Ho 255 Donderdag 2 Augustus 1923 37e Jaargang FEy ïLLEJ M' IN DEN MAALSTROOM. Buitenjas L 1 P's IJSPUDDING iüHiÉnl. NIEUW NIEUW Drukkers-Exploitanten: ÖOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraaf 68—70, Goes .Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor le Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259 'DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. 2 Augustus. Heden viert de Koningin-Moeder haar .fiösteri jaardag. 'Zij is geboren 2 Augustus 1858. Schoon •een Duitsche van geboorte, is zij ter stond na haar overplaatsing in onze lage landen, begonnen zich aan te passen aan ons nationale volksleven. Zij toonde dit door de opvoeding van hare dochter, de latere Koningin Wilhelmina, te leiden in zuiver Nederlandsche lianen, en door haar .aandacht en steun te schenken aan alle echt Nederlandsche stichtingen tot Nut, Leniging, Opbouw, Verzorging en Ver-, .'heffing. Dit was van den beginne haar levens taak, haar levensparool, waaraan zij1 tot heden getrouw is gebleven; ook nadat zij, door de Troonsbestijging harer doch ter, zich in de schaduw van den Troon .had teruggetrokken. Dit alles motiveert de groote gene genheid die de groote meerderheid onzes volks voor haar koestert; en de dank baarheid, die de harten vervult, op dezen heuglijken feestdag. Het is een feit van groote beteekenis dat, waar elders zoo menige koninklijke kroon smadelijk „over de straat gerold" werd, en vorsten en vorstinnen uit hunne paleizen werden verjaagd; de band tus- schen Nederland en Oranje zoo hecht bleef en onze Koningin-Moeder zoo rustig, door de liefde van haar dankbare volk omringd, haar jaardag roeren mocht. Spare de Heere nog vele jaren de Koningin-Moeder, voor hare Koninklijke Dochter, voor de weduwen en weezen, voor de kranken en ellendigen in den 'lande, en voor het Nederlandsche Volk in zijn geheel. Tïla ook dit niet over: j j „De Amsterdammer" herinnert Diat „Het Volk" een groote mond op'zet •over de vermeende verslechtering van het voltksonderwijs en achterstelling van soi- ciale maatregelen, verwondert ons niet, doch die bewering wordt voldoende weer sproken door de feiten. De 7 millioen, die de Marine pier jaar meer zal kosten, wegen toch zeker wel opl tegen de höoge kosten aan Onderwijs en sociale maat regelen besteed. Sedert 1917 zijn de uitgaven voor On derwijs gestegen van -14 tot 151 millioen of met 244 pet., die van Arbeid van 14 op 53 millioen of met 275 p'ct. Daar entegen, zijd die van Oorlog en 'Marine elk slechts vermeerderd met 60 piet., ter wijl de uitgaven slechts ongeveer 10 pet. van alle staatsuitgaven bedragen, tegen die voor Onderwijs 25 p'ct. A. N. V. V. en Het Algemeen Nederlandsch Vakver bond (de sociaal democraten) heeft de so ciaal democratische arbeiders opgeroe pen om op 16 September, daags vóór de opening der Kamers een protestbe- tooging in Dten Haag te houden tegen de Vlootwet. De oproep' wordt gemotiveerd op een wijze, welke doet zien, tot Welk een graad van verblinding een anti-militai- ristische beginselruiterij kan leiden. „On derwijl, volksgezondheid, sociale voorzie ningen, zelfs redelijke loonen zullen", zoo leZen wij, „\Varden geofferd aan het bezit van een vloot zooals (die) in het bekend© rapport der Staatscommissie in HOOFDSTUK IV. Zaterdagavond in Rattersea. Een maand lang was Steven erg stil en teruggetrokken. Slechts eens begon hij zichzelf een gesp'rek en dat was op morgen, toen wij aan het ontbijt