Binnenland. Dit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Wetenschap en Kunst. zienlijk overschot van graan naar het buitenland uit te voeren. Het is echter op het oogenblik in Rusland een strijd punt of een dergelijke uitvoer van het geheele overschot een verstandige po litiek zou zijn. Er is een groep, die een dergelij'ken uitvoer op' groote schaal sterk voorstaat, omdat, naar meening dier per sonen, het geloof in Rusland's crediet- waardigheid er door bevorderd zou wor den. Maar er is ook een strooming, die dit standpunt beslist afwijst. Zij zeggen, dat niettegenstaande dezen „recordoogst", de Russische bevolking in haar geheel den komenden winter niet voor honger gevrij waard zal wezen; en houden een plei dooi voor behoud van een gedeelte van dit overschot aan graan voor het binnen land. Zij achten het noodzakelijk, dat in Rusland zelf een voorraad wordt gemaakt voor het geval de volgende oogst weer eens mocht tegenvallen of zelfs geheel of grootendeels mislukken. Ook voor den oorlog beschikte Rusland steeds over eenige voorraden. Eerst wanneer deze oogst gevolgd mocht worden door een even voorspoedigen of nog beteren oogst, zou het geoorloofd zijn aan uitvoer op groote schaal te denken. Ten slotte verdient de vraag' ernstige overweging of het niet gewenscht is de oppervlakte bezaaiden grond voor den volgenden oogst nog uit te breiden. Deze groep ziet in een dergelijke uitbreiding een voorwaarde voor het algemeen oeco- nomisch herstel van het land. Hitte in Italië. Italië, gewend aan heete zomers, wordt dit jaar, volgens Romeinsche berichten, ook al door een buitengewone hittegolf bezocht. In Juni was het nog1 zeer koud in het Noorden, vooral in 'het meren gebied, maar sindsdien is er nauwelijks eenige regen gevallen. Rome is zonder re gen sinds Mei, doch dat is niets bij'zon- ders. In Lomhardije echter, waar de re genval in Juli en Augustus gemiddeld 100 m.M. is, is nog nauwelijks '3 m.M. gevallen. In sommige streken is de ther mometer gestegen tot 100 gr. Farenheit in de schaduw. Ondanks deze warmte heb ben zich tot nog toe echter weinig onge vallen voorgedaan. De hitte in Engeland. De nieuwe hitte-golf, waaronder ge heel Zuid-Engeland gisteren zuchtte, be reikte niet die hooge temperaturen in de schaduw als gedurende de eerste twee weken van Juli werden genoteerd, doch aan den anderen kant was de zonnehitte zeer fel en in verschillende plaatsen was het verschil tusschen den warmtegraad in de zon en in de schaduw zelfs wel 40 graden. Die hoogste schaduw-temperatuur, wel ke gedurende de hittegolf in Juli in Engeland werd genoteerd, was 94 graden te Andover op 12 Juli. Eergisteren was het hoogste gradenaantal in de schaduw in midden-Londen 97, doch de hitte in de zon was 127 graden. Verleden Woens dag was de grootste zonne-hitte te Lon den 118 graden. Tegelijkertijd was het weer over geheele streken van midden- en noord-Engeland zeer onvast. De hemel boven Londen be trok plotseling na halfzeven des namid dags. Even voor acht uur viel er een korte, maar hevige regen, bestaande uit ongewoon groote droppels, terwijl van uit het Zuiden het gedreun van een onweer naderde. Om 9 uur stroomde de regen neer, maar de hitte was zoo gewildig, dat er na een uur op de straten niets dat. op hemelnat leek, was terug te vinden. Ook in Frankrijk is de hitte enorm ge weest. Op de Parijsche boulevards noteer de men 92 graden F. in de schaduw. De temperatuur over heel Frankrijk was niet om uit te houden. Korte berichten. - De Ham burg sche werven van Blohm en Voiss en de Vulkanwerf hebhen onder bemiddeling van den Se naat met hun arbeiders onderhandeld. Vandaag zal waarschijnlijk de arbeid wor den hervat. Die prijls van een enfcelvoudigen t ra m r i t t e B e r 1 ij 11 bedraagt theore tisch 00.000 mark. De tram rijdt echter niet. In Regigio (Calabrië) heeft twee uren lang een hevige storm gewoed., die ernstige -schade heeft aangericht aan de gehuchten in de streek en aan de wijn gaarden en olijvenbosschen. 