Mo 241 Dinsdag 17 Juli 1913 37e Jaargang Buitenland. Binnenland. A Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.—t Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et- Bij abonnement belangrijke korting. Giften voor Kispest (Hongarije). Ingekomen bij den heer A. L. van Mell® te Goes van: Mej. J. S. te G. f 1, Mej. cl. K. te G. f 1, Dames II. te G. f 1, v d. P. te I. f2, P. W. te G. f2, N. N. te R o. Z. f 1. W. v. W. te W. f2, J. G. te W. f2,50, M. K. te B. fl, totaal met de vorige opgaven Ï197. De Rijksmiddelen. De opbrengst der rijksmiddelen over de maand Juni is weer bekend gewor den. Ze overtrof weliswaar de gemid delde maandelijksche raming met circa f2 miljoen, doch bleef toch 2 miljoen beneden de opbrengst van Juni 1922. Laat taien de oorlogswinstbelasting (die nog een halve ton en in Juni van 't vorig ruim 7 ton opbracht) en het lee- ningfonds 1914 (dat öok ruim I1/2 miljoen minder opbracht dan in Juni 1922) bui len beschouwing, dan bedroeg de op brengst der middelen in Juni 1923 f35,7 miljoen en in Juni 1922 f37,8 miljoen. We kunnen dus zeggen dat, alle inkom sten bij elkaar genomen, Juni 1923 ruim ft mfljoen achter blijft bij Juni 1922. Geen gunstig beeld alzoo! Noemt men het totaal van het le half jaar 1923, dan komt men tot de conclusie, dat over het eerste half jaar 1923 de op brengst. ca. f 16 millioen meer was dan het gemiddeld bedrag dor balfjaarsraming en ca. f 1,5 millioen meer dan de op brengst over hel eerste halfjaar 1922. Dan wordt het dus nog iets beter. De personeele belasting bracht in Juni 1923 ruim! 7 (ton meer, maar de inkomsten belasting daarentegen bijna 3 miljoen min der op dan in Juni 1922. Ook rle vermogensbelasting liep sterk achteruit. De suikeraccijns verbeterde 't weer wat. Godsdienst privaatzaak. De geschiedenis heeft geleerd, hoe de Marxistische leuze, die godsdienst tot privaatzaak stempelde, in de prak tijk ,niet veel anders deed da,n alle religie uitbannen. Schijnbaar alleen bedoelend den staat te maken tot een onreligieus, in waarheid a n ti-g 0 dsdiens tigi .creatuur, werd het „godsdienst pri vaatzaak'" de bezielende kreet, waar mee men ten aanval toog tegen alle Christelijk geloof. Herhaaldelijk is het dan ook van Hen kant, van voormannen van het socialisme uitgesproken, hoe gods dienst en socialisme twee zijn, hoe het een zich niet met het ander verdragen liet. Op het in 1907 te Haarlem gehou den congres der S. D. A. P. sprak Fortwijn o.a. „Onze partij moet zijn anti-kerkelijk, anti-godsdienstig. Wij moeten de ar beiders voorhouden,dat zij in onze P,artij hun godsdienstige gevoelens kwijt raken." Toen het, Congres daarop, om de buitenstaanders in slaap' te sussen, deze van handige tak'tiek getuigende motie aannam„Het Congres, gehoord de uitlating van partijgenoot Fortwijn, als zou onze partij anti-godsdienstig zijn, .verklaart met nadruk, dat onze partij haar standpunt handhaaft „godsdienst is privaatzaak" en gaat over tot de orde van den daig", had Fortwijn niet het minste bezwaar te gen de motie, want ze zei niets IFort- wijn kende zijn menschen niet minder goed dan de Romeinsche vogelwiche laars elkaar! M elnu, wat door het socialisme uit tactische overwegingen vaak nog werd ontkend of bemanteld, wordt door het comlmunisme, d.i. het consequente so cialisme, onomwonden verkondigd. De executieve der communistische internationale partij, die dezer dagen *e Moskou vergaderde, nam volgens de Moskousche Prawda de volgende resolutie