F1- Juffrouw Rlewitt had twee pakjes Btorf611 gelegd één voor den eir?, ik gewoonlijk plaats nam brioeU TOor dien Yaa Steven. Ik las mijn i?1 onder het eten; maar hij maakte f11® niet open voor hij klaar was met lezei Toen k®Son ik miJn krant te overdad no^ enkele minuten sneed u°°r er l0iP ud moe's,; en hij hn e enveloppes open. Plotseling gaf eelan+\i te kreet en ik zag, dat zijin 6,J i "(eeker werd dan gewoonlijk. Ik ont', omdat ik voelde, dat zijn vrouw in Yerband stond met ziJta hemdfiti Z®i «vrouwenliefde is iets rr u' met waar?" lucbf det wel," antwhordde ik, zoo vrrm m°Selijk. „Maar geen enkele w zou mij oqit lief kunnen hebben." uit zicht werd gesteld". Dit is natuurlijk mis, want het Nederlandsche aandeel in het vlootp'lan bedraagt volgens de com- missie-Patijn slechts ongeveer één mil lioen. Dat zal dus aan de uitgaven, door het A. N. V. V. bedoeld, niet schaden. En toch scharen de leiders van het A. N. V. V. zich in hun op'roep achter minister de Geer. En dat terwijl minister de Geer niet alleen de Vlootwet nu niet wil, maar ook nog op andere, „onderwijs, volksgezondheid, sociale voorzieningen, zelfs redelijke loonen" wil bezuinigen. Terecht merkt dan ook de Haagscha redacteur van „Het Handelsblad" op: „Voor diegenen, die, zooals de leiders van Tiet A. N. V. V., niet willen zien be zuinigen op „onderwijs, volksgezondheid, sociale voorzieningen" en wat dies meer zij, moet dus niet de heer Ruys „dö kwéje Pier" zijn, doch juist de heer De Geer. De heeren Ruys c.s. immers willen het hek op een kier zetten, zoodat Ma rine er door kan glippen met 1 milli oen verhoogingwaarna echter na tuurlijk de aandrang van de rest on weerstaanbaar wordt en het hek heele- maal van den dam wordt geloopen. De Minister van Financiën daarentegen wil het hek stijf dicht houden en de gansche heining zelfs, overde heele lengte, dus met inbegrip der grenzen van Marine maar óók met inbegrip van die der an dere 'hoofdstukken, nog een "heel eind achteruit zetten. Hij is het dus die de lievelingen van het A. N. V. V. (namelijk „Onderwijs, volksgezondheid, sociale voor zieningen, zelfs redelijke loonen") be dreigt". „Het Handelsblad" wil de vlootwet nu niet, en loopt dus achter minister_ de Geer, vooral omdat hij wil bezuinigen op dp lievelingen van het A. N. V. V. Van daar bij het gezicht van het A. N. V. V. ook achter minister de Geer haar spot tende opmerking: „Maar het A. N. V. nu óók achter Minister Pe Geer te zienöHet ware ietwat verrassend indien we die Pappen heimers niet kenden en niet begrepen, dat ze door pun felle staren op dat ééne millioen voor Marine niet meer kunnen onderscheiden vanwaar het gevaar voor hun troetelkinderen dreigt." Wij schreven daarom boven 'deze drie star: A. N. V. V. en Die lezer kan, na het bovenstaande ge lezen te hebben, het ontbrekende woord gemakkelijk invullen. ii Engeland en Düiischiand. Het Engelscbe kabinet heeft gisteren vergaderd over het Duitsche schadever goedingsprobleem, in verband met de bin nengekomen Fransche en Relgische ant woorden. Algemeen wordt aangenomen, dat er geen "kans is, dat er op het oogen- blik een gemeenschappelijk geallieerd ant woord aan Duitschland zal worden ge zonden. Indien de regeering besluit af zonderlijk te antwoorden, zullen pogingen Worden gedaan om de mogelijkheid voor Frankrijk open te latein zich bij de Britsche politiek aan te sluiten, indien het dit wenscht. Een officiéél stilzwijgen wordt bewaard, doch