•tukken. Ü8UW8. Openbare Verkoopingesi en Ver- Aanbestedingen. Land- en Tuinijouw. i der Redactie.) ■school-personeel. ;it, dat de onder en ,van beneden 7 sn te ''leeren, niet a van ons land iden, die zij' voor odig hebben. Wel jewaarscholen of ijha alle gediplo- ijlstaan in haar da- ien alle voor-op^ haar arbeid zoo o>ot zij'n, dat die ;he en praktische m, naar behooren Zou met' name ogische begrippen }p den gang van ssen? ien in de vorige maal eenige per- e richting samen :n, en als resultaat :rd een plan ge- ;ener vereeniging, ing zal ter hand r dat slechts kan als veler steun Dan zal te Vlis- kt kunnen worden ongeveer 10 les gegeven en waarbij le behoeften ook .rscholen. Het be- zal personen om- pirovincie, want 't hting moeten wor- i, vereenigingén, ïsp. f 25, f 15 en n lid te worden; vördt begunstiger, dat in den tegen- >oveel wordt ge- malaise gesproken als men maar wil ig te stout zijn? net den tijd: wie heeft, heeft nog voor werk, dal an- van zich afschui- bijzonder druk te iet huil tijd geen est benarde tijden wat nu nog door (vaardigheid onze Zouden we samen kunnen beginnen lezleres, niet wat if eens een brief- een naamkaartje :n hij zal u een statuten doen toe- 0. WEEDA. agenaarstr. D 81. ,s '23. Te Amsterdam is ;en verdronken. irlee bij het elec- beiders ernstig ge- eider E. reeds is Egmond en Cas- ;e jongen bij het Te Buinen is het bij een bocht door sn gedood. Te 70-jarige ^gehuwde, en te water ger;iakt| rieden. Te Har- an een wagen met aden. Het kindje de stoomtram een l, is overleden. op het stations-i. waluwe de wissel* en rangeermachin» len. Hem is in heb het been afgezet, ternacht is afge- V. te West-IJssel- lewoners, die geen et gewekt, zoo was geweest. De oor- hooi, dat lag gen welke geheel uit- wde woonhuis kon oor hooibroei is te mderij uitgebrand, gelegen woning. em brandden twee in E. en den A.j, door het roekeloos igaret. Te Veld- an den landbouwer gebrand. I e lu k ,in Z u i d - eluk, waarvan wij rig een en ander r bij de Napoleons- at de weg omhoog den Berjou, terwijl u\ een rots op een nschrift staat, waar ?en, hoe gevaarlijk l gaat spoedig over waar de weg in de e borstwering langs ;en lengte van zes ■ukt. De steile hel- irstwering naar de ot op een afstand an den weg geen ichadiging, hetgeen auto als het ware/ beeft in de; ruimte ige wijze wordt het linisten vol toewij- moeilijkheden zijn n weerszijden van ich de rotsen lood recht omhoog, aan den eenen kant tot een hoogte van Ï20 meter, aan den anderen kant tot een hoogte van 80 M. Volgens den geredde, den heer Knijper, die volkomen tijdens het ongeluk bij ken nis was gebleven, heeft zich de ramp als volgt toegedragen: Toen de chauffeur bemerkte, dat de stuurinrichting weigerde en hij het voertuig niet meer tot stilstand kon brengen, botste bij met den auto tegen de steenen borstwering op. Een gedeelte daarvan werd weggeslagen, zoo dat voor de autocar de afgrond open lag. Het voertuig stortte in den ravijn, waarin de Gave van Pau als een bergstroom van bijna ongelooflijke kracht met ge weldige snelheid stroomt. De gevonden lijken zijn van degenen, die de rivier naar een meer toegankelijke plaats had meegevoerd. Toen men met behulp van verrekijkers een levende bemerkte, hebben alpinisten boven allen lof verbeven pogingen aange wend, om in den ravijn af te dalen. Tegen middernacht slaagden de electricien Hour- cadet