a,an om haar standpunt tegen over den godsdienst te bepalen „In aanknooping aan artikelen in ü_e Z,weedsch-com,munistisdhie pers, ver Maart, de volksvergadering uitdrukke lijk, dat de eisch den godsdienst ,als privaat-zaak van elk burger te be schouwen, slechts in een burgerlijken staat, maar onder geen omstandig heden binnen de communistische partij recht van bestaan* heeft. De volksver gadering verklaart het aanwezig zijn van elk godsdienstig vooroordeel, wat dan ook, bij de leidende partijgenooten voor geheel ontoelaatbaar en richt de optmeikzaianijlieid der partij op de noodzakelijkheid van een anti-gods dienstige propaganda naar een nauw keurig opgemaakt program, dat reke ning houdt met het gedachteleven der massa." Duidelijke woorden. Toch niet duidelijker dan Fortwijn, nadat zijn stem door de nietszeggende maar tactische partij motie was over schreeuwd, het op hetzelfde Congres nog eens zei„Wij zijn een anti-gods dienstige, laat ik zeggen: een gods- dienstloaze .partij." De eene partij moge haar bedoeling voorzichtig verbergen, de andere rond weg er voor uitkomen, duidelijk is, dat in den grond der zaak beide niets anders beoogen dan de arme rnensch- heid van haar godsdienst te ontdoen. Tegenover den godsdienst staande, reiken communisme en socialisme elk ander broederlijk de hand. Poincaré weer aan bet woord. Bij de inwijding Vati een monument ter nagedachtenis van de in den oorlog "gesneuvelde strijders te Senlis heeft Poin caré in een rede herinnerd aau de mis daden, die in 1914 te Senlis werden ge pleegd, aan de huizen, die werden ver brand en aan den burgemeester en de talrijke burgers, die werden vermoord. Frankrijk, zoo zeide Poincaré, had bijkans alleen den schok te verduren. Alhoe wel het aanzienlijke schade heeft geleden, heeft hel, op financieel gebied wonderlijke prestaties verricht. Frankrijk, dat het meest is geteisterd, vraagt geen annexa ties en de luidruchtige beschuldigingen -van imperialisme zullen tegen de waar- reid te pletter loopen. Wij1 willen slechts dat liet door 28 naties onderteekende verdrag niet als een antediluviaansch fossiel zal worden beschouwd, maar het schijnt dat dit te veel gevraagd is. Een ineenstorting van Duitschland dient in het belang van den wederopbouw van Europa te worden verhinderd. Edoch, Frankrijk heeft niet opgehouden conces sies te doen; het weet zeer goed dat geen enkele natie tot slaaf moet worden gemaakt. Het ligt niet in den aard der Franschen om zich op een overwonnen vijand te werpen. Wij' zijn echter aan het einde onzer concessies. Die belofte van een garantiepact werd niet gehouden; de door de Commissie van Herstel vastge stelde schadevergoeding werd opnieuw in twijfel getrokken; Duitschland specu leerde op de meeningsverschillen der ge allieerden. Aldus kwam het moment, waarop1 wij tot dwangmaatregelen moes ten overgaan en panden moesten ne men met de feitelijke hulp van België en de gedeeltelijke medewerking van Italië. Het weerstrevende Duitschland noopte ons den druk te versterken. Indien wij niet het Ruhrgebied waren binnengetrok ken, zou Duitschland zijn voortgegaan met opzettelijk den economischen afgrond in te glijden en wij zouden thans met leeg'e handen staan. Wij houden nu panden vast en kunnen zelf bepalen of wij ze loslaten of niet. Poincaré wees or vervolgens op, dat hij altoos voorstander van een Fransch- Britsch hondgenootschap is geweest en reeds vóór den oorlog een nauwe ge meenschap tusschon de