Dit de Provincie. Kerknieuws. „Voordat ik het vergeet," zei onze ge leider, „hier hebt u dertig gulden van 'den keizer, voor het studentenonder- steuningstonds Nauw had de hofmaarschalk ons dit gezegd, of op het bordes verschenen twee personen, die vlug naar ons toe kwamen. In de eerste figuur herkenden wij den keizer. Zelfbewust, van middel bare grootte, nog altijd iets van den heer- 'jScher in zijn houding, maar toch met een nervcuzen trek in het gezicht met de grijze wenkbrauwen, de sterke ouder- domsrimptels, de aschgrauwe snor en baard en de vaalbleeke gelaatskleur. Hij droeg een groenen cape, bruine schoenen en dito beenkappen, een jagers hoedje met een fazantenveer. „Morgen, heeren, het verheugt mijl, dat ge mij komt bezoeken", zei de ex-keizer. Wij werden voorgesteld en kregen ieder een stevigen handdruk. Later vertelde #hij„Ik teeken af en toe, componeer ook wel eens, wandel veel, en breng op die manier den dag door". De ex-keizer houdt er van, dikwijls in groot tenue aan tafel te komen. De kamer, waar wij dineerden, droeg boven de deur in reusachtig groote letters het opschrift: „Willkommen, wer gut kaiserlich ist!" De hofmaarschalk en een stille, zeer stem mig gekleede dame, fungeerden als Ta- felaufwarter. Wij speelden „Totentanz" en het dra- matisch-lvrische „Paradiesspiel". Des avonds zagen wij des ex-keizers gemalin, die 's morgens bij den tandarts te Utrecht geweest was. Zij was donker en zeer eenvoudig gekleed. Diat stond haar goed. Haar gezicht is, behalve de donkere oogen, volstrekt niet knap'. Zij praat flink en heeft innemende manieren. Over de toestanden in Duitschland was zij heel erg ontmoedigd; over haar echt genoot praatte zij met de grootste harte lijkheid. De keizer is er bij'zonder op gesteld, dat men haar met denzelfden eerbied behandelt als hem. Wie dat niet doet, 'is voorgoed bij1 hem uit de gratie. Burger! ij ke en militaire belooning. Naar officieel wordt medegedeeld, kan zeer spoedig het tot stand komen van een nieuwe regeling van het gelijktijtig genot van burgerlijke en militaire belooning wor den tegemoet gezien, waarbij aan rijks ambtenaren tijdens herhalingsoefeningen behoud van hun burgerlijk salaris naast de militaire inkomsten verzekerd zal zijn, te rekenen van 1 Januari 1923. Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeermiddel noodig voor de lever en in gewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen na tuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Foster's .Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. (10) Bij de posterijen en telegrafie zijn verplaatst de telefonisten 2e kl. mej. E. van iler Sluijs van Middelburg naar Am sterdam en mej. M. P. van der Nlijle van Neuzen naar Middelburg. En is bevorderd J. Bethe, voordien cm. en werkzaam ge steld als eerst aanw. ambtr. aan het mgz. van postzegels en andere geldswaardige formulieren te Haarlem. Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw toegekend aan de gemeenten: Axel f600 voor 2 wo ningen van H. Duijm; Oostburg f300 voor !1 woning van L. J. Bossaal; i). en W. Souburg f1200 van 4 woningen van H. •G. v. Dijk. Bij koninklijk besluit zijn benoemd aan de R. H. B. S. te Terneuzen tot leeraar J. A. R. Stuifken en tot leerares mej. M. Nolting, en tot tijdelijk leeraar A. C. Muste en tot tijdelijk leerares J. A. M. v. d. Meyden, allen thans tijdelijk. Herbenoemd tot, burgemeester van 0. en W. Souburg P. S. Buteux, Borssele J. L. Richel. Eervol ontslag met 1 Aug. aan mr R. M. van Dusseldorp als burge meester van Westkapelle. Men meldt ons uit Seroosk'erke: dat aldaar op den dag van Middelhui'g.sche kermis, (4 Aug.) de bondsring Seroos- Ikerke van de