IET DBDIWEIE Dr. A. MARTENS, Afloop Verkopingen, Aanbestedingen, enz. Allerlei. Telegrammen. Marktberichten. Adpertentiën. Fotografie. Een Winkelhuis en Erf, De Oppervruchten, Openbare Verkoopmgen en Ver pachtingen. H Donderdag 16 Augustus i Pas hopen D. V. onze geliefde fl H Ouders SS Internist te Middelburg, AFWEZIG tot 26 Augustus a. s. W. MINK, Woensdag 15 Augustus 1923, openbaar verkooperi: Vérkoopén Donderdag 16 Augustus 1923, Donderdag 16 Augustus 1923, Aardappelen Het adres voor 00STERBAAN LE C0INTRE, •den verdachte gevonden werd, bleek ook afgeslepen te zijn. Het kippenhok naast het huis van De Jong, was juist dien dag geverfd. Dezelfde kleur van verf is aangetroffen op de jas van S. Tot op heden blijft hij ontkennen. Familietwist. Donderdag zijn een 24-jarige weduwe, die te Leiden bij' ihaar schoonvader inwoont, door een broer ■van haar overleden man, die ook tot het gezin behoort, in deze woning met een .mes verwondingen toegebracht. Er be stond tusschen het jonge weeuwtje en haar zwager 'g'eruimen tijd ©en gespannen ver houding. Donderdag hadden zij echter geen woorden gehad. De jonge man, die in teen apart vertrek aan het studeeren was, stoof ineens op zijn schoonzuster af. De yrouw nam de vlucht naar de buren, waar na do politie met de zaak in kennis werd gesteld. Die aanvaller, S. genaamd, is in arrest gesteld. E ee n duur dutje. Het gebeurde in de wachtkamer 4e klasse van het sta tion Friedrichstrasse te Berlijn. Een echt paar uit Oost-Pruisen kwam binnen, zuch tende onder het gewicht van een rieten koffer, die twee albums en een waarde volle verzameling postzegels, een gouden dameshorloge en een monsterkoffertje met 25 a 30 gouden broches bevatte. Het tweetal zette zich aan een tafeltje. Zoo bleven ze een tijdje zitten, totdat de een na den ander begon te knikkebollen en beiden weldra in slaap vielen. Het was 5 uur in den morgen, toen de vrouw ont waakte cn den koffer in handen zag van een vreemden heer, die zich verontschul digde door te zeggen, dat hiji den koffer slechts op den grond wilde plaatsen om den stoel vrij te krijgen. De vrouw nam dit voor goede munt aan, zette den koffer op tafel en begon de tweede helft van haar dutje. Toen zij' een uur later weer ontwaakte kon zij zich niet begrijpen, waar haar koffer gebleven was. En, vreemd genoeg, ook de heer was verdwenen Een zoekgeraakt© biblio theek. Toen de Tsaar 21 jaar gefeden een week in Frankrijk, wiaarvan enkele dagen te Compiègne, kwam doorbren-1 gen, waren 'degenen, die belast w'aren met de organisatie van dat bezoek, be vreesd, dat de hooge bezoeker zich mis schien vervelen zou, als hij niet wat te lezen had. Die bibliotheek vanACom- piègne was veel te beperkt. Die conser vator van het paleis van Fontainebleau kreeg dus opdracht een keurige collectie fjoelten bij elkaar te lezen en naar XJom- piegne te zenden. Die man verrichtte zijn taak grondig: niet minder dan 6000 dee- len .werden verstuurd, zoodat .de Ssaar zich verdiepen kon in theologische-, in rechts-, fn philosopihische werken, enz. T>f de Russische alleenheerscher wer kelijk die bibliotheek heeft doorgewors teld, vertelt de geschiedenis niet. Maar wel klaagt thans de' „Echo National'' er over, dat de bibliotheek nooit naar Fontainebleau is teruggezonden, zoodat daar tevergeefs de lezers om de betrokken nummers van den catalogus vragen! Het blad