Kerknieuws. LGemei 551 over 1923 zal moeten opbrengen, moet worden geraamd op rond I 163.300. De berekening' is dan als volgt: Vs kohier 1922/1923 f 42.391,18 kohier 1923/1924 f 120.908.82 Totaal f 163.300.— zoodat het kohier 1923/1924 moet op brengen 3/2 maai f 120.908,82 is f 181.363,23. Aangenomen, dat het to taal belastbaar- inkomen hetzelfde zal zijn zou dus do factor moeten bedragen 1.1408. Rekenende met de wijziging in de Mid delbaar-Onderwijswet achten B. en Wl. het gcwenscht, dat het vermenigvuldigings- cijfer bepaald wordt op 1.2. Keuringsdienst van vee en Vlees c h. Waren B. en W. aanvanke lijk van meening, dat de keurloonen van den keuringsdienst voor vee en vleesch niet bij belastingverordening behoefden te worden vastgesteld, doch dat zulks kon geschieden bij eenvoudig Raiidsbesluit; later bleek hun, dat Ged. Staten hier tegen bezwaar maakten, welke 'bedenking door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw werd gedeeld. Daar om bieden B. en W,. een dergelijke ver ordening aan. Keuringsdienst van Waren. Krachtons de bepaling bij art. 2, 12e lid, van het Kon. Besluit van 18 Maart 1921 behoort de Raad der Centrale gemeente van elk keuringsgebied bij verordening- een tarief vast te stellen van vergoedingen wegens door den keuringsdienst van Wa ren bewezen diensten ten behoeve van de centrale gemeente, een kringgemeentc of particulieren, die ingezetenen zijn van de centrale gemeente of een der kring- gemeenten, en welke diensten buiten ver band staan met de uitvoering van de bepalingen, krachtens de wet gegeven. Ter voldoening van dit voorschrift bie den B. en W. concept-verordeningen op do heffing cn invordering van rechten als bovenbedoeld ter vaststelling aan. Verbetering haventerrein. Ver hooging leggeld. Een aantal bietendragers verzoekert om het daarheen te leiden ,dat de bestrating van het ha venterrein alhier zoo ver mogelijk wordt verlengd. Volgens mededeeling van den directeur van gemeentewerken zal hier mede een nitgaaf zijn gemoeid van plm. f 1009. Tot 'dekking 'der kosten van rente en aflossing van deze en zooveel mogelijk ook van andere in het belang der haven aangegane geldleeningen, stellen B. en W. voor, het leggeld voor suikerbieten, thans bedragende f0.15 per vierkanten M. ge durende het tijdvak der suikerbietencam pagne (1 Sept.1 Jan.) tp verhoogen tot ïO.25. Verhaal van pensioenb ij dra gen. De begrooting van den Keurings dienst van Waren voor het dienstjaar 1923 werd tot nu to;e nog niet door iGed. Staten goedgekeurd. Door gemeld college werd namelijk opgemerkt: dat het gewenscht werd geacht dat ten aanzien van het personeel van den dienst ver fhaal van pensioensbijdragen wordt uitge oefend op den grondslag als de Pensioen wet aangeeft, en dat de post ad f3000 voor automobielhuur te haog werd ge acht. B. en W. kwamen tegen het eerste verzoek op o.a. omdat het personeel van iden keuringsdienst evenals al het andere gemeentepersoneel is opgeroepen op pre- mievrij pensioen en liet dus, gesteld dat plotseling tot verhaal werd overgegaan, de Raad met volle recht van kwade trouw zou kunnen betichten; dat de ambtena ren van den keuringsdienst niet in het genot zijn van de belangrijke kinderbij slagen, welke door de Rijksambtenaren worden genoten; dat een verkapte salaris vermindering als waarvan hier sprake is, zeer nadeelig voor een goed functioneeren van den dienst zou zijn. Het resultaat van een en ander is thans: le. dat Ged. Staten, het onbil lijke van hun