Onderwijs. Eeiaengd Sienws. Allerlei. Telegrammen Laatste Berichten. Openbare Verknopingen en Ver pachtingen leeraar toe„Dat 's Heeren zegen op u daal", waarmede de plechtigheid geëindigd was. Ds Leepel is voornemens 18 Aug. a.s. weder scheep te gaan_ naar Indië. GOES. Gekozen bij de Geref. Kerk tot ouderling de heer A. de Jonge Nzn en tot diakenen de heeren Joh. Maartense en Q. Trimpe. lil de derde zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk is door den president bij de behandeling van het fonds tot verbetering der schraalste predikants- tractementen hulde gebracht aan het Bestuur der vereeniging „Aanpakken in het bijzonder aan den ijverigen penningmeester diei ver eeniging, den heer \V. van Oeveren te Wol- phaartsdijk. Geslaagd te Rotterdam voor de hoofd- acte de heeren A. C. Plujjm te Westdorpe,. M. A. Slotboom te Borssele, A. P. Bosdijk te Kloetinge en W. Barentsen te Middelburg. Te Den Haag mej. H. de Koning te Moor drecht; en voor het examen Acte N 111 de heer J. Vader te Vlissingen; en voof tweede stuurman groote stoomvaart A. C. Vermeulen. Te Utrecht voor het staatsexamen tot toelating aan de universiteit de dameS G. Wessel en C. Kousemaker voor diploma B. Te Breda voor het mulo-examen A de heeren P. Sloefs en F. Maas, beiden te Vlissingen; en v. de hoofdacte mej. IV. G. M. Stoutjesdijk1 te Bergen op Zoom, OOSTBURG. Overgangs- en Toe latingsexamen der R. H. B. S. Toegelaten tot de eerste klasse Antonetta de W.olf, Oostburg; P. Comelis, Biervliet; E. J. Porrey, H. Odink, E. de Bruyne, J. I. D'hondt en A. J. B. Risseeuw, allen Schoondijke; A. van Uxem, G. H. Beuningh en A. B. Verhage,allen Groede; H. de Pauw, A. I. F. Gvertveld en P. Ros- seel, allen te IJzendijke; I. J. van Houte, Retranchement; J. P. 'de Zwart, Zuidzande; J. A. F. Bosschaart en W. Kesteloo, Bres- kens; Cath. Blok, Cadzand. Afgewezen geen. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: A. Brevet. Az.J A. Jansen van Rozen- daal, A. Brevet Jz„ Jo Daansen, H. Kiviet, allen Oostburg; J. B. Becu, Groede; de Bruyne, I. Clarisse, J. Tournois, A. Ie Grand, Dhondt en Elis. Stolk, allen Schoondijke; Aug. van Damme, E. de Martelaere, Hermans Anna Martijn en Blaeke, allen Sluis; de Jaeger, Waterlandkerkje; F. Klaaijsen, F. v. Putten, A. de Voogt, I. Klaaijsen en J. Salomo, allen Breskens; Koster en A. J. van Bortel, allen IJzendijke, de Rijke, Wi. J. de Bruyn en S. Henry, allen Aardenburg; Scheele, Hoofdplaat; Bijl, Retranchement; en de Ligny, Zuidzande. Niet bevorderd één. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse Marie Bleiker, J. P. van Bortel, Bosschaart, Bruynooge, Quaak, T. Scholte, Clarisse en Annie Odink, allen Schoondijke, Blok, Cad zand; Porrey en van de Vijver, allen Cadzand; en J. Luteijn, Zuidzande; Cruson, Jacobs van den Broecke, Buyze, Suz. Crince, C. van de Sande en J. van de Sande, allen Bres kens; Dellaert en Van Tiggelen te IJzendijke; van Lare, Frelier, I. Becu, Pietje Brakman en P. J. Leenhouts, allen Groede; M. C. Leenhouts en P. L. van de Sande, beiden Biervliet; M. P. Leenhouts en de Putter, beiden RetranchementA. Maat, M. Beun, Maatje Maat, Maire de Ridder, Bertha Ris seeuw en Anna de Zeeuw, allen Oostburg; Schijve, Nieuwvliet, J. Serlé, W.aterlandkerkje de Smit, Tilleman en Wage, Sluis; Wijffels, Sint Kruis. Niet bevorderd twee. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: Almekinders, F. Beukenhorst, Beun en du Fossé, allen Sluis; Bollaert, Irma Bonte, de Hulster, Adr. Goossen, W. van der Hooft, Jo de Hullu en J. L. de Jonge, allen Oost burg; P.. van Bortel, F. Scholte en C. van Bortel, allen Schoondijke; J. M. de Bruyn, J. Ie Grand, P. Hol, J. Trapman, allen Aardem burg; M. de Hondt, Leenhouts en J. A. Luteyn, allen Groede; I. de Jonge, Batse- laere, Schippers en de Smet, allen IJzen dijke; Plasschaart, Hoofdplaat; H. J. Le Grand Nieuwvliet; J. J. Risseeuw, P. Dikkenberg, A. de Klerck, en A. Luteijn, allen Zuidzande; P. M. Leenhouts, ïtetrachementC. Neeteson, Cadzandvan de Putte, Sint Anna ter Muiden Rijckborst, Sint Kruis; en Verplanke, Bier vliet. Niet bevorderd één. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse: Boogaard en Catsman, beiden Zuidzande; W. J. F. Boogaart, Sluis; Bruynooge, Porrey, P. Risseeuw, Sara Risseeuw en A. van Rose- velt, allen SchoondijkeJ. .Contant en J. de Klerck, beiden Oostburg; Cijsouw, Groede; Christ. - van der Hooft, Aardenburg en Jo Luteyn, Breskens. BERGEN OP ZOOM. Toelatings- en overgangsexamen R. H. B. S. Toegelaten tot de eerste klasse o.a. A. M. Lagaaij, J. Koejjers en B. Bastiaanse, van Rosendaal, M. P. Brujjnzeel van Rilland Bath, C. Ph. Vogelaar, van Steenbergen, Jo hannes en Jo Dronkers van Poortvliet. Bevorderd van de eerste naar de 2e klasse: Gesclnere en J. Lindhout van Bergen op Zoom, J. de Goffau, P. Mol, Corry van der Werff, W. Griep, van Rilland-Bath, Betsy agaaij, van Roosendaal, J. van de Sande, van Steenbergen, Cor Tazelaar van Sint Maar tensdijk, J. Hage van Sint Annaland. evorderd van de 2e naar de 3e klasse-. P. Mulock Houwer, W, van As, A. Jacobs, -ra' ,e ;®nge' T- Lamers, G. Minderhoud, i. Salomó allen te Bergen op Zoom, A. van de Sande en Lena Boot van Steenbergen, !r w Jaflaar vatl Sint Maartensdijk, J. v. d. Velde* van Tholen. ^an e naar de 4e klasseJ. van As, arie en Exter van den Brink*, Janna van Riele, Mren Minderhoud, H. Schluter* A. Bchuurbiers D. van Melle, Jaca van Melle* r,..'!11 va? ,?erfen °P Zoom, A. Griep* van Rilland Bath M. Polderman, van Oud-Vosse- meer L. Ribbens* van Hansweert, L. Hoek* van Sint Maartensdijk. Van de 4e naar de 5e klasse: A. Ampt, van Oud-Vossemeer, N. Schot van Tholen, H. Steenpoovte van Steenbergen, M. Welleman van Krabbefidijke. beteekent voorwaardelijk. Hoe de vaderlandsche ge schiedenis te onderwijzen. In „Onze School", het orgaan der „Unie van christelijke onderwijzers en onderwij zeressen in Nederland" wordt over het geschiedenis-onderwijs op onze scholen geschreven. „Als de onderwijzer toegaf aan de wen- schen van de jongens, zou de heele va derlandsche geschiedenis een aaneenrij ging worden van oorlogsverhalen. Dat glinsteren der oogen, dat gloeien der wangen, dat hangen aan 's'meesters lip pen als er een echte vechtgeschiedenis aan de orde is, bewijst dit reeds vol doende. Wat een belangstelling voor een Michiel de Ruyter en Maarten Harperts- zoon! Welk een meeleven met 'n Jan Koppelstok of 'n Kenau Simons Hasse laar. Maar dan de paedagogische vraag, hoe daar moet worden gehandeld. „Hoe moet de onderwijzer nu staan tegenover deze bijzondere voorliefde. Want die is er bij de jongens onmis kenbaar. 't Zit in h'un diepste binnenste. Bij den een meer dan bij den ander. Maar allen droomen hun fantasieën. Held- worde'n, dapper zijn, moed toonen, zooals die en die toen en toen gedaan heeft. Uit dit laatste blijkt al dadelijk, welk een machtig opvoedingsmiddel de histo-. rie zijn kan. Karakters worden gevormd door karakters. De heldenvereering kan een nadeel worden door eenzijdigheid, maar ontwijfelbaar zit er groote opvoe dende kracht in. De schildering van de edele karakters, van de krachtige persoon lijkheden, die in spannende momenten met stoere hand leiding gaven, moeilijk heden overwonnen, tegenstand trotseerden, recht eischten in naam der gewetensvrij heid, zelfopoffering toonden met verlies van goed en bloed; wie zou dit kostbaar