vreest, dat de boekenschat voor goed zoek is geraaid - ..wellicht is de „bibliotheek van Nicolaas II" in de herrie van 1914 naar onbekende be stemming verzonden. De hitte in Fr ank r ij k. De aanhoudende ondragelijke hitte in Frank rijk veroorzaakt steeds meer ongelukken. Gevallen van zonnesteek en plotseling optredende krankzinnigheid komen talrijk voor en ook het aantal branden, in het bijzonder boschbranden, is legio'. Wat dit laatste betreft heeft de regeering Uitge breide maatregelen genomen. Sommige beboschte streken, die door haar ligging bijzonder gevaar loepen in brand te ge raken, worden door vliegtuigen voortdu rend overvlogen, om aldus een uitbreken- den brand onmiddellijk te kunnen signa- leeren. Sommige ongelukken dragen een zeer eigenaardig karakter. Zoo is b.v. te Bou logne een .groote hoeveelheid cheddiet in de lucht gevlogen, die een arbeider uit de oude opslagplaatsen van Britsche am munitie had ontvreemd en in zijn tuin begraven. Zijn huis en 6 andere huizen stortten in. Wonder boven wonder Werd niemand gedeerd. Alleen viel de dief stal, met zooveel lawaai ruchtbaar ge maakt, niet meer te ontkennen. Iemand, die te Parijs langs de Seine wandelde, kreeg het plotseling zoo' door de warmte te kwaad, dat hij den eersten den besten voorbijganger, een jongen van 11 jaar, in de rivier wierp en ook zelf te water, sprong. Een tweetal voorbijgan gers sprong onmiddellijk te water en wis ten de drenkelingen op den kant te JireiR gen. De jongen kwam er met een gratis bad af, terwijl de geïmproviseerde bad meester naar het krankzinnigengesticht werd overgebracht. Indirecte belasting. De „N. Prov. Gr. Crt." schrijft: l Het Engelsche volk is een praktisch volk, dat zich niet door allerlei looze leoneën van den verstandigen weg laat afvoeren. Men ziet dit heel duidelijk uit de belasüngpolitiek. In ons land heeft men de leuzen indirecte belastingen maken alles duur en drukken vooral den kleinen man, di recte belastingen zijn rechtvaardig,'wij] zij naar draagkracht worden .opgebracht, als opperste wijsheid ®,p, belastinggebied aanvaard- Van anti-revolutionaire zijde is meermalen gewaarschuwd tegen het door drijven van dezen regel, die te meer ge il dri^-«V?r' naarmate men hem te meer doordrijft tot in de uitersten, als wij thans kennen, maar wie de volksgunst wilde winnen bleef de liberale leuzen aanheffen. Thans voelt men den druk van de directe belastingen in groote mate. Onze volkswelvaart wordt er steeds meer door bedreigd. Wordt het nu geen tijd om eens te letten op den toestand in Engeland? Engeland heet een vrijhandelsland; maar het heft aan invoerrechten veel meer dan ons land. Men gelooft daar niet den vrij handel ontrouw te worden met een ver standig tarief van invoerrechten. Ook de accijnzen brengen veel meer op. De verhoudingen zijn zóó, dat, als wij aandurfden, wat in Engeland aan invoer rechten en accijnzen wordt geheven, wij daaruit een inkomst zouden hebben van goed vijfhonderd millioen. Thans ont vangen wij uit deze bronnen van inkom sten 116 millioen. Is nu het leven in Engeland veel duurder dan ten onzent? Opmerkelijk is dat in België veel meer dan ten onzen t aan invoerrechten en accijnzen geheven wordt en dat het leven er toch goedkooper is. Maar al nemen wij aan, dat het leven ietwat duurder werd, zou de prijs, die) men aldus betaalde voor een sluitend budget, te hoog