Allerlei. or con anderen ed, wat later eindelijk waren gehouden Pro- en die verkla- dezer verkie- geven aan het ie van de veel raadsvei'kiezin- Idaringen zijn aarvan gebruik ilsch waren en temming waar- („N.R.C.") l. Op 25 Juli Arnhem een deelname was ;en voor Zee- J. de Jonge, 3ser, Arnemui- [armsen. Goes 5e pr. C'. de G. van Merooh W. de Jong, le Jonge, Elle- r. d. Berg, Co- J. Verton, Zie- uder K. Sturm lg van 16 Aug. id. Met ingang het hulpipost-, mor te Aagte set in een potst- jonstation met te Aagte'kerke aider van Past, les blijft ange- en groote ver- ar en w e tDe izen heeft een t wegens over- eroordeeld tot .den hechtenis, e n. Was door tem bekend ge- gulden retour Breskens naar ,st heeft thans :ent enkele reis todat men voor M. kan reizen, in dit nummer zal alhier ge- t voor de „Arme an velen onzer na de lezing door den heel den, in welke n daar in den und onze land- De vereeniging Inwendige Zen- gedaan om de helpien, wil bij het werk dat Een plaggenhui oiogst gebrekkig zoowelen onz'ei moeten door- aafden en ver- sprake en een van deze plag- dat aan dezen belfort tot de hik. e'kt tot ons van Een Werk, dat maatschappelijk zegen is. maatschappelijk ijïi gegaan, zon sseeringsarbeid,? oovele gevallen s gekomen, ver- de Maatschappij w'achten hem .genis op? De l(?) ontvangt en zal wezen olm mgene, sploedig sdrijf te brengen angenis te doen n te helpien, hen gevangenis ver- ip onze kolonie rebruik van ster et is het middel id, tachtig pro- later weer mei betrekking doet L ïuri de komen wij dua in geld, om plaggenhut te ontginningsw-'erk met zijd bew.q te helpen. Ook gaarne worden ,s een aanbeve- ,ndere plaatsen, leente afzonder en. Red.) jaar geleden dat ies bij de Ned; rad bij de Mij, liddelburg werk- lij gecomplimen- ecteur (die hem trouwen dienst inhoud aan- van Middel- mtving hij felici- bloemen en ge- personeel als net eth. stellen voor leeraar in de scorrespondentie school den heer op voorwaarde, moernd aan de R. H. B. S. en dat mej. A. J. Kraft, die wegens ongesteldheid haar betrekking als leerares aan de H. H. S. wil neerleggen, haar ontslag zal hebben aangevraagd voor 1 September a.s. Borssele. Maandag vergaderde de raad Afwezig wegens ziekte dhr A. v. Over- beek. Ee geloofsbrieven van de nieuw ge kozen raadsleden werden alle in orde be vonden, zoodat tot hun toelating wcrdi besloten. Ee voorz. wenscht de heeren geluk met hun benoeming en zegt dhr A. Boone, die voor de laatste maal de vergadering zal bijwonen, dank voor de diensten als raadslid aan de gemeente be wezen. Ingediend wordt de rekening' van het Burgerlijk Armbestuur o.ver 1922 en indiening' der begrooting vooir 1923. D>e ontvangsten hebben f 1318,66y2 en de uitgaven f 1384,83 bedragen, zoodat de rekening een nadeelig saldo oplevert van 1 i 66.I6V2. In ontvangst en uitgaaf wordt de begrooting geraamd op f 1335,399Vé. Do subsidie uit de gemeentekas bedraagt f 1300. Voorts de gemeenterekening over 1922. E© ontvangsten daarvan bedragen f 42.217,51 en de uitgaven f 45.297,08. Het nadeelig saldo bedraagt alzoo f 3079,57. Voorts de rekening Vleeschkeurings- dienst in den kring Ovezan-d, Deze wordt- goedgekeurd. Voor de gemeente bedraagt hot aandeel daarin f 572,40. Aan 'het Staateboschbeheer is medegedeeld, dat de olraeboomen aan Mosterweg, op ,t Dorps plein en aan den West-eindschen Dijk slachtbaa-r zijn, zoodat de Raad besloten beeft