Gemeenteraad van Middelburg. Sit de Proviacis. heeft een zestigtal leden van de rectie van „De Dag", wier contracten op enkele uitzonderingen na alle op 1 Juli j.l. of vroeger waren ingegaan, per deur- waarders-exploit en per advertentie aan den lieer Broekhuys de verbreking van hun dienstbetrekking wegens dringende redenen aangezegd, onder voorbehoud van hun recht op vervallen salaris en schade vergoeding. Het totaal bedrag van de aldus op den heer Broekhuys ontstane vorde ringen loopt naar de twee millioen gul den. Mr D. W. Stibbe, advocaat te Am sterdam, heeft zich bereid verklaard, als rechtsgeleerd raadsman van de gedu peerde journalisten op te treden. Het raadslid maatschap ver eenigbaar met een functie bij 't Nijverheidsonderwijs. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten L. Bosch alsnog toe te laten als lid van den raad der gemeente Schoonhoven, op grond, dat een onder wijzer bij het Nijverheidsonderwijs niet vervult een betrekking, welke in art. 23 der Gemeentewet onvereenigbaar met het lidmaatschap van den raad is verklaard. Protest tegen Zondagsontheiliging. Te Bergen op Zoom wil men bij het Jubileumfeest ook de Zondag betrekken, gelijk men in deze in meerderheid Room- sche stad wel meer de gewoonte heeft den Dag des Hoeren voor publieke feeste lijkheden te bestemmen. Tal van kerkelijke en Prot. Chr. corporaties hebben nu een motie gepubliceerd, waarin zij protestee ren tegen een dergelijk ontheiligen van den Zondag, welk feestvieren ook niet in overeenstemming is met den wensch van H. M. de Koningin en waarin zij tevens mededeelen, aan jubileumfeesten die gedeeltelijk op den Zondag plaats vin den in 't geheel geen deel te nemen. Wij betuigen natuurlijk onze instemming met een dergelijk kloek protest maar ver wonderen er ons over, dat onder de pro- testeerenden wel is de Geref. Kerk en de Herv. Evangelisatie, maar niet de (mo derne) Ned. Herv. Kerk. Teekenend! Landarbeiders na ar Frankrijk. In Noord Frankrijk bestaat thans ge legenheid tot onmiddellijke plaatsing van: a. Korenmaaiers (bekend met het maai en met sikkel of zicht) in taakwerk; het koren moet verder in schoven gebonden op hoopen gezet en naar de voorraad schuren getransporteerd w orden. Voor maaien, binden, op hoopen zetten en transporteeren naar de schuren wordt be taald 500 fr en meer ger H.A. Voor maaien en binden in taakwerk 200 tot 250 francs per H.A. De werkgever verstrekt huisves ting en soms ook een deel van den kosL b. Personen, goed bekend met het bin den van het koren tot schoven, op- en afladen der wagens, tegen 10 fr. per dag «iet kost en huisvesting. c. .Melkers. Gegadigden kunnen zich wenden lot de openbare arbeidsbeurzen of tot de correspondenten der openbare arbeidsbemiddeling ter plaatse. De Kon. familie in Engeland. 1 De Kon. familie heeft het in het mooiste deel van Engeland verbazend getroffen wat het weer aangaat, want hoewel de i „Lakes" berucht zijn om den regen, heb ben slechts weinig dagen de vorstelijke bezoekers den ganschen dag binnenshuis moeten schuilen, als een dier beruchte druilregens onafgebroken het landschap .omwaasde. Vrijwel dagelijks werden lange wandelingen door de hooge bergen onder nomen. H. M. de Koningin had op een idezer het ongeluk te vallen en een been te bezeeren, zoodat zij daarna veel per rijtuig, coach of auto moest afdoen, maar de andere leden der „house-party" heb ben zich in die ongeëvenaard zuivere buitenlucht niet weerhouden van uitge strekte .tochten, waarbij Prinses Juliana zich als een uitstekend klimster deed ikennen. (Vad.) In de gistermiddag gehouden raadsver gadering, onder voorzitterschap van wet houder Be Veer, waren dhrn Van der Harst, Van der Weel en Maljaars afwe zig. Het ingekomen verzoek om aanslui ting van perceelen onder St Laurens aan het electrisch kabelnet, werd in handfen yan B. en W. gesteld ter afdoening; even als dat inzake last- van den rook van de melkfabriek, waartegen B. en W. maat regelen zullen nemen. Afgewezen werd het verzoek van Dijkstra om vergoeding ,Van schade door afbraak van zijn huis. Do overige ingekomen stukken werden [voor kennisgeving aangenomen. Tot hoofd yan school J. werd benoemd dhr P. van Eoon te Brinkheurne; tot tijdelijke leer aren van de avondschool voor Nijver heidsonderwijs dhrn G. Visscher, J. Heu- Beveldt en P. Luteijn en definitief de heeren H. A. Enklaar en J. A. Bal jeu, allen alhier. Bij het voorstel om aan den Marktkoop- ïiedenbond te melden, dat geen plannen bestaan de weekmarkt ten deele te ver plaatsen, wijst dhr Cornelisse nog eens op het verkeer tusschen Gortstraat en Langeviele op de Markt, en wil dat deel geheel van rijverkeer afzetten gedurende fle drukste markturen. Die voorz. wijst iop het bezwaar, dat dan velen geheel om moeten rijden, maar het zal nog over wogen worden. Het voorstel wordt z.h.s. laangenomen. Aangenomen wordt het voorstel om af wijzend te beschikken op het verzoek van de sigarenwinkeliers om hun winkels tot 9 uur te mogen openhouden. D<e meerderheid van B. en W'. stelde Voor geen adhaesie te verleenen aan het Verzoek van Wijtnbritseradeel om een al gemeen vloekverbod; de minderheid wil adhaesie betuigen. Dhr Hondius heeft met genoegen ge lezen, dat de minderheid van B. en VV. adhaesie wil betuigen; hij heeft ook ge hoord, dat op hc-t sportterrein nog al veel gevloekt wordt. Hij wil het verzoek ondersteunen. Dhr Boasson herhaalt, dat hij niet precies weet wat Godslastering is. Dhr Cornelisse acht het geen gemak kelijke zaak, want er is zelfs bij de Chr. partijen verschil over zulk een verbod. Dhr Adriaanse meent ook, dat een ver bod in de praktijk niet goed uitvoerbaar zal zijn. Dhr Hondius meent, dat men de zaak zelf moet overlaten aan Wijmbritseradeel Een verbod zal preventief werken. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. (Links tegen rechts.t Afwijzend wordt beschikt op het ver zoek van de bioscoophouders om vermin dering van .belasting op do vermakelijk heden. Afwijzend stelden B. en A\ook voor te beschikken op het verzoek van den heer I. de Wolff, om van uitgelote obli gaties niet af te trekken na de uitloting betaalde coupons. Dhr Zijlstra zal tegen stemmen. De ontvanger heeft betaald, wat niet meer betaald moest worden. Spr meent dat de obligaties volledig moeten worden uitbetaald. De voorz. zegt, dat het direct nagaan der coupo-ns op uitlotingon te veel tijd zou vorderen. De ontvanger had alleen kunnen waarschuwen. Dhr Zijlstra zegt, dat er geen rente kon betaald worden nu de obligaties waren uitgeloot. D!e voorz. zegt, dat de obli gaties alleen kunnen worden ingewisseld met de daarbij' behoorende coupons, en die kan adressant niet overleggen. Het voorstel wordt aangenomen z.h.st. Vervolgens de verandering van d- re geling van het vervolgonderwijs. De voorz. zegt, dut dooi* ccn vergissing is gezegd, dat de Huishoudschool binnen kort Lager onderwijs zal kunnen geven, en daarom een overgangsbepaling noodig is, dat zoolang