Kerknieuws. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Uit de Provincie, Onderwijs. trokken Departement van algemeen be stuur een door hem vast te stellen tege moetkoming worden verleend. Met ver plaatsing naar een andere gemeente wordt gelijkgesteld verplaatsing naar een ander onderdeel van eenzelfde gemeente, wanneer hieraan gedwongen verhuizing gepaard gaat. De tegemoetkoming bestaat uit: a. een bedrag voor de kosten der reis van den ambtenaar en zijn gezin, en voor de kosten van overbrenging van zijn inboe del, met dien verstande dat de kosten we gens vervoer van den ambtenaar en zijn gezin op de oude en nieuwe standplaats 5iiet vergoed worden. Deze kosten ma gen voor een gehuwd ambtenaar niet meer dan 10 pet. van zijn laatstgenoten jaarwedde bedragen, voor ongehuwde ambtenaren niet meer dan 3 pet. Bij de vaststelling van het te vergoeden bedrag zal op de werkelijke uitgaven van den ambtenaar gelet worden, voor zoover deze geacht worden met zuinigheid te zijn gedaan. b. een vaste vergoeding voor alle an dere onkosten uit de verhuizing: voort vloeiende. Deze kosten mogen niet meer bedragen dan pot. van de laatst genoten jaarwedde, toelagen en vergoedingen bui ten rekening gelaten, en worden in den regel slechts aan gehuwde ambtenaren vergoed. Indien de ambtenaar geen goede woning kan vinden, zullen hem, indien daartoe termen aanwezig wiorden geacht, 75 pet., der pensionkosten worden ver- 'goed. Dat besluit is in werking getreden met ingang van 1 Juli. De faillissements-aanvrage van Broek hu ijs. Mr E. Cr. S. Bourlier zal het verzoek tot faillietverklaring van den heer Broek- huijs in' de raadkamer van de Haagsche rechtbank tegenspreken, aangezien hij1 be doelde vordering niet schuldig is. Het betreft een vordering van ongeveer f3000 van een tuinarchitect op> een der Broek- huijs-maatschappijen, welke vordering 50 pet. te hoog: is en waarom betaling werd geweigerd. Als President-commissaris de zer vennootschappen heeft de heer Broekhuijs drie weken geleden last ge geven het werk op grond van deze te hooge berekening niet voort te zetten, hetgeen sedert dien door andere personen geschiedt. De zegeningen van een socialistisch beheer. In het beloven en becritiseeren hebben de sociaal-democraten hun meesters nog niet gevonden, maar o wee, als ze zelf practisch werk moeten doen. Die Zaandammers weten daarvan mee te praten. Die hebben nu vier jaar lang een socialistischen burgemeester gehad en 'n socialistisch gemeentebestuur, en ziehier nu wat een der Zaandamsche blades' aan het einde van dit roode bewind over de socialistische zegeningen schrijft: De „roode" Zaandamsche wethouder Duijs ging heen. „De bleeke, jonge socialistische ar beider stond voor mij en deelde mij het groote plan mede. „Wij zullen een lijst laten circuleeren, mijnheer, om bijdragen voor 'n schoon cadeau voor den man, die Zaandam in 'n Paradijs heeft veranderd!" Ik snapte er niets van, en vroeg hem of hij het hier werkelijk 'n Paradijs vond. „Twijfelt u daaraan mijnheer?" riep hij opgewonden. „Twijfelt u daaraan?" Het Paradijs der Paradijzen, mijnheer! Het mo del voor de komende heilstaat! Geen plaats ter wereld kan met onze gemeente vergeleken worden! Waar hebben ze een burgemeester, die in 20 minuten per dag de geheele gemeente kan regeeren? Waar vindt u wethouders, die twee jaar aaneen in Seheveningen woonden en de bedrijven te Zaandam draadloos bestuurden? Wel ke gemeente zou zoó'n wethouder niet reeds lang aan een touwtje buiten de Wilhelminasluis hebben laten zakken? Dat doet Zaandam niet, Zaandam pensioneert zoo'n wethouder levenslang! O zpo! Is dat niet prachtig mijnheertje? 