beide groote, vrije naties voorstond. Zulk een vriendschap moet echter aan de heide volken hun onafhankelijkheid en de vrijheid van het woord laten om de belangen, welke niet aan elkaar ondergeschikt moeten zijn, met elkaar in overeenstemming te breiigen. Een ex-„koning" overleden. Een typische persoonlijkheid is dezer dagen op 84-ia.riig'en. leeftijd over leden. De man, John Williams giehee- ten, stond bekend als de „ex-koning" v,an Bardsey Island, een eilandje 2 mijl lang en één mijl breed, in de Iersche Zee. „'Koning' John" was de tweede monarch" van hét eiland, die na zijn vader „koning John I" te zijn opgevolgd, 30 jaren lang als absoluut heerscher over de eilandbewoners re geerde. Ongeveer 20 jaren geleden was ex een opstand op het eiland, als gevolg, naar de 'koning beweerde, van den sinisteren invloed van een vreemde ling, die het koningschap Voor zich zelf begeerde. Tenslotte stemde de koning er in toe, afstand van den troon te doen. Zijn opvolger betaalde hem ongeveer 100 pond sterling: vooï het koninklijk paleis en de oorspron kelijke koning verliet het. eiland om er nimmer meer terug te keeren. De onttroonde vorst woonde ©enigen tijd te Abersoch, waar hij het weinig ko ninklijk baantje van schaapherder be kleedde. Zeer philosofisch verklaarde de ex-heerscher, dat deze functie hem beter aanstond dan het koningschap, want dat schapen veel xnlalkkelijker te regeeren waxen dan menschen. Hij zeide, dat het leven van een koning eigenlijk niet waard was, geleefd te worden. Het was een ondankbare taak die iemand slechts vijanden bezorgde. Verfrisschend en verkwikkend A. J. P's FRAMBOZENSAUS over A. J. P's VANILLE-CRÊfiSEPUDDING. Puddinqfabriek A. J. POLAK, Groningen iiiiumwi v—a—n»n mi Ingrijpen van Mr. Zimmerman. De intrekking van het ontwerp-over- eenkomst over de Oostenrijksche Slid- baihn, die bij den nationalen Raad in gediend zou' worden, is, naar in poli tieke kringen verluidt, gevolgd door het ingrijpen van Mr Zimmerman, den commissaris-generaal. Deze moet be denkingen hebben tegen den inhoud vap de oyereenWM Te Rom(3 gesloten wérd, omdat daafdööi' dë Jasten, die op Oostenrijk worden ge legd, zijn inziens te hoog zijn. Volgens den inhoud van het verdrag moet dit voor 1 September door jalle betrokken staten geratificeerd zijn. Het verdrag wordt echter eerst van kracht, zoodra de toestemming van de commissie v:a.n herstel en van do controle commissie voor Oostenrijk is gegeven en zoodra alle ratificaties hebben plaatsgehad. Klaarblijkelijk zal men thans met een vertraging'moeten rekenen. Noodweer te Berlijn. Zondagavond is Berlijn door een hevigen storm en zwaai* onweer be zocht, die de ondragelijke temperatuur in enkele minuten met 11 graden deed dalen. De storm, die den regen vooraf ging1, deed aan een woestijnland den ken, en veroorzaakte talvan onge lukken. Van de Zwarte Brug werden de heide leuningen afgerukt. Meerdere wandelaars en zelfs paarden en rij tuigen werden ondersteboven 'gewor pen. De bliksem sloeg later in een kastanjeboom, waaronder juist een groep wielrijders piasseerde. 