aanvankelijk ingenomen Standpunt inziende, zullen goedkeuren een regeling, krachtens welke op de toe komstige ambtenaren van den dienst verhaal van pensioensbijdragen zal wor den toegepast tot de bij de Pensioenwet aangegeven maxima; 2e dat Ged. Staten Tl en W. hebben verzocht het daarheen te leiden ,dat de piost voor automobiel- huur met f 1000 wordt verminderd. B. en jW.. stellen voor overeenkomstig dit ver langen te handelen. Verordening op de Veemarkt. In gevolge het bepaalde bij artikel 5 der Veewet is de Raad van elke gemeente waar een veemarkt wordt gehouden, ver plicht een verordening vast te stellen tot regeling van het veeartsenijkundig toe zicht daarop. Daar de naleving van dit Koninklijk Besluit voor gemeenten waar de vee markten van geringe bèteekenis zijn, be zwarend is te noemen, hebben B. en (W. overwogen of het wellicht aanbeveling zou verdienen om in navolging .van vele andere plaatsen, een voorstel te doen om de veemarkt eenvoudig af te schaf fen. Na ampele bespreking meenden zij echter hiertoe in het belang dezer ge meente als centrum van een landbouw streek, niet te moeten overgaan, doch te moeten trachten wijziging van gemeld Ko ninklijk besluit te verkrijgen. Deze poging heeft in zooverre resultaat gehad, dat door den betrokken Minister werd mede gedeeld, dat de rundveemarkt niet be schouwd werd als in den regel eenmaal per maand plaats hebbende, zoodat al- geheele afsluiting daarvan niet noodig is, terwijl bij een met den heer Directeur van den Veeartsenijkundigen dienst ge voerde bespreking werd te kennen gege ven, dat een letterlijke opvatting van de voorschriften van het Koninklijk besluit niet noodig is. De heer van Baak, vee arts alhier, meent dat hem voor toezicht mede in verband met geleden tijdverlies, een belooning toekomt van f 2.50 voor het controleeren van een varkensmarkt en van f 5 voor het controleeren eener volledige veemarkt. Stellende het aantal varkensmarkten op 44, het getal volle dige markten op 8 per jaar (October en November) maakt dit een jaarlijksche be- looning van f 150. Aan de hand van de opgave van het in 1921 ter markt aan gevoerde vee, totaal 3977 dieren, van verschillende soorten, zouden deze f 150 gedekt kunnen worden door een ver hooging van het marktgold met f0.04 per dier. Ter vergemakkelijking van de bere kening zouden B. on W. deze verhooging willen zien gesteld op f0.05. Verhuring van grond aan de haven. B'. en W. stellen voor wederom voor 1923 onderhands aan het Rijk te verhuren een stukje gemeentegrond aan de haven groot pl.m. 1400 vierk. M.(, dienende voor het opslaan van straat klinkers, voor f 100 p. jaar. Grond in pacht. B. en W. stellen voor aan de Veevoederfabriek „Zeeland" alhier in pacht te geven voor één jaar een stuk grond aan de Westzijde der haven, teneinde dit te kunnen bezigen als opslagplaats voor schelpen. Huurprijs f80.—. Verhuring van grond. Door ver koop van een groot deel van den des- betreffenden grond, is een einde gekomen aan de pacht van A. Heijnsdijk. B. en W. stellen voor het overgebleven deel, zijnde pï.m(. 