8 personen werden door den bliksem gedood en vele anderen getroffen. In Bulgarije zijn 86 c o m m u n i s t e n veroordeeld, die enkele dagen na de Juni-omwenteling hadden gepoogd om in samenwerking met de agrariërs het be wind in handen te nemen. Vier van hen werden ter dood veroordeeld, twee tot levenslange straf, zeven tot 12 jaar en drie en zeventig tot 2 jaar gevangenis straf. Een Fransch geëmployeerde van de Fransch-Belgische spoorwegregie, die zich naar het onbezette gebied begaf, werd te Asseln gearresteerd door twee Schuppo's die hem met revolvers doodden. Het jubileum van de Koningin. De ministerraad heeft beslist, dat ter gelegenheid van het 25-jarig regeerings- jubileum van de Koningin, buiten 'sGra- venhage geen gelden beschikbaar zullen worden gesteld voor versiering en dat voor rijksinstellingen buiten die gemeente volstaan zal kunnen worden met het uitsteken van de vlag Geen hu lpverleeni'ng op Zondag. Ten aanzien van de hulpverleening bij de 'feesten voor het regeeringsjubileum heeft de minister van oorlog bepaald, dat die hulpverleening niet op Zondag zal plaats hebben. Huldebetooging'. Omtrent de Nationale Huldebetooging, die ter gelegenheid van en in verband met de aanbieding van het Nationaal Huldeblijk van H.M. de Koningin op 6 September te Amsterdam plaats vindt, ver nemen wij, dat het slagen ervan is ver zekerd. Uit alle provinciën melden zich nog dagelijks talrijke vereenigingen aan; het aantal betoogers nadert de tienduizend. Inderdaad zal men hier alle kringen van het Nederlandsche volk vertegenwoordigd zien. Met nadruk worden de vereenigingen, die alsnog aan de betooging wenschen deel te nemen er aan herinnerd, dat 18 Augustus de uiterste termijn is, waarop het bedrag van het reisgeld bij- den pro vincialen penningmeester moet zijn inge zonden. De provinciale groepen zullen niet verzamelen op het IJsclub-terrein de verre afstand maakt dit met het oog op de late aankomst van sommige treinen onmogelijk; bovendien zou dit, waar de betooging zelve twee uur vordert voor velen te vermoeiend zijn. Vanaf punten in de nabijheid van den Dam trekken de afdeelingen op; het hoofd comité en de hoofdbesturen der landelijke organisaties onder de toonen der Kon, Mil. Kapel, van het regiment Grenadiers de provinciale afdeelingen elk door een muziekkorps voorafgegaan. O.a. verlee- nen hun medewerking de muziekkorpsen van Goulmy Baar, de Delftsche Gist en Spiritusfabriek, de Utrechtsche poli tie, enzi. Op den Dam wordt ihet huldiginigs lied gezongen onder leiding van den com ponist Kor Kuiler, de Kon. Mil. Kapel zal begeleiden. Daarna .vangt het défilé aan. Bij het voorbijtrekken der afdeelingen stelt zich het muziekkorps tegenover het paleis op. Verwacht wordt ,dat het mogelijk zal zijn verschillende gilden uit Noord-Brabant te doen vendelen. Na afloop wordt door een groep van 13 personen uit elke pro vincie één, alsmede uit Amsterdam en Rotterdam aan H.M. een oorkonde be treffende de Huldebetooging aangeboden. L ij k v e r d r a n d i n g. Op de vragen van den heer Scheurer betreffende vertegenwoordiging van de regeering bij' de verbranding