officieus wordt vastge steld, dat na een nauwkeurig onderzoek van de Fransche nota definitief gebleken „Wees daar dankbaar voor," zei hij. Ik antwoordde niet. Ik wist, dat, als hij' mij iets te zeggen had, hij dat zou doen zonder dat ik het hem vroeg. „Ik heb geschreven aan mijn m'ijn ik bedoel aan Isabella, drie dagen gele den." „J,a." „Het was de tweede brief sedert zij' zij mij verliet." „En is haar antwoord vanmorgen ge komen?" „Ja, haar antwoord," en hij lachte hitter. „Kijk eens, zij heeft de beide brie ven op dezelfde wijlze behandeld!" Hij hield een dicht beschreven vel papier om hoog, waarop' vele dikke inktstrepen wa ren gemaakt. „Zij -beeft' zich niet ver waardigd te antwoorden dan op deze wijze," ging hij voort. „Zij heeft blijkbaar gelezen, wat i'k heb geschreven en het toen geretourneerd, voorzien van deze merkteekenen." „En anders niets?"' „Geen woord. Maar och, ik moest eigenlijk niet meer verwachten." „Blijf maar hopten, helste kerel," zei ik, „er zal misschien spteedig een betere tijd aanbreken Ik wist, dat het een armzalige troost was, maar wat zou ik anders Zeggen. Ik begreep de handelwijze dezer vrouw niet. Hij gaf geen antwoord, maar i'k wist nraei heerllijke «jeiei Een sieraad d- r Tafel is, dat geen vooruitgang is te constateeren in de Fransch politiek van drie a vier maanden geleden. De golf van misdaad. Volgens statistieken, heeft de misdaad in Amerika nog nooit zoo welig getierd als thans. In ronde getallen uitgedrukt, wor den Amerikanen voor 7200 millioen gul den per jaar „lichter" gemaakt door be- roovingen en oplichtingen. De president, van de New-Yorksche effectenbeurs schat dat de grootste verliezen geleden wor den door bedriegerijen met effecten, welke eerlijke menschen van ongeveer 2400 mil lioen gulden per jaar „ontlasten". Door fraudeleuze bankroeten gaat jaarlijks een bedrag van 960 millioen gulden verloren terwijl er door inbraken en diefstallen 600 millioen gulden per jaar verdwijnt. Het tegenwoordige jaar belooft een „re cord jaar" te worden zooals Amerika nu eemnaal op allerlei gebied records schijnt te moeten slaan en wel vooral wat het plegen van misdaden betreft. De eerbied voor eigendomsrecht en wet schijnt hoe langer hoe meer teloor te gaan, hetgeen een gevolg heet te zijn van den oorlog, terwijl ook de zucht om te leven boven zijn stand meer en meer toeneemt en funeste gevolgen heeft. 3 Onweer in Engeland. Te Oldham (Engeland) heeft een onweer groote schade aangericht. Honderden hui zen liepen onder water, spoor- en tram wegdiensten werden onderbroken en stuk ken huisraad weggespoeld. Te Hathershaw zakte een weg in door liet springen van een goot, die het hemelwater niet meer kon verzwelgen. Bij Glodwick stortte een 20 voet "hooge muur over een lengte van vijftig meter in. De pninen versperden daarop het verkeer over een naburige spoorlijn. Henry Ford zestig jaar. Henry Ford, de békende automobielen- koning, die reeds als de toekomstige pre sident der Vereenigde Staten is gedood verfd en in plaats van Rockefeller nu als de „rijkste man der wereld" wordt be stempeld, heeft onder groote belang stelling zijn 60sten yerjaardag gevierd. Hij ontving natuurlijk stapels gelukwen- schen en völèlï begroetten hem als den aanstaanden president. Aan reporters ver klaarde Ford, dat hij zich absoluut niet oud voplde. Het scheen hem toe, dat hij nu juist in zijn beste jaren was en dat hij thans voor de menschheid van nut kon zijn. Hij