8 A. opnieuw aan Heijnsdijk te verpachten te rekenen vanaf 15 Juni 1923 voor de som van ff?8 per jaar. Verhuring van grond. Dhr D. C. W. Meijer te Bedum zou graag ïn pacht hebben eeg stuk grond groot 25 c.A.j achter zijn te bouwen woning. B. en W, hebben hiertegen geen bezwaar, mits te allen tijde over den grond kan worden beschikt en wel tegen f 10 per jaar. Verhuring van grond. Door de gynyiasliekvereeniging „Volharding" wordt in huur gevraagd een stukje grond in Bouwplan I aan de Piccardtstraat, ten behoeve van oefeningen in de athletiek. B. en W. hebben hiertegen geen be zwaar, mits aan de omwonenden geen hinder wordt veroorzaakt en de gemeente te allen tijde over het terrein kan be schikken. Huurprijs f 10 per zomerseizoen. Pacht. B. en W. stellen voor afwij zend te beschikken op het adres van J. II. Eversdijk en J. Goense, beiden al hier om gedeeltelijke kwijtschelding van pacht, aangezien hier sprake is van het gewone risico aan pachten verbonden. Ruiling van grond. Aan den heer M. P. van der Weele werd voor den houw van een drietal woonhuizen grond verkocht in Bouwplan I aan de Wilhel- minastraat. Hij wil 10 vierk. M. grond niet de gemeente ruilen. B. en W. hebben geen bezwaar. Motor- en Rijwielverorde- ning. Door den heer L. J. Visser alhier wordt verzocht om de Motor- en Rijwiel verordening zoodanig te wijzigen, dat wordt toegestaan, met motorrijtuigen in beide richtingen te rijden door de Lom- bardstr., doch voor die straat een maxi mum-snelheid vast te stellen. B.. en W. meenen, dat het niet aan gaat om bepalingen, welke in het be lang van de veiligheid van het toenemend verkeer zijn gemaakt, te herroepen ter- wille van een persoon die meent een zaak in automobielen te moeten vesti gen in het allernauwste straatje der ge meente. Daarom wordt afwijzing voorge steld. Verordening tegen het vloe ken. Het Bestuur van den „Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen Naam" verzoekt om regelingen te treffen, waarbij het vloeken en ijdel ge bruik van Gods heiligen Naam in woord en geschrift wordt verboden op alle ter reinen, waar de plaatselijke Overheid be voegd is haar gezag te doen gelden. Hoe wel het doel van den Bond aan B. en W. sympathiek is en ook volgens hun meening het vloeken op krachtige wijze dient te worden tegengegaan, komt het hun ongewenscht voor, deze bestrijding te zoeken in liet leven roepen eener strafverordening. De uitvoering eener der gelijke verordening, welke het betrappen op heeterdaad noodzakelijk maakt, en waarbij de bewijslevering zoo uiterst moeilijk is, is n.l. zoo goed als onmoge lijk; integendeel is, naar B. en W. ver nemen, in 'andere gemeenten hierdoor ;bet baldadig vloeken of het uitvinden ;van z.g. basterdvloeken bevorderd. Uit ;een practisch oogpunt geven zij daar- ;om in overweging, het verzoek voor ;kennisgeving aan te nemen. Jubileumfeesten. Woensdag avond vergaderde in „De Prins van 0- ranje" alhier het comité voor een te houden optocht tijdens de jubileumfees ten alnier. Besloten werd tot het houden van oen hi.storischen optocht. Twéé plan nen werden besproken. Het eerste plan zal voorstellen: „Zeeuwsche vreugde", be toond in het ontvangen en inhalen van den Prince van Orangen en het verkiezen tot Eerste Edele van Zeeland, 1668. Het tweede plan stelt voor: Het verheugde Zeeland bij het plechtig bezoek van Z. K. H. Willem V, 18 Mei 1786. Het co- hiité nam op zich het eerste^ plan dit te werken, en zoo spoedig mogelijk een ver gadering samen te roepen, waarop het plan in zijn geheel zal worden voorgelegd met een vermoedelijke begrooting er bij. Wij hopen, dat dit mooie pran alsdan door de vergadering zal worden goeiig e- kéürd. Tot onzen spot zagen we memano van het platteland van Zuid-Beveland ter vergadering: allen waren het inwoners van Goes. Wie hopen, dat op een volgende vergadering jsoowel Zuid-Beveland als Goes vertegenwoordigd zal zijn. i In de heden