de General Petr. Comp., tengevolge van een plotselingen brand tot ontploffing gekomen. De geheele stad schudde. De verliezen worden op verscheidene honderdduizenden dollars ge schat. Honderden personen hebben de huizen nabij de tank ontruimd. De brandende vloeistof stroomt met groote snelheid van de helling der heuvels. Hon derden arbeiders werpen dammen op, in de hoop den stroom tegen te houden. De ont ploffing van de tank was het gevolg van zelf-ontbranding. Er is een Z.W. wind opge stoken, waardoor de vlammen in de richting der naburige huizen worden gestuwd. Terugbetaald. Twee jaren geleden werd in het Sint Elisabeth's gasthuis te Haarlem f 125 ontvreemd. Thans heeft de adj.-directrice een brief ontvangen, bevattende f 165, met de mededeeling, dat dit bedrag het ontvreemde geld uitmaakt, mot de rente. Een ongewone vangst Het perso neel van de firma Hugenhollz te Apeldoorn ontdekte gistermorgen bij een der steenkolen- loodsen een ouden volwassen vos, die zijn stoutmoedigheid om zich in het centrum van het dorp te wagen, met den dood moest betalen. Kermis-incident. De kermispach- ters te Eindhoven weigeren de belasting op de openbare vermakelijkheden te betalen, daar hiervan in de pachtvoorwaarden niet gerept is. De gemeente handhaaft haar standpunt, dat desondanks moet betaald worden. De aangeboden kwitanties zijn geweigerd, doch de vermakelijkheden zullen toch geopend worden. Dure haring. Een dienstbode uit de Valeriusstraat te Amsterdam deed. aan gifte, dat zij van een haringkoopman drie haringen kocht. Het door haar ter betaling gegeven bankbiljet van f 25, zou 'hij in (te buurt gaan wisselen. Hij keerde evenwel niet terug, zoodat verduistering wordt vermoed. Brand. De brand te Irnsum, in den winkel van den bekenden Friesche schrijver en dichter Sjouke de Zee, Vrijdagavond om circa zes uur, heeft ontzettende verwoes tingen aangericht, meldt „Het Volk". De be woners moesten in allerijl het huis vertaten, dat in drie kwartier geheel was afgebrand. Het huisraad, gouden en zilveren voorwerpen, een groote partij manufacturen en vele kost bare boeken zijn verbrand. De Zee had n.l. een gansche collectie boeken (de bibliotheek bestond uit een 1200 deelen) handschriften en kunstschatten verzameld, w.o. vele, hem geschonken'door wijlen Waling Dijkstra; ver der Friesche geschied-beschrijvingen enz. Voorts ook nog een 150-tal schilderijen en foto's; dan nog kunstvoorwerpen, vele her inneringen, door De Zee tijdens zijn reis uit Amerika meegenomen, alles is een prooi der vlammen'geworden. 11e oorzaak van den Brand is onbekend. De Zee hoorde op zolder een val, en toen hij zich daarheen spoedde, stond alles reeds in lichte laaie. Alles was verzekerd, maar de goederen te laag. De onlusten te Aken. Aan een correspondentie uit Aken ontleent „De Maas bode" over de ernstige onlusten, welke in deze stad hebben gewoed, nog het volgende: „Na enkele onbezorgde dagen bij gastvrije vrienden in Holland zijn we weer te Aken aangekomen. Doch wat is het hier in een week veranderd. Er heerscht eenvoudig een chaos. Alle winkels levensmiddelenzaken of niet zyn geplunderd. Overal vecht en schietpartijen. Er vielen reeds 15 doodén en meer dan 100 gewonden. Men kan zich op straat niet wagen. Met moeite en veel goede woorden hebben wij nog een brood en een half pond boter machtig kunnen worden. De boter kost 1.400.000 mark per pond; een week geleden 160000 mark. Groenten, aardappelen en vleesch zyn niet meer te krijgen. Schoenen en kleeren hebben de communisten onder elkaar verdeeld. De zakenmenschen zyn geruïneerd. Ramp. Omtrent de ramp aan de Noordwestkust van Korea worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: Er zyn 6000 huizen verwoest en 1050 menschenlevens ver loren gegaan. De visschers zijn het ergst getroffen. De geheele dijk van de haven van Seisen in het district van Teishoe werd door het water weggeslagen waardoor het achterliggende land onmiddellijk overstroomd werd. Zes honderd huizen zijn verwoest. Plaatselijke Japansche ambtenaren en politie mannen worden vermist. Door de ineenstorting van den Sonra-dyk .werd een honderdtal per sonen gedood. Het dorp Ryoesi is het zwaarst getroffen. Honderden zijner inwoners zijn om gekomen. Veel schade werd aangericht door het rijzen door Yalce-rivier. Er is gebrek aan voedsel. Het spoorwegverkeer is in verband met het wegspoelen der lijnen grootendeels onderbroken. De ovens van den Penksihoe-mijn zijn gedoofd, terwijl de oogst ernstig is ver nield. De Ford en de Spot. Men zegt dat de concurrenten van de Fords allerlei hatelijkheden verzinnen om deze auto's (Ford) belachelijk en onmogelijk te maken. Haast iedere week bevat „Het Vaderland" anecdotes in dien geest. Een tweetal volgt hieronder: Elsje „Moeder moet niet boos zijn, maar Bobbie en ik speelden krijgertje op de binnenplaats en toen heb ik per ongeluk Pa's Ford omgegooid." Meester Wie kan mij zeggen waarom een Ford goedkooper is dan eenig ander merk Jan: Omdat ie geen toeter noodig heeft. Rotterdam, 20 Aug. Graanmarkt. Van liet nieuwe ge was was het aanbod wel van iets meer beteekenis, maar kon toch nog .geen no teering worden opgemaakt. Jarige granen en peulvruchten worden niet meer in de noteering opgenomen. Spoorwegongeluk. Zondagmiddag drie uur heeft bij' Mun ster-West (Duitschland") met den voor Nederland bestemden Zwitserscben trein, die te 8 u. 28 te Amsterdam moest aankomen, een ongeluk plaats gehad. Toen deze trein met een flinke snelheid reed, zag de machinist bij een kromming van de spoorbaan plotseling een goede rentrein aankomen. Hij' remde uit alle macht, waarna stoker en machinist van de locomotief sprongen. De goederen trein reed met een flinke vaart opi den sneltrein in. Die beide locomotieven wer den bijna geheel vernield. Twee goederen wagens en een bagagewagen van den D-trein vlogen uit de rails. Ook de ach terste wagen van den D-trein derail leerde. Er bleven weinig ruiten heel, zoodat een kleine paniek ontstond onder, de reizigers. Een zlestal personen werden min of meer ernstig gewond. Een dame sloeg met het hoofd door een ruit en be kwam ernstige verwondingen. Er waren geen voldoende verbandmiddelen in den trein. Een dokteres, die in den trein zat, verleende hulp. Alle seinen stonden veilig. Vermoedelijk heeft men in Munster den goederentrein te vlug laten vertrek ken. De passagiers waren bijna allen Nederlanders, meerendeels vacantie-reizi- gers. Ze kwamen te middernacht met een extra-trein te Amsterdam aan. DEN HAAG. V.D. Bij de Ned. reisver eeniging is telegrafisch bericht ontvan gen, dat thans 16 lijken te Lourdes zijn gevonden. DfEN HAAG. V.D. Hedenmorgen is de prins van Solo alhier aangekomen om de Koningin namens den Soesoehoenan van Soerakarta geluk te weiïschen met haar 25-jarig regieeringsjubileumTe 12.30 u. hedenmiddag werd hij: daartoe in audiëntie ontvangen. Die pirins hield een toespraak en bood1 vele fraaie geschenken aan de Koningin en de Prinses aan. LI. M. dankte voor dit alles en bood een dejeuner aan. Hedenavond wordt de vertegenwoordiger van den Sultan van Djokjakarta voor gelijk doel ontvangen. Dame tot haar nieuw keukenmeisje: Er zijn drie dingen, die ik niet verdragen kan, namelijk: rookvleesch, haaepeper en tegenspraak. Mama: Nu, Agnes, laat eens booren wat je al van de Fransche taal kent. Roep