!%'o 25S Dinsdag 31 Juli 1933 37e Jaargang DEN MAALSTROOM. Binnenland. Buitenland. A. J. P's VAWILLE-CRÊMEPUDDING. Drukkers-Exploitanten OOSTE.RBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68 70, Goes Te).: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abon nemen t s p rijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Adverlentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Vefworpen. r. De motie-Brandsma in zake de Zon dagsrust is door de Staten van Zee land verworpen. Wii noemen dit een schande voor ■gen college waarin „Rechts" de meer derheid heeft. Had de motie-Brandsma invoering van den zoogenaamden Engelschen Zondag bedoeld, wij hadden tegen- <5praak of verzet kunnen verstaan. Maai' nu behelsde de motie „slechts alleen maar" een verzoek aan Gedep. Staten om „zooveel mogelijk" reke ning te houden met rechtmatige .aan spraken op Zondagsrust; zoodat het geen tot noodzakelijken Zondagsar- beid behoort er buiten viel. Een alleszins billijke uitspraak, wel ke uitgaat van de gezonde gedachte dat ook de Staten van Zeeland baas zijn in eigen huis en bij 't toestaan van subsidies bet recht, ja zelfs ook den plicht hebben, aan de door hen gesubsidieerden verplichtingen op te leggen, tot welke verplichtingen ook deze behoort, dat aan ambtenaren en beambten in dienst van deze dooi de Staten gesubsidieerde personen of lichamen op den Rustdag niet meer en geen zwaardere lasten worden op gelegd dan noodig is. Dat van de Roomscbe Statengroep slechts de heer Vienings steunde en met den beer Ideler er voor stemde, doet ons leed. Het standpunt der Overjordaners in genoemde groep meenden wij wel eenigszins te ken nen, daarom verwonderde ons hun houding niet zoo zeer. Doch na de toelichting van den heer Vienings en de bestrijding van Links, h'ad men mogen verwachten, dat ook zij met de "motie zouden zijn mee gegaan. Dit beeft zoo niet mogen zijn. Wij zullen er niet meer van zeggen. Rotterdam en de Vrije. Zijn de bladen juist ingelicht, dan krijgt Rotterdam binnenkort zijn nieu wen burgemeester, en zal de zetel, belaas open gevallen door 't vertrek van Mr Zimmerman, door Mr Wytema worden ingenomen. De benoemde is liberaal. Of bij zijn voorganger evenaren zal ïn ernst en kracht van gouverneeren en, gelijk hij, zich zal weten vrij te houden van' zekere invloeden, moet worden afgewacht. Maar dat voor het ambt zoo weinig liefhebbers waren, mag wel verbazen en teleurstellen. Gedurende een onafzienbare reeks van jaren hebben een viertal „open bare" universiteiten, die miljoenen hebben gekost, gewerkt aan de vor ming van bekwame, deskundige rechts- en andere geleerden, en van deze allen schijnt slechts één capa bel, .althans bereid bevonden burge meester van de tweede stad des Rijles te worden. En dan De Vrije Universiteit vierde dezer dagen haar 25-jarig bestaan. Hoevele christen jongelingen zijn er in die jaren niet door haar 'opgeleid. En toch onder dezen nog minder dan •één Wij noemen dit een treurig teeken. 26). I'aarmaten wij zwijgend ons ontbijt, waarop hij haastig wegging. Ik ging mijn ochtendvisites maken en toen ik om twee w>r thuis kwam, was hij juist weer terug. «Ban", zeide hij, „wil je met mij1 mee gaan cor, die vrouw op te zoeken?" ..Betje's tante?" >.ja, ik wilde haar graag dadelijk zien", goed", zei ik, „ik ga mee". liepen vlug door en waren binnen ftn L-A1„ enkele minuten bij het huis, waar wij' v ?nede eerste maal hadden aan getroffen. Tot mijn verbazing vonden wij' e,vr<KW thuis en ofschoon zij- lichtelijk ■onder den indruk van sterken drank was, zoo was zij. niet zoo beneveld als den yorigen avond. Zij keek op toen wij binnentraden en reeg Wat wij wenschten. Ik bewonderde ae kikt waarmee Steven ha.ar ruwheid owerwon en haar aan het praten 'kreeg over haar zelf en haar leven. Toen wij op het onderwerp van 'Betje's 'betrekking ot haar kwamen, was zij echter minder mededeelzaam. «Waarom wilt u wat van haar weten?" Ic>®k ZÜ achterdochtig. .Stie uw k-'nd> wel?" 