0 zoo! En onze ambtenaren? Hebben z'e geen prachtleven? De verkeerspolitie weet er geen raad mee!" „De verkeerspolitie?" vroeg ik ver baasd. „Ja, mijnheer, de verkeerspolitie. Onze ambtenaren groeien zoo, dat als er een de Klauwershoek door moet, dan laat de verkeersagent de rijtuigen en menschen die van den anderen kant komen, stoppen, anders zouden ze er niet door kunnen en dan kreeg je gewoon ongelukken, mijn heertje!" Zoo spot het Zaansche blad „De Zeven duizend" en niet onverdiend. De heer Duys, wethouder van Bedrijven, in Zaandam, was Zondags en in de week in Den Haag, waar ook zijn gezin was. De burgemeester, de heer Ter Laan, was Kamerlid en geheele dagen, weken aaneen te Zaandam afwezig. En dan spreken we nog niet eens van de bekende snoepreisjes. Zoo had de heer Duys salaris als ambtenaar op wachtgeld, als wethouder, en als Kamerlid. De burgemeester een tractement als hoofd der gemeente en als Kamerlid. En de arbeiders in Zaandam? Zijn die er iets beter aan toe dan de arbeider^ ïn Den Haag b.v.<> Zeker, er zijn er die kunnen spreken over de socialistische zegeningen in het roode Zaandam. Maar 'die er van profiteerden, waren niet de arbeiders. D e on regelmatigheden bij- den Leidschen zieken huishouw. Omtrent de onregelmatigheden bij' den bouw van het nieuwe academische zie kenhuis te Leiden bericht de Tel.: Het begon met den thans gearresteer den rijksbouwmeester V. Deze hef ®en tijd, dat toevallig eenige timmerlieden vrij waren, door deze mannen een serre houwen, die niet voor het ziekenhuis was bestemd. De serre werd keurig afge werkt, van glas voorzien, en door arbei ders van het Academisch Ziekenhuis naar Den Haag getransporteerd en daar aan een particuliere woning geplaatst. De ma terialen van deze serre waren rijksma terialen, bestemd voor den ziekenhuis- bouw. En de loonen werden genoteerd op den loonstaat van het rijk! Hiermede was het hek van den dam. Opzichters en bazen begonnen, nu zij het kunstje eenmaal van den hoogsten chef hadden afgekeken, aan de arbeiders allerlei particuliere werkzaamheden op te dragen. Hoe hooger de positie was, die de opdracht-gever innam, des te om vangrijker was de opdracht. Er is meer dan één arbeider bereid en in staat om te getuigen, dat op de terreinen van den, ziekenhuisbouw ge heele ameublementen werden gemaakt, die niet voor het ziekenhuis waren be stemd en later in de stad aan een opgegeven adres werden bezorgd. Men .ontzag zich ztelfs niet de timmerlieden tegen St. Nicolaastijd schilderijlijsten en bouvvdoozen te laten vervaardigenAl deze extra werkzaamheden werden ver richt in de zagerij, En als eenmaal per week de rijksbouwmeester V. op het werk kwam, dan werden de onderhanden zijnde meubelen even weggestopt. Eenmaal per week, op1 Vrijdag, kwam de rijksbouw meester V. inspecteeren. En dan was alles in orde. Doch niet alleen op het terrein werd voor particulieren gewerkt. Ook in de stad werden graag allerhande karweitjes als schilderwerk, witten en kleine repara ties verricht, natuurlijk in den tijd en voor rekening van den ziekenhuisbouw. Die extra-werkzaamheden waren z'oo gewoon geworden, dat de arbeiders er een zegs wijze op nahielden om aan te duiden dat er weer wat gebeurde. W-eet je niks? riepen ze elkander toe. En dat beteékende, dat de vrager weer iets wist, maar de opdracht had gekregen „van niks te welen". Een arbeider, die in het bijzijn van zlijh chefs wat