\o 25» Dinsdag 7 Augustus 11123 37e «laargang ïïmmMt lü DEN MAALSTROOM. Buitenland. FEUILLETON. A. J. P s VANILLE-CRÊMEPUODING. AWIPA-ZALF Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor ie Middelburg: firma F. P. DHUIj, L. Burg. Tel. no. 259 HET VLOEKVERBOD. (Slot.) Wij noemen liet een gezond standpunt, waarvan onze mannen in de gemeente raden uitgingen, toen zij de handen in eensloegen om te komen tot een vloek verbod, en ook dat zij bij dit vloek'-- verbod niet staan bleven, maar ook op zettelijk honen of kwetsen onder de de licten, waaraan straffen verbonden zijn opnamen. Jmmers de gemeenteraad is de overheid. Zij heeft de macht naar" goddelijk recht, evenals de huisvader in zijn gezin, om ook in haar eigen gezin de regels voor ie schrijven, naar welke door wie tot haar gezin behoorpn, moet worden ge leefd. Vandaar het vloekverbod, in de eerste plaats voor allen wie in gemeentedienst' zijn, maar ook voor allen, die op heö gansche terrein, waar de gemeente auto noom is, wonen of verblijven, of door- haar worden gesubsidieerd. Als overheid is de gemeenteraad geroepen op het hem aangewezen terrein de eero Gods te hand haven. Zoo hebben de plaatselijke overheden in de zeventiende en achttiende eeuw- er al over gedacht. Wanneer onze gemeente-ambtenaren het gemeentearchief in hunne gemeente eens- wilden raadplegen, zij zouden allicht merk waardige verordeningen itegan het qpen- baar vloeken en lasteren van den Naam .des Heeren vinden; gelijk reeds onder anderen te Vlaardingen, Dordrecht en Zwijndrecht is geschied. In genoemde verordeningen uit de acht tiende eeuw kwamen ook strafbepalingen1 voor ten aanzien van jeugdige vloekers; maar de overheid stélde terecht voor het misdrijf dezer minderjarigen de vaders aansprakelijk en legde aan de vaders de boeten op voor het misdrijf hunner kin deren. Welk gevolg had dit? Dat mèn in de gezinnen tegen, het vloeken inging. Dat een huisvader, zij 't ook al uit vrees voor de boeten, zijn jongens ernstig vermaan de het vloeken te laten. In de negentiende eeuw, na het her stel onzer onafhankelijkheid, heeft he laas, „de geest der eeuw" met deze ver ordening de hand gelicht. Zoo werd het mogelijk, dat een liberale- minister Van Houten kon decreteeren, dat de uitvaar diging van een vloekverbod niet behoor de tot de bevoegdheden van den gemeen- raad, en zoowel het hooger administratief gezag als de rechterlijke macht dergelijke bepalingen terug wees; en misschien ligt ook hier wel de oorzaak, dat Dr Kuyper, de man met den breeden blik, die slechts naar het bereikbare greep, en nog zoo veel andere quaestiën op te lossen wist, geaarzeld heeft dit punt, pracctisch al thans (want theoretisch deed. hij het reeds in 't door ons aangehaalde arti kel 4 van ons Proögram van beginselen I) aan de orde te stellen. Maar nu moeten nog meer gemeenten volgen. Het vloek verbod moet zoo algemeen in de gemeen ten tót gelding komen, dat een Rijkswet daardoor overbodig wordt. Wij hebben al Staatswetten genoeg; wij mochten er wel een paar minder hebben. De gemeenten kunnen nog wel andere -quaestiën regelen, zonder dat hiervoor een Staatswet noodig is. Doch voor 't oo- genblik gaan wij hier niet op in. Wij zouden echter ongaarne bij den Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et- Bij abonnement belangrijke korting. 