materiaal om invloed te oefenen op de gedachtegangen der jeugdige harten, wil len missen. Toch moet hier verstandig gewerkt wor den. Het militaire instinct groeit licht tot een krijgszuchtig instinct. Het- opko- men voor het vaderland mag niet uit dijen tot een grootmaken van het vader land door allerlei middelen, waarbij de ongeoorloofde ook door 'n handig rede- neerinkje of door een nog handiger Uit- latinkje worden goed gepraat. Hier liggen allerlei voetangels en klemmen. En on juist geschiedenisonderwijs kan oorzaak worden van vele verkeerde begrippen." Dit laatste wordt met helderheid en juistheid aldus nog nader uiteengezet; Om een voorbeeld te geven, wijs ik op den Tachtigjarigen oorlog. Bij; hoevele ouderen is deze bloedige worsteling niet anders bekend dan als een oorlog tegen den Spaanschen dwingeland, omdat hij hier de brandstapels en schavotten voor de ketters liet oprichten? Wie door dringt zich van de beteekenis van het feit, dat de Prins van Oranje, toen hij- tot den worstelstrijd voor de vrijheid der Neder landen reeds in beginsel besloten was, nog Roonrsch was. Dat bij de zucht naar de gewetensvrijheid nog een veel alge- meener drang naar burgervrijheid een groote rol speelde, staat het ons bij do beoordeeling van de gebeurtenissen uit dat tijdperk wel altijd voor den geest? Hier heeft het geschiedenisonderwijs schuld. Indien altijd op de diepliggende factoren van den .oorlog was gewezen, natuurlijk naar de bevatting der leerlin gen, zou zulk misverstaan uitgesloten zijn. Maar de spannende tooneelen, de uit moording van Zutphen en Naarden, Haar lems bloedig lot, Leidens hongersnood, vormden met de andere verschrikkings- tooneelen een stroom, die alle herinnering aan de maatschappelijke en staatkundige verhoudingen dier dagen heeft wegge spoeld. En dat is juist, wat voorkomen moet worden. De voorliefde der jeugd moet in goede banen worden geleid. Als we eerlijk de oorzaken en aanleidin gen niet alleen, maar ook de resultaten van de oorlogen met hen bespreken, op kinderlijke wijze, mag een eerlijk man dan nalaten te wijzen op de tegenstel ling, die er bijna altijd is tusschen de werkelijk verkregen resultaten en de bloe offers, die werden gebracht. Ongelukken. Te Vierhorst (Ged.) is een 3-jarig jongetje te water geraakt en verdronken. Van twee knapen, wel ke te IJmuiden in en roeiboot aan het spelevaren waren, is het 13-jarig zoontje van dhr C. de K. aldaar uit de vlet ge vallen en verdronken. Een meisje van 16 maanden, dat op éen grasveld te Am sterdam had zitten spelen, is door onbe kende oorzaak in een sloot geraakt en verdronken. In het ziekenhuis te En schedé is overleden een Raolsche 'arbei der, die in een smederij een stukje gloei end staal in het linkeroog kreeg, waar door hersenvlies-ontste.king ontstond. - Te Bodegraven verdronk een 18-jarige jongen bij het zwemmen. Te Dubbel dam is een jongen uit Lage-Zwaluwe bij het zwemmen verdronken. Terwijl de 41-jarige A. D., te Helmond Zaterdag in zijn woning stond- te praten, sloeg hij eensklaps achterover en was een lijk. Zaterdagavond is te Dordrecht bij: het baden een 23-jarig meisje, dat niet zwem men kon, in de rivier de Merwede ver dronken. Slecht bekomen. De leden van twee gezinnen te Amsterdam zijn na het eten van versche zelf gebakken pannekoeken zeer onwel geworden. De geneeskundige Dienst stelt een onderzoek in. Tragisch. Een Hollander, jaren in Duitschland werkzaam geweest zijnde, kreeg door bemiddeling van zijn familie te Voorst werk als arbeider. De man, wiens vrouw over leden was, liet zijn tien kinderen in Duitsch land achter, hopende in Voorst wat meer te kunnen verdienen om zoodoende het leven der