\o 270 Maandag 20 Augustus 1923 37e Jaargang IN DEN MAALSTROOM. Binnenland. een belangrijke vraag verschijnt elken werkdag Drukkers-Exploitanten ©OSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel Redactie 110. 11; Administratie no, 58 Postrekening No. 36000. Bijkanloor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 -ts»*Tv wrtw «m* y att»TV.r.' «ntwravt ra. Toen Dr Kuyper minister werd in 1901 trad ilxi.j uit het Centraal Comité en hield daardoor op voorzitter van het Centraal Comité te zijn. Prof. Dr H. Bavinck heeft zich toen opgeofferd, het voorzitterschap op zich genomen, en de deputatenverga- dering van 1905 geleid. Gelijk men zich herinnert was dit de vergadering waarin de bekende heer Staalman, de Christen-democraat, zich zoo heeft geweerd. Wij zullen nu niet vragen of de afwezigheid van Dr Kuyper in die vergadering ook is gevoeld. Wel mo gen wij beweren, dat !het zich op een maal terugtrekken uit het Centraal Comité dpor Dr Kuyper de anti-revo lutionaire partij, bij deze plotselinge verandering van situatie geen voor doet heeft gebracht. Toch kon Dr 'Kuyper niet anders, dewijl hij kabinetsformateur werd en voor het komende vierjarige tijdperk permanent voorzitter van den minis terraad. Met deze wetenschap voor oogen, mogen wij de opmerking maken, dat de situatie op 't oogenblik, nu de heer Colijn minister wordt, wel «enigszinsanders is. D'e heer Colijn werd geen kabinets formateur, hij kreeg slechts een on derdeel van de regeeringstank voor zijn rekening. Hij trad 111 een reeds eènige jaren bestaand kabinet, en wel als minister van financiën. Hij is niet de premier en dus ook niet ae voor zitter van den ministerraad. Hij is afgetreden als lid der Tweede Kamer, dit deed Dr Kuyper ook. Maar de heer Colijn had dit best kunnen blijven; h'i.i had dan tegelijk lid, zoo- al'geen voorzitter van de Kamerclub kunnen blijven. Indertijd bleven ook de ministers Lely en Goeman Borgesius, leden dei- Ka,hier. Bewijs derhalve, dat het kan en dat het mag. Doch hoe het zij, de heer Colijn staat, nu hui ten de' Kamer, onafhan kelijk van de Kamer. Doch wil dit nu zeggen, dat hij zich ook losmaken moet van de partij Wij kunnen dit met inzien. Heihaaldelijk hebben onze anti-re volutionaire ministers hun antirevo lutionaire gevoelens in de Kamer ver dedigd. Eenmaal zelfs heeft één hun ner een antirevolutionair Kamerlid het was, meenen wij, bij d'e quaestie van 'het erfrecht een onzer anti revolutionaire Kamerleden voorgehou den, dat diens denkbeelden vielen bezijden de antirevolutionaire lijn. Steeds hebben ook de antirevolutio naire ministers voeling gehouden met de antirevolutionaire partij, door te verschijnen in hare vergaderingen, met name in die der deputaten met, liet Centraal-Comité. Er is geen enkele reden, waarom dit hun verboden zou zijn. Integen deel het wordt gewaardeerd. Zoo zou het ook gewaardeerd wor den, wanneer de heer Colijn zich zoo dicht mogelijk bij zijne partij blijlft be wegen, en, waar hij de hiertoe in ieder opzicht aangewezene is, ook als de leider onzer partij actief blijft. Trouwens Dr Kuyper, schoon bui- FEUILLETOM, 42). „Neen, dat was een toevallige omstan digheid, waarvan hij gebruik wist te ma ken. Hij heeft natuurlijk den man en de vrouw beiden omgekocht. De rest is dui delijk." „Ik denk, dat je gelijk hebt," zei hij. „En toch schijnt het alles nog niet vol doende op te helderen. De oude Tempest is Irotsch en echtscheidingsprocessen heb ben een slechten klank." „Je weet, wat zijn trots waard is, als geld in het spel is; en een geweten' heeft hij niet. Bovendien haat Hussey jou en hij is verliefd op je vrouw; dat is hij altijd geweest. Hij heeft, in den laat- sten tijd nog meer geld in zijn bezitj gekregen. Ik heb het in de krant gele zen. De een of andere tante van hem is gestorven. De kolonel heeft geld noodig." „En zij zij helpt hem en vuurt hem aan." „In ieder geval moet zij haar toestem ming geven." Hij zat enkele oogenblikken somber voor zich uit te staren en bewoog zich niet. 1 oen