Dit de Provincie. Kerknieiiws. Onierwijs. Gemeenteraad van Goes. Het was inderdaad niet te gebruiken. Voor "den beelen dag wordt vier ons brood ge geven, met een uiterst gering stukje boter. Ook het optreden van den kapitein is al te gestreng. De nieuwgekomen kapi tein geeft, wanneer iemand zijn potlood vergeten heeft, niet minder dan vijf da gen kwartierarrest. 'tKan nog al schik ken Dat men „onze jongens" niet in weelde kan laten baden en dat er ook tucht moet zijn, spreekt vanzelf. Maar een „goede pot", waarop de militair al een bijzonder zwak heeft, werkt de goede tucht in do hand. Ook is bezuiniging op militaire uit gaven broodnoodig, maar men beknibbele niet op 'teten van den soldaat. Er zijn wel andere bezuinigings-objecten te vin den. Men leze maar het onderstaande be richt hierover in deze rubriek. Wi a a r o p bezuinigd kan worden. Men schrijft aan de „Tel." uit militaire kringen: Volgens bestaande bepaling kunnm do deelnemers aan sportoefeningen, welke ge acht worden in het belang van het leger te zijn, in het genot worden gesteld van vervoer voor Rijksrekening en verblijfs- toelagen. Zoo werd dezer dagen aan een concours-hippiqu© te Winschoten en to Groningen deel genomen door 18 officie ren, waarvan verscheidene uit de zuide lijke garnizoenen, Tilburg, Breda, Bergen op Zoom afkomstig waren. Die deelnemers werden met hun oppassers en paarden (dikwijls 2 of 3 per deelnemer) vervoerd voor Rijksrekening, terwijl aan de deel nemers bovendien verblijfstoelage wordt toegekend. In Mei en Juni van dit jaar werd weder om door een aantal cadetten deelgenomen aan wedstrijden te Amsterdam en Alphen a.d. Rijn, onder genot van reis- en ver blijfkosten. Aan de Koninklijke Militaire Academie is onlangs een nieuwe functie geschapen, n.l. die van „Directeur van uitgaven van boekwerken aan de K. M. A.", oen func tie, welke voorheen door een anderen titulaires als neven-functie werd vervuld. Deze titulaires, gepensioneerd met f2700 'sjaars, geniet nu als directeur van uit geven van boekwerken bovendien nog een salaris van f 4200 tot f 5400 per jaar. Daarvoor is hij directeur over één hulp schrijver en een magazijn met boekwer ken en reglementen! Die hulpschrijver geniet een wekelijksch pensioen van f43 en als hulpschrijver een salaris vanf 30 per week. Biij het wapen der genie zijn tal van officieren van het wapen der infanterie gedetacheerd, omdat het aantal genie-of ficieren te gering is en allen bij oen der genie-staven zijn ingedeeld. Die genie-of ficieren genieten - zooals bekend is een toelage boven hun salaris van f800. Te Breda is o-.a. het aantal officieren van den genie-staf zóó groot, dat een hun ner belast is methet toezicht op de waterkaraffen, drinkglazen, zeepbakjes en ruiten bij de Koninklijke Militaire Aca demie. Ook deze titularis geniet boven zijn tractement als officier een toelage van f 800, omdat hijtot het wapen der genie behoort. Allerlei. Minister Aalberse is sinds eenige da gen ongesteld, zoodat hij zijn werkzaam heden op het departement niet kan ver richten. (Slot). 10. Voorstel tot onderhandsche ver pachting van grond aan den heer D. C. W. Meijer. Aangenomen. 