267 Donderdag; 16 Augustus 11123 37e Jaargang Buitenland. IN DEN MAALSTROOM, FEUILLETON," Ve Zeeuw Een Italiaansch journalist, Louis Barzini, heeft met pirins Borghes door deze woestijn in een auto- een tqcht gemaakt, waarvan hij een uitvoerig relaas heeft te boek gesteld. Via de „Nieuwe Courant" dealen wte hiervan een en ander mee. De eerste halte was de bron Pang- Kian, waar zich een telegraafkantoor be vindt, 300 K.M. van Ralgau en 800 K.M. van Urg!a, de hoofdstad van Mongolië, gelegen. Bit kantoor wordt bewoond door vier Chineezen en een Mongool, die met 't onderhoud der telegraaflijn belast zij!n. Slechts één hunner is steeds in 't kan toor. Deze man was echt verheugd, toea de beide reizigers uitstapten. De een zaamheid van iemand, die in een vesting;- cel zit, is niet zbo vreeselijk als de toe Stand van dezen Chineezen kanloor- houder. De reizigers hadden een tele gram, dat het eerste bleek te zijn sinds de oprichting van 't kantoor, zes jaar ge leden. Doordat de afstanden te groot zijn, zijn er tusschenstations noodig, en dit was er een van. De reizigers vertelden nu van den tocht door de woestijn. Hoe verder wij trokken, des te kaler, somberder en droeviger werd het land. Nu eens was het vlak en effen, dan we der sterk geaccidenteerd; een tijdlang reden wij door kristallijnen zand, dat in de zon fonkelde, en even later staven wij voort '-over een leisteenachtiglen bo dem van de kleur van geperste leem. Nerg'ens een levend wezen te bekennen, behalve kleine, korte hagedissen, wier kleur zóó volkomen gelijk was aan die van den grond, dat zij onzichtbaar waren, wanneer zij' zich niet bewogen. Men had hen voor nietige brakstukjes van den bo dem kunnen houden, die plotseling leven hadden gekregen en voor de wielen van onze aivtomabiel vluchtten. Die uren verliepen in doodelijke een tonigheid. De lucht was onbewegelijk, en met welbehagen snoven wij het ver- frisschende briesje op, dat de snelle vaart ons in het gezicht dreef. Zonder overgang geraakten wij uit de koelte van den ochtend in een waarlijk tropische hitte. Wij konden een zonderling' ver schijnsel waarnemen; zoolang de zon gloeide was de schaduw koud. Wij had den de gewaarwording van iemand die zich 's winters bij den gloed van een haard verwarmt aan de zijde die naar het vuur is toegekeerd, verschroeit hij bijna, terwijl hij aan de andere rilt van koude. De hemel was van onverbiddelijke klaarheid, zóó doorzichtig, dat wij ons in de afstanden bedrogen: wij' zagen alles veel dichterbij, dan het in werkelijkheid was. De horizont scheen altijd op een afstand van eenige kilometers te liggen, maar wij reden uren lang, eer wij bodem verheffingen bereikten, die wij op groaten afstand aan den uitersten rand eener heu velreeks hadden gezien. Deze doorzichtigheid was een gevolg van hel. absolute gebrek aan waterdamp in de lucht. Die droogheid der lucht be klemde ons de borst, prikkelde onze slijm vliezen, maakte o-nzle ademhaling van mi nuut tot minuut benauwder. Onze huid was als verdord van koorts, wij' misten de heilzame werking eener transpiratie, die door verdamping de hitte tempert. Daardoor voelden wij de zon zlóó vree selijk op gelaat en handen schroeien, dat wij het gevoel hadden als bevonden wij ons in het brandpunt van een reus achtige lens. Wij begrepen thans, waarom de karavanen niet overdag: op marsch zijn. Maar wij konden noch wilden halt houden. Onze eenige verlichting lag in de snelheid. Wij vonden slechts één br-on. Tegen- 10 uur reden wij over een glooiend ter rein. Die bodem was met een witte zo-ut- korst bedekt. Op menige plaats herin nerde hij ine aan de Doode Zee, maar zonder het groen van den' Jordaan. Wij' gingen over een dood land. Het gruwelijkste gedeelte der wOestij'n is ongeveer 60 kilometer lang. De ka ravanen po-gen dit in een enkelen marsch af te leggen. Aan de laatste bron vullen zij leeren zakken en vaten met water, en zoo-dra de sterren aan den hemel verschijnen, breken ze op. Hun weg wordt aangeduid door een eindelooze reeks kne- |kels. Geraamten van