Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Wetenschap en Kunst. ïiauptstuhl en Muehlbach, wegens den aanslag in den nacht van 9 op 10 Juli op een patrouille, die den spoorweg bewaakte De débaicle van „De Dag" De beer Broekbuys zond Dinsdag uit Botterdam aan hét persbureau Vaz Dias het volgende telegram: De presentielijst werd gisterendoor bijna alle „Dag"-journalisten getee- kënd. De heer Schroder weigerde ech ter. Dientengevolge is voorgesteld, dat aan eiken contractant wordt betaald het volle salaris, dat hij in zijn vroe- geren werkkring verdiende, totdat hij ©en anderen werkkring heelt gevon den, met dien verstande evenwel, dat deze bepaling ophoudt, zoodra de odntracttijd verstreken is. Niemand wordt van dit voorstel buitengesloten, doch het moet collectief worden aan genomen. Plannen om een weekblad op te richten, worden overwogen". De commissie, gevormd uit de re dactie van ,,De Dag" deelt aan de pers mede, dat de bedoeling' van het al of niet onderteekenen van de pre sentielijst geheel buiten de vertrou wenskwestie om ging en dat de gis teren gehouden vergadering van de redactie zonder aanvulling en toe lichting door den heer Broekhuys te geven, net onmogelijk achtte het vaag gestelde voorstel in behandeling:te nemen. Ziedaar de Bezuini@ing!s- Bond. De heer Dr van der Mijle, voorz. van den Nat. Bond voor Bezuiniging, heeft zich, in verhand met het dezer dagen aangenomen wetsontwerp tot verhoGging der collegegelden aan de universiteit, in een adres tot H. M. de Koningin gewend, waarin hij H.M. verzoekt, hare goedkeuring er aan te willen onthouden D© tramverbinding op de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden. Verschenen is het tweede gedeelte van het verslag van de com missi'1 tot onderzoek omtrent het bedrijf der Rotterdamsche Tramweg-Mij. Dit ver slag betreft de maatregelen van verder strekkenden aard, die vereischt worden om die lijnen en het bedrijf der maat schappij op den duur aan de behoeften van het verkeer te doen beantwoorden. O.a. bespreekt 't verslag de verbinding van het net met het eindpunt Roosen daal en speciaal Noord-West Brabant, Tholen en St Philipsland. Die Commissie beschouwt de verbinding Anna JacobapolderSteenbergen (Roosen daal) als ©ene, welke van groot belang kan zijn voor het verkeer van de eilanden Schouwen en Duiveland, zoodat ernstig pverwogen dient te worden of een recti ficatie van deze thans 20.7 K.M. lange lijn tot een van plm. 16 K.M. niet aan bevelenswaardig is. Die groep SchouwenDuiveland wordt gevormd door de lijn ZijpeBurg'h. Het goederenverkeer, van SchouwenDuive land wordt grootendeels te water bediend. Die Commissie is van oordeel, dat de bestaande tramweg op SchouwenDuive land behoudens verbeteringen, welke zij aangeeft, op redelijke wijze aan de be staande behoefte beantwoordt. Het Noordwestelijk gedeelte der provin cie Noord-Brabant met de Zeeuwsche ei landen Tholen en St Philipsland, ten Wes ten begrensd door breede wateren en ten Oosten door den Staatsspoorweg Moer dijkRoosendaalBergen op Zoom, vormt leen welvarend gebied van landbouw en industrie, dat groote behoefte heeft aan 'verkeersmiddelen, zoowel tot afvoer van het product der hoog ontwikkelde beet wortelcultuur als liet vervoer van reizi gers en goederen naar en van de be langrijke daarin gelegen plaatsen, waar onder in de eerste plaats het