31). „WteL, dat je de toelage aannam, die ik t in staat ben je te geven. Ga terug' naar de stad en maak van het leven, wat er vart te maken is. Juist omdat jé de zaak niet flink onder de oogen hebt gezien, neb je bij de rechters en j-e collega's het respect verloren. Je hebt je dadelijk' uit de voeten gemaakt en je stelt je aan als «en dwaas ter wille van een vrouw, die nooit iets om je 'heeft gegeven en 'dat nog niet doet". >,Ja,^ziet u, maar 'ik' heb nog''eenige overblijfselen van een geweten," zei Ste den. „Geweten 1" zei Lukas met een spot- Inch. „Ja, dat- is ongetwijfeld iets fraais. •Ben heel geschikt iets om over te spre- Jjn' je indruk wilt maken, maar een ellendig iets om in ernst mee te rekenen. ™jn beste jongen, wie bekommert zich tegenwoordig nog otm een geweten? Niet een op de tienduizend! Doe als ander-e nwuischen doen en maak het je zoo ge makkelijk mogelijk. Kijk nu eens naar mijn geval". „Wel, wat dan, oom Lukas?" „Bij heeft zijn zaakjes netjes weten te regelen en is. nu nog veel beter af dan Droeger", viel Ilford in. Staat" de gedachte opwekken, dat hij .er zich dan niéts meer van behoeft aan 'te trekken. Integendeel wij blijven van meening, dat uit de hoven aangeduide roeping der Over heid, zooals die is omschreven in art, 4 van ons program van beginselen, voor al niet minder voor den Staat voort vloeit, dat het op zijn weg ligt zich do bestrijding van de ontheiliging van Gods' Naam aan te trekken, al is het voorst hands vooral de Gemeenteraad, die voor de .vraag wordt gesteld of hij zich tof 'bestrijding van dit kwaad zal aangorden, gelijk hij in meer dan één opzicht hier tegen bepalingen kan vaststellen. Wij zijn het dan ook eens met ong a.-r. ütrechtsch weekblad, dat: 1.. Principiëel de Overheid is ge roepen tot verheerlijking van Gods Naam en diensvolgens op de meest doeltreffende wijze tegen publieke Gods lastering heeft op te treden. 2. 'Juridisch ka.n worden aangeno men, dat de Gemeenteraad, die, naar luid van art. 135 der Gemeentewet, tot taak heeft verordeningen te maken in het belang van de openbare zede lijkheid, bepalingen heeft vast te stellen tot bestrijding van een kwaad, waardoor de grondslag van alle zedelijkheid wordt aangerand. 3. Bractisch de ervaring heeft be wezen, dat op deze wijze doeltreffend tegen dit kwaad kan worden opge treden. Maar klopt dit alles nu met artikel 1/13 der Grondwet, hetwelk aan een ieder vrije belijdenis zijner godsdienstige mee ningen waarborgt? Wij zouden zeggen: liet heeft er niets ifn-ee te maken; niet liet uitspreken of schrijven zijner godsdienstige meeningen maar het aanranden van den Naam des Pleeren wordt verboden. Dat moet een christen-huisvader in zijn huis, een chris ten-werkgever in zijn winkel, en een Chr. overheid' op haar terrein doen. Onze Heidelbergsche Catechismus waar schuwt hen allen, dat geen zonde God meer vertoornt dan het misbruik van Zijn Heiligen Naam, zoodat ons volk als het ware daarmede Zijn oordeel over zich inroept Ziedaar ons eerste argument. En het tweede is dit: dat vrijheid van godsi- dienst nooit de beteekenis had of hebben zal, dat men zich maar vrijelijk uitleven kan in de vruchten van wat men zijn godsdienst belieft te noemen, met name in prostitutie, laster, of ook de aan randing van Gods Naam. TrouwensRechter en Wetgever hebben vastgesteld, dat het kan. Mén is derhalve met het vloekverbod op den goeden weg; en men vare -er op voort. Uit Duitschland. In Duitsche regeer ingskringien slaat men de ontwikkeling der dingen in het Roergebied met stijgende zorg gade. D'e bevolking schijnt roeriger te worden, nei