Kerknieuws. Onderwijs. Land- en Tuinbouw. twee uur de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van dhr S. Wisse, overleden te Waarde op het kerkhof te Kapelle plaats vond. We merkten o. a. op Burg. Bierens, den oud-secretaris der ge meente, dhr. Spruit, alsmede verschil lende raadsleden. Het woord werd gevoerd door Ds Kie viet van Veenendaal, die woorden van troost en bemoediging richtte tot de be droefde familie, wie dit plotseling over lijden zoo diep trof. Ds Kersten van Ierseke dankte namens de familie Ds Kieviet voor zijn troost woord aan de groeve van zijn vader ge sproken en schetste den overledene als een persoon die weinig sprak, maar "juist door zijn zwijgen vaak zooveel zei. Ook tot het personeel dat eenmaal den over ledene diende en dat hem naar de groeve gedragen had, richtte spr. eenige woor den. Hij- dankte voor de talrijke deel neming die op hoogen prijs werd gesteld. Gebleken is, dat Kapelle-Biezelinge den overledene niet vergeten heeft, die zoo lange jaren haar belangen in de Raads zaal behartigde. Serooskerke. Gisteren vergaderde de Raad voltallig. Die burgemeester opent met gebed. De geloofsbrieven der nieuw gekozen leden worden door dhr Iz. de Buck en J. Wondergem onderzocht en in orde bevonden. Die voorz. wenscht do leden geluk met .hun verkiezing, 't Spijt hem, dat dhr H. Klarisse den raad gaat verlaten. Hij dankt hem voor zijn keurige adviezen en aangename samenwerking. Dhr Klarisse dankt den voorz. voor zijn vriendelijke woorden en wenscht den nieu wen raad, toe, dat de aangename samen werking mag blijven bestaan. Namens de andero raadsleden zegt de weth. Goedbloed dank voor den uitgesproken gelukwensch. Voor onderzoek der gemeenterekening werden aangewezen dhrn Allaart, Do Buck en Klarisse. Ze bedraagt in ontvang f 30.126,41, in uitgaaf f 27.966,331/2, goed slot f 2160,75V2- Aan A. Melse wordt ontheffing van hondenbelasting voor een half jaar verleend. De muziekvereen. „Eendracht maakt Macht" vraagt om een gedeelte bouwgrond van de gemeente te verkrijgen voor het bouwen van een mu ziektent in 't wegje bij de kerk tegenover de woningen van Jobse en Janse. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Dhr De Buck vraagt hoeveel 'grond er noodig is, waarop de voorzitter antwoordt, Öat de grond bedoeld wordt achter 'de boomenrij, zoodat het geen bezwaar op levert voor 't verkeer. Wordt zonder st. 'goedgekeurd. Een schrijven van de oudercommissie, onderteekend door P. H. Broerse en L. Cornelisse, om 't vervolgonderwijs te doen voortbestaan. Het voorstel van B. en W. is, wanneer de raad het wil laten voort bestaan, het door de ouders der scholieren te laten betalen. Dhr P. de' Visser drukt zijn spijt uit, dat drang uitgeoefend wordt iöm het in stand tc houden, daar wij toch 't zevende leerjaar krijgen en het daar om zijns inziens overbodig is. Dhr De Buck sluit zich hierbij aan. Weth. Allaart zegt, dat dit zevende leerjaar er nu "kort jgefeden door is gegaan. Hij is er voor $at het Vervolgonderwijs "blijft voortbe staan en stelt voor, de onderwijzers met f 1 per lesuur te betalen, dat is voor 200 lesftren f 200. Dhr Cornelisse zou Ëe ouders der scholieren 25 pet willen doen betalen en 75 pet uit de gemeentekas. Dhr Wondergem voelt wel wat voor het vervolgonderwijs, maar vindt dit geen be zuiniging waar het toch heen moet. Dhr Klarisse zou 't bij genoegzame deelname willen laten voortbestaan. Dhr De Vis ser doet 't voorstel om het op te heffen, welk voorstel verworpen wordt met 4 stemmen, (tegen dhrn Allaart, Klarisse, Cornelisse en Goedbloed) Het voorstel van B. en W'. om de ouders te laten betalen wordt eveneens verworpen met 4 stemmen tegen 3, alzoo blijft het op kosten