11. Verzoek van de gymnastiekveree- niging „Volharding", om aan haar te Verhuren een stuk grond aan de Piccardt- straat. Dhr. Constandse bepleit een geringer bedrag aan huur. Bedoelde vereeniging verkeert in financieele moeilijkheden. Doordat verschillende R.K. jongelingen uit freden, 'zullen ze ook rijkssubsidie ver spelen. Spr. stelt een huur van f 2.50 voor. Dhr. Goedbloed vraagt, of de gemeente ook kosten voor deze verhuring maakt. De voorz. antwoordt ontkennend. Dhr. Goedbloed heeft er dan niets op tegen,* om het terrein kosteloos af te staan* (Dhr. v. Melle is het hiermede eens. Dhr. Vienings evenwel niet en stelt een huur van f5 per jaar voor. Dhr. Goedbloed zegt: we hebben niets aan den grond die daar zoo ligt en ze betalen al wat voor schoolhuur. De voorz. en dhr. Vie nings achten het een gevaarlijk precedent, om in 't geheel geen huur te heffen. Met alg. st. wordt besloten, f 2.50 huur per seizoen te heffen. 12. Verzoek van de heeren J. H. Evers- dijk en J. Goense om vermindering van pacht. Dhr. Goedbloed gaat niet accoord met de motiveering. Dhr. Oosterbaan stelt wel voor, het verzoek af te wijzen, maar op de gronden, door de fin. commissie ontwikkeld. De motieven van B. en W. zijn niet altijd te handhaven. Alzoo be- 'sloten. 13. Voorstel tot het aangaan eener rui ling van grond met den heer M. 1?. van der Weele. Goedgekeurd. 14. Verzoek van den heer L. J. Vis ser om wederom toe te staan dat de Lombardstraat in beide richtingen met motorrijtuigen wordt- bereden. Het pTae-advies van B. en W. luidt afwijzend. Dhr. Constandse ontkent, dat dhr. Vis eer opzettelijk in dat nauwe straatje een auto-zaak heeft gevestigd. Zijn zaak is jgeleidelijk uitgegroeid. De passage in en .uit de Korte Vorststraat bij de Witte- Paai'denstraat is zeer gevaarlijk en zeker niet minder gevaarlijk dan bij den bocht in de Lombardstraat. Ook vraagt spr. of er voor het verkeer in de Lange Kerkstraat en andere straten en straatjes op sommige dagen en uren geen beper kende bepalingen moeten getroffen wor den. B. en W. dienen die zaak eens a tête réposé, desnoods bijgestaan door een commissie, te behandelen. Dhr. Oosterbaan ondersteunt dit laat ste verzoek. Voor inwilliging van het verzoek-Visser voelt hij daarentegen niet veel, wanneer dit niet dringend noodza kelijk is. Het verkeer Lange Vorststraat- (VVitte Paardenstraat-Korte Vorststraat is Spr. weet het bij aanschouwing zeer gevaarlijk en er zijn meer gevaarlijke punten. De voorzitter zegt gaarne overweging toe. Verbetering is noodig, maar het zal moeilijk zijn de bepalingen juist te maken en ze te handhaven. Er is reeds een adres gekomen van een motorclub, om den Opril Beestenmarkt voor motorverkeer te sluiten. Dhr Goedbloed zegt, dat Goes niet op het moderne verkeer is gebouwd en daar om zal deze zaak steeds moeilijk blijven. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen en het verzoek-Visser af gewezen. 15. Suppletoir-kohier van hondenbelas ting voor het dienstjaar 1923. Vastge steld. 16. Balans, verlies- en winstrekening van het Gemeente-gasbedrijf over 1922 wordt daarna vastgesteld. De voorzitter merkt in dit verband nog op, dat de tkolentransport-inrichting aan de gasfa briek niet aan de verwachting voldoet. 17. Besluit van het Burgerlijk Armbe stuur tot wijziging der begrooting dier instelling voor het dienstjaar 1922. Goed gevonden. 