de gouvernante eens in 'tFransch. Agnes: Pst! psst! Wisselkoersen. Amsterdam, 23 Aug. 1.45 u. Berlijn 5060 pier miljoen. Brussel 11.2511.35. Parijs 14.0514.15 Londen 11.58II.58V2 Dollar 2.541/8—2.543/8 Weenen 0.350.36 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) „Gevaarlijk". Geachte Redactie, Zoo mag wel worden aangeduid het berichtje, dat de nieuwe Minister van Financiën voor de Rijksambtenaren een salarisvermindering van 15 pet. zal voor stellen. Deze onware mededeeling heeft al veel onrust teweeg gebracht en is bij de ambtenaren een onderwerp van dagelijk- sche gesprekken. Men kan niet genoeg ■waarschuwen, aan zulke sensatie-bericht jes geen geloof te hechten. Wie den heer Colijn eenigszins kent, weet. dat hij de man niet is, om zoo iets uit zijn mond te laten vallen, want dat zou het toch maar zijn. Dat er krasse maatregelen moe ten en zullen worden genomen begrijpt een ieder. Ergerlijk is het echter, dat praatjes, als hiervoren bedoeld, worden rondgestrooid. Het werkt slecht op den gemoedstoestand der ambtenaren; 'het geeft den Bonden noodeloos stof tot ge schrijf en brengt een verkeerde stem ming onverdiend tegen een man, die ons land in deze zeer moeilijke tijden met zijn krachten en gaven wil dienen; tegen een man, die een dubbel offer brengt. Dubbel, want ook de Anti-Rev. Partij brengt thans ïn haar leider een offer. Nu wordt het berichtje in zake de trak- tementsvermindering door de Residentie bode wel tegen gesproken, maar een angel blijft zitten, want: „de heer Colijn, "die voornemens is de begrooting sluitend te maken, heeft ook het voornemen en de machtiging van den Ministerraad, om op de salarissen van het rijkspersoneel eenige millioenen te vinden, maar hiervan is nog niets in details uitgewerkt", zoo luidt het tiran s. Velen zpllen nu misschien denken, als het dan geen 15 is, dan misschien 12, 10 of S pet. Laat u echter waarschuwen, gelooft niet, dat Minister Colijn zich heeft uit gelaten over een eventueele salarisvermin dering en wacht als het u mogelijk is rustig af welke maatregelen hij zal nemen. En mocht het komen tot zulk een ver laging, bezie het dan eens anders. Stel u eens voor, dat het niet gelukt de be grooting sluitmid tc maken en dat mede door andere omstandigheden de inflatie van den gulden intreedt, dan zal er mis schien een oogenblik komen, dat een amb tenaar, die thans f2000 verdient, een traktement van f 10.000 krijgt. Maar voor die f 10.000 kan hij dan wellicht maar even veel koopen als thans voor f 1500. Oogen- schijnlijk zou men denken meer te ver dienen, maar in werkelijkheid zou men 20 pet. minder inkomen hebben, want de hoegrootheid de waarde van een inkomen wordt niet. aangeduid door het aantal guldens, maar door "de koopkracht van het bedrag, dat wordt ontvangen. Al had men hier vroeger nooit zoo de aandacht aan geschonken, tegenwoordig moet een ieder het toch wel inzien. Laat u niet van de wijs brengen door voorbarige courantenberichten en mocht de heer Colijn ook salarisvermindering noodzakelijk achten, tracht u dan met ge rustheid en vertrouwen daarbij neder te leggen, in de hoop, dat ook deze maat regel zal mogen dienen om een veel er ger toestand te voorkomen. Klampt u dan ook niet krampachtig vast aan art. 40 van het Bezoldigings besluit, want dit artikel is een onding: en het ware heter, dat de regeering het nimmer had doeri tot stand komen. Het zou te veel ruimte vergen, hierover een uitvoerig betoog te houden, daarom vestig ik alleen de aandacht op: le. dat het veel beter ware geweest voor elke gelijkwaardige groep van be trekkingen een standaardloon in te voe ren en daarop toeslagen te geven naar verhouding