al te vaak; weet je niks? had geroepen, zoo dat men bevreesd was, dat hij' al te veel wist, werd van het terrein gehaald en kree® als uitsluitende taak het ketelhuis aan te vegen. Met deze verheffende taak was deze volslagen bouwvakarbeider van Maandag tot Zaterdag bezig. En als hij 's Maandags weer op het Werk kwam, werd hem opnieuw opgedragen het ke telhuis aan te vegen. Het' meerendeel der arbeiders, bevreesd voor de boterham, deed wat hun opgedragen werd door de verantsvoordelijke chefs en vroeg niet verder. In de tijden van brandstof- en voedsel- schaarschte zijn de terreinen van het Academisch Ziekenhuis gebruikt ter tege moetkoming aan dezen nood. Er werden machines aangeschaft voor brikettenfa- bricage, de bouwvakarbeiders werden be last met 't persen en afwerken der briket ten ,die in zakken verpakt, buiten de distributie om bij de chefs werden be zorgd. Ook had men een volledige var- kensmesterij, die uitstekende resultaten afwierp1. Dat geheele partijen steigerhout tot brandhout verzaagd werden en gra tis onder de chefs gedistribueerd, is te midden van al die feiten slechts een kleinigheid. Met de expeditie van brand stof, meubelen en vleesch weiden meestal de Katwijkers belast, omdat men die minder in de stad kende. Ook met de aangevoerde materialen werd, juist in een tijd, dat bouwmate rialen als zand, grind, cement en steenen hun gewicht in goud w'aard waren, op' een eigenaardige manier omgesprongen. Het trok bijzondere aandacht der arbei ders, dat bij de lossing' van schuiten met materialen de gevulde wagens soms een andere richting: namen dan die welke naar den ziekenhuisbouw leidden. Zoo gingen wagens met steenen of cement gevuld uit de schuiten, die materialen voor het ziekenhuis aanvoerden, vaak naar particuliere bouwwerken in de stad. Het zou wellicht de moeite loonen na te gaan, in hoeverre in de boeken deze materiaal-distributie terug te vinden is. Zoo verklaren de arbeiders, die belast wa ren met 't verwerken der materialen, dat zij vaak langer dan noodig was op den ■nieuwen aanvoer wachtten, omdat de geladen wagen wat zij noemden, den verkeerden kant was uitgegaan. Ook kun nen de arbeiders verklaren, dat meer dan eens cement uit den voorraad van den ziekenhuisbouw op Wagens werd ge laden en buiten de poort verdween naar particuliere bouww'erken in de stad. Het zijn alweer de boeken, die moeten uit wijden, in hoeveree van deze vrijgevigheid in een tij'd van materialeimood aantee- kening is gehouden. Ook met het kruiwerk werd allesbe halve de zuinigheid betracht. Was er weinig Werk, dan kwamen de arbeiders met de paarden toch op het terrein; ieder vervoerde opi zijn beurt daar een vrachtje en op de betalingslijsten pareer den eenige posten: één dag werk voor fnan en paard. Diat arbeiders, bij den zie kenhuisbouw ingeschreven, elders tewerk werden gesteld, maar 's Zaterdags bij den ziekenhuisbouw hun weekloon haalden, behoorde niet tot de uitzonderingen. De audiëntie s van Min. Co 1 ijn. De Minister van Financiën geeft ken nis, dat door hem eiken Vrijdag te 2 uur aan het Departement van Financiën zullen worden ontvangen, diegenen, die hem over zaken, het gezegde Departe ment betreffende, wenschen te spreken. Inschrijving voor die audiëntie kan niet later dan tot 12 uur van denzelfden dag worden aangenomen. Voorts wordt medegedeeld, dat aan sollicitanten naar de betrekking van collecteur of collec- trice der Staatsloterij, geen audiëntie 'kan worden verleend. Z.Ex. verleent geduren de de maand Augustus geen audiëntie. Landarbeiders