dit niet het geval is, leer lingen van die school wel kunnen wor den toegelaten tot het vervolgonderwijs. Dhr Boasson heeft toch bezwaar tegen do bepaling inzake de Ambachtsschool en huishoudschool en wil uitstel van behan deling tot de September-vergadering. Dhr Paul vraagt, hoe het staat met het zevende leerjaar. Dhr Zijlstra zegt, dat het bij de huishoudschool wacht op het goede gebouw, men wil het hospitaal als het ware opdringen. Dhr De Veer zegt, dat het onderwijs aan de ambachtschool veel beter is dap bij het vervolgonderwijs, het is uitgebrei der, dus het is niet paedagogisch ze naar beide scholen te zenden. Wat betreft het zevende leerjaar, dit zal 15 Augustus in werking treden in oen centrale zevende klasse-school, die in school K komt. Er zullen voorloopig onderwijzers aangesteld worden. Latei z >1 een definitieve oproep worden gedaan. Met het niet-geven van vervolg-onderwijs zullen B. en W. niet te vlug zijn; in ieder geval moeten de meisjes geholpen wor den voorloopig. Na nog eenige discussie trok dhr Bo asson zijn voorstel in. Het voorstel van B, en Wl werd aangenomen z.h.st. Gesteund door de commissie van jfnanciën stelden B. en AVvoor, do subsidie voor de Openbare Leeszaal te beginnen 1921, te verhoogen tot f 2640 Dhr. Hondius zou 'n catalogus willen overgelegd zien, waaruit blijkt dat ieder er zijn gading kan vinden. Hij heeft wel eens klachten ten dien opzichte ge hoord. De vporz. zegt, dat de catalogus zal worden gevraagd. Aangenomen wordt het voorstel van B. en AV. om geen subsidie te geven aan do reddingsbrigade, maar haar matei ia u na onderzoek voor rekening der gemeente „«mollen en aan te vullen. Dit blijft dan gemeente-eigendom. Daarna hadden enkele begrootwgswij- zigingen plaats. Door B. en AV. werd een crediet ge vraagd van ten hoogste f 795 voor in richting van de vroegere, thans gerestau reerde burgemeesterskamer. Dhr Streefkerk betreurt het, dat de commissie van fabricage niet eerder met dit voorstel in kennis is gesteld, sommigf prijzen acht hij hoog. D'hr Onder dijk zegt, dat dit alles een raming is, en dat het' wel degelijk in de bedoeling ligt alles aan te besteden. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Besloten wordt om f 960 uit den post onvoorzien 1923 te bestemmen voor de aanschaffing van schoolmeubelen voor de Chr school aan de Singelstraat. Subsidie Jubileum-feesten. De meerderheid van B. en W. stelde ooi f 1000 subsidie te geven voor de feesten op 11 September en nog eens ten hoogste f2500 voor een feest voor de schoolkin- deren. Dhr Cornelisse sluit zich aan bij de. min derheid van B. en AV. Er is aanvankelijk gevraagd f1195, nu willen B. en A\ f 3500 geven. Waar gesproken wordt van den zegenrijken invloed der regeering van do koningin, zegt spr, dat deze absoluut geen' invloed heeft op den gang van za ken Maar vooral ook financieele bezwa ren zijn er. Diit blijkt uit een artikel m Die Zeeuw", waar ook tegen geld-uitgeven voor feesten en versieringen bezwaar wordt gemaakt, terwijl de koningin zelf op soberheid aandringt. De heer Hondius verdedigt de subsidie en geeft inlichtingen over de versieringen. De heer Adriaanse staat niet princi pieel tegenover het idee van B. en W. Men heeft als democraat reden tot dank baarheid voor de wijze van regeering van de Koningin. Spr. acht echter het bedrag te hoog en stelt voor f1495, evenals Uit het Volk oorspronkelijk vroeg. De heer Vertregt acht het bedrag niet te hoog en wijst op1 de sommen, die