2 dezer werden op slag gedood en verschei dene gewond. Aanvaring aan de Engelsche kust. Tusschen Yarmouth en Gorleston a,ah de 'klist van Norfolk kwam1 Zondag bij dikken mist een Zweedsch stoom schip in aanvaring met een Spaansch. Eerstgenoemde boot zonk en nauwe lijks waren met groote moeite de op varenden, waaronder twee vrouwen aan boord van liet Spaansche schip overgebracht, of dit kwam in aan varing met een Engelsch schip en zonk eveneens. De beschadigde En gelsche boot kon de bemanning van het Spaansche schip en die van het Zweedsche schip, in totaal 45 per sonen, redden. Korte berichten. Te Weimar is een b 0 111 g e w 0 r - pen op een loods, waarin militaire pak- wageiis waren geborgen. Men denkt dat de aanslag gericht was op een naburig benzine-depot. De aangerichte schade is gering. Er zijn 30 verdachten g'evangien genomen. Die electrische tram, die den dienst onderhoudt tusschen Retournemer-Hoh neck, kwam, bij het afrijden van een helling in botsing met een anderen wa gen. De reizigers van den tweeden wagen konden dezen nog bijtijds verlaten. Van den stampvollen eersten wagen zijn vijl passagiers gedood en vijftig gewond. Volgens een officieele bekendma king zal de grensafsluiting van bet Ruhrgebied tusschen het bezette en onbezette gebied met 10 dagen worden verlengd. Een reden daarvoor wordt niet opgegeven. Te Kronenberg is de staat van beleg opgeheven. Zaterdag zijn daar twee politieagenten en vijf burgers in hechtenis genomen, omdat zij zich oneer biedig tegenover de bezettingstroepen hadden gedragen. Te Remscheid is bur gemeester Dr. Hartman, die gearresteerd was, weer vrijgelaten. De socialisten in de Italiaansche Kamer blijken ook echte li e 1 d en te zijn. 150 socialistische afgevaardigden ver lieten n.I. gisteren de zaal toen de Ko ning daar verscheen. Er had een enthou siaste huldigingsbetooging voor den vorst plaats, waaraan Werd deelgenomen door alle afgevaardigden (met uitzondering van de socialisten) en de aanwezigen op de openbare tribunes. Aan de stad Cronenberg is, omdat er op" een Fransch schildwacht gescho ten zou zijn, een boete van 60 mil lioen mark opgelegd. De burgemees ter is veroordeeld tot 2 maanden gevan genisstraf. Onbekenden hebben gisteren een bom geworpen in het gebouw van de te Rome verschijnende katholieke Ita lia. De ontploffing veroorzaakte een brand die twee uur geduurd beeft. De groote rotatiepersen en zetmachines konden wor den gered. Het blad zal kunnen blijven verschijnen Te Bochum is de verscherpte staal van beleg afgekondigd. Alle verkeer is verboden. De trams rijden slechts tot de grens van de stad. Deze af kondiging schijnt in verband te staan met oen ontploffing in een automobiel-opslag plaats, waarvan nog niet vast staat, of bet een gevolg van sabotage of van bet onweer is geweest. Uit. Lausanne wordt gemeld, dat de besprekingen tusschen {fe Turken en geallieerden jferVat en op den goeden Weg zijn. Ur bestaat vrijwel algeheele over eenstemming over de kwestie van de con cessies. Nu moet de ontruiming door de vloot er nog worden besproken. De Belgische RfOOUprinS Leopold zal voortaan regelmatig onder richt in de diplomatie krijgen van Jaspar, minister van buitenlandsche zaken, ge wezen minister van economische zaken en van binnenlandscbe zaken en voorzitter van het werk vanverwaarloosde kin deren, zooals te Brussel lachende wordt opgemerkt. Een vliegmachine, welke in opdracht van de regeering van Peru 4000 pond in goud naar Cerro Azul bracht, bestemd voor uitbetaling van loonen aan arbei ders, is door bandieten aange schoten. De vlieger wist echter on geveer twee kilometer verder te dalen en ontkwam té voet met het geld, vóór dat de roovers hem konden bereiken. Louis Couperus overleden. Louis Couperus, de bekende letter kundige, is vrij plotseling' gestorven ten gevolge van een infectie in het aan gezicht, die in'et, een hevige bloéd- vergiftiging gepaard ging. De wethouders van den Haag In de gisteren gehouden raadsver gadering va;n Den Haag werden tot wethouders gekozen de heeren Van Vuuren (11-KL); de Wilde (A.