spoorweg knooppunt Roosendaal vermelding ver dient. D© commissie wenscht op tramwegge- dieelten, waar geen snelheidsbeperking is voorgeschreven, opvoering der snelheid van 35 tot 45 K.M. per uur toe te laten. In vrijheid gesteld J. T„ 42 jaar, hengstenkoópmaii te Kapelle, verdacht van abortus te Grijp sterke in Juni 1923. In vrijheid gesteld, J. G., brillen- koopman oud 20 jaar, te Kapelle, thans gedetineerd, verdacht van op lichting te Westkapelle in December 1922. Bij Kon. besluit is de heer Ed. Lauwers, erkend en toegelaten als consul-generaal van België te Rotter dam, voor de provincies Noord-Bra bant, Limburg en Zeeland en voor de arrondissementen 's-Gravenbage en Rotterdam. Goes. Bevolking gedurende de le helft der ma,and Juli 1923. Ingekomen: J. E. G. Wedts de Swart, hoofd openb. bewaarschool, van IJzendijke, Westsingel 133. G. K. van Weele, teekenaar van Breda, 's-H. H. kinderenstraat 31, E. M. Spoor maker, onderwijzeres van Gendringen, idem 19, A. Stoel in ga, verpleegster van Maastricht, L. Vorststraat 40, A. Bruinooge, koopman van Wolphaarts- dijk, Pr. Julianastraat 19, C. O. Flohr, koopman van Rotterdam, 's-H. Hen- drikskinderenstraat 63, R. Wiebenga, chef kleedingmagazijn, van Leiden, i Magdalenastraat 8, T. Schrijver, zon der beroep van Teteringen, Wester straat 48, I. Willeboer, monteur-chauf feur van Kloetinge, 's-H. Hendriksk. straat 9. Vertrokken: J. Buijs, boekbin der naar Middelburg, Zuidsingel E 40 C. Raas, werkman naar Nisse, A. Bol ders, los werkman naar Heerlen (Meer senbroek). Vlïssingen. Een 15-jarige jongen uit een dorpje in Friesland wilde wat meer van de wereld zien. In Harlin- gen verstopte hij zich in een kermis wagen, welke reeds op een spoor wagen was geladen en vertrok met onbekende bestemming. Onderwijl brak hij in zijn nieuwe verblijfplaats eenige kastjes open, waarin hij voedsel en drank vona en nam verder nog wat geld weg, om straks niet geheel zonder middelen te zijn. Na een tocht van circa drie dagen kwam hij hier aan en werd nu door de spoorweg-ambtenaren, die hem ontdekten, aan de politie over gegeven. Deze heeft natuurlijk direct een einde aan zijn reislust gemaakt en hem naar Friesland op transport doen stellen, opdat hij weder worde gesteld onder het ouderlijk gezag. (VI. Crt.) Kruiningen. Het Rijk heeft een sub sidie van f18000, te betalen in drie jaar, toegekend in de restauratie van den toren te Kruiningen. lerseke. De inbraken in kerken en consistories, waarvan we herhaalde lijk lazen, hebben ook hier navolging gevonden. In den nacht van 1.1. Vrijdag is ten tweeden male, nu hoogstwaar schijnlijk, door inklimming een bezoek gebracht aan de consistorie der Ned. Rerv. Kerk. De dief of dieven zijn niet gelukkig geweest. Er wordt ten minste niets vermist. Geleerd door de vorige maal, eenige we'kén geleden, toen een bedrag van pl.m. 80 gulden aan centen gestolen werd, worden nu geen geldswaarden meer achtergela ten. Het is te wenschen, dat de na sporingen der politie succes zullen hebben. In de Dinsdagmiddag: gehouden vergadering van stemgerechtigde in gelanden van den Molenpolder is in de v,ac. D. Spruyt met 3 van de 5 st- gekozen tot ontvanger-griffier de heer W. J. Poley alhier. Waarde. Met ingang van 1 Aug-. a.s. wordt het hulp-telegraaf- en hulp-tele foonkantoor opgeheven In plaats daarvan wordt met ingang van dien datum in het voormalig