van Luz en Blavet van Lourdes •er in om met den levende verbinding te krijgen, maar hij meende niet vervoerd te kunnen worden en dacht ernstig ge wond te zijn. Men gaf hem rum en moe digde hem aan, om tot het aanbreken van den dag geduld te hebben. Den vol genden dag eerst, na 22 uur van beang stigend en beklemmend wachten boven op de rots, wist men den levende door middel van een hangmat en touwen uit de ravijn omhoog en naar buiten in veilig--> heid te brengen. Hij weende van geluk. De omgekomen dames Van 'der Waal uit Rotterdam, zijn zaalchefs van den Gemeentelijken Telefoondienst. Het bericht van het ongeval werd daar gistermorgen met groote verslagenheid ontvangen. Het telegram, dat de eenig overlevende de heer Kuijpers aan zijn zwager le Haar lem heeft gestuurd, luidde vertaald: „De geheele club omgekomen bij auto-ongeluk. Ik alleen overlevend. Gezondheid goed." Daar alleen de heer Knijpers het adres van zijn zwager kon weten, staat wel vast, dat hij volkomen helder Van geest was. Door tusscbenkomst van liet Minis terie van Buitenlandsclie Zaken vernam de familie, dat de toestand van den heer Kuijpers bevredigend is. Vermoedelijk Heeft hij één been gebroken en drie ribben gekneusd-. Een van de beide dames, die niet tot het gezelschap behoorde, docli zich later bij den auto-tocht aansloot en ook omi- gekomen is, was mej. Stalenberg uit 's-Hertogenbosch. De heer - Knijpers heeft zelf ook het hoofdbestuur van de Nederlandsche Reis- vereeniging te 's-Gravenhage telegrafisch van de ramp in kennis gesteld. Hij ver zocht een koerier naar de plaats des on- heils te zenden. Men kan zich de ont steltenis voorstellen, die de ontvangst van deze tijding ten bureele der reisvereeni- ging veroorzaakte. De directeur van het Centraal Bureau der N. R. V. had gisteren dan -ook een zware taak te vervullen, want onophoudelijk ging de telefoon en werd door familieleden of kennissen van de deelnemers der betrokken reisclub, om nadere inlichtingen verzocht. Voorzichtig moesten deze dan op de droevige tijding worden voorbereid. Hoop kon men de aanvragers niet laten. De Fransclie pers schryft, dat de auto met een normale snelheid gereden heeft. De reizigers genoten van het prachtige uitzicht op de Gave. De chauffeur, die de bewuste oude vrouw midden op den weg zag loopen, gaf herhaalde hoom- signalen. Toen de vrouw niet uitweek, maakte de chauffeur de zwenking met het reeds bekende noodlotttge gevolg. De vrouw, die de indirecte oorzaak van de catastrophe was, heeft als een wan hopige om hnlp geschreeuwd en in minder dan geen tijd was hulp ter plaatse. De eerste helpers zijn over duizend hinder nissen naar beneden geklauterd. Helaas konden zij geen liulp meer verschaffen. Een enkele reiziger moet nog geademd hebben, docli het transport was hopeloos. De heer Hourcadet, een der moedige redders, is 23 jaar oud en electricien te Esquièze-Sère. Hij liet zich om ongeveer zes uur in den namiddag aan een '300 M. lang koord in den afgrond zakken en onderzocht toen de plaats des onheils> Den heer M. Kuijpers kou hjj! toen niet naar boven brengen, maar hij gaf hem, zooals gemeld, rhum te drinken. 