deze te rooien, ook met het oog op don finnncieelen toestand dei' gemeente. De jaarwedde van den gemeente-ontvan ger wordt- op f 600 vastgesteld. Dhr Dekker wenscht den voorz. na mens den Raad geluk met diens herbe noeming tot burgemeester en spreekt den wensch uit, dat hij nog lang als zoodanig mag werkzaam blijven. Ingediend is het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Daarin maakt de commissie haar -opmerking, dat de ouders meer en meer toonen te beseffen, het groote nut van het geregeld 'schoolgaan. Dicor 13 leerlingen was ongeoorloofd verzuim ge pleegd, waarvan 3 dezer bleek1 alsnog gewettigd te zijn. Het grootst aantal ver zuimde schooltijden door een leerling was 10, terwijl dat van de overigen slechts een of 2 schooltijden bedroeg. (M. C.) 's-Gravenpolder. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad voltallig en onder veel belangstelling van het publiek. Onder de ingekomen stukken was er leen van de gezondheidscommissie, dat 's-Gravenpol der te betalen heeft voor dit jaar f 48.16. Tevens wordt geadviseerd, een eindje stinksloot te laten delven en een vangbak te plaatsen. Van de gemeente Hoedekens- kerke een verzoek om volgens art. 205 der L. O. wet f 243.82 te betalen. Aan de muloschool te Goes f 22.091/2- Vervolgens dat bij kasopname van "den gemeenteontv. in kas was en moest zijn f 6724.761/2- Besloten wordt ontheffing te verzoeken voor vak j. Alsmede de verordening op het vervolgonderwijs in te trekken en 'het -onderwijzend personeel eervol ont slag te verkenen. Daarna heeft het on derzoek der geloofsbrieven plaats en wordt tot toelating der leden besloten. Het per centage 'tot heffing van de rijksinkomsten- belasting wordt gebracht op 0.6 pCt. Een verzoek van de herbergiers om den ouden tijd toe te passen op het sluitingsuur, "werd verworpen omdat dit in strijd is met de verordening. Hier wordt kort over gediscussieerd. De eene meent dat we zooveel mogelijk gelegenheid moeten ge ven tot drinken, en de andere stelt weer er tegenover, dat wij als raad verant woordelijk zijn voor die daden. Een ver zoet?" om ontheffing van pacht door de ferfgenamen van wijlen ,;de wed. Lokerse, ingediend, wordt toegestaan, en besloten B. en W. te machtigen de vrijkomende gronden voor de restende twee jaar te verpachten. Een schrijven van den min. om de noodzakelijkheid te overwegen om een tapverbod in te voeren op den feest dag van het jubileum van H. M. de Kon. ■wordt geoordeeld, niet noodig te zijn, doch wel de politie op te dragen om hij dron kenschap direct maatregelen te nemen. (Weth. Joziasse wil geacht hebben hier tegen te stemmen. Over 't dempten van een sloot wordt kort gesproken en besloten deze te dempen op de minst kostbare manier en dit uit te doen voeren door; B- en Wi. Een voorstel van B. en W'. am de 'subsidie groot f 200 voor de auto- dienst van de Graag in te trekken met I Januari 1924, gaf veel .stof tot bespre king. Dhr Schouten vroeg of het geheele college van B. en W. hiertoe besloten had ■of de meerderheid. De voorzitter zegt, dat ze dit gezamenlijk besloten hebben. spijt hem echter, hij is thans ver anderd, hij zou weer subsidie willen ge ven. Dhr Vermue betoogt, dat indien de menst eens niet rendeert, het hem spijten Weth. Verhulst zegt, de reden om te geven is vervallen, want de dienst van den heer Krijger rijdt zon- ei subsidie over nog veel grooter traject