J. V. op G. G., weder hoopt te oi'ganiseeren een openlucht-sa menkomst op het voor velen wel bekende schoone terrein in een der lommerrijke boomgaarden van dhr L. Melis op de hofstede „Korenbloem". Als daar op te treden sprekers kunnen worden genoemd ds T. J. Hagen van Delft, ds W'. W. Meynen van Dordrecht en ds J. H. Tel- fcamp van Middelburg. Die muzikale opluistering der samen komst is opgedragen aan het fanfarekorps Van Grijpskerke. Verdere mededeelingon Volgen spoedig per advertentie. Zeeuwsche Polder- en Wa- terschapsbond. Zaterdag hield bo vengenoemde bond zijn jaarvergadering jn de openbare school te Wissenkerke onder voorzitterschap van den heer mr iP. Dieleman. O.a. waren aanwezig de Com missaris der Koningin en dhr. A. v. d. Weijde, die Gedeputeerde Staten verte genwoordigde. Door den secretaris, 'den heer mr. v. d. Beke Callenfels, werd het jaarverslag over 1922 uitgebracht, (waaraan het volgende is ontleend: Er werden 14 adviezen gegeven, waar- bij a.o. werd geantwoord op' desbetref- lende vragen, dat een polder er niets over te zeggen heeft als eigenaren van gronden ïn een aangrenzenden polder, die haar water sueert op eerstbedoelden polder, watermolentjes plaatsen en dat alleen verhooging van suatiepenningen kan wor den gevorderd als door die plaatsing meer kosten aan de afwatering moeten worden besteed. Verder, dat eigenaren van gronden niet kosteloos strooken grond behoeven af te staan voor verbreeding van een water leiding, dat geen gezegelde volmacht noo dig is voor vertegenwoordiging op een poldervergadering; dat iemand van 68 jaar nog wel mag worden voorgedragen voor voorzitter van een polderbestuur, maar dat hij op 70-jarigen leeftijd toch zal moeten aftreden. Een vrije polder kan geen aanspraak maken op onderhoud van zijn oever door een calamiteuzen polder, die aan den eersten polder grenst, wanneer blijkbaar de oeverwerken van den calamiteuzen polder den achteruit gang van den toestand van het oeverwerk van den vlijen polder in de hand werkten. Als de voordeeligste wijze om beton- glooiing op te ruimen werd het doen springen door middel van pichrinezuur opgegeven, waarbij wellicht van de hulp der genie zou zijn gebruik te maken. Ontkennend werd geantwoord op de vraag of iemand bij zijin eigen bezit mag tellen het in mede-eigendom met anderen be zeten land om zoodoende stembevoegd heid te verkrijgen. Verder dat vroon en vrijlanden vrijblijven van omslag, tenzij' teen buitengewone uitgave moet worden bestreden. Inzake coöperatieven aankoop woirdt gemeld, dat slechts 7 polders zich prin cipieel bereid verklaarden tot deelname aan coöperatieven aankoop van basalt- slag, maar een daarvan stelde zich met den laagsten inschrijver in verbinding. Een studiecommissie tot onderzoek naai den invloed van de mosselcultuur op de vooroevers der Zeeuwsche pioilders en waterschappen werd ingesteld, doch hield in 1922 nog geen vergadering, 't Bestuur besloot met de besturen der gemeenten en polders in Zuid-Beveland en West Z. Vlaanderen de mogelijkheid te bespreken om het walsen van bij die lichamen in onderhoud zijnde wegen op coöpera tieven grondslag te doen geschieden. Het advies van den bond van water bouwkundige ambtenaren werd ingewon nen over den denkbeeld om de jaarlijk- sche peilingen door de buitenpolders in onderlinge samenwerking te doen ge schieden met name door aanschaffing van een of meerdere goed geoutilleerde peil- boioten. Dit advies werd in 1922 nog niet uitgebracht. Het aantal buitengewone leden steeg tot 59, dat der gewone leden tot 97. Die inkomsten in het afgeloopen jaar bedroegen f 1787.30,' samen mét het voordeelig saldo 1921- ad f 225.80, 2013.10, de uitgaven waren f 1722.21, al zoo een voordeelig saldo van f290.89. Het jaarverslag en de rekening werden, goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. v. d. Weijde te Zierikzee en A. Wisse te Anna Jacobapolder, zulks bij acclamatie. Vervolgens hield de heer A. G. Ver hoeven, ingenieur der Rijksdomeinen in Zeeland, een voordracht over „Opmer- Jkingen over dijlcsbouw en landaanwinning in Zeeland". Spr. wees in het kort op de landaan- winst en verliezen in Z.