zei hij„Ilford heeft gelijk ten slotte. Zijn opvatting was de ware zij wordt door liet leven bevestigd.'1' „Welke opvatting?" ten het Centraal Comité staande, deed niet anders. Naar zijn illustre voorbeeld zou de heer Colijn,-ons dunkt zelfs, gemak kelijker nog dan Dr Kuyper onze par tijleider kunnen blijven. Wij zouden bijna zeggenhet kan ook 'niet anders. De heer Colijn is er de man niet naar om den band aan de partij ooit te kunnen verloo chenen, en evenmin om het partij voorzitterschap te laten varen. Ook ai deed hij het. en al kon hij 'tdoen, zijne gedachten zouden toch elkens weer naar die plaats heen getrokken worden. Hij zou niet alleen een oogje in 't zeil houden, maar hij zou ook al spoedig op de brug of met de Wand aan de roerpen staan. Minister Cellijn, zoo lazen wij in een onzer bladen, denkt in dit op- 1 zicht Engelsch. Dit laat zich begrijpen. I-Iij heeft op menig gebied de deugdelijkheid van Engelsche systemen gezien, ook in het parlementaire leven. D'e En gelsche volksvertegenwoordigers: Bea- consfield, Salisbury, Campbell Bari- nermann, Asquith.' Chamberlain, en vele anderen lieten, minister gewor den, zich weer tot leden van het. La gerhuis verkiezen, en voorzoover zij leiders hunner partij waren: bleven zii dit ook, tijdens Juin ministerschap. Wij noemen slechts de namen vah Pitt en Ralmerston, D'isröPëli en Glad stone. En ook elders in Europa ge: schiedde het. zoo. Denk slechts aan Bismarck in Duitschland, Gortsehu- kof in Rusland, Malou en Orban in België, Caïroli in Italië, Briand, e.a. in Frankrijk, Prim in Spanje, die, ook als minister of kanselier, de lei ding hunner partij in handen hiel den, zij 't ook met steun van hunne epigonen. Wij mogen dan ook, kennende mi nister Colijn uit zijn optreden o.a. in onze provincie met zijn vriend lden- burg, toen zij ons van de overneming van Dr Kuypers taak kwamen ken nis geven, het er voor houden, dat hij alvorens in het kabinet-Ruys de Bèerenbrouck te treden, de wenschen onzer partij, gelijk die in haar pro gram van actie zijn neergelegd, zal hebben kenbaar gemaakt, en daarom goede stekken zal hebben gestoken in zake de Staatsloterij, de Zondags wet, den Stemplicht, den Vaccine- dwiang Artikel 123 van het Indische regeeringsreglement, dat nog altijd een belemmering voor de Zending is, en andere dergelijke verlangens. Natuurlijk zal zijn aandacht in de eerste plaats moeten gericht zijn op de bezuiniging. De Staatsbegrooting voor 1924 zal sluiten met een tekort volgens sommigen, van 182 miljoen, volgens anderen 140 miljoen (ons cij fer 185 miljoen, in onze driestar „Op de salarissen" in ons vorig nommer genoemd, was in ieder geval te hoog!) Diaar zal Weel wat te doen zijn, eer de te nemen maatregelen overdacht en op schrift gesteld zijn. Maar zoo de ministerslagen mag met dezen zeer zwaren arbeid, moge er dan nog tijd overschieten voor het andere zoo straks genoemd. Wat wij te gereeder vragen mogen, omdat het gevraagde grootendeels de natie zal „Iedere man kan worden omgekocht, als de prijs, die wordt geboden, hoog genoeg is, en een vrouw kan nog gemakkelijker worden gekocht dan een man." „Zoo zijn ze niet allen, Steven!" Een spottendeglimlach krulde zijn lip pen, maar hij antwoordde niet. „Ik vermoed," zei hij eindelijk, „dat die vrouw Bakker en haar man hun rol van te voren hebben opgekregen. Bah! ik zie nu de reden van haar gedrag." „Zonder twijfel," antwoordde ik, „zij zullen beiden bereid zijn om elke verkla ring onder eede af te leggen. En toch geloof ik niet, dat zij het zullen winnen, de opzet zit vol leemten." „Natuurlijk," was zijn antwoord, „maar wat doet dat er toe." „Wat het er toe doet? Alles!" „Och, kom!" „Maar je zult het toch zeker tot het einde uitvechten? Je zult toch je naam niet door het slijk laten halen door zulke menschen?" „Mijn naam. Dan! wat bekommer ik mij om mijn naam? De waarheid is, dat zij onzen huwelijksband wenscht te ver breken. Zij wenscht wij te zijn en zij deinst er niet voor terug dit te doen. Ik zie haar nu, zooals