hulptelegraaf- en hulptelefoonkantoor een telegraaf- Telefoonstation gevestigd. N. en St. Joosland. Maandagmiddag hield de raad een openbare vergadering. Alle leden waren tegenwoordig. Op zijn verzoek werd aan Laurens Joosse een half jaar ontheffing verleend van zijn aanslag in de hondenbelasting. Een cir culaire was ingekomen, meldende het plan op te richten een cursus voor bewaar- •fcchool-onderwijs. Hieromtrent zal nadere inlichting worden ingewonnen. Het be kende adres van Wijmbritseradeel inzake vloekverbod, werd met 5 tegen 2 stemmen voor kennisgeving aangenomen. Het hef fingspercentage voor de gemeentelijke In komstenbelasting dienst 1923'24 werd bepaald -op 1, al zoo 0.25 minder dan het vorige jaar. Hierbij wérd rekening gehouden met het hpdrag, dat in het loopende dienstjaar meer zal ontvangen worden dan berekend. Aan de gemeenten Arnemuiden, Mid delburg en voor de H.B.S. aldaar moet deze gemeente betalen f 277,28, krach tens de desbetreffende bepalingen der onderwijswet. Het adres der gemeente Smilde, inzak© ©en langer tijdvak voor aanslagen in de gemeentelijke inkomstenbelasting werd voor kennisgeving aangenomen. De begrooting 1923 werd gewijzigd. Aan mej. J. W. Happee, werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de O. L. school alhier, ingaande 16 October 1923, zulks met het oog op haar aanstaand huwelijk. Aan den „Oranjebond" alhier zal uit de gemeentekas f75 worden gegeven als bijdrage in de kosten voor een te hou den feest ter herdenking van de 25-jarige regeering van H.M. de Koningin. Hierna werden de geloofsbrieven on der zocht der gekozen raadsleden doos' de daartoe aangewezen commissieleden. Polderdijk, Nelisse en Goedhart. Gerap porteerd werd, dat alles in orde was en geadviseerd .tot aller toelating. Aldus besloten. De voorzitter wenschte de aanwezige herkozen leden geluk met de vernieuwing van hun lidmaatschap en hield zich aan bevolen voor aller welwillende medewer king. Het speet hem, dat hij het lid De Visser niet als zoodanig kon gelukwen- schen. Van den Minister van Arbeid is bericht ingekomen, dat er op'dit moment geen gelden beschikbaar zijn voor "het verieenen van een voorschot voor wo ningbouw, doch dat in den loop van liet jaar nagegaan zal worden of er nog geïd beschikbaar komt. Verder werd er op gewezen, dat volgens de exploitatie-re- kening de te bouwen woningen te duur zullen zijn en daardoor de huur te hoog zal worden, n.l. f4 per woning. Besloten werd een en ander aan de woningbouwvereniging mede te deelen en er op te wijzen, dat op deze gronden de raad geen voorschot kan verieenen. Verder werden medegedeeld en voor kennisgeving aangenomen: het rapport van den vee- en vleesch- keuringsdienst over het 2e kwartaal 1923; twee beslissingen van Ged. Staten in zake reclame forensenbelasting, waarvan één afwijzend; de nieuwe regelingen van de jaarwedden der Burgemeesters en ont vangers en gewijzigde regeling van Bur gemeesters en secretarissen; de verhoo ging van de jaarwedden van den tegen- woordigen ontvanger met f 100; de goed keuring van de regeling van verhaal der persioensbijdrage van gemeente-ambtena ren; de toegezegde rijksbijdrage in de te betalen annuïteit voor woningbouw over 1921'22 en de goedgekeurde wijziging der begrooting. Naar aanleiding eener ontvangen brief van de N.V. Autobusdienst „Wialcheren" deelt de voorz. mede, dat