BATO RIJWIELEN Zaterdag; 18 Augustus 1923 37® Jaargang •So 269 EERSTE BLAD. Buitenland. Bimniani Kit lie Provincie. Predikbeurten. Kerknieuws. Ouderwijs. j Nisse v.m. geen dienst, n.m. ds Gerret- sen. i 'ie Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. '259 Öit nummer bestaat uit twee bladen Cremers uitvaart. Bij ihet graf van dezen grooten Ne derlander zijn gisteren woorden van dankbare hulde aan zijn nagedachte nis gesproken. Wij ontleenen alleen hel volgende pan het verslag in „Het Handelsblad" Nadat de familie Cremer en de dichte menschendrom zich om de ge opende groeve hadden geschaard, de bloemen op het lijkkleed waren neer gelegd, trad allereerst naar voren tot liet uitspreken van een laatste af scheidswoord de minister v&n finan ciën de heer H. Colijn, komende als vertegenwoordiger dér regeering. De minister wees op de „vijftig j,ar ren van zegenrijken arbeid voor 'de pi welvaart van Nederland en tndië." „Dat 'waren de woorden", vèrvolgde hij, „gegrift op een gedenkpenning, Cremer op zijn 70-sten verjaardag ter hand gesteld'. Dat zijn de woorden, -ook in ons hart gegrift, dat zijn de woorden, die wij uitspreken aan dit graf. Ik spreek die uit namens de regeering, óok namens den heer Iden- biirg, die met hem heeft samenge werkt vele jaren lang, èen woord, dat ik ook spreek namens mijzelf". „Wie Cremer's naam noemt, denkt allereerst aan Deli, denkt aan den aanvang der ontwikkeling van dat ge west, een der schoonste uit Indië, en dat getuigenis aflegt va,n de groote energie van Cremer .-uitgegaan in die .verre streken. Doch wie Cremers naam noemt, denkt niet alleen aan Deli en aan den Deli Spoor". Spreker herinnert aan de crisis, die in 1884 Indië bedreigde en waarbij Cremer de eerste was om de calami teit van Indië af te wenden. De groo te Scheepvaartmaatschappij voor In dië, de oprichting va,n het koloniaal Instituut, zij spreken va,n zijn lief de voor Indiëen Cremer's belangstel ling voor Indië ging, na het veria,- Aan der koloniën, niet- verloren. De "belangstelling van dezen kraohtigen geest en van dat helder verstand bleef niet beperkt tot Indië, de namen Ned. Scheepsbouwmij, „Werkspoor", Kolo niaal Instituut zeggen dat voldoende. En hët was geen wonder, dat de eerste stad des lands in 1884 hem als zijn vertegenwoordiger afvaar digde. Tegenwoordig zou men misschien verkiezen het kreupelhout bo ven het statige eikenwoud, doch veertig jaren geleden koos men nog hët laatste. Zijn werkkracht was groot en ook onder lieden van an dere richting zal niet worden ver geten, hoe breed Cremer's optreden was ten opzichte van de Zending in Ned.-Indië. Als lid va,n Tweede en Eerste Kamer en ook in zijn vierjarig ministerschap heeft hij zich als een der grooten onder ons leeren kennen. Als minister heeft hij het in 1898 aangedurfd de.politiek voor de bui tenbezittingen te grondvesten, die zooveel goeds heeft gewrocht. Hij durfde de nieuwe gedragslijn te aan vaarden, die een rijke zegen is ge bleken voor Ned.-Indië. Wat Cremer als gezant in Amerika voor het land deed, is weinig bekend. Doch in die moeilijke periode, kort na den wa penstilstand, is hij er in geslaagd het volk a,an de overzijde van den Oceaan te doen doordringen van het recht van ons land op zijne positie. Nu volgens (het 'woord van den rroleet duisternis de aarde bedekt en donkerheid de volken, hebben wij ban het graf van dezen grooten Ne derlander den ontslapene te danken voor alles, wat hij aan ons volk gaf, zijne talenten, zij'n geest. Doch wij ■danken ook voor wat hij ontving,' want hij heeft die talenten ontvangen uit de hand van Hem, uit Wien, door W ïen en tot Wien alle dingen komen. Niet het minst dankt daarvoor ook de regëering. l meen,den door deze overneming a ';e kunnen eeren de nage dachtenis v,an den overleden staats- !llan- en tevens dank te zeggen aan iiovengenoemden spreker, die eerst in »Cle Standaard" en daarna aan dit grair getoond heeft, hoe men juist merin groot kan zijn en behoort te !jn, wanneer men den politieken egenstander recht laat wedervaren in "nes, waarin ook deze zelve groot is geweest. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Trouwens niet bij Cremer's graf al leen maar ook reeds gedurende zijn leven hebben allen, dié hem kenden, en onder dezen waren ook Colijn en Idenburg, nooit anders dan goea van hem gesproken, omdat hij 't inder daad verdiende. Hoe gaarne zouden wij van man nen als dezen nu heengegane liberaal ook kunnen getuigen, dat hët Eéne Noodige, het geloof in den Eenigen Naam hun Eenig Goed gebleken was, naar Zondag I van onzen Heidel- berger. Bian zou ook bij dit graf God -al leen groot zijn geweest. En het ver heugt ons, dat de Christen-Staatsman Colijn, sprekende namens de regee- Amerika's buitenlandsche politiek. De politiek, die president Coolidge voor stelt tegenover' Europa tc voeren, komt hierop neer, dat men zich streng zal honden aan de beginselen, die in de re devoering van Hughes te Newhaven wa ren neergelegd en \Vaarbrj men de vast stelling van Duitschland's draagkracht door een onpartijdige commissie zal aan moedigen. De Amerikaansche regeering zal zich echter in geen enkele richting vastleggen, zoolang de plannen, waarover thans in Europa beraadslaagd wordt, niet in concreeten vorm zullen worden on derzocht. Ieder plan, dat ten slotte in een concreten vorm wordt aangeboden, zal n-aar zijn verdiensten worden onder zocht, waarbij bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de uitvoerbaar heid en den vermoedelijken terugslag van het plan op de vitale belangen van Ame rika. De voornaamste dezer belangen zijn de inning der kosten van 'de Amerikaan sche bezetting van het Rijnland, de inning van hetgeen Amerika per saldo nog van Dnitschland- te vorderen heeft, daar aan de uit den oorlog voortvloeiende aan spraken niet volledig is voldaan, door de sequestratie van Duitsch eigendom in Amerika en het herstel van de markten in centraal Europa voor den Amerikaan- schen graanuitvoer. Deze uitvoer is op liet oogenblik onmogelijk zonder omvang rijke crediet-operaties en de Amerikaan sche financiers zijn niet geneigd deze ter hand te nemen, tenzij een spoedige te rugkeer der stabiliteit in Duitschland ver zekerd is. De nieuwe regeering is voorts onwrikbaar in haar besluit om zoo spoe dig mogelijk de fundeering der geallieerde schulden aan Amerika te verzekeren. Korte berichten. Oproerlingen zijn Tsansjoe (in China) binnengerukt. Zij staken het zie kenhuis van de Londensche zending in brand en stichtten ook nog brand in de bqitenlandsche wijken en in de katholieke kerk. Ook plunderden zij. Gedurende den aanval zijn twee derden der huizen ver brand. Het plaatselijke garnizoen, be staande uit honderd twintig man, had een aantal dooden. De rest Verliet de stad onder leiding van den commandant. De Franschen hebben de twee bank- biljettendrukkerijen te Dortmund, die zij hadden gesloten, weer ontruimd onder medeneming van bijna vier mil liard mark. In een drukkerij te Ko blenz namen zij een milliard mark in beslag. Het Intern. Roode Kruis te Genève heeft besloten een delegatie van drie leden naar het Ruhrgebied te zenden om te onderzoeken in hoeverre de Duitsche klachten over het optreden der Franschen en Belgen gegrond zijn. Te Elberfeld en Bannen is in vele gevallen het werk weer hervat, doch aan den anderen kant is er een nieuwe staking in de ververijen bijgeko men. De politie wist samenscholingen voor het stadhuis te verhinderen evenals de pogingen om werkwilligen met geweld te beletten aan den arbeid te gaan. Te Rem- scheid is het werk weer hervat. Te Krefeld zijn 16 huizen in brand gestoken. Het warenhuis van Tietz is geheel afgebrand. De houding der bevolking was