fTi die dienst rendeeren zal, daar heb- jj®11 We als gemeente niets mee te maken* gemeente is geen kas waar zaken, niet rendeeren, om ondersteuning aan- n ^eth. Joziasse zegt: Wij zien „n, et algemeen op Z,uid-Beveland de kTfmjlen.?ten als paddesto elen uit den n-Een en ongesubsidiëerden doen tend LVeel subsidie krijgen concur- e aan. liet is eigenlijk geld weggooien. gezegd, dat B. en W-. hadden, hieM 6 nen dat de Graag reeds over 't ya-arop, opgemerkt Wordt, dat het r is ov-er rekening maar niets in Zfr®€n' Schouten ziet hier politiek nra 'n Sept. die zaak weer wel in e maken. Weth. Joziasse zegt: Het is laag van u om de politiek bij een sub sidie te betrekken. Het schijnt wel dat het nieuw benoemde raadslid vrijwel dhr Schouten beloofd heeft hem getrouw te zullen volgen, want telkens -wijst dlu1 Schouten maar op September. Tenslotte wordt het voorstel aangenomen met vier voor en drie st. tegen. Voor Filius, De Koster, Joziasse en" Verhulst. Tegen Ver mue, Schouten en Lokerse. De gemeente rekening werd aangeboden met een ont vangst van f33742.17. uitgaven f33017.76. Batig saldo aldus f 724.41. Tot nazien hiervan werden benoemd de heeren Joh. de Koster en A. Lokerse. Dhr Schouten vraagt of hijl die rekening nu o-cik no;g mag inzien, waarop de voorzitter zegt, dat ieder burger daartoe het recht en de gelegenheid heeft. Daarna sluiting. Wolfaartsdijk. Woensdag vergaderde de Raad voltallig. Medegedeeld werd dat de hoeken en de kas van den gemeenteont vanger waren nagezien en in -orde be vonden. Verder dat door Ged. Staten het salaris van den gemeenteontvanger 'op 1200 .gulden is bepaald. (Tot op heden f 890). Aan het bekende adres van Wijmbritseradeel zal geen adhesie worden betuigd. Voor adhesiebetuiging stemden dhrn Valkier, Goetheer en Overbeeke. Te gen Lindenbergh, Noteboom, Nieuwenliui- ze en Kloosterman. Vastgesteld werd een staat van oninbare posten H.O. tot een bedrag van f 127.89, voor schoolgelden f 2.70. De gemeenterekening 1922 werd aangeboden in ontvangst aanwijzend een bedrag van 'f 85936.25 en in uitgaaf een bedrag van f69333.76. Batig saldo aldus f 16605.79. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur werd aangeboden in ontvangst tot een bedrag van f9282.98 en in uitgaaf f5933.90, batig salo aldus f3349.08. Als leden van de commissie van onderzoek der rekeningen werden benoemd dhr Lin denbergh, Nieuwenhuize en Overbeeke. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raads leden werden nagezien, en in orde be vonden en tot toelating werd besloten. Op een verzoek van de Wed. G. Slabbe- k-oorn, betreffende aan koop van een per ceeltje bouwterrein aan den Molenweg groot vier aren, werd gunstig! beschikt. Ijinsdagavond sloeg een paard, ge spannen voor een Utrechtscli wagentje van den landbouwer J. Klompe op hol. Het kwam te Oud-Sab-binge tegen een schuur terecht. Het rijtuig werd erg ge havend, doch de inzittende voerman, de zoon van genoemden landbouwer, kwam met den schrik vrij. Kruiningen. Maandagavond j.l. is na een kortstondige ongesteldheid in hetDia- c-onessenhuis te Breda overleden dhr C. J. Kostense. Hij was het vorig jaar be noemd tot dijkgraaf van den polder Krui ningen. Hoewel niet deelnemende aan het openbare leven, was hij bij jong en oud .gezien. De teraardebestelling zal Vrijdag' a.s. in deze gemeente plaats vinden. Wissenkerke Maandag vergaderde de raad. Afwezig