-R.); en Drees (S. D. A. P.). In de door be danken ontstane vacatures Drooglever Fortuijn (V.-B.) en Albarda, werden resp. gekozen de heeren v. d. Meulen (V.-B.) en Vrijenhoék (S.D.A.P.) Pit k Froiiiicie. Bij Kon. besl. is benoemd tot sub stituut-officier van justitie bij dc arron dissementsrechtbank te Rotterdam, mr C, F. J. Gombault, thans ambtenaar van bet openbaar ministerie bij de kantongerech ten in het arrondissement Middelburg, ter standplaats Middelburg. Bij Kon. besl. zijn aangewezen tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten Zierikzee, Tholen en Bergen op Zoom, ter standplaats Ber gen op Zoom, mr A. A. L. F. van Dulle- man, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij genoemde kantongerechten, ter standplaats Zierikzee. Middelburg. Dioor de benoeming van mr Gombault tot substituut officier van jus titie te Rotterdam, zal mr Gombault (vrijz. dem.) in do nieuwe gemeenteraad worden opgevolgd door mevr. De Graaf-Bloemen- diaal. 1 Kloetinge. Gistermiddag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den Bur gemeester. Afwezig de heeren v. d. Voort, Hoogstrate (met kennisgeving) en Straub, de laatste wegens ziekte. De voorzitter opent de vergadering. Ingekomen is het verslag der Ambachtsschool te Goes over 1922, het verslag der gezondheidscom missie, idem der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling te M'burg, be richt van Gedep. Staten, dat de jaar wedde van den gemeente-ontvanger is be paald op f850 (alzoo verhoogd met f50). Verder goedkeuring van raadsbesluiten door Gedep. Staten o.a. de wijziging dei- motor- en rijwielwet. Ingekomen is ook de begrooting der Gezondheidscommissie voor 1924 (Kloetinge moet betalen voor dat jaar f 103.18). De Inspecteur der Directe belastingen •deelt mede, dat door Kloetinge voor het nieuwe belastingjaar gerekend kan wor den als gemeentelijk aandeel in de op brengst der rijksbelastingen op een be drag van f 18500. (w.o. f6700 gemeente belasting). Kas en boeken van den go-: meente-ontvanger zijn in orde bevonden. Het adres van de gemeente Wijnbritse-' radeel inzake vloekverbod wordt voor gelezen. De voorz. stelt voor adhaesie te betuigen. Wordt met alg. st. besloten. Door B. en W, zijn pogingen in het werk gesteld om een perceel grond in Tervate, groot 44 A., in erfpacht te krij gen van de Ned. Herv. Kerk, zulks voor bouwgrond. Kerkvoogden zijn biertoe wel bereid, maar stellen zulke voorwaarden, dat B. en W. meenden, dat het aanbod onaannemelijk is, terwijl ook de prijs (6 cent per vierk. M.) te hoog is. De Raad deelt deze meening van B. en W. en in dien geest zal bericht worden. Aan mej. P. v. 71. Boomgaard wordt eervol ontslag verleend als helpster aan de openbare bewaarschool. Het salaris yan de nieuw tu benoemen helpster wil de voorz. op niet minder dan bet tegen woordige (f 200) bepalen. Dhr Eversdijk meent, dat dit bedrag voor een aan komend meisje wel wat hoog is. Deze zaak wordt aan B. en W- overgelaten. De geloofsbrieven der nieuw benoemde Raadsleden worden nagezien door de. heeren Lenshoek en v. Liere en' fe' ördej; bevonden. j B. en W. stellen voor het Raadsbesluit in te trekken tot den bouw van vier nood woningen. Door B. en W. is nl. voor f 400 aange kocht de barak van Visser aan den