'oppefcle de De crisis. De Vlootwetcommissie is tot de slotsom gekomen, dat *aan de ver dere tenuitvoerlegging van' de vloot- plannen niet valtte ontkomen en dat de Regeering niet mag aarzelen te doen wat in haar vermogen is om de. (aanneming en de dadelijke uitvoe ring van de Vlootwet te verzekeren". Het Kabinet heeft deze conclusie aanvaard Minister de Geer heeft haar verworpen, en zijn ontslag aange vraagd. Het blijkt niet, dat er overigens in den boezem van het Klabinet een verschil bestaat. Wanneer er een geschil van wijder strekking ware geweest, dat de gehere- le begrootingspolitiek omvatte, zou vanzelf de Minister van Financiën veeleer op grond van dit wijdere ge schil zijn afgetreden. Wij meenen daarom gerechtigd te zijn, 'de gerezen quaestiè als een mi litaire te beschouwen. Wij meenen gerechtigd te zijn verband' te bren gen, tussohen déze crisis en de reeds voorheen bekende inzichten van den heer De Geer op militair gebied. De heer De Geer steunde de linker zijde toen zij de begrooting van Mi nister Alting von Geusau uitplukte. De heer De Geer had onmiddellijk voor zijn optreden als Minister van zich doen spreken door een interview, waarin hij eigenlijk tegen de defen siepolitiek' van het 'Kabinet stelling nam. In zooverre is de uitgebroken cri sis niet a,l te tragisch op te vatten. Eén lid der Regeering heeft afwijken de meeningen ten aanzien van een gewichtige aangelegenheid, die onder een ander Departement als het zijne ressorteert. Het is jammer. De Geer's positie als een van de zeer gewenschte lei ders .aan de rechterzijde, wordt er zeer aanzienlijk door verzwakt. Miaar het gebeurde heeft het voor deel, dat heel bet land kan zien, hoe diep het Kabinet overtuigd is, van de onvermijdelijke noodzakelijkheid der Vlootwet. Het Kabinet staat er voor met zijn leven. Het blijkt reeds, dat deze kloeke houding indruk heeft gemaakt. (Rotterdammer.) De ziekte van Harding. Die berichten omtrent de ongesteldheid Van president Harding, luiden niet gun stig. Volgens een Exchange-telegram is Harding ernstig ongesteld. Ook het Cen tral Newsagentschap' seint uit San Fran cisco, dat de geneesheeren dringend voor een consult zijn bijeengeroepen. Die tem peratuur was bij' het verzenden van het telegram 102, de pols 120. In een door den lijfarts van den pre sident uitgegeven bulletin wordt gezegd, dat nieuwe symptomen zich in den loop van den dag hadden voorgedaan, welke wezen op complicaties en verdere medi sche behandeling noodzakelijkmaakten. Gemeld wordt, dat Harding vergiftigd „W.ie heeft gezegd, dat zij dat is?" antwoordde de vrouw. „Maar ik ben zooi goed als een moeder voor 'haar geweest- en beter nog. Maar zij' is een brutaal klein ding en zoo dom als een varken". „Ik denk, dat ik wel een betrekking voor ha.ar zou weten", zei Steven. „Ben je een blikken dominé?" vroeg zij' met een vloek. „Heen", antwoordde Steven. „Wielk recht heb je dan je met haar te bemoeien?" „Ik ben advocaat", antwoordde Steven „en ik heb gehoord, wat je 'gisteravond tegen haar hebt gezegd". Binnen enkele oogenblikken had hij haar bang gemaakt en zij zei hem, dat zij hoopte, dat een heer als hij niet hard zou zijn voor een arme vrouw, die zoo'n dorst had en een glas bier wou drinken. Toen vernam Steven Betje's geschiede nis, .zooals de vrouw die voorstelde. „Zij- is een dochtertje van mijn man's zuster", zeide zij. „Ik heb een trouwboekje waar in staat, .dat ik getrouwd ben met Dick Hillyer. Dick's zuster heette Naney, zij diende ergens in Chelsea, maar kwam in moeilijkheden. Toen zij kon, ging^ zij hier in een wasscherij1 werken én stierf drie jaar geleden en liet Bet achter. Dick' is zoo teerhartig en 'hij- wilde, dat wij' haar zouden opnemen. Diat is alles". „J'e hebt geen wettelijk «recht op dit meisje", zei Steven. „Niet?" vroeg de vrouw. Zoo; maar iemand, die haar van mij afneemt, moet Veririsschenil en verkwikkend A. J. P'o FRAMBOZENSAUS over Puddingfabriek A. J. POLAK, Groningen. is door het eten van 'krabben, welke door trokken waren met koper van afval op de 'kusten van Alaska, waar deze