gehouden vergadering van ingelanden van den Perp'oncherpol- der werd de rekening over 1922-'23 vastgesteld in ontvang op f2917.79 en in l uitgaaf op f 2059.70i/2- De begrooting vooir 1 het dienstjaar 1923'24 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld opi f 3013.601/2, ter wijl hel; dijlkgeschot evenals het vorig jaar bepaald werd op f 12 per H.A. Tot dijk graaf werd herbenoemd de heer W. Ka- kebeeke. Krabbendijke. Woensdagavond verga derde de Raad. De voorz. deelt mede, dat God. Staten ongegrond hebben ver klaard de reclames der heeren Lenshoek tegen hun aanslagen in de plaatselijke belasting. De gemeenterekening wordt daarop aangeboden met een ontvangcijfer van f 192.969,24 en een uitgaaf van f 182.944, 53. mitsdien met een batig saldo van f 10.024,71. Het grondbedrijf sluit met een bedrag zoo in ontvang' als in uitgaaf van f 27.689,77. Die heeren Woutersen en Lagendijk worden aange wezen om deze rekeningen te onderzoe ken. De rekening van het Burgerlijk arm bestuur wordt goedgekeurd met een ont vangst van f 1053,28 en uitgaaf van f 836,31, mitsdien met een good slot van f217.97. De begrooting van het Bur gerlijk armbestuur wordt goedgekeurd met een bedrag van f 891,04, zoo in ont vangst als uitgaaf, waaronder een ge meentelijke subsidie van f 130. Daarop komt in behandeling een voorstel van B. en W, tot afschaffing van het vervolg onderwijs. De voorzitter geeft dadelijk te 'kennen, dat. dit voorstel door hem be streden zal worden. Overigens zal hij1 be ginnen met het voorstel objectief toe te lichten. Hij herinnert er aan, dat de „technische herziening" der wet op het Lager Onderwijs o.m. do kosten van het wrvolgoiïderwijs geheel en al heeft ge legd op^de schouders tier gemeente, maar cfat tii'O wet tegelijk nu 'beeft bepaald, dat de gemeente baas is, bï' zij: die tak van onderwijs zal laten bestaan of niet. In de oude wet was zulks verplichtend, wanneer zich 6 leerlingen hadden aange meld. Ondertussohen hebben de gemeente besturen dezer dagen een douceurtje van den minister van Onderwijs thuis gekre gen in den vorm van een mandaat tot betaling voor de leerlingen, die elders Middelbaar Onderwijs volgen. Deze kos ten varieeren voor Bergen en Goes tus- schcn f 200 en f 250 per leerling en per jaar. Omdat dit nu plotseling groote uitgaven vordert, ziet men vele gemeente raden in de buurt hot vervolgonderwijs afschaffen. Hij meent, dat dit absoluut niet aan elkander gekoppeld mag worden. Een en ander is door B. en Wl ernstig onder de oogen gezien. Het College heeft advies gevraagd bij de oudercommissie der O. L. S. en aan het bestuur der Bijz. school. De eerste gaf te kennen, dat het Vervolgonderwijs hier steeds is geslaagd en zeer op prijs wordt gesteld. Het minste aantal leerlingen, dat er aan deelnam bedroeg 28. Op een dergelijk aantal kan blijvend worden gerekend, vooral als men de toelating slechts om de twee jaar zou doien plaats hebben. Het bestuur der Bijz. school evenwel was van oordeel, dat, nu het .zevende leerjaar verplichtend was ge steld het nut van het vervolgonderwijs niet meer in overeenstemming kan worden geacht met de daaraan verbonden kosten B'e voorzitter levert nu een krachtig plei dooi voor liet behoud van het vervolg onderwijs. Men denkt te veel aan her- halings-ondorwij's en vergeet, dat ver volgonderwijs iets anders is. Juist op een vervolgcursus kan het 'geleerde op de dagschool meer pasklaar worden gemaakt voor het leven. Wieth. Vogelaar motiveert zijn stem. Bij