18. Verzoek van het Bestuur van den B.ond togen het schenden van Gods Hei ligen Naam om regelingen te treffen, waarbij het vloeken en Jjdel gebruik van Gods Heiligen Naam in woord en geschrift wordt verboden op allo terreinen, waar tfo plaatselijke overheid bevoegd is haai gezag te doen gelden. Dhr. v. Melle zegt. hat de rééhtsche raadsfractie met genoegen gelezen heeft, dat het doel van den Bond aan B. en W. sympathiek is. De fractie kan echter geen genoegen nemen met het voorstel van B. en W. Wanneer ze aan dit voorstel van B. en W. haar stem geeft, dan doet zij dit toch met de restrictie, dat zij later op een haar geschikt voorkomend moment met een ander voorstel en een concept verordening dienaangaande zal komen. Het voorstel van B. en W. wordt, daarna aan genomen en het verzoek van genoemden Bond dus voor kennisgeving aangenomen. 19. Voorstel in verband met opmerkin gen van Gedeputeerde Staten ten aan zien der begrooting van den keuringsdienst van Wtarcn voor het dienstjaar 1923. Die fin. comm. heeft enkele opmerkin gen gemaakt inzake de motiveering van B. en W:. ten aanzien van de premiebeta ling voor pensioen door ambtenaren, werk zaam bij den keuringsdienst. Dhr v. d. Bout zegt, dat in de provin cies Gelderland en Zuid-Holland aan de gemeenten door Ged. Staten korting voor de pensioenen van het Gemeentepersoneel is verboden. In Noord-Brabant wordt ie der geval op zichzelf beoordeeld. Bij de vaststelling van de salarissen bij genoem den dienst is rekening gehouden met "het premievrij pensioen. Spr geeft enkele cij fers van de gemiddelde salarissen over het geheele land'bij deze keuringsdiensten, waaruit blijkt, dat Goes beneden dat ge middelde staat. In Leiden en Maastricht wordt pensioenpremie betaald, maar daar zijn de salarissen hongerWierd hier de pensioenkorting ingevoerd, dat zou dit een bezuiniging beteekenen van een halve cent per inwoner (over de geheele provincie be rekend), wat spr. geen nijpend bedrag noemt Bovendien zou dan de bureauchef meer work krijgen en daardoor hulp moeten hebben. Al het tegenwoordige personeel is aangesteld op premievrij pensioen. Voor de toekomst zouden desnoods andere be palingen kunnen getroffen worden. Dhr Vienings (slecht verstaanbaar) be toogt naar aanleiding van een clausule van B, en W|., dat het een verkeerd mo tief is, om aan .te nemen, dat bij korting van pensioenpremie een ambtenaar zijn dienst niet goed zou uitvoeren. Diat is een motief, dat niet gebruikt mag worden. Bezuiniging is aller plicht. D'hr Ooster baan zegt, dat de fin. comm. acht, dat dit motief beter niet geschreven ware geweest. Bovendien is het gelukkig niet waar. Wanneer de laag-conjunctum; noopt tot bezuiniging, dan zegt de praktijk, dat de interesse van de ondergeschikten bij het werk er niet minder op wordt. De corruptie wordt nu juist niet ge vonden bij menschen met een lager wor dend salaris. De ervaring leert dat wel anders. Bedoeld motief mag de overheid niet gebruiken. i Ook acht de fin. comm. het verkeerd, dat vergeleken is met de gemeente-amb tenaren. Dat is ook indertijd niet gebeurd bij de vaststelling der salarissen. Toen is gevraagd, wat andere keuringsdiensten betaalden. De fin. commissie gevoelt ook wel, dat hier niet te plotseling kan wor den opgetreden. Of de tijd gekomen is, om het verhaal toe te passen, ligt buiten de competentie van de fin. commissie. Alleen kan zij zich niet vereenigen met de argumentatie van B. en "W. Dhr. y. d. Bout zegt, dat de beambten van den keuringsdienst niet letten 'op extra-uren des avonds, Zaterdags en zelfs op Zon- en feestdagen. Zoo iets pleit voor