de leden De Jonge en De Regt. Ingekomen stukken: de kennisge ving, dat dhr. M. .T. Verhorst opnieuw tot burgemeester dezer gemeente is be noemd; dat de pensioengrondslag voor den gemeente-ontvanger is vastgesteld op f1500; het contract gesloten met de Noor- Bevelandsche vereeniging ter Uitvoering van de Landarbeiderswet. De vereeniging aanvaardt daarbij een voorschot van f 10.600 a 4 pet. gedurende 3 jaar. Na 1927 moet een annuïteit groot f450.50 worden afgedragen; kennisgeving van den inspecteur der Dir. Bel., dat voor 1923/24 aan de gemeente zal ten goede komen f22000 wegens 100 opcenten op de Rijks- inkomstenbelasting en f 1800 wegens den hoofd, omslag van 2 pot.; het bericht van Ged. Staten, dat de gemeenteover 4 maanden van 1922 aan de gemeente Middelburg heeft te betalen f 262,48V2 voor een Wissenkerkschen leerling, die 't gymnasium aldaar bezocht. Naar aan leiding van dit laatste stelden B. en W. de volgende motie voor: „De Raad der gemeente Wissenkerke, gezien het voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting voor 1923, noo dig geworden door nader aan de ge meente in rekening gebrachte bijdragen in de kosten van Hooger-, Middelbaar- en Nijverheidsonderwijs door leerlingen dezer gemeente elders genoten en over 1923 nu reeds niet minder bedragende dan ruim f 2500, spreekt als zijn gevoelen uit, dat een wettelijke regeling, waarvan zulke ongelimiteerde uitgaven het gevolg zijn, de finantiën der dorpsgemeenten der mate ontwricht, dat bijzondere maatrege len daartegen dringend noodig zijn, ver mits geen behoorlijke begroeting kan wor den opgemaakt van de kosten daaraan in zeker dienstjaar verbonden, wijl im mers de raad geen stem heeft in het beheer der betrokken scholen en in geen enkelen vorm invloed kan oefenen op beperking der kosten, noch op het aantal leerlingen uit zijn gemeente, is van oor deel, dat voornoemde regeling de auto nomie der gemeenten opnieuw ernstig aantast en den raad als een besturend en wetgevend lichaam miskent. Besluit deze motie ter kennis te brengen van Regeering en Staten-Generaal, in de hoop, dat deze middelen zullen trachten te vin den om aan den gesignaleerden wan toestand een einde te maken, en gaat over tot de orde van den dag." De Raad vereenïgde zich hiermede. Aan dhr. C. Drinkwaard, hoofd der O.L. school te Kamperland werd met ingang van 1 Sept. a.s. eervol ontslag verleend. Tijdens de vacature zal dhr. J. Robijn als hoofd optreden en mej. Legrand van het dorp naar Kamperland overgaan als tij delijk onderwijzeres. Ter tafel kwam nu de gemeenterekening over 1922, aanwij zende een batig saldo van f5041. De voorzitter merkte daarbjj op, dat dit saldo verdwijnen zal ter oorzake van de bij drage ad f2420 aan de bijzondere scho len over 1922 en de f2500 voor de buiten de gemeente schoolgaande kinde ren. Daarna besloot de raad tot goed keuring der uitgaven voor het bijzonder onderwijs over 1922, n.l. f 2086.80 voor de school op het dorp en f 1983.20 voor die te Kamperland, waarvan reeds f 1650 is uitgekeerd. Het Burg. Armbestuur had zijn begrooting voor 1924 ingediend en vroeg een subsidie groot f 1350. Toege staan. De geloofsbrieven der laatst ge kozen raadsleden werden onderzocht door Joh. van der Maas en A. van Hee, die adviseerden tot toelating der gekozenen. Weth. Van der Maas vroeg of dhr. P. M. den Boer, die belast is met het regelen en