'tWas negen uur 's avonds, toen de jonge redder zich op liet liijschen. Men mag aannemen, dat de doodstrijd der ongelukkige slachtoffers zéér kort is geweest. De lichamen der ongelukkiger* Z1jn door het enorme gewicht van de auto op afschuwelijke wijze verminkt. De heer De Klerk, die docent in de riansclie taal te Dordrecht is, bereikte; den leeftijd van 48 jaren. Hij laat een, vrouw en twee jonge kinderen na. ip.. Diefstallen, in badkoetsen Wnsdagmiddag is op het terrein van de Mij zeebad Scheveningen aangehouden de dö-jarige handelsreiziger S. uit Alkmaar, 16 j1-0^ zou heDben schuldig gemaakt aan diefstal van 10 bankbiljetten van 10 gulden uit een badkoets. Reeds een maand lang waren twee rechercheurs daar ge detacheerd om de herhaalde malen voor komende diefstallen tegen te gaan. Zij waren er tot nogtoe niet in geslaagd!, n dader te pakken te krijgen. Dit was aan ook zeer moeilijk, omdat het v^ak oorkomt, dat iemand de badkoets van 7^^ 'n'00PG om deze te spreken, bos L stee<is aan misdrijf kan worden g acht. Een badknecht vestigde Dinsdag ^acht °P den aangehoudene, die P het strand lag op het terrein van de Mntiebaden. Plotseling stond hij op en P bij in een koets van de zeebaden) Toen' hij terug kwam, hield een der re chercheurs hem aan. Hij beweerde, dat dit zijn koets was, en wierp ten bewijze daarvan een ring van zijn vinger op het tafeltje. De recheurcheur vertrouwde het zaakje niet, temeer daar er een bankbiljet uit de broekzak van S. viel. Hij fouilleerde hem en vond spoedig de andere biljetten. Dadelijk werd een huiszoeking te Alkmaar gehouden. Daar werden in een lade van het schrijfbureau vier ledige portefeuilles gevonden. Om half een ongeveer werd S. aangehouden en om 1 uur 'deed de heer R. V. aangifte, dat uit zijn badkoets gestolen was een portemonnaie inhou dende f 10, een stoomtramkaart S. S. en een lips-sleutel. De 10 biljetten van 10 gulden door S. .gestolen, behoorden toe aan mr C. van W., Schijndoode. In een der zieken huizen van Balderton (Engeland) heeft men een ernstige vergissing begaan. Een vader ontving de tijding, dat zijn zoon aan diphteritis was overleden, doch niet lang daarna kreeg hij de boodschap, dat zijn kind nog leefde. Het geval had zich als volgt toegedragen: De dood was ge constateerd en men had den knaap na de gewone anti-toxine behandeling naar de doodenzaal overgebracht. Men bemerkte wel geen ademhaling meer, doch de zieke was slechts buiten bewustzijn. Een der verpleegsters bad de doodstijding aan den vader overgebracht, maar toen zij terug keerde, bemerkte zij, dat het lichaam wederom adem haalde. In plaats van toen terstond den vader te waarschuwen, bleef zij, tot de knaap weer geheel bij kennis was gekomen. Inbreker gesnapt. Toen de landbouwer E. H. te Baarn met zijn vrouw uit was, brak iemand in. IT. vond bij zijn thuiskomst alle laden en kasten geopend en het heele huis overhoop. Den inbreker vond hij bovendien in de bedstee! Deze snuiter wist echter te ontsnappen waarbij H. hem nog eenige schoten achterna zond. Per fiets ijlde dei inbreker voort in de richting Spakenburg, waar hij bandenpech kreeg. Daar vatte dan ook de door H. georganiseerde klopjacht hem bij den kraag. Hij werd overgeleverd aan den Off. van Justitie, nadat gebleken was, bij fouil leering, dat hij alleen de spaarduitjes der kinderen had buit gemaakt. I Onweer. Gistermorgen is te Klun- j dert de bliksem geslagen in de landbouw- j schuur van C. V. De schuur met inhoud j verbrandde; twee paarden kwamen in 'de vlammen om, een derde paard kreeg ern- j stige brandwonden en is afgemaakt. Het huis