-Vlaanderen, Waarbij hij naar voren' bracht, dat niet alleen de hooge watervloeden en de oor logen de schuld waren van het landver- lies in vroeger eeuwen, doch ook het slechte onderhoud der dijken. De dijk graven in die dagen toch bemoeiden zich dikwijls maar al te veel met de po litiek inplaats van met het beheer dei- polders. Spr .wees er op, dat in de 19de eeuw de landverliezen door oever- en dijkvallen sterk afnamen toen men de verdedigingswijze radicaal veranderde, n.l. door het verdedigen van de aange vallen benedenoevers. Doordat in Zeeland voortdurend gron den werden ingepolderd, hebben de Zeeu wen volgens spr. moge de eer van het leggen van den eersten dijk ook 'elders te zoeken zijn, toch gewis een belangrijk aandeel in de ontwikkeling van het bedijkingswezen gehad. Hun bedre venheid in den dijksbouw verschafte hun reeds in de twaalfde eeuw een vermaard heid, die tot ver over hun landpalen doordrong. Daarna werd in het kort behandeld de vooruitgang in de techniek van den dijksbouw. Het gebruik van werkspoor, kipkarren, locomotieven, locomobielen, 'spoorwegmaterieel, zandzuigers, enz,, heeft een groote ommekeer in de uitvoering teweeg gebracht. Een treffend voorbeeld van de nieuwe werkwijze levert de in 19181920 be dijkte Dijckmeesterpolder. In herinnering bracht spr. hierbij de plannen, welke in onderzoek waren geweest om de scharren in het zuidelijk deel van den Brakman in te polderen, waarbij zeer veel aandacht was geschonken aan de afwateringsbelan- 'gen van Belgisch Vlaanderen door de Isabellasluis. Tengevolge van den oorlog konden de onderhandelingen over 'tdoor België bij te dragen aandeel .in de kosten niet worden voortgezet. De behoefte aan een verbindingsweg tusschen Oostelijk en 'Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen alsmede de vraag naar bouwland deden in 1916 den minister vkn Financiën besluiten één dier plannen, waarin was opgenomen een scheepvaart en suatiekanaal ten dienste van Belgische belangen, voor rekening van den Nederlandschen staat te doen uitvoeren. Ter vervanging van het voor malige haventje van Bouchante was in dit ,plan opgenomen een nieuwe haven, die grooter en beter was dan de oude. De toestand voor de Bouchanter visschers was daarmede dus veel verbeterd, zoodat i Nederland rustig het oordeel der con ferentie te Parijs kon afwachten, alwaar België deze zaak aanhangig had gemaakt. Aan de hand van teekeningen en licht beelden, gaf spr. aan zijn toehoorders een denkbeeld van deze zeer omvang- a-ijke bedijkings- en kanaalwerken. Uiteen gezet en op het doek vertoond werdj de wijze, waarop de dijken zij'n opge- ftverkl. Gedeeltelijk ontleende men daar voor de specie uit de buitendijks blijL Vende schorren. De dijksgedeelten echter, 'waar geen schorren voor lagen, werden met behulp van een zandzuiger opge spoten. In het bijzonder werd toegelicht de afsluiting van het langst in den dijk gelaten openingen: de z.g. dichting van den nieuwen dijk, één der belangrijkste momenten bij iedere inpoldering, omdat het slagen daarvan het risico van zoo'n onderneming in hooge mate vermindert. Merkwaardig waren de beide laatste foto's genomen van hetzelfde punt, de eene vertoonend de