Donderdagmiddag weer, dreigend. Voor een nieuwe .plundering wordt gevreesd. In Aken was het Don derdag tamelijk rustig. Aan het eind van 1921 waren er in Frankrijk 287.182 automobielen, waarvoor belasting werd betaald. Op 31 December 1922 bedroeg het aantal 360.937 en het zal wel niet ver misgerekend zijn wan neer men het aantal auto's dat aan het eind van dit jaar door Frankrijk cir culeert op ÖÖ0.000 schat. De druivenoogst laat zich in de Midi (Frankrijk) pra.chtig aanzien, waar over men daar, zooals l'Oeuvre spottend opmerkt, spijt schijnt te hebben omdat de prijs van den wijn nu eenige kans heeft om te dalen. Die communisten te Alscforf zijn i n botsing gekomen met de politie. Er zijn 8 dooden en 50 gewonden. Van de slachtoffers der troebe len te Aken zijn er 15 bezweken. De wan ordelijkheden duren voort. 200 burgers hebben verlof gekregen de politie te ver sterken. De naam van dr. Cuno wordt ge noemd ;ils opvolger van dr AViedfeld als gezant van Duitschland in Amerika. Dr Wiedfeld zou de leiding der Kruplpi-fa- brieken weer op zich nemen. Naar uit vele Romeinsche kringen verluidt, is de koning voornemens om binnenkort aan premier Mussolini den er felijke» heitogstitel aan te bieden. Voetreizigers en wandelaars, zijn Uw voeten gevoelig, branderig, stuk of geblaard, is Uw huid op een of andere) plaats gesmet of stukgeloopen en heeft U last van zonnebrand, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel-genezende huidzalf 'Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ,cts. Pharmac. fabriek A. Mijnhardt, Zeist. Bij apothekers en drogisten. Bezorging' van melk o ijl Z o n da g. Na langdurige discussie besloot de Arnhemsche raad tot verandering van den bestaanden toestand, dat Zondags te Arnhem melk aan huis kan bezorgd worden en sprak hij zich uit voor het tot stand brengen van een verbod te gen deze melkbezorging op Zondag'. Ver worpen Werd het voorstel am dit verbod alleen in de wintermaanden van kracht te doen zij'n en het voorstel om in de vroege Zondagoehtenduren bezorging van melk aan huis toe te staan. Ontheffing van het verbod zal worden gegeven met betrekking tot de bezorging van melk aan ziekenhuizen enz:., terwijl B. en W. zullen nagaan op' welke wijze dit ver bod kan worden opgeheven tegenover de Israëlitische gezinnen. iDi e annonce op1 de aanslag' biljetten. Naar de „Tel." verneemt heeft een der belastingadviesbureaux op zijn protest te gen de plaats van een annonce van een dergelijk kantoor op de aansligbiljetten der inkomstenbelasting, enz., het volgen de antwoord van den Minister van Fi nanciën ontvangen: „In antwoord op uw brief vau 4 Aug. 1.1. hel) ik de eer u mede te deelen, dat ik geen termen vind de uitreiking van de in dien brief bedoelde aanslagbil jetten niet te doen plaats hebben. Even min kan ik voldoen aan het tweede gedeelte van uw verzoek (plaatsing van een soortgelijke annonce. Red.), aan gezien advertenties van den onderwerpie- lijk-en aard niet meer op ambtelijke stuk ken betreffende de belastingen zullen worden opgenomen." Minister Coign. De heer II. Colijn heeft bericht gezon den in verband met zijn benoeming tot Minister vanFinancien te bedanken als als lid der Tweede Kamer. JBij Kon. besluit is opi zijn verzlqek aan den heer Klaas Allaart te Ritthem met ingang van 1 .Sept. a.s. eervol ont slag verleend als burgemeester. En zijg met ingang van heien bevorderd tot luitenant ter zee 2e- klasse de luitenants ter zee 3e klasse C. Moolenburgh, M. Schoo en A. de B,aoy; tot officier van den marine-stoomvaartdienst der 2de kl. <de officieren van den marine-stoomvaart dienst 3de klasse >N. J. O. Smit, P'. de Winter, en H. L. J. de Jong; en tot officier van administratie 2e klas de offi cieren der 3de kl. L. P. van Boven, .1. F. Staverman, O. Kerkmeijer en B. Krijger. Middelburg. De. rekening der gemeente over 1922 wijst in ontvang aan n MiwwïflimwttiJvwMtv ran-wfuw.i 'wawaï f:2.648.502.135 en in 'uitgaaf f'2.555.525.63, alzoo een batig: slot van f 92.976.505. In de opgave van den uitslag van den marktwedstrijd. meldden wij, dat de Oerepi'ijs toegekend aan dhr. A. Poppe clo medaille was van de federatie, dit is niet juist, dhr. Poppe kréég de verg. zi-lv. med. van „Eendracht maakt Macht". De medaille van de federatie kwam in het bezit van dhr, P. M. 