is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Eist is de bliksem geslagen in de hofstede, bewoond door D. Er kon niets worden gered; ook een honderd kippen, een hond en vijf zware varkens zijn verbrand. Verder is daar de bliksem geslagen in de woning van H. S. Ook hieruit kon nagenoeg niets worden gered. Te Geldermalsen is gisteren de bliksem geslagen-in den hooiberg van den landbouwer V. Berg en oogst werden een prooi van de vlammen. De landbouwers woning bleef behouden. Verzekering dekt de schade. Deberooving b ij Loos du in en Thans is het de politie te Den Haag gelukt aan te houden den metselaar 'W. P. K. aldaar, die verdacht wordt, in den nacht van 3 op> 4 Augustus een collega op den Haagweg onder Loosduinen in vereeniging met twee andere personen met een steen op bet hoofd geslagen te hebben om hem daarna te beröoven van een portefeuille, inhoudende f 140., Oplichting door een Russi sch en baron? Aangifte is gedaan bij de politie door den kamerverhuurder J. M. R., te Den Haag van oplichting en valschheid in geschrifte, hetgeen gepleegd zou zijn door baron R. v. S., oud-kapitein van den Russischen legerstaf, ten tijde van het Tsaristisch bewind. Deze zou een valsche chèque van 10 pond sterling ter betaling hebben afgegeven. Ook door iden heer T. aldaar, is aangifte gedaan van oplichting van 10 gulden gepleegd door dezen baron. Gepakt. Te Dinxperlo heeft de militaire politie twee Belgische soldaten aangehouden, die het bezettingsleger in het Roergebied waren ontvlucht. In de bosschen van Gorsel is een naaktlooper aangehouden, die vrouwen en meisjes lastig viel. De moord te Hardenberg.D'e moord te Ambt Hardenberg, waarvan wij melding maakten, heeft zich volgens de „Tel." als volgt toegedragen: Jan Kik kert, die voor twee maanden in het hu welijk was getreden met de weduwe Kroese had voortdurend oneenigheid met zijn vrouw en zijn stiefzoon Jan Kroese. De ruzies ontstonden in hoofdzaak, doordat deze stiefzoon zeer weinig verdiende en nog al veel noodig had. Ook Zaterdag was er oneenigheid gewieest. Kikkert liep daarom het huis uit en kwam eerst Maan dagmiddag in half beschonken toestand thuis. Hij- wilde een varken, dat hij vol gens zijn zeggen, eenigen tijd geleden van z-ijn eigen geld gekocht had, mede- nemen. Naar aanleiding hiervan ontstond weer twist tusschen Kikkert en zijn stief zoon. Die-ze haalde een ijzeren stang uit het huis en gaf zijn stiefvader daarmee eenige hevige slagen in den nek. Kikkert slaakte eenige gillen en viel toen dood neer. Zijn vrouw, die bij cTe vechtpartij! tegenwoordig was, deed geen enkele po ging haar man te redden. De buurman, zekere Hertog, die in de nabijheid aan het turfmaken was en alles gezien had, had nog moeite gedaan den jongen van zijn plan af te houden echter zonder succes. Nadat de jongen den moord had gepleegd, liep hij' naar Hertog en zeide: „Ziezoo -hij js er geweest. Hij is zoo dood als een pier!" Daarna ging hij zich zelf aanmelden bij den rijksveldwachter Deze heeft hem naar de gevangenis te Zwolle overgebracht. Geslaagd voor officiersexamen aan den hoofdcursus te Kampen infanterie In- dië, 'dhr P, v. Reveren uit Domburg. BAYONNE. De Nederlandsche consul, de heer Cabire, van hier is te Luz St. Sauveur aangekomen en heeft opdracht gegeven tot het houden van een lijk dienst voor de slachtoffers, welke heden -heeft plaats gevonden. Die lijken