van net stof felijk overschot van wijlen Louis Couperus: I. Is bet bericht in de bladen juist, dat de regeering zich beeft doen vertegenwoor digen bij' de verbranding van het stoffe lijk overschot van wijlen Louis Couperus? II. Dieelt de minister niet het gevoelen zijner arnbi.genoolen van binnenl. za ken en van justitie, dat de lijkverbran ding door de wet is uitgesloten? III. Is de minister indien het bericht onder I bedoeld juist is niet van oor deel, dat de vertegenwoordiging van de regeering bij een onwettige handeling af te keuren valt? heeft de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen geantwoord: I. Het bericht, dat de regeering zich bij de uitvaart van Louis Couperus neeft doen vertegenwoordigen is niet juist. Die ondergeteekende had een persoon lijke uitnoodiging ontvangen tot het bij- Wonen van de crematie, doch moest be danken. Die chef der afdeeling kunsten én wetenschappen, die een dergelijke uit noodiging had ontvangen, nam haar aan. Voordat hij naar Westerveld vertrok, heeft de ondergeteekende hem verzocht, namens [hem een woord vai) deelneming te spreken. II. Ten aanzien van het vraagstuk der lijkverbranding, kan de ondergeteekende feïoh vereenigen met het standpunt, door zijn ambtgenooten van binnenlandsche za ken en van justitie in de memorie van .toelichting tot het wetsontwerp tot wijzi ging van dc- begrafeniswet ingenomen. III. Voor het beantwoorden van de derde vraag bestaat na het onder I opgemerkte geen aanleiding. Treinen en auto's die te laat zijn. Het vacantie-seizoen is weer in vollen gang en helaas schijnen daarbij ook vrij geregeld de klachten over treinen, enz.., die te laat zijn, te behooren. Het is althans met den treinenloop in de laat ste weken weer treurig gesteld. Vooral de sneltreinen laten het weer leelijk zit ten en vertragingen van een half uur en langer kwamen weer voor. Met een enkelen autobus-dienst in onze provincie schijnt het ook in dit opzicht al minder goed te gaan. En juist over een dienst, die kan bogen op een mooie subsidie van provincie en gemeenten hoor den we de meeste klachten. Van een vertrek op de aangegeven uren schijnt b.v. op de lijn Middelburg-Grüpskerke en vooral op de Donderdagen en Zaterdagen den laatsten tijd geen sprake te zijn. En ook gebeurt het wel, dat men veel meer reizigers dan gewenscht en aangenaam is, in de auto „stopt", 't Komt ons voor, dat Ged. Staten en de Gemeentebesturen die subsidieeren hier een taak hebben en dat het tijd wordt, dat, evenals in Rot terdam van politiewege toezicht gehou den wordt op het aantal passagiers. Een klacht van gelijken aard vonden wij gisteren in de „Midd. Crt.", waar een inzender schrijft: Woensdag 8 Aug. j.l. zou ik met de autobus, welke om 7.45 van het Wolferts- dijksche veer vertrekt, naar Middelburg gaan. (Ret betreft hier dezelfde maat schappij als door ons hierboven bedoeld. Red. Z.) De autobus kwam echter eerst :om 8 uur aan het Veer, zoodat we ver trokken met een vertraging van 20 mi nuten. Op mijn vraag, of zulks meer ge beurde, kwam ik te weten, dat het een zeldzaamheid is, als de autobus op tijd vertrekt. Prettig vooruitzicht voor de rei zigers van Noord-Beveland, als zij nog verder dan Middelburg moeten! Vrijdag 10 Aug. j.l. was het evenwel nog' erger. Die autobus, die om 5.30 van Middelburg moest vertrekken naar het Wiolfertsdijk- sche Veer, kwam eerst 10 min. vóór 6 Van Domburg op de Markt aan, en vertrok 10 min. over 6 naar het Veer, een ver traging dus van 40 min. Er waren zooveel passagiers, dat er een tweede autobus bij' moest