krab ben gevangen waren. De antwoorden binnengekomen Het antwoord der Belgische en der Fransche regeering is te Londen over handigd. Noch de ambassadeurs noch het mi nisterie hebben eenige inlichting omtrent den inhoud verstrekt. Men meefat echter uit verschillende aanwijzingen te kun nen opmaken, dat liet antwoord uit Parijls volstrekt onbevredigend is. wat de kwes tie van het Roergebied betreft, qloch dat .ten aanzien der commissie van deskun digen tot vaststelling der Duitsche draag kracht een achterdeur is opengelaten, aangezien Poinearé in zijn antwoord liet onderwerp der onderlinge schulden aan roert, zoodat er op financieel gebied na dere uiteenzettingen zullen volgen. De inhoud der antwoorden zal vandaag in den Engelschen kabinetsraad worden be handeld. Frankrijk zou slechts een reductie der reparaties in verhouding tot de vermin dering zijner schulden aan Engeland en Amerika toestaan. Aan de Engelsche regeering zal ver zocht worden, met Frankrijk en België de staking van den passieven tegenstand te verlangen en verder mede te deelen, hoe zij staat tegenover de kwestie van de sntergeallieerde schulden en hoeveel En geland van Duitschland verlangt. De Londensche straatjeugd. D'e burgemeester van 's Gravsnhage heeft een brief aan d'e schoolhoofden zijner gemeente gericht, handelend over 't zondenregister der Haagsche jeugd1. Iedere stad heeft echter de jeugd, en in 't bijzonder de straatjeugd, die zij ver dient. Waarom hebben de gemeentebesturen onzer steden wel „studie-commissies" naar Londen gezonden voor 't onderzoek van melkverzorging, vuilverbranding en wat dies meer zij, en niet voor 't bestudeéren v,an de Londensche straatjeugd? Deze laatste is een zeer nette straatjeugd, zegt do „Msb." Zij pleegt geen baldadigheden. Zij werpt geen ruiten in, zij1 beschadigt geen vlechtdraadwerken, zij' vernielt geen hekwerken, zij breekt geen bestratingen open alles delicten, waarvan de Haag sche burgemeester zijn straatjeugd be ticht. Zij heeft eerbied voor wet en orde. ZVijl respecteert de politieagenten, zij valt niemand lastig, zij roept niemand na. Zij- dartelt o-p de uitgestrekte „commons" der buitenwijken, zij zwemt in tientallen vijvers, zij speelt op de grasvelden der parken. De straatjeugd verveelt zich nooit. Want de burgemeester en de gemeentebe sturen hebben er voor gezorgd, dat zij zich niet behoeft te vervelen. Die honderd duizenden straatkinderen van Londen heb ben speelruimte in overvloed. Oostenrijk's heropbouw. Die commissaris-generaal van den vol kenbond, mi' Zimmerman, die uit den aard mij toch voor die drie jaar, die ik haar onderhouden heb, betalen". Ik zal het gesprek, dat nu volgde niet weergeven, behalve, dat zij eindigde met haar toestemming te 'geven, „als D-ick het goed vond" om Voor een bepaalde som afstand te doen van alle rechten op Bietje. - Toen wij terug kwamen op onze kamers, vonden we de kleine Bet op ons zitten, wachten. „Wel, Betje" zei Steven, „ik heb een tehuis voor je gevonden, «-een echt goed tehuis. Je zult bij die vrouw vandaan gaan en verzorgd worden tot je oud ge noeg bent om je brood behoorlijk te ver dienen". D© oogen van het kleine meisje vulden zich niet tranen van dankbaarheid. „J'e bent blij, nietwaar?" zei Steven. „Ja, mijnheer," snikte zij, „wanneer mag ik gaan?" „Je mag vanavond nog gaan als je wilt. Ik zal aan de dame bij wie je zult wonen schrijven, dat zij je hier komt halen". i Als wij nog aan Betje's oprechtheid en eerlijkheid hadden kunnen twijfelen, dan zou die twijfel nu zijn weggevaagd. Zij was niet grooter dan een normaal kind van twaalf, maar had iets in haar manier van doen, dat haar veel ouder deed schij nen. Er was 'iets vrouwelijks in de wijze, waarop zij Steven zijn hand greep en die kuste. „Betje", zei hij1, „jouw gedrag in je zijner positie vanzelfsprekend voortdurend het middelpunt der belangstelling vormt, en wiens handelingen steeds nauwkeurig iwovden gadegeslagen, staat nog altijid blooit aan aanvallen van sociaal-democratische' politici en van de