hem geven ue financien den doorslag. Hij erkent wef het nut van het vervolgonderwijs, maar evenals in een gezin, moet ook in "de gemeèiite-huishou- ding volstaan worden met het noodzake lijke. Wanneer de onderwijzers een offer vilden brengen, dan zou dat voor hem de brug kunnen worden. De heer Wiou- tersen sluit zich bij den voorzitter aan. Hij' zal tegen het voorstel stemmen. Een warm pleidooi wordt daarop door dhr Haverbock voor het behoud van het ver volgonderwijs gehouden, wat door den Voorzitter nogmaals krachtig wordt onder steund. Het vervolgonderwijs werd echter met 4 tegen 2 stemmen afgeschaft. Af wijzend werd daarop beschikt op een verzoek der onderwijzeres om uitkeering van salaris aan het vervolgonderwijs, niet tegenstaande zij' daaraan wegens ziekte geen les heeft gegeven. Een tweede ver zoek dier dame om vergoeding voor do uren, buiten de gewone school gegeven in handwerken over Jan.Mei 1922 werd eveneens met 5 tegen 1 stem van de hand gewezen. De voorzitter had hiervoor ge pleit en dhr Haverhoek stemde daarmede in. Een voorstel van B. en Wl. om den vloer in het .gymnastieklokaal der O. L. school te vernieuwen, werd met alg. st. aangenomen. Bij' de rondvraag zegt dhr De Kok, dat naar zijn meening de politie verordening twee keer is overtreden door den voorzitter door toestemming te geven voor straatmuziek en nog wel aan vreem den, die dan nog een streepje voor heb ben boven Nederlanders. D® voorzitter geeft dat lachend toe, het eerste geval betrof Duitschers en in het tweede geval waren het Franschen. Vindt de heer Die Kok daarin aanleiding om een „soepele" toepassing van de po litieverordening in overweging te geven, dan zal hij' dien wenk graag opvolgen. Overigens meent hij, dat hier niet zoo direct van straatmuziek kan gesproken jworden, zooals dat gewoonlijk wordt opge- •vat. De Duitschers hadden tevoren schrif telijk toestemming gevraagd en hij had deze gegeven in overleg met weth. Voge laar. De muziek was mooi en iedereen kwam er van onder de bekoring. De an dere had hij laten „proefstoomen" voor het gemeentehuis, maar do attractie, die deze in den vorm van een collectie apen pp de populatie uitoefende was direct, vooral op het jongere gedeelte der bur gerij zoo buitengewoon, dat hij .hier even- Oiin meende te mogen weigeren. Overigens houdt hij zich .steeds stipt aan de voor geschreven bepaling. Daarna sluiting. Poortvliet. Bij de van 10 tot en met 13 dezer te Nijmegen gehouden afistrands marschen, uitgeschreven door den Nederlandschen Bond voor lichame lijke oefeningen, behaalde dezer dagen dhr Wi. L. Koppenhol, voorheen alhier woonachtig, thans maréchaussee te Steen- K"i'gen, het daaraan verbonden vergulde kruis. Breede Watering bewesten lerseke. (Slot.) Dhr. Wisse te Kapielle vraagt welke vergoeding zal worden uitgekeerd aan hen, die uit eigen middelen de wegelingen reeds hebben verbeterd. Die voorz. zegt, dat deze zaalc is onderzocht, maar dat de taxatie nog niet definitief geregeld is. Het is verbazend moeilijk te schatten, maar de billijkheid zal zooveel mogelijk betracht worden. In behandeling komt nu de vergoeding aan Leendertse wegens grintvervoer uit te keeren. Er is hiervoor een commissie benoemd. Het is gebleken, dat bijna de helft van do grint te laat 'isaangeko men. Ze arriveerde in een tijd, dat hij met de vrachtauto veel had kunnen ver dienen. Het Bestuur stelt voor een ver goeding van f 500 toe te kennen. Dhr P. Oele begrijpt niet, waarom het waterschap de dupe