maagdelijke schorren voor den aanvang der werken, en de .andere de voltooide werken dp 18 Juli 1920. Na afloop der vergadering werd een excursie gemaakt naar de dijksverdedi- gings- en overwerken van den Onrust- én Jacobapolder. De vergadering was druk bezocht geweest. Middelburg. De huurtcommissie voor de Koninginnefeesten voor de Langeviele en omgeving heeft besloten haar programma, zooals het reeds enkele maanden geleden was vastgesteld en dat uit een versiering volgens een bijzonder ontwerp bestaat, geheel uit te voeren en dit wel op den feestdag van „Uit. het VolkVoor hel Volk" op U September. Men meende, dat alles gedaan moet worden om het feesl één geheel te doen zijn en men niet, zooals reeds van andere commissies ver luidt, op andere dagen afzonderlijke buurt feesten moet organiseeren. Wij meenen, dat dit goed gezien is. Nu H. M. de Ko ningin zelf niet herwaarts komt, is hel vooral ook om buitenmenschen naar Mid delburg te trekken, zeer gewenscht, dat hel geheele feest tegelijk wordt gevierd. Zooals reeds eerder werd aangekon digd, zal a.s. Zondag 29 Juli de derde ochlenduitvoering in de Abdij door het Middelburgsch Muziekkorps plaats heb ben. De vierde uitvoering is bepaald op Zondag 19 Augustus, terwijl de vijfde op 16 of 23 September zal plaats hebben. Het was Zaterdagmiddag- practitig weer voor den zwemwedstrijd van „Lue- tor et Emergo". Precies op tijd begon het eerste nummer, n.l. 100 M. vrije slag dames en heeren, waarbij echter alleen öq leden van het sterkere geslacht zich waagden. Bij dezen wedstrijd kwam tevens do kamp om den wisselbeker, aangeboden door den heer W. Bosman, welke beker tweemaal gewonnen is door dhr P. H. v. d. Wieel. Voor dezen beker moest met schoolslag worden gezwommen en dit deed in den minsten tijd, n.m. 1 m. 521/5 sec., dhr P. Meijer, die dus thans den wissel- beker tijdelijk in bezit heeft. De verdere uitslag van dit nummer was: le prijs dhr H. K. de Graaff, 2e pr. dhr D. de Vries, 3e pr. dhr J. B. Schijf, 4e pr. dhr L. A. Bioucherie. Nauwelijks waren de laatste tijden ge noteerd of reeds stonden de meisjes, die over 50 M. schoolslag zouden zwemmen gereed. Het resultaat was: le prijs Emmy Trol, 2e pr. Lei-da van D'iffelen, 3e pr. Maatje van Oosten en 4e pr. Jo Fïederiks. Daarna de jongens op dezelfde baan van 50 M. schoolslag: le prijs Albert do Vries, 2e pr. Ko Julianus, 3e pr. Willem de Bruin en 4e pr. Piet Casten- miller. Vervolgens estafette voor Dames over 3 maal 25 M. Die eerste prijs werd behaald door de dames: D. de Vries, B. Meertens en Cath. v. >d. Staal; de 2e pr. door de dames A. Agelink van Rentergem, N. Ver- tregt en M. Davidse. vDio heeren hadden de estafette over een dubbelen afstand aï te leggen en wel over 3 maal 50 M. Daarbij werd'de le prijs behaald door de heeren: H. K. de Graaf, M. Boasson en D. de Vries; de tweede pr. door de heeren: L. A. Bouche- rie, P. Meijer en J. dé Graaff; de Be pr. door de heeren: J. A. Vertregt, J. B. Schijf en B. Vroom. Na al deze - meer werkelijk sportieve nummers, kwam er een van meer humo- rïstischen aard, n.l. het „bordjeshappen" door jongens; het was een vermakelijk gezicht, hoe sommigen met groot uithou dingsvermogen bleven happen naar het steeds wegdrijvende houten bord. Die uitslag was: le prijs H. Markusse, 2e pr. J. Riisseeuw, derde pr. B. Boasson, 4e pr. K. Castenmiller. Aan Willem Barende, die, toen hij' het bordje kwijt was zich stipt hield aan het verbod om het met de handen aan te raken en geruimen tijd zijn eindelijk met succes bekroonde pogingen om het weer met den mond te pakken, volhield, werd daarvoor een extra prijs toegekend. Voor de pauze kwamen de dames nog één maal en