van het indexcijfer. De amb tenaren zöuden dan meer rechten gehad hebben dan door art. 40 en de pensioenen zouden op gelijke wijze kunnen worden: berekends 2e. dat artikel 40 slechts waarde kan hebben in een dalenden tijd, doch geen enkele waarborg geeft in een tijd van toe nemende duurte of inflatie; 3e. dat. de ambtenaren zelf, door mid del van hunne bonden moesten trachten de regeering te doen besluiten tot intrekking van art. 40 over te gaan, om daarvoor in de plaats te „geven een billijke trakte mentsregeling in den geest als in sub. 1 besproken. St. Laurens. J. W, VAN 't HOFF. De dokter in huis (Red. dr Voor hoeve, Uitg. La Rivière Voorhoeve, Zwolle) van Augustus bevat 0. a.Voor- en nadeelen van het zonnebad. Chroni sche hardlijvigheid. Ongeregelde menstru atie. Uit de Praktijk (hier vertelt een dokter eenige mooie gevallen van behan deling van ziekten). Korte mededeelin- gen. Practische wenken bij de hitte; en voorts o. a. de Medische Brievenbus, de rubriek, waar vooral de huismoeder 't eerst naar grijpt. Daarin wordt weer me nige raad gegeven, 0. a. tegen: lendenpijn, congestie, neuralgie, buikpijn bij kinde ren (meestal ten gevolge van wonnen in de ingewanden of van klierzwellingen), ontsteking van de slijmvliezen van den mond, zweeten onder de armen, onre gelmatige menstruatie, slecht riekende adem, slapeloosheid, algemeene zwakte der vrouw. Voorts kwamen in deze ru briek velërlei beschrijvingen voor, door patiënten gegeven van pijn'en en aandoe ningen, naar aanleiding waarvan de dok ter dan vaststelt wat zij mankeeren en welke middelen zij hebben aart 'te wen-_ den en welke leefregelen zij hebben té volgen. Ons bestek laat echter niet toe deze belangrijke consulten af te drukken. Wij raden daarom een ieder aan: abon neer u op „De dokter in huis", en dan kunt ge al deze belangrijke besprekingen volgen. Alleen reeds door de Medische Brievenbus is „De dokter in huis" zijn geld waard. Zelfs komen in dit nommer in genoemde rubriek bij het punt jiehandeling met electrisch-lichtbaden af beeldingen voor. D e S.p i e ig e 1 ('uitg. Kirchner te Am sterdam) van deze week bevat een mooi gelijkend salonportret van wijlen dr H. Pierson, en een opstel over dezen gelief den man" met photo van hem toen hij nog te Heinenoord stond en van zijn tweede vrouw mevrouw P. A. Oyens (1872—1907), overleden te Zetten, waar nu haar man naast haar rust. Voorts van ds J. P. Klaarhamer te Doklcum, die volgende week jubileert. Zeer trekt ook aan de photo van de vergadering der classis Batavia te Weltevreden Juni 1923. Wij zien er enkele bekenden bij, o.a. ds Merkelijn en W. P. Coppoolse; alsmede een pa,ar kiekjes van de Ko ninklijke familie te Baarn. De overige photo's zijn niet minder interessant, o.a. Bergen aan Zee, de steeds drukker be zocht wordende badplaats; en de vier koninklijke geslachten van Engeland: Ko ning George met moeder, dochter en kleindochter. Het Schouwvenster (uitg. E. J. Bosch, Baarn) van 17 Aug. bevat o.a. een en ander over het spoorwegongeluk bij Kreiensen; photo's van de begrafenis van dr Pierson, portretten van Coolidge, Colijn en wijlen Pierson. T i m o t h e s der vorige week (uitg. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle) bevat o.a. het vervolg van Pennings Reisver haal met illustraties uit Zuid-Afrika, en een artikel met photo over dr Pierson. Onder de illustraties trekt o.a. aan een brief gezien door het oog eener naald (180 maal vergroot). De lezers van „Timotheus" en ook die 't 'met 1 Oct. wenschen te worden, ont vangen dezer dagen een Jubileumnum mer, van 40 vel druks, gebrocheerd in een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3