komen. Dit gebeurde, doch een medepassagier merkte op: „O, die brengt het nog niet tot halfweg, dan is hij stuk en de passagiers worden in dezen wagen gestopt. Dit is van de week al twee keer gebeurd!" En werkelijk: op den Nieuw- landschen Weg stond de hulp-autobus Stil en kon niet verder. Wieer 10 min. oponthoud; de passagiers moesten uitstap pen en werden in de groote autobus ge stopt. In de le kl. coupé 'zaten reeds 10 pers. Diaar werden er nog 4 bijigcstopt, uie moesten dan maar staan. In de 2e kl. coupé was het natuurlijk dito-. Een prachtige manier van handelen, niet waar en een uitstekende reclame voor dien dienst. Eindelijk kwamen we dan toch om 7.30 aan het veer. Spoorboot en veer boot lagen gelukkig gereed, zoadat de reizigers terstond, zij het- dan ook met ©en uur vertraging, hun reis konden voort zetten. Natuurlijk werd er onderweg braaf wat gemopperd en de meesten namen zich voor in het vervolg liever de reis naar en van Middelburg over Goes t-e -doen. Middelburg. De Marktbon-d „Eendracht maakt Macht" alhier ontving voor zijn marktfeest op a.s. Donderdag van den Rotterdamscheii Neutralen Marktkooplie- denbond,,Streven naar Verbetering" een zilveren lauwerkrans met de initialen van dien B-ond. Het is o.i. wel giewienscht, waar velen thans in het buitenland hun vacantia door gaan brengen, en ook België door meer deren met een bezoek wordt vereerd er -eens op te wijzen, hoe slecht soms de postverbinding is tusschen de Belgische badplaatsen en ons land. Zoo kwam een Woensdag j.l. te Knocks geposte brief eerst Maandagmorgen alhier bij' den ge adresseerde; omgekeerd scheen het beter te gaan, want een van hier verzonden brief was den volgenden dag' te Knocke bezorgd. Dat de visschen het weer te warm hebben in het water bleek gisteren, toen in het kanaal een aantal herders tot op de glooiing waren gekomen om een luchtje te .scheppen. Gisteren is door de politie aange houden een uit België gekomen jonge man, die hij verschillende ingezetenen trachtte geld los te krijgen en die op een vraag, waarom hij niet naar de politie ging om steun, antwoordde, dat hij lie ver niet met de politie in aanraking kwam. Dit was juist aanleiding tot zijn aanhou ding en bleek toen, dat hij nog) 4 maanden gevangenisstraf moest ondergaan hem door den Krijgsraad opgelegd, de man is overgebracht naar Utrecht. Hedenavond geeft het muziekkorps van het Leger des Ileils uit Dordrecht van 7 tot half acht, bestaande uit 22 man een uitvoering op het Molenwater, morgen trekt het muziekkorps van 9 tot 1 uur door de stad, waarbij tevens een collecte zal worden gehouden. Goes. Gisterenavond geraakte het zoon tje van de Wed. B. bij de brug spelen derwijs te water. Na een paar maal onder te zijn geweest en onder de brug dooi; gedreven te zijn, sprong de heer L. ge heel gekleed te water en slaagde" er in den drenkeling op het droge te brengen. Het kind was geheel buiten kennis. Vlissingen. Bij' het baden geraakte gis terenmiddag een Engelsche dame te ver in zee; gelukkig kon zij nog bijtijds aan jhet strand worden gebracht. Krabbendijke. Maandagavond 7 uur ver gaderde de gemeenteraad onder voorzit terschap van burgemeester Jac. Wielleman Tegenwoordig 6 leden. Dhr Kakebeeke nam nog geen zitting als raadslid. Voor oninbare posten hoofdelijk-en omslag en schoolgeld wordt f 107 afgetrokken. Ver mindering op reclame beeft voor een be drag van f 195 plaats. Over een voor stel om hoogstens f375 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een sou- kernir voor de schoolkinderen bij gelegen heid van het 25-jarig