wet. Vragen van den heer W-esterdijk aan den Minister van Bdnnenlandsche Zaken en LandbouwIs het juist, dat in het voorjaar van 1922 in het kanton Oost- burg verscheidene vereenigingen tot be vordering van de verkrijging van on roerend goed voor landarbeiders zijn op gericht, elk met een burgerlijke gemeente tot werkkring? Is het juist, dat deze vereenigingen reeds toen de Kon. bewilli ging op haar statuten hebben aange vraagd? Is het juist, dat daarna van andere zijde.pogingen zijn aangewend, om in de plaats van bedoelde vereenigingen, voor het geheele Oostburg, omvattende 16 gemeenten, te geraken tot één stich ting, met hetzelfde doel? Is het juist, dat bedoelde vereenigingen nog maar steeds wachten op de aangevraagde Kon. goedkeuring harer statuten? Is de Mi nister niet van gevoelen, dat in het onderhavige geval een verecniging voor elke gemeente meer aanbeveling' verdient dan één stichting voor het geheele kan ton? Wil de minister, indien de voor gaande vragen bevestigend worden beant woord, niet bevorderen, dat de aange vraagde Kon. bewilliging alsnog zoo spoe dig mogelijk worden verleend? Allerlei. Het nieuwe werktijdenbesluit voor fa brieken en werkplaatsen zal binnen en kele weken in w-erking treden. De Minister van Financiën heeft aan den voorzitter der Eerste Kamer bericht, dat hij de wetsontwerpen tot wijziging van de wet op de Inkomstenbelasting 1914 en tot heffing van een recht voor het afgeven van zeebrieven intrekt. I De uit Oost-Indië teruggekeerde of ficier vUn administratie 2e klasse M. v. d. Vliet is geplaatst aan boord van het wachtschip te Vlissingen. Middelburg. Voor de ringrijderij op 30 Augustus door Vreemdelingenverkeer in de Abdij te geven, hebben zich 69 deel nemers aangemeld. Vlissingen. Een 11-jarige jongen, die bloedend aan zijn rechterarm was ver wond, werd op straat aangetroffen; een dokter constateerde, dat de elleboog was gebroken. Uit een door de politie inge steld onderzoek bleek, dat de jongen in een weide paarden had opgejaagd en toen van een der paarden een trap tegen den arm had gekregen. Door de politie is op telegrafisch verzoek van de politie te Antwerpen, in een woning, op het Eiland alhier aan gehouden een diamantslijper uit Antwer pen, die ervan verdacht wordt een partij diamant ter waarde van 35.000 francs te hebben verduisterd. Bij zijn aanhouding is een partij diamant op hem gevonden. Het politieonderzoek is in vollen gang. Goes. Voor een talrijk publiek gaf „Ho sanna" gisteravond op de Groote Markt een volksconcert. De nummers werden goed uitgevoerd, 't Wa.s alleen maar jam mer, dat enkele daarvan in het rumoer van een deel van het publiek gedeeltelijk verloren gingen. .pij beschikking vhn de Ministers van A., H. en N. en van F. is bepaald; dat de hij beschikking van 28 Nov. 1922 aan deze gemeente toegekende voorschot ten uit 's Rijks kas ten behoeve van den bouw van een 36-tal arbeiderswo ningen door de Woningbouwvereeniging „St. VVillebrordus" worden verleend te gen een rente van 5 pet. en dat de voor rente en aflossing van deze voor schotten gedurende onderscheidenlijk 75 en 50 jaren te betalen annuïteiten zullen bedragen 5.132 en 5.478 ten honderd van de werkelijk verleende voorschotten. Op de aanbeveling voor de Jaenoe- iming van een apotheker aan liet Zie kenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam komt voor mej. H. H. de Wolff, werk zaam bij den keuringsdienst alhier. Hoedskenskerke. Gisterenmiddag werd bij dr Koek alhier gebracht een man uit Ovezande, dien de zoons van dr Folmer Uit Driewegen onderweg onder aan den dijk ernstig gewond hadden aange troffen. Daar dr Folmer niet thuis was, werd hij naar dr Koek vervoerd. De man was blijkbaar met zijn kar dooi een auto of motor aangereden en het bleek, dat zijn been en enkele ribben gebroken waren. Zijn toestand was van dien aard, dat dr Koek overbrenging naar het ziekenhuis te Vlissingen nood zakelijk achtte, wat dan ook per zie kenauto geschiedde. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sint Oedenrode J. W. Blan- kert, van de Weesinrichting te Neerbosch; te Aalburg c.a. P. Zandt te Delft; te Sebaldeburen (toez.) A. J. Eijkman te Hattem. Aangenomen naar Rottevallê door J. H. Klein Wassink, cand. te Leeuwarden. Geref. Kerken. Aangenomen naar Emmer Compascuum door P. E. van Schaik te Strijen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Broek op Langendijk G. W. Alberts, cand. te Apeldoorn; te Kampen A. Zwiep, cand. te Rotterdam. te Kornhorn W. Vos te Drachten. Doopsgezinde Gemeenten. Aangenomen naar Witmarsum-Pingjum door P. J. Smidts te Koog-Zaandijk D s P. J. v. d. Muelen f. In het Dlaconessenhuis te Utrecht is, 57 jaar oud, overleden ds P. J. van der Muelen, em. pred. der Ned. Herv. Kerk. Hij stond achtereenvolgens te Wichmond 1891, te Baarland 1894, Tubbergen, 1897 en Delf zijl 1909, in welke laatste plaats hij 1 November 1912 eervol emeritaat ver kreeg. Sinsdien woonde hij te Zeist. Goes. J^aar de „N.Z.Crt." meldt, viert de zeereerw. heer L. Dolle, pastoor bij de R. K. gemeente alhier, vandaag zijn zil veren priesterfeest. De zeereerw. heer L. Dolle, werd den 22en Juli 1872 geboren en ontving 15 Augustus 1898 de H. Priesterwijding, was daarna tot 1900 kape laan te Bergen, van 19001904 kape laan te Castricum, van 19041909 kape laan te 't Veld, van 1909-1914 rector der H. Sacramentskapel te Rotterdam, van 19141921 pastoor te Krommenie en sindsdien pastoor te dezer stede als op volger van wijlen pastoor-deken J. M. J. Baede. Gisteravond werd reeds van de woningen der Roomsch-Katholieken de vlag ter eere van dit jubileum uitgestoken. 's Heer Arendskerke. Gisteren vierde onder zeer veel belangstelling zoowel van de gemeente als daarbuiten, ds J. de Voogd zijn zilveren ambtsjubileum. Des middags k wamen de collega's uit de classis Goes den jubilaris complimentee ren en werd hij- namens allen door ds J. de Vries hartelijk toegesproken. Deze bood tevens namens de predikanten aan ds de Voogd een fraai geschenk, n.L een fauteuil met bijpassende stoel aan. Ook waren overgekomen ds de Ligt en ds Jonker uit Middelburg, voorzitter en secretaris van „Kinderzorg", die den jubi laris namens deze stichting, waarvan hij vice-voorz. is, kwamen gelulcwenschen. Ook dhr Middelkoop, directeur van „Kin derzorg", en zijn echtgenoote waren tegen woordig, die ds de Voogd namens de ver pleegden kwamen complimenteeren om Z. Eerw. tevens namens hen een cadeautje aan te bieden. Gedurende het verdere deel van den dag deden tal van gemeente leden y.an hun belangstelling blijken; zoo dat deze dag voor den jubilaris wel tot een onvergetelijken feestdag is gemaakt. A.s. Zondag zal ds de Voogd in verband met zijn jubileum een gedachtenisrede uitspreken. Ze p reeken zonder toepas sing! Deze grief, die geuit wordt in (sommige kringen, leidt vaak tot onkerke lijk leven. Of juister gezegd, men klaagt niet over het gemis van toepassing, maar van een aparte toepassing na de tekst verklaring in de preek. Verklaring en toe passing loopen tegenwoordig door elkaar heen, en 't is 'toch veel aardiger, als vóór den tusschenzang het „historieele" gedeelte en dan na dat „versje" het toe passelijk gedeelte komt om daarmede tot ons zeiven in te keeren. Vroeger vroe ger was dat beter! 