gingen te vertoornen uit den hand te wil len springen en van passieven tot actie ven weerstand over te gaan. Te Essen is door de Franschen een lading spring stoffen ontdekt, waarop' de stad omsin geld en van alle communicatie met de buitenwereld afgesneden is. „Is dat waar oom?" vroeg Steven. „Heb je de bladen niet gelezen", ant woordde Lukas. „Neen ik heb alles vermêden wat be trekking op 'u had". „Ha, ha, die is goed! Nu ja, ik heb het er aardig goed afgebracht. Het fai- lissement is nu beëindigd en ik zit nu in nieuwe zaken, die beloven heel goed te gaan. Veel beter dan ik verwacht zou hebben". „Wiat heeft u aan uw schuldeiscbers betaald?" „O, de som, die ik je toen noemde". „Natuurlijk zult u nog het volle be drag betalen, als u er in slaagt om uw fortuin te herstellen?" „Ik weet het nog niet. Diat zal er van afhangen". „Wiaarvan afhangen?" „Wiel, of dat de moeite wel loont". Ofschoon ik jarenlang gewend was aan zqn ideeën, zoo ontstelde ik toch nog van deze cynische opmerking en ik zag 'Steven zich ongemakkelijk in zij'n stoel bewegen. „Wlij begrijpen elkaar volkomen", zei Lukas, „en we behoeven dus niet met valsch sentiment te spelen. Je schijnt wat van streek te zijn gebracht ,door nv' Mijn beste jongen, ik zeg alleen maar ronduit wat andere menschen bedoelen en doen. Het spreekt vanzelf, dat als ik een eandïdaat voor het parlement of iets van dien aard was, ik precies het tegen- V«rfrisscüierad en verkwikkend A. J. P's FRAMBOZENSAUS over Puddingfabriek A. J. POLAK, Groningen. Uit alle hoeken des rijks komen ver der klachten in over gebrek aan betalings middelen en dat. niettegenstaande er nu 60 drukkerijen dag en nacht bezig zijn papier te maken. De biljetten van 100.000 mark worden ^blijkbaar gehamsterd, want men ziet et- slechts weinige, ofschoon er dagelijks voor 700 milliard mark bijge drukt worden. Men is nu begonnen, snel maatregelen te nemen voor hoogere cou pures en wel van 20 en 50 millioen, die bij gebrek Oaan tijd slechts in één kleur gediukt zullen worden. Tot nu toie werd er dagelijks voor 4 billioen aan bankpapier gemaakt. Deze week wordt dat bedrag verdubbeld en de volgende weëk zal hetnog hooger opge voerd warden. Naar de N. R. Gt. meldt, is aan de bezettingsautoriteiten te Buer door een mijnwerker medegedeeld, dat opi de mijn Hugo een munitie-opslagplaats ingepxet- seld was, w'aarin zich ongeveer 2000 handgranaten en veel revolver- en ge- weermunitie bevond. Verscheidene arres taties hebben plaats gehad. Zondagnacht is bij het gieboiuw van het kolensvndicaat te Essen, dat door de Franschen bezet is, een plak ontplof bare stoffen gevonden met een lont van een duur van 20 minuten. Er is een per soon in hechtenis genomen, die zich op verdachte wijze in de buurt bevond. Naar aanleiding van dit voorval is het tramverkeer in de wijk verboden en ook voetgangers mogen er niet van 8 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens door gaan. In denzelfden nacht is in het Westelijk deel van de stad een aanslag met ontplof bare stoffen gepleegd tegen de gemilita riseerde spoorlijn naar Mulheim. Een wal van den spoordijk is over 15 meter be schadigd. Te Gelsenkirchen hebben de Franschen de rijksbank bezet en ongeveer 6 milliard mark in beslag genomen. Die directeur en twee hoofdambtenaren zijn gearresteerd. De Franschen zouden zeer ruw opge treden zijn. Havas verneemt, dat generaal Simon, bevelhebber van het bruggehoofd Dussel- dorp, vanwege de correcte