dit nu voor het laatst op het appel en wel voor een wedstrijd over 50 M. vrije slag. Hierbij werd de le prijs behaald door mej. Di. de Vries, de '2e pr. door mej. N. Vertregt. Voor den mooisten schoolslag werd de extra prijs behaald door mej. A. Agelink van Rentergem. Na die pauze werd het eerst het steeds zoo vroolijke nummer popduiken gegeven; jammer, dat reeds spoedig een der deel nemers de pop in diep water liet vallen en het niet mocht gelukken deze .dren kelinge weer boven te brengen. De uit slag was: le pr. dhr H. K. de Graaff, 2e pr. dhr D. de Vries, 3e pr. dhr J. F. v. d. Putte en 4e pr. dhr J. F. v. d. Klauw. De heeren hadden nog geen rust, want direct stond op het programma 50 M. rugzwemmen en het was weer dhr II. K. de Graaff, die den le prijs behaalde, de 2e pr. verwierf dhr J. F. v. d. Klauw. De meisjes zouden nog eenmaal de lach spieren der aanwezigen in beweging bren gen en wel door het eierlepelzwemmen. Slechts twee der deelneemsters zagen kans zonder dat het pi van den lepel viel, het eindpunt te bereiken en zij® behaalden dan ook den eersten en tweeden prijs; het waren Maatje'van Oosten en Hannie Dien Boer; de 3e werd toegekend aan Lena de Blijker en de 4e aan Annie Trol. Het laatste nummer, waaraan prijzen verbonden waren, was den kopsprong, gevolgd door onder water zwemmen, waar aan dames en heeren konden deelnemen; de eerste hadden zich echter Jjieraan niet gewaagd. Het verst werd gezwommen on der water door dhrn Vertregt en Jonge- pier, maar zij1 wargn den koers kwijt ge raakt en kwamen daardoor niet vooa- een prijs in aanmerking. De le prijs werd behaald door dhr J. F. v. d. Klauw, de 2e door dhr D'. de Vries en de 3e door dhr C. Vroon. I Ten slotte gaven de leden van de red dingsbrigade een demonstratie van op twee der verschillende manieren redden van drenkelingen. Te ruim 5 uur was de wedstrijd afgeloopen en was dus in j-uim 3 uur het uitgebreide programma afge werkt. Goes. Door een comriiissie uit het Hoofdcomité voor de Koninginnefeesten is nader overleg gepleegd met de Besturen der muziekgezelschappen „Euphonia" en „Hosanna" alhier, omtrent de vergoeding, aan deze gezelschappen uit te betalen voor hun diensten bij de a.s. feesten in September. Hierbij is aan deze commissie overtuigend gebleken, dat de door de piuziekgezelschappen gevraagde tegemoet koming, die door het Hoofdcomité eerst te hoog werd geacht, als billijk aange merkt mag worden en werd daarom door bedoelde commissie het gevraagde be drag toegezegd, onder voorbehoud van nadere goedkeuring door het Hoofdcomité. Voor de Raadszitting van Woens dag a.s. zijn ingekomen: verslag over 1922 der vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, goedkeuring van verschillen de raadsbesluiten door Ged. Staten, pro cesverbaal van kasopname bij den Ge meenteontvanger, id. grondbedrijf en yleeschkeuringsdienst, berichten van aan neming van verschillende benoemipgen en missive van Ged. Staten, dat salaris en piensioengnondslag van den Gem.-ont- vanger is bepaald op1 ƒ2650. Vlissingen. Door het Plaatselijk Comité der Zeeuwsche Hervormde Diaconessen- Inrichting wordt aan den gemeenteraad verzocht voor 1923 en volgende jaren een subsidie van zoo mogelijk f 1000 per jaai te verleenen. B. en W. wijzen er op, dat dit comité door twee diaconessen steun verleent aan armen en hulp aan zieken van alle gezindten. In 1922 werden door de twee zusters 7460 bezoeken afgelegd. In dat jaar werden de uitgaven ad f 3327,22 slechts door f 2265,43 ontvang sten gedekt en slechts door het gebruiken van een som van f241,79 uit een klein reservefonds en de toevallige omstandig heid, dat een som van f 820 aan het comité werd