moet worden. Waar om is do aannemer van de macadam niet beboet? Laat het bestuur en niet de in gelanden het gelag betalen. Do voorz. zegt, dat er toentertijd 'een staking op de sleopbcoten heorschte, zoo- dat er force majeure was. Het bestuursvoorstel werd daarna z.h.s. aangenomen. Voorkomende zaken. Dhr Slegt vraagt, hoie we dit- jaar met de bazalt staan. Dhr De L-ooff antwoordt: Er lig gen twee schepen met steenslag ;.n puitschland in lading. Bovendien is de aannemer verplicht zoowel vóór als na, den bietentijd tegen dezelfden prijs te leveren. Dhr P. Oele komt terug op het ver- huren van een gedeelte van het polder- pakhuis, wat in een vorige vergadering (niet mogelijk heette. Nu staat er toch weer een auto van Leendertse in. De voorz. zegt, dat Leendertse weet, dat zijn auto er uit moet. Dhr Nijsse vraagt opgaaf, wat er dooi den polder publiek en onderhands is aanbesteed- en wat in eigen beheer is uit gevoerd. Dit zal in een volgende verga dering worden medegedeeld. Dhr Ganseman te Kapelle vraagt in lichtingen, waarom'het vervoer van 4600 lcub. M. grind onderhands is gegund aan Leendertse, c. s. Die voorz. zegt, dat dit is geschied, omdat de macadam uitbleef. Dhr Ganseman keurt dit af. E,r zou voor den polder bezuinigd zijn bij publie ke aanbesteding. Die voorz. zegt, dat het bestuur dezen maatregel juist voordeelig achtte. Wanneer ingelanden alles publiek willen aanbesteden, dan moesten ze in dien geest besluiten. Daarna sluiting'. Aan het jaarverslag over 1922'23 ontleenen wij nog het volgende: Over het algemeen verkeert het water schap in gunstige omstandigheden; kost bare werken aan de oevers behoefden sedert tal van jaren niet uitgevoerd te worden; de schuldenlast is betrekkelijk gering en wordt door geregelde aflos singen jaarlijks kleiner, het wegennet en db zeeweringen verkeeren m een goeuen toestand en de waterafvoer, hoewel hier en daar nog voor aanmerkelijke verbete ring vatbaar, is over 't geheel beschouwd zeer voldoende. Hooge vloeden hebben niet de minste schade aan de zeeweringen teweegebracht en voor bezoding, bezaaiing en krammat werden geenerlei uitgaven gevergd, even min als voor onderzeesche oeververdedi- ging. Die werken werden bijna zonder uit zondering zeer voordeelig aanbesteed; de onderhoudskosten 'der wegen en water leidingen, enz. zijn riiet groot geweest- Het teren van wegen word voortgezet; op den dam van het haventje te Katten- dfjke is een muur geplaatst, terwijl on dier Wemeldinge, lerseke, en Schore glooi ing van natuursteen werd vervangen door beton. Overigens zijn geen belangrijke buitengewone werken uitgevoerd. Die Regenval is dit jaar wederom niet groot geweest, zoodat op de rekening van 't Stoomgemaal een aanzienlijk over schot is. Die polderwaterstanden konden over 't algemeen voldoende door het Stoomgemaal en de sluizen worden be- heerscht. Ook voor dit jaar wijst de rekening van 't waterschap -een aanzienlijk goed slot aan. I H. V i s c h. f Overleden is de Ned. Herv. em.-predikant H. Visch in den ouderdom van 81 jaar. Ds Visch werd in 1881 predikant te Ravenswaay. Hij diende achtereenvolgens de gemeenten te Herwijnen, Waarder, Vuren en sinds 1897 Sleeiiwijlc. 