houding der Duitsche politie na den aanslag van den student R,aabe, den-hoofdcommissaris van politie weder in vrijheid heeft doen stel len. Het zijn-namelijk de Duitsche politie mannen, die het eerst de gewonde solda ten te hulp gekomen zijn en de gemeente lijke ambulance-automobielen hebben doen komen om de slachtoffers naar het hos pitaal te brengen. De aansla,g wordt al gemeen door de bevolking en de bladen veroordeeld. Staking in Berlijn. In de Berlijmsche metaalindustrie schijnt de staking onvermijidelijk te zijn. Die onderhandelingen in het rijksdept. van arbeid tusschen werkgevers en per soneel in de metaalindustrie zijn mis lukt. Die staking, waartoe .reeds voor •eenige dagen met groote meerderheid is besloten, zal vandaag beginnen. Men hoopt nog, dat de staking niet algemeen •zal zijn. Intusscben kan reeds thans w-orden verklaard, dat met het oog op den overgestelde zou zeggen. Maar dat ben ik nu eenmaal niet. Ik ben er op het oogenblik op uit om 'geld te maken en te probeeren den man in mijn macht te krijgen, die mij heeft genekt". Ben tijdlang zwegen wij allen. De drie- anderen rookten hevig, terwijl ik het ge laat van ieder van hen beurtelings gade sloeg. „En wat doe je hier met je tijd?" vroeg Ilford eindelijk. „Wieinig nuttigs, vrees ik", zei Steven. „Ik doe zooveel als ik te doen heb in de stad bij' de rechtbank, maar dat is heel weinig sedert het bankroet van mijn oom. En dan schrijf ik ook voor enkele bladen". „Is dat alles?" „Niet heelemaal; ik' tracht ook hier het loven in Battersea te bestudeeren". „Het leven te bestudeerden? Diat loont de moeite niet, jongen. Maar wat bracht je daartoe?" „Een zeker verlangen om het leven der menschen te leeren kennen. Zooals uweet is alles in den laatsten tijd voor mij1 ver anderd en ik wensch nu het leten in zijn waren vorm te zien". „Mijn beste Steven, je zult tot de ont dekking moeten komen, dat de menschen allen ontevreden, ongelukkig, zelfzucntig ten tot op den bodem slecht zijn". Steven schudde het hoofd. „Geef bet op, mijn jongen; het zal je slechts nog ongelukkiger maken. Aanvaard het feit, dat je leven een mislukking is juist thans zoo gespannen binnen- en buitenlandsehen politieken toestand de gevolgen dezer staking te Berlijn gevaar lijk zoqden kunnen wonden. Vooruitzichten van den oogst in België*. De opbrengst van alle soorten veevoe der is zeer overvloedig. Dis rogge, de tarwe en de gerst leveren een goeden oogst. Van de haver heeft men zelden een zoo overvloedige opbrengst gezien. Die oogst is klaarblijkelijk een beetje ver laat. Do suikerbieten staan er - ook zeer gunstig voor en men rekent -op een ruime opbrengst. Tenslotte zullen de 'aardappelen als het weer gunstig blijft, een uitsteken den oogst geven. Het vlas levert 6 a 7000 K.G. per H.A. en de prijzen ziijn zeer hoog. („N. R. G") Een uittocht van Engelschen naar het vasteland. Bet aantal Engelschen, dat met va- cautie of alleen voor de Weekend naar het vasteland oversteekt groisit steeds, dank zij de lage valuta in de meeste toeristenlanden. Naar wij in de Evening Standaard lezen reisden j.l. Zaterdag niet minder dan GO'OOO lieden, waaronder ook de prins van Wales, naar het vasteland van Europa. Hoewel Nederland tot een der duurste'landen gerekend wordt, lezen wijl dat een buitengewoon groot aantal reizigers met de ,,Zeeland"-boaten naar Vlissingen is vertrokken om Holland te bezoeken. Deels zullen 'zlij echter wel evenals de reizigers der Harvvichlijn