geloofde dat des men schen oordeel pas gezond en helder wordt als In en een eind in de vijftig is. Roven de zestig kun je, mits gezond zijnde, het vruchtbaarste werk doen, meende hij. Tegenover een man van „Collier's Weekly" is Ford positiever geweest in zijn verklaringen omtrent zijn mogelijke candidatuur yoor het presidentschap. Hij verzekerde pertinent, dat hij het „baantje" van president niet ambieert en geen can didatuur daarvoor aanvaardt. Geschil over een diamant. Volgens berichten uit Rome moet er een conflict bestaan tussclien koning Em- dat hij hard en bitter gestemd was en dat ik geen goed zou doen met veel woorden. Gedurende de volgende drie weken werkte hij den ganschen dag zeer ingespannen. Hij bood mij niet meer aan om mij te vergezellen op mijn tochten, na den avond waarop wij de kleine Bet hadden ontmoet. Hij bracht zijn dagen in de stad door en zag er moe uit als hij thuis kwam. Na het eten begon hij met grooten ijver te lezen, geen wetboeken, maar romans. Hij had altijd veel ver beeldingskracht gehad en ik was blij •dat zijn oude belangstelling voor litte ratuur weer -Wakker werd. „Ban," zei hij op een Zaterdagavond, nadat wij een tijldlang zw'ijlgend bij elkaar hadden gezeten, „laten wij' een eindje gaan wandelen. Ik wil eens zien, hoe Rattersea er op Zaterdagavond uitziet. Die menschen zijln nu vrij en ik wil eens zien, hoe zij zich vermaken." Hij deed zijn overjas aan bijl deze woor den, terwijl! ik, gehoor gevend aan zijn verlangen, mij gereed maakte met hem mee te gaan. Wij liepten dadelijk in de richting van Wandsworth. Ofschoon het al laat was, Was de Parkweg van Ratter sea toch nog druk bezocht.' Aan' weers kanten van den weg stonden overdekte stalletjes en er werd een levendige han del gevoerd. Hier en daar, waar de menschemmenigte wat dichter opteen- gepiakt scheen, stonden wij stil om te manuel van Italië en ex-keizerin Zita van Oostenrijk over een diamant den we reld befaamden Florentijnschen. De steen weegt 139J/2 karaats. Ex-keizerin Zita wil den diamant, waarvan de waarde thans op 3V2 millioen gulden wordt geschat, verkoopen, doch de regeering van Italië, in wier bezit de kostbare steen zich be vindt, zou er geen afstand van wenschen te doen, wijl de Italiaansche rechten daar op absoluut zouden zijn. De geschiedenis van den diamant is de volgende: De Florentijnsche diamant was in het bezit van Karei den Stouten, den hertog van Bourgondië, toen deze bij Nancy sneuvelde. Hij droeg hem aan den vinger. Een hoer, die na den slag de lijken onderzocht vond den diamant en verkocht hem aan een 'jood voor enkele goudstukken. Deze verkocht den steen aan Catharina de Medici. Volgens de Italiaan sche verklaring moet. hij toen op onrecht- yaardige wijze in handen der Habsburgers zijn gekomen. Toen ex-keizer Karei met zijn gezin naar Zwitserland de wijk nam, deponeerde hij den diamant op een Zwit- sersche bank. Krachtens een Italiaansche eisch in het vredesverdrag van Versail les werd de steen naar Rome overge bracht. Motorwoede in Amerika. Uit New-York wordt aan de „Daily Mail" gemeld: In verschillende deelen der Ver eenigde Staten werden Zondag 36 mo torrijders gedood en acht gewond. In Illinois werd een automobiel door een trein vernield. Vier personen werden gedood. Te Liggeth werden negen per sonen op dezelfde wijze gedood; in Mis souri vier en in Almeda (Californië) drie personen gedood en drie gewond. In Chi cago verloren drie personen door een