1 Juni 1918 nam hij zijn eme ritaat en woonde sindsdien te Uhenen. De Weleerw. heer ds J. de Voogd Ned. Ilerv. pred. te 's-Heer Arendskerke, hoopt Dinsdag 14 Aug. a.s. zijn 25-jarige evangeliebediening te herdenken. Hij werd 14 Aug. 1898 te Cats in de be diening bevestigd door ds S. Ulfers, des tijds te Rotterdam, en deed hij intrede met de woorden uit Efeze 6:1019. Den 8 Sept. 1901 werd hij bevestigd te Sint Annaland door ds J. A. Schouten, destijds te St. Philipsland (de intreetekst is ons ontgaan). En 15 Dec. 1907 werd hij bevestigd te 's-Heer Arendskerke door ds H. P. Stegenga, destijds te Wolphaarts- dijk, en deed hij intrede met de woorden uit 1 Cor. 15:1. Dinsdag 21. Aug. hoopt ds L. G. Bolkestein, Ned. Herv. pred. te Otterloo, zijn 25-jarige ambtsbediening te berden ken, en wol te Cothen (21 Aug. 1898); Aalburg (1902); Kortgene (19071 Sopt. 1912); Kockengon, en sedert 1920 in zijn tegenwoordige standplaats. Ds J. P. Klaarhamer, pred. bij de Geref. Kerk van Dokkum, viert D. V. 21 Aug. a.s. zijn 25-jarig ambtsfeest. Z.Eerw. stond achtereenvolgens te Marken, VVom- mels en Dokkum, laatstgenoemde plaats sedert 7 Dec. 1919. i Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Amsterdam door G. de Vries te Stedum. Geref. Kerken. Bedankt voor Schipluiden door Dr D. J. van Katwijk te Zwammerdam. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Lutten-De Krim A. Grap pen te Steenwijk en B. v. d. Berg te Sneek. Een unicum. Men meldt uit Amersfoort aan de „Tel.": Naar aanleiding van het feit, dat de helft van de hoogste klasse der school voor U.L.O. is afgewezen, voor het diplo ma, hebben de burgemeester en de- wet houder met den directeur van onderwijs alle afgewezen leerlingen opgeroepen ten stadhuize, waar ze hun oordeel moesten zeggen over hun onderwijzers, dewijze van lesgeven, hun gewoonten, enz. Aange zien de geslaagden niet zijn opgeroepen, wordt verondersteld, dat de autoriteiten de oorzaak van het groot percentage af gewezenen zoeken bij het personeel der school. Zeer waarschijnlijk moet de hoofdoor zaak gezocht worden in de omstandigheid dat sedert jaren het lager onderwijs tel kens opnieuw werd georganiseerd, waar door de leerlingen vaak van 'onderwijzer veranderen. Het kwam voor, dat in een klas in een jaar tijds vier verschillends leerkrachten werkzaam waren. Herhaalde lijk werden klassen of gedeelten er van gecombineerd, of leerkrachten van de eene school ter vervanging van afwezige collega's naar de andere school gezonden, terwijl dan weer tijdelijke hulpkrachten in de klasse werden aangesteld, waaruit de plaatsvervanger was weggehaald. Het is een unicum, dat aan de leer lingen van officieele zijde gevraagd wordt naar hun oordeel over de onderwijzers. Naar wij' vernemen, zal de afdeeling der Vereen, voor Ivf.U.L.O.-onderwijzers in deze zaak een actie voeren tegen het op treden der autoriteiten. Vlissingen. Rijks Hooge re Bur gerschool. Aan deze school zijn be vorderd van de eerste naar de tweede klasse: Ed H. L. Andriesse, A. Anker, Ha J. M. Belfroid, M. B. L. Bernaert, Dl J. Blom, A. H. den boer, J. F. E. Rorrey, J. J. van Boven, H. A. Bresser, D. Bijl, R„ M. I-I. Broucke, J. J. A. Buning, J. van der Eyk, C. Trelier, Sa Trelier, Aa P. Kok, Joh. M. P. de Groot, J. van Ha- neghem, J. H. D. Heine, P. C. van Hoek, J© van Hoeke, Ja A. Wi. II. 'Inklaar, Je A. Jaecka, L. J. 'A. de Jonge, A. J. Kruidenier, J. B. Lambooy, P. 