men verleden jaar noemde voor een volksfeest ter vervanging van de kermis. De heer Boudewijnse acht ook de som te hoog en zal voor het voorstel-Adri- aanse stemmen. D:e voorzitter zegt, dat als de heer Cornelisse iets wist van hetgeen het staatsbestuur eischt, hij' wel anders zou redeneeren. Een bittere bijsmaak zit aan het gesprokene van links, omdat men juist daar kent het kermisleven, dat een groote geldverspilling is, en dat men aan links dankt. Die heer Paul zegt, dat juist rechts geen gelden wilde voteeren om de kermis af te schaffen. Die heer Hondius meent, dat de kin deren wel eens mogen wieten wolk jubi leum gevierd wordt en w'at wij' aan het Oranjehuis te danken hebben. De heer Boasson zegt. dat hij' eerbied heeft voor de Koningin en Haar ver diensten erkent, maar dat hij1 tevens zuinig wil zijn. Die heer Zijlstra vraagt of in plaats van de onzinnige versiering Uit het Volk geen kinderfeesten kan vieren. Het amendemenl-Adriaanse om f 1495 te geven en niet meer werd v e r w' o r- P'e a met 9 tegen 5 stemmen, die der heeren Adriaanse, Boudewijnse, Boasson, Zijlstra en Kuipers. 'Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 10 tegen 4 stemmen, die der S.Dl.A.P. Na eenige discussie wordt aangenomen het gewijzigde voorstel tot verkoop1 van grond aan de Noardsingel. Bij het voorstel tolt reorganisatie van school G stelt dhr. Paul voor, waar hoogstens 9 der aanwezige leden in den nieuwen raad zullen terugkeeren, de zaak aan te houden, welk voorstel wordt verworpen met 8 tegen 6 stammen, die der S. Di. A. P. en V.D'. Die heer Hondius heeft als oud-onder wijzer met belangstelling kennis genomen van deze zaak, en hij acht naast de andere bestaande scholen een M.u.l.o.- school niet noodig. Hij1 is ook om finan cieele redenen voor het voorstel van B. en \V. Als er een mulo-school ge- wenscht wtordt, dan kunnen de ouders er een oprichten. De heer Paul zeide, dat het lang niet zeker is, dat Middelburg een Middelbare meisjesschool zal krijgen. Spr. is niet voor en niet tegen caëducatie, maar een gemengde mulo-school is de eenige uit weg. De heer Paul blijft van meening, dat een mulo-school voor jongens noodig is. Spr. doet een -voorstel om B. en AV. uit te noodigen met plannen voor een mulo school te komen. De heer Boasson wilde eerst niets zeggen, het rapport der commissie is voldoende. Die Mulopschool wilde spr. in 1918, omdat toen de kotsten voor de gemeente miniem' zouden zijn, maar het behoud van school G is thans voor hem van meer belang. Die heer Boudewijnse vraagt, waar wij nog steeds om financieele redenen mej. v. d. Feen op wachtgeld willen stellen, voor wiens rekening komt dat? De voor zitter: van de gemeente. De heer Boudewijnse zou dan de school willen laten wat ze is, en had gaarne gezien, dat B. en AV. het idee van het hoofd van schotol G overnamen, dat kost de gemeente f 1000 per jaar. Mede namens den heer Boasson doet hij het voorstel ,om mej. v. d. Feen op wachtgeld te stellen en haar 8 w'eke- lijiksche lesuren ad f 1.25 per uur op te dragen. De heer Streefkerk acht het vakonder- wijls voor meisjes minder geschikt en daarom is hij voor het voorstel van B. en AA?;, omdat dat de eerste stap in die richting is. De heer Onderdijk zegt: Men jaagt nu de leerlingen van het openbaar on derwijs die mulo willen, naar de chr. school. Dat moge niet zoo heel erg zijn, de gemeente heeft de verplichting voor- openbaar onderwijl te zorgen. De voorzitter brengt dank aan de com missie, en had liever gezien, dat de burgemeester het meerderheidsvoorstel verdedigde. AVaar nu de noodzakelijk heid van een centrale zevende klasse school er is, is het voorstel-Paul niet meer zoo urgent, want de bedoeling is ei' een onderwijzer met acte Fiansch en een met acte wiskunde aan te verbinden na een jaar kan men een achtste klasse invoeren en dan heeft men een U.L.O.