B. en W. aan die vennootschap hebben meegedeeld, dat d© Raad besloten heeft f300 subsidie te verieenen in het jaar 1 Mei 192330 April 1924. Aanmerking wordt gemaakt op de dienst omdat de bus niet geregeld stopt bij de wachtgelegenheid alhier. Hierover za'l worden gereclameerd. Verder klaagt men er over, dat binnen het gebied der ge meente verschillende tarieven worden be rekend, wat men onbillijk acht. Ook hierover zal worden gecorrespon deerd. Verder wordt B. en W'. opdracht ge geven regelen te ontwerpen voor een eventueel te geven vervolgonderwijs ten koste der gemeente. Een tapverbod uit te vaardigen voel de a.s. jubileumfeesten in deze gemeente wordt niet noodig geacht. Aan H. J. van Zweden wordt vergun, ning verleend zij" perceel aan te sluiten op het gemeente-buizennet, onder zekere voorwaarden. Hierna sluiting. Necl. Ilefv. Kerk. Beroepen te Rouveen „(toez.) J. Ronge te Hoogblokland; te Hendrik-Ido-Am bacht (toez.) mr J. F. Dijkstra, cand. te Den Haag. Aangenomen naar Musselkanaal door H. A. ten Hove te Schoonoord; naar Am sterdam door G. A. den Hertog 'te D>ie- inen. Bedankt voor Goudriaan-Ottoland door J. Ronge te Hoogblokland. Geref. Kerken. Beroepen te Vlaardingen G. R. Kuyper te Haarlem. Aangenomen naar Kooten door H. Knoop te. Schouwerzijl. GeFef. Gemeenten. Beroepen te Lisse, H. A. Minderman te Dirksland. Naar men aan de N. R. C. meldt, zal dr C. J. Goslinga, Geref. predikant te Oosthem, benoemd worden tot lioog- leeraar aan de theologische school te Grand-Rapids, in Amerika. Dr Goslinga wordt opvolger van den onlangs afge- zetten Prof. Jansen en zal het Oudei Testament doceeren. Geslaagd voor eindexamen aan de Kweekschool voor machinisten te Am sterdam o.a. J. R. Risschop, M. de Boer, A. de Bruijn, H. de Bruijn, W. Gabriëlse, A. Gabrielse, F. A. Meertens, C. H. Mooij, M. J. Muurling, C. A. van der Peijl, H. A. Schouten, G. J. Vos, H. van de Woestijne. Geslaagd voor Stuurlieden-examen groote stoomvaart tweede stuurman: John Hader, E. J. Buiskool en D. Stevenson. Voor het eindexamen R. H. B. S. te Vlissingen slaagden: C. M. Edelman, A. J. Lampier, J. van Lindonk, J. de Munck, Ja M. N. Pison, P. G. J. Reijne,. en J. H. P. van Roseveld. Afgewezen werden 7 candidaten, terwijl een can- didaat wegens ziekte niet aan het exa men kon deelnemen. Goes. Overgangsexamens R.H.B.S. Bevorderd naar de 2de klasseUit la,: B. van Beusekom, H. J. Blaas, P. D. Blok, G. J. v. d. Bosch, H, J. van Buren, G. E. van Dijk, J. M. Geleedst, L. J. den Hollander, J. C. de Jager, L. G. Kakebeeke, A. Kouse maker, M. Lindenbergh, D. J. C. v. d. Pevl, B. Polderman, A. S. de Visser, A/J. Wisse, M. P. Zwoede, H. v. d- Werff (taak algebra). Niet bevorderd: 6 leerlingen. Uit lb bevorderdM. S. de Die, C. Glerum, A. de Graag. L. L. de Graag, D. Heinsdijk, C. N. de Jonge, J. C. Kram, C. Kribbe, C. A. deLooze, N. C. A. Mays, L. Meijers, F. A. Moer dijk, H. J. Roose, W. M. Snoep, A- J. v. Sparrentak. L. A. Sillevis (taak Aardrijkskunde) H. M. Slabbekoorn (t. Fransen en Hooigduitsch), J. J. Pik kaart (herexamen). Niet bev. 3 leed. Bevorderd uit de 2de klasse naar de 3de klasse: A. W. Bruinooge, J. E. Eijke, C. D. 't Hooft, M. J. Hooge- steger, C. C. de Jonge, M. F. Koen, M. C. Mange, J. J. Poelman, M. J. Pols, M. Rottier, C. de Ruyter, J. Tolhoek, A. A. 