den ijver dezer ambtenaren. Als nu tegenover de ambtenaren niet de toege zegde verplichtingen worden nagekomen, is het dan zoo onwaarschijnlijk, dat de ambtenaren ook zich meer precies gaan houden aan hun instructie? Dhr. Goedbloed ontkent, dat de ge meente rechtens het premievrij pensioen niet zou kunnen inhouden. Het rijksper soneel had dit ook, maar het is hun nu onthouden. De discussies worden daarna hierover beëindigd en het voorstel van B. en W. aangenomen. (R'eeds in een gedeelte van ons vorig nommer opgenomen.) 20. Onderzoek van do geloofsbrieven der benoemde lode n van den Raad. Dit wordt door den voorzitter opge dragen aan de heeren Constandse, Flink, en Vienings. Dhr. Vienings rapporteert, dat alles in orde bevonden is, zoadat tol goedkeuring en toelating besloten wordt. 21. Voorstel tot liet opnieuw aanvragen van vrijstelling der verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke op voeding aan de O. L. school A. Goed gevonden. 22. Voorstel tot vaststelling van het vermenigvuldrgingscijfer van de gemeen telijke inkomstenbelasting voor het dienst jaar 1923'24. De fin. commissie vraagt, of het, niet mogelijk is, dit punt tot een volgende vergadering uit te stellen. Die voorz. meent, dat dit moeilijk gaan zal, aange zien de rijks belastingautoriteiten op dit besluit wachten. Dhr. Vienings meent, dat men in de vaststelling van den factor der belastin gen op 1,2, zij het al zuchtend,'Zal moeten berusten. Die financieele commissie heelt echter wel w'at weinig tijd voor studie gehad. Hel spijt Spr. dat juist in dezen tijd van malaise de verhooging van het verhoudingscijfer van 0,8 op1,2 valt. Achteraf bezien, ware het misschien be ter geweest, den factor vorig jaar niet op 0.8 te bepalen. Dhr. Goedbloed zou toch de fin. com. gaarne in de gelegenheid stellen deze kwestie grondig te bezien. Dhr. Oosterbaan zegt, eerst Maandag kennis te hebben gekregen van de be scheiden, deze zaak betreffende. Daarom kon de fin. com. onmogelijk advies ge ven. De voorz. meent, dat uitstel bezwaar lijk gaan zal. Ook meent spr. dat de fin. com. onmogelijk tot een andere oplossing' zal kunnen komen. Het is een eenvoudige rekensom. ^Die voorz. wijst er ook nog op, dat jtieuwe wettelijke regelingen zoovele uit gaven op de gemeenten leggen. Waar schijnlijk zal deze gemeente boven de gewone jaarlijksche onderwijs-uitgaven over de laatste 4 maanden van 1922 nog f 1800 moeten betalen voor de H. "B. S, alhier en f1300 voor het Gymnasium te Middelburg. Dat wordt dus voor 1923 drie maal zoo hoog. Dhr. Vienings dringt er op aan de fin. com. toch voortaan ruim tijd te geven voor adviezen. Daarna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen en de belastingfactor vastgesteld op 1,2. 23. Wijziging dier gemeentebegrooting voor 1923. Goedgekeurd. 24. Verzoek van het Hoofdcomité voor do viering van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin om subsidie uit de gemeentekas ten behoeve van het kin derfeest. Zonder discussie toegestaan. 25. Verzoek van het Hoofdcomité voor de viering van het RegeeTingsjubileum van H. M. de Koningin om beschikbaar stelling van grond voor de plaatsing van oen gedenkteeken en aanvaarding van dat gedenkteeken als schenking aan de ge meente. Eveneens zonder h. st. aange nomen. Op verzoek van den voorzitter wordt daarna nog dhr. v. Es, commies ter secretarie, beëedigd als waarnemend ge meente-secretaris. Gebleken is, dat het noodig kan zijn, dat deze als zoodanig optreedt. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting. A. R. Sta ten club. De A.R. Sta- tenclub koos tot voorzitter dhr mr F. D'ie- leman en tot secretaris dhr S. Brandsma. Concurrentie tusschen tram en auto. Sinds enkele weken is in West Zeeuwsch-Vlaanderen een dienst geopend door de auto-onderneming West Zeeuwsch-Vlaanderen, en wel van Bres- kensKnocke, welke ook passagiers ver voert op tusschengelegen' plaatsen. Het tarief was gesteld ongeveer gelijk aan le klas tram. Nu is vanaf gisteren de auto- dienst begonnen zijn tarief te verlagen (waarschijnlijk om passagiers te krijgen) en wel zoodanig, dat hij op de kleine tra- jacton zooals Breskens-Schoondijke, Schoon dijke-Oostburg, enz. goedkooper rijdt dan do tram (2e klas). Nu loepen er geruch ten, dat de volgende week de tram zijn tarieven nog lager zal zétten en doorloo- pende kaarten Breskens-Knocke uitgeven, welke vermoedelijk maar de helft zullen bedragen van den autodienst. Ook zal in hot vervolg op Donderdagen een extra tram loopen van Sluis naar Breskens, in aansluiting op een tram uit Knocke, wel ke ongeveer to 10 uur 's avonds te Bres kens aankomt. Het publiek zal dus kun nen profiteeren van deze goedlcoope ge legenheden, en zoo ziet men, dat de con currentie wel eens goed werkt. Koninklijk goedgekeurd zijn -de sta tuten van de vereeniging tot oprichting en instandhouding eener Christelijke Be waar-, Naai- en Breischool, gevestigd te Arnemuiden. (Wijzigingen in de statuten) en van de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs, gevestigd te Goersdijk, gemeente Wissonkerke. (Wijziging in de statuten). 'Aan den kantoorhouder M. Engel- bert te 's Heerenhoak is met Ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag verleend. Met ingang van 1 Augustus wordt hot hulptelegraaf en telefoonkantoor te Nieuwdcrp omgeze't in een telegruaf- en telefoonstation met bestelling. Bij Kon. Besluit is aan de gemeente Rilland-Eath een voorschot verleend tot oen maximum van f 10.500 ter verstrek king van do in die gemeente opgerichte vereeniging, uitsluitend werkzaam ter be vordering van de verkrijging van onroe rend goed, om dit, hetzij dadelijk, hetzij later als los land in pacht uit te geven. Het Biijksvoorschot aan de gemeente Middelburg, ten behoeve van den bouw van de 115 arbeiderswoningen door „Volksbelang", is verhoogd voor wat het grond voorschot betreft met f 2283, ter wijl het bouwvoorschat met dit bedrag is verminderd, de voorschotten zijn 'nu resp. f 137.283 en f 741.717. Het bouw- en, het grondvoorschot aan do gemeente Koudekerke, ten behoeve van 28 woningen der Vereeniging „Cou- burg" zijn verhoogd met resp. f3461,26 ten f 1043,31 en bedragen nu f 186.461,26 en f 17.443,31. Middelburg. Gisteren is alhier een 90- jarige alleenwonende vrouw in zeer ver vuilden toestand uit haar woning naar het gasthuis vervoerd. Haar woning is daarna ontsmet. Vlissingen. Waar de soepele toepassing van art. 3 dor Leerplichtwet is ingetrok ken, zal het aantal leerlingen van dc ko- vende klasse stijgen van 113 tot 179 en biedt het gebouw van de centrale ze vende klasse-school geen voldoende plaats om al deze leerlingen onder te brengen. Bovendien zou het aantal leerkrachten met twee moeten worden .vermeerderd, zulks ten koste van de gemeente. Nu