- school voor jongens te Middelburg, Hand haaft men school G geheel, dan zou het op hooge kosten komen. Spr. heeft geen bezwaar tegen het voorstel Boude wijnse en zegt, dat het bijzonder onder wijs kan krijgen w'at het opienbaar krijlgt. Spr. is tegen coëdncatie. Men moet de mensehen niet aansporen nóg meer schol len te stichten, daar komt spr. als wet houder van financien tegen op. Dhr. Paul blijft van meening, dat een voldoend aantal jongens zich voor een mulo-school zouden aanmelden. Dhi- Hondius is tegen het openbaar on derwijs, omdat het aan banden in gelegd. Heft men school G op, dan zal er be hoefte komen aan een vrije school, waar de ouders meespreken over het onderwijs. Dhr Streefkerk meent, dat er voor jon gens ondenvijs-inrichtingoo te Middelburg genoeg zijn. Het voorstel Paul wordt verw'orpien met 9 tegen 4 stemmen, die der S.Ei.A.P. (D'hr Adriaanse had de vergadering ver laten). Het voorstel-Boudewjjnse, waaruit de belooning is weggenomen, daar die later zal worden vastgesteld, wordt a a n- genomen met 7 teg'en 6 stemmen, links tegen rechts. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. Die voorz. deelt mede, dat van het steun comité verzoek is ingekomen, alsnog 5000 crediet te verleenen. daar de vo rige credieten geheel zijn opgebruikt. Dhr A^ertregt vindt het jammer, dat geen na dere toelichting is verstrekt met opgave van hen, die nog ondersteuning genieten. Dhr Onderdijk zegt, dat er nog een 80- tal personen zijn, onder wie grondwerkers die ook aan het werk aan den Singel kunnen worden te werk gesteld en ook bouwvakarbeiders, die nu ook wél werk zullen krijgen. Het voorstel wordt aan genomen. De niet genoemde voorstellen werden aangenomen. D© voorzitter zegt, dat het naar allo waarschijnlijkheid de laatste vergadering is van den raad in zijn huidige samen stelling. Dhrn Van der Harst, Boude wijnse, Adriaanse, Van der Kuip, Kui pers, Maljers en Zijlstra zullen niet meer terugkeeren. Zij hebben langer of kor ter tijd deel van den raad uitgemaakt, en ieder naar zijn gave medegewerkt. Daarvoor brengt spr hen namens de ge meente dank. In het bijzonder wil hij noemen dhr Aran der Harst, den nestor van den Raad en dhrn 'Boudewijnse en Adriaanse, die oiok jaren zitting hebben. Waar verschillende heeren nog in andere functies het .gemeentebelang blijden die nen bevoelt spr bij' voortduring de be langen van Middelburg bij ,hen aan. Dhr Boudewijnse is overtuigd namens allen die heengaan, te spreken, als hij dank brengt voor de gesproken woorden en de verzekering geeft, dat zij steeds met belangstelling het verdere verloop der gemeentezaken zullen blijven vólgen. Hierna sloot de voorz. te kwart voor zes de vergadering. -- Ver kiezing spr.tk tij ken te Hulst. Bij de laatst genoudeh gèmëSnte- raads-verkiezing te Hulst was de uitslag dat 743 stemmen voor de bestaande mieer der heul en 734 stemmen voor de oppositie werden uitgebracht, een verschil dus van slechts 9 stemmen. Waar nu 24 personen (verpleegden m het R.K. Liefdehuis) dooi den voorzitter van het stembureau tot de stembus waren toegelaten met steun inge