onderhouden der gemeente-uurwerken wel toegelaten lean worden op grond van Art. 24 der Gemeentewet. Het lid Van Hee ©11 de voorzitter merkten op, dat er onderscheid gemaakt moet worden tus- schen levering door een raadslid aan de gemeente, waarvan intusschen eerst later zou kunnen blijken en het voorstel eener opdracht door den raad aan een zijner leden gegeven, iets dat herhaaldelijk voor kwam. Daarna besloot de raad tot toe lating van alle nieuw© leden. De voor zitter bracht alsnu namens allen dank aan de leden, die hetzij vrijwillig of ten gevolge van den 'uitslag der jongste ver kiezing hun zetel zullen open laten, voor hetgeen zij als lid in 't belang der ge meente hadden verricht. Weth. Van der Maas dankte voor die woorden, hoopte, dat in den nieuwen raad de gewenschte samenwerking zal worden verkregen. Het lid Sporte sloot zich hierbjiji aan. Z.h.s: werd nog vastgesteld den pensioengrond slag voor de gemeente-veldwachters De Bart f 1800, v. d. Vreugde f 1925 en den havenmeester f500. Oostkapelie. Die feestcommissie ter her denking van het aanstaande regeeringsju bileum hield Dinsdag wederom een ver gadering, waarop het voorloopig program ma der feestelijkheden werd vastgesteld. Het programma vermeldt o.a. ringrijden, 'schijfschieten, tonnetje steken, boegspriet loopen, wedstrijd voior versierde rijwie len, fietsen met hindernissen, diverse kin derspelen en gevelversiering. Het fanfare corps en de zangvereenigingen zullen worden uitgenoodigd hun medewerking te verlcenen. De herdenking zal plaats hebben op 31 Augustus. Oostburg. In de Dinsdag gehouden vol tallige vergadering werd de gemeentere kening 1922 aangeboden in ontvangst met f 137475.161/2, in uitgaaf op f 131928.40, goed slot dus van f 5546.76V2- Vastgesteld werd een gemeentevlag met de kleuren zwart, wit en groen, met alle drie de kleuren, zwart bovenaan, aaa den stok; op de witte baan het wapen der gemeente. Goedgekeurd werd het plan van B. en W. om tijdens de aanstaande feestelijkheden van het muziekconcours des avonds het gemeentehuis te illumineeren met vetpot jes; gas met den daarvoor benoodigden aanleg kwam te duur voor. Voor een kinderfeest ter gelegenheid van het 25- jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin in September werd fl.50 per kind uitgetrokken. In overleg met het on derwijzend personeel der drie lagere scho len zal dit feest gezamenlijk gevierd wor den. Goedgekeurd werd de aankoop van drie jubileumborden ter herinnering aan het Regeeringsjubileum, ter versiering der Raadzaal. in de tweede klasse daaraan wordt toege voegd de beginselen van boekhouden. Hierdoor zal zeker het onderwijs nog meer aan de behoefte voldoen, en in het belang zijn van het vervolgonderwijs. Te Zierikzee, Ellemeet en Eikerzee werd besloten tot afschaffing van het ver volgonderwijs. Geslaagd te Rotterdam voor het practijk-diploma Engel,sche Handelscorres pondentie, gehouden door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland (Mercurius). J. Verhage te Goes. - Geslaagd te 's Gravenhage voor het 2e gedeelte van het notarieel examen de heer Wi. Ch. Callenfels te Middelburg; voor het examen handteekenen de hoeren H. J. Elenbaas te Den Haag en M. Puijpe te Apeldoorn. E11 voor hot machinisten examen (voorl. dipl.) de heeren J. Wi. S. Nijman, H. G. Beijnenborg en G. Remijn, allen te Middelburg; en J. C. Meijers te Souburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Akersloot H. de Vos, cand. te Oudesloot. Aangenomen naar Wildervank door W. F. Dikboom te Wapserveen. Geref. Kerken. Beroepen te Gramsbergen D. Ringnalda, cand. te Den Haag; te Bergum'J. Ton- kens te Lutjegast. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Moerkapelle door W. den Hengst te Veenendaal. Ds H. W. Laman, van Assen, is gisteren, na een verpleging van drie maan den, uit Leiden, zoo goed als geheel her steld, per auto naar zijn gemeente terug gekeerd, en hoopt binnen niet te langen tijd zijn 'dienstwerk weer onder haar te hervatten. -9 Het Handelsonderwijs te Middelburg. Door het bestuur der vereeniging voor Handelsonderwijs te Mid delburg is op advies van den directeur besloten o-m met ingang van September a.s. aan het onderwijls aan de Handels avondschool eenige uitbreiding te geven, alsook in het onderwijs eenige wijziging te brengen. Die school zal in plaats van 4-jarig 5-jarig worden, er zal ©en 5e klasse z.g.n. vervolgcursus aan worden toege voegd. Tot dezen vervolgcursus kunnen alleen worden toegelaten leerlingen, die in het bezit zijn van een diploma Han delsavondschool of een diploma Handels dagschool, H.B.S. of M.U.L.O. en die zich wenschen voor te bereiden voor een practijk-diploma boekhouden of handels correspondentie der Federatie af een an dere vereeniging. Bovendien zal in de eerste twee klas sen gegeven worden algemeen vormend onderwijs, in de eerste klasse Neder- landsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, re kenen, aardrijkskunde, schrijven, terwijl Ongelukken. Te Een Haag- is eergisteravond een 45-jarige vrouw met haar twee kinderen, een meisje van zes, en een jongen van drie jaar te water ge raakt in den Hofvijver. De vrouw heeft niet de beide kinderen staan kijken naar het vischjes vangen in den vijver, is door het turen in het water duizelig geworden en voorover gevallen. De kinderen, die zij aan de hand had, werden meegesleept in het water. Zonder letsel bekomen te hebben, zijn vrouw en kinderen onmid dellijk uit het water gehaald. De werk man H. te Nijmegen, die bedolven was gerankt onder instortende zandmassa's bij de rioleeringswerken is aan do ge volgen overleden. Te Haarlem werd een 9-jarige jongen aangereden door een auto, waardoor hij kwam te vallen en waarschijnlijk een hersenschudding be kwam. Hij' werd in het gasthuis opge nomen. De auto-bestuurder weigerde zijn auto ter beschikking te stellen voor het vervoer van den gewonde en reed door zonder adres achter te laten. - Te Bos koop is een zekere v. K. uit een schouw gevallen en verdr.nken. Te C'uiem- boi'g is een 15-jarige schipperszoon over boord geslagen en verdronken. Bijna ontsnapt. De beruchte inbreker J. J. A. St., die in den nacht van Zaterdag op Zondag onder de gemeente Heeswijk werd gearresteerd en Zondag zwaar geboeid onder geleide der politie mannen onder het gemeentehuis te Schijndel werd opgesloten, was wederom bijna ontsnapt. In den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. had deze beroeps- in- en uitbreker op onverklaarbare wijze het slot van zijn cel weten te verbreken benevens de drie grendels, waarmede de deur ge sloten was, weten terug te schuiven. De deuren, die het lokaal, waar de verschil lende cellen zijn, afsluiten, had hij echter niet kunnen openen. Toen de veldwachter hem Dinsdagmorgen in zijn cel wilde op