zooals zij is. Wel, zij zal vrij zijn, ik zal geen vinger ver roeren en dat wist zij ook heel goed om hun plannen te verstoren, als zij die heeft gemaakt of er in heeft toegestemd. Zij wist, dat het eenige waar ik om gaf, moeten toekomen van de andere de partementen, en er derhalve hiertoe minder op zijn invloed dan wel op zijn arbeid beWoeft te worden ge rekend. Een merkwaard ge photo. „Hel Handelsblad" bevat een pholo van de viering van den Grondwetdag" in Duitschland. Men ziel daar den rijks- president Ebert (sociaal-democraat) voor liet front cener eere-compagnie van de Rijksweer. Een photo, die aantoont hoe zeer ook in hot republikeinsche Duitsch land, waar de toongevers sociaal-demo craten zijn, het zooveel gesmade „mili- tairisme" in eere blijft. Men ziet name lijk op de photo Ebert en zijn gevolg, zijn soldaten in niarschorde en duizende toe schouwers daar achter. Een militaire pa rade voor een socialistisch staatshoofd, wie zou voor eenige jaren aan de mo gelijkheid van zoo iets hebben gedacht! Buitenland. De antwoorden aan Engeland. Herbette, de Fransche gezant te Brus sel, heeft den tekst van het anhvoörd van Frankrijk op de Engelsche nota aan de regeering van België meegedeeld. Deze tekst zal Woensdag aan den Belgischen kabanetsraud worden voorgelegd, tegelijk met het ontwerp van het Belgis he ant woord. Het Fransche stuk bestaat uit twee voorname doelen Het eers.'o is een soort van weerlegging, piunt voor punt, van de Engelsche nota, het tweede een volle dige uiteenzetting van de Fransche po- tiek in het vergoeding®vraagstuk. Poin- caré legt den nadruk op de achtereenvol gende verzuimen van Duitschland in de uitvoering van het verdrag; en verdedigt de w ettigheid va nde Roerbezetting. Die nota geeft een uiteenzetting van de maat regelen welke Frankrijk zo uncmen als het lijdelijk verzet mocht ophanden. Die Fransche en Belgische antwoorden op de Britsclie nota kunnen niet voor begin volgende week worden tegemoet gezien. Met hun vijven. Voor beperking der bewapening ter zee is het Vrijdag een belangrijke dag geweest. Het verdrag van Washington, dat hel aantal en de tonnemaat van de kapitale oorlogsschepen der groote zee mogendheden Ver. Staten, Engeland, Japan, Frankrijk en Italië begrenst, is thans, door de uitwisseling der door iedere regeering afzonderlijk goedgekeur de stukken, in werking getreden, even als het verdrag over de bestendiging van den toestand van op dit oogenblik in de Stille Zuidzee. De bekrachtiging heeft wel lang anderhalf jaar op zich laten wachten. Beter laat dan nooit! Korte berichten. Te Honkong (China) is bij een wervelstorm een Engelsche duikboot gc- ■zonken; de bemanning; weid gered, doch die van een stoomschip1, dat op de pier liep is omgekomen. Twee personen zijn gedood en 30 ernstig gewond, doordat het dak van een kerk. in de huurt van Salamanca (Sp'anje) «ivw*«ov-i»-». - - «jur .-wu, taaaftwMKu-w». was haar liefde haar verlangen om mijn vrouw te zijn; en als zij besloten! heeft om het eenige middel te gebruiken, waardoor onze trouwbeloften kunnen wor den verbroken, dan kon zij er op rekenen, dat ik niet zou trachten de uitvoering van haar plannen te verhinderen." „Zte je wel, welke gevolgen deze zaak zal hebben? Besef je wel, dat als je dit booze opzet laat tromfeeren, door een schuld'g zwijgen, jij haar dan toestaat om de eene misdaad te doen volgen door de andere?" „Jawel," zei hij op ijzigen toon. „Maar wat is misdaad, wat is zonde! Als het al bestaat, dan bestaat het in de begeerte,, in den wil. Laat haar voortgaan tot het einde. Als hun plannen uitgevoerd zijn, zal zij vrij zijn om nog eens opnieuw de bespotting van een huwelijksceremonie door te maken. Zij zal getrouwd zijn neen niet getrouwd zij zal Hussey's naam dragen en zijn geld bezitten en zij die eens mijn vrouw was, zal een over speelster zijn! O, die verheven reinheid der vrouwen! Rein! Neen, er is geen enkele reine vrouw onder den hemel 1" „Dat meen je niet, Steven, je weet, dat dat niet waar is." Hij lachte een