den gemeente, 't Voorstel Allaart om 200 les uren to betalen met een gulden per urn- in stemming gebracht werd aangenomen met 6 st. voor (tegen P. de Visser). Het voorstel De Buck, dat er 15 deelne mers moeten zijn, wordt aangenomen met 5 st. voor, 2 tegen. (Allaart en Corne lisse). Ged. Staten wenschen te ontvangen een omschrijving van de grootte van, en lioe- LVeel personen er wonen op dat gedeelte grond, dat de gemeente 'in ruil wil heb ben van Vrouwepolder. Na bespreking Stelt de voorz. voor, dat door De Visser en de secr. een kaart en omschrijving wondt gemaakt om deze zaak op de eerst volgende vergadering verder te behan delen. Een plaat, betrekking hebbende op het a.s. Oranjefeest, ingestuurd door 'dhr Versluijs, wordt voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt in de openbare school aan de Zuidzijde in beide lokalen ramen te doen maken. De burgemeester deelt den raad mode, dat hij zijn vacantie in •Zwitserland gaat doorbrengen. Daarna sluiting met dankgebed. Koudekerke. Maandag jl. vergaderde de •Baad dezer gemeente. Dhr. Contant was met kennisgeving afwezig. De heer J. Si- fcnonse Jr., die benoemd was tot lid der commissie ingevolge art. 184 der L. 0.- fwet, had bedankt en in zijn plaats is gekozen met 5 st. de heer P. Aarnoutse Jz., die op de voordracht stond met C.. Wielemaker Abr.z., die 1 stem verkreeg. Door Ged. Staten is het salaris van den gemeente-ontvanger vastgesteld op f 1050. Bij gehouden controle op de kas van den gemeente-ontvanger bleek, dat alles in Orde was en dat een bedrag van f 636,87 aanwezig was. Het verzoek van enkele bewoners van bet Zand, tot verbetering van den straatweg, werd voor kennis geving aangenomen, daar dit verzoek niet aan het juiste adres was gericht. De commissie tot nazien der geloofsbrieven der nieuwgekozen raadsleden rapporteer de, dat alle stukken in orde waren, maar adviseerde tot n i o t-t oelaten van den heer L. Geschiere, die vol gens Art. 104 der Kieswet niet is ver kozen. De voorzitter zeide, reeds gemerkt tc hebben, dat de benoeming was in strijd met de wet en er werd besloten tot niet- toelating. De voorzitter bracht ter sprake de viering van het a.s. jubileum van II. M. de Koningin en stelt namens B. en W. voor, een crediet te verleencn van f500, de schoolkinderen een beker aan te bieden als blijvend aandenken en eenige tractatie te geven. Dhr. Sanderse wilde eerst weten, of dit voorstel alge meen is, waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. Dhr. Sanderse kan niet be grijpen, hoe door iemand als Contant, die telkens de bazuin blaas voor bezui niging en die nog pas geleden f 15 wilde bezuinigen op een wethouderstractement, nu er voor kau zijn, een bedrag van f 500 te beschikken voor een doel, waarmee toch niet iedereen instemt. Spr. vroeg zich af, of dit nu politiek bedrog isf en wees er op, dat allerwegen in de pers aangedrongen werd op soberheid bij de feestviering, en dat dit. ook het verlangen was der Koningin. Spr. wilde geen voor stel doen, maar hoopte, als het te paf komt, hiermede rekening te houden en als de heeren bij de begrooting noodza kelijke uitgaven willen beknibbelen, zal liij aan dit besluit herinneren. Hij was verder van meening, dat zoo'n beker wel bij 95 pet. verdwenen zal zijn eer ze begrijpen waarvoor hij is gegeven. Spr. geloofde wel, dat dit voorstel zou aan genomen worden, en zou dan gaarne zien, dat de armen in de gemeente ook wer den bedeeld. De voorzitter vond het jam- mor, dat dhr. Contant door den spr. is aangevallen en niet aanwezig was om zichzelf te verdedigen, en was voorts van meening, dat we het middellijk aan onze Koningin te danken hebben, dat we l\uiten den oorlog zijn gebleven en