jubileum van H.M. de Koningin staken de stemmen. De be grooting over 1924 wordt aangeboden met een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 79.702,45Vï- Na rondvraag sluiting met dankgebed. De vergadering duurde ruim één uur. Kapelle. Uitslag prijsvlucht. Charleroi (België) door de postduivenvereniging „Snelvlucht" te Kapelle-Biezelinge ge combineerd met Veere, op Zaterdag 11 Aug. Afstand in kilometers: Kapelle 125 K.M., Biezelinge 123.6 K.M., Veere 138 K.M. le pr. J. M. Fraanje, Biezelinge; 2e, 3e en 6e Z. de Groene, Kapelle, 4 en 7 J. Sturm te Veere, 5 en 10 F. de Muijrik, Veere, 8 en 9 Wi. Chr. Louisse, Kapelle, le duif snelheid 14.8 M.; laatste prijsw. duif 12.9 M. per seconde. Eere- prijs, uitgeloofd door Veere, werd benaald door J. M. Fraanje, Biezelinge. Kats. Zaterdag j.l. werd alhier het Zen- dingsfeest gehouden. Het boschje achter de kerk bewees zich als ©en zeer ge schikt terrein voor zoo'n plaatselijk Zen- dingsfeest. Ruim 100 personen waren tegenwoordig. Dis Mol opende het feest bp de gebruikelijke wijze en i^prak daarna over: „De Nood der Heidenen". Met tal van voorbeelden toonde hij de groote el lende in maatschappelijk, zedelijk en gees telijk opzicht. Christus is het, Die over deze scharen ook met innerlijke ontfer ming 'bewogen is en door zijn gemeente- hulp wil brengen. Hoe moet onze z.g. beschaafde wereld zich niet gewaarschuwd achten door deze dingen. Waar zal ze niet toe vervallen, als zij' „het Evangelie verwerpt? Hoe moet de Christelijke ge meente dankbaar zijn voor den zegen Gods en wat moest haar de liefde van Christus dringen tot grooter liefdebetoon aan den blinden heiden. Dhr van Belleghsm .evangelist te Brussel, vertelde van zijn ervaringen als veldprediker bij' het Bel gische leger. 4 jaar heeft hij in de inter- neeringskampen gewerkt en aan vele on- geloovige, onkundige Vlamingen het oude Evangelie gebracht. Menigeen is wonder lijk gezegend, heeft den Heere leeren ken nen en betoont zich trouw temidden van zijn oude omgeving. Na den wapenstilstand is Zijn volk merkbaar belangstellend naai de Evangelieprediking. Er is hoop voor Vlaanderen. Als er maar trouwe werkers zijn. 't Feest mag welgeslaagd heeten. Eioch 'tzou nog veel beter zijn geweest, als er wat meerderen vrijmoedig waren gekomen: en als men de eenheid der Chr. gemeente meer geacht had dan verschil van kerkgenootschap. God geve, dat ook in Noord Beveland Zijn Koninkrijk met kracht openbaar worde. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Etten (Geld.) H. de Haan te Visvliet. GePef. Kerken. Beroepen te O.- en W,.-Souburg J. G. Fernhout- re St Pancras; te Alblas.- serdam H. Moolhuizen te Krommenie; te Spijk (Gr.) H. v. d. Zanden te Wapen veld; te Dedemsvaart J. H. A. Bosch te Nijverdal; - te Koog-Zaandijk L. v. Wijk te Ede; - - te Gapinge-Vrouwepol- der E'. Ringnalda, cand. te Den Haag. Bedankt voor Spijk door J. H. Kuiper te W'insum. Generale Synode der Ger. Kerken. Maandag 20 Augustus, des avonds half acht, zial D'.V. in de Wester- kerk (Catarijnekade) in de nabijheid van het station te Utrecht een ure des gebeds worden gehouden, waarbij ds J. Di. van der Munnik, em.