werden voor het gemeentehuis geplaatst. Die heer Bouffard, de prefect van het departement des Hautes Pyrenees, voerde het wooird namens de Fransche regeering, de heer Laborde, burgemeester van Luz St. Sau veur, namens de gemeente, en de heer Cabire, de Nederlandsche consul te* Eayonne, uit naam van de Nederlandsche regeering. Daarna werden de lijken per vracht auto naar Lourdes overgebracht, waar /.ij begraven zullen worden. Nog wordt gemeld: De lieden, die tot berging van de lijken uitgegaan waren, ontdekten, vastgehaakt aan den auto, in de bedding van den stroom het lijk van een vrouw en 10 M. verder dat van vier andere vrouwen. Die onder-prefect van Argeles liet twee vlotten maken om den str-o-qm oip> te varen en de laatste lijken te bergen, daar men de afdaling langs een lijn te gevaarlijk achtte. Onder de slachtoffers bevinden zich katholieken zoowel als protestanten. AMSTERDAM. V.D'. Behalve de vooral, der Ned. Reisvereeniging is ook het be stuurslid dhr Lefebre naar Zuid-Frankrijk vertrokken ter regeling van de begrafe nis der slachtoffers van het auto-ongeluk Thans zijn op 3 na alle lijken gevonden. HOEK VAN HOLLAND. V.D. In den Waterweg is opgehaald het lijk van een 30-jarigen Duitschen matroos, die Zon dag van een sleepboot overboord is ge- gevallen en verdronken, BREDA. V.D. Bij een twist ten huize van zijn vader loste de 19-jarige J. eenige revolverschoten op zijn vader. Het slacht offer bekwam schotwonden in borst, en heup. Zijn toestand is niet levensgevaar lijk. De dader is in verzekerde bewa ring gesteld. STAPHORST. V.D. Bij een hevig onweeu sloeg hedenmorgen vier uur de bliksemt in de boerderij van H. Dunnink. Deze) boerderij en twee aangrenzende hofsteden) gingen in vlammen op. De geheele oogst» en eenig vee ging verloren. De vrouw van D. werd met veel moeite gered en bekwam ernstige brandwonden, zoodat zij) in ernstigen toestand naar het ziekenhuis- te Zwolle werd vervoerd. SOFIA. V.D. De krijgsraad veroordeel de vier ministers uit het vroegere ka- binet-Stamboelinski ter dood, twee tot levenslange en 3 tot 5 jaar gevangenis straf. CREFELD. V.D. Door de politie zijn drie auto's aangehouden, waarin manufac turen voor een waarde van 5 miljard werden vervoerd. BERLIJN. V.D. Sinds gisteren is de j' toestand in de in staat van beleg ver- klaarde gebieden weer verergerd. Er ko- j men uit de provincie veel berichten van brandstichtingen en plunderingen. Wisselkoersen. Amsterdam, 16 Aug. 1.45 uur. Berlijn 7585 per miljoen. Brussel 11.4011.50. Parijs 13.85—13.95. 1 Londen 11.603/4—11.61VL Dollar 2.541/4—2.54V2. I Weenen 0.350.36. 17 Sint Laurens, beestiaal, Hioolen. 17 Wiemeldinge, oppervruchten, Kram. 17 Goes, appelen, peren, noten, Pilaar. 17 O. en Wi. Souburg;, veldvruchten, aardappelen enz., v. d. Harst. 17 Fruitberg, kleine bruine boonen, Hjoolen. 18 Nieuw en Sint Joosland, manufactu ren, Rosier en Vervaat. 20 Westkapelle, huis, inboedel en Vruch ten, v. d. Harst. 20 Kapelle, oppervruchten, v. Dissel. 21 Goes, beestiaal, de Wilde en Heijboer. 21 Domburg, manufacturen, Rosier en Vervaat. 23 Middelburg, huis, v. d. Harst. ;23 Middelburg, bouw- en weiland, Blau- pot ten Cate. 2431 Biervliet, hofstede, Mijs. 24 Kloetinge, kap. boereninspan, van Dissel. 24 Biggekerke, meubilair, Loeff. 28 Goes, oppervruchten, van Dissel. 29 N. en St. Joosland, landbouwers- inspan, Loeff en Hioolen. 