dati wc daarvoor ook onze erkentelijkheid moeten beloonen. Hij geloofde niet, dat dit aandenken zoo spoedig zal verdwe nen zijn en we mogen in dit goval niet bij anderen achter staan. Dhr. de Lange is uit bezuinigingsoogpunt wel wat hui verig voor zulk een bedrag, maar het is nationaal en we- mogen niet achter blij ven. Het voorstel wordt met alg. stem men op één na (van dhr. Sanderse) aan genomen. Besloten werd, de politieverordening zóó te wijzigen, dat voetbalspel en daar mee gelijkstaande spelen op de vroonen aan de duinen, en op voorstel van San derse, ook op de openbare wegen en pleinen worden verboden, op straffe van een boete van ten hoogste f 25. Voorts werd de instructie van den gemeente architect in dien geest gewijzigd, dat het salaris voor buitengewone werken wordt berekend naar de tarieven, door den ar- chitectenbond vastgesteld. Op verzoek van dhr. Sanderse werd niet. alleen zijn recht maar ook zijn plicht behoorlijk omschre ven- Hij zal nu voor het maken van een begrooting voor verbetering van de open bare school f 50 en voor de rioleering bij den dokter f70 ontvangen. Enkele wijzigingen in de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur werden goedgekeurd. Tot lid van voornoemd bestuur werd her kozen met 5 st. dhr. C. Poppe. Op dhr. W. Verstrate werd 1 stem uitgebracht. De voorzitter deelde mede, dat bij ver der afbreken van den toren gebleken is, dat nog grooter reparatie noodig bleek en er nog een bedrag van f 680 voor timmerwerk en f 190 voor loodgieterswerk bijkomt, en dat B. en W. voorstellen een geldleening aan te gaan van f3500, af te lossen in 5 jaar. Op voorstel van dhr. Sanderse werd dit gewijzigd in 10 jaar. Dhr. Sanderse vroeg, of nu met de pu- 1 blieke besteding nog voordeel is be haald. De voorzitter zeide, dat het nog wel wat goodkooper was geweest als er niet was aanbesteed, daar dan de stel ling niet zulk een bedrag was geweest. Dhr. Sanderse drong aan op beter toe zicht op liet snelle verkeer met auto's en motorfietsen op den N. Vliss. weg. De voorzitter zeide, dat reeds enkele ver- balen zijn opgemaakt en zou aandringen i op scherper toezicht. Dhr. Sanderse vroeg verder, of er nog pogingen werden aan gewend tot het verkrijgen van een muziek tent. Hij was van meening, dat deze goed zou kunnen gemaakt worden van het stel linghout, dat voor den toren gebruikt wordt. De voorzitter zeide, al eens een begrooting te hebben laten maken. Er j was berekend ongeveer f 1700, dit was i een te hoog bedrag. Mogelijk zou het nu j wel iets goedkooper kunnen en spr. wilde i in overweging geven, dit bij de a.s. be- j grooting nog eens ter sprake te brengen, j Dhr. Adriaanse had nog een klacht over j het ophalen van faecaliën. Van enkelen i was dit door den ophaler geweigerd. Een onderzoek werd tóegezegd. Daarna slui ting. Hulst. De gemeenteraad besloot voor f 279.000 deel te nemen in het maat- j schappelijk kapitaal der Zeeuwsch-Vlaam- sche Waterleiding Maatschappij. Oostburg. Dhr Herman de Groot her dacht 15 dezer den dag, dat hij 25 jaar j geleden zich als arts in deze gemeento j vestigde. Onder voorzitterschap van den j heer P. de Hullu Hz., had zich een co- j mité gevormd met het doel den jubilaris i een huldeblijk aan te bieden. Algemeen j was de deelneming daaraan. Bij monde j van den voorzitter werd den jubilaris j met eenige hartelijke woorden aangebo- flen een prachtige ets van N. Witsen, voorstellende de Leidsche Gracht tc* Am- sterdam, in welke plaats dhr de Groot j zijn studie heeft genoten, vergezeld van een fraaie oorkonde, vervaardigd door den heer A. Moo jen, leeraar aan de Am bachtsschool alhier. De jubilaris mocht talrijke bewijzen van belangstelling ont vangen; van de gelegenheid om hem te complimenteeren werd druk gebruik ge maakt. Oudjes en zieken in het St.