gelegateerd, werd een groot tekort voorkomen. Ook de begrooting 1923 wijst een tekort aan van f 1027. Om te zorgen dat het zoo nuttig werk van het comité kan worden voortgezet, stellen B. en W. voor f 1000 per jaar, aanvangen- de 1923, toe te kennen. Ook stellen B. en W. voor, gunstig te beschikken op het adres van de Vereeniging voor kraamvrou- swenverzorging en zuigelingenbescherming om een jaarlijksche subsidie van f500. Nog wordt voorgesteld de firma D. van Maris le Kapelle voor 7 maanden onthef fing te verleenen van haar aanslag in de zakelijke belasting op het bedrijf, daar van 15 Mei af geen personeel of materia len dier firma meer te Vlissingen aan wezig waren. De aanslag was f120, dus is de vermindering f 70. Wolfaarlsdijk. In de Zaterdag j.l. ge houden vergadering van de werklieden vereniging „E. M. M." deelde de voor zitter, dhr. M. Kloosterman, aan de ver gadering mede, dat hij voornemens was zijn taak als voorzitter en bestuurslid neder t,e leggen. Hoewel verschillende le den trachtten, hem van zijn voornemen af te brengen, bleef hij volharden. Door dhr. A. van Loo, penningmeester der ver eeniging, werd dhr. Kloosterman dank ge bracht voor alles wat door hem in het belang der vereeniging is gedaan en druk te nogmaals zijn leedwezen uit, dat de leiding van dhr. Kloosterman voortaan gemist zal moeten worden. Rilland-Bath. In den ouderdom van ruim 50 jaar is hier overleden de heer J. Heijnhoud, wethouder dezer gemeente. Verder bekleedde hij het ambt van ouder ling in de Ned. Herv. Kerk en was hij! op verschillend sociaal terrein werkzaam, o. a. voorzitter van de afd. .Chr. Nat. Werkmansbond, voorzitter van de afd. Rilland-Bath van den Chr. bond van landarbeiders en secretaris der huurcom- missie. Velen zullen zijn steun missen; hij was een werker op alle terrein en de vraagbaak voor velen. Ook als directeur der Chr. zangvereeniging „Sursum Corda" laat zijn heengaan een ledige plaats na, welke niet gemakkelijk vervuld zal wor den. Hansweert. Twee fietsrijders kwamen met elkaar in aanrijding met het gevolg dat P. pp straat bewusteloos bleef lig gen. Na bijgebracht te zijin, kon hij met een bezeerde voet zijin reis naar huis voortzetten lerseke. De vrouw van Jac. Meijaard die zich -verleden week Zondag zoo ernstig brandde, is na een langdurig lijden Zaterdagavond in het gasthuis te Middel- buig overleden. Het kind dat ook brand wonden opliep is veel beter. Grijpskerke. Vrijdag deden de leden en begunstigers van den Chr. N. Werkmans bond uit Grijpskerke met hun vrouwen onder leiding van den predikant een uit stapje naar de Belgische badplaatsen Knocke, Duinbergen en Heijst. Hoewel in den morgen het weer zich slecht liet aanzien, werden zij des middags begun stigd door een heerlijken zonneschijn. Het geheel verliep goed en in opgewekte stem ming kwam men des avonds weer thuis. Ritthem. De heer K. Allaart, burge meester dezer gemeente, heeft aan <le Koningin om gezondheidsredenen als zoo danig ontslag aangevraagd. Sedert Mei 1904 heeft hij die betrekking bekleed. Oostkapelle. Zaterdagmiddag werd dicht bij „Ipenoord" mej. ,S. uit Serooskerke door een auto aangereden. Zij kwam ach terover -te vallen naast haar ten deele verbrijzelde fiets. Met hevige pijn in het hoofd is ze .per auto naar den arts te Serooskerke vervoerd. Daarna is ze huis waarts gebracht-. Hoek. Vrijdag vergaderde de Gemeente raad. Aanwezig waren 5 leden. Er werd besloten om het vervoer van de beer met het beerruimingsvat der gemeente aan te besteden. Verder werden de ge loofsbrieven der nieuw gekozen leden van den gemeenteraad onderzocht door de heeren H. van Doeselaar, G. Dieleman en J. van 't Hpff. Dhr. H. van