tellen na de aangifte der nieuwe leerlingen de open bare scholen resp.: A 174, B i83, C 170, D 168, E 199, F 166, G 168, H 223, fen I 232 leerlingen, zoodat 5 scholen geen 180 leerlingen zouden tellen, zijnde het minimum om aanspraak te kunnen maken op de rijksvergoeding: voor 6 leerkrachten. Nu stellen B,. en W. voor aan de scholen die een tekort aan leerlingen hebben een zevende leerjaar toe te voegen, dat met e-en ander zou kunnen worden gecombi neerd, waardoor deze scholen, wat het aantal leerlingen betreft, op peil zouden kunnen worden gebracht en tevens de centrale zevende-klasse-school zal worden ontlast. Een daartoe strekkend besluit wordt den raad ter goedkeuring aange boden. 1 Het tegen 2 Aug. alhier aangekon digde standfeest zal niet doorgaan. lerseke. In de vergadering van 't Cen traal Oesterbureau, werd met op 2 na algemeene stemmen tot rogeeringscommis- saris gekozen dhr mr A. J. F. Fokker^ voorzitter van 't visscherijbestuur. Een voorstel van dhr L. Lindenberg van We- meldinge tot een wijziging in de bestuurs keuze, werd verworpen. Hansweert. De sleepboot „Flandre", ge raakte in de buitenhaven op een houten juk omhoog, met hulp van de sleepboot „Snelvaart". Kapitein v. d. Berge is het gelukt de boot in vlot water te brengen en kon zij de reis voortzetten. Het met zand geladen zeilschip „Zwerver", schipper Wissel, kwam hier door den hevigen wind met gescheurd zeil binnen. Na gerepareerd te zijn is de reis naar Dnrdt vervolgd. Eltewoutsdijk. Aan den kantoorhouder G. Noels is met ingang van 1 Aug. a.s. eervol ontslag verleend. („G. Crt") Ovezand. In de bestuursvergadering van de kolenvereeniging „Eendracht maakt Macht" werd de prijs der ontvangen stuk- kole nvastgesteld op f2,30 en de nootjes op f2,15 per H.L. franco bezorgd bij de leden. Tevens werd besloten om tegen December a.s. weer een partij kolen aan te koopen. Westkapelle. In de vergadering van den .varkenshouders bond, welke in Fehr. j.l .is opgericht, werd besloten, naar aan leiding van de vlekziekte die hier heerschl onder de varkens, om de kos ten van vergoeding voor ingeente var kens, welke toch aan deze ziekte sterven, te doen dragen door die leden welke hebben laten inenten en de oningeënte ■door degenen welke om een of andere reden niet laten inenten. Voor degenen welke nog wél laten inenten wordt nog een week tijd gegeven. De vergadering was door 88 personen bezocht, van welke zich 82 voor inenting verklaarden. Biggekerke. Woensdag ging ook de Jong. Ver. op Geref. Grondslag „Eben-IIaëzer" (met 2 dames) naar Rotterdam. Van de Delftsche Poort liep men langs het nieu we stadhuis (hier kon men riiet binnen, daar het alleen 's Zaterdags voor vreem delingen open staat) naar het nieuwe post kantoor. Na dit van binnen zoo prachtig gebouw bezichtigd te hebben, ging het door de Passage naar de Hoogstraat, waar het doel de Fransche Bazar was; eerst kreeg echter de Groote Kerk .een beurt, waarvan het vele bezienswaardige werd opgenomen. Door hot maken, van een wan deling kwam men nu aan de Diergaarde, waarin best een paar uurtjes konden wor den doorgebracht. De auto bracht ons vervolgens naar Charlois en de boot van daar naar het Park. Ton gevolge van het regenachtige weer kon verder weinig meer bezichtigd worden. Oufl-Vossomser. Een vrouw alhier (al dus de „Nieuwsbode") die in 1921 beviel van een tweeling, schonk in 1922 .het leven aan 'den drieling en dezer dagen weer van een tweeling. Aardenburg. De gemeenteraad heeft, in tegenstelling met vele andere gemeente raden in Zeeuwsch-Vlaanderen, met alge meene stemmen besloten, zich aan te slui ten bij de N.V. Zeeuwseh-Vlaamsche Wa terleidingmaatschappij. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Haulerwijk door G. C. H. Bos. cand. te Amsterdam. Bedankt voor Hagestein door C. J. v. d. Graaf te Kockengen. Geref. Kerken. Tweetal te Dordrecht J. Ubels te Varsse- veld en A. G- Wolf te Loenen-Vreeland. Hersteld Evangelische Kerk. Beroepen te Enkhuizen Th. G. Stellwag te Delft. Ev. Lutli. Gem. Aangenomen naar Punnerend door G. J. Duyvendak te Stadskanaal. Het prov. kerkbestuur van Noord- Holland, uitspraak doende in zake de klacht tegen ds Theesing te Kwadijk-Mid- delie, heeft geen termen gevonden om .een tuchtmiddel op dezen toe te passen. Ds G. Kruijswijk is eergisteren overleden. Hij laat een weduwe na met twee jeugdige kinderen. Ds Kruijswijk was in 1892 geboren en bereikte derhalve den leeftijd van 31 jaren. Hij diende de geref. kerken, eerst van Oudega, daarna van Schiedam, se dert 14 Nov. 1920, dus nog slechts even twee en een ljalf jaar. Zijn vader ds P. N. Kruijswijk, die in 1902 te Antwerpen overleed, mocht slechts 46 jaar oud wor den en de kerken van Hoogeveen, Sneek, Kollum en Antwerpen gedurende te za- men slechts even twaalf jaar dienen. .Nederduitsch Geref. Ker- lc e n. In de vergadering van het Modera- men van het Convent van Gereformeerde Kerkeraden te Utrecht is op 6 Juli vast gesteld een „uitgewerkt plan naar de be ginselen in het verzoekschrift met bij lagen d.d. 14 Juni 1923 van het Convent van Gereformeerde Kerkeraden van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk voor gesteld." Het plan is bij de Synode in gekomen. Het Vad. meldt hieromtrent nog het volgende In elke Ned. Herv. Gemeente kan zich een Nederduitsch Gereformeerde Kerk vormen uit de leden die zich gebonden achten door de Drie Formulieren van Eenigheid en de liturgische Formulieren van de Gereformeerde Kerken in deze landen voor 1816, n.l. als er zoo ten minste 100 meerderjarige doopleden zijn. Zijn ze minder in aantal dan worden ze voorloopig gerekend bij een naburige Nederd. Geref. Kerk. De Nederd. Geref. kerken zullen eigen ringen en classis vormen, classicale ver gaderingen houden en een Synode heb ben. De eerste synode wordt te Dordt gehouden. Ze voorzien in de kosten van hun eigen eeredienst, behoudens hun erch- ten op het vruchtgebruik der kerkelijke en diaconale goederen en pastoralia en op het gebruik der pastorieën. Ze zullen vrij zijn van alle lasten en collecten, in gesteld door de Ned. Herv. Synode, kerk voogdij, colleges van beheer of kerkeraad. Predikantsplaatsen, bezet door predikan ten die de Nederl. Ger. kerken wenschen te dienen, gaan met het recht op hun traktement naar die kerk over. Waar naast den Ned. Herv. kerkeraad een Ned. Geref. Kerk ontstaat, worden de baten dier diaconieën pondspondsgewijze verdeeld; worden de kerkgebouwen koslte- loos volgens rooster ook aan de Ned. Ger. Kerk afgestaan; de Ned. Ger. Kerken zul len tot het onderhoud dier gebouwen bij dragen, indien ze een evenredig aantal plaatsen in de kerkvoogdij krijgen, enz. Geslaagd te Dordrecht voor het examen der Ned. Ver. roar Gemeente-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2