-pred. te Zeist, zal voorgaan. Na afloop van deze samen komst is er gelegenheid voor de leden der Synode om elkander te ontmoeten 'in een 'zaal van het restaurant der Jaar beurs. Dinsdag 21 Augustus, des. voor- middags 10 uur, in de Oosterkerk (Malie baan) opening der Synode namens de roe pende kerk van Utrecht, door ds J. C. Rullman, predikant aldaar. Tot kapelaan van Sluis en St. Jan- steen zijn resp. door den '"bisschop van Breda benoemd de heeren Th. Lievegoed en C. van Leijsen. Goes. Tot den Cursus voor waterbouw kundig opzichter te Goes, werden toege laten A. met diploma Ambachtsschool, H. B. S,. of Mulo de heeren: H. Ph. Meijer te Vlissingen, M. J. Schik- ker te Colijnsplaat, J. Moelker te Goes, 'Chr. Luitwieler te Vlissingen, C. Adams te Veere, J. de Jonge te Goes en C. Verhoeven te Hoogerheide. B. Na gehouden toelatingsexamen de heeren J. Beulens te Baarland, C- van der Maas te Kats, J. de Hamer te Krab bendijke, P. van Santen te Sprang;, en C. Zuidweg te Biezelinge. Afgewezen één. C. Tot het tweede studiejaar werden nog toegelaten na gehouden examen de heeren Kramer en de Ridder van Wis- senkerke. De lessen vangen 1 Sept. aan met 36 leerlingen. (Eerst gisteravond ontvan gen. Red.) Benoemd tot onderwijzer aan de te openen bijzondere school te Valther- month dhr A. M. Serlé te Waterland- kerkje^ Over het geheim van het oude kasteel. 'tLigt vlak bij zee en omringd is het door bosschen .Geen boeschen, zooals wij kénnen hier in onze streek, met recht op gaande pijnboomen en laag kreupelhout en dennennaalden als tapijt. Maar een boscli van oude boomen, waar de geheimzinnige sfeer is, waar de ver rassingen zijn aan alle kanten, waar het ruikt naar vochtige aarde en wilde bloe men en mos en hout. Waar de primula's in de lente bij duizenden groeien en de viooltjes, en waar de wilde kamperfoelie de steengroepen overdekt. Wiaar de ko nijntjes uit de duinen komen spelen bij honderden en waar ze kopjebuitêlen tus schen de wilde bramen en waar de oude brug met klimop is overdekt, die de eeuwen heeft getrotseerd, omdat ze uit zulke zware steenklompen is gebouwd. Aan het eind van de groote laan staat het oude kasteel „Wiesthove". De men- schen zeggen, dat het 800 jaar na Christus gebouwd is, later verbrand en toen weer opgebouwd. Ik heb nooit geweten, dat er zulk ©en bekoring van een gebouw kon uitgaan. Ik heb me maar stil neer te zetten voor het raam van de torenkamer, waar ,ik verblijf houd. en ik zie het weer alles voor me. Ik weet, dat het spinnewiel daar heeft gestaan bij het raam, dat over het slot plein uitziet, en ik weet, dat de slot- vrouwe zich gebogen heeft naar buiten als de vroolijke jachtstoet met de trap pelende paarden ter slotpoort uittoog en de zon schitterstrepen trok over de wuivende pluimen der helmen en het zilver en goud der harnassen. Ik weet, dat ze opgestaan is op som mige tijden en met de hand voor de oogeii getuurd heeft door het andere raam der torenkamer, waar de groote weg is, die naar Middelburg voert, en over de golvende korenvelden en wijde akkers of haar heer-gemaal ook terug keerde van den een of anderen avontuur lijken tocht. Ze zijn komen aangaloppet-ren door de lange lanen en ze heeft uit het torenraam gewuifd met den doorzichtigen dunnen sluier. En in de groote zaal met de vel© ramen hebben 's avonds de minstreels gezongen als de tafels waren aangericht voor het feest en uit de groote keuken werden aangedragen de gebraden vleesch- bóuten en de geur van de eigengebakken meelspijzen de gangen vervulde. En van den toren heeft 's morgens vroeg een der schildknapen de lucht laten daveren door vroolijk klaroengeschal en de paar den hebben gehinnikt in de ruime otallen. Ook is er wapengekletter geweest en uit de schietgaten der oude muren zijn pijlen afgeschoten geworden, toen de groote deuren met de zware bouten werden toegesloten en de slotbrug werd opge trokken en de wachters op de verschil lende torens tuurden npar alle kanten. Ook zijn