kinderen ginds wat dragelijker te kunnen maken. Op reis door het bezette gebied werd hem door de bezettingstroepen alles ontnomen, zoo dat hij geheel berooid in Voorst aankwam. Pas eenige weken aldaar werkzaam, terwijl zijn loon juist de vorige week verhoogd was voor zijn flink werken, werd hij tijdens de hitte der vorige week onwel en moest naar het ziekenhuis te Zutphen worden vervoerd. Gisteren is de man daar overleden. Wel een treurige tijding voor zijn kinderen ginder 1 Boef ontvlucht. Zaterdagavond is te Warnsveld uit het krankzinnigengesticht een verpleegde ontvlucht, n.l. de 20-jarige boerenknecht S., afkomstig uit Twello, die voor een paar jaar een boerenvrouw in haar woning had vermoord, met het oogmerk dief stal te plegen. De rechtbank te Zutphen had zijn plaatsing in genoemd gesticht ge last. Piet nummer twee. Do 20-jarige metselaar.J. Z„ uit Den Haag, die te Leiden is gearresteerd als verdacht van inbraak ten huize van Dr Hohverda te Voorschoten, heeft bekend, die inbraak te hebben gepleegd. Bij het verdere onderzoek is gebleken dat hij zich nog aan tal van andere inbraken heeft schuldig gemaakt, n.l. twee te Leiden, twee te Oegstgeest, een te Voorburg, een te Hazers- woude, twee te Wassenaar, en een te Lisse. Hij heeft bekend al deze inbraken te hebben gepleegd. Het verder onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat niet minder dan 20 inbraken door dezen persoon zjjn gepleegd. Vermoedelijk wordt dit getal nog grooter. Voor zoover is na te gaan, vertegenwoordigt het gestolene reeds een bedrag ver over de 15000 gulden. -Soldatenruzie. Vrijdagmiddag mar cheerde een troep infanterie afkomstig uit het garnizoen Harderwijk te Ermelo, waar schijnbaar onder twee soldaten ruzie ontstond. Onder het marcheeren keerde de cene sol daat zich om en gaf met de kolf van zijn geweer den soldaat, die achter hem liep, een slag op zijn hoofd. Het gevolg was, da£ de jonge man bewusteloos in elkaar zakte. Hij: werd in een nabijstaande woning binnen gedragen, alwaar geneeskundige hulp werd verleend. Later is hij per brancard naar het Militaire Hospitaal te Harderwijk overgebracht. Volgens omstanders was de ruzie ontstaan doordat de achterste den voor hem marchee- rende op de hielen trapte. De dader werd onmiddellijk in arrest gesteld. De getroffene, afkomstig uit Amstelveen, was voor enkele dagen onder de wapenen. Wi.e er een moord in Zuid-Lim burg. Te Hoensbroek is Zaterdagnacht de zeventigjarige weduwe Haartmans in haar woning vermoord. Een bedrag van circü zes honderd gulden werd door de nog onbekende moordenaars ontvreemd. Nader meldt men: Ongeveer drie uur des nachts, zijn twee tot dusver nog onbekende mannen door verbreking van een raam aan de achterzijde het huisje, bewoond door de ongeveer 80-jarige vrouw K. Haarsman en haar ongeveer 40-jarige dochter Bertje, binnen gedrongen. De onverlaten hebben het oude mensch in het bed geworgd en de dochter gebonden, en een prop in den mond gestopt, zoodat. zij, die trouwens niet geheel normaal is, niets kon uitrichten. De indringers maak ten zich daarna meester van een bedrag van ongeveer f 800. 's Morgens werd de moord ontdekt door voorbijgangers, die de voordeur van het huisje, dat niet afgelegen ligt, zagen open staan. De politie- werd onmiddellijk gewaar- waarschuwd "en zij stelde met behulp van politiehonden onmiddellijk een onderzoek in. Het schijnt vast te staan, dat meer personen dan de beide indringers medeplichtig zijn aan dezen brutalen overval. Vermoedelijk hebben twee personen buiten op wacht ge staan. Het was niet onbekend, dat de oude vrouw geld in huis had. Hoewel men niet weet, of de aanranders Duitschers zijn, vreest