sociaal-democratische pers, die zich dikwijls op ruwe wijze tegen den persoon van mr Zimmerman uitlaat. Deze heeft zich echter sedert het begin van zijn werkzaamheden in Oostenrijk door geen enkelen aanval van zijn stuk laten brengen en steeds vermeden o>p aanval len op zijn persoon te reageeren. Het „Neue Wjener Tageblatt", dat zich in een hoofdartikel met den persoon van mr Zimmerman bezig houdt, zegt van hem: „Mr Zimmerman is een correct persoon die zich ter dege bewust is van zijn moei lijke internationale positie". Het blad wijst de bewering van de hand, dat de com missaris-generaal zijn ambt zou «vervullen op een wijze, zooals nog nimmer een monarch is toegestaan, terwijl hij' zich met alle interne za'ken zou bemoeien. Het blad juicht het toe, dat mr Zimmerman goede betrekkingen met de pers onder houdt, tot welke hij zich op geschikte tijdstippen wendt met verklaringen om de legendes over zijn bemoeiingen uit de wereld te helpen. Die wederopbouw van Oostenrijk wordt onder leiding van mr Zimmerman op be vredigende wijze voortgezet. Die goud- en devisen-dekking der Oostenrij'ksche kroon beeft, volgens den laatsten staat der na- tionalen bank, reeds 48 pet overschreden, de werkloosheid is ongeveer met de helft verminderd, de kroon blijft stabiel en het vertrouwen in W'eenen heeft zich voldoen de geuit biji de uitgifte van de volken- bondsleening. Dat dit succes niet in de laatste plaats aan mr Zimmerman te dan ken is, wordt te Wieenen algemeen erkend. Korte berichten. De 28 Eng. mijnwerkers, die hij een ontploffing in een van de grootste! kolenmijnen in Zuid-Yorkshire, vermoe delijk allen zijn omgekomen, waren naar beneden gezonden om branden te blus- schen. Wegens die branden had het bedrijf in die mijn al ongeveer veertien dagen, stilgestaan. Vier uur na de ontploffing zijn de drie eerste onkenbare lijken boven gebracht. De massa's steen, kolen en slijk die door de ontploffing omhoog geslin gerd zijn, vormden een onoverkomenlijken slagboom tusschen de slachtoffers en de reddingsploegen. Bij Hoboken in New Jersey kwam een jongetje van negen jaar op verboden terrein, n.l. op een gedeelte van hetl buiten Florham Park. Het buiten schijnt goed te worden bewaakt en twee groote Deensche doggen vielen het kind aan en scheurden het in stukken. In en kele seconden was het geschied. Volgens Der Montagmorgen zal het kabinet Cuno weldra aftreden. Een kabinet uit de groote coalitie met Loebe (soc.-dem.) als rijkskanselier en Streseman (volkspartij) als minister van buitenlandsche zaken, zou liet opvolgen. In de provincie Jujuy (Argentinië) zijn belangrijke petroleum- terrei nen ontdekt. Zij zullen voorloopig nog niet in exploitatie worden uitgegeven. De Daily Express meldt, dat de hertog van Orleans, het hoofd van het huis Bourbon, in een voorstad van Londen verpleegd wordt wegens deli- nieuwe tehuis en in de betrekking, die mevrouw Merlev later voor je zal kunnen krijgen, als je een paar jaar bij haar geweest bent, heeft voor mij grooter be- teekenis dan jij drenkt. Jk vertrouw er op, dat je een goed meisje zult zijn, be grijp je mij?-" Betje knikte. „Ik zal je ook een nieuwen naam geven" „Een nieuwen naam, mijnheer?" „Ja, je zult niet meer de oude Bet zijn. Ik zal je noemen bij een naam, die voor mij een diepen zin heeft. Ik ga je noe men .Hope-Hope Hillyer". Eien blijde blik kwam in haar oogen, „Als 'tu belieft, mijnheer", zei zij, „zou ik niet hier kunnen blij'ven bij juffrouw Blewitt en ,uw dienstmeisje zijn? Ik zou erg hard werken en probeeren een erg lief meisje te zijn". „Neen, dat kan niet", zei Steven. „Me vrouw Morley zal je een heeleboel dingen leeren, die je behoort te weten en die ik je niet kan leeren; bovendien heb ik geen dienstmeisje noodig. Maar ik blijf zeer veel belang in je stellen. En ik zal aan je naam blijven denken Hope, Hope. Je weet wat dat beteekent?" Zij knikte verstandig, maar haar oogen vulden zich met tranen. „Als je ooit in verleiding komt om iets verkeerds te doen, zul je er dan aan denken, dat ik je dezen naam gat? Hij beteekent heel veel voor mijl. In de toe komst zul je Hope genoemd worden en bij dien naam zal ik aan je denken; .en rium. 