'Tinbergen. Thans kunnen wij, ook de namen noe men van hen, die een eervolle vermelding zullen in ontvangst kunnen nemen. Voor reclame zijn het de heeren A. Sch'ui- lin-g; C, Lameijn; .T. Russener, Rotter dam; J. Torbijn; S. Kuijt, Amsterdam; L. J. Barseleij, Amsterdam. Voor etalage de heeren E. Wahl, Roermond; A. Stui ver, Amsterdam; J. C. Merk; Ph. Win- nek; C. J. v. d. Broek; Ph. Stibbe, 's Hertogenbosch. Voor versiering de hee ren A. Witmond, Amsterdam; H. Alberg; J. van Kerkvoort; C. A. Murk. De heeren, bij wier naam geen woonplaats is ge noemd, wonen te Middelburg. Vlissingen. Die vereeniging „Vlissingen Vooruit" zal op Vrijdag 31 Augustus een strandfeest gehouden, waaraan kin deren van 6 tot 13 jaar kunnen deel nemen, die des middags te één uur in optocht van het Bellamyp'ark zullen vertrekken. Op het programma komien verschillende spelen voor, als zandwer- ken, touwtrekken, verspringen, blokjej rapen, enz. D'es avonds wordt een con cert gegeven in de tent bij het strand, terwijl het feest wordt besloten met een vuurwerk op het strand, hetwelk om 10 uur zal worden ontstolken. De Provinciale schietwedstrijd van den Zeeuwschen Scherp'schuttersbond Pro Patria werd heden (Zaterdag)morgen in de Oude Vriendschap geopend bij monde van den burgemeester van Vlissingen, den heer G. A. van Woelderen. Rilland-Bath. Door het Centraal stem bureau is als opvolger van wijlen den heer J. Reijhhout aangewezen voor de loopende periode de heer O. Lobbezoo, voor den nieuwen raad de heer J. Deur- loo. Me eerste Jieett de benoeming niet aangenomen, de tweede, die thans zitting, s heeft, doch voor den nieuwen raad niet was herkozen, wiel. Kortgene. Bij het laatst gehouden exa men voor kommies der directe belastin- tingen en accijnzen te Arnhem slaagde dhr. J. Romeijnsen alhier, wien als stand plaats is aangewezen Lochh (L.) Oird-Vossemser; Alhier sloeg Woens dagmorgen bij een hevig onweer de blik sem in een schoorsteen van de woning van den veerman, zonder verder schade te berokkenen; bij den landbouwer Van der Riet werden twee- hoopen tarwe op het land getroffen, die verbrandden. St. Annaland. Door den heer J. Pol derman, den 28 Mei 1880 benoemd tot Ontv.-Griffier van het Waterschap St. An naland is tegen 1 November a.s. ontslag uit die betrekking aangevraagd. 9 Aug. j.l. mocht genoemde heer den dag her denken, waar hij vóór 45 jaar in functie was getreden als Secr.-Ontvanger van den Calamiteuzen Suz'annipölder. Hij1'z!al onder de verschillende polderambtenaren in Zeeland, wel tot .een der oudste in dienst jaren behooren. (M. Ct.) Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Voor den Indischen dienst is be stemd de heer AV;. J. A. M. Geleij'nse te Broek in Waterland. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Wapenvelde door H. A. de Geus te Veenendaal. Geref. Kerken. Beroepen te Nederhorst den Berg .T. Schelhaas, cand. te Hoogeveen. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Maarssen door M. Biesma te Groningen. Dr D. H. Th. Vollenhoven. Naar wij vernemen is de toestand van; dr D. II. Th. A'ollenhoven, pred. bij de Geref. Kerk te Den Haag, die thans met zijn gezin te Epe (Geld.) voor verder herstel van zijn gezondheid vertoeft, langzaam vooru itgaande, maar het zal nog ge- ruimen tijd duren eer hij zijn werkzaam heden* zal kunnen hervatten. (Vad.). Zondag 19 Aug, Ned. Herv. Kerk, Goes vm. ds. Homburg', nm. ds. de Vries (H. Doop), av. ds. Klompl vau Schore. AVilhelminadorp vm. ds. de Vries, nm. ds Homburg. 