-An- toniusgesticht alsmede de armen van de Ned. Herv. Diaconie werden door den heer de Groot goed bedacht. Ned. Herv. Kerk. tfedankt voor Biervliet door J. J. H. Visch te Gent (België); voor Zwammer- dam door K. Hielkema te Kampen; voor Wijk bij Duurstede door W. M. A. Kalk- man te Werkendamvoor Workum door G. de Vries te Steduin. Geref. Kerken. Beroepen te Spijk J. H. Kuiper te Winsum. Bedankt voor Wnnswerd door T. L. Kroes te Workum; voor Sexbicrum door J. v. Loo te Mijdrecht. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Russum A. M. Berkhof!' te Utrecht. GcTef. Gemeenten. Bedankt voor Rotterdam door H. Kie vit te Veenendaal. D s B. W', t e r M e u 1 e n. t Na een jarenlang lijden is overleden ds B. ,W. ter Meulen, sedert 1918 predikant der Gercf. Kerk te Sleen (Dr.). Van 1899 tot 1918 diende ds ter Meulen de Geref. kerk te Bljja. Krabbendijke. Maandagavond was een schoone avoriË, niet te heet en oók niet te koel om in de open lucht saam te komen. Voor de Geref. Kerk alhier was hij nog in een ander opzicht een schoone avond, daar toen do eerste steenlegging- dor Nieuwe Kerk plaats had. Dis Do Jonge, als voorz. van den kerkeraad deed dit, nadat gezamenlijk Ps. 89:7 was ge zongen en Z. Eerw. had gesproken over de noodzakelijkheid, dat de kinderen op de daden des Heeren worden gewezen en dat er bij- alle onvrede op deze aarde vrede is in God. Na de oerste steenlegging werd een gedenksteen vertoond met do woorden; „In dezo plaats zal ik .vrede geven". (Haggaï 2:10c) en ook een groote tee- kening van het front der kerk met don toren. Ds De Graaf van de kerk van Rillandi-Bath en Dis Don Boeft van do kerk van K.ruiningen waren ook aanwe zig. D© eerste voerde het woord en bracht het verleden in herinnering, toen de kerken van Krabbendijke en Rilland ge combineerd -waren. Hoe had God den arbeid der voorvaderen gezegend. Na het zingen van Ps. 105:5 en dankgebed, waarbij ds D© Jonge voorging, verspreidde zich de groote schare langzaam; velen echter gingen eerst van nabij een en ander bezien. Geslaagd voor het examen boek houden Mercurius de heer J. A. Min- derhoud van Middelburg. De voordnacht, voor hoofd der O. L. schoof te Kerkwerve bestaat uit de heeren C. J. Heijboer te Brui- nisse en J. Schippers te Hoedekens- kerke. Geslaagd voor diploma boek houden der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden vercenigingen in Nederland de heeren J. D. Heiliger en J. F. Schroevers te Middelburg. Voor diploma, Boekhouden de heer J. H. v. d. Plank, oud-leerling der Hoogere Handelsschool te Middelburg en voor het examen Na, mej. Chr. Schijf, leerlinge der Industrie- en Huis houdschool te Middelburg. M. C. Geslaagd te Breda voor M.U.L.O. diplom» A: A. Kloosterman te Goes, en voor diploma, BA. Hofman te Goes Ierseke. Geslaagd te Roseridaal voor Boekhouden Mercurius A. Marteyn alhier. B. V. G. (Bond van Vereenigingen Oud leerlingen L.W.C. in Zeeland). Vrijdag vergaderde in „De Vergenoe ging" te Middelburg bovengenoemde Bond. Tegenwoordig waren 16 afdeelingen met 140 leden. Enkele berichten van ver hindering waren ingekomen. Verder wa ren van d© genoodigden o.a. present de heeren Kielstra, Gonst. Stevens, C. Zwa german en namens de Z.L.M. jhr P. J. Bogaert, P. Melis Kz. en Iz. de Buck. D© vergadering werd voorgezeten door dhr Jan Bom, voorz. van den Bond, welke een openingswoord sprak en het 10-jarig bestaan van den Bond herdacht. Dhr W. de Buck, voorz. van de afd. Serooskerke verwelkomde den Bond in Walcheren, hij rekende het een eer voor zijn streek, dat zoovelen waren opgekomen en hoopte, dat het bij de excursie