'de Visser. A. C. J. van Altena (taak aardrijkskunde), J. den Herder (taak Wiskunde). Niet be vorderd 4. Bevorderd uit de 2de naai' de 3de klasse L. G. v. d. Berge, J. Ferdinan* dusse, K. Flipse, S. Geensen, J. W. Jonker, H. C. de Kater, P. B. J. Kloos ter, M. Kribbe, C. E, Lindenbergh, J. van Nieuwenhuyse, P. I. Rosier, M. Rottier, P. H. Verhage, J. E- de Vries, E. van Wieringen, M. Dekker. Niet bevorderd 2 leeri. Bevorderd uit de derde naar de 4de klasse: J. v. d. Berge, W. P. Blok- poel, A. J. van Dijk©, J. Ferdinandusse, J. A. de Jager, M, L. Koopman, L. M. Moerman, Th. J. v. d. Peyl, M. Stieger, W. Verburg, J. C. Jrerwijs, Pa. N. Wisse, Ha van Barneveld (taak natuurkunde), J. Blankenberg (idem). B. de Poorter (taak Hoogduitsch). Niet bevorderd 1. Bevorderd uit de 3de klasse naar de 4de klasse: A. H. W. v. d. Berg, M. J. v. d. Berg, P. J. Geyseu, J. Klap, A. L. Krijger, H, v. d. Linde, ,J. J. Lindenbergh, G. J. van Opdorp, H. C. Polderman, N. A. de Regt, J. Rot- huyzen, J. de Vries, M. J. v. d. Werff, Sa C. Dekker. Niet bevorderd 2 leerl. Bevorderd naar de ode klasse: R. M. v. d. Berge, L. M. van Breen, L. J. A. van Dijk, A. B. Fret, J. R van Klinkenberg, C. G. A. von Lindern, W. P. de Nooyer, C. N. v. d. Peijl, A. van Poelgeest, E. J. Poldermans, J. J. Steketee, J. A. Valk, E. M. West- plate. H. Gerretsen, voorwaardelijk. J. J. 'Klaasesz (taak Scheikunde), P. M. Lindenbergh (herexamen idem). Niet bevorderd 10 leerlingen. Louis Couperus f. Zooals reeds gemeld, is te De Steeg tengevolge van bloedvergiftiging over leden de bekende literator Louis Cou perus. Bij den 60sten verjaardag van Cou perus, op 9 Juni j.L, werd hij te Den Haag op buitengewone wijze, zelfs van regeeringswege, gehuldigd. Nie mand heeft toen zeker gedacht, dat de levensdraad van dezen bijzonderen man zóó spoedig zou worden afge sneden. Dr Van der Valk schreef bij die gelegenheid in „De Ster" o.m. het volgende: Êr is na den dood van Van Lennep een leegte gekomen voor het roman- lezend publiek in Nederland. Want een 'verteller, die allen boeien kon, was er langen tijd niet. - Mc meen dat die ledige plaats door Louis Couperus is vervuld. Zijn .ro mans Eline Vere, Noodlot, Extase, deze boeken hebben hun jeugd be houden en de ontroering bij het lezen daarvan, zoo zeide Van Deyssel tot den jubilaris, is thans nog even diep a,ls zoovele jaren geleden. Het zal met de romans van Cou- Eerus gaan als met die van Wan ennep. Zij zullen door de volgende generaties gretig gelezen blijven, wan neer zijn tijdgehooten reeds tot de historie zullen beboeren of alleen wor den genoten door kleinere kringen van bewonderaars. Neem maar eens Que- ï'ido. Deze Israëliet is toch den kalmen Hollander veel te drukdoend. Met zijn teweldig pathos en zijn overbluffen- en woordenplasregen maakt, hij ons mat en moe en wij leggen zijn Ooster- schen roman, waarin hij ons den koning van het aloude Perzië teekent, halfgelezen ter zijde. Ook .de andere romanschrijvers, zij hebben allen hun lezers, maar niemand strekt zijn kring, tot allen uit zooals 'de veelgelezen Couperus. Wat van Van Lennep gold, geldt ook van hemgeen lezend Neder lander is aan Couperus onverschillig voorbijgegaan. Ieder heeft wat van Couperus genoten. En dat zegt meer dan in de dagen van Van Lennep, want het lezend publiek is sinds meer dan verdubbeld. En evenals Van Len nep, zal Couperus, vooral zijn romans over het Romeinsche keizerrijk, een