motorongeluk het leven en werd een ge wond; in Augusta werden twee gedood en een gewond, te Rohanna drie gedood, te Rutland pen gedood en een gewond, in Woloborough twee gedood, een ge wond. Op Long Island vernielde een trein, rijdende met een snelheid van vijftig mijl, een automobiel, waardoor de inzittenden 200 voet werden weggeslingerd. Vijf per sonen kwamen hierbij om. Rusland's herstel. Een speciale corr. van de „Daily Mail" die .aan boord van een der Russische rivierbooten een tocht op de Wolga ge maakt heeft, geeft aan zijn blad een be- Jjesclu'ijving Van de daarbij opgedane in drukken. Men vergeet aan boord van zoo'n schip, vertelt de correspondent, dat Rusland re volutie, oorlog en hongersnood hèeft door gemaakt. Er is eerste, tweede en derde klas. De eerste is luxieus genoeg inge richt en de derde dicht genoeg bezet om deel te kunnen uitmaken van de stoomboot van een kapitalistischen staat. Een teeken der herlevende wedvaart in Rusland is het toenemende rivierverkeer. De namen, welke de booten dragen, zijn de eenige herinnering aan de revolutie: „Michael Kalinin", „Lenin", „Kameraad" „Rasholnikov", „De roode ster", enz. Nisnji-Novjorod is bezig zijn handel te herstellen en zich gereed te maken voor de groote jaarmarkt. Te Kazan heerschte groote bedrijvigheid. De stad bleek den correspondent in politiek opzicht rooder te zijn dan Moskou of Nisnji-Novjorod, hetgeen vermoedelijk hieraan te wijten is, dat zij meer van den oorlog en den! hongersnood geleden heeft. Op een patri ottische meeting te Kazan welke de jour- luisteren. "Wat wij hoorden was een taal, die niet ontevreden of kwaadaardig, maar ruw en onbeschaafd was. Mannen en vrouwen spraken elkaar toe in woorden, die ik hier niet zal herhalen. Soms ver namen wij: een enkele opmerking vol ruwen humor, maar over het algemeen was de conversatie Weinig opwekkend p£ interessant. Jonge meisjes liepen gillend en gierend van d® P'ret °'P en neer en de woorden, die zij met lummelachtige opgeschoten jongens wisselden, moesten wtel de enge len in den 'hemel bedroeven. Misschien w,ais het geen wonder, dat zij zich zloo gedroegen. Zij waren er van hun vroegste jeugd aau gewend gewteest en de omge ving waarin zij waren groot gebracht, had hen niets beters geleerd. Op ver schillende plaatsen kwamen wiji mannen en vrouwen tegen, die liederen zongen, soms aandoenlijk en vroom en meestal met kinderen aan de hand. Wanneer de plolitie niet toekeek, strekten zij de hand uit om te bedelen. Wij' merkten op, dat in de tusschenpoozen deze straatzangers met elkaar piraatten en lachten en hun taal dan vaak verre van kuisch en vroorfi was. Vlak daarna hieven zij dan met hun sombere, harde stemmten, weer de roe- rendste liederen aan, wat een luguberen indruk op ons maakte. Gedurende het eerste deel van onze wandeling hadden wij' niet veel dronken nalist bijwoonde, „wendde de voornaam ste spreker zich tot hem met de ver klaring: „Zeg aan uw volk, dat, ofschoon de teekenen van verwoesting door het vuur en het zwaard in onze straten en huizen en van de verwoesting door den hongersnood in onze dorpen nog duide lijk tot ons spreken, er tevens een werk van heropbouw gaande is, dat evenzeer werkelijkheid is, ofschoon het minder tast baar zich aan ons openbaart.' In Samara is een groot irrigatieplan ontworpen tot het scheppen van grootere vruchtbaarheid van den bodem en het voorkomen van nieuwen hongersnood. Korte berichten. De lijfarts van