zijn? Een shilling voor twee mens-C. hen levens. Een man en een vrouw, die te Flambourough aan het baden waren, zagen zich door den op gekomen vloed den terugweg naar het land afgesneden. Zekere Sam Leng, een kustwachter, Inoest om hen te redden van een klip afklauteren en door een diepte waden, terwijl hij bij die raiding zijn Zondagschen pantalon scheurde. Die twee badgasten zouden onherroe pelijk verdronken zijn, als Leng hen niet te hulp geijld was. Als belooning voor zijn menschlievende daad ontving de goe de maneen shilling. Raadgevingen voor de va cant i e. Een Engelsche dokter waar schuwt tegen de overdrijving', waarmee sommige mtenschen in hun vacantie zich aan lichaamsinspanninjg wijden en geeft de volgende raadgevingen: „Maak -fan uw vacantie geeri zwaren arbeid door te pógen, toch vooral genoeg lichaamsoefening te nemen. Er zijn lieden die als complete wrakken van hun va cantie thuis komen, omdat zij' piogen al hun tijd aan zee "te vullen met te inspan nende lichaamsoefeningen. Zij: wandelen tot zij1 hun voeten hebben doorigeloof penzjij tdansen van 's avonds negen tot twaalf. Zij keeren naar huis terug met stijve spieren en met indigestie; Zit een paar uur aan het strand, of rust in de schaduw bij een rijpend koren veld. Dat brengt herstel van energie. Zonlicht, dat het lichaam overstraalt, is de beste hersteller van alle; doch stelt nooit «enig deel van uw lichaam langer dan een uur achtereen bloot aan het directe zonlicht. Lokt geen zonnesteek uit door uw hoofd onvoldoende te be dekken." Mottenverdelging. Er is geen huisvrouw, die niet weet, wat motten zijn. Men kan gerust zeggen, dat in een stad als Amsterdam een geheel mottenvrij huis •met een kaarsje te zoeken is. Geen dier is zoo gevreesd door de huisvrouw' als de mot. Nauwelijks is dan ook een dier te bedenken, dat haar meer schade be rokkent, dan dit kleine insect. Vliegen, muggen, vlooien, luizen, men kan ze met succes bestrijden. In onze moderne stads woningen komen zij bij een behoorlijke huisvrouw niet meer voor, althans niet bij massa's. Maar de schade die al deze dieren tezamen kunnen veroorzaken valt totaal in het niet vergeleken bij die door de motten aangericht. De meening is algemeen dat de vlie gende mot, de kleine glinsterend-grauwe fladderende insecten, de oorzaak is van het kwaad. De kleine dieren, waarvan de huisvrouw denkt, dat ze van buiten komen binnenvliegen in de zomermaanden zouden dan hun eieren leggen in laden, kasten en kisten, waarin onze wollen stoffen en kleeren bewaard worden. Uit die eiere nkomen dan kleine larven, die de wolvezels stukknagen en de oorzaak zijn dat men het volgend jaar een „goed opgeborgen" pak totaal onbruikbaar uit de kast haalt. De vliegende mot moet, meent men, een scherp instinct hebben om wollen stoffen op te zoeken en haar eieren te deponeeren en de kleine larven van de mot, witte „wurmpjes", vreten zich door de wollen stoffen heen, spin nen zich in coccons in en zijn de oorzaak van de totale onbruikbaarheid van het kleedingstuk, dat ze uitverkoren hebben. Enkele moftenlarven zijn voldoende 'n pak of een jas of een stoel te vernielen. Veel erger is het nog, wanneer in gordij nen kleeden of vullingen „de mot zit". Het kwaad gaat onherroepelijk en gestadig verder, er is niets aan te doen, men staat er wanhopig tegenover. Twee dingen zijn er, die sedert kort veranderd zijn. Ten