29 Vlissingen, weiland, Paap. Baarland, hofstede, bouwland, dijken, veerhuis, schaapskooi, Neervoort. Nieuwdorp, huis, bouwland, inboedel, van Cleef. Sept. 1 's Gravenpolder, boomvruchten, Neer- vooit. 5 Middelburg, gerechtelijk, het café Rot terdam. 10 Ierseke, huis, Pilaar. 19 Souburg, inspan, Blaupot ten Cate. Vlissingen, Grand Hotel, Paap. j Oct. Kruiningen, kapitale hofstede, Pilaar. Aug. '22 Middelburg, Prov. bestuur, makenen inhangen paar houten buitenebdeu- ren, Westsluis Hansweert, enz. Ra ming f 11.600. Zie St.crt. van 31 Juli 1923. 22 Middelburg, Gedep. Staten, verbree ding steigerdam Wolfaartsdijksche Veer, enz. Raming f 15300. Paardenfokkerij. Wij vernemen, dat het Stamboek van het Nederla.nd.sch Trekpaard gezamenlijk met de nationale vereeniging tot bevor dering der paardenfokkerij den vierden September in den namiddag een demon stratie zal houden o-p het Malieveld in Ben Haag. Naast de vertooning van de paarden in den ring, waarbij de deelname 'groot is, zullen provinciale attracties plaats hebben. Deze worden uitgevoerd door de drie Zuidelijke provincies en het publiek zal kunnen genieten van de ty pische provinciale kleederdrachten en het zal stellig de moeite waard zijn er heen te gaan. H.M. de Koningin heeft bericht voornemens te zijn hieraan een bezoek te brengen. Zooals bekend, zal ,5 en 6 Sep tember de groote gezamenlijke tentoon stelling worden gehouden van het'Neder landsch Trekpaardenstamboek en het Ne, derlandsch Rundveestamboak. Het ligt in het voornemen, dat de demonstratie yan de oogstwagens op 5 en 6 September zal herhaald worden. Het geheel belooft schit terend te worden, De oogst in het Oosten. 1 Van -de Oostelijke zandgronden wordt geschreven. Zelden, is het uiaaien en oogsten van de rogge, het brood koren onzer Oostelijke zandgronden, zoo goed en zoo snel verloopen als dit jaar. Met geringe moeite werden de gemaaide gar ven droog voor den oogst en ook het maaien verliep onder vrij gunstige weers gesteldheid, Toch was het maaien op heel wat akkers geen gemakkelijk werk. Door de geweldige stortbuien van voorgaande weken lagen heel wat halmen plat op den grond, waar doorheen het onkruid welig tierde. Op deze velden zal de oogst dan ook wel tegenvallen. Maar voor 't overige overtreffen èn stroo èn zaad-opbrengst de verwachtingen. Vooral de halmen heb ben een buitengewone lengte en stevig heid. Ook de oogst van haver en gerst is in vollen gang. Deze gewassen leveren over het algemeen een flink beschot. Veel minder gunstig is de opbrengst van de aardappelen. Vooral de latere soorten vallen zeer tegen. Ook het z.g. doorgroeien der knollen komt reeds o-p onderscheiden akkers voor. De boonen- oogst kan wel grootendeels als mislukt worden beschouwd. In heel gunstige ge vallen begint dit gewas te bloeien, ter wijl nog heel wat boonenvelden een so ber product vertoonen. De wei- en hooilanden zien er weer prachtig uit. Het tweede gewas der hooi landen geeft zeer zeker een goeden oogst. En de weilanden bieden algemeen een overvloed van voedsel aan het vee. Dit verkeert dan ook in uitstekende conditie 'en stijgt me-t den dag in prijs. De moes tuinen leveren over het algemeen een treurig beeld. Aan de verschillende tafel groenten is groote behoefte en de aan voer van elders is in deze streken ook al zeer gering, terwijl het aangevoerde van zeer inférieure kwaliteit is. De