president Har ding heeft medegedeeld, dat de crisis thans voorhij is en dat de president goed op weg is naar zijn herstel. De ziekte van Harding heeft het hem onmogelijk ge maakt, te San Francisco de groote poli tieke red© te houden, die door draad- looze telefonie en stern-versterkers zou zijn hoorbaar gemaakt voor 5000000 men schen. Vermoedelijk zal nu de tekst van de rede worden gepubliceerd in den vorm van een politieke beginselverklaring. De conferentie van de ministers van de kleine entente is geëindigd. Er is overeenstemming bereikt in zake de Hon- gaarsche leening. Wat betreft de alge- 'meene politiek tegenover Duitschland, werd besloten, dat de kleine entente haar actie zou aansluiten bij die van de groot© geallieerden. In verschillende steden van het Sak sische bergland, zooals in Zwickau, zijn ernstige onlusten voorgevallen.Ar beiders, die betoogden voor loonsver- hoogingen en andere eischen, hebben ver schillende werkgevers mishandeld. De re- geering verklaart met. alle middelen een 'herhaling van dergelijke daden te zullen verhinderen. Betoogingen'van allerlei aard zijn verboden. Twaalf stoomschepenmet in totaal 12000 passagiers aan boord zijn gisternacht in de haven van New York aangekomen. De immigranten-dienst deel de mee, dat hij niet zou toelaten, dat Ellis-eiland overvol werd. Eventueel zul len de passagiers aan boord moeten blij ven, tot er weer ruimte is aan land. Naar thans definitief vaststaat, be draagt het aantal dooden bij1 'het spoor weg-ongeluk te Kreiensen (Duitschland) 47 dat der gewonden 45. .1 Twee vliegtuigen zijn, op 2000 M. hoogte, in de buurt van Lyon o p elkaar, gebotst. Dte vliegers zijn gedocd. De Franschen hebben in het Roer gebied in totaal weer 57 miljard mark in beslag genomen. „De Dag." De lieer W. H. Broekhuys is j.l. Zater dag in gebreke gebleven, aan enkele leden der redactie van het dagblad „De Dag" de verschuldigde weeksalarissen te be talen. Dinsdag zijn de kwitanties van deze weeksalarissen met die van de op dien dag vervallen maandsalarissen over Juli aangeboden ten kantore van het dag blad „De Dag". Noch bij deze aanbieding, noch op een later uur, zijn de verschul digde salarissen 'betaald. Dientengevolge menschen ontmoet op de straat, maar op bijna eiken hoek stond een herberg. Wij gingen er enkele binnen en zonder uitzondering waren ziji allen stampjvol en deze herbergbezoekers behoorden allen tot de armste klasse. Zij stonden bij de toonbanken en zaten op' de harde houten banken, de mannen en vrouwen van eiken leeftijd. De vrouwen w'aren even sterk vertegenwoordigd als de mannen en zoo mogelijk dranken zijl met nog meer hartstocht. Ik zal niet trachten een beschrijving te geven van hun pogingen om vroojijik te doen, want ik bemerkte daarvan niets. Voor mij was elk gemeen lied, dat zij zongen, elke dronkemanslach, dien zij uitstootten, onuitsplrekelijk treurig. Daar stonden vrouwen met zuigelingen op den arm en op het gelaat van sommigen meende ik een uitdrukking van schaamte te zien, ondanks den schijn van vroolijlk- heid. Maar voor de meesten scheen deze Zaterdagavondbraisserij slechts een ge wone zaak. Jonge vrouwten zaten half dronken iop de banken, terwijl jonge man nen, eveneens half dronken, naast hen zaten met de armen oM hun middel geslagen en hein kusten en liefkoosden. Dte ouderen waren meest in lompien ge kleed en toch hadden zij geld om te drinken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1