men toch dat zij over de grens zijn ontkomen, daar het huisje dicht nabü de grens is gelegen. Broekhuys-l'oterjj afgelast. Uit een telegram, hetwelk het persbureau Vaz Dias van de directie der „Zuid-Neder- landsche Credietbank heeft ontvangen, blijkt, dat in een vergadering van aandeelhouders besloten is, 'naar aanleiding van het ingrijpen der justitie, de uitgifte van de premieleening stop te zetten en den agenten opdracht te geven, de betaalde bedragen te restitueeren. Geen groote manoeuvres di,t jaar in Frankrijk. Frankrijk zal het dezen zomer moeten stellen zonder de jaar- lijksche „groote manoeuvres". Het „Journal" deelt n.l. mee, dat om bezuinigingsredenen de opperste legerleiding de „grand manoeu vres", waarop was gerekend, heeft afgelast. Slechts zal een zeker aantal eenheden in de instructiekampen bijeengebracht worden om er schiet- en gevechtsoefeningen te houden. Andere eenheden, in beperkt aantal', zullen buiten de kampen practisch geoefend worden. Van deze laatste oefeningen zijn wel de belangrijkste, die welke midden September in de Rhöne-vallei zullen plaatsvinden. Plaggendorpen. Men schrijft uit Drente aan het „Handelsblad": Tengevolge van de groote werkloosheid heeft het woningvraagstuk in Z. O. Drente een eigenaardig karakter gekregen. Voor eenige jaren, toen door de veen arbeiders nog behoorlijke loonen verdiend werden, betrokken de arbeiders de door een woningstichting o£ bouwvereeniging gebouwde woningen. Op een enkele uitzondering na staat de woningbouw in geheel Oost-Drente reeds meer dan twee jaren stil. Verschillende arbeiders verlaten de woningen van den wo ningbouw en zij, die blijven wonen, kunnen den huurprijs der door hen bewoonde wo- woningen bijna niet betalen. De arbeiders zijn daardoor genoodzaakt den woningbouw te verlaten en betrekken de meesten een hut in de vele plaggendorpen, die thans in de Drentsche veenstreek ver rijzen. In de gemeente Emmen bestaan er reeds een vijftal van deze dorpen, welke gevormd worden uit hutten en keeten, waar van niet één een fatsoenlijke woning ge noemd kan worden. Het beste plaggendorp vindt men langs den weg van Emmen naar Emmercompascuum, vlak achter de Emmer dennen. Hier treffen we meer van deze hut ten, waar men zich bijna niet bewegen kan als het geheele gezin thuis is. Als bewijs, hoe onrustbarend het getal bewoners van dit dorp toeneemt, moge dienen, dat B. en W„ van Emmen overwegen om achter de dennen een hulpschool te bouwen voor de kinderen uit dit plaggendorp. Nog slechter is het te Bargeroosterveld, waar 'n geheele buurt, „Bloemendaal" of „Vrijstaat" genaamd, uit hutten bestaat, waar men tever geefs een steen zoekt. Een muur van veen- bollen, eenige dennen om voor spanten dienst te doen, een dak van veenplaggen, en het huis is gereed. Vensterruiten ontbreken vaak of zoo ze niet ontbreken, zeer klein. In de buurt van Nieuw-Amsterdam en Weerdinge vermeerdert het aantal hutten ook hij de week en alles wijst er op, dat het aantal van deze hutten, welke nog slechter zijn dan schaaphokken, steeds grooter wordt, om dat meer arbeiders tegen hun zin gedwongen worden zoo'n hut te betrekken. Bewoners van hutten zijn er in de venen altijd geweest, meermalen hadden echter de bewoners dezer hutten het aan zichzelf te wijlen, dat ze zoo'n krot bewoonden. Thans is de toestand anders, omdat groote aan tallen flinke en oppassende arbeiders in een hut een onderkomen moeten gaan zoeken tengevolge van armoede, terwijl woningen van den woningbouw, welke zij gaarne zouden' betrekken, wanneer de huurprijs voor hen niet onmogelijk was te betalen, ledig staan. Het perspectief voor de bewoners van de Drentsche veenstreek is niet