'J. La- meijn, P. J. Marchancb H. F. v. d. Merck, Ae Meyer, P. J. de Munck, Ha H. E. van Pouckc, H. G. S. van Raalte, A. Raamsdonk, 'N. Roelse, Fa M. Scheygrond, B. H. Schultz, Da C. Siegers, Ca J. J. Somcrs, Ha Ca Swart, M. Vader Mzn, M. A. Vader Ilzn, A. C. Verseput, L. de Vries H. Lzn, Ae T. M. Wiemelsfel- dcr, M. Wytenburg, afgewezen 25, voor waardelijk 7. Bevorderd van de tweede naar de der de klasse: C. F. G. Albeda, J. H. Appel, H. Bartstra, Ca J. J. Beniest, Ma E. Bernaert, J. H. Biesma, P. Dl Blom, J. J. Bode, P, Box, M. H. Braat, Fa W. Brander, G. Brouwens, Ma J. A. M. Car ton, A. van Damme, A. C. W;. Edelman, L. A. Fey, A. PI. Gijzeis, Ea Grasse, Ra M. die Graeve, Pa Haaye, P. W. do Hooge, J. J. Jongman, F'. J. J. Lambooy, C. B- Leeuwenberg, J. G. Lindeyer, Oa Lou- werier, J. H. v. d. Made, J. G. Mat- zinger, Ca M. van Oorschot, G. A. van Oorschot, Pe Oostinga, Aa Pa Roskes, Th. A. van Os, C. A. d© Poorter, P. C. van Puffelen, J. A. J. van Raalte, C. Sanderse, J. L. G. Sesee, Ma Wi. Swart, Pa Timmerman, Dl Vader Dzn, Ma W. Vader Jd., W. Vader Azn, A. J. Ver- hage, Aa C. Vermaas, J. de Visser, Aa O. de Vries, L. de Vries P. Czn, M. Wal- rave; afgewezen 22, voorwaardelijk be vorderd 5. i Bevorderd van de derde naar de vierde klasse: A. L. G. Riesta, A. P. Bos, Aa J. J. Edelman, P. A. v. d. Eyk, K- Fret, I. Goetheer, C. J. Haarsma, J. C. Heine, Fa Hemmekam, A. C. Hollebrands, F. Jacquet, Ma Wl Kwaak, Gh. G. Lan- dré, A. üi. Maartense, M. J. W. Meyer, A. W. H. Meuldijk, L. Mierewet, W. J. Picterse van W'ijck, O. A. Quist, Ma R. Reijsse, F'. Roose, Wa G. A. Sasburg, Ja J. van der Steen, Ga Ei. Tiggelman, Tha Wolf, niet dclijk bevorderd Bevorderd vai klasse: H. B. Bijk, Ja P. C Wl D. Th. Lou do Munck, W,. G. Woudenburg; Hooge Aan de jlooger singen zijn bevi de t weede klasse ser, Jan Coster F. Haceou, J. H. J. Visser, A J. C, van Wijk Geslaagd 't eindexamen 1 Sande, J. Di. Do iMinderhoud. Te <le heer M. J. En voor het mu en P. Molhoek Op Zuid- Nee Zo Goes, vm. ds Mo Selms van Nij Baarland, nm. di Biezelinge, vin. d ds Diederiks. Borssele, 10 en Colunsplaat, vm. hoeven van II' Driewegen, 9.30 Ellewoutsdjjk, 10. 's Gravenpolder, Hansweert, 9.30 geen dienst. Heinkenszand, 10 dhr. de Groot. 's-Heer Arendskerl 's-Heerenhoek, vu 's-Heer Abtskerke, 's Heer Hendrikski steeg. Hoedefcenskerke, Lindonk. lerseke, nm. ds Kamperland, vm. Kattendijke, vm. Kapelle, vm. gee Kats, vin. dhr. Kloetinge, vm. ei Kortgene, 10.30 Krabbendijke, 10 Kruiningen, 9.30 dienst. Nieuwdorp, nm. Nisse, 10 ii. ds i Oudelande, vm. Ovozande, 2 u. Rilland, vm. en Schore, vm. en Waarde vm. en iWemeldinge, 9.30 Wilhelminadorp, Wissenkerke, vm. JVolphaartsdjjk, 9 Op Arnemuiden, 2 r Aagtekerke, vm. Biggekerke, vm. Domburg, 9.30 e Gapinge, nm. ds Gi'iipskerke, vm. dienst. Koudekerke, 9.30 Kate. N. en St. Joost; (wegens schild kamer), nm. Oostkapelle, vm. Meliskerke, 2 u. Ritthem, 9,30 e Serooskerke, vm. St.-Laurens, vm. O. <ïn Wi. Soubi W.illenswaard, Veere, nm. ds Vrouwepolder, 9.; Westkapelle, 9.30 't Zandt, 10 u. d 6 u. ds Tjebl Zoutelande, vm. nm. ds De K; Vlissingen (Groot Middelburg (Oostk G Baarland, vm. e Borssele, 10 u. Domburg, vm. er megen. Driewegen, 3 u. Gapinge, vm. en Geersdijk, vm. ei *s Gravenpolder, Heinkenszand, vn Weesp (Bed. lerseke, vm. en Kapelle, 9.30 u. Kamperland, vm. Krabbendjjke, 10 Kruiningen, vm. Nieuwdorp, vm. Jonge van Kra Oostkapelle, 9 Serooskerke, vm. Veere, vm. en Wemeldinge, vm. bergen. Westkapelle, vm. Wissenkerke, vm Wolf aartsdijk, vm Middelburg, vm.. Oostkapelle, vm ®°es. vm.. nm. Borssele, 9. 2 lerseke, vni., mr Krabbendijke, 10 Golunsplaat, 9.30. Wemeldinge (Bier leeskerk. Chr Biezelinge, 9.30 van Zwolle. Dooi Goes (Legerdijk), Tholen Nee Poortvliet, 10.30 ei schoor. G Anna-Jaoobapolder Poortvliet, 10.30. Ongeluk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2