bitteren, vreugdeloo- zan, cvnischen lach. „Ik dacht, dat mijn tijd van ontgooche ling was gekomen, toen oom Lukas fail liet ging," zei hijmaar het was tiietl 'zoo. Eerst nu ben ik geheel ontgoocheld. is ingestort, waarop 83 personen Waren geklommen om naar een stierengevecht te kijken. Te Zamorra (Spanje) is de bliksem geslagen in de historische villi de Toro, welke geheel verwoest is. Te New-York wordt, de verplaatsing van het immigratieistation van het Ellis- eiland overwogen. Hel medische onder zoek van de immigranten zal dan voor taan aan boord plaats hebben. De Koninklijke familie van België is naar Zwitserland en Noord Italië vertrok ken. t'rof. Noli, de Belgische minister van kunsten en wetenschappen, heeft te Antwerpen een cursus in het Vlaamsch voor leeraren bij het M.O. ingesteld, waar Nederlandsche litteratuur en kunstge schiedenis zullen worden onderwezen. Die prijzen op de markt te Berlijn zijn opnieuw gestegen. Vet kost 705.000 a 850.000. margarine tot 670.003 mark, boter een miljoen, pier pond, eieren 50.000 a 55.000 mark pier stuk. Er was aanvoer genoeg. Te Remscheidt hebben de drukkers- patroons zich g moodz'aakt gezien wegens de plotselinge sterke Ioansverhoog'ingen, hun bedrijven tot het uiterste te beperken. Hierdoor warden verscheidene arbeiders gedwongen naar het burgerlijk armbe stuur te gaan. Te Dusseldorf hebben de Franschen bij den gemeenteontvanger meer dan een miljard mark in beslag genomen, ter in ning van een boete van 8003 franken, welke der stad is opgelegd, en de 33 amb tenaren van het belastingkantoor gevan gen genomen. De Valera is naar Dublin over gebracht. De matrozen aan board van Duit- sche stoomschepen, die thans in Austra lië zijn, klagen, dat. hun loonen ten ge volge van de daling der mark in Au stralisch geld nog geen „sixpence" per maand bedraagt. Een wervelstorm teisterde Zater,; claig Honkong en omstreken. Er word een aanzienlijke stoffelijke schade veroor zaakt.. Een ondergrondsche tank te San Pe dro in Californië, met een inhoud van 500.000 vaten, die het eigendom was van de Cteneral Petroleum Cv., is ont ploft, ten gevolge van zelfontbranding. De schade loopt in de honderdduizenden. De menschen die wonen in de nabijheid der tank, moesten hun huis verlaten, omdat cr brand dreigde. Ter gelegenheid van den honderd sten gedenkdag van 't sterven op 20 Aug. 1823 van Friedrich Arnold Brockhaus, den vader van het woordenboek, is te* Leipzig 'den boekje „Gedenkblatter" ver schenen, De (s.d.) Saksische en Brunswijfc- sche regeeringen zullen overgaan tot de wederinvoering van de gedwongen afgifte van graan en aardappelen, maximumprij zen vóór melk en boter, handhaving van het kaartenslelsel voor suiker, voor ziening van vet door middel van devie zen, te leveren door de groote banken en de industrie. Baldwin, de eerste minister van Engeland, en Poincaré, die van Fratvk- Nu heb ik pas kennis gemaakt met het echt-gemeene. En ik was zulk een dwaas te gelooven in de trouwbelofte eener vrouw, 'in de kuischheid eener vrouw." „Maar Steven," zei ik, „je zult toch wel het een of ander doen?" „Niets, Dan, niets. Waarom ook? Wat zou ik er mee winnen? Laat de hel triom feeren, als zij wil. Ik stel geen belang, meer in de zaak. Ik ben slechts een stuk op het schaakbord, dat zij naar willekeur kan verzetten, om het spel te winnen. Het leven is fraai, Dan, schitterendHet spoort de menschen aan bot trouw en eerzaam heid, niet waar? Als ik wijs genoeg was geweest om een toelage van tienduizend gulden per jaar aan te nemen van oom Lukas geld, waarop hij geen recht heeft dat is te zeggen, als ik bereid, was geweest mijn geweten te verkoopen en een schurk te worden, dan zou ik de glimlachjes van mijn vrouw behouden hebben en volkomen gelukkig zijn ge weest. 