veelgelezen schrijver blijven ook voor het opkomende geslacht. Is dan Couperus niet meer dan een Van Lennep, zal een vereerder van den eerste vragen. Inderdaad, het verschil is groot. Men kan zeggen: wil men de lite ratuur na en vóór tachtig aan elkaar meten, neem dan de romans Van Cou perus en Van Lennep. Dan heeft men een maat, die aan ieder duidelijk het enorme verschil laat zien. Want vooreerst was Van Lennep slechts een navolger. En een navolger die nimmer zijn voorbeeld, Walter Scott, nabijkwam. Deze 'Engelsche ro manschrijver zal een figuur blijven in de wereldliteratuur, de Nederiand- sche verteller is dit nooit geweest en za,l het nooit worden. Hij is slechts een schaduw, een schim, een afdruk, een goedkoope volksuitgave van den romantischen Brit. Zie daartegenover Couperus. Min. de Visser zei het zoo juist in zijn huldigingsrede, dat Coupérus de man is, die dooi' de zilveren zuiverheid van zijn taal, den rijkdom zijner fan tasie en het nationaal 'karakter zijner werken, wonder boven wonder, tege lijk' internationale beteëkenis heeft. De zilveren zuiverheid zijner taal. Leg daar de vlakke spraak van Fan Lennep eens naast, lees van beiden slechts een bladzijde en het verschil is markant. De rijkdom zijner fantasie Hierin zie ik vooral het verschil. Zie, Va,n Lennep wist de uiterlijk heden des gemeenen levens u voor te schilderen, maar eigenlijk in te leven in oude tijden, dat vermocht hij niet. Daartoe was zijn aanleg niet historisch genoeg.. Bij Couperus voelt en proeft ge, hoe die decadente Ro meinen hem interesseeren, hoe hij ge heel weet in te leven in dien tijd, hoe hij, al schrijvende, en lang vóór hij te schrijven begon, het leven van dien ouden cultuur tijd meeleefde en doorleefde met een heimwee, dat dit meeleven slechts in zijn fantasie kon bestaan. En dat is, mijns inziens, het geheim van Couperus' kracht en po pulariteit. Je voelt, hij vertelt maar niet om weer een boek,te schrijven, maar dat boek is echt, het is met zijn ziel doorleefd, en de achtergrond van zijn historische romans is een fantastische reïncarnatie, js een artis tiek scheppen van een vorige incar natie, een in den geest meemaken van al wat hij in zijn beeldende boe ken beschrijft' Het gevaar, dat deswege vooral voor de jeugd schuilt in Couperus' boeken, wordt door Dr Van der Valk daarna beschreven. Couperus' leven ligt thans afge sloten. Het. vele, dat den 9den Juni nogi .van zijn vruchtbare pen werd verwacht, zal niet komen. Tragisch is 'het te moeten denken, dat deze geniale schrijver zijn koste lijk talent aan niets anders dan aan de dingen des aardschen levens ver spild heeft, en daarmede geen winst voor de eeuwigheid heeft gedaan. Het lichaam van den overledene zal waarschijnlijk Donderdag op Wester- veld worden verbrand. (Rott.) Prov. Staten van Zeeland. Zomerzitting. Vergadering van Dinsdag 17 Juli. (Vervolg.) De heer Vienings hield een zeer krach tig pleidooi, waarin hij aandrong nu toch eindelijk eens een behoorlijk wel om lijnd voorstel aan de Prov. Staten te doen. Dhr Van Rompu verdedigt het voorstel van Ged. Staten. Ged. Staten kunnen later met defenitieve voorstellen komen. Ook dhr Van der Weijde verdedigde het stand punt van Ged. Staten en ontraadde over nemen van de electrische centrale te Vlis singen. Hierna werd de vergadering tot kwart over twee geschorst. De heer Dieleman verdedigde nader uit voerig zijn standpunt door hem in den. eersten aanleg aangenomen. Dhr Welle- man betoogde, dat het doel toch moet zijn de electriciteit zooveel mogelijk uit te breiden. Dhr Lindeijer wilde alles nog eens overwegen om in de najaars vergadering dan een definitieve beslissing te nemen. Na nog eenige discussie werd het voor- stel-Dieleman verworpen met 26 tegen. 