't fs waar, o ontevredenen, zegt Ds Schilder in de „D. Kerkbode", vroeger preekten sommige dominees eerst zoo lang; daarna zong men z'n versje, zóó laat; vervolgens heette het nu komt de toepassing, en dan kwam er nog wat, dat precies als 't andere was. Gomrie zegt: „wij hebben in onze Ver klaringen zoeken practicaal te zijn, het geen de reden is, dat onze Toepassingen kort zijn; want wij gelooven, dat al toe passende te verklaren de beste wijze is". (Verz. Leerr. onveranderde uitgave nr. 1758 le stuk. Voorreden). Gomrie zegt precies, wat tegenwoordig de meeste pre dikanten zeggen en doen. Comrie is het troetelkind, en de tegenwoordige domi nees deugen niet. Geslaagd te Rotterdam voor de hoofdacte de heeren J. H. vati Steen- bruggen te Brouwershaven, Chr. M. West- strate te Wilhelminadorp en C. J. van Altena te Rotterdam. Te 's-Gravenhage de heer A. Barendse te Leiden. Té Haar lem mej. A. Risseeuw te Amsterdam. Te Utrecht de heer P. J. Griep te Hou ten. Te 's-Gravenhage voor het Hoog- duitsch L.O. mej. D. Willemsen te Aal ten. Te Utrecht voor het Fransch L.O. de heer Chr. Melse te Nieuwdorp. Te 's-Gravenhage voor het teekenen m.o. (M.a.) de heer M. Schipper, aldaar. Te Amsterdam voor het examen handen, arbeid mej. P. M. Geleijnse en de hoe ren M. Holleman, J. B. Melis en M. P. Semeijn. De heer J. D. de Vries, inspecteur van het L.O. te Winschoten, zag dezer dag-en vier zijner kinderen tegelijk sla. -gen voor een examen. Zijn zoon D. J. slaagde voor het candidaatsexamen Ger- maansche taal- en letterkunde te Am sterdam. Zijn zoon J. S. te 's-Gravenhage voor het examen Engelsch Middelbaar A; zijn dochters M. J. en T. J. behaalden ieder de acte Fransch L.O. - Geslaagd voor costumière de dames E. v. d. Eijk, E. Joukens en M. Laer- noes, leerlingen van de Modevakschool te Vlissingen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Onze driekleur. Geachte redactie, In 'tjaar 1915, na het uitbreken van den wereldoorlog, word er op gewezen, dat de kleur van onze vlag, rood-wit-blauw geheel overeenkomen met de kleuren van de Fransche vlag, hetgeen oorzaak tot onaangenaamheden opleverde. Naar aanleiding daarvan schreef ik in „E:e Zeeuw" van 26 Juli 1915 het vol gende. I i Een vlag met donkerrood en donker blauwe banen gelijkt bij omkeering vol komen op de Duitsche zwart, wit en loode vlag of opi de Fransche driekleur. Waarom moest toch het oude oranje, blange, bleu der Geuzenvlag verwisseld worden in rood, wit en blauw? Zeker, ik weet het, dank zij de uit nemende studie van Die W|aard over -de Nederlandsche Vlag (Wolters 1900), dat de kleurverandering van oranje in rood soms onwillekeurig plaats vond, dat in oude vlaggen beide kleuren werden ge bruikt, dat in de heraldiek oranje en rood hetzelfde -zijn, maar of de staat kundige toestand van ons vaderland daar bij- geheel zonder invloed in geweest betwij fel ik. De vijanden van Oranje, en die zijn er altijd geweest, zullen wel 'geen oranje in hun vlaggen hebben geduld, waardoor het rood van lieverlede alge meen werd. Maar een feit is het, dat onze tegen woordige vlaggen heel-emaal niet meer her inneren aan het oranje, blange bleu. In- plaats van het vuurrood der vroegere •vlaggen, vindt men nu algemeen de bloed rood© kleur; het hemelsblauw heeft plaats gemaakt voor donkerblauw, bij het zwarte af. Daarmede