kameelen, van muil dieren, van ossen, van piaarden, liggten over de geheele karavaanstraat heen ver strooid, maar in de woestijh vertoont zich dit spoor van den dood bijna onaf gebroken in alle richtingen. Vaak verrast de storm de moeizaam dqor het zand trekkende dieren, drijft hen in de door het opwervelende zand ontstane duister nis uiteen, dwingt hen halt te houden en doodt hen dan. Alle zieke, moede en afgematte dieren zijn dan onherroepe lijk gedoemd te sterven. Het is het ge bied van den dood. Weldra bevonden wij ons in het middel punt. van dit erg|ste gedeelte der woestijn. De beide uiterste karavaanhalteu ken merken zich door een groot aantal obos. De oho is het altaar der Mang-oolsche nomaden. Naar mate de dag voortschreed, nam de hitte toe. De zon, die ons ter rechter zijde, toen in den rug had gebrand, begon -ons nu meer aan de linkerzijde te pijnigen. B-ij het vertrek van Peking ,had ik den kurken helm versmaad, waar mede prins Borghese zich had gewapend, en ik trotseerde de gloeihitte der woestijn Gobi slechts onder "de bescheiden be dekking van een panamahoed, waar van de rand door de snelheid onzer vaart tegen mijn voorhoofd opsloeg, waar door mijn gelaat voortdurend aan de verzengende stralen der zón was bloot gesteld. In enkele uren veranderde de zon ons in groteske maskers, en ik was helaas het meest grotesk. Onze gezichten namen een donkerro-od-e kleur aan, zwol len op en werden zóó pijnlijk gevoelig, Drukkers-Expioilanlen 00STERBAAN LE C0INTRE GOES Bureaux; Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Het zevende leerjaar. In normale omstandigheden hebben wij geen bezwaar tegen het zlevende leerjaar. Maar in dezen abnormal en tijd achten wij het Koninklijk besluit, dat reeds met 1 September de bepalingen omtrent ge noemd leerjaar ingaan, een strop. Want één van beiden toch: öf het Rijk betaalt de kosten en dan worden de belastingen hooger; óf het Rijk zegt: wij moeten bezuinigen, de gemeenten pioelen de onkosten dragen. In dit laatste geval worden de belastingen oojk hooger, en in sommige gemeenten aanmerkelijk, of liever: bedenkelijk h-o-oger. Zou de minister van financiën, in overlég met zijn ambtgenoot van onder wijs, niet kunnen uitlokken een koninklijk besluit waarhij de in-Wer'king'-treding een p'aar jaar wordt uitgesteld? Natuurlijk, daar waar het zevende leer jaar al bestaat, zal men moeten voort varen. Doch o-ck dit kan een grens heb ben. Bijvoorbeeld wanneer een leerkracht uitvalt, dat dan in diens vacature niet wordt voorzien. Wij: geven deze gedachte, in haam der bezuiniging, bescheiden in overweging. -X- De ontvangst der Britsche nota in Frankrijk. Reuter verneemt, dat aanwijzingen in góedingelichte kringen te Londen ont vangen, toonen dat de Britsche noita -waarschijnlijk met zorgvuldige aandacht te Parijs zal worden bestudeerd. In be paalde kringen te Parijs schijnen de Brit sche voorstellen te warden beschouwd als een grondslag biedend v-o-oir bespre king en als niet noodzakelijkerwijs een verwerping zonder meer meebrengend. Er wordt op gewezen, dat indien de commissie van deskundigen de betalings capaciteit van Duitschland zou vaststel len op -50 milliard, het cijfer door Bonar Law in Januari j.l. voorgesteld, het aan deel van Britannië in deze schadeloos stelling It milliard zou zlijin, gegrond ■op he-t percentage van Spa van 22, pet. D;aar En-geland slechts tracht 14.2 milliard (710 millioen pond sterling) te verkrijgen voor zijn betalingen aan de Vereenigde Staten, zou het slechts 3.2 milliard (160 millioen piond sterling) hebben te ont vangen van zijn schuldeischers op' het vasteland, die het in werkelijkheid on geveer 1200 millioen ,plond sterling schul dig zijnIn verantwoordelijke kringen te Parijs schijnt men bereid te zijn om in 'ieder geval zorgvuldig de vraag te over wegen of op dezen grondslag overeen stemming- zop kunnen worden bereikt en dit wordt in Engeland als een zeer gunstig teeken beschouwd. Er wordt op' gewezen, dat de Britsche regeering' geen prioriteit nastreeft voor haar betalingen