eerste deugen onze oude opvattin gen over de levenswijze van de motten niet meer; ten tweede behoeft men niet wanhopig te zijn, wanneer men ergens motten in ontdekt. Er zijn in de laatste jaren zeer belang rijke onderzoekingen gedaan over de le venswijze van motten, o.a. van de z.g. kleermot; er komen nog twee andere mot- tensoorten voor, maar beide zijn veel min der talrijk en de kleermot stoort zich niet aan zijn specialen naam, maar tast met plezier bont, tapijten, gordijnen, enz. aan. Dieze onderzoekingen staan in ver band met een nieuw gevonden bestrijdings middel voor motten: het Eulan F. en Eulan M., dat door de firma Bayer te Leverkusen wordt gemaakt. (Wordt vervolgd.) COBLENZ. De Rijnlandcommissie [heeft de inbeslagneming der mijnen in de bezette gebieden gelast. BERLIJN. V. D. Tegen het kabi- net-Cuno is door de communisten in tien Rijksdag een motie van wantrou wen ingediend, waarbij de socialisten zidh hebben aangesloten. BERLIJN. V. D'. De Rijksdag heeft de belastingwetten in derde lezing aan genomen. BERLIJN. V. D. De typografensta- king is gisteravond opgeheven. BRUSSEL. V. D. D'e besprekingen te Parijs om België een leening van 400'a 500 miljoen te waarborgen ten einde de aanvallen op de Belgische franc te breken, zijn op hiet punt van te slagen. 14 Goes, huis enz., Pilaar. 14 Goes, beestiaal, de Wilde en Heyboer. 15 Ritthem, inspan, veldvruchten, Paap 15 Ellewoutsdijk, inspan, Beth. 15 Kapelle, fruit, Veilingsvereeniging. 16 Middelburg, huis en bouwland, Itt- man en Blaupot. 16 Middelburg, winkelhuis, Hioolen. 16 Middelburg, huizen, Hioolen. 16 Middelburg, de pastörie der Geref. Kerk te St.-Laurens, De Neeling. 16 Kapelle, oppervruchten, aardappelen, Kram. 16 Kloetinge, oppervruchten, aardappe len, gerst, Van Dissel. 17 Sint Laurens, beestiaal, Hioolen. 17 Wiemeldinge, oppervruchten, Kram. 17 Goes, appelen, peren, noten, Pilaar. 20 Westkapelle, huis, inboedel en Vruch- ten, v. d. Harst. 20 Kapelle, oppervruchten, v. Dissel. 23 Middelburg, huis, v. d. Harst. ,23 Middelburg, bouw- en weiland, Blau pot ten Cate. 2431 Biervliet, hofstede, Mijs. 24 Kloetinge, kap. boereninspan, van Dissel. 24' Biggekerke, meubilair, Loeff. '28 Goes, oppervruchten, van Dissel. 29 N. en St. Jootsland, landbouwers- inspan, Loeft en Hioolen. 29 Vlissingen, weiland, Paap. Baarland, hofstede, bouwland, dijken, veerhuis, schaapskooi, Neer voort. Nieuwdorp, huis, bouwland, inboedel, van Cleef Sept. 5 Middelburg, gerechtelijk, het café Rot terdam. 10 Ierseke, huis, Pilaar. 10 Souburg, inspan, Blaupot ten Cate. Oct. i Kruiningen, kapitale hofstede, Pilaar. Middelburg. Door notaris W. Hioo len is Donderdag in het openbaar ver kocht: 1. Winkelhuis en erf, Lange Breestra-at O 149, groot 2 A., aan IJ. R. Leerves, voor f3105; 2. Huis en erf, Koningstraat E 245, groot 78 c.A. aan W. Jaeobusse, voor f1105; 3.-Huis en erf, Veersche weg S 12, groot 70 c.A., a,an J. C. Meijboom, K. Bruijnooge en J. Polderman, voor f1020. M. C. Kloetinge. Bij de gisteren gehouden veiling van veldvruchten van J. L. de Jongh, ten overstaan van notaris van Dissel, werden de volgende prij zen besteedSuikerbieten pl.m 4 H.A. in massa, f 201, Blauwmaandzaaid f 150 Zegehayer van f75f90, Uien f'275, Pjantsertarwe (goedgekeurd voor de zajai) van f90f135, Wilhelminatar- we (goédgekeurd voor de zaai) van f95f124, Buklendorferrogge (goed