gunstig, en de zedelijke verwildering, welke thans, vooral bü de jeugd, reeds zeer groot is, blijft nog steeds bij' den dag toenemen. Radium verdwenen. Twee jaar geleden is te Stuttgart, op nog onopgehelderde wijze, 450 mg radium, hetwelk toebehoorde aan prof. Wempe te Oldenburg (die het indertijd van prof. Curie had verkregen) ver dwenen. De hoogleeraai' had besloten het te verkoopen en ook een kooper, te Stuttgart; gevonden. Terzelfder tijd verscheen in een te Zurich verschijnend blad een advertentie, waarin radium te koop werd aangeboden. De fiscus, die verband legde tusschen prof. Wempe's voornemen en deze aankondiging verdacht den hoogleeraar blijkbaar van smok- kelplannenzij liet althans den schoonzoon van prof. W„ die het radium naar Stuttgart overbracht, aanhouden en nam de zending in beslag. Tijdens dit beslag is 450 mg van het radium verdwenen; er was slechts 3.6 mg meer over, toen het pakje, nadat de verdenking ongegrond was gebleken, aan prof. W:. werd teruggegeven. Natuurlijk heeft deze het er niet bij gelaten; hij eischt thans van den fiscus eene schadevergoeding van ruim 14 milliard mark. Het geding komt eerlang bij de rechtbank te Stuttgart in be handeling. Een nieuwe d ranks mokkell- truc. De rum-runners in Amerika hebben thans voor de eerste maal gebruik gemaakt van traanverwekkende gassen, om zich bij een achtervolging- door ambtenaren, belast met de handhaving der drankwet, aan arres tatie te onttrekken. Toen enkele ambtenaren een auto vervolgden, waarin zij een hoe veelheid verboden dranken vermoedden, werd eensklaps uit de afvoerpijp van de auto zooveel gas uitgelaten, dat de oogen der achtervolgende ambtenaren er zoozeer pijn van deden, dat zij de achtervolging moesten staken. „Telf." Een oude stad ontdekt in Zuid-Frankrük. Bij Piolenc, een plaats in Zuid-Frankrijk, nabij Orange zijn op den top van een rots overblijfselen van een ver sterkte stad ontdekt. Deze Ligurische vesting is omgeven door een muur van droge steenen, waarbinnen zich brokken van molensteen, scherven, aardewerk, en geslepen muursteen bevinden. Hierin heeft men overblijfselen van hutten meenen te zien. Men vraagt zich af, of hier de stad Aeria gevonden is, die zich volgens den .Romeinschen geograaf Strabo op een hoog gelegen plaats boven Orange moet bevinden. De onderzoekingen worden voortgezet. Juli. 24 Westkapelle, inspan, De Neeling. 24 Middelburg, hofstede, Hioolen. 24 Kortgene, veldvruchten, Heijboer. 25 Westkapelle, bouwland, Loeff. 25 Kamperland, kap. hofstede, Pilaar. 25 Driewegen, inboedel, Beth. 25 's Heerenhoek, huis en meubilair, van Cleef. 25 Baarland, bouwland, Neervoort. 25 's-Gravenpolder, woonhuis, v. Dissel 25 Vlissingen, huizen, Paap. 25 Arnemuiden, veldvruchten, v. d. Harst. 25 Souburg, inboedel, Rosier en Vervaat. 25 Middelburg, scheepsafbraak, Rosier en Vervaat. 26 Wissekerke, veldvruchten, Markusse. 26 Heinkenszand, veldvruchten, Pilaar. 26 Colijnsplaat, veldvruchten, Heijboer. 26 Aagtekerke, Meliskerke, Zoutelande, houtwaren, Ittmann. 27 N. en St. Joosland, inboedel, Rosier en Vervaat. 27 Middelburg, winkelgoederen, Ittmann. 27 Wissekerke, ged. Inspan, Markusse. 27 Ritthem, inspan en veldvruchten, De Neeling. 27 Kamperland, veldvruchten, Pilaar. 27 Serooskerke, Oostkapelle, Domburg, houtwaren, Ittmann. 28 Kamperland, veldvruchten, Pilaar. 28 Arnemuiden, Ritthem, Souburg, hout waren, ittmann. 28 Colijnsplaat, timmermansmaterialen en hout, Heijboer. 30 Wissekerke, veldvruchten, Markusse. 