zooals 'in zekere 'kringen lis ''beweefcl. De Valera gearresteerd. Uit Dublin wordt gemeld, dat Die Va lera, de bekende Iersche leider, gearres teerd is. Te Ennis in het graafschap .Clare was een openbare verkiezingsmee ting belegd, ter verdediging: van de can- didatuur van D:e Valera tegenover die van Prof. Mac Neill, den minister van onderwijs. Verscheidene duizenden wa- ren bijeengekomen om den terugkeeren den vluchteling aan te hooren, die stout moedig en niet vermomd in een op'en 39). „En hoop je nog altijd weer met haar te worden vereenigd?" zei ik. „Hoop is een sterk woord. Ik verlang er naar. Want zelfs al kwam -zij nu tot mij, als op pnzen huwelijksdag en al zei ze tegen mij, dat z'e verkeerd had ge daan, maar dat zij mij lief had, dan zou ik nog liet verleden vergeten ik heb haar zoo lief. Maar ik 'durf 'tniiet te hopen, al zijn er tijden, dat mijn verlangen bijna tot hoop aangroeit. Dan heb ik weer energie, dan kan ik werken. Op andere tijden schijnen de slagboomen mij onover komelijk en bespotten de moeilijkheden mij ,,Ja?' zei ik, toen hij aarzelde. »Als ik de dingen op -die manier zie, dan ben ik als verlamd. Ik ga dan rond met een looden gewicht op mijn hart. 1 och wil ik één ding niet loslaten". „Wat niet, Steven?" „De gedachte ,dat zij nog* altijd de mijne is. Zij' moge mij dan niet liefheb ben, zooals ik mij verbeeldde; maar zij is nog mijn vrouw en ik houd vast aan de hoop, dat zij eens de waarheid zal inzien^ en terug zal komen. Dan zal het v oorbij-gegane jaar slechts een afschu've- aut o stond te spireken, .toen er plotseling geschoten werd. Soldaten van den vrij staat waren op het tooneel verschenen en De Valera, van wien men eerst ge meend had, dat hij' gewond Was, gaf zich aan hen over en werd naar de kazerne geleid. Diit was zijn eerste optreden in het publiek sedert den wapenstilstand. Die tegenstanders van de regeering van den' vrijstaat hadden steeds beweerd, dat bet Iersche kabinet het niet zou wagen Die Valera te doen arresteeren, daar het niet zou weten, wat het met hem moest aanvangen. Zijn aanhang is sinds het vorige jaar zeer geslonken. De „Eve ning 'News" verneemt, dat De Valera voor -onbepaalden tijd zal worden geïnter neerd. Uit Duitschland. Hoewel het schijnt, dat over 't algemeen de rust terug keert, gaat het in sommige plaatsen toch nog rumoerig toe. Zoo zijn 'te Essen gisteren nog weer levensmidde lenrelletjes voorgekomen. D|e menigte dwong, onder aanvoering van een aantal vo-or het meerend-eel joing-e lieden, de levensmiddelenwinkels hun deuren te ppenen en eigenden zich een deel van de goederen in gerantsoeneerde hoeveelhe den toe tegen prijzen, welke inderdaad be neden de werkelijke Waarde waren. Bij een handelaar in levensmiddelen, die zijn winkel uit gebrek aan voorraad geslo ten had en daarom zoogenaamd werk- loozensteun ontving, vond men in den kelder tien zijden spek, wat de opwinding van de menigte aanwakkerde, die den man ernstig mishandelde. In den omtrek van Essen zijn de aardappelen door scha ren lieden geplunderd. Uit Aken verneemt de „Voss. Ztg.". dat de stad zeer aan levensmiddelen-tekort lijdt, vooral door het afsnijden van Eu- pen en Malmedy. Aangevoerde voorra den worden onderweg geplunderd en be reiken de stad dus niet. Daarom heeft het gemeentebestuur van de Belgische re gie-treinen gebruik gemaakt, maar zoo dra de zendingen in de stad arriveerden, werden zij aldaar door de plunderaars onderhanden genomen. Sedert eenige dag'en stroopen nu hon gerige scharen van duizenden koppen sterk het platteland af, om den te velde staanden o-og'st in beslag te nemen en het vee ter plaatse te slachten. Bij' deze bedrijven werden eenige plunderaars door de politie gevangen genomen, waarop een schaar van 30.000 man het polizei- presidium bestormde, maar met 18 doo den en 200 gewonden werd afgeslagen. Dinsdag volgde nu een al-gemeene plun dering van de winkels en magazijnen, waartegen de politie, die door de Bel gen aanzienlijk ingekrompen is, onmach tig stond. De plundering in alle hoeken der stad duurt