zoeken, had de sinjeur z,ich ver dekt opgesteld, om zoodra de deur open ging de plaat te poetsen, doch dit mis-t lukte. St., die in het politieblad gesigna leerd staat, als zijnde verdacht van ver schillende diefstallen en inbraken, was bij zijn arrestatie nog in het bezit van een gestolen rijwiel, verschillende andere ge stolen voorwerpen, benevens eenige in brekerswerktuigen. Gistermorgen werd St. zwaar geboeid naar Den Bosch over gebracht. Inbraak in een kerk. Gister nacht is ingebroken in de Sint Ignatius- kerk te Nijmegen. Vermoedelijk heeft de inbreker zich laten insluiten in een der torens en heeft daarna gebruik gemaakt van het klokketouw om zich langs het zangkoor in de kerk te laten neerdalen. Tal van gouden ex-voto's, ringen en me dailles werden gestolen. Tevergeefs heeft de inbreker getracht het tabernakel te for- ceeren. Zich zelf aangemeld. Bij de justitie te Tiel hebben zich aangemeld twee personen, die mededeelden, dat zij verleden jaar een inbraak in de suiker fabriek te Geldermalsen gepleegd en al daar f 1600 ontvreemd hebben. Massa-diefstal van kuikens In de laatste weken zijn 'in verschillende plaatsen van Oostel.-Groningen te zamen naar schatting 800 kuikens verdwenen, van welke vermoed werd, dat ze door bunzings waren verorberd. Thans wordt echter vermoed', dat deze kuikens dooir middel van honden worden gestolen. Een veemarkt zond er vee. De eens zoo beroemde stierenmarkt te Beemster is geheel verloopen. Vroeger werden aan deze jaarmarkt wel 1000 stieren aangevoerd, doch in de laatste jaren was de aanvoer zeer gering. En Dinsdag zou weer de stierenmarkt plaats hebben, doch er kwam geen enkele stier aan de markt. Opruiming van een oor logsschip. Men is eindelijk bezig de laatste resten van een oud Diuitsch oor logsschip, dat reeds lang op het Sche^ veningsche strand zit, met dynamiet de lucht in te blazen. Dinsdagmiddag liet de genie het tusschendek door middel van een ontploffing openscheuren. Tus- schen dit dek en de kiel was vroeger een gedeelte der fcolenbergplaats. Toen dat dek dan ook ojpengescheurd werd, vloog niet alleen een kolom zand de hoiogte in, maar ook een lading kolengruis. Djt gruis bleef hoog op den wind drijven en sloeg een heel eind verder plas tegen de duinen aan. En op die duinen stonden 1 juist een hoop nieuwsgierigen die in een oogenblik tot schoorsteenvegers gede gradeerd werden. Een haringman met een witte jas was een domino geworden half zwart, half wit. Een juffrouw met een witte jurk met kringetjes kon wiel huilen. Een agent zei niets maar veegde gauw zijn gezicht af. Brutale inbreker. Toen dhr van Rijn, directeur der boterfabrielc te Dioldenerbi'oek Dinsdagmorgen in zijn kan toor aankwam, trof hij daar aan een onbekend heer die met een revolver dreigde en reeds de brandkast had ver plaatst, zonder deze echter te openen. Hij1 ontvluchtte met medeneming van en kele guldens. Ernstig vliegongeval te Rotterdam. Gistermiddag is bü het vliegveld aan de Waalhaven te Rotterdam mot een geweldigen slag, die heel de om geving opschrikte, op een haverveld van G„ onder de gemeente Rhoon een Zwoedsch vliegtuig neergestort. Het vlieg tuig kwam uit Gothenburg en was op weg naar R'dam en bemand met 3 Zweed- scbo vlieger-officieren. Dezen kwamen naar Rotterdam om deel te nemen aan den wedstrijd RotterdamGothenburg, die Zaterdag zou worden gehouden. Boven het .vliegveld, op