fruit oogst zal zeer tegenvallen, te meer, omdat de halfrijpe vruchten in groote massa's afvallen. Zuid-Afrika en emigratie daarheen. In „Het Platteland", orgaan van den G'hr. Boeren- en Tuindersbond, geeft de bekende schrijver, L. Penning, die onlangs Zuid-Afrika bezocht, de volgende schets: Voor mij ligt een foto;. Er staan drie jongelingen op, allen in de twintig. Op den achtergrond bevindt zich een have- looze woning. Het is hun verblijf. Zij1 hebben die woning gehuurd en een brok' land van duizend morgens er bij/ Zij' zul len nu gaan boeren, ver van hun vader land: in een gebied, waar de zion, difel in het Oosten opgaat, door het Noorden heen het Westen zoeltt. Het is Zuid-Afrika; het is Transvaal. En deze foto is genomen toen zij hun boerderij begonnen, zoo ongeveer 40 jaar geleden. Ik wil de namen noemen dezer drie personen; misschien wekken die namen hier en daar, bij de oudere lezers nog een echo. Het zijn Oosterhuis (Groningen) Pieter Schuurman (Haarlemmermeer) en Gerrit Penning (Gorkum). De laatste is mijn broeder. Deze drie jonge mannen hebben in Transvaal harde jaren gekend. Droog brood eten en zwarte koffie drinken daar hebben ze van weten te praten. Dioch het waren mannen van stavast, met 'een onbuigzamen moed, palstaanders. Zij- ver gaten de moeite en de ellende van het heden om de toekomst. De plagen des lands gingen hen niet voorbij; droogte en hagel, runderpest en sprinkhanen troffen hen. En in den groo- ten boerenoorlog hingen z;ij de Mauser over den schouder om mee te strijden aan de zijde van vrijheid en recht Die verschrikkelijke oorlog ging als een vernielende wervelwind over het land, en zij kregen er ruimschoots hun aandeel in. i 1 Toch niet versagenvolhoudenZij waren helden van den arbeid en God kroonde hun vlijt. Het was in het vorig jaar, dat ik zei tot mijn vrouw: „Het wordt zoo zachtjes aan wel eens tijd, dat ik mijln broeders Gerrit en Arie opzoek." Zij vond het ook. Het was veertig jaar geleden, dat ik Gerrit op een mistigen morger. te Rotterdam aan boord had ge bracht inderdaadhet werd zachtjes aar. wel tijd, want ik had hem nooit weer gezien. Arie was nu reeds 38 jaar in Transvaal hij was landmeter en had de familie in Nederland in 1896 bezocht. Hij zou een half jaar blijven, maar vertrok reeds na zes a acht weken. 'tWas hem hier te benauwd zei hij. Ik begreep het niet, want het was zo mer en de ramen stonden wijd open. „Gjj zult het nooit begrijpen", was zijn antwoord; „daarvoor moet ge eerst in Afrika zijn geweest met zijn wijde, wijde horizonten". Zoc> zou ik dan de reis naar Zuid-Afri ka doen. Ik kon het aangename met het nuttige vereenigen, en er een studiereis van maken. 1 Doch toen ik zooi vertrekken was het hart van mijn vrouw en van mijn kinde ren toch bezwaard. „O dag der vreugde!" zei mijn vrouw: „als ge weer in gezondheid terug zijt!" „Wel", was mijn vroolijk antwoord: „het is' beter, dat ge zoo spreekt, dan dat ge bij mijn terugkomst zoudt zeggen: „O dag der smart! Daar heb je hem weer!" Dioch achter mijn vroolijkheid schuilde toch een diepen ernst. God had mijn weg gebaand; Hij- zou mij veilig leiden over de groote wateren, en ik wist, dat er veel voor mij werd gebeden. Ik reisde met de Holland-Zuid-Afrikalijn Dat kon niet anders en mocht niet an ders. Het is de drijvend© brug tusschen Holland en Hollandsch Zuid-Afrika, en het is een nationale