kan alvast gerekend worden bij het aanschaffen van nieuwe vlaggen. Mij trof het bij de inhuldiging van onze koningin in de Nieuwe Kerk te Amsterdam in 1898, dat de kleuren der national© vlaggen bij de versiering dier kerk heel wat lichter waren dan de tegenwoordig algemeen gebruikte. De schrijver in „Het Roefje" zegt: „Om die redenen zeg- ilc: laat ons teruggaan naar het oude orange, blange, bleu. Zoo lang onze regeering daartoe niet officieel besluit, staat het toch al vast aan elk onzer persoonlijk vrij, om als onze oude vlag versleten is en wij' dus een nieuwe noodig hebben, niet weder te nemen het rood, wit en donkerblauw, maar het oranje, wit, lichtblauw". Met dien wensch stem ik volkomen in. Wat de geschiedvorschers ook mogen be weren omtrent het ontstaan die vlag, in den volksmond leeft nog voort het „oranje boven" en het „oranje, blange, bleu" en dit bewijst meer dan boekdeelen, dat oranje en niet rood de kleur van onze bovenste baan ge weest is. Onder d i e kleur hebben onze Zeeuw- sche geuzen gestreden. Wielnu, laten de Zeeuwen van heden en onder hen in de -eerste plaats de man non van „Nederland en Oranje" trachten de oude vlag wederom in top te halen en zoodoende symbolisch de een heid te herstellen, die er is tusschenvolk en vorstenhuis, zij het tevens om daar mede hulde te brengen aan onze geliefde Koningin voor hetgeen ze in deze moei lijke dagen voor land en volk heeft ge daan. Ken oranjewimpel naast de vlag on derstelt een tweeheid, maar een oranje- baan in de vlag zelf, geeft symbolisch de eenheid te kennen, die bestaat tu.-schen volk -en vorstennuis. Trouwens, afgeschaft werd het oranje, blange, bleu nooit. Nog zijn er gemeenten, b.v. op Walcheren, waar op nationale feestdagen de oude prinsenvlag' van de torens wappert. Nu New-York in zijn oranje, blange, bleu-vlag zijn verwantschap aan oud-Ne derland uitspreekt, mag het Nederland van de 20ste eeuw niet langer voortgaan den band met het Nederland der 16e en 17e eeuw in z-ijn vlag te verbergen. Nu is in de laatste -dagen -door de redacteur van „Het Handelsblad" het voor stel gedaan, om bij gelegenheid van het jubileum van onze geliefde koningin onze oude orange, blange, bleu-vlag in eere te herstellen en gaarne sluit ik' mij' bij deze beweging aan. Vooral Zeeland -dient /voor te gaan. Nog altijd zijh er enkelen, die de oranje-kleur trouw zijn gebleven en nog steeds zie ik op den verjaardag van de koningin enkele vlaggen niet met de roode, maar met de oranje-baan wel nu, laat ons gehoor geven aan de op roeping van „Het Handelsblad" en nogi vóór 31 Augustus de roode baan verwerpen voor -een heldere oranje-baan dan kan de wimpel vervallen. E-n bij den aankoop van -een nieuwe vlag dan geen don ker blauw, dat aan zwart nabij ko-mt, maar een helderblauwe kleur gekozen. Geen Duitsche ziwart, wit, rood en geen Fransche rood, wit, blauw, maar een echt oranje, blange, bleu zij onze nationale vlag, die haar ontstaan dankt -aan onze met oranje saam-verbonden historie. CHRu HONDiIUS. Middelburg, 14 Aug*. 1923. In 1915 woei nog van Nieuwlands toren dhr Van Wiaarde was toen burgemeester van N.- en St Joosland de oranje, Mange, bleu-vlag. Ongelukken. Eqn voerman uit Schinveld heeft te Jabeek het eenig drie jarig dochtertje van J. R. overreden. Naar het hospitaal te Heerlen vervoerd, over leed het kind spoedig na aankomst. In een onbewaakt oogenblik geraakte een 3-jarig jongetje te Zwijndrecht in de Pietermansche haven aldaar te water.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2