0, zoo gelukkigO, dat zou wel een aansporing tot deugdzaamheid zijn, niet waar?" Ik wist niet wat te zeggen, daar in deze stemming 'geen enkel troostwoord zou baten. Steven zat daar als een stand beeld, met zijn oogen strak gericht op den grond; maar hij zei niets, zijn geest was ver weg en ik wist, dat zijn gedachten zoo bitter waren als alsem. Ik nam den brief op, die het slechte nieuws had gebracht en las dien nog Alionnementsprij's: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer,30 cL Bij abonnement belangrijke korting. rijk, zullen waarschijnlijk bij het aan staand bezoek van eerstgenoemde aan Frankrijk de Engelsche eerste-minister gaat naar Aix-les-Bains elkander ont moeten. (Dit wordt in een later bericht tegen gesproken). - Welke verwarring de verkiezingen in Ierland te zien zullen geven, blijkt o.a. uit het feit, dat in het district Long ford voor een enkelen zetel 15 candidaten zijn gesteld, waaronder -1 republikeinen. De Belgische regeering heeft een wetsontwerp ingediend, waardoor het nieuwe Belgische gebied Eupen-Malmedy onder Belgisch beheer wordt geplaatst. Het grondgebied bij het arrondissement Verviers wordt bij het arrondissement Verviers gevoegd, met uitzondering van hel kanton St. Yieth, dat bij de provincie* Luxemburg komt. In het Waterbergdistrict van Trans vaal is platina ontdekt. Proeven hebben aangetoond, dat de stoffen 46 pet. platina en goud bevatten. Er worden nu onder handelingen gevoerd voor den aankoop van tien boerderijen, waar proeven zijn genomen. Sinds enkele dagen plukken de Franschen de veldvruchten in de tui nen van de uit het Roergebied uitgezette sipoorwegmannen. Zij zeggen, dat zij1 5 frank minder ontvangen, doordat er geen voldoend werk voor hen is en dat zij zie hdaarom met de veldvruchten scha deloos stellen. De Franschen hebben weer in be slag genomen: te Witten 50 miljard, te FJochuni 145 miljard, te Essen 5 miljard, en te Dusseldorf ruim een miljard. Geestelijke en lichamelijke kracht vol gen na tijdelijk gebruik van Foster's Maag- pillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, verschaft nor male werking der ingewanden, en helpt, de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig versuïkerde pillen f 0.65in apotheken en drogist zaken. (11) Het belle er der rijks gebouwen. Het corps rijkswerklieden bij de Landsgebouwen bestaat, zegt de Rsb., uit 2 timmerlieden, 2 loodgieters, 1 metselaar en 3 opperlieden. Als regel en uit den aard van de zaak heeft 't land ze in dienst voor kleine voor komende karweitjes in of aan de ge bouwen, die bij het Rijk hier t,er stede in gebruik zijn. Werk van meer be lang, nieuw-bóuw of onderhoud wordt uitbesteed en natuurlijk aan den laag- sten inschrijver gegund. Terwijl bij de uitvoering een opzichter en een onderbaas toezicht uitoefenen, dat de bepalingen van het bestek ook wat de te gebruiken materialen be treft worden nageleefd. Zeer eigenaardig en opvallend was die aannemer sinds jaar en dag steeds dezelfde. Wat -op den duur tussdhen den aannemer en hem, die van rijks wege toezicht uitoefende tot zulk een eens door. Het was een koud, formeel, stuk, zooals alle officieele brieven zijn; maar de bedoeling ervan was duidelijk, al te duidelijk. Zijn vrouw, zoo metdde de brief, bad opdracht gegeven den "brief te verzenden en zonder twijfel was alles gedaan om een afschuwelijke leugen voor waarheid te doen doorgaan. „Steven," zei ik eindelijk, deze brief isj gedateerd drie dagen geleden." - „O, ja?" „Ja, en er wordt in gevraagd naar bet adres van je advocaat." „Ja." „Wat zul je antwoorden?" „Ik zal eenvoudig de ontvangst van dit -.schrijven bevestigen en hun zeggen, dat er geen ve.rdediger zal optreden." „Zulk een mededeeling zal het publiek dadelijk doen denken, dat jij de waarheid, van hun beschuldiging erkent." „Nu, dat hindert niet." „Maar, Steven „Ik zal mij niet laten verdedigen; ik zal niet voor de rechtbank verschijnen. Laten zij hun gang maar gaan; 'ik stel geen belang in de zaak." „Maar je hebt er groot belang bij; je heele toekomst „De toekomst heeft geen beteekenis voor mij. Zij zij gebruikt dit middel, zoo laag en gemeen als bet is, om van mij af te komen; dat is genoeg. Het andere is mij onverschillig." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1