's Gravenpolder vm ds. Gen-etsen, nm. geen dienst. Geref. Kerken, lerseke, vm. en nm. ds Vonkenberg van Amersfoort. AVemeldinge, vm. en nm. ds Doekes vau' Nieuwdorp. Geslaagd te Utrecht voor het Fransch L.O. mej. L. Drost te Scheve- nin'gten. Ongelukken. Bij nader onder zoek is gebleken, dat in de Dinkel is verdronken de 61-jarige brieven- en tele grambesteller B. W. uit Enschede. Om trent de oorzaak van het ongeluk ver keert men nog in het onzekere. Het lijk was geheel gekleed. Rijwiel en hoed lagen op den oever. P. S., uit Stevensweert, die verleden Zaterdag het ongeluk had van het dak te vallen van een woning te Berkelaar is te Roermond overleden. Het lijk van den jongeman uit Purme- rend, welke Zondag j.l. bij het zwemmen tusschen Castricum en Egmond verdronk, is AVoensdagmiddag aan het strand te Castrieum aangespoeld. De brand, die te Staphorst woedde, heeft ook nog een menschenleven gekost: de vrouw van den landman D'unnink, die met brandwonden overdekt naar het ziekenhuis te Zwolle werd vervoerd, is daar overleden. Gisteravond is op het station Delft een1 dame tusschen het perron en de loop plank van den trein bekneld geraakt. Zij bekwam ernstige kneuzingen. De trein kwam ongeveer 20 minuten te laat te Rotterdam aan. Te Oostvoorne ging een vader met zijn twaalf-jarigen zoon een bad nemen. De knaap, eenige passen te ver zee ingaande, werd door den stroom in zee gesleurd de diepte in, zon der dat de vader iets ter redding van zijn kind doen kon. Gisteren is te Meerland de visscher G. bij het visschen in een wijk geraakt en verdronken. Nu de ove rweg wachters uitg-ezuini'gd worden. Kort gele den werd te Obdam een man op een hooihark bijna door een sneltrein HoornAlkmaar gegrepen. Dooi' krach tig remmen van den machinist bleef hier een menschenleven gespaard. Uit bezui nigingsoverwegingen is voor eenigen tijd de bediening der afsluitboomen in de kom van het dorp overgegaan naar het station. Oogenschijnlijk is alles volkomen in orde, doch men kan het verkeer op den weg uit het station niet gadeslaan, terwijl de boomen meestal veel te snel dalen. Dinsdagavond naderde nu een goe derentrein van de richting Hoorn, juist -toen de geheel met passagiers gevulde autobus AlkmaarOpmeer kwam aanrij den. Toen de chaffeur zich tusschen de afsluitboomen bevond, vielen deze en de bus was ingesloten. De trein naderde met volle vaart en had juist ruimte genoeg om rakelings langs het vehikel te schui ven.. Ons leger. Men schrijft uit Arn hem aan de „Avp."Het is hier en daar niet in orde met de handhaving der krijgstucht, n'en déplaise het onlangs op last van den minister van Oorlog' aan ieder kaderlid verstrekt verscherpte regle ment van krijgstucht. Niet alleen bij' de Harskamp', maar ook bij' die te Arnheml (8e reg'. inf.) gelijkt het veel op de tucht van onze kranige schutterij van wel eer. Ons zijtn thans gevallen bekend, waaruit duidelijk^ blijkt, dat de manschapi- pen zich lijdelijk verz'etten tegjen de door het kader gegeven orders. Zoo' marcheer de dezer dagien een colonne naar de Kemp'erheide tot het houden van schiet oefeningen. Gedurende den marsch ver lieten op- een gegeven oogenblik een groot deel der manschappen het gelid, ondanks het verbod van den bevelvoe- renden hoofdofficier. Ook de ingedeel de officieren het meerendeel bestond uit reserve-officieren voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen Waren niet bij machte de» overtreders te bewegen, hun plaatsen weer in te nemen. Er wa ren zelfs res.-officieren, die het gedrag der manschappen niet afkeurden! Gedu rende den marsch en ook op de heide bleef het luidruchtig'. Ten slotte werd door de commandanten de tactiek gevolgd, de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1