30-31 Vlissingen, inboedel, Paap. Hoedekenskerke, hofstede, bouwland, dijk, veerhuis, Neervoort. Gulle bekentenis. „Meester, komplement van me moeder, en daar hebt u een paar proefies van der eige slagt." „Wel Teunis, Teunis, ik ben er wa rempel verlegen mee, het "is wezenlijk te veel." „Ja, meester, dat zei me moeder ook, maar vader zei, geeft het den jongen maar gerust mee, want men kan dien vreetzak ,toch nooit van z'n leven genoeg zenden." MIDDELBURG. Heden is alhier ouder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van J. Schot, die Donderdag door een val van een dak aan zijn eind kwam. Tal van bloemstukken w.o. vele van vereenigingen en personen uit de sportwereld, dekten de kist, 'terwijl verschillende personen aan het geopende graf Schot herdachten als een man van groote geestkracht. Rotterdam, 23 Juli. Graanmarkt. Tarwe met zeer klein aanbod. De beste tochtvrije partijtjes tot onveranderde prijzen te plaatsen, overi gens lager en niet geheel te ruimen. Ove rige artikelen niet noemenswaard getoond. Algeheele stemming zeer flauw. LEIDEN. V.D. Gisteravond reed dhr Spuyman uit Leiden met zijn auto onder. Oegstgeest in de Haarlemmermeervaart. Van de vier inzittenden konden pr drie gered worden. D'e 18-jarige dochter is echter verdronken. PARIJS. V.D'. Het Britsche antwoord aan Duitschland is gisterenavond hier ont vangen. Donderdag of Vrijdag zal het in den ministerraad worden behandeld. Het is niet waarschijnlijk, dat het ant woord der Pransche regeering vóór het eind van deze week naar Londen zal worden gezonden. WARSCHAU V. D. De staking in de tex- tiel-industrie heeft een grooten omvang aangenomen. Alle fabrieken zijn stop ge zet. De staking is uitgebreid tot de me taal-industrie. De regeering heeft ver klaard zich niet te zullen laten dwingen door de textiel-fnbrikanten. DUSSELDORF. V. D. De Franschen hebben zonder incidenten de metaalfabrie^- ken in Dortmund bezet. Uit vele plaatsen komen berichten over toenemende onrust onder de bevolking, wegens het stijgen der levensmiddelen- prijzen. Men vreest voor wanordelijkheden. Wisselkoersen. Amsterdam, 23 Juli 12.15 u. Berlijn 0.060.07 Brussel 12.4512.55 Parijs I5.O21/215.12i/2 Londen 11.6711.671/2 Dollar 2.542.5434 Weenen 0.350.36 GOES. Het Hoofdcomité voor de vie ring van hiet a.s. Regeeringsjubileum van 'H.M. de Koningin verzoekt om ten be hoeve van het bijt die gelegenheid te ge ven kinderfeest een subsidie uit de ge meentekas te mogen ontvangen van f750. B. en W. stellen voor gunstig op dit ver zoek te beschikken evenals op het adres van hetzelfde comité om le het benoodig- de terrein beschikbaar te stellen'voior Be plaatsing van een monumentale bank als blijvend geBenkteeken; Se 1 bedoelde bank te .zijner tijd wel als schenking aan "'de gemeente te willen aanvaarden. Generaal Villa. Aangaande het leven van generaal Villa lezen wij in de Times het volgende: „Generaal Francisco Villa, die den leeftijd van 51 jaar bereikte, was afkom stig uit de minder gegoede kringen v#n de bevolking van den staat Durange. Toen hij nog een knaap was, verhuisden zijn ouders naar de stad Chihuahua. Het was in deze stad, dat het tragische incident plaats had Villa was toen zeventien jaar oud hetwelk zulk een grooten in vloed had op zijn verdere leven. Een kapitein van het federale leger be- leedigde Villa's zuster, welke een beeld schoon meisje moet zijn geweest. Toen de kapitein weigerde zijn verontschuldigingen aan te bieden, schoot Villa hem op een namiddag neer, midden op het marktplein- Onmiddellijk daarop nam hij de vlucht naar de bergen. Hoewel er een prijs op zijn hoofd was gesteld en tallooze pogin gen werden gedaan om hem te pakken te krijgen, wist hij steeds te ontkomen en was op de kritieke momenten telkens spoorloos verdwenen. Het getokte hem een veertigtal mannen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3