blijken zou, dat Wal cheren zulk een bezoek waard was. Daar na leest de secretaris, dhr W'. de Buck, de notulen en brengt ook verslag uit over de bemoeiingen van het Bondsbe- stuur. Er bleek uit het verslag, dat er vruchtdragend gewerkt was. Vervolgens trad naar voren dhr Oos- tingh van Kloetinge, om in te leiden het onderwerp: „Vraagpunten Commissiën". Spreker verdedigt zijn idee met klem, hij wijst op het doel en nut er van en geeft lijnen aan om het in de practijk toe te passen. De vergadering begroette dit plan met sympatnie en hoopt het in te voeren. Verder trad als spr. op dhr Kielstra secretaris' der Z.L.M. en sprak over: „Hel noodzakelijke van eon krachtige organi satie voor de landbouw". Spr zegt: organisatie is een eisch des tijds, vooral nu jaren van crisis én ma laise zijn aangebroken. Alle boeren moeten samen optrekken om voor hun belangen te pleiten en ook om elkander tot steun en tot leering te zijn. Wij moeten mondig staan bij de regeering, wanneer er land bouwzaken worden behandeld. Ongeorga niseerd vermogen wij niets, daarom moe ten wij ons bost doen om de plm. 5000 boeren boven 1 II.A. in Zeeland en die on georganiseerd zijn, bij de Z.L.M. te krij gen. Wierken kunnen de boeren wel, so ber leven ook en bezuinigen doen ze meer dan eenig ander; laat men echter niet be zuinigen op oen kleine contributie. Dhr D© Vrieze wijst nog op de dwaas heid van zich doodkoopen of pachten. Landaanwinning of emigratie kunnen dit euvel misschien wat verhelpen. Verder spraken een opwekkend en fe licitatiewoord jhr P. J. Boogaert,voorz. kring Z.L.M., P. Melis Kzn, namens het Dag. Bestuur Z.L.M., Const. Stevens, land- bouwconsulent en Wi. de Wolfi, landbouw- onderwijzer. Nu volgde een gemeenschappelijk maal tijd, waarna een excursie werd gemaakt door Walcheren met autobussen. Langs Brigdamme en Serooskerke werd gereden naar de hofstede „Rhijnsburg", bewoond door den heer A. P. van Nieuwenhuijzen. Deze mooie hofstede met net verzorgde landerijen werd bezichtigd, vooral ook de paardenstal werd bezocht. Deze dieren vielen .zeer in den smaak, allen stonden ingeschreven in stam- of voulenboek en schier allen één- of meermalen gepri meerd. Men was vol lof over dit Wal- chersch bedrijf. Verder werd een bezoek aan Domburg gebracht. Hier werd ook genoten van duin, bosch, strand en zee. Van Domburg ging het over Westkapelle en Zoutelande naar de flinke, gerieflijk ingerichte boer derij van den heer A. Janse 'te Bigge- kerke. Vooral de veestapel van dhr Janse werd bewonderd. Over de veldgewassen was men zeer tevreden. Op beide boerde rijen was de ontvangst hartelijk. Over Biggekerke en Koudekerke werd nu ge reden naar Middelburg en gestopt bij de magazijnen van de Co>op. „Eiland Wal cheren". Directeur Philipse gaf eenige inlichtingen en de oxcursisten viel het mee, dat Wialcheren coöperatief zo o sterk stond. D© stoet werd ontbonden. Walchercn's akkers, velden en andore rijkdommen zijn bewonderd en zullen nog 'lang in het geheugen bewaard blijven. Prov. Staten van Zeeland. Zomerzitting. Vergadering van Dinsdag 17 Juli. Voorzitter de Commissaris der Konin gin. Aanwezig 41 leden, afwezig de lieer Adriaanse. Elect riciteitsvoorziening. In verband met opmerkingen gemaakt in de afdeelingen over de mededeeling van de P. Z. E. M. aan Ged. Staten inzake den stand der werkzaamheden voor 'de electriciteitsvoorziening in Zeeland, deel den Ged. Staten nader mede, betreffende den aankoop van koper, dat de totaal in 1919 gekochte hoeveelheid 100.000 K.G. was voor een bedrag van f 165.000; door voordeel hij aankoop van ponden, gaat hier af f 20.000, zoodat overblijft f 143.000, de tegenwoordige marktwaar de van het koper is f 