16 stemmen. Het voorstel-Welleman werd ingetrokken omdat Ged. Staten dit heb ben overgenomen. Het voorstel van Ged. Staten tot diligent verklaring werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Calamiteusverklaring. Op een vraag in een der afdeelingen of er weer reden bestaat tot verdaging van de be slissing over de vraag de polders Ser- Lippens en Nieuw-Othene calamiteus te verklaren, werd door Ged. Staten medege deeld, dat reeds verleden jaar deze aan vraag verdaagd is en het noodig is nu, een beslissing te nemen. In alle afdee lingen vereenigden de leden zich ove rigens met het voorstel en ook met het ontwerp-reglement voor het bestuur en beheer der walerkeering van genoemde polders en van de Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendrachtpolder. Dit voorstel werd aangenomen. Sanatorium Zeeland. Het nader adres van de Vereeniging Sanatorium Zee land om niet f 42.980 maar f 17.200 per jaar de garandecren voor den bouw van een Sanatorium heeft in de afdeelingen geleid tot vrij uitvoerige discussie, maar Ged. Staten blijven in hun antwoord prin cipieel gekant tegen het verieenen der gevraagde garantie, ook töt het vermin derde bedrag. Dhr Wallien vroeg of het op den weg der provincie ligt de tuberculose te be strijden. Deze vraag werd bevestigend door spreker beantwoord en uitvoerig de toekenning van een provinciaal subsidie aangetoond. Hij stelde voor het ver zoek der vereeniging aan te houden tot de najaarsvergadering, dan kunnen Ged. Staten intusschen de voorwaarden ont werpen voor het toekennen van garantie. Dhr. Onderdijk noemt de oprichting van een sanatorium een provinciaal belang, wat hij in een uitvoerige rede nader uit eenzette. Hij hoopte 'dan ook, dat het verzoek der vereeniging Sanatorium Zee land ,zal worden aangenomen. Hij stelde ten slotte voor onder door Ged. Staten te stellen voorwaarden de gevraagde subsidie te verieenen. Dhr Adriaanse meent, dat als de Sta ten de garantie niet geven, in Zeeland binnen onafzienbaren tijd geen sanato rium zal worden opgericht. De bedoe ling is de lijders aan t. b. c. zoo dicht) mogelijk bij huis te hebben. Dhr Brandsma zou het liefst een chris telijk ziekenhuis hebben. Wanneer dit niet kan, wil hij gaarne medegaan met het voorstel-Wallien. Hij heeft tenslotte lie ver een neutraal dan geen ziekenhuis. Dhr Dieleman zeide, dal zoowel bij aanneming van het voorstel-Wallien als van dhr Onderdijk, over het principe be slist wordt. Er zijn groote principiëele bezwaren voor de provincie verbonden voor het geven van garantie. De kosten zijn niet te overzien. Daarom hebben Ged. Staten bezwaar op deze wijze steun te verieenen. Dhr Onderdijk trekt zijn voorstel in ten gunste van hel voorstel-Wallien. Dhr Wallien zeide, dat zijn voorstel niet de bedoeling heeft een principiëele beslissing te nemen, doch alleen de Ged. Staten te doen onderzoeken welke gevolgen het verieenen van steun kon hebben.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2