volge art. 78 der Kieswet, die niet in de zin der wet lichamelijk hulpbehoevend zou den zijn geweest, heeft het raadslid A. C. M. Popp'e protest aangeteekend bij het hoofdstembureau en zich bij adres gericht tot Ged. «Staten van Zeeland, bij welk col lege hij later zijn bezwaren heeft inge bracht tegen de raadsbesluiten, waarbij' de nieuw gekozen leden werden toegelaten omdat de voorzitter van Stembureau I aan met name genoemde kiezers en kiezeres sen, in hoofdzaak bewoners van het R..K. Liefdehuis, die niet lichamelijk, doch gees telijk hulpbehoevend zijn, als analphabeten of lijdende aan onneozelheid, kindsheid, enz. in strijd met de bedoeling van art. 78 der Kieswet zou hebben vergund, zich bij de stemming te doen bijstaan, terwijl, aangezien het verschil in den uitslag slechts 9 stemmen en het aantal der be doelde gevallen ongeveer 20 bedraagt, moet worden aangenomen, dat de ge wraakte handeling van den voorzitter in vloed op den uitslag der stemming heeft kunnen uitoefenen. Ged. Staten van Zeeland hebben door een barer leden een onderzoek ter plaatse laten instellen en als .gevolg daarvan de stemming vernietigd, zoodat een nieuwe stemming zal moeten plaats hebben. Bij dit onderzoek en het onderzoek, dat ook de officier van justitie te Middelburg in deze zaak heeft doen instellen, is on der meer aan het licht gekomen, le. dat al de geneeskundige verklar.ngen, op 2 uitzonderingen na als reden der hulpbe hoevendheid. opgaven, „onvoldoende ge zichtsscherpte", terwijl bij' het leeuwendeel der gevallen de personen onvoorwaardelijk geschiktheid hadden zelf te stemmen. '2. dat de verklaringen waren afgege ven zonder voorafgaand geneeskundig on derzoek op de verzekering in het R.K. Liefdehuis aan den geneesheer gedaan, dat dit onderzoek reeds door een anderen geneeskundige was geschied, wat latei- onwaar bleek te zijn; 3e. dat de verklaringen eind-'lijk waren afgegeven voor de vroeger gehouden Pro vinciale Statenverkiezing, en die verkla ringen dus uit het dossier dezer verkie zing weder waren teruggegeven aan het R.K. Liefdehuis ten gebruike van de veel later te houden gemeenteraadsverkiezm- rre-n J 4e. dat dus deze verklaringen zijn gebruikt, terwijl zij, die daarvan gebruik maakten, wisten, dal zij valsch waren en niet afgegeven voor deze stemming waar voor zij gebruikt werden. („N.R.C. B r o o d w e d s t r ij1 d. Op 25 J uli j.l hield „Zeelandia" te Arnhem een groote broodwedstrijd. De deelname was zeer groot. De bekroningen voor Zee land zijn: le prijs II. J. de Jonge, Axel; 2e pir. A. de Visser, Arnemui- den; 3e p'r. H. A. T. Ilarmsen, Goes; 4e pr. Gebr. Duijm, Axel; 5e pr. de Vin, Oosterland; 6e p'r. M. G. van Meiou- de, lJzendijke; 7e pr. A. AV. de -long, IJzendijke8e p'r. Jac. de Jonge, Llle- woutsdijk; 9e pr. Gebr. v. d. Berg, Co- lijnsplaat; 10e pr. C. J. J. A erton, Zie- rikzee. Aan den kantoorhouder K. Sturm te Meliskerke is met ingang van 16 Aug. a.s. eervol ontslag verleend. Met ingang van 16 Augs. a.s. wordt het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Aagte- kerke opgeheven en omgezet in een post station en telegraaf-telefoiomstation met bestelling. Dhr. Maljers te Aagte'kerke is aangesteld als stationhouder van ost, Telegraaf en Telefoon. Alles blijft onge veer het zelfde, alleen een groote ver andering in de bestelling. Overtreding W a r en w e tDe kantonrechter te Ter Neuzen heeft een persoon dit Sas van Gent wegens over treding der warenwet, veroordeeld tot f500 boete of zes maanden hechtenis. Goedkoop reizen. AYas door de tram Breskens-Maldeghem bekend ge maakt, dat men voor een gullen r tour en 60 cent enkele reis van Breskens naar Knock© kon, de autodienst heeft thans bet tarief gesteld op 55 cent enkele reis en een gulden retour, zoodat men ooi nog' geen 2 cent per K.M. kan reizen. Voorwaar een koopje. Middelburg. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zal alhier ge houden worden de collecte voor de „Arme Friesche heide* Het is aan velen onzei stadgenooten bekend, ook na de lezing die een vorige winter door den heer van Gaasbeek is gehouden, in welke armoedige omstandigheden daar in den Zuidoosthoek van Friesland onze land- genooten moeten leven. D© veiceniging Ned. Landkolonisatie en Inwendige Zen ding, die zooveel heeft gedaan om de arme heidebewoners te helpen, wil bij deze collecte illustreeren het wérk dat door haar gedaan wordt. Een plaggenhut zal u doen zien hoe hoogst gebrekkig de krotten zijn, waarin zoovelen onzei landgenooten hun leven moeten dooi- brengen. In onzen beschaafden en ver lichten tijd gaat er een sprake en een klacht uit tot ons volk van deze plag genhut. Mede te werken dat aan dezen toestand een einde komt, behoort tot de plicht van ons gansche volk. Een gevangeniscel spreekt tot ons van het reclasseeringswerk. Een werk, dat voor zoovele gevangenen, maatschappelijk en geestelijk, tot een zegen is. Hoevelen zouden niet maatschappelijk en geestelijk ten onder zijn gegaan, zon der de zorg van den reclasseermgsarbeicl De gevangene, die in zoovele gevallen door drank tot misdrijf is gekomen ver laat de gevangenis om in de Maatschappij terug te keeren en wie w'achten hem daar~ buiten de gevangenis op? De dronkaard, die zijn vriend(?) ontvangt en voor hem het middel zal wezen om hem, de ontslagen gevangene, spoedig weer tot een of ander misdrijf te brengen en hem weer in de gevangenis te doen terugkeeren. Deze zwakken te helpen, hen bij te staan als zij de gevangenis ver laten, hen te brengen opi onze kolome „Philadelphia" waar het gebruik van ster ken drank niet bestaat, het is het middel dat, door God gezegend, tachtig pro cent dezer ongelukkigen later weer met eere een maatschappelijke betrekking doel vervullen. Voor onze landgenooten komen wij dus uw steun vragen. Uw steun in geld, om voort te kunnen gaan om de plaggenhut to doen verdwijnen, bet ontginningswerk voort te zetten, de heide met zijn bewo ners uit hun armoede te helpen. Ook ■gedragen kleederen zullen gaarne worden in ontvangst genomen. (Dit schrijven is tevens een aanbeve ling voor collecten in andere plaatsen, daar wij voor iedere gemeente afzonder lijk dit niet kunnen doen. Red.) Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer 7. Dijke, commies bij de Ned- Spoorwegen in dienst trad hij de p, waarvan sedert 1906 in Middelburg werk zaam. Des morgens werd hij .gecomplimen teerd door den heer Inspecteur (die hem 'n diploma voor 25-jarigen trouwen dienst benevens een enveloppe met inhoud aan bood) en den stationschef van Middel burg. Den ganschen dag ontving hij ielici- taties in den vorm van bloemen en ge- schenken, zoowel van het personee a s van het publiek. Vl'ssingen. Burg en Weth. stellen voor te benoemen tot tijdelijk leeraar in Fransche taal en handelscorrespondentie aan de Hoogere Handelsschool den heer A J. M. Bracke te Meppel, op voorwaarde, dat deze ook wordt benoemd aan ae

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2