110.000, zoodat een verlies zou zijn geleden van f 35.000. Wat betreft de op- en inrichtingskos ten der centrale te Westdorpe, wordt na der medegedeeld, dat de raming in 1921 was £900.000, dat tot 5 Mei j.l. was besteed f 920.000, en dat het volgens schatting van het qogenblik niet hooger zal worden dan f 955.000, hoofdzakelijk tengevolge van meer kosten van het ge bouw. Verder dat de eleclrificatie van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen geraamd was met net en stations f 1.400.000 waarvan voor den eersten aanleg, f 700.000, welk bedrag waarschijnlijk niet overschreden zal worden en dat dus, voor de rest van Zeeuwsch-Vlaanderen nog f 700.000 be schikbaar is waarin nimmer begrepen is geweest overname van bestaande elec- triciteitswerken "te Terneuzen. Ten slotte, dat regelmatig wordt voort gegaan met die electrificatie, dat hij uit breiding van het hoogspanningsnet bo ven den eersten aanleg van de gemeen ten en de geïsoleerd wonende verbruikers een volgens concessie vastgestelde ga rantie wordt verlangd, waaraan men niet altijd kan of wil voldoen, dat dit jaar contracten zijn gesloten met de gemeen ten Clinge, w.o. Nieuw-Namen, Graauw en Langendam, Sas van Gent en Zaamslag en voor de buurtschappen Kapitalendam, onder de gemeente Biervliet en Oude- lande onder de gemeente IJzendijke, ter wijl onderhandelingen worden gevoerd met de gemeenten ^ontenisse, Stoppeldijk, Hengstdijk, Boschkapelle en 'Cadzand, en voor de electrificatie in de gemeente Hulst vaste voet gekregen is. De heer Welleman zegt niet louter kritiek te willen oefenen en nog altijd welwillend tegenover de electrificatie te staan, maar het gaat om tonnen, straks om millioenen en daarvoor dragen de Staten de verantwoordelijkheid. Zij moe ten dan ook zoo volledig mogelijk van den stand van zaken op de hoogte zijn. Zij hebben er recht op, dat de gegevens der P.Z.E.M. zoo volledig mogelijk zijn en nu heeft het lezen en bestudeeren van die gegevens op Spr. den indruk gemaakt, dat deze niet zijh geschreven met die frissche openhartigheid, die wei eens teleurstelling kan baren, maar die toch altijd vertrouwen wekt. Spr. wijst er op, dat iu de najaarsvergadering de heer Dieleman zeide, dat het kopercon. tract maar een „stropje" kon zijn, in den brief van de P.Z.E.M. wordt er niet meel over gesproken en als men er in de af deelingen niet naai- gevraagd had, dan zou men nu niet weten, dat dat stropjo toch nog altijd f35000 bedraagt. Voor do Centrale te Westdorpe ook een tegen valler van f35000, die men uit den brief der P.Z.E.M. niet te weten kan komen. Ook wordt niet gezegd welk percentage reeds aan de A.E.G. en aan den aannemer van de Centrale is betaald. Ook blijkt niet, dat werkelijk de f 70.000 voor den eersten aanleg niet zal worden overtrof fen. Ook is het te vaag of vooï- de andere f 70.000 werkelijk do rest kan worden uitgevoerd. Waar nu wordt ge zegd, wat nimmer uit de stukken bleek, dat de overname der electriciteitswerken f287.500 zou bedragen, is het juist, dat men op geen stukken na kan zien, wat de definitieve electrificatie van Z.-Vlaan deren zal kosten De opgaven van de gemeenten, waarmede (ontraden zijn ge sloten kloppen niet met die in den brief van de P.Z.E.M., ook de Uitdrukking „overeenstemming verkregen" en, meer of minder ver gevorderde „onderhandelin gen" zeggen niets. Overslag is plotseling uit de opgaven verdwenen en ïnet Zaam slag en Sas van Gent weet Spr., dat feitelijk nog geen contracten zijn afge sloten. Men kan dan ook constateeren, dat het afsluiten van contracten met de gemeenten niet bijster vlot gaat. Evenals dhr. Welleman had ook dhr. Lindeijer verschillende bezwaren tegen het voorstel, vooral ook van financiëelen aard, wal hij nader uiteenzette. Waar de centrale te Westdorpe in elk opzicht aan de eischen van den tijd beantwoordt, dient deze toch te kunnen concurreeren met de reeds 23 jaren bestaande centrale te Terneuzen, wat echlcr niet mogelijk is. T'ocli wordt voor overneming van dit oud bedrijf f 400.000 gevraagd. Hij wil deze centrale echter niet in een provin. ciaal bedrijf opnemen. Verder wees hij er op, dat de tarieven van de centrale in Z.