via ons land naar het Oosten of Zuiden doorreizen. Korte berichten. Overal in Amerika zijn Zondag in de kerken diensten gehouden ïer li e r- innering aan president Har ding. Tal van predikanten wijdden prij zende woorden aan den overledene. In New York en vele andere Amerikaansche sleden werden den ganschen dag de klpk- ken geluid. In de Baptistenkerk te Ma rton, waar Harding gewoon was de gods dienstoefeningen bij te wonen, was de bank waarin Harding geregeld placht te zitten met rouwfloers gedrapeerd. De persoon, die in verband met d e bomontploffing t.e Dusseldorf is ge arresteerd, is een Duitsch student, Raabe genaamd. Hij woont te Dusseldorp. Hij ontkent, den aanslag tè hebben gepleegd. Twee soldaten werden licht gewond, een derde bekwam ernstiger verwondingen. Een vrouw werd aan den buik gewond en een Duitscher, die op een rijwiel zat, werd aan den hals verwond. Een half uur later werd een tweede ontploffing gehoord. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak der ontploffingen. Te Wiesbaden is .een som van 8Va milliard mark, bestemd voor de stakende spoorweglieden, in beslaggenomen en eveneens een som van 147 millioen mark, bestemd voor hetzelfde doel. Het vermogen, dat president Harding nalaat, wordt door zij'n vrien den tusschen de 700.000 en 800.000 dol lars geschat, grooitendeels verdiend met het uitgeven van de „Marion Star", waarvan hij sinds 1884 eigenaar Was, totdal het blad onlangs werd verkocht. De Grieksehe minister van financiën deelde mede, dat het vooir het begroo- tingisjaar '22'23 voorziene tekort van 493 millioen slechts 16 millioen zal zijn ten gevolge van genomen fiscale maat- en maak er van wat je kunt. Dat is de beste raad, dien ik Je kan geven". „Als het een mislukking is", zei Ste ven, jjzie ik niet in, waarvoor wij ons nog druk zouden maken". „Wij hebben allen een ingeboren levens lust. Wlij leven en wenschen te leven, dat is de eenige reden, waarom het men- scbelijk ras zich voortplant. Bovendien hopen de meeste menschen, dat de toe komst hen nGg iets zal brengen, dat de moeite _wa ard is om te bezitten; en zoo lang zij deze hoop hebbfen, houden zij moed. Maar natuurlijk zal die nooit ver vuld worden". „U heeft dus geen hoop meer?" „Volstrekt niet. Ik heb alles gezien. Ik ken alles wat het leven heeft- te ge ven. Het leven is slecht en de menschen zijn slecht. Ik ben niet dwaas genoeg om mij voor te spiegelen, dat ik iets zal veranderen of hervormen. Er is nog ©enige genot in gezelligen omgang en in het lezen van wijze, diepzinnige boe ken. Daarvan geniet ijk ;af en toe en daar ik nooit iets verwacht, beh ik noo.it teleurgesteld". „Nu, om kort te gaan, wat raadt u mij?" vroeg Steven. „Je moet een cynicus worden, mijn jon gen. .Neem zooveel plezier in je leven als j© kunt natuurlijk is er niets wat werkelijk genot geeft maar neem, wat op genot lijkt en vraag niet naar meer". „Eien hoog ideaal!" zei Steven. P voor UITSLAG, JEUK, WONDEN, en alle aandoeningen der HUID. Geneest zelfs DAUWWORM. Vraagt Uw Drogist. regelen. Vermoedelijk zullen de inkomsten en uitgaven op de begraoting '23'24 ©1- kaar dekken; wellicht zal er zelfs een overschot zijn. In de Oekrajiene heerscht een malaria epidemie, die vooral in het Donezbekken zeer ernstig is. De ar beiders in het kölengebied zijn zoo 'hevig door deze ziekte aangetast, dat de kolen- productie zeer verminderd is, wegens gebrek aan personeel. De poiitiepresident van Dusseldorf is gearresteerd. Ook