voort. De Belgen sloegen het ver zoek -om tusschenbeide te komen van de hand. Men zag bandieten en beruchte wijven, Viie in grooten getale meedoen, manden en schorten v-ol sigaretten, sigaren en lux-e-kleeren w-agsle-epen en bij onder- ltingen .strijd het geboefte "looter en mar garine vertrappen en wijnflesschen stuk- traplp'en en kleeren verscheuren, alsook ;igioedgekleed-e en ook geschoeide men- sch-en met verscheiden plaren schoenen en pakken kleeren vluchten. Door het rijk van den dood. In Azië ligt de woestijn Go-bi, eea schrikbaar oord, veel antzettender, af grijselijker dan ooit de Sahara kan zijn. lijke nachtmerrie zijn, een tijd, dien men ;zoo spoedig mogelijk vergeet". „Maar als zij nooit meer terug komt? •Veronderstel het eens, dat zij ontrouw blijft?" Een vreemde blik kwam er in zijn -oogen en ik had spijt, dat ik de opmerking ge maakt had. Er werd dien avond niets meer over de zaak gezegd, want het dienstmeisje bracht een briefje voor hem binnen. Hij nam het aan en las het vlug door. „Herinner je je dien man en vrouw, die aan het vechten waren, toen wij eeni- gen tijd geleden terugkwamen van het diner bij1 mevrouw Price, Dan?" zei hij, toen hij het briefje had gelezen. „Heel goed", zei ik. „Zij heeten Bakker", zei hij. „Die man, John Bakker, is metselaar; de vrouw, Ellen, was een fatsoenlijk dienstmeisje. Het blijkt, dat de vrouw een nette vrouw is en de man een dronkenlap, die haar vaak dagenlang zonder geld of voedsel laat". „Hoe heb je dat ontdekt?" vroeg ik. „Polden en ik hebben het geval onder zocht", .zei hij'. „Polden was zeer in de zaak geïnteresseerd en vroeg mijn advies als advocaat, of zij niet op de een pf andere manier konden worden gescheiden en de vrouw met haar twee kinderen gered". „Heb je de menschen bezocht?" vroeg ik. „Ja, twee- of driemaal". „Alleen?" „Neen, Polden is altijd met mij mee gegaan". „Het is werkelijk interessant om jou en Polden op te zien treden als twee barmhartige Samaritanen", zei ik. „Ik ben bang, dat ik daarop geen aan spraak mag maken", zei hij1. „Ik beschouw „rt meer als ee nproef en ben benieuwd rif dat soort menschen aangeboden hulp werkelijk waardeert". Ik dacht aan de oude kwellende ge dachten, die hem hadden geplaagd en ik vroeg mij a'f, wat de toekomst zou brengen". „En Polden?" vroeg ik'. „P-blden vindt, dat de vrouw alle hulp- waard is", antwoordde hij. „Waarom geven jullie dat geval niet op aaïï den een of anderen -predikant?" zei ik'. I „Waarom zouden we dat doen?" vroeg hij. „De wereld is al slecht genoeg. Het kan geen kwaad om te probeeren zelf eens iets goeds te doen, zonder dit op de schouders van anderen te laten rusten". Ik voelde mij terechtgewezen en toch was ik niet tevreden gesteld. „Diat is waar", zei ik) „en deze brief dien je zoo even hebt ontvangen?" „Is van haar", antwoordde hij. „Zij1 zegt, dat haar man haar heeft verlaten en zij' niet weet wat te doen". „Geef -de zaak' in handen .van de politie of van ©en wljkbroeder", -zei ik. „Het lijkt wat hard, vindt je niet?" antwoordde hij. „Zeg Dan, wil je niet met mij meegaan. Dan kun je er misschien beter over oordeelen." „Zeker, graag", antwoordde ik. Ik had /echter nauwelijks mijn hoed opgezet, of ik kreeg een boodschap ,-dat mijn dien sten in een andere buurt verlangd werden en dus ging Steven er alleen heen. T-oen ik terugkwam van mijn patiënt, bij: wie ik zoo haastig was geroepen, vond ik Steven al op mij wachten. „Wiel, ben je die menschen gaan be zoeken?" vroeg ik. „Ja", antwoordde hij, „zij zijn er slecht aan toe. Ik ben er niet zeker van of de vrouw werkelijk hulpverdient, on danks Polden's hooge opinie van haar. Maar je kunt de menschen toch niet laten verhongeren".. „Wat heb je gedaan?" „Heel weinig; ik heb het arme mensch juist genoeg gegeven om brood voor een paar dagen te koop-en, maar beloofde niets Noor vast. Slecht of goed, er moet iets voor haar worden gedaan". Wij spraken er toen niet verder over. Arme, verlaten vrouwen en hongerende VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. dat wij niet