straat weg, een degelijke en flinke barak. De in de vergadering van 4 Juni genoemde gezinnen zijn van een woning voorzien of krijgen die in de toekomst. De voorz. zegt, dat F. Paardekoper de barak wil huren. Dhr Trimpe zegt, dat volgens art. 194 der gemeente-wet. onderliandsche ver huring niet is toegestaan. Dhr v. Liere wil den toestand in het Armhuis verbe teren en daarvoor deze barak bestem men. Dhr Trimpe zegt: dan moesten er meer barakken zijn en dan moest het Burg. Armbestuur meehelpen. De voórz. zegt, dat de trok naar Amerika ook in deze gemeente sterk is. We moeten niet meer barakken bouwen dan strikt noodig is, want 't 1)1 ij ven toch noodwoningen. Dhr Eversdijk en de voorz. erkennen den ongewensebten toestand in bet Armhuis. Dhr Lenshoek acht aankoop van de ba rak goed, maar wil deze niet direct ver huren. De barak moet in reserve gehou den worden voor geval van nood. De voorz. en dhr Trimpe willen de barak liever rendabel maken. Dhr Trimpe zegt, dat, wanneer de kerkvoogdij billijker voor- Waarden bad gesteld, en de gemeente bouwterrein had gekregen, waarschijnlijk een bouwondernemer enkele arbeiderswo ningen had doen bouwen. Dit kan nu niet doorgaan. Het besluit van 4 Juni wordt ingetrokken, de aankoop van ge noemde barak goedgekeurd en B. en W. gemachtigd de barak te verhuren voor f 1.10 per week, .dit laatste op voorstel van weth. Trimpe. B. en W. doeri het voorstel hun een! crediet te verleenen om bij gelegenheid van liet jubileum van IJ. M. de Konin gin de schoolkinderen een aandenken aan te bieden en een schoolfeestje te or- ganiseeren. De voorz. vermoedt, dat ge zien de tijdsomstandigheden de drang tot feestvieren niet sterk zal zijn, maar spr. voelt wel wat syoor een aandenken aan de schoolkinderen. Dhr Lenshoek wil dit punt uitstellen tot een volgende, meer voltallige vergade ring, ook al, omdat niet bekend is, of er al dan niet zal worden feestgevierd. Een present-exemplaar van een fraaie plaat wordt nog door de Raadsleden be zien, waarbij door den voorzitter een uitvoerige explicatie wordt gegeven. Het .mocht niet baten: dhr Lenshoek kon de teekening niet mooi vinden. De voorz. 'en dhr Trimpe achtten ze zeer doelmatig voor geschenk aan de schoolkinderen. De voorz. zegt nog, dat de totaal-uitgaven voor feest en cadeau f 150 a f 200 zullen bedragen. Met alg. st. wordt daarna be sloten tot aanhouding van dit voorstel. Daarna sluiting. Ellewoulsdijk. Men schrijft aan de Goe- sche Crt: Van het bericht in „De Zeeuw" dat het besluit van den gemeenteraad van Ellewoutsdijk van 21 Juni 1923, waar bij de heer P. M. Smallegange, secretarie- ambtenaar, tot gemeente-secretaris werd benoemd, reeds in de laatste week van Juni werd geschorst, is ter plaats waar men dit zeker zou moetenl weten, niets bekend. Wat elk weet is, dat het raadslid Meulenberg bij de Konin gin alsnog de vernietiging van dat besluit heeft verzocht. Wordt nu eventueel schor sing uitgesproken, dan beteekent dat niets anders dan dat er een onderzoek zal moe ten plaats hebben of die benoeming wer kelijk strijdig geacht wordt met de wet of het algemeen belang." (Men lette op het door ons gespati eerde. Wij lezen in bovenstaande dan ook geen absolute ontkenning van Me schorsing van genoemd raadsbesluit. Het schijnt er alleen over te gaan wanneer de schorsing bekend werd. Red. Z.) Kapelle. Zeer groot was de deelneming en belangstelling toen gisterenmiddag om

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1