gekeurd voor de zaai) van f 100 1110, Schokkererwten (goedgekeurd voor de za:a,i) f 165, Pjaardeboonen f 80, Bruine boonen van f55f68, Aard appelen gele eigenheimers van f180 1237, id. Bravo's van f 210f 225, id. Red Star van f210f230, Voeder bieten van f 105—f 120, Roode klaver (2e snede) van f22f25, Nagras f9, alles per 0.3924 H.A. Alle pl.m. 77 perceelen zijn verkocht geworden. Heiiikenszairrd. Vrijdag werd alhier in de herberg van'dhr M. Geus ten overstaan van den notaris L. A. Beth te Ellewoutsdijk in het openhaar ver kocht, een perceel weiland te 's-Heer Abtskerke, groot 1.03.10 H.A. a,an idhr W'. Oele qq. te Ellewoutsdijk, voor f 2577.50 den hoop. VLISSINGEN. Veiling van 10 Aug. 1923. N.-H. Suikerij 1416, Roode bessen 620, Witte bessen 818, Aardbeien 2535, Kruisbessen 911, Madaleine 3032, Oomskinderen 27 Madaleine 3032, Oomskinderen 27 47, Morellen 1050, Suikerij 410, Keswick 7—12, Tomaten 47o3, Spui tjes 1-022, Poire Madam 1820, Pruimen 3340, Tuinboonen 2 3, Zilv'erui 4, Hondsmuil 1112, Andre d'Esporte 20, Bergamot 11, Pree. de Treveaux 1445, Aardappelen (blauw) 5,56,5, Aardappelen (wit) 34, Suikerboonen 4041, Wage naars 2940, Snijboonen 4306, Princessen 5280 c't., alles per K.G. Roode kool 613, Savoye kool 616, Bloemkool 326, Komkommers 7,5, Perziken 1112, Meloenen 48—85, Abrikozen 3,5 ct., alles per stuk. Sel derie 15, Uien 25, Peeën 49, Rabarber 12, Kroten 35, Rapen 4,59 ct, alles per bos. Andijvie 30 62, Postelein 124, Keiwel 10—19, Pieterselie 1239, Zuring 19, Sla 2079, Snijbiet 1317 ct, alles per mand. KAPELLE-BIEZELINGE. Veilings vereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving''. Groote veiling: Roode bessen f7.10—f8.30 per 100 K.G. Kleine veilingKersenKlerken f 60 f65, Eierkrieten f42, Witte vleesch- kersen f45, Zure morellen f28. Pruimen: Princepruimen f27f40, Merbelanen f27f31. Krozen f32- f34, Rijpe f42, Okkelanen f34 f45 Oranjepruimen f 39 f45, Kouwelijnen f10f25, Rijpe prinsepruimen f41- f 45. Bessen: Roode bessen f7—f14. Witte bessen f 12f13, Kruisbessen f 12f 13, Aardbeien f 41, alles per 100 K.G. AppelsZomeraagt f 10f 17, Ma- delaine f 19f 35, Roode Astrakan f 14 f 18, Roode Ferzifcappel f 14f 19, St.-Jacobap. f10f 17, St-Jansappel f 10f 13, Glasappel f 15, Keswick f 8 f13. PerenRoode Suikerij f 13f 22, N. - "NJ—f26, sergamot fl erèn f 13—xl9, Spuitjes f28, Ooms- H. Suikerpeer f20f26, Brandsperen f18, Gr. Bergamot f12f 16, Dirkjes- inderen f 30f 55, Poire Madam f 27 f32, 'Précoise de Treveaux f28— f 40, Beurré Giffard f 31, alles per 100 Kilogram. DiversenAardappels f 4—f 4.60, Groene boonen f29f35, Gele boo nen f 29f 32, Chaiotten f 9, alles per ,100 K.G. Snijboonen f 0.51f 0.91, Au gurken f 0.55, Komkommers f 10, Per ziken f 2f 13, alles per 100 stuks. Van 2—8 Aug. VLISSINGEN. Ondertrouwd: A. J. Ros, 29 j. en N. Mudde, 25 j.; M. H. M. Engelse, 21 j. en J. v. Boven, 19 j.; J. A. Smit, 26 j. en W. C. J. Senij, 25 j.; A. v. d. Pijl, 25 j. en G. J. van Boekho.ut, 25 J. Roels, 31 j. en J. J. Roodenb'urg, 27 j.; H. Th.Slingerland, 21 j. en C. J. [Meijer, 21 jaar. 1 I' I Getrouwd: F. de Groot, 30 j. én G. H. Heeres, 23 j.; L. Stroo, 27 j. en E. van Eenenna,am, 30 j.H. L. Koster, 21 j. en J. Zonneveld, 21 j. Bevallen: M. E. Vader, geb. de Wil ligen, ld.M. E. de Witte, geb. van Knippenberg, z.; J. F. Sturm, geb. Kesteloo, z.; J. J. C. v. d. Meule, geb. Versprille, 