de vader en broeder van den aanslagpleger zijn gevan gen genomen. Zij zijn bekend wegens hun nationalistische gevoelens. Een aantal nationalistische leiders zijn eveneens aangehouden. Men meldt uit Iluesca '(Spanje): Tengevolge van aardschokken, die zich dezer dagen in de dorpen Martos en Bardun hebben voorgedaan, zijn tal rijke huizen ingestort. De inwoners kam pveren in de open lucht. Eergisteren, is opnieuw een aardschok waargenomen. De bewoners Her dorpen verzekeren, dat zij herhaaldelijk groote rookkolommen uit een naburigen bex'g' hebben zien ont snappen, hetgeen op het 'Ontstaan van een nieuwen vulcaan zou wij'zen. De opvolger van Minister De Geer. „Het Centrum" komt met het bericht, dat in de vacature van Minister de Geer tot Minister van Financiën benoemd zal worden de heer II. Colijn, de leider der anti-revolutionaire partij en oud-minister van Oorlog. Bevestiging van dit bericht konden wij niet verkrijgen. (Red. Z.). Onze financieel© t o e st. and. In de N. R. Ct. wordt de vrees uitge sproken dat de ontslagaanvrage van jhr. de Geer de voorbode zal zijin van een be groeting, „die zulk een enorm deficit zal vertonnen, dat het zelfs met perspecti vische kunstgrepen niet meer- kan wor den gecamoxifleercL Inderdaad beginnen hieromtrent bedenkelijke geruchten de ronde te doen. En dat niet alleen over de begrooting voor 1924, maar ook over den dienst van het loOpiende jaar. Wij hooirden reeds verluiden, dat er groote suppletoir© aanvragten voor 1923 in voor bereiding zijfi; van de bezuinigingen, die verleden, jaar toegezegd zijn, zlou niet meer dan een 'derde tot hun recht ge bracht zijn; het verleden jaar wegg'edecre- teerd<jj splo or weg tekort blijft zich brutaal handhaven; inkomsten uit het crisisfonds staan niet meer ten dienste om het tekort op- den gewonen dienst w'at te flatteeren. In één woord, het zal een miserabel financieel beeld zijn, dat ons den derden Woensdag van September zal moeten worden onthuld." Allerlei. De dienstplichtigen der lichting 1922, die tusschen 1 en 15 Maart 1922 bij de cavalerie werden ingelijfd, worden van daag in het genot van groot verlof ge steld. Zij, die in Juni 1922 opkwamen, „Niets dan gezond verstand. Natuurlijk heb ook ik, zooials ik je al jaren geleden vertelde, mijn droomen, mijn plannen en verwachtingen gehad; maar het is alles vervlogen. Ik geloofde in de trouw "der vrouwen en de eer van mannen maar, goed, ik aanvaard de feiten en ga mijns weegs." „Dian bent u iemand, die zich zuiver naai- de omstandigheden schikt, of, zoo als 'tspreekwoord zegt: huilt met. de wolven in het bosch". „Ben huilen met de wolven met een oordeel des onderscheids. E-r zijn men schen, die het meegaande haten, daarom houd ik bij ©en zeker soort mensehen mijn gevoelens op den achtergrond. Wij willen graag voor goed en deugdzaam gehouden xvorden. Wlij allen dragen het masker en de meeste menschen schrikken als dat masker afgerukt wordt; daaroan zeg ik niets. Laat mij- u het geval zoo duidelijk maken als ik kan. Als ik er een hoek over zou schrijven, zou ik een deel van bet masker afrukken, omdat derge lijke 'dingen in den smaak vallen bij .de letterkundige critici. Ik zou mij scharen bij de zoogenaamde realistische school, en het leven in zij'n ware gedaante beschrij ven. Dat is waar ook, je hebt 'ter zoo dikwijls over gehad, dat je een boek wil de schi-ijven; ben je er al aan Begonnen?" (Wondt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1