plicht, die stoomvaart lijn zooveel mogelijk te steunen. Ik 'heb er ook geen spijt van gehad. Het eten was meer dan overvloedig; de be manning was vriendelijk en welwillend; en dit schip, de „Randfontein", was nog een stuk vaderland. Eie 'zee was rustig en kalm. Noch op de heen- ,noch op de terugreis heb ik een spoor van zeeziekte gevoeld, en toen de Tafelberg majestueus boven den wijden horizont van den oceaan oprees, verstond ik, waarom voor ©en kleine drie eeuwen dje pientere dokter uit Wlijk-bij-Eiuurstede die Jan Anthonie 'van Riebeelc recht op dien Tafelberg aanstevende, en er een Nederlandsche kolonie stichtte. Zoo kwam ik te Kaapstad, na eeif zeereis van 28 dagen. Er waren nog zoo ongeveer twee etmalen sporens mee ge moeid, voordat ik mijn broeders kon be reiken. 1 Eie plek, waar ik mijn broeder Gerrit ontmoette, zal ik nooit vergeten. Het was dicht bij een bergbeek; drie zware klip- steenen lagen er. En zijn vrouw, mijn schoonzuster, die ik nog nooit had ge zien, v/as bij hem. Zijn hart was ontroerd, en het mijne ook. „Ou-boet", zei hij!: „nou zal die bloed praat". R Hij was geheel een Afrikaner gewor den. „Er is veel gebeurd", zei ik: „sinds wij te Rotterdam afscheid namen". „B-aie veul", was ziijn antwoord: „het zijn veertig jaar, ou-boet!" En z'ijn oogen werden vochtig. Nu kom ik op die photo terug. Ik heb alle drie personen bezocht. Ze zijn groot vaders thans; ze zijn eigenaars van groo te boerenplaatsen, die vrij en onbelast zijn, staan met eere bekend bij de Afri- kaansche Boeren, en geven een goed ge rucht van het vaderland, vanwaar zij' zijn gekomen. 1 Ik reed in de au,to van mijn broeder door de wijde? grasvelden van het Hooge- veld en vroeg: „Wat geschiedt er met dit gras?" „Het wordt afgestookt", was zijn ant woord. „Wiaarom wordt er geen hooi van ge maakt? Of waarom wordt dit weiland niet tot mieliesland (maisland) bestemd?" „Omdat die hande ontbreek, om die lande te bewerk". Zoo waren wij! ineens op het punt -der emigratie aangeland. „Gerrit", zei ik: „waarom heb jij1 de menschen in Nederland nooit aangeraden naar hier te komen?" „Omdat ik nie die verantwoordelijkheid wil dra nie", was ziij'n antwoord. „Ik 'heb tal van Hollanders in dit land ontmoet", hernam ik: „en allen maken 't goed. Toch raden zij in 't algemeen nie mand aan om over te komen". „ik zeg jou, ou-boet, dat het hier een wonder land is, vol tegenstellingen. En nie alle hout is timmerhout nie. Het boe ren jn dit land is heel wat anders dan in Holland". En terwijl een glimlach over zijn ge bruind gelaat ging, voegde hij! er aan toe: „Hier is ook menschen, die denk: Veul varkens maak die spoeling dun". Ik durf van de redactie geen meerdere ruimte te vragen, en daarom kan ik over de landverhuizing naar Zuid-Afrika: het voor en 't tegen, de licht- en schaduw zijden in deze schets slechts wéinig meer zeggen. Er is ruimte m Zuid-Afrika voor de boerenzonen van Nederland, doch de emigratie is als een teere plant, die met groote voorzichtigheid moet worden be handeld. Ik ken voorbeelden van Neder landsche boeren, met kapitaal, die naai Zuid-Afrika trokken, in verkeerde handen vielen, en hun al te groot vertrouwen duur hebben moeten bek'oopen. Ik heb met tal van Afrikaansche boe ren over de emigratie gesproken; ik heb er met generaal Hertzog over gesproken. 'I I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3