2 d. (tweelingen); M. Schilleman, geb. Naeye, d.J. M. Mon- teny, geb. v. d. Eeckhoute, z.; M. D'. Klaver, geb. v. Nieuwenhuijzen, z.; M. M. Timmerman, geb. Boéls, z. Overleden: M. Bosselaar, id. 48 j.; M. Huiszoon, d. 4 j. WISSENKERKE. Geboren: 30, Rieter- nella Cornelia, d. v. Aart Jacobas de Looi! en Adriana Maria Geelhoed; 31, Jan Pieter, z. v. Cornelis van der Moere en Lena Leendertse. Overleden: 31, Willemina Koets, 78 j., wed. van Pieter Vroonland; 3, Jan, 13 dagen, z. V. Marus Flikweert en Lau- rina Lena Verburg; 5, Jacornina Tromp; 52 j., echtg. van Wessel Christiaan de Priester. (Ad. v. BI.) GOLIJNSPLAATi. Getrouwd: 2 Aug. Cor nelis Tromp de Vries, 29 j. jm. te Har derwijk: en Lena Arendina Staal, 28 j. jd. N. DE JON SE en g K. DE J0NGE-De Dreu g |j hun 40 jarige Echtvereeniging fe U te herdenken. a Hunne dankbare Kinderen H Behuwd- en Kleinkinderen. a Goes, Augustus 1923. 1 Op Woen idag 15 Augustus hopen PfETER MAAS Wz. en JANS JASPERSE hunne SOjiarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen Behuwd Klein en Achter kleinkinderen. Koudekerke, Aug. 1923'. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onzen dierbaren Echtgenoot en der kinderen zorgdragende Vader CORNELIS D0MINICUS, in den ouderdom van 45 jaar. Wed. C. DOMINICUS en Kinderen. Goes, 11 Augustus 1923. Voor de vele blijken van deel neming ons betoond bij het over lijden van onzen geliefden Echt genoot, *'ader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader ADR1AAN KASSE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. A. KASSE—De Nood. Middelburg, 10 Augustus 1923. Voor de vele bewijzen van deel neming ontvangen tijdens de ziekte en het overlijden van onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de familie, D GLERUM. Goes, 11 Augustus 1923. Met deze bericht ondergeteekende, dat vanaf DONDERDAG 16 AUGUSTUS a.s. zijn atelier weder geopend is, voor het maken van alle soorten portretten, terwijl hij verzekert, het zelfde standhoudend werk te leveren als voorheen tegen billijken prijs. Beleefd aanbevelend, Beestenmarkt 6, Goes. De Notaris L. A. BETH te Elle woutsdijk zal op namiddags 2 uur (N. T.) te Elle woutsdijk ten woonhtiize en ten verzoeke van dhr. S. de Visshk tegeD contante betaling in het 3 Paarden, 1 Menwagen, 1 Sacks- ploeg, 4 Eggen in soort, 1 aanaard- ploeg, Sleepbord, Grindbak, Zwin gen, Ploegen, Harnassement enz. De Notaris W. HIOOLEN te Middelburg, is voornemens in het openbaar te des avonds 8 uur in het Veiling gebouw „Mercurius" aan de Köe- poortstraat te Middelburg: aan de Gravestraat te Middelburg, plaatselijk gemerkt I 278, groot 53 Centiaren. Te aanvaarden 1 October 1923 of zooveel eerder mogelijk. Bezichtiging daags vóór en op den dag der verkooping van 1012 en van 24 uur op vertoon van een bewijs van toegang, met ver dere inlichting, verkrijgbaar ten kantore vaD den Notaris. De Notaris J. C. KRAM te Kapelle, zal op des avonds 7 uur (N. T.) in de herberg van Mejuffr. E. Hansom te Kapelle, tegen contante betaling publiek verkoopen i wassende in boomgaarden onder Kapelle, Biezelinge en Schore, voor de heeren Adr. de Groene, Mejuffr. de Wed J. Lepoeter en Gebr. A. en F. in 't Anker. Voorts voor den heer Adr. de Groene 1711.83 H.A. (855 Roeden) (gele en blauwe Eigenheimers) in Dijkwel. Breeder bij biljetten GOES.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3