eens meer do zachte aan raking met onzen zakdoek konden verdra gen. Het frissche water,- dat vorige dagen kostelijke afwasschingen mogelijk had ge maakt, veroorzaakte thans een onaange naam branderig gevoel. Hier en daar, op donker gekleurde plaatsen, schilferde de huid af. "Wij hadden het gevoel alsof wij langzaam w'erden gekookt. Onze ont stoken oogen brandden in het hoofd, onze lippen waren gezwollen, verdroogd, ge sprongen. Wij volgden de eindelooze linie der telegraafpalen in een soort van droomtoe stand. D'e geest sluimert in en geraakt in de zoete bedwelming van den droom. Tot prins Borghese -ontwaakte en wees op een bewoonde streek, een kantoor, dat precies geleek op 't gebouwtje, dat We 's ochtends hadden verlaten. Hier werd ons een telegram overhan digd. Zwijgend verorberden wij onze rijst en het cornedbeef. Toen strekten wij ons, in onze pelzien gehuld, op den grond uit. Sedert twee dagen hadden wij vergeten, iets te nuttigen. De dorst was zóó hevig geweest, dat wij' den honger niet hadden gevoeld Terug naar den gouden standaard in Duitschland. Volgens de Zeit zal, niettegenstaande de regeeringswisseling een zeker herstel van de mark heeft bewerkstelligd, zoo spoedig mogelijk een nieuw betaalmiddel worden geschapen, dat door zijn waarde vastheid een tegenwicht zal vormen tegen de noodlottige gevolgen der inflatie der laatste maanden. De regeering, acht haar taak in deze met de aanneming der goud- leening, welke in de eerste plaats een spaarleening beoogt te zijn, niet afgedaan daar ,er vérdere maatregelen noodig zijn voor het op' p'eil houden van de nieuwe munteenheid. Onmiddellijk na haar optreden heeft de regeering de beraadslagingen over deze kwestie geopend en ook gisteren hadden besprekingen plaats met de vertegenwoor digers van handel en industrie en dei- georganiseerde beroepen. Voorloopig acht men geen wettelijke maatregelen noodig, daar men vertrouwt op vrijwillige mede werking der betrokkenen. De onderhande lingen loopen vooral over het beschikbaar stellen van de producten van landbouw en industrie als garantie voor het nieuwe betaalmiddel. De Zeit vertrouwt, dat nu de onderhandelingen eenmaal geopend zijn, een oplossing van het probleem spoedig zal zijn gevonden. Korte berichten. 'In de bekende kleurstoffabriek te Leverkusen bij Keulen hebben communis tische honderdschappen gisteren bar huisgehouden. ,Z'j drongen het ge bouw binnen, molesteerden de wacht," en de brandweer, sloten de manschappen der pfdeeling van orde op, "zetten den ar beidersraad af en dreven de arbeiders de fabriek uit. Toen de politie uit Keulen opdaagde ruimden de communisten na een korte schermutseling het veld. De fabriek, waar heel wiat schade was aan gericht, is r<u 'tot Vrijdag gesloten. Volgens bericht aan de Duitsche bladen is de indruk van de Engelsche nota te Warschau zeer slecht. De Ga- zette Warczawska verklaart, dat er een keerpunt in de geschiedenis der entente is ingetreden. De overeenkomst inzake de zeeëngfen 24 Juli te Lausanne tot kinderen zijn, helaas, een te gewoon ver schijnsel in Biattersea om de opmerkzaam heid te trekken. Op zekeren avond, ongeveer een week later, waarin ik hem weinig had gezilen, kwam ik van mijn ziekenbezoek terug en vond hem in een staat van groots opgewondenheid! „Wiat is er gebeurd, Steven?" vroeg ik. „Gebeurd?" Zei hij. „Ik ben bedrogen, voor den .gek gehouden, dat is alles'". „Dat is niets nieuws in dez'en tijd", zei ik. .„Maar .hoe?" Hij lag achterover in zijn stoel en lachte bitter en sarkastisch. „Je weet nog wel van die vrouw, die ik dacht, dat zoo'n fatsoenlijke vrouw was?" „Zeker". „Wel, zij liet mij vandaag weer roepen om haar te helpen". „Natuurlijk", zei ik, „dat is heel ge woon. Je ging er to-ch niet heen?" „Ja, ik ging er heen". „Dat was erg dwaas". „Dwaas! Wiel zij is slecht ja erger dan de meisjes van de straat". Ik zweeg. „Dat is nu de deugdzaamheid der armen!" .spotte hij. „Maar ik had dat .kunnen verwachten", en weer lachte hij bitter. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1