een hoogte van ongeveer 150 M., wilde het toestel dalen, het maak te een scherpe bocht en kwam toen in een vrille, waaruit het zich, daar het zich to laag bevond, niet meer kon herstel len zoodat het recht naar beneden viel. Onmiddellijk snelden omwonenden n-aar de plaats des onheils, waar ze het vlieg tuig geheel vernield vonden. Die drie in zittenden lagen tusschen de puinhoopen bekneld. Eén bleek er reeds overleden. Twee anderen waren zwaar gewond. Ze werden naar het ziekenhuis vervoerd. De overledene is een 25-jarig Zweedsch on der-luitenant, .terwijl gisteravond nog de Kapitein-waarnemer Hook is overleden. Die toestand van den anderen gewonde is eveneens ernstig. Openbare Verkoopinpa 8ii Ver- pacMiagen. Aug. 3 's-Gravenpolder, kapitalen boeren- inspan, v. Dissel. 3 Kamperland, kap. inspan. Pilaar. 4 Kamperland, tarwe en aardappelen, Pilaar. 4 Westkapelle, houtwaren, Ittmann. 8 Nisse, beestiaal, de Wilde en Heijboer. 8 Wolphaartsdijk, veldvruchten, inspan, inboedel, de Kok. 9 Middelburg, winkelhuis, huizen, Hi- oolen. 9 Middelburg, huizen, Blaupot ten Cate. 9 lerseke, huis, Schram. 10 Heinkenszand, weiland, Beth. 10 Kloetinge, veldvruchten v. «Dissel. 14 Goes, huis enz., Pilaar. 14 Goes, beestiaal, de Wilde en Heyboer. 15 Ritthem, inspan, veldvruchten, Paap 15 Ellewoutsdijk, inspan, Beth. 16 Middelburg, huis en bouwland, Itt- man en Blaupot. 16 Middelburg, winkelhuis, Hioolen. 16 Middelburg, huizen, Hioolen. 20 Westkapelle; huis, inboedel en Vruch ten, v. d. Harst. 24—31 Biervliet, hofstede, Mijs. 29 N. en St. Joosland, inspan, Loeff en Hioolen. Baarland, hofstede, bouwland, dijken, veerhuis, schaapskooi, Neervoort. Nieuwdorp, huis, bouwland, inboedel, van Cleef. Sept. 5 Middelburg, gerechtelijk, het café Rot terdam. 5 lerseke, huis, Pilaar. Oct. Kruiningen, kapitale hofstede, Pilaar. LONDEN. V.D'. Heden, bij het uiteen gaan van het parlement-, zal in het Laiger- en Hoogerhuis de regeeringsverklaring over de verdere politiek der Britsche re geering worden afgelegd. Vernomen wordt dat geen hoop meer bestaat op een ge zamenlijk antwoord van Engeland, Frank rijk en België aan Duitschland. De hou ding van Frankrijk tegenover de Britsche voorstellen is even weinig tegemoetkomend als altijd. SAN FRANCISCO. V.Dl De verbetering in den toestand van president Harding houdt aan. 1 I-OND'EN. V.D'. Die Britsche regeering is van oordeel, dat het Roer-vraagstuk te ernstig is, om de oplossing' daarvan nog meer te vertragen. Diaarom heeft zijl aan die andere geallieerden verzocht alle hierop betrekking hebbende documen ten te mogen publiceeren, opdat dit de geheele wereld de noodzakelijkheid van een snelle actie zal bewijzen. H e e r 1 ij k e onschuld. Hij' was dan een-en-twintig jaar geworden. Thans gevoelde hij, dat hij een man was. Zijn moeder had hem vaak gezeigid, dat, aoadra hij mondig zou zijn, 'ziij hem een belang rijke mededeeling zou hebben te doen en beschroomd trad hij op haar toe en .vroeg haar: Zeg moe, wat had u me nou toch te vertellen, als ik meerder jarig zou zijn? 'tls zloiOver nu. Zijn moeder weifelde lang en eerst na dat zij haar moed had samengeraapt kon ze besluiten tot spreken. Nu, mijn jongen, zeide ze geroerd, ik wilde je dit zeggen: Nimmer was het Sint Nicolaas, die ieder jaar al dat lekkers in je schoen gereden heeft. Het wasje vader!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3