er kelders, die zuchten en verwenschingen hebben gehoord en ge rammel van ketenen en er is een venster waar je iemand zachtkens van achteren beetpakken kunt, als het 's avonds laat is en kunt schuiven in de breede slot gracht, zonder dat iemand er van weet. Als het 's avonds stil is en de maan op de groote, breede, duizendjarige linde schijnt, die pp het slotplein staat, kan men dat allemaal hooren vertellen. Zij heeft zooveel gezien en zooveel bij gewoond, die oude linde, ze is blij, als iemand haar aan 't praten weet te krijgen. Maar ik was niet op „Wiesthove" hon derden jaren geleden, ik ben er vandaag. Uit de mooie torenkamer kijk ik op het slotplein. Er staat geen spinnewiel bij' het raam, er zijn geen gobelins langs de wanden. Dc. hooge muren zijn licht be hangen en de vensterbanken zijn vlekke loos wit en de zonnestralen schijnen door groote vensterruiten. Ik hoor voetjes dribbelen op het slot plein. Ik zie kinderfiguurtjes op en neer dansen; ik hoor hel kindergelach opklin ken tegen de oude muren, vroolijke kre ten en schetterende stemmetjes. Een voet bal huppelt om de oude linde heen, voort- geschopt door kleine kindervoeten. Heiho! roepen de jongens, met langge rekte uithalen en als de musschen kwet teren de stemmetjes der jonge meisjes. In de oude groote eetzaal met de vele ramen naar de slotgracht zijn bedjes ge plaatst, rij aan rij, en in de daarop vol- .gende zaal evenzoo. En in het midden staan de nieuwerwetsche waschtafels met een afvoerbuis naar de slotgracht. En als ik de witte bedden tel, zijn ©r tien in de eene kamer en tien in de an dere. In de zaal links van de deur zijn de lange tafels met de banken, waar straks de lachende kinderen met vroolijke 'gezichten uit de dampende schotels de kostelijkste spijzen naar binnen zullen le pelen. Er zijn menschen, die denken, dat je èen kasteel moet behandelen zooals je het soms oude menschen doet. Je geeft hun maar hun zin, ge spreekt ze niet tegen. Ze brengen in oude kasteelen oude, versleten wandbekleedingen, en worm stekige meubels, je moet er alles duf en suf en muf houden. Bedden met zware draperieën, die naar stof ruiken, en zware kasten, die donke ren tegen wit gepleisterde muren. Op Wiesthove hebben ze een oud mensch weer midden in het leven gezet. De deuren zijn wit, en de kasten zijn wit, en de behangsels zijn hel van tint, en alles is er kleurig en fleurig en vroo lijk van aanzien. En in de oude ingebouwde buffetten •met spiegelglas als achtergrond, staan de vazen met bloemen, de margrieten en de helianthen, de rozen en de spirea's en de duizendschoonen. In een van de groote kamers hangt het geheim van het kasteel, het geheim van het kasteel Westhove, van de twintigste eeuw. Er hangt een indrukwekkend schilderij van Wallv Moes. Als je binnenkomt zie je het dadelijk. Je kunt naar niets anders kijken, hoezeer ook de smaakvolle meubileering je tot rondkijken zou dwingen. Het stelt voor een g'roep kinderen die aan tafel z.tten Ui de schotels dampt het warme eten. In de uitdrukking van de gezichten der kinderen, daarin heeft Wally Moes al jhaar kracht gelegd. Als ik er naar kijk, weet ik van het igeheim van Westhove, en de woorden eens lang geleden gesproken dringen zich aan mij op. „Al wat ge aan een van deze kinderen hebt. gedaan, dat hebt ge aan Mij gedaan- Dat geheim brengt de directrice hier, de directrice freule van Till, die een oud somber kasteel, nurksch wegens lang vervlogen herinneringen, weer heeft doen lachen en stralen en het feestkleeren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2