-Vlaanderen veel te hoog zijn, wat een bezwaar is voor aansluiting. Namens Ged. SLaten werd het betoog van de heeren Welleman en Lindeijer door den heer Dieleman beantwoord. Hij wees er op, dat de deskundigen van meening zijn, dat liet bedrijf in Z.-Vlaan- deren zich op den duur zal bedruipen. Hij heeft vertrouwen in de centrale. Het aan tal aansluitingen is bevredigend en hoe grooter het aantal aansluitingen is, hoe eerder de prijs zal worden verlaagd. Wat het overnemen van do electrische centrale te Terneuzen betreft, gaf spreker toe, dat dit niet zoo maar mag geschieden, doch dat wel degelijk hierbij de grootsle voor zichtigheid in acht dient genomen te wor den. Het deed spreker genoegen, dat de sprekers die aan het woord zijn geweest warme voorstanders van de electrificatie van Z.-Vlaanderen zijn. De heer Welleman diende van repliek. Het Vertrouwen in de P.Z.E.M. wordt niet grooter, als alle inlichtingen als het ware moeten worden uitgelokt. Hij blijft vau meening, dat het met aansluiten niet te best gaat. Zijn verschillende bezwaren handhaaft hij dan ook. Nadat dln-u Lindeijer en Dieleman nog gesproken hebben worden de mededeeliu- gen van Ged. Stalen voor kennisgeving aangenomen. Electrificatie middengroep. Tot uitvoerige discussies in de afdeelin gen gaven aanleiding het voorstel van Ged. Staten om de electrificatie van de Middengroep diligent te verklaren en dat van den heer Dieleman om direct te besluiten tot het aangaan eener geld leening van ten hoogste f 1.800.000 ten einde deze aan de P. Z. E. M. te ver-, strekken, ter electrificatie van de z.g.n. middengroep Walcheren, Zuid- en Noord- Beveland door den aankoop en uitbrei ding daarna van de centrale te Vlis- singen. In twee der afdeelingen leidden de be sprekingen tot een geheel ander voor stel en wel om Ged. Staten te verzoe-i ken aan de P. Z. E. M. op te dragen; a. overleg te plegen met de gemeente Vlis singen in verhand met eventueele over dracht van de concessie, welke nu ver leend is aan de tramwegmaatschappij aan de P. Z. E. M. b. met de gemeentel Middelburg in verband met eventueele stroomafname van de P. Z. E. M., als de Centrale te Vlissingen door haar zou wor den overgenomen; c. met de M. A. B. E. G. te Utrecht in verband met haar loopende contracten over gaslevering in verschillen de gemeenten op Zuid-Beveland; d. de resultaten dezer onderhandelingen aan de Staten over te leggen. Verder om Ged. Staten op te dragen: a. onderhandelingen te openen met de trammaatschappij ten einde te weten te komen op welke voorwaarden deze Mij. genegen zou zijn, stroom te leveren aan de 'gemeenten op het platteland van Wal cheren en aan de gemeenten op Zuid en Noord-Beveland. b. hel resultaat de zer onderhandelingen aan de Staten over te leggen. In hun antwoord op het algemeen ver slag zeggen Ged. Staten, dat als hun voorstel wordt aangenomen, zij alleszins bereid zijn inlichtingen in te winnen, wel ke voor het nemen van eene definitieve beslissing noodig kunnen zijn, ook van die, bedoeld in 't voorstel der heeren Wel leman c.a, voorzoover dat niet op directe overneming door de Provincie van de Centrale te Vlissingen met inbegrip van de tram 'betrekking heeft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2