'Zijn kwaal is, volgens de dokters, het gevolg van malaria, opgedaan qp zijn reizen in Afrika. Een van zijn inbeel dingen is op het oogenblik, dat hij ko ning van Frankrijk is. De lijfartsen ver klaren, dat er verbetering in zijn toe stand komt. D'e Franschen hebben te Essen een gedeelte van de Hohenzollem-strasse afgezet, waar directeuren van Kruplp wo nen. De woningen van verscheiden van die directeuren zijn door de Franschen leeggehaald. Het schijnt dat men hier te doen heeft met de inning' van boete, die de directeuren geweigerd had den te betalen. Te Essen is het tusschen de politie en manschappen van de bezettingstroepen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag tot een botsing1 gekomen. Acht Belgische soldaten die in een kroeg hadden zitten drinken en schandaal gemaakt hadden, hielden burgers aan, mishandelden hen en eiischten dat zij! hun plas zouden ver- toonen. Die te hulp geroepen politie ver joeg de rustverstoorders. Later bleek het dat de Belgen ©en Duitsch meisje ge weld hadden aangedaan. Toen de DUit- ,sche p'olitie optrad', schoten de Belgen op de Dtuitschers. Om onbekende redenen is de burge meester van Aken, die ziek op zijin land goed lag, door 'de Belgen wegg e- v o e r d. Vijf gemeenteraadsleden deelden zijn lot. Een Dluitsch arbeider, die met de Belgische soldaten een woordenwis seling had, werd door deze in zijin huis doodgeschoten. De Belgen hebben de be ze t- tingsstrook uitgebreid tot Har vest, dat tot nog toe het voornaam ste 'kruispunt was voor de transporten tusschen Nederland en niet-bezet Dluitsch- land. Door dit oprukken hebben de Bel gen zich niet alleen meester gemaakt van een belangrijke spoorlijn, doch ook van de mijnen Prinz Luitplold en Baldur. Regeeringsjubileum der lK o n i n g in De heeren dr Pren'hoiit en Minderaa leeraren aan het ühr. lyceum te Zeist, (hebben voor het a,.s. jubileumfeest een openluchtspel Saestum geschre ven, aan welks opvoering in hiet Zeis- terbosch een tweehonderd personen zullen deelnemen. Het stuk is, zegt het Hbld., ge bouwd op het historisch gegeven, dat nabij Saestum Zeist in vroegere jaren een botsing plaats had tusschen de Romeinen, aangevoerd door Dru- sus, en den Batavenvorst Herman met zijn getrouwen, welk conflict aanlei ding vond in de afpersingen van den Romeinschen slotvoogd Percennius. Na: de bestorming van den Romein schen burcht heeft een tweegevecht plaats tusschen Drusus en Herman, waarna,, als dit onbeslist blijft, Thus- nelda, de door Drusus gevangen ge nomen vrouw van Herman, een nieuw verbond tusschen Romeinen en Bata vieren weet te bewerken. Prins Hendrik op Engeland's hoogste punt. Prins Hendrik heeft Zaterdag, ver als je niet een goed meidje bent, als je ooit iets doet, waardoor ik mij'n hulop op jou moet verliezen, dan zal dat mij' meer pijn doen, dan je hunt denken". Ik zal goed zijn, mijnheer", ziel zij, ter wijl de tranen over haar wangen drup pelden. Er werd gebeld en mevrouw! Morley trad binnen. Zij was een opgewekte, moederlijke vrouw, die in de goedheid van 'haar "hart haar eigen huis had opengesteld om ar me meisjes voor het kwaad te behoeden. Ziij was met haar eigen rijtuig gekomen pm de kleine Bet mee te nemen. „Dit is Hople-Hop'e Hillyer", zei Steven kalm. „Ik hpoP> dat zij zich uw goed heid waardig zal toonen". Na enkele minuten was alles klaar voor het vertrek en Steven trok het kind naar zich toe én kuste het. „Dienk aan je naam) kleintje", zei hij1, „en dan zal ik niet vreezen". Zij keek hem aan, alsof ze iets wilde zeggen, maar haar woorden verstomden in een snik en wij hoorden haar schreien toen zij' met mevrouw Morley in het rijtuig stapte. Die koetsier raakte de paarden even met zijn zweep aan en het rijtuig rolde weg. i- Vele moeilijke jaren zouden er ver- loopien, eer wij' Hope Hillyer weer zouden zien. (Wondt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1