Doeselaar rapporteerde na het onderzoek, dat alle vereischte stukken in orde waren. De heeren H. van Doeselaar, G. Dieleman en J. van 't Hoff werden aangewezen om de gemeenterekening, de rekening van het burgerlijk armbestuur en de rekening van het gemeentelijk electrisch bedrijf na te zien. Zonder hoofdelijke stemming werd op voorstel van B. en W. besloten de verordening op het vervolgonderwijs in te trekken. Eveneens het voorstel van B- en W. om het verzoek van het Zeeuwsch Waterleidingcomité om aan te sluiten, uit te stellen tot de nieuwe leden van den gemeenteraad zitting hebben genomen. In de rondvraag vroeg dhr. J. van 't Hoff naar de machine van de ceiitrale. De voorzitter antwoordde, dat er wel een bod is gedaan, doch te laag. Dhr. H. van Doeselaar vroeg of de beerruiming per keer zal worden besteed. De voorzitter antwoordde, dat dit per jaar zal geschie den. Hierna sluiting. Poortvliet. Vrijdag nam de heer W. Ca- Irels, hoofd der o. 1. school alhier; af scheid van zijn leerlingen, na hier 27 jaar als hoofd gefungeerd te hebben. De heer schoolopziener had hem' per telegram be richt gezonden, dat hij tot zijn leedwezen bij het afscheid nemen niet tegenwoordig kon zijn, doch wenschlo hem van harte na een reeks van jaren arbeid bij het on derwijs, waar hij hoog stond aangeschre ven, een langdurige rust toe. Des voormid dags waren alle kinderen getracteerd. Des namiddags waren de heeren van Dijk, oud-hoofd der school en directeur van de Normaalschool te Tholen, alsmede het tegenwoordig hoofd, de heer Waverijn, aanwezig, die eenige toepasselijke woor den hadden gesproken. Vooraf werd door den heer Blaas, onderwijzer alhier, het scheidende hoofd op hartelijke wijze toe gesproken en hem namens personeel en leerlingen een geschenk en een 'foto aan geboden. Door de kinderen werden toepasselijke versjes gezongen onder leiding van de onderwijzeres mej. C. A. Ist», waarop het lid van de oudercommissie, de heer Pi J. van Houdt, den lieer Carels voor het goede onderwijs wat hij gedurende den tijd dat l;ij hier was aan hem en zijn kinderen gegeven heeft, nog bijzonder be dankte. Zeer bewogen heeft de heer Ca rels alle sprekers bedankt voor de buiten gewone bewijzen van belangstelling. Daarna werden alle opgekomen colle ga's, het personeel der school, ouder: commissie en schoolcommissie uitgenoo- digd in de herberg van den heer P. J- van der Slikke, wat tot laat in den avond heel gezellig heeft geduurd. Ned. Herv.. Kerk. Beroepen te Mastenbroek M. B. Verkerk te Gouderak; te Hoek van Holland J. Hengeveld te Schipluiden; te Weesp J. Stehouwer te IJsselmondete Besoyen H. F. J. Schlemper, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Bedankt voor Scherpenzeel door K. v. d. Veen te Vreeswijk; voor Reitsum door J. Sybesma te Burum. Aangenomen naar Schipluiden door Dr D. J. van Katwijk te Zwammerdam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Ulrum M. Holtrop, cand. te Komhom. VLISSINGEN. .Gisterenmorgen trad Ds D. J. Leepel, pred. bij de Evang. Luth. gemeente te VlissingenMiddelburg voor het laatst voor zijn gemeente op. Z.Eerw. had voor deze ure tot tekst gekozen Johannes 137b. Na bevestiging van nieuwe lidmaten, en de pre dikatie, sprak Ds Leepel hartelijke woorden van afscheid tot zijn gemeente, dankte voor de zeer vele blijken van liefde en waar deering van baar ondervonden, en wees op de smart, aan dit afscheid